Boeddhisten contra Ky PAASDRUKTE VIEL DIT KEER MEE Eigenaar Joanna V wil deel lading in Beira lossen OOSTERSCHELDEBRUG: 25.000 AUTO'S Verkeer leverde niet zoveel moeilijkheden op Verklaring van wantrouwen uitgegeven Pogingen nieuwe Indonesische leiders te ontvoeren Paasdrukte van pinksterformaat Grote olievlek op de Noordzee ONGEVEER ÏÏ5.000 BUITENLANDERS WAREN DIT WEEKEINDE IN ONS LAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 april 1960 Kilometer Pagina 13 209e jaargang no. 85 De paasdrukte van 1966 is nogal meegevallen, of zo men wil, te gengevallen. De algemene indruk in het hele land is, dat er wa! minder buitenlandse bezoekers zijn geweest dan het vorig jaar. toen 600.000 vreemdelingen over onze grenzen kwamen. Het ver keer op de grote wegen is praktisch overal gunstig verwerkt Slechts op enkele plaatsen kwam het tot filevorming, zoals bij hei verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht en bij de grensposten, waai echter meestal voor een vlotte doorstroming kon worden gezorgd. Gisteren was het op de wegen drukker dan eerste paasdag; De meeste huiten-1 landers gingen huiswaarts, zodat de grensposten een grote stroom auto's te verwerken kregen. De tweede paas dag was ook de dag van do .dagjesmen sen', vooral Duitsers en Belgen, die bjj Vaals en Zundert in dichte drommen ons land binnenstroomden. Het aantal bezoekers van de .evenementen' be stond dit jaar voor 10 procent uit bui tenlanders. Van deze buitenlanders be stond do helft uit Duitsers, de rest overwegend uit Fransen, Belgen, Engel sen, Italianen, Zwitsers en Scandina- viërs. Verkeersongelukken en -opstoppingen zijn dit jaar tot grote tevredenheid van de rijkspolitie zeer beperkt gebleven. De rijkspolitie schrijft dit vooral toe aan het feit. dat het gedurende de paasda gen betrekkelijk gunstig weer is ge weest met weinig regen. 475.1 Het aantal buitenlandse bezoekers, dat met de paasdagen de Nederland se grenzen is gepasseerd, heeft vol gens via steekproeven bij de 12 drukste doorlaatposten verkregen cijfers 475.000 bedragen. 10.000 men sen kwamen uit Engeland op vlieg-, veld Zestienhoven aan Ook kwamen! enkele duizenden reizigers per trein. zodat het totaal aantal buitenland-1 se bezoekers rond de 500.000 ligt.. De voorafgaande jaren waren de cijfers 1962: 750.000 buitenlanders (een recorddrukteli)6li- 600.000," 1904: 450.000 en 1965: 000.000. tussen de rijen Duitse bezoekers, d, weer op huis aangingen. De gezamenlijke kantoren van d ANW en VW's hielpen dit jaar 37.50i personen aan logies voor de paasdagei (in 1965: 27.0001. De KNAC-ANWI informatiediensten nadden het minde- druk ton vorig jaar. SPANNING IN DA NANG IS AFGENOMEN Gevechtstroepen Het bezoek van de buitenlandse toeris ten is echter gedurende de paasdagen toch zo omvangrijk geweest, tot het vooral Paaszaterdag en eerste paas dag slechts met enige moeite gelukt is alle toeristen onder dak te brengen. In veel plaatsen heeft de VVV de nood reserves moeten aanspreken om aan de aanvragen om huisvesting van de be zoekers te kunnen voldoen. Opvallend, cn tevens gunstig, was hot feit, tot veel buitenlandse paasgangers al geruime tijd vóór Pasen logies hadden bespro ken. Opmerkelijk in de verdeling naar nationaliteit was dit Jaar het" grote aantal Fransen. Studentenleiders en militante boed dhisten voeren hun campagne voor een terugkeer tot burgerlijk be stuur in Zuid-Vietnam op. In Hoe- E hebben de studenten de uitnodi ging van de militaire overheid om in Saigon besprekingen te komen voeren, afgewezen. Zij troffen voorbereidingen voor een betoging Oïlder dük Ivan ^.000 man. In Saigon zamelen boeddhisten geld in voor de cam pagne tegen de overheid. Premier Ngoeyen en Cao Ky heeft inmld dels in alle stilte een regiment elite ge vechtstroepen naar Saigon gehaald niet het. oog op de dreigementen van de boed dhisten. De troepen behoren tot de Zuiil- vietnnmese zevende divisie. De premier besloot hiertoe nadat boeddhistische lei ders formeel de leiding hadden overge nomen van demonstraties tegen het re- ginie-Ky. De dreiging van een gewapend conflict tussen de strijdkrachten van de cen trale regering en plaatselijke eenheden in de noordelijke Zuidvietnamese stad Da Nang is echter tijdens de paasdagen af genomen. De bezetting van Da Nang ruimde gisteren een aantal wegversper ringen op. die zrj vorige week maandag haastig had opgericht toen de militair regering in Saigon vijftienhonderd mili tairen zond om het politieke verzet de kop in te drukken. Da Nang en andere steden in het noorden waren in de afgelopen weken centra van tegen de centrale rege ring gerichte betogingen, waarbij men de vervanging van de militaire regering door een burgerlijk bestuur eiste, alsmede spoedig algemene ver kiezingen. Een eerste teken van ontspanning was het vertrek van zeshonderd Zuidvietna mese mariniers uit Da Nang. Zij werd ingezet bij een militaire operatie aan de kust. Wanneer het restant van de door Saigon gezonden militaire expeditie ver trekt was niet bekend. In Saigon hleef zoals gemeld tijdens de paasdagen het. politieke verzet tegen de militaire regering voortduren. De boeddhistische leiders gaven haar zon dag de waarschuwing dat Zuid-Vietnam •en tweede bloedige burgeroorlog te vachten staat als de generaals zich niet •poedig uit de regering terugtrekken, leggende, dat hun campagne voor een ekozen burgerlijke regering door de unta was verraden, gaven die boeddhis- ische leiders een verklaring van wan- rouwen in de regering van luchtmaar- ehalk Ngoeyen Cao Ky uit. ntussen keren de Amerikaanse burgers lie zaterdag met het oog op een gewa gend conflict Da Nang verlieten, in de 'ad terug. Zij verbleven zolang op Ame- kaanse luchtbases in de omgeving. Er zijn talrijke aanwijzingen dat het voormalige bewind in Indonesië alles in het werk stelt om de politieke macht' terug te winnen. Dit hebben politieke waarnemers gisteren in Djakarta ge zegd. Zij baseerden hun mening op mis lukte pogingen die in de afgelopen we ken zyri gedaan om de nieuwe leiders te ontvoeren. Volgens deze waarnemers gebeurt; dit.blijkbaar namens de minis ters uit (le vorige regering die zich onder militaire bewaking bevinden. De veilig heidsdiensten hebben hun waakzaamheid ■erscheidene Indonesiërs, die zich als trouwe vrienden van het westen hadden voorgedaan, nu ontmaskerd zijn als agenten van de geheime dienst van de voormalige minister van buitenlandse zaken, Soebandrio. Indonesië zal binnenkort Singapore of ficieel erkennen. Dit maakte het Indone sische persbureau Antara zondag be kend. Minister van buitenlandse zaken Malik had gezegd dat bij van president Soekarno opdracht had gekregen haast te maken met de erkenning van deze eiland-staat teneinde de confrontatiepo litiek tegenover Maleisië te intensiveren. Generaal Soeharto. de sterke man in Indonesië, heeft verklaard dat zijn land de federatie Maleisië kan aanvaarden als de bevolking van Noord-Borneo haar werkelijk wenst, zo meldde Antara. Hij zei dat de campagne tegen Maleisië is ingegeven door het beginsel, dat voor hun onafhankelijkheid strijdende volken moeten worden geholpen. IIol bezoek aan de toeristische evene-j inenten heeft zich vooral geeoneen- treerd in hot westelijk deel van het land, in de bollenstreek, dc hadplaat-1 sen en in de grote steden. Zo kreeg Amsterdam een hijzonder grote drukte te verwerken. Hotels en pensions waren er vol, veel toeristen moesten worden ondergebracht hij particulieren en in de omgeving van Amsterdam. Naast grote- aantallen Duitsers en relatief veel Seandinaviërs viel hier het grote aan tal Perzen, Turken en Israëli op. Het stedelijk museum kreeg bezoek van een honderdtal Japanse belangstellenden. Bommen Iet Amerikaanse ministerie van defen ce heeft laten weten dat het nagaat of le berichten juist zijn waarin gezegd wordt, dat de Amerikaanse luchtaanval len op doelen in Zuid-Vietnam beperkt zijn wegens een tekort aan bommen. Twee doden bij de brand op Viking Princess SCHIP ZOU ANULKS HAVEN NIET UIT KUNNEN Joanna V. zal hij de Britse autoriteiten (verzoeken 5000 van de 18.000 ton olie ite mogen lossen. Volgens hem kan de tanker, met zijn diepgang van ongeveer j10 meter, anders de zandbank voor de haven van Biera niet passeren en moet [het schip tot J5 september wachten tot het opnieuw hoog tjj wordt langs de TT- t i- j. Oostafrikaanse kust. Nicholas Vardinoyanms, directeur I)e tanker ligt thans gemeerd aan pier van de Griekse maatschappij die nummer zeven in de haven van Beira, Tanker Manuela door Britten geënterd de tanker Joanna V in eigendom heeft, heeft gisteren verklaard de Britse regering te zullen verzoe ken een deel van de lading van de (tanker te mogen lossen, zodat het De rederij in Oslo van de .Viking Prim schip de haven van Beirh kan ver_ eess' heeft meegedeeld, dat bij de brand I op het schip slechts twee personen het leven hebben verloren en dat er geen ermisten zyn. laten. Volgens Vardinoyannls. een broer kapitein George Vardinoyannis van Spoorwegen Voor de spoorwegen zijn de paasdagen niet drukker geweestdan op andere weekends. Men kon dc stroom reizigers j gemakkelijk aan mei het beschikbare materieel. Dc tweede paasdag was het drukste. Maar ook sle.chls Jets druk ker dan op een gewone zondag'. Het verkeer op de grote wegen ver-1 liep zonder voel moeilijkheden. Extra maatregelen waren niet nodig. Op liet verkeersplein Oudenrijn vormde zich gistermorgen tussen knurl over elf en één uur op rijksweg 12 uit; (le richting Den Haag-Rotterdam fi-l les met een grootste lengte van 5j kilometer. Gistermiddag deden zich bij de afwik keling van liet verkeer hier en daar wel wat moeilijkheden voor. Zo vormden zich op de weg Almelo-Devcntcr tegen het einde van de middag files van 5 kilometer lengte. In de files bevonden zich veel Nederlandse .dagjestoeristen' I Gasontploffing in Boskoop Een aardgasontploffing heeft zaterdag avond twee aan do Badhuisweg in Bos koop gelegen woonluii/.en zeer zwaar beschadigd. De bewoners van een van de panden waren afwezig, die van het andere bleven ongedeerd. Zij zijn elders onderdak gebracht. De brandweer bluste een begin van b 'and Men vermoedt, dat het aardgas eeD var de woningen is binnengestroomd uit een breuk m een door hel verkeer verzakte onto grondso leiding. On Me n-'se 1 N VT*» Voor zover thans hekend is. hebben ge durende de paasdagen 2-1 personen in Nederland hert leven verloren als gevo! van verkeersongelukken. Van de in Nederland omgekomen per sonen waren er zes ouder dan 70 jaar en acht jonger dan 20. De drukte op de Zeeuwse wegen heeft zich tijdens het paasweek einde toegespitst op tweede paasdag. Ondanks liet nogal wisselvallige weer kwamen veel randstedelingen de kust opzoe ken. Het verkeer over de Oos- terscheldebrug overtroefde al le met de kerstdagen gevestigde records. In dit lange weekeinde van -vrijdag tot maandag avond Iaat verwerkte Euro pa's langste brug meer dan 25000 auto's. Tweede paasdag werd de topdag sinds de verbin ding tot stand kwam. Bijna 12}A 'luizend personenauto's pas seerden de tolloketten. Het ver keer uit Zeeland liep gister avond vast in de .fuik' van de Barendrechtse brug. I)e rijkspo litie adviseerde de automobilis ten via de radio gebruik te ma ken van de oude route langs Bergen op Zoom. Het paasver- keer maakte gisteren in Zeeland en slachtoffer. Een dame uit Rotterdam kwam om bij een on geval nabij Koudekerke Het leek een tikkeltje op tweede oinksterdag', zo luidde het com- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Op naar Benares: dat was voor i ele Pasen-.vierders' het motto voor ti hitjtrlpje naar of in Zeeland. M-i ••e attractie in Westka- - eel bekijks, ook op 'te tweede druilerige paosdag. oen deze toto werd gemaakt. (Foto PZC vlakbjj oliepijpleiding naar Rhode- Mannek Nichaloe Vardinoyannls wist voorts mee te delen tot de tanker .Manuela'. die ook. tot zijn maatschappij behoort en die zon dag door de Britten werd gedwongen niet naar Beira op te stomen, vanmor gen In de Zuidafrikaanse haven Durban zal aankomen. De manschappen van het Britse fre gat Berwick, die zondag aan boord gingen van de Manuela, zijn gisteren naar hun schip teruggekeerd. Het fregat hield te tanker ten zuidoosten van Beira aan omdat hij op weg was naar deze Mozambiquese haven. De Veiligheidsraad heeft Engeland zater- wordt gelost. J Kapitein George Vardinoyannls van de Joanna V' heeft gisteren in Beira de i registratiepapieren van het schip aan de Griekse consul overhandigd en is per Slot op pagina 6) De kustwacht Hoek van Holland heeft gemeld dat tussen Hoek van Holland en I-Jmuiden ongeveer 30 mijl uit de kust j een grote olievlek is waargenomen. VLIEGENDE STERREWACHT WERKT NIET De batterijen van de .vliegende sterrenwacht' die vrijdagmiddag werd gelanceerd om, rondjes draaiend om de narde de sterren te bestuderen, werken niet. zo heeft de Nasa zondag bekendge maakt. Een woordvoerder van Goddard Space Flight Centre in Greenbelt. Maryland, zei dat pogingen om de energievoorziening van de satel liet te herstellen, vergeefs waren en .de missie als verloren kan wor den beschouwd'. Oververhitting van de hoofdbatte rij moet tot gevolg hebben gehad dat tenslotte alle drie batterijen aan boord van de satelliet niet meer werkten zodat ook geen sig nalen naar de aarde konden wor den uitgezonden. De twee ton wegende sterrewacht- satelliet, de eerste van vier, werd vrijdagmiddag met een Atlas- Agena raket gelanceerd. Dé woordvoerder zei dat alsnog pogingen zouden worden gedaan de batterijen weer te doen werken, maar dat de kansen zeer klein werden geacht. Links: de terrassen op het Zand- voortse strand waren eerste paas dag uitgestorven, vroor de pavil joenhouders een trieste aanbhk. Onder: honderden geparkeerde auto's voor de Keukenhof, waar het tweede paasdag gezellig, maar niet overweldigend druk is ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1