Ontploffing op tanker - 2 doden, 7 vermisten Washington zet Saigon onder druk BENARES' TREKT DUIZENDEN Loena 10 in baan om maan Pyromaan bijna gegrepen LIBERIAAN BRANDT UIT IN HAVEN VAN MARSEILLE NPD-functionaris was spion voor Oost-Duitsland KERNBOM OP ZEEBODEM IS WEER ZOEK Vrouw verbrand in bijkeuken Snel naar burgerlijk bestuur 209e jaargang - no. 79 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V fceh. MIJ var «I CV Provincial* Zhiivh Courant. 6 ■I 58-60, tal. 2355 (6.3.9. red. 3508, adv. 3647/3643), t 3133, adm tel 2094. Adv. prl|i 34 cent per mm Mini Maandag 4 april 1966 Terneiizense Els als verkeers- deskundige Pagina 2 JODRELL BANK MELDT SUCCES Bochum hoorde de Internationale' Een triomfantelijk de .Inter nationale' uitzendend Rus sisch ruimteschip, de donder dag gelanceerde .Loena 10', heeft gisteravond de wester se ruimtespecialisten een tijdje aan het puzzelen gezet of het in een baan om de maan draaide of wellicht op deze planeet was geland. Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium in Jodrell Bank, was tenslotte stellig van mening, dat de Russen zijn geslaagd in hun opzet de maan een kunstmatige satel liet te geven. Het reusachtige radio-oor' van Jodrell Bank ving gisteravond, toen de .Loena' nog maar nauwe lijks vijftig kilometer van de maan was verwijderd, signalen op. De ze hielden echter na korte tijd op en deden vermoeden dat het ruim teschip een landing of misschien wel een val op de maan had ge maakt. Men gelooft nu echter, dat dit kwam doordat het ruimteschip even ,uit het gehoor' was, terwijl het zich achter de maan bevond. Om 20.43 (Nederlandse tijd) ont ving men opnieuw signalen van de .Loena 10'. Het ruimtestation in het Westduitse Bochum ver klaarde zelfs stellig dat het ge durende een flink aantal minuten het socialistische strijdlied .inter nationale' uit de omgeving van de maan had opgevangen. Stilte In Moskou deed men er intussen het zwijgen toe. Misschien willen de Russen hun succes bekendma ken op het partijcongres, dat in Moskou plaatsvindt en waaraan een groot aantal buitenlanders deelnemen. Bij de lancering van donderdag verklaarde het Russische persbu reau Toss, dat de opdracht van de .Loena 10' bestond in het beschrij ven van banen om de maan. Een ruimteschip met een dergelijke opdracht zal niet beschikken over de apparaten voor een zachte lan ding. zoals wel het geval was bij de succesvolle .Loena 9', die op 3 februari op de maan landde. Men acht het echter wel mogelijk dat de nieuwe Loena televisiecame ra's aan boord heeft om beelden van de maan naar de aarde te SO minuien zenden. De specialisten in Jodrell Bank en Bochum, die later definitief verklaarden dat het ruimteschip in een baan om de aarde is ge komen. hebben berekend dat het >ver .Loena 10' be reikte het hemellichaam met een snelheid van 2,37 kilometer per seconde. Om te voorkomen dat de satelliet in spé z(jn doel voorbij zou schieten om een kunstmaan van de zon te worden, moest het elektronisch brein aan boord de remraketten ln werking stellen, waardoor de snelheid nauwkeurig tot 1,67 kilometer per seconde werd teruggebracht. Het moeilijk ste onderdeel is de kunstmaan in een gunstige baan te krijgen. Als zodanig wordt een baan over de beide maanpolen beschouwd. De Verenigde Staten hebben bij de Zuid Vietnamese militaire regering in alle stilte er op aangedrongen wat meer haast te maken met de terugkeer naar een burgerlijk be stuur, zo werd gisteren in Wash ington vernomen. Washington hoopt dat daardoor de po- lltieke spanning zal verminderen, die door de tegen het militaire bewind ge richte betogingen is toegenomen. De Amerikaanse ambassade in Saigon heeft premier Ngoejen Cao Ky aangespoord een commissie in het leven te roepen die een dergelijke terugkeer moet be spoedigen. In een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie zei minister van bui tenlandse zaken Rusk echter dat een val van de militaire regering niet spoedig te verwachten is. De strijdkrachten be- KUSTVAARDER MET TIEN MAN VERGAAN Zaterdagmorgen heeft zich een he vige ontploffing voorgedaan op de Liberiaanse tanker .Olympic Ho nour*. in de haven van Marseille. Brandweerlieden hebben gisteren in het smeulende wrak van het 31712 ton metende schip de ver koolde resten van twee mensen ge vonden. Zeven personen, vier op varenden en drie arbeiders, wor den nog vermist. Er bestaat geen hoop meer dat men ze nog levend zal aantreffen. Zaterdagavond was de brandweer de brand meester en het nablussen werd gistermorgen gestaakt. Voordat de irandweerlieden zich gistermorgen aan boord van het schip konden begeven, moest eerst het water worden wegge pompt. De toest toestand van twee van de 29 Griekse bemanningsleden van de tanker was gisteravond nog kritiek. De .Olympic Honour' was op 26 april in Marseille aangekomen voor een dok- De tweede voorzitter van do afdeling Berlijn van de Nationaal-Democratlsche Party Duitsland, de 30-jarige ziekenver pleger Rolf Richard Volgt, Is zaterdag in Weat-Berlijn gearresteerd. Hy wordt van beschuldigd te hebber, gewerkt De Amerikaanse megaton H-honi, die voor de kust van Palomares in de Mid dellandse Zee ligt, is opnieuw zoekge raakt, aldus welingelichte zegslieden. Volgens de zegslieden is bij het breken van de kabel, die aan de bom was be vestigd om deze op te halen, de bom in een glooiing in de zachte zeebodem gezakt. De omgeving waar de bom op ae bodem moet liggen zou aan de marine bekend zijn, maar niet de juiste plaats, zo verklaarden zij. Bij een brand in een hijkeuken achter' een woning aan de Erlecomseweg te Erlecom is zondagmiddag even na het middaguur de 44-jarlgc mej. J. Arns om het leven gekomen. Haar zuster, met wie zy (le woning doelde, wist zich in veiligheid te brengen. Zjj kon, door een opgelopen shock, nog niet worden ge hoord. De brand ontstond toen beide dames be zig waren gasflessen te verwisselen om dat zij de was wilden gaan doen. De vrijwillige brandweer van Beek slaagde er snel in de overigens beperkte brand te bedwingen. De politie stelt een onder zoek in naar de juiste toedracht van het ongeval. Mr W. Scholten secretaris CHU Het hoofdbestuur van de ChristeWk His torische Unie heeft in Utrecht met al gemene stemmen tot, secretaris gekozen nir VV. Seholtcn uit I)en Haag. ll(| volgt mr J. \V. van Gelder uit, Amstelveen op, die wegens drukke werkzaamheden zijn functie neerlegde. Mr VV. Scholten, die 38 jaar oud is, is sinds 1963 lid van de tweede kamer voor 'de CHU. cynen voor zijn naam te hebben gezet. Volgens de Westberlljnse politie zou deze functionaris van de uiterst-rechtse poli tieke beweging inlichtingen over de Westherlijnsë politieke partij-afdelingen en over studentenorganisaties aan de Oostduitse inlichtingendienst hebben ver strekt. Voigt heeft een bekentenis afge legd, aldus de politie. aan de grond. Nadat pogingen va het vasteland een veroinding met het zwaar slagzij makende schip te maken waren mislukt, verdween het Op drift Schip vergaan Voor de Britse kust. ter hoogte van Grimsby, is gistermorgen de 216-ton metende Engelse kustvaarder .Anzio' met 10 bemanningsleden aan boord vergaan. De stoffelijke overschotten van alle bemanningsleden zijn inmiddels nabij Donna Nook aangespoeld. Het schip was vrijdagavond uit Londen ver trokken en liep in stormachtig Het gure weer bracht ook de Westduit se sleepboot .Pacific' en haar sleep, hel (booreiland .Constellation" in moeilijkhe den. Het booreiland, waarop zich sonen bevonden, raakte op drift het weer verslechterde besloot men 27 mensen per helikopter van net eiland te halen. De sleepboot had het boor eiland naar de plaats van bestemming i gebracht maar nog voordat de poten 'van het booreiland naar de zeebodem konden worden gebracht raakte het op i drift. Volgens de eigenaars van het booreiland I bevond het zich gisteravond niet in on- I middellijk gevaar. Birma wijst 239 missionarissen uit Aanvaring Zaterdagochtend heeft zich een aan varing voorgedaan tussen liet Scheve- Iningse vissersvaartuig .Zuiderkruis' en (het Katwykse vissersvaartuig .Tatjana'. Birma heeft 239 missionarissen en non- j De .Zuiderkruis' was vissende en de nen uitgewezen. Zjj moeten het land .Tatjana' van de visgronden in tussen mei en december verlaten. I Noordzee onderweg naar de liaven Er Is geen reden opgegeven. Mogelijk;Mmuiden. De .Zuiderkruis Is gezonken, houdt de maatregel verband met de nnr rig jaar bevolen overneming van r-k scholen en ziekenhuizen. Er mogen maar 32 missionarissen en enkele tientallen nonnen achterblijven. Een der uitgewezenen is pater Gesaro Colombo, directeur van het lepra-insti- stuut van Kentoeng, waar voor 1400 leprozen wordt gezorgd en waar mis sionarissen worden opgeleid die nog dui zenden leprozen in hun eigen dorp be handelen. Colombo heeft ln Birma dc r-o- De bemanning werd door de .Tatjana' land als missionaris. Couve naar Bonn De Franse minister van buitenlandse za ken, Maurice Couve de Murville, gaat 18 april naar Bonn voor het normale overleg op grond van het vriendsschaps- verdrag, maar voornamelijk i boord genomen. Een indrukwekkende, beangstigen de foto van de brand aan boord van de Liberiaanse tanker Olym pic Honour', zaterdag in de haven van Marseille. Premier Gandhi sprak met Kosygin Premier Indira Gandhi van India Is gis teren na besprelüngen niet premier Ale- xei Kosygin in Moskou over de mogelijk heid van meer Russische hulp aan haar land, naar Nieuw-Delhi teruggekeerd. Mevrouw Gandhi, die zaterdag na be zoeken aan Washington en Londen in Moskou was aangekomen, zei voor haar vertrek dat zij met premier Kosygin ook had gesproken over Pakistaanse .provo caties'. PREMIER KY WIL DA NANG BEVRIJDEN' I schikken over de hechtste. de geïnte- greerdste en de best georganiseerde macht in het land. Zij hebben echter zelf I gezegd terug te willen keren naar een burgerlijk bestuur. De verwachting is idat zij nog dit jaar een groep burgers i zullen aanwijzen om een ontwerp-grond- wet op te stellen, die aan het volk zal worden voorgelegd bij wijze van refe rendum, om daarna zo spoedig moge lijk verkiezingen te houden, aldus mi nister Rusk. In de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon heeft de politie zaterdagavond enkele honderden studenten, aie het radiostation belegerden, met behulp van gummiknuppels en traangas uiteengejaagd. Het was het eerste krachtdadige optreden van de Zuid vietnamese militaire leiders tegen de al drie weken gaande zijnde betogin gen voor terugkeer naar een burger regering. De afgelopen weken hebben studen ten in de noordelijke steden Da Nang en Hoe-E de radiostations zonder slag of stoot bezet. Via deze stations worden nu dagelijks aanvallen op de regering gedaan. .Wij gaan Da Nang bevrijden zoals we de andere gebieden bevrijden die door de Vietcong zijn bezet', zo heef- r^nö- raal Ngoejen Cao Ky gisteren persconferentie in Saigon gez< generaal zei dat miitaire voorbereidin gen worden getroffen om de steden _ioe-E en Da Nang tot gehoorzaamheid aan het bewind in Saigon te dwingen. Generaal Ky zei dat het kabinet gis terochtend in spoedvergadering bijeen was geweest om de toestand in Hoe-E en Da Nang te bespreken. Hij bevestigde dat de regering alle bur- gertransportvliegtuigen had gevorderd om regeringsgetrouwe troepen, in het bijzonder der Zuidvietnamese mariniers, naar Da Nang te zenden. Intussen gaat de oorlog door. Ameri kaanse troepen hebben gisteren de grens tussen Zuid-Vietnam en Cambodja over schreden om Vietcong rebellen op sporen. Een compagnie drong bijna een kilome ter binnen na een mortierduel met de Vietcongtroepen die zich aan de Cam bodjaanse kant van de grens bevonden. Minister-president. Nguyen Cao Ky in de uniform van vice-luchtmaar- schalk kijkt somber tijdens een persconferentie tn Saigon. Naar Da Nang Strijd NVV-ONDERZOEK NAAR KANSEN SCHOOLJEUGD congres van het van de Algemene Nederlandse Leer krachten Organisatie aangenomen, waarin het verbondsbestuur wordt op gedragen een wetenschappelijk onder zoek in te stellen naar de maatregelen die getroffen dienen te worden om op timise ontwikkelingskansen te schep pen voor de Nederlandse jeugd. Voorts werd een voorstel van deze or ganisatie aangenomen om een weten schappelijk onderzoek in te stellen naar de vraag welke maatregelen in Neder land getroffen dienen te worden om te verzekeren dat in de komende jaren voldoende middelen beschikbaar komen om te kunnen voorzien in de toenemen de behoeften van het onderwijs. bonds bestuur zich zal beraden over de toekomst van de NW-congressen en vooral welke plaats daarbij aan de be stuurdersbonden (de plaatselijke afde lingen van het NW) in het congres moet worden gegeven. Tenslotte deelde hij nog mede, dat het NW in maart op nieuw een flinke stijging van het leden tal heeft geregistreerd. Er kwamen 1400 leden bij, zodat het NW op 1 april jl 547.200 leden telde. De sterke wind, die de Benares' vorige week in de nacht van zondag op maandag op de zee dijk van Westkapelle deed stranden, heeft de Westkapelse middenstand sindsdien bepaald geen windeieren gelegd. De .Be nares' heeft het toeristisch sei zoen voor Westkapelle aanzien lijk vervroegd: tijdens het afge lopen weekend hebben duizen den de nieuwe trekpleister van het dijkdorp bezichtigd. Dat waren niet alleen belangstellen den uit Walcheren. Vanuit heel Zuid- Nederland stroomden de automobi listen toe, om het parkeerprobleem in Westkapelle nog iets groter te ma ken, In de stralen van Westkapelle arri veerden ook verschillende auto's met Duitse. Belgische en Franse kente kenplaten. Zaterdag telden we ruim tweeduizend bezoekers, zondag lag dat aantal nog aanzienlijk hoger. Intussen ging liet werk rond de .Benares' gewoon door. De veertien opvarenden die nog aan boord zijn, in de loop van vorige week gingen zoals bekend lossen van de ruim drieduizend ton machines, zachte zeep en hardboard. Het lossen geschiedt vrij proviso risch. In Westkapelle heerst dan ook de mening dat men over zes weken pas opnieuw zal proberen liet schip uit zijn benarde positie te verlossen. Drukte op en om de dijk van West kapelle tijdens het weekeinde bij de .Benares'. Foto PZCJ. PININ-FARINA OVERLEDEN Op 72-jarige leeftijd is gisterochtend in Lausanne overleden de Italiaanse auto- carrosseriebouwer Giovanni Battisfca Pi- nin-Farina. Plnln-Farina, die op 17-jarige leeftijd zijn eerste carrosserie gestalte gaf, ver wierf zich in zijn loopbaan bijnamen als de .Michelangelo van de automobiel' of de .Shakespeare van de carrosserie'. Zo ontwierp hij de bekende lijnen van wa- ans als bijvoorbeeld de Austin a-40, de iorris-Oxford, de Peugeot-404, de Lan- cla-Flaminia, de Fiat-modellen 1100, 1200 en 1500 en van de duurdere Eldora do Brougham van General Motors. Na de eerste wereldoorlog trok Farina naar Detroit, maar niet voor lang. Italië trok hem te zeer. In 1930 begon hij een fabriek in Turijn. Behalve voor Engelse, Franse, Ameri kaanse en Italiaanse fabrieken werkte Farina ook voor Duitse merken als BMW, DKW, Mercedes Benz en Volks wagen. Vechtpartij na nieuwe brand in Amsterdam Vrijdagavond rond elf uur Heeft zich in Amsterdam opnieuw een geval van brandstichting voorgedaan. De be trokken brandstichter wist echter te ontsnappen ondanks het feit dat met man en macht en zelfs met politiehon den naar hem is gezocht. Rond elf uur wilde de 30-jarige W. Kooijman, onderhoudsmonteur van be roep. voor zijn vrouw de was binnenha- iigakade, in het gebied van de Am sterdamse houthavens, vlammen zag. Kooijman rende er heen en ontdekte een man in leren jas vlak bij een reeds brandende stapel hout. Er ontstond tus sen de twee mannen een vechtpartij, die eindigde doordat Kooijman een har de klap met een eind hout op zijn hoofd kreeg. Hij wist zijn huis weer te berei ken en sloeg daar telefonisch alarm, door onder andere de werfbaas, die in nabijheid woont, te waarschuwen. Deze De brandweer was intussen ook gealar meerd en kwam met twee motorspuiten en een blusboot. Te laat dus om te blus- partij r ae poli r In de morgen hebben politiemannen, brand weerlieden en politiehonden met hun be geleiders tevergeefs op het uitgestrekte terrein van de noutopslagplaats naar de brandstichter gezocht. Dat er duidelijk sprake is geweest van een geval van brandstichting bleek on der meer uit het feit dat het hout door drenkt was van petroleum. De heer Kooijman werd door de geneeskundige dienst naar het Wilhelminagasthuis ge bracht, maar zijn verwondingen waren niet ernstig. Hij kon later weer naar huis terugkeren. Wel had hij door het frebeurde een flinke zenuwschol open. :hok opge- C. S. FORESTER OVERLEDEN C. S. Forester, de Britse schrijver van de zeeromans over .Captain Horatio Horn- blower1, een serie bestsellers, is over leden, zo is door zyn zoon bekend ge maakt. Forester Is 66 jaar geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1