Nieuwe rijksweg 58: zaak van fasen Macht Brezjnev groter PAASINTOCHT WERD GOED VERWERKT Zeker even druk als in 1965 Bij brand op Noors passagiersschip zeker 5 doden en enkele vermisten STROOM KWAM DIT 1AAR GESPREID ONS LAND BINNEN RUIMTE-OBSERVATORIUM IN BAAN OM DE AARDE Echtpaar gedood bij oversteken Aardbevingen Nieuwe strategie' van waterstaat Scherp 209e jaargang - no. 84 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 april 1966 Bloesems in H V Oob. MIJ. «>n dl C V Provincial! Zmuwii Courant, l ■I 38-60. tol. 2353 (b.*.*. rad. 3308. adv. 3647/3841), Mlddolburt. Markt 31. tol. 1841, (b.i.f. n 1113. odm. til 2094 Adv prlja 14 conl par mm. Minimum oir idv f 3.10 Iniaxondan mododolli prlja 88 rant par waak. 11.40 par kwart.i 2373). Goaa. Grola Markt 2, tal. 8140 lalna adv (max. 8 ratals) 14 cant par ratal, par poat t 11.63 i d. 7831, adv. 3211). O. r 1.73). „Irlavaa bur,. nummara 20 aant. 0 iuraauat Vllaalnpan, •nauran, Araanaalatraat 2. tal. 2*11. Zlarlkiaa. cant maar. Giro 139100 P.Z.C.. Middalkurt. Kapelle Pagina 2 Leonid Brezjnev is gisteren door het centrale comité van de Russi sche communistische partij met al gemene stemmen herkozen tot al gemeen secretaris van de partij. De 70-jarige Anastas Mikojan en de 78-jarige Nikolai Sjvernik, de oudste leden, maken niet langer deel uit van het politburo. zoals het presidium opnieuw wordt ge noemd. Deze naam werd ook ten tijde van Stalin gebruikt. Het nieuwe politburo bestaat uit elf Ie- i den. De enige nieuweling is Arvit Y. Peische, eerste secretaris van de Let landse communistische partij. Brezjnev was eerste secretaris van de Russische communistische partij. De ti tel algemeen secretaris of secretaris-ge neraal is tegelijk met de naam politburo weer ingevoerd. De benoeming van de 59-jarige Brezj nev. die in oktober 1965 na de val van Kroesjstjev eerste secretaris werd, tot secretaris-generaal wordt (Zie slot pag. 3 kol. 4) Vele buitenlanders brengen de paasdagen weer in ons land door. Dit j'aar zijn er echter, op Utrecht na, tot dusver geen moeilijkhe den geweest bij het onderbrengen van deze korte-vakantiegangers. De ANVV schrijft dit toe aan het feit, dat de stroom dit jaar gespreid het land it binnengekomen. Ook de Nederlandse Spoorwegen, die geen extratreïnen behoefden in te leggen; en de rijkspolitie spreken van een rustige drukte. Op het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht behoefden de 20 man reserve van de verkeerspolitie niet in actie komen. In Amsterdam en Den Haag verwijzen de VVV-kantoren de buitenlanders nu naar de particuliere adressen uit de re- servevoorraad. In Rotterdam is nog plaats in de eerste klas hotels en de pen sions. Behalve in Utrecht en omgeving levert het onderbrengen van de toeristen nog nergens problemen op. De VW- Utrecht heeft via de radio om adressen van particulieren gevraagd die buiten landers willen herbergen. Zeker even druk Volgens de ANW zal, als de huidige ontwikkeling aanhoudt, het zeker even druk worden als vorig jaar, toen 600.000 buitenlanders hier de paasda gen doorbrachten. Bij beter weer zou dit aantal zelfs kunnen worden over troffen. 750.000 1 De drukte was gisteren het grootst In de middag, maar bij Bergh, de grootste Europese grenspost, kwam de top drukte reeds gistermorgen, toen de auto's zes rijen dik passeerden. Behalve Duit sers, Engelsen en Fransen, zijn ook vrij tenland door. Files 0000000000000000000000000000000000000000000000000J Yan de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy op Florida is gistermid dag het eerste astronomische observatorium In een baan om de aarde gebracht. Het is volgens het bureau voor lucht- en ruimtevaart technisch ie verst ontwikkelde satelliet, die de Verenigde Staten tot nog toe voor een onbemand onderzoek van de ruimte gebouwd hebben. De start moest vijfmaal wegens technische moeilijkheden of slecht weer worden uitge steld. Het observatorium, afgekort OAO, werd door een Atlas-Agenaraket in '.Ijn baan gebracht. Tien speciale telescopen zullen de sterrenkundigen voor het eerst in de geschiedenis in staat stellen een blik ln de ruimte te slaan zonder het vertroebelend effect van onze dampkring. Het observatorium weegt zeventienhonderd kilo. Het achtkantige toestel is drie meter lang en heeft een doorsnede van twee meter en tien centimeter. Eenmaal in de ruimte moet het observa torium, dat zijn energie ontleent aan zonne-energie opslorpende cellen, zich nauwkeurig op een ster richten en dit doel zolang vasthouden tot alle ge- 2 Runhaar en zijn 76- wenste informaties verkregen zijn. BI oversteken door eei twee meter en tien centimeter. Eenmaal in de ruimte moet het observe- S Op het Soendaplein in Haarlem-Noord Hof alia 0T"".Q-i„ ""tw rijn gisteravond de 77-5 De Amerikaanse waterstofbom die donderdag van de bodem van de Middellandse Zee is opgehaald, is vrijdag aan de pers getoond. De bom is ongeveer drie meter lang met een middellijn van een meter. Zij bevindt zich aan boord van een Amerikaans oorlogsschip. De jour nalisten mochten aan boord van een ander Amerikaans oorlogsschip de bom van een afstand van 30 meter bekijken. Het wapen heeft 80 dagen op de zeebodem gelegen, eerst op 640 me ter diepte, later op 860 meter. *0000000000000000000000000000000000000000000£0000A U - de n 77-jarige heer H. G. - jarige vrouw bij het 3! oversteken door een bestelauto tijdens fijeen inhaalmanoeuvre aangereden én zo - I ernstig gewond dat zij later zijn over- UITBREIDING VS-LEGER Het Amerikaanse leger heeft vrijdag bekendgemaakt dat drie nieuwe oplei dingskampen voor rekruten zullen wor- j den geopend. De kampen gaan begin I juli open en zullen zyn gevestigd Fort Lewis, Washington, Fort Bra in North Carolina en Fort Campbell Kentucky. De drie kampen zullen elk duizend rekruten per week kunnen op nemen tot een maximum van 10.000 De luchtmacht gaat de beginopleic eveneens aanpassen aan de door de oor log in Vietnam geschapen toestand door de zes aanvangsweken te beperken tot vier en de week zes in plaats van vijf dagen te geven. Land-, zowel als luchtmacht heeft toe stemming haar mankracht boven een vroeger vastgesteld maximum uit te breiden, waardoor de landmacht tegen 30 juni van dit jaar 1.229.000 man zal tellen, 260.000 man meer dan een jaar geleden. De totale sterkte der Amerikaanse strijdkrachten zal op 30 juni meer dan 2.987.000 man bedragen, 3.093.109 een jaar daarna. Het totaal op 30 juni 1965 bedroeg 2.654.000 man. getreden, maar gisteravond was hiervan nergens meer iets te bespeuren. By Bo degraven veroorzaakte de afsluiting van een rijbaan tjjdeljjk enig oponthoud voor het verkeer tussen Den Haag en Utrecht. Van plaats tot plaats lopen de meningen over het buitenlandse toerisme uiteen. Hier vindt men de drukte groter, elders kleiner dan vorig jaar. Twee mille in vuilnisemmer t-Gelderse Rel- nigingscentrale te Lichtenvoorde de vuilnisemmers leegden, be merkte één hnnner, dat in een kistje, waarin zich 2000 bevond, te voorschijn was gekomen, stelde hij de eigenaar hiervan op de hoog te. Een .dank je wel' was de be loning. Het was de gewoonte van de eigenaar zijn geld in een kistje te bewaren. STAKING BIJ AIR FRANCE Ondanks een verbod van de regering zijn gisteren het vliegend personeel en het grondpersoneel van de Air France op nieuw in staking gegaan. De staking die is afgekondigd door het vliegend personeel, is btxioeld ais protest tegen het intrekken van de extra-uitkeringen aan personeelsleden die per maand meer dan 72 vlieguren in de Boeing 707's van de maatschappij doorbrengen. Het grondpersoneel is ln staking gegaan uit sympathie met zijn vliegende collega's. Minister van luchtvaart Edgar Pisani heeft de staking illegaal genoemd en verklaard dat de stakers, die 600 tot 1100 dollar per maand verdienen, geen recht tot staking hebben als minderbe- taalde arbeiders ook het werk niet neer leggen. Geen enkel Air-Francetoestel heeft gis teren Parijs verlaten. Er kwamen 11 toestellen binnen. Het verlies tengevolge, van de staking wordt op 400.000 tot 600.000 dollar per dag geschat door de Air France. Weer betogingen in Saigon .Aardbevingen' is de titel van de veertiendaagse, door Jac. Prince geïllustreerde repor tage in de serie .De voor avond van '40', ditmaal over aardbevingen, zoals die in ju ni 1938 in tal van steden en dorpen van ons land werden gevoeld. Op pagina 15 in het PZC-zaterdagnummer. Voorts op Pag. 2: Miniatuur met Kinder dijk; in Kapelle vroege bloesems, ag. 3: Seminarie neemt winst op grondverkoop over; in één reis 48 man gered. Pag. 5: Kerkdiensten. En in het zaterdagnummer Pag: ld. Dubbelbaans rijksweg door Zeeland', reportage over een object, waarbij men .nog laren moet aftellen Pag. 1\: IVim Kan over zichzelf en over zijn vakBeter geen hoofdrol voor regisseur' en de letterkundige kroniek. Pag. 15. .Aardbevingen'. Pag. 17: J*agina 17' met o m .Draaien en verkopen' reportage rond een muzikaal tapkast je; Super met bloemen' en Herinne ringen aan Oily of Benares'. Pag. 10: Perscommentaren en we kelijkse autorubriek Pag. 21: Kerk en maatschappij met o m .Vierhonderd jaar de psalmen van Dalheen' en .Stem men uit de kerken'. Pag. 25: radio- en televlsiepio gramma's voor zaterdag, zondag eerste paasdag c» maandag twee de paasdag Boeddhistische studenten hebben giste ren opnieuw betoog.' in de straten van kaunsc militaire politie was ervan op de hoogte gesteld dat de betogers het speciaal op hun gemunt hadden, waarom dan ook een door Amerikanen gebruikt kantoorgebouw door de daar op wacht staande MP's werd ontruimd enkele minuten voordat do betogingen werden verwacht. Volgens functionarissen beschikt overheid over aanwijzingen dat vele com munistische elementen zich onder de be togers zouden bevinden en dat zij het op de Amerikanen hadden gemunt. De be togers hadden plasticzakken over hun hoofden getrokken om bestand te zijn tegen het traangas. Na een tijd stenen te hebben geworpen naar Vietnamese parachutisten terwijl vrachtwagens met machinegeweren gereed stonden om in te 'jpen, trokken zij langzaam terug naar - grote pagone. £rilp< hun j 490 overlevenden nu op Amerikaanse basis op Cuba Zeker vijf mensen hebben de (lood gevonden by de brand op het Noor se passagiersschip .Viking Prin cess', dat een vakantiereis in het Caribische gebied maakte. Twee tot vier mensen worden nog ver mist, zo is door de Amerikaanse marine meegedeeld. 490 overle venden zijn aangekomen in Guan- tanamo, de Amerikaans* basis op Cuba. Men Weet niet precies hoe veel mensen er aan boord van de .Viking Princess' waren. Het zijn er 497 of 499 geweest. De brand op de .Viking Princess' brak uit in de machinekamer toen het schip gisteren tussen Cuba en Haiti voer, op weg naar Miami. Men had een bezoek gebracht aan Curasao. Het Duitse j Victory'. Kapitein Otto Thoreson be-; De .Viking Princess' werd in 1950 in ma' kreeg. Tenslotte werd het aan een vrachtschip Cape Norte nam een groot hoort tot de geredde aantal overlevenden aan boord, evenals I De brandende .Viking Princess' was de Liberiaanse tankboot .Navier*---" '*-J- het Formosaanse vrachtschip .C I Frankrijk gebouwd als de .Lavoisier' itor' en I teravond volgens de laatste bericlïten j Het schip kwam later in litaliaanse han- -inking|nog niet gezonken. |den, waarbij het de naam Riviera Pri- Foto: de .Viking Princess'. SCHERPE BEGROTINGEN EERST DE KNELPUNTEN WANNEER in dit paasweekend de Zeeuwse rijksweg-58 op de topuren van de verkeersdrukte propvol zit, zullen zich tussen Vlissingen en Bergen op Zoom de trajecten met de meeste moeilijkheden weer precies afte kenen. By de plannenmakers voor vernieuwing en verdubbe ling van de rijksweg staan deze knelpunten op de kaart in rood gemarkeerd. Ze zullen de ko mende jaren het eerst aan bod zijn. Deze .strategie' van rijks waterstaat is nodig, aangezien is gebleken dat het tot de on mogelijkheden behoort de nieu we rijksweg in één ruk van Wal cheren tot de staart van Zuid- Beveland uit te voeren Zo is dus een project, waarop Zeeland al vele jaren met spanning zit te waehtcn, een /.ank van prioriteiten geworden. Het tracé voor «ie nieuwe weg, dat straks over 53 kilometer (momenteel 62 km) zal worden uit gezet en nu in globale lijnen wel al gemeen bekend is, is op de tekenta fels van de wegenbouwers In parten geknipt. Weggedeelten, waar zich momenteel dag voor dag enorme moeilijkheden voordoen, zullen het eerst voor vernieuwing en verdub beling In aanmerking bomen. Het plan om tot fasering over te gaan heeft dan ook de volgende In deling gekregen: 's-Heer-Arendskerke Vierwe- gen bij Kapelle (het traject be zuiden Goes dus), afstand 11 kilometer. Rondom Krabbendijke en Ril- land-Bath, afstand 12,5 kilome ter. Omgeving nieuwe Schelde - Rijnverbinding (Kreekrakdam) tot aan de grens Zeeland - Bra bant. In deze volgorde denkt rijkswater staat een nieuwe rijksweg met vier stroken voor het verkeer door Zee land aan te leggen. Het Is een metho- rectie Zeeland van rijkswaterstaat gesteld. Dat de minister van verkeer en waterstaat, de heer J. G. Suur- hoff, daarbjj beslist niet gul zal zijn. valt wel af te leiden uit zijn onlangs tegenover de tweede kamer gedane mededelingen. Het zou met de aan leg van wegen allemaal wat minder vlot gaan aan hij aanvankelijk had verwacht en voorspeld. Of de aanleg van Zeelands nieuwe rijksweg van deze remmende facto ren ook nog verdere stagnatie zal ondervinden is moeilijk te zeggen. Maar het zal bij de uitvoering van UIJ ut uavucuu^ omvangrijke werk een zaak van scherp begroten en duidelijk plannen zijn. Een zaak vooral ook van een goed uitgebalanceerd werkschema. De moeilijkste trajecten traverse door Goes, omleiding bij Krabbendijke staan in het fasenpian vooraan. Nummer 1 staat het gedeelte Vllssin- gen-Sloedam, dat momenteel al druk in uitvoering is. Los van deze fasering zullen nog tij delijke voorzieningen worden aange bracht. Zo is het de bedoeling dat de huidige verdubbeling van de rijksweg tussen het dorp Kruiningen en de af takking naar de veerhaven dubbel baans wordt doorgetrokken tot aan Waarde (Luchtenburg). Dit om over enkele jaren de veel grotere verkeers stroom van de dubbeldeksboten op het veer Perkpolder-Kruiningen te kunnen opvangen. Veel later, wan neer fase 6 (Vierwegen-Waarde) van de nieuwe rijksweg-58 werkelijkheid zal zijn geworden, zal de weg van de veerhaven naar het noorden worden doorgetrokken totdat hij haaks op deze nieuwe weg uitkomt. Een uitv huidige 5 trekking tot de vernieuwing van Zeelands nieuwe rijksweg vindt men op pagina 13 van deze krant. BB-verzuim De Bescherming Bevolking is de laat ste tijd nogal eens ln het nieuws, met name in de rechtbankverslagen. Daarin wordt dan melding gemaakt van noodwachtplichtigen, die niet op de vast gestelde tijd en plaats zijn komen op dagen om hun BB-dlenst te vervullen. Vaak zien zij zich tot een gepeperde boete veroordeeld, ln sommige gevallen zelfs tot een vrijheidsstraf. Recentelijk heeft in deze provincie een zaak de aan dacht getrokken van een melkslMter uit Sint-Annaland, die als noodwachter één maal een instructiebijeenkomst had ver zuimd, omdat hij geen kans had gezien voor zijn melkwijk een regeling te tref fen, hoewel hij vele pogingen daartoe had ondernomen. Het ging hier om een ove rigens gezagsgetrouw man, die voor de keus gesteld tussen bedrijfsbelang en een door de staat opgelegde plicht ln arren moede toch maar vóór zijn be drijf had gekozen. De afgelopen week is ons gebleken, dat de sympathie van de .gemiddelde burger' om deze vage term eens te gebruiken uitgaat naar de veroordeelde melkslijter. Ter redactie kwamen namelijk nogal wat telefoontjes binnen van mensen, die zich in scherpe bewoordingen uitlieten over deze straf zaak. Zy verzekerden ons, dat ze ds plichten van de staatsburger heus ern stig namen zij voelden niets voor dienstweigering, om een voorbeeld te noemen maar dat ze in een geval als dit een boete van vijfenzeventig gulden absurd achtten. Vrijwel geen dergenen, die ons hierover benaderden, meende dat hier bij betrokkene van een .schuld' in normale zin kan worden gesproken. De medaille heeft echter een keerzijde. Er bestaat nu eenmaal een BB- plicht, op de nakoming waarvan sancties zijn gesteld. In sommige geval len kan deze plicht Inderdaad tot nare consequenties voor de betrokkenen lel den, maar het gaat hier om overheids voorschriften, op legale wijze tot stand gekomen. De wet Is hard, maar het is de wet. Daarbij moet mede worden over wogen, dat de BB een weinig populaire dienst is. Deze impopulariteit is in ds eerste plaats een gevolg van de omstan digheid dat het hier gaat om een extra- dienstplicht nadat het militaire pak is uitge trokken, maar heeft mede te maken met ds nog altijd voortduren de discussie (en bijbe horende twijfel) over het nut van de BB. jjOHtlijK einde te voorkomen dat de BB niet ern stig genomen wordt. Het openbaar mi nisterie, op de hoogte gebracht van ver zuimen. kan dan ook niet veel anders doen dan zonder aanzien des peraoons overgaan tot vervolging. Met alle gevol gen van dien. De kern van het probleem ligt echter naar ons gevoel ln het hierboven gebruikte zinnetje: het openbaar ministerie wordt op de hoogte gebracht van plichtsverzuimen. Voor dit op do hoogte brengen zQn de commandanten verantwoordelijk. Welnu, op dit niveau ligt naar het ons voorkomt de mo gelijkheid verzuim minder als geval' en meer als .menselijke zaak' wanneer het althans om goedwillende nooflwach- ters gaat te bekijken. In een kleins gemeenschap vooral is er geen enkele reden om te werken in een strikt-mili- taire verhouding met een Ijzeren disci pline: .Jij komt niet? Dan maar straf. Enige wijsheid en mildheid bij de beoor deling behoren in sommige gevallen uit te gaan boven het boekje met de dorre reglementen. In kleine gemeenschappen komt het op goede verhoudingen aan, behoort men niet de officier te spelen. Voor goedwillende mensen, die er niet op uit zijn de saboteur uit te hangen, moet bij goede verhoudingen zal de uitoefe ning van de dienst vermoedelijk heel wat soepeler en plezieriger verlopen dan na een rechtszaak. De BB-commandanten weten bovendien, dat de moeilijkheden voor kleine zelfstandigen (die het ln deze tijd toch al niet makkelijk hebben by de vervulling van de noodwachtpllcht aanzleniyk groter zijn dan bijvoorbeeld voor werknemers uit een groot bedrijf Deze factoren behoren zij mede in hun overwegingen voor het leidinggeven te betrekken. Pas in gevallen van opzette lijk en onnodig verzuim kunnen zij de justitie inschakelen. Indien deze opvattingen in de praktyk worden gebracht, dan zou het wol eens zo kunnen zijn, dat een goede en wijze BB-commandant de minste strafza ken aanbrengt. Zolang het immers om öiensen gaat, er niet op uit te saboteren en op grond van wissewasjes te verzui men, kan een commandant het zelf wel af. Want een rechtszaak zoals hier aan de orde was, vergroot de impopulariteit van deze dienst in ernstige mate. De bui tenwereld ziet in gevallen als deze de BB er op aan, dat zij een te grote spanning veroorzaakt tussen gerechtigheid en recht. Ieren blijven op Cyprus tingent van 518 man i macht van de Verenigde Naties op Cy- ge slaagd de financiële garanties te geven waarom Ierland had gevraagd. Het be sloot vorige maand zijn bydrage aan het vredeskorps op Cyprus niet te verlengen uit ontevredenheid met de financiële re gelingen. De strijdmacht wordt geheel uit vrijwillige bijdrage bekostigd. Vermoedt wordt, dat de Ierse regering nu van gedachten is veranderd na een pleidooi van Thant om de Ierse bijdrage te handhaven. Uitgaansverbod voor Kowloon Het bestuur van Hongkong heeft een uitgaansverbod voor Kowloon uitgevaar digd \an zondsondergang tot zonsop komst om de ongeregeldheden te bedwin- gen die op het tegenover het eiland [Hongkong gelegen gebied op het Chi- nese vasteland, dat tot het bestuursge- I bied van Hongkong behoort, de laatst* drie dagen z(jn voorgevallen. Op het eiland Hongkong zelf zijn tot dusver geen incidenten geweest. Meer dan 8 700 man politie en Britse militai ren zijn opgeroepen om de toestand in de hand te houden. De overheid meent, dat geheime verenigingen de massa op- zwepen tot gewelddaden uit ontevreden heid over de stijgende kosten van levens onderhoud. Deze genootschappen waren tien jaar geleden ook actier bij onlus- I ten in Kowloon. .j 59 doden vielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1