nam in Goes J. Laport Chr. onderwijs afscheid van Blokkendoosschool officieel geopend MARGRIET MODESHOW MODERNE KEUKENS d.m.boomeh v. MIDDEIBURG-IN-DE-MIST IN HELE WERELD HERKEND BVD-commissie stelt Bredanaar in het ongelijk Gebouw stond er in half jaar NUTSBIBL10THEEK VLISSINGEN HEEFT NIEUWE COLLECTIE Kabels Grevelingen worden onderzocht .ATERDAG 26 MAART 1966 PROVINCIAL P. ZEEUWSE CO u R A .V T JARENLANG VOORZITTER SCHOOLRAAD De leerkrachten aan het protes tants christelijk onderwijs in Zee land hebben elkaar vrijdag weer in Goes getroffen op hun jaarlijk se .schooldag'. Het bestuur van het negende district van de schoolraad voor de scholen met de bijbel had in de .Prins van Oranje' ditmaal twee hoofdpunten op het program ma gezet: dr J. G. Thoomes uit Veenendaal zorgde voor een ver dieping van de basis, waarop het christelijk onderwijs wordt gege ven met een rede over het onder werp .Geloof en weten' en van de zijde van mr J. J. Hangelbroek kwamen in de middaguren een aan tal op de praktijk gerichte onder wijszaken ter sprake. Dan was er op deze schooldag ook het afscheid van de man, die jarenlang voor zitter is geweest van het negende district van de schoolraad, de heer J. Laport uit Goes. De-heer Laport meende met het oog op zijn leeftijd te moeten bedanken als gedelegeerde van de schoolraad en dat hioid in, dat hij ook aftrad als voorzitter van het negende dis trict. De erkentelijkheid voor zijn werk bracht het district tot uitdruk king in een bloemetje voor mevrouw Laport en een deel van de christelijke encyclopedie voor de scheidende voor zitter. Tweede voorzitter J. C. Spaans uit Zierikzee voegde daar in een toe spraakje nog waarderende woorden aan toe. ,U leefde voor het christelijk onderwijs', zo zei de heer Spaans. ,We zien u node gaan, u was nog zo vitaal. U zag uw werk als een roeping'. Hij herinnerde in dit verband ook aan de bezettingstijd en haalde de weigering aan van de scholen met de bijbel om op een circulaire van de bezetter de kinderen van joodse af komst van de scholen te verwijderen. ,Dat was geheel In uw geest', zo stelde hij. De heer Spaans was dankbaar, dat de heer Laport zijn krachten zoveel Ja ren aan het christelijk onderwijs in Zee land heeft gegeven. Op zijn beurt richtte de scheidende voorzitter zich tot de honderdeu bezoekers van de school dag Tnet een woord van dank voor de steun, die hem steeds was gegeven. T egenstelling In de morgenuren hield dr Thoomes zijn rede over .Geloof en weten'. Hij consta teerde daarbij, dat er tussen deze twee begrippen een tegenstelling schijnt te bestaan. .Weten wordt dikwijls poslttef gewaardeerd en In geloof ziet men vaak een toevlucht voor de onwetendheid. Maar als we komen tot een realiteits oordeel, welke zekerheid hebben we dan dat het resultaat de werkelijkheid Is?', zo vroeg hij zich af. Naar de overtui ging van dr Thoomes is in weten ir grote mate de factor geloof Ingekap seld. In dit verband betoogde dr Thoomes, dat een christen zich niet te gemakkelHk van de wetenschap af moet maken. De antithese evolutie-schepping wilde de inleider terugbrengen tot het leven, .waarvan het doodgaan geen logische consequentie is'. Hij vroeg zich af waar de wetenschap ls begonnen. Wat als te genstelling tussen weten en geloven is bedoeld, dat er in feite niet is. Naar zijn mening verdwijnt de tegenstelling in het licht van de prediking, omdat geloof en weten inharent zijn aan de existentie van de mens en de prediking, zowel de denkende als de gelovige mens ziet als object van het handelen van God. OP TRADITIONELE SCHOOLDAG Gemeenschap CVO vergaderde Dezer dagen hield het Christelijk Volks- onderwijs. afdeling Oost- en West-Sou burg de jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Sinke, opende deze vergade ring met gebed. Spreker memoreerde de nagedachtenis van dr Tilanus, oud- lrfndelijk voorzitter van het CVO. Voorts bracht hij dank aan de heer H. Goede- gebure, administrateur van de vereni ging voor het vele en goede werk door hem verricht. Uit de jaarverslagen bleek dat het CVO thans over drie scholen beschikt met 15 leerkrachten en 410 leer lingen. Het ledental liep iets terug en bedraagt thans 314. Na afwerking van de huishoudelijke zaken volgde de be stuursverkiezing. Periodiek aftredend - en direct herkiesbaar - waren de heren G. J. Janse. J. H. Franqols en W. Jon- gepier, die allen oij acclamatie werden herkozen. De heer Sinke deelde mede dat voor de verbouwing van de Julianaschool een urgentieverklaring is afgegeven tot een bedrag van 80.000,Op 1 juli zal, in samenwerking met de hervormde ker- keraad, bij de afsluiting van het school jaar voor de kinderen van het CVO een kerkdienst worden gehouden. In verband met de drukte die er in de zomer overal heerst w erd overwogen of de jaarlijkse schoolreisjes nog wel georganiseerd moeten worden. Het wordt voor het toe zichthoudend personeel steeds moeilijker de kinderen in het oog te houden. Hierna volgde nog wat discussie. De voorzitter sloot deze bijeenkomst met gebed. (Advertentie) Wij komen in VLISSINGEN op maandag 28 maart aanstaande in Het Concertgebouw, Emmastraat 10. Aanvangstijden van de show: 's middags 2.30 uur en 's avonds 7.15 uur en 9.15 uur. Kaartverkoop aan de zaal: maandag van 10-13 uur en voor de aanvang van Iedere show. Toegangsprijs 1,- inclusief belasting. |ten hoe een en ander zich zal ontwik kelen. Bij de bespreking van algemene .belangen van het christelijk onderwijs De toekomstige onderwijsvormen vla de [kwamen onder meer ook nog de wette- mammoetwet maakten op deze school- lyke aansprakelijkheid voor de school dag een ander onderwerp van gesprek besturen en de bouw van nieuwe loka- uit. Mr J. J. Hangelbroek, die deze zaak hen ter sprake, behandelde, ging daarbij met name in op de scholengemeenschap. Hij toonde ziefi een tegenstander van het opheffen van zelfstandige schoolbesturen om te komen tot een nantal scholen onder één be stuur. Veel beter achtte hjj een samei koepelend orgaan. Mr Hangelbroek was van mening, dat de kleine scholen hij sprak met na- ulo en vglo hei moeilijk zul len krijgen, als ze minder dan 150 leer lingen tellen .Van de mammoetwet zal een concentrerende werking uitgaan', zo voorzag hij Maar hij vond. dat men aan de hand van de praktijk moet afwach- Naar verkiezingen in Zuid-Vietnam De tien generaals die zitting hebben in i de militaire junta In Zuid-Vietnam, heli- hen Ln Saigon besloten in de komende weken een grondwetgevende vergade ring büeen te roepen. Die vergadering zal een ontwerp voor een grondwet moeten opstellen, waarover het volk van Zuid-Vietnam zlcli dan In een refe rendum zal moeten uitspreken. Volgens de plannen van de generaals zouden dan nog voor eind 1966 algeme-1 kelen., Bij de bespreking van gemene ^T^eS ÏÏTÏ h»# .AgpMMe zingeD een jaar eerder worden gehou-' den dan voorzien was in de plannen die op de conferentie van Amerikanen en Zuidvietnamezen In Honoloeloe zijn aanvaard. Vertegenwoordigers van de gekozen raden van de 43 Zuidvletname- se provincies en 48 deskundigen, die de diverse beroepsreligieuze en politieke Zoals gebruikelijk was er ook ditmaal aan de schooldag een expositie verbon den van leermiddelen, waarop de bezoe kers tussen de middag en in de koffie pauzes konden rondwandelen om hun voorraden te laten aanvullen of te be kijken wat er op de markt is aan schoolmlddelen. Rest te vermelden, dat de heer I. G. de .lager te Sint-Philips- land de plaats van de heer H. Overbeeke in het bestuur zal innemen en dat de schooldag werd bijgewoond door onder andere de inspecteurs, de gedeputeerde J. van den Bos. de heer J. A. van Ben- nekom en wethouder J. G. v. d. Burgt uit Goes. (Advertentie) 1 BOUWMATERIALENHANDEL MIDDELBURG 01180-4951 Reacties op foto Wim Riemens groeperingen vertegenwoordigen, zou den zitting moeten nemen in de grond wetgevende vergadering. Met dit plan zou de junta tegemoet willen komen aan de wens tot vervroegde verkiezingen die de laatste tijd speciaal is geuit door de boeddhisten. Amerikanen en Zuidvietnamezen hebben gisteren melding gemaakt van een gro te overwinning, na vier dagen van zwa re strijd bevochten op sterke eenheden van de Vietcong en uit Noord.Vietnam In het laagland in het noordelijke kust gebied van Zuid-Vietnam. 456 guerrilla strijders zouden gesneuveld zijn en een regimentscommandopost van de Viet cong zou onder de voet gelopen zijn. (Van een correspondent). De BVD-commlssIe heeft aan de pers medegedeeld, dat de vordering van de Bredase fabrikant S. op de Nederlandse regering is afgewezen en dat de aan- tygingen van de heer S. ongegrond zjjn gebleken. Donderdagmiddag heeft de B V D-com- mlssie bestaande uit de vijf fractievoor zitters in de tweede kamer, onder voor zitterschap van de heer \V. Schmelzer en In aanwezigheid van de minister van binnenlandse zaken een gehele vergade ring speciaal aan de kw estie besteed. Na afloop van de vergadering deelde de heer Schmelzer mede. dat de conclusies van deze bespreking in de vorm van een brief aan de tweede kamer bekendge maakt zouden worden. Later op de dag doorkruiste een kort communiqué de officiële mededeling van de commissie voorzitter. Voor het eerst na zes Jaar is met de be slissing van de commissie een openbare iraak gedaan over de vordering en «wering van de tot Nederlander .turaliseerde Poolse bevrijdingsmill- uit Breda, die in opdracht van het hoofd van het bureau Nederland van de buitenlandse inlichtingendienst, vertrou welijke opdrachten vervulde tijdens dienstreizen naar Polen. Over deze status van de heer S. Is ln het korte communiqué uiteraard geen mede deling gedaan. ONTDEK HAT LEZEN FMN IS EN SPANNEND EN WIJS IS. ONTDEK HET DIJ DE BOEKHANDEL. WAAK I WELKOM BENT EN VHM. Boekhandel De Vey Mestdagh. Bellamypark 58. Vlissinoen Decoraties van het boekenbal erg in trek Wereldomroep schreef er prijsvraag mee uit De Middelburgse fotojourna list Wim Riemens, verbonden lan Provinciale Zeeuwse Cou rant en de Hilversumse radio verslaggever Guus Weitzel hebben vrijdagmiddag op het balkon van de bestuurskamer van de Schouwburg in Middel burg een gesprek van tien mi nuten en 25 seconden gehad. Dit gesprek zal waarschijnlijk dinsdag zes keer worden uitge zonden over de 49 meter band. die wordt gebruikt door Radio Nederland Wereldomroep. Wim Riemens had op een herfst middag in 1964 vanaf de trans van de Oostkerk het bovenstaande stadsgezicht van Middelburg gefo tografeerd. Deze opname heeft de omslag van de winteruiteave van het orgaan van Radio Nederland Wereldomroep gesierd. Op de pu- blikatie van deze foto waren nogal wat reacties gekomen en Kees Mid- delhoff, de enef van de Nederland se sectie van de Wereldomroep, riep zijn luisteraars over de gehele wereld op, te laten weten, waar zij dachten dat de foto was gemaakt. Dat gebeurde in de rubriek .Brie ven van luisteraars'. De brieven met oplossingen zijn nu binnen en het bleek, dat er elr g de bfj waren. Guus Weitzel Twee zwaargewonden op fietspad bij Hulst waarschijniyu de oorzaak geworden van een ernstig verkeersongeluk by Clinge. De jeugdige H. R. uit C"-"» 1 zware hersenschudding B. uit Clinge was met de fiets gevallen oj fietspad van de Lange Nieuwstraat tus- goe- de namen van de goede Inzenders bekend te maken en de achtergron den van de foto te bespreken met een opnameploeg naar Middelburg gekomen. Tijdens het vraaggesprek met Wim Riemens las hij die namen op. Wer kelijk in alle delen van de wereld had men de foto gezien en herkend. Er waren goede oplossingen uit Tanzania. Java, Tasmanië, Austra lië, Zuid-Afrika, Suriname en van een opvarende van een koopvaar dijschip. Wim Riemens was, zoals hij in de microfoon zei, toch wel een beetje verrast'. MIST Guus Weitzel vroeg uiteraard, hoe de opname tot stand was geko men. Het bijzondere van de foto was, dat er' een lage mist hing op het moment, dat Wim Riemens op de Oostkerk zat. De hoge ge bouwen en torens staken boven deze mist uit. waardoor een ef fect ontstond, dat men gewoonhjk alleen in bergachtige streken te genkomt. De fotograaf gebruikte een trage film 19 DIN), drukte af met een sluitertijd van 1/125 seconde en gebruikte een klein diafragma (16) om de foto een zacht effect te geven. Niet alleen de vele duizenden luis teraars van Radio Nederland We reldomroep zijn getroffen door het byzondere van deze foto. Wim Rie mens vertelde aan Guus Weitzel (en dus aan luisteraars over de ge hele wereld), dat deze opname on der meer ook gebruikt is voor de omslag van het fotoboekje .Middel burg' en dat hij verschillende grote afdrukken in de orde van een meter in het vierkant had ge maakt voor mensen, die de foto aan de muur wilden hangen. hoofdwond. sen Hulst en Clinge toen er twee brom fietsers aankwamen. Door de zware re gen was het zicht zeer slecht met het gevolg, dat de 20-jarige E. P. uit Clinge over B. en diens fiets reed. De dicht achter hem rydende H. R. reed met zijn bromfiets over B.. over de fiets en ook nog over de bromfiets van P., die ten val was gekomen De autobestuurder C. W. uit Clint passeerde, waarschuwde de polit dokter H. Rabers uit Cilnge. De fiets en de beide bromfietsen waren zwaar beschadigd. H. R. en E. B., die vermoe delijk onder invloed van sterke drank verkeerden, zijn naar het St.-Liduinazie- kenhuis te Hulst overgebracht. P. had slechts enige lichte verwondingen. De .Oresandt' komt uit Arnemuiden Op de .Hiswa', de grote watersport en kampeertentoonstelling te Amsterdam, staat voor de eerste keer een jacht af komstig uit Arnemuiden. De .Oresandt', een stalen, zeewaardig schip, werd ln Aalsmeer gebouwd bij Van Dam naar 'n ontwerp van architect Lemstra, eD het eigendom van de heer L. van de Maes uit Arnemuiden. Ook op de ten toonstelling te Hamburg heeft het ktJk gestaan. In Leeuwerik.straal Middelburg Zwier, onthulde mejuffrouw .1. du Coux. Idle de leiding krijgt In de school, naast I dr Ingang een gedei«'mtern. (Van onze Amsterdamse Zelden is er zo gevochten om de ver sierselen van het lioekenbal als gister-' avond in liet KA I-congrescentrum te Amsterdam. Voor het eerst sedert twin tig jaar had niet Metten Koornstra de feestzalen gedecoreerd. Zijn taak was overgenomen door Pleter Groot uit Westzaan, en die had zich uiteraard nogal uitgesloofd. Wonderbaarlijke metaalplastieken voornamelijk gebouwd uit schroot stonden bij tiéntallen langs de wand. -- Er was een kleurige automaat met I tijdens de samenkomst tevoren hallons' hier kimt li uw eie-en schril- Aan de Leeuwerikstraat te Middelburg de school, wel kunnen constateren dut ver ODblazen en laten barsten' fraaie de vereniging christelijke school men niet voorbarig ls geweest met de boekenschenen^ en tenslotte- een bat- aan het Zand vrijdagmiddag een nieuwe, nieuwbouw. Wethouder van onderwijs, terij surrealistisch opgedirkte sets ech- drieklassige kleuterschool Blokken- de heer J 3. Hoek. noemde even later te televisietoestellen met allerhande doos genaamd In gebruik genomenJ een paar tekortkomingen. .Lr was tc heelden pti het eelnid van «Imaar hre- Ondanks het trieste weer en een gure weinig zon en ventilatie, maar tochten klndSaJ i»1nd. die de openlne.h«ndellnE doof ln- deed Set er ree!' Lie voorzitter, die de nverifpns- misschien was dit wel de «pectrice mejuffrouw M. J. de Jonge voorbereidende activ laatste keer dat de jaarlijkse boeken-1 deed versnellen, werd het toch een fees-standkomen yan de 8chool_BChetste. prees genodigden haddcr i merkt'* totl lülsu; R«1 Uai U- mm-BP- wovtu-,"'erd het toch een feés-I standkomen yan deschool schetste, prees •eek aldus traditioneel werd geopend.I«elijke gebeurtenis. Voordat de inspeelde aannemerscombinatie Hendrtkse-Wat- In het uitgeversbedrijf en boekverko-: «rice de sleutel van de voordeur op een voor de snei:<- w:;ze waarop '.e puin - persvak is namelijk een vinnige ruzie kussentje aangeboden had gekregen door waren gerealiseerd. Er was met de aan de gang en die zou er best eens toe kunnen leiden, dat er een krach komt die herhaling van dit soort festi viteiten onmogelijk maakt. Drie ministers hielpen gisteravond deze eenendertigste boekenweek van start te laten gaan. Minister Vrolijk hield de openingssoeech. Hij noemde wat cijfers waaruit bleek hoe goed ondanks de ruzie het boek de laatste tijd wel wordt verkocht. Door het RAI-gebouw circuleerde om het uur vannacht een gerucht dat zich later tussen de gasten ook zouden heb ben gemengd prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven. Maar niemand had ze zelf gezien. Hoe dan ook: het werd na de gala voorstelling van het nationaal ballet een grandioos feest. En ondanks alle bezweringsformules van de organisato ren waren de versierselen reeds lang voor half vier vannacht van hun voet stukken gerukt en weggedragen. Speciaal voor eindexaminandi Literaire afdeling Het Vlisiingse NUTSDEPARTEMENT maakt een opvallende ledenstijging mee. Hen heeft de formule .lezin gen ter lering' verlaten en een nieuwe vorm gegeven aan het Nutswerk. Er zijn toneelvoorstellin gen, er zijn lezingen, maar dan ,meer aangepast' er is de biblio theek. Vooral die bibliotheek mar cheert goed. Drs F. H. J. Dleperink, voorzitter van de bibliotheekcommissie en neerlan dicus aan de rijks hogereburger school te Vlissingen vertelt dat het aantal uitleningen het laatste jaar verdubbeld is en nog steeds een stij gende lijn vertoont. .Maar, we heb ben er toch nog iets meer aan ge daan. Vooral nu met die boekenweek is het misschien wel aardig dat de grote man .weet dat de nutsbiblio- theek aanzieniyk is uitgebreid. Sinds kort hebben we een literaire afdeling. Die is speciaal afgestemd op de eina- examenklassers van de middelbare scholen. Er staan nu nog maar 250 banden, maar er komen er meer. We hebben al een aanvullende bestelling aangegeven. Nee. voorlopig alleen nog maar proza. Poezie komt er vast bij. Nijhoff natuurlijk en Slauerhoff en Marsman. Dat is dan om mee te beginnen. Bundels van moderne dich ters, die volop in de belangstelling staan, zullen bij ons ook een plaats krygen. Ik denk dan bijvoorbeeld aan .Rozen Motoren' van Hans Verha gen en de nieuwe bundel van Hans Warren. Tenslotte zijn dat voor ons bekende namen. Wat dat proza be treft: Jacques Hamelink moet er nog bij en Lou Vleugelhof en Isaac Faro. We moeten zuinig zijn op de Zeeuwse auteurs'. In de kasten staan de moderne proza ïsten (Wolkers, Van het Reve, Brak man) broederlijk naast Van Schendel en Van der Leeuw. Maar er ls een typische opgang naar het moderne te bemerken. ,De kandidaten vragen De kabels van de kabelbaan die gebruikt is bij de aanleg van de dam in de Greve lingen. worden op het ogenblik aan een onderzoek onderworpen. Twee stukken van de kabel zijn beproefd op een trek- bank van de Westphalische Berggewerk- schaftkasse ln Bochum. Dit instituut zal met andere stukken nog meer proeven nemen. Dit schrijft ir H. van der Tuin, hoofdingenieur van de deltadienst van rijkswaterstaat, in het jongste nummer .De Ingenieur". Andere stukken van de kabel zijn be proefd op de trekbank van het Labora- toire National des Essais in Parijs. Van het resultaat van deze proeven zal het afhangen of de kabels dan wel voor zien van een nieuwe buitenlaag op nieuw gebruikt zullen worden bij de af sluiting van het Haringvliet, of dat men geheel nieuwe kaoels zal aanschaffen. meer naar de moderne dan naar an dere schryvers'. De heer Dieperink meent dat het sy steem van het onderbrengen van de collectie in de Nutsbibliotheek grote voordelen biedt. .Men is vrijer in zijn keuze. Over het algemeen bestaat er een weerstand tegen schoolbibliothe ken en de openbare leeszalen doen we er geen concurrentie mee aan. omdat de boeken, die gevraagd worden meestal toch al .overbeleend' ztjn. Bibliothecaresse mejuffrouw Quasters zal belangstellenden voor de nieuwe collectie graag ontvangen. Ze doet dat op het adres Nieuwstraat 20, elke donderdagavond en zaterdagmiddag. Akkoord over cao horecabedrijf De werkgevers- en de werknemersor ganisaties in het horecabedrijf hebben volledige overeenstemming bereikt over een wijziging van de cao voor het hore ca- en aanverwante bedrijf per 1 april 1966. De belangrijkste wijzigingen in deze cao zijn de volgende: verwerking van de compensatiebijslagen huurver hoging tot en met 1966 in alle lonen en garantie-inkomens, ook voor werkne mers beneden 23 jaar en gehuwde vrouwen en vervolgens een verhoging van 3,75 procent, verhoging van de vrouwenionen van 90 tot 100 procent voor de gemengde- en van 85 tot 90 procent voor de niet-gemengde functies, invoering van een franchisebepaling van 10 procent, extra vakantiedagen voor werknemers beneden 18 jaar en werk nemers met een langdurig dienstver band, invoering vakantiedagen voor werknemers in losse dienst, verhoging van de vakantietoeslag van vier tot zes procent en uitbreiding van het recht op toeslag voor het bezit van een be- roepskaart. de kleuters Marja Vogelaar Jackie houw nauwelijks een half jaar gemoeid. Wethouder Hoek noemde het bedrag, dat de bouw en inrichting vergde ƒ323.200,—. Niet dat het was om b en w een pluim op de hoed te steken, maar toch wilde de wethouder die op deze middag vergezeld was van wethouder M. A. L. Hubregtse er progressief beleid voert ten aanzien van de scholenbouw ln Middelburg. En met een reeks van voorbeelden samen vormend een keten van nieu we scholen staafde hH deze stel ling. .Het onderwijs neemt een ruime plaats in in het hart van de Middel burgse gemeentebestuurders', aldus de wethouder. Weldadig deze .blokkendoos'-school Jets eigens' Huwelijksreportage verwierf grootste kijkdichtheid De televisiereportage van het huwe lijk van prinses Beatrix had een zeer grote belangstelling. Gemiddeld per uur heeft 85 procent van personen met televisie thuis dit programma ge volgd. Van personen die thuis geen televisie hadden, keek ongeveer zes tig procent. Dit betekent, dat circa driekwart van de Nederlandse bevol king van vijftien jaar en ouder deze uitzending heeft gezien. De kijkdichtheid was het hoogst voor .Deze school doet weldadig aan', dat deel van de reportage dat betrek- gGn [nspectrice. die meende dat ook kins had op de huwelijksinzegening in de Westerkerk. Ook de waardering die voor de gehele reportage met 8.2 zeer hoog was. was voor hét gedeelte in de Westerkerk iets groter. In het continuprogramma-onderzoek, dat door Intomart in opdracht van de Ne derlandse Radio Unie en de Neder landse Televisiestichting werd uitge voerd, werd tot dusver voor geen en kel programma zo'n grote belangstel ling vastgesteld. De. kijkdichtheid overtrof die van het tot nu toe meest bekeken program ma, namelijk dat van Toon Hermans op zaterdag 27 februari 1965. Inder tijd werd medegedeeld, dat de kijk dichtheid van dit programma 95 pro cent bedroeg. Bij de bepaling van het kijkdichtheldscijfer was het aantal kijkers gepercenteerd op het aantal personen met televisie thuis. Ook de gastkfjkers werden aldus ln het kbk- dichtheidsctjfer betrokken. De kijk dichtheid van de Beatrixreportage bedraagt 98 procent. RUIM EEN MILJARD PER JAAR VOOR SCHOONMAAK (Van onze Haagse redactie) In Nederland wordt aan schoonmaak onderhoud van bedrijfspanden en inven taris jaarlijks een bedrag van ruim één miljard golden besteed. Aldus staat ver meld in een circulaire, waarin de ver schijning van een vaktijdschrift vooi doelmatig schoonmaakonderhoud, .Schoonmaak en efficiency' genaamd, wordt aangekondigd. Ondanks deze grote financiële uitgaven, die het bedrijfsleven zich moet getoors- ten, om door hygiënisch verantwoord schoonmaakonderhoud een optimale pro- duktie te verzekeren, worden de verlang de normen dikwijls niet gehaald. Gebrek aan deskundig personeel, onbekendheid met de nieuwste hulpmiddelen, systemer en methoden zijn hier meestal de oor zaak van. Als minstens even belangrijke factor in dit geheel moet de volksge zondheid worden genoemd. Herinnerd wordt aan de volksgezondheidsnota van minister Veldkamp, waarin deze zegt, dat het behoud van een omgeving (mi lieu) waarin de mens kan leven, wonen en werken en zich ontspannen zonder hiervan op korte of langere termijn' merkbare schade aan de gezondheid te j ondervinden, tot een object van ge-;] zondeheidsbescherming ls geworden. heeft. Mej. De Jonge vond dat i Middelburg niet te mopperen beeft, waar het de huisvesting van kleuters betreft, al gaf zij toe dat nog niet oVeral in een ideale omgeving aan de vorming van do jeugd kan worden gewerkt. Daarbij noemde zjj als voorbeeld de school aan de Vlasmarkt. De heer J. Verboon. directeur van de christelijke kweekschool en opleidings school voor kleuterleidsters, betreurde het dat men op het departement nog steeds een zo duidelijk onderscheid maakt in het toekennen van urgentie- verklaringen voor de bouw van lagere scholen en kleuterscholen. De kleuter scholen worden, zo kon uit zijn woorden worden afgeleid, nog steeds achterge steld. .En dat terwijl de kleuterleeftijd belangrijker is dan de lagere-schoolleef- tijd'. zo betoogde de heer Verboon. Hij sprak de wens uit, dat dit verschil ln beoordeling spoedig zal verdwijnen. Al- lerwege werd hulde gebracht voor de ac tiviteiten van mej. Du Cdux. De heer Verboon roemde haar voor de wijze waarop zij de kwekelingen weet ,op te vangen'. Tydens de openingsbtjeenkomst ln een met bloemen verfraaide hal van de school, werd nog het woord gevoerd door ds Croonenourg, namens de her vormde gemeente, de heer H. J. Boom, namens de hervormde lagere school en de kleuterschool aan de Arnelaan. Ver der spraken de heer G. J. de Roon, na mens de NV J. Blokland, de heer W. A. Goudszwaard en de heer Hendrikse. Me- Juffrouw Du Coux dankte voor de lof. die aar was toegezwaaid op deze middag. Voorzitter Kooman prees in zijn toe spraak evenals andere sprekers en spreeksters dit later zBhden doen de activiteiten van secretaris-penningmees ter E. J. Glerum van de vereniging. De heer J. de Bruine gaf, daarna nog een uiteenzetting over een nog nader boven de ingang van de school aan te brengen ornament. Hierna was er gelegenheid de school te bezichtigen. Het jongste meisje en het oudste jongetje van de nieuwe plokken- doos'school te Middelburg assis teerden gistermiddag kleuteron- derwijsinspectrice mej. De Jonge bij het verrichten van de openings handeling fPoto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 7