PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW TARIEF AARDGAS Prijsverlaging in groep 4 Vijftig miljoen extra voor iandbouwhulp Parijs zegt verdrag op Planten op liet Zilveren Schor Kaartje per giro betalen GEMEENTEN KRIJGEN KORTING VOOR BLOKVERW ARMING BIESHEUVEL: KOEKOEK WILDE LANDBOUW DOODSTEEK GEVEN' WD-RAADSLID IN AMSTERDAM UIT DE PARTIJ Kamerlid Baart burgemeester van Zaandam Kamer stemt over twee moties Hoofdkwartieren binnen jaar weg Een congres Zeventig Arnemuidse kinderen zetten 35 struiken Mgr Bekkers gaat iets vooruit 209e jaargang - no. 76 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN b.f.f. r*4. 2071/3169, ad». 2375). Goal, Grol* M»rkt 2, UI. n*d*d*llng*n tarM. KUIn* *d>. (mn. 8 risili) 34 cinl M' 5213), Ooilbur*. li Donderdag 31 maart 1966 Co es' drietal in finale lv-qaiz Pagina 2 (Van onze parlementaire redactie) De strijd tussen minister Biesheu vel en .vrije boer' Koekoek die in de verkiezingstijd is ontbrand, is gisteren in de tweede kamer voort gezet bij het debat over de melk en rundvleesprijzen. Mr Biesheuvel deed een felle aanval nadat de lei der van de Boerenpartij in een on samenhangend betoog had gespro ken over ,het wanbeleid van de minister op kosten van de Neder landse consument en de belasting betaler, en een zogenaamde vrije economie' bepleitte. Minister Biesheuvel zei onder meer: .Invoering van een vrije economie' be tekent het terugzetten van de klok naar de situatie die wij reeds gekend hebben tijdens de eerste jaren van de grote crisis van de dertiger jaren'. Op een interruptie van de heer Koe koek riep de minister: ,Ja, ten aanzien van de landbouw leven we in een crisis als in de dertiger jaren. Dat u dat niet merkt, komt door het ingrijpen van de overheid'. ,De Nederlandse landbouw heeft in die periode aan de rand van een bankroet gestaan', vervolgde hij. ,Als de Neder landse regering toen niet had ingegre pen, zou de Nederlandse landbouw gro tendeels van onze vaderlandse bodem zyn weggevaagd'. Minister Biesheuvel daagde de heer Koekoek uit, te komen met een volledig uitgewerkt .melkplan' voor de melkvoor- ziening van Amsterdam en dan waar te maken dat de consument een lagere en de boer een hogere prijs voor de melk ikan krijgen dan nu het geval is |De .vrije boer' gaf niet thuis. Hij rea geerde slechts met de uitspraak: ,De minister zegt nu: laat Koekoek het be ter doen. Maar wij zijn geen melkhan delaren. Onze bedoeling is niet, zelf melkhandel te doen. De bedoeling is, de melkhandel vrij te maken'. Het Amsterdamse WD-raadslid mevrouw G. Wijsmuller-Meijer heeft gistermiddag in de gemeente raad meegedeeld, dat zij om strikt persoonlijke redenen heeft bedankt als lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en niet meer geacht wil worden deel uit te maken van de WD-fractie in de hoofdstedelijke raad. Zij verklaarde echter te hebben be sloten voor de lopende zittingsperio de lid van de raad te blijven, omdat het naar haar overtuiging tegenover de kiezers die In 1962 hun voorkeurs stem op haar uil brachten niet .juist zou zijn nu ook haar raadlidmaat- scliap te beëindigen. Naar aanleiding van de verklaring van mevrouw Wijsmuller merkte de voorzit ter van de WD-fractie, de heer R. Ie Cavelier, op, dat. zij zich gezien 4329 voorkeursstemmen die bij de gemeente raadsverkiezingen in 1962 op naar wer den uitgebracht, kan rekenen als directe vertegenwoordigster van dat deel van de Amsterdamse bevolking dat zijn voor keur voor haar uitsprak. Daarom aan vaardde de heer Le Cevalier haar aan blijven als gemeeenteraadslid, zelfs al beschouwt zij zich niet meer als fractie lid. Conflict Volgens hem was haar conflict met het VVD-bestuur van geheel andere aard dan dat van de heer Gruijters, die op grond van beginselen voor de partij bedankte. Mevrouw Wijsmuller bedankte, aldus de fractievoorzitter,: op grond van regels die pas kortge leden werden opgesteld en waarbij iemand die de leeftijd van 65 jaar was gepasseerd niet meer op de gros lijst van kandidaten kan worden ge plaatst. De voorzitter van de P v d A-fractle, de heer Ed. van Thijn, bleek de beslissing van mevrouw Wijsmuller lid van de raad te blijven ten sterkste af te keuren. Hij begreep best. dat volksvertegenwoordi gers voor hun partij bedanken, maar ,als men dat doet ls een kwestie van democratisch fatsoen ook zijn zetel ter beschikking te stellen, vooral uit respect voor de kiezers'. De heer Gruijters heeft de consequentie van zijn bedanken getrokken, mevrouw Wijsmuller niet, aldus de heer Van Thijn. Hij achtte de beslissing van Iemand met zo'n staat van dienst onbe grijpelijk en ook. dat de heer Le Ceva lier er begrip voor had Zo'n handelwijze is in strijd met de spel regels van de democratie en schadelijk voor de goede naam van de Amster damse raad. aldus de Pvd A-fractie voorzitter. MASSA MOORD OP KATTEN Tussen Hengelo en Enschede hoeft een surveillerende politieman in een berm- sloot een stapel Uattelijken ontdekt. Tientallen katten lagen daar. geheel ontveld, op een stapel. De recherche zoekt nu naar de massamoordenaar van katten, die liet. kennelijk om de vellen te doen is geweest. Het was het dieren asiel ln Hengelo de laatste maanden al opgevallen, dat er weinig of geen zwerfkatten meer werden gebracht De kattenmepper moet dus waarschijnlijk in Hengelo worden gezocht, zo word' aangenomen. Bankbiljet van vijf gulden Het nieuwe bankbiljet dat door de mi nister van financiën dinsdag in de eer ste kamer in het kader van een thans overwogen wjjziging van het muntpro- gramma werd aangekondigd, zal waar schijnlijk een biljet van vijf gulden zijn. Niet bekend is, wanneer de Nederland- sche Bank dit biljet kan gaan uitgeven. Onderhandelingen tussen de Commissie Samenwerking Regionale Organen Gasvoorziening (SROG) en de Gasunie hebben de volgende gastarieven voor de consumenten als resultaat opgeleverd. Rekening houdende met de nieuwe inkoopprijs zal de SROG de gemeente adviseren het bestaande tarief voor een jaarafname boven 2100 m3 per jaar te verlagen van 9 cent per m3, met een vastrecht van 108 per jaar tot 7 cent per m3, met een vastrecht van 150 per jaar. Deze grens van 2100 m3 per jaar wordt bij gebruik van meer dan één gaskachel bereikt en zal zeker bij centrale verwarming worden overschreden, zo wordt medegedeeld in het communiqué dat in aan sluiting op de onderhandelingen is verstrekt. Het nieuwe standaardtarief schema luidt als volgt: Tariefgroep Jaarverbruik tot 300 m3 tussen 300 en (500 m3 tussen 600 en 2100 m3 meer dan 2100 m3 Prijs per m3 25 ct 20 ct Vastrecht per jaar 12,— 27, 87, 150,— 7 ct (Zie slot pag. 7 kol. 4) Op zeer korte termijn is het koninklijk besluit te verwachten, waarin opgeno men de benoeming van rle lieer I. Baart, tweede-kamerlid van de Partij van de Arbeid, tot burgemeester van Zaandam. De benoeming is het kabinet gepasseerd. Het wachten is. zo vernemen wjj in zijn directe omgeving, nog slechts op ae handtekening van de koningin Intussen Is de installatie van de heer De heer Baart lange jaren de ANMB INWi gediend, eerst als hoofd van de sociaal-economi sche afdeling en als secretsris, later als voorzitter. Hij is nu nog adviseur van het bondsbestuur. Kamerlid is hij sinds 1956. (Van onze parlementaire redactie) Bij het debat over de melk- en rundvleesprijzen in de tweede kamer heeft minister Biesheuvel gisteren meegedeeld, dat de regering dit jaar 45 a 50 miljoen gulden extra beschikbaar zal stellen voor het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. De minister kwam overigens niet zonder kleerscheuren uit het debat In een motie-Tolman wordt er op aangedrongen, dat de regering de richt prijs voor melk verhoogt tot 34 cent per kilo met 3,7 procent vet, de oriëntatie prijs van rundvlees tot 2,25 per kilo en de interventieprijs tot 95 procent van dat bedrag, zoals het landbouw schap heeft voorgesteld. Droesen. Ook de WD is er voor, de AR liet het in het midden. Vermoedelijk wordt hij aanvaard. Zorgwekkend richtprijs voor melk van 33,5 cent per, liter, een oriëntatieprijs voor rundvlees van 2,22 per kilo en een interventie- Het debat ging over een nota inzake het melk- en rundvleesprijsbeleid 1966-'67 van minister Blesheuvel. In zijn beslissingen over de verschillen-1 de prijzen voor het melkjaar dat van daag begint, is hij afgeweken van de voorstellen van het landbouwschap. Dat stuitte op verzet van diverse kanten. Frankrijk heeft gisteren officieel het protocol van 28 augustus 1952 inzake de vestiging van de NAVO- hoofdkwartieren op Frans grond gebied opgezegd met inachtneming van de voorgeschreven termijn van een jaar. De Franse ambassadeur in Washington, Charles Lucet, overhandigde op het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken een schriftelijke" kennisgeving van deze stap, overeenkoms ip de NA- VO-bepaling volgens welke een derge lijk besluit aan de Amerikaanse regering moet worden meegedeeld, die op haar beurt de overige NAVO-landen ervan in kennis zal stellen. De opzegging wordt' een jaar nadat hiervan'officieel mede-' deling is gedaan, dus op 31 maart 1967, van kracht. De Franse stap volgt op de nieuwe aide- memoire die Frankrijk zijn NAVO-part-' ners heeft doen toekomen, en waarin het uiteenzet op welke wijze het zich uit de! militaire NAVO-integratie wil terug-: trekken. De Franse regering maakte gis-i teren in grote trekken de inhoud van: deze aidememoire bekend. Naar al en kele dagen een publiek geheim was wil len de Fransen tegen 1 juli 1966 al nun troepen, ook die in West-Duitsiand, aan het NAVO-bevel onttrekken en ook hun officieren uit de geïntegreerde NAVO- staven terugtrekken. In'de nota wordt verklaard, aat Frankrijk in geval van oorlog zijn troepen beschikbaar zal stel- Het NVV houdt een jubileumcongres, omdat deze vakcentrale 60 Jaar be staat. Nu is het vieren van een zestig- jarig Jubileum weinig gebruikelijk, want net gaat niet om een .gehkte' en tradi tionele jubileumtermljn. Maar de vakbe- uilh Kunnen voorstellen. uai men i grootscheeps congres de rnaatschap- lijke betekenis van de vakbeweging g weer eens op de voorgrond wildé ftuntlijH len voor gezamenlijk ontreden met NA- VO-eenheden. Parijs geeft zijn oartners. een jaar tijd, het Europese NAVO-hoofd- kwartier (SHAPE) en het hoofdkwar tier Middeneuropa (AFCENT' van Frankrijk naar een ander land te ver plaatsen. Daarbij is Frankrijk wel be reid, op bilateraal of multilateraal vlak over een verlenging van de termijnen te onderhandelen, wanneer dit om tech nische redenen noodzakelijk zou worden geacht. Dit geldt kennelijk ook voor de de regering drage voor de bestrijding van ziekte bij rundvee met ingang van 1 april 1966 vast te stellen op 25 cent en niet op een dubbeltje zoals de regering wenst. Over beide moties wordt vanmiddag ge stemd. Minister Biesheuvel kondigde alvast aan, dat hij de motie-Tolman niet zal uitvoeren. Dat zou de consument (door een hogere melkprijs) 20 miljoen kosten, en de schatkist nog eens 7,5 miljoen. De regering heeft besloten tot een PvdA, KVP en AR hadden er geen be hoefte aan. De motie zal waarschijnlijk worden verworpen. JDe motie over de dierziektebestrijding 'wilde minister Biesheuvel aan de kamer ontraden. De regering heeft al toege- jzegd, dat op 1 april volgend jaar de I overheidsbijdrage 25 cent zal worden. De i motie zou de schatkist 7 miljoen kos ten. Dat geld wilde hij liever voor het ontwikkelings- eD saneringsfonds be stemmen. De motie was ondertekend door de Pvd A-leden Sake van der Ploeg, me vrouw Brautigam en ir Vredeling. als mede door de KVP-ers Lardinois en dr hogere prijzen ["olman. Hij wees op de zorgwekkende cijfers over het inkomen van de boeren. Het beleid van de minister heeft niet gefaald, zei h(j, (Zie slot pag. 7 kol. S) Minister Suurhoff in ziekenhuis De minister van verkeer en waterstaat, J. G. Suurhoff, is gistermorgen opge nomen in het Israëlisch ziekenhuis te Amsterdam voo een medisch onderzoek. Het onderzoek heeft betrekking op de werking van de galblaas. Op het vlakke, winderige Zilve ren Schor aan het Vcerse Meer hebben zeventig Arnemuidse schoolkinderen woensdagmid dag vijfendertig struiken ge plant. Dat gebeurde in het ka der van de landelijke boom feestdag. Met dit planten op het zilveren jeugdcentrum kreeg deze boomfeestdag, die ook in enkele andere Zeeuwse plaatsen en elders in Nederland werd ge houden, een extra feestelijk tintje. Voor het begin van een halve ha beplanting, die hier de komende weken door de Ne derlandse heidemaatschappij zal worden aangebracht. De beplan ting moet in de toekomst de twee tot vier meter hoge be schutting vormen van de teot- vormige jeugd verblijven, die thans al onder de kap en voor een gedeelte glasdicht zijn. Het. centrum, waarvoor het terrein, zoals bekend, door het koninklijk paar aan de Nederlandse jeugd werd (Zie slot pag. 2 kol. 6) Zeventig schoolkinderen uit Arne- muiden plantten ivoensdagmidda.g I op het jeugdcentrum Het Zilveren c Schor de eerste 35 struiken voor c de bosschage, die het centrum 6e- schermend zal omringen. fFoto PZC) ontruiming van de Amerikaanse militai re bases in Frankrijk. Pari|? bovendien bereid verklaard, met Bonn te onderhandelen over de toekomstige status van de in Duitsland gelegerde Franse troepen. Duitse reactie Het Westdultse kabinet heeft gisteren de ministeries van buitenlandse zaken en van defensie in Bonn belast met de bestudering van de gevolgen die Frank- rijk3 uittreden uit de NAVO-integratie zal hebben. Van het resultaat van dit onderzoek hangt de uiteindelijke houding van Bonn jegens de Franse plannen af. De Westduitse woordvoerder maakte gisteren duidelijk, dat Frankrijk in zijn jongste aide-memoire geen voorstellen doet, maar maatregelen aankondigt. Pa rijs wil slechts onderhandelen over de gevolgen van deze stappen, niet over de maatregelen zelf. Nederlandse stem aanzien van de stig gevaar. Het beeld van de man die bezig ls de tak onder zichzelf weg te zagen, werkt wellicht op onze lachspie ren, maar als wjj ook op die tak zitten, wordt het ernstiger. Dit zei de gouverneur van de koninklijke militaire academie in Breda, de 1 ulle- nant-generaal Van den Wall Bnke. gis termiddag ln Utrecht, waar hij sprak bij de jubileumviering van de Utrechtse stu denten weerbaarheid. Dit korps bestaat 100 jaar. Hoewel berichten van medische zijde ontbreken, bleek men gisteravond in de naaste omgeving van mgr W'. Bekkers, de bisschop van Den Bosch, geneigd tot enig optimisme over zijn toestand. De bisschop had gisteren voor het eerst weer enig voedsel tot zich genomen en bleek in staat met bezoekers een kort gesprekje te voeren. Gevraagd hoe hij zich voelde, antwoordde hij enige ma len: ,Goed ja'. discuasleerd eMi e ons kunnen voorstellen, dat men vla een s pe!ijK< nog v plaatsen. De voorzitter van het NVV deed dat laatste ln een breed opgezette en bijzon der constructieve openingsrede, die ge tuigde. van groot verantwoordelijkheids gevoel voor de structuur van onze sa- menJeving en daarnaast van een beheerst verlangen naar méér welvaart binnen die structuur. Vooral zij, die zich nog iets herinneren van de eerste twintig jaren NVV- best&an. zullen een grote tegenstelling constateren tussen de terminologie, wel ke de NW-voorzitter gisteren gebruikte en de terminologie van zijn voorganger» veertig jaar geleden De woorden .rood', .kapitalistisch', .uitbuiting', .loonslaver nij' enz. worden niet meer gehoord. De arbeider in Neder land heeft een sociale status gekregen, die behoorlijk ls en een welvaart, welke ver uitgaat boven wat de mensen, die het NVV hebben opgericht, zich konden voorstellen. Dit resultaat is niet enkel door de vakbeweging bereikt. Het werd bereikt via een geweldige her structurering van de maatschappij, waaraan alle groepen van de samenle ving willend of niet willend heb ben meegewerkt. De grote daad van de vakbeweging daar bij is geweest, dat zij volledig aan die herstructurering heeft meegewerkt en haar heeft begeleid op een zodanige wij ze. dat de arbeiders een aanzienlijk gro ter aandeel kregen in het (sterk stij gende; nationale inkomen dan zij had den in het (bekrompen) nationale inko- mentje anno 1906. Dezelfde woorden van waardering kun nen uiteraard ook gericht worden tot de beide andere grote vakcentrales, die elk op eigen wijze de vakbeweging vooruitgestuwd hebben. De voorzitter van het NW stelde ook, dat de vakbeweging, die thans mede draagster is van de maatschappelijke structuur, toch haar karakter van pro testbeweging heeft behouden. Daarin heeft deze voorzitter ten dele gelijk, maar het is niet meer het protest van 1906. Het is een veel gematigder pro test. Het is het protest van de onderhan delaar. die zijn onderhandelingsjjositie wil versterken om van uit die versterkte positie tot een compromis te komen met de lieden aan de andere kant van de tafel. instig heeft onderscheiden van de vak beweging in het omringende buitenland, doordat zij het protest in de naoorlogse jaren bijna nooit Het uitgroeien tot een verbitterde strijd. Daardoor kreeg de actie van de Neder landse vakbeweging het gematigde ka rakter, dat zozeer past bij het Neder landse volk met zijn geneigdheid tot lo ven en bieden en met zijn tamelijk mate- rialistisch-nuchtere instelling. Die materialistlsch-nuchtere instelling heeft echter voor de vakbeweging ook een heel onaangename schaduwkant. Honderdduizenden Nederlanders, die pro fiteren van het vakverenigingswerk b(j het afsluiten van collectieve arbeids overeenkomsten enz., vinden het aange- de contributie niet,"die nodig ts t... vakbeweging te doen functioneren. Minister Veldkamp heeft voor deze laak bare afzijdigheid aandacht gevraagd tijdens zijn toespraak op het NW-jubi- leumcongres. Hij constateerde, .dat de ongeorganiseerde werknemers zonder enige tegenprestatie in menig opzicht de vruchten incasseren van de" arbeid der georganiseerden in de vakbeweging'. meende, dat men dit feit wel dege- in de beschouwing moest betrekken bij de discussie over de vakbeweging, die bij ons in de afgelopen jaren zo hoog is opgelaaid. Het ongelukkige ls dat we heel goed weten, waarom nog niet ae Delft van de werknemers is aangesloten bij een vakorganisatie, maar dat men er weinig aan kan doen. De afzijdlgen begrijpen de herstructurering van ae samenleving niet en zij beseffen niet. dat vakorgani saties onmisbaar zijn in de huidige struc tuur, terwijl bovendien de herstructure ring nog steeds voortgaat. Deze afzijdi- -;en zijn overigens niet de enigen, die le maatschappelijke herstructurering niet begrijpen. Bij de jongste verkiezingen in Neder land is het duidelijk geworden, dat er ook in andere groepen van de samenle ving tienduizenden mensen zijn die de betekenis van de herstructurering niet kunnen of willen vatten en die daarop één antwoord hebben: neen, neen, neen! Het ongelukkige althans voor de mensen van de vakbeweging is dus dat men geen remedie heeft. Men kan het wel zoeken in de propaganda, maar dat heeft men al jarenlang gedaan. Vermoedelijk zal men geduldig moeten afwachten totdat zich bil de afzijdigen een langzaam proces van bewustwording heeft voltrokken. En zoiets kan nog jaren duren! NIEUWE SERVICE VAN N S Alle rekeninghouders bij de postcheque en girodienst zullen vanaf 15 mei hun treinreizen per giro kunnen betalen. Deze nieuwe betalings methode werd in samenwerking door NS en de postcheque en giro dienst ontwikkeld als service voor hen. die het prettiger vinden per giro te betalen dan contant. Het. systeem werkt zeer eenvoudig: men geeft aan het loket zijn normale (licht blauwe) girokaart af. voorzien van handtekening. De lokettiste vult dan de prijs in en de reiziger ontvangt zijn plaatsbewijzen. NS stuurt dan de giro kaart op naar de postcheque en giro dienst en het bedrag wordt van de re kening overgeschreven op giroiv-ier 19, de voor dergelijke betalingen ge- ipendc girorekening van VS. Om te voorkomen, dat men op reis zijn Tebolp giroboek r.:ee zou moeten nemen., -.al de reiziger de eerste maal. dat hij per giro betaa.l, aan het loket een plas-i tic hoesje worden aangeboden, waarin hij enkele losse girokaarten kan bewa ren en bij zich dragen. Het systeem geldt voor alle soorten treinkaartjes, dus ook voor buitenlandse, abonnemen ten, vakantiedagtochten en dergelijke. Nederland is het eerste land op het Europese vasteland, waar treinreizen per postgiro betaald kunnen worden. In Amerika zijn wel soortgelijke systemen cheque worden betaa'd In ons land zijn op het ogenblik ruim een miljoen reke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1