Goese veiling: automatisering Veel plannen voor recreatie gepakt Mij Zeeland besluit tot bouw nieuw schip wassenaarse pyromaan FRANCOIS BURGER OVER HERINDELING GEMEENTEN Deltawerken beïnvloeden vogeltrek INFORMATIEF programma bij overdracht zender g0es-2 Spaak weigerde portefeuille WOENSDAG 23 MAART 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ECONOMISCHE KRONIEK OVER FEBRUARI Bouwactiviteit duurt voort Liet wordt eindelijk tijd weer aan de zomerre- creatie te denken. Er zijn weer vele plannen in voorbereiding en uitvoering. Eerst nog iets over de groei van het aantal overnachtingen van 1964 op 1965. De grootste toeneming had Wes- terschouwen nu veel gemakkelijker bereik baar en wel een met 47 tot 896.000 Bres- kens had een stijging van 61000 tot 66.400 voor particuliere verhuur en van 26.600 tot 32000 voor de camping Zeeduin. In Oostkapelle was er een stijging met 11% tot 162.000, in Domburg een van 290.000 tot 300.000. In totaal was er een stijging met 30%. Dit zal niet geheel Zeeland typeren. Het zwaartepunt ligt in het noorden. In Koudekorke ligt ter Inzage het plan Westduin. dat gesitueerd is tussen het Nolle- en het Velienahos. Het heeft de drieledige functie van stads- en wykpark en van verblijfsrecreatiegebied. Na de samenvoeging van gemeenten ligt het project deels in Valkenisse, deels in Missingen. Het is 75 ha groot. Het initiatiefcomité de Bevelanden heeft een vervolg van het gezamenlijke dykrecreatieplan op het oog, namelijk een inventari serende kaart met recreatieobjecten. Hoe snel het kan gaan, bewijst Baarland. Het eerste recreatieplan is volgebouwd; er is nu een tweede in voorbereiding. In de Otheense Kreek, dat reeds gedeeltelijk is ter hand genomen. Yerseke gaat een recreatieterrein inrich ten van 3.5 ha, waarin onder andere op korte termijn een verzorgingscentrum voor hengelaars komt. In 1965 wa ren er al 15.000 geteld, voor 1966 verwacht men er 30.000. Er wordt zelfs gedacht aan een busdienst Brus- sel-Yerseke. Voorts komt er een drijvende ponton voor het afmeren van middelgrote zeejachten in de haven. Intussen rijst vaak de vraag hoe de gemeenten dit moeten financieren. Het Veerse Meer acht de 50 pro cent subsidie-regeling van het rijk onvoldoende. Behalve de collectieve voorzieningen hebben de gemeenten ook nog hun eigen objecten. gen om een plaats voor het overdekte zwembad te bepalen een bewijs ervan dat het niet overal zo ge makkelijk gaat Ook een studiecommissie kwam er niet uit. Met belangstelling zien wij uit naar de werkzaam heid van de evenementenpromotor die de gemeente Middelburg gaat aanstellen. Het facet streekplan voor de Zeeuwse waterwingebieden werd door de staten vastgesteld. Verkeer In de eerste maand van 1966 steeg het autoverkeer over de Wester schelde met 16 procent ten opzichte van januari 1965. De hoge stijgingscijfers blijven van kracht. Wij herinneren er aan dat er van '.964 op 1965 een groei was van 14 procent. Het laatste stuk van de weg Zuid"Beveland-Sloe-VIissingennamelijk het stuk van Rijksweg 58 naar Nieuwdorp. zal waarschijnlijk nog dit jaar worden aangepakt. voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel pleitte voor een vaste oeververbinding bij Saeftinge. die door de betere ondergrond goed koper en sneller uitvoerbaar en bovendien korter zou zijn. Hij beschouwt deze plaats als rendabeler dan die bij Terneuzen. Er zal nog wel heel veel over dit pro bleem worden gesproken. WIJ wijzen er op dat de plaats bepaling mede afhangt van de conceptie die men heeft ten aanzien van de planologie en de regionale ont wikkeling van Zeeland. In ieder geval bouwt men met de .centrale weg' een heel andere provincie op. Dei Toerisme D', In 1965 werden in Zeeland 2949 woningen gebouwd. Van 1959 tot 1963 was het gemiddelde 1600. in 1964 was het totaal 2100. Er ls dus op korte termijn 85 procent meer bouwcapaciteit bereikt met 40 procent meer arbeidscapaciteit. De oorzaak ligt in de zeer vele bouwstromen. Een nieuwe bouwstroom is die van Vlis singen. Middelburg en Goes door middel van de in Middelburg te vestigen industriële bouwfabrlek Delta. Daarvoor was een garantie voor een produktie van ze ven jaar nodig. De eerste serie bestaat uit 360 eenheden voor Middelburg, 250 voor Vlissingen en 210 voor Goes. De EMS-woningen in Vlissingen. waarvan er nog 98 onbezet waren, zijn ten getale van 46 naar de De Ruyterschool gegaan voor een Internaat voor 336 scho lieren. Visserij Algemeen l ter waarde van 47,3 miljoen gereed. In 1965 werden er 269 uitgegeven, ter waarde van bijna 22 miljoen. De zes gemeenten van Schouwen-Dulveland laten ge zamenlijk een structuurschets opmaken voor een lan gere termijn dan het streekplan. Een werkgroep van de Bevelanden, dit nog 26 genieenten telt, wil een al gemene regeling voor organen van samenwerking op stellen. zodat niet voor Iedere taak apart een bestuur moet worden Ingesteld. Ook dit Initiatief wil het streek- denken bevorderen en de bestuursverbrokkellng tegen gaan, ook als de gemeentelijke herindeling doorgaat. Intussen ls het onvermogen van Middelburg mi Vlissim- Schouwen opende niemoe centrale werkplaats. EMS-woningen worden internaat. Landbouw Er werd op gewezen, dat de kleinfruitteelt in Zeeland in een steeds moeilijker positie komt. De lonen zijn sterk gestegen, de prijzen niet evenredig. Voor ratio nalisatie Is de bedrijfsomvang vaak te klein en te ver snipperd. De oplossing is gelegen in Intensivering en verdergaande specialisatie. Het ontwikkelings- en sa neringsfonds voor de landbouw hielp tot nu toe in Zeeland 135 mensen hun bedrijf te beëindigen, waardoor 600 ha vrij kwam voor bedrijfsvergroting. In 1965 werden er 28 toezeggingen gedaan. 18 voor subsidies voor structurele bedrijfswijzigingen en 10 bijdragen voor de bouw van montagehallen. Zeeuwse varkensstapel steeg in 1965 van 27.000 tot 29.000 eenheden, op 2919 inplaats van op 3027 bedrijven. Dit komt dus neer op concentratie. De Zeeuwse schapenstapel steeg van bijna 10.000 tot 10.855 dieren. De stijging is vooral veroorzaakt door de hogere opbrengst voor dieren met goede slacht kwaliteiten. Overigens gaat 80 procent naar het buiten land. Het wetsontwerp schaderegeling oesterkwekers is door de tweede kamer aanvaard. Zij krijgen 60 procent van de kostprijs van de verloren gegane oestervoorraad tot een bedrag van 50.000 en 50 procent voor het meer dere. De inkomstenbelasting over deze tegemoetkoming zal 20-40 procent zijn, de vennootschapsbelasting 45 procent. Het wetsontwerp art. 8 dat de schade voor ,de overige daarvoor in aanmerking komenden' zal regelen, komt (eindelijk!?) dit voorjaar. J^nkele gemengde feiten: De overdracht van 234 ha industrieterrein aan Dow. Terneuzen, waarvan wij dc vorige maand rap porteerden, vond plaats. In Zierikzee werd de nieuwe centrale werkplaats voor Schouwen-Düiveland officieel geopend. Er wer ken 80 mensen, er is plaats voor 120. In januari liep de arbeidsreserve op van 1759 tot 1919 mannen. De vraag naar arbeidskrachten steeg overigens, in tegenstelling met die in het gehele land. Drs. M. C. Verburg De Wassenaar.se politie heeft een 2o-jarige ongehuwde inwoner van 8 de buurtschap Kerkehont gearres-' teerd. Hij' heeft in elf dagen acht w branden gesticht. De man heeft als motief opgegeven, dat hij er genoe gen aan beleefde als er brand was, en dat hij het fijn vond als de po litie en de brandweer in touw moesten komen met loeiende sire nes, zwaailichten en gierende au-, to's. De pyromaan, die niet eerder met de j politie in aanraking kwam, is ingesloten. 8 Hij zal donderdag worden voorgeleid 8 voor de officier van justitie in Den Haag. 5 De eerste brand stichtte de man op 8 V maart in een houten loods. Bij onderzoek S bleek, dat terpentine was gebruikt. Daar 5 de brand 's avonds om pim. half acht 8 werd ontdekt, dacnt de brandweer aan- 8 vankelijk aan 'n ergerlijke kwapongens- h, streek. Enige dagen achter elkaar wer- fcjden soortgelijke werkwijzen ontdekt bij 8 brandje, in dircctieketen. loodsen en an dere gebouwen. De politie ging vrijdag 11 maart onder leiding van inspecteur A. Rijken intensief speuren raar de brandstichter. Hierbij werd de bevolking van de buurt schap Kerkehout ingeschakeld. Een do-1 zijn mannen vormde zes wachtploegen, die op de door de politie aangegeven i punten in de wijk postvatten na te zijn geïnstrueerd om de politie te alarmeren i en om tegen de pyromaan op te treden. Deze burgerwacht was 's nachts van tien tot twee uur actief. De buurtschap kan gemakkelijk wordenI afgesloten. De politie zorgde voor een cordon en bewaking rond de woonwijk. De bewoners letten op in de wijk. Uit gegevens, die de politie verzamelde, werd tenslotte de dader aanwijsbaar. I Vrijdagavond had de pyromaan brand I gesticht in een koffietent. juist over de grens van Wassenaar. Zaterdag werd hij in zijn woning gearresteerd. De politie trof in de woning tal van boekjes recla melucifers aan, die ook bij de branden werden gebruikt. De pyromaan maakte een lont van lucifers haar een plastic zakje met terpentine. Hij legde een bran dende sigaret zo neer, dat na verloop van tijd de lont werd ontstoken. Koelwagens N S 10 procent duurder Met ingang van 1 april aanstaande zal de huur voor het gebruik van zogenaam de interfrigo-Hagens van de Nederland se Spoorwegen worden verhoogd. Sinds 1957 is de vergoeding voor dit koelwa- genvervoer ongewijzigd gebleven. De ta riefsverhoging bedraagt tien procent. Tn Zeeuws Tijdschrift Schip vergaan in Oost-Pakistan - 100 doden Burger Het eerste nummer van het Zeeuws Tijdschrift in het nieuwe jaar is uit. Het bevat een aantal lezenswaardige artikelen, o.m. over de veranderende vogeltrek in Zeeland en over de herinde ling van gemeenten. Francois Burger uit Souburg, assis tent voor bestuurswetenschappen aan de vrije universiteit te Amster dam, gaat nader in op de recente ont wikkelingen op het stuk van de her indeling van gemeenten. Hij komt tot de conclusie, dat er niet alleen een verhoogde frequentie van voor stellen is. maar ook in de visie, die aan de plannen ten grondslag ligt. is een versneld ontwikkelingsproces Groothandelaar in auto's wellicht in juni voor rechter (Van onze rfaagse redactie) IVassenaarse autohandelaar J. van der 3M. zal, naar verluidt, waarschijnlijk in juni in Den Haag terechtstaan. Na een moeilijk en uitgebreid onderzoek van bijna twee jaar worden dc gereedgeko men processen-verbaal dezer dagen voorgelegd aan de Haagse substituut- officier van justitie dr H. van 't Veer, die daarna een gerechtelijk onderzoek zal vorderen. Aangenomen wordt, dat in mei dc dagvaarding kan uitgaan en Van der M. in juni voor de rechtbank verschijnt. J. van der M. werd op 20 april 1964 gearresteerd, nadat hij eerst enkele da gen onvindbaar was. Hij werd onder meer verdacht van valsheid in geschrifte op grote schaal bij de invoer van ge bruikte auto's uit Duitsland, op het ont duiken van invoerrechten bij de aankoop van CD-wagens en het doen van onjuis te belastingaangiften, ten nadele van de inkomsten- en vennootschapsbelasting. Het voorarrest werd door het Haagse hof op 25 mei van hetzelfde jaar opge heven. Het onderzoek in deze geruchtmakende zaak werd door de FIOD (Fiscale In lichtingen- en opsporingsdienst) echter minutieus voortgezet en kon onlangs worden afgesloten. (Advertentie) De Stoomvaart Maatschappij .Zee land' heeft besloten, ten einde aan eisen van het moderne verkeer te gemoet te komen, een passagiers schip te laten bouwen dal tevens is ingericht voor het roll-on-roll- off vervoer van personenauto's, en containers. Het schip dat een capaciteit krijgt voor 1200 passagiers en 200 voertuigen zal in 1968 op de Hoek van Holland-Har wich-route in dienst worden gesteld. De opdracht tot de bouw is nog niet verleend. Het schip zal tezamen met een schip van de Britse spoorwegen, zowel de dag- als de nachtdienst onderhouden. De plannen van de Britse spoorwegen voor de bouw van een dergelijk schip voor deze route verkeren in een verge vorderd stadium. VANDAAG 103, MAAR ZELF NAAR STEMBUS Mevrouw M. J. Boone-Kruni in Huize Levensavond te Nijmegen wordt vandaag 103 jaar. Z\j heeft noch in huar leeftijd, noch in de bijpassende feestelijkheden aanlei ding gezien, een volmacht aan te vragen voor het uitbrengen van haar stem. Ze ral vandaag dus zelf ter stembus gaan. king lussen de Stoomvaart -Maatschappij .Zeeland' cn de Britse spoorwegen voor de gezamenlijke exploitatie van de Hoek van Holland-itarwich-dienst bij het ge reedkomen van de nieuwe schepen. GOUDEN GERBRA VOOR THE GOLDEN EARRINGS' De heer B. van Koot, beter bekend als Joost de Draaier, heeft gistermiddag het Casino in Scheveningen de eerste gouden Gerbra uitgereikt aan de go-go- groep ,The Golden Earrings' uit Den Haag, de eerste Nederlandse beatgroep, die de hitladder tot op respectabele hoog te wist te licklimmen met de grammo foonplaat .That Day'. Van dit plaatje werden reeds meer dan 50.000 exemplaren verkocht, wat gezien de concurrentie een bijzondere prestatie moet inhouden. Joost de Draaier rele veerde ten aanhoren van tientallen fans, beatmusici, managers en producers dat The Golden Earrings vorig jaar pas be gonnen. De vijf langharige jonge musici. Jaap. Frans. Marinus, Peter en George, toonden zich in het beatmekka. dat net Casino in Scheveningen de afgelopen winter door toedoen van organisator Jacques Senf is geworden, waarlijk ver mild met de onderscheiding. ,Streekgerichte' uitzending Problemen en mogelijkheden (Van onze rtv-redacteur) Het programma, dat KRO en NCRV dinsdag 19 april in uitzending op Ned« Het .iril in een gezamenlijke ■ding op Nederland-2 ter gele genheid van de officiële ingebruik neming van de zender Goes zullen verzorgen, is in grote lijnen bekend. Zoals we in onze radio- en tv-rubriek van vandaag melden, zal dit een schakelprogramma tussen Goes en Markelo worden. De NCRV neemt Goes voor haar rekening, dc KRO houdt het bij Markelo. De KRO-uit- zending zal de lucht ingaan onder su- Servisie van Aad van den Heuvel van Brandpunt". Het Overijsels Philhar- moniscn Orkest zal volgens het voorlopige programmaschema de kop van het programma, dat om acht uur begint en een vol uur zal duren, afbijten. Daarna volgt een verkla rend filmpje over dé werking van NSR richt zich tot tweede kamer over studenstop De Nederlandse Studentenraad heeft, ongerust over de instelling van de nume rus clausus aan de medische facultei ten, gisteren een memorandum gestuurd aan de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de tweede kamer, waarin hij de aandacht vestigt op de complicaties die uit deze maatre gel zullen voortvloeien voor de me dische verzorging in Nederland. Boven dien zal de Nederlandse Studentenraad eerstdaags niet deze commissie monde ling overleg beginnen, waarbij een be langrijk element van de besprekingen zal vormen het opsommen van de alter natieve maatregelen, die de instelling van een numerus clausus kunnen voor komen. Bovendien zullen in enkele universi teitssteden fora gehouden worden, waar medici en politici het woord zullen voeren over de studentenstop bij de medische faculteiten. Voorts denkt men aan een handtekeningenactie onder de studenten, de hoogleraren en de leden van de wetenschappelijke staven aai universiteiten en eventueel aan testdemonstraties. Wat het zoeken van alternatieve maat regelen betreft zal in de eerste plaats de minister moeten spreken, zo meende de Nederlandse Studentenraad op een persconferentie, die in Den Haa£ houden is. Op hem rust namelijk bewijslast, dat nan een numerus clau sus op dit ogenblik niet te ontkomen valt. Belastingvrije herwaardering fruitteeeltopstanden De staatssecretaris van financiën heeft aan het landbouwschap te kennen gege ven. dat hij inzake de toepassing van artikel 70 wet inkomstenbelasting 1964, geen bezwaar heeft, dat het door de Ne derlandse fruittelersorganisatie opge stelde rapport betreffende belastingvrije herwaardering van tot een landbouw bedrijf behorende fruitteeltopstanden, door de belastingdienst in beginsel als richtsnoer wordt genomen, mits ten •an enige detailpunten enkele laat artikel 70 toe, dat de boekwaarde van landbouwopstallen, waaronder begrepen fruitteeltopstanden per I januari 1965 - het tijdstip van in werkingtreding van de nieuwe wet op de inkomstenbelasting - belastingvrij verhoogd kan worden tot een waarde, welke daaraan in het economisch ver keer kan worden toegekend. Deze belas tingvrije herwaardering omvat echter niet de waardestijging die een gevolg is van de bedrijfsuitoefening. er in Op de rivier de Meghna, nabij Darm in ziju artikel onder meer op, dat een OoM-Pakistan, i* een vaartuig met on- aantal gemeenschappelijke regelin- geveer tweehonderd mensen aan boord gen is voortgesproten uit .de nood in brand gemakt en vergaan. De opva- van de bestuurlijke onmacht'. H.-J renden sprongen In het water om hun meent, dat in groter bestuurlijk ver- leven te redden, maar ongeveer hnn- band zaken als raüobouw, huisvuil- <|erd mensen kwamen door verdrinking ophaaldienst enz wellicht eerder en om. Het ongeluk gebeurde midden in de efficiënter gerealiseerd zouden zijn nacht. Het staat vast, dat alleen een grote gemeente een voedingsbodem k.an zijn voor een ontwikkeling van een goede bestuurskracht op grond vani naar middelen, apparaat en .man power', betoogt Burger. Hij ziet voorts wel wat ln wijkraden, zg be- stuurscommissies. Op Zuid-Bevel&nd1 derde regeringszending voedsel zal bijvoorbeeld zou volgens Burger de India worden verzonden niet de constructie mogelijk zijn, dat bij op- .Bidjan Success', die vrydag aanstaande heffing de oude gemeenteraden als Rotterdam vertrekt bestuurscommissies voor hun terri- Deze zending zal bestaan uit 245 ton mhm' volle-melkpoeder en 280 ton magere- melkpoeder voor een bedrag van 1.005.000 gulden. De tweede regeringszending, bestaande uit 100 ton volle-melkpoeder en 57 ton VaHsr): Derde zending voedsel naar India het tweede net. Na de overschake ling naar de hallen van de veiling vereniging .Zuid-Beveland' te Goes brengt de NCRV naar alle waar schijnlijkheid een film over Goes en een uitvoering door een Zeeuwse bal letgroep op het scherm. Daarna gaat men terug naar Overijsel voor achtereenvolgens een klompen dans. een filmpje over een Overijsels probleem en een toespraak door de commissaris van de koningin ln Overijsel. Naar men ln Hilversum aanneemt zal daarna de commissaris van de koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, in een life-opname eveneens een toespraak houden. Deze toespraak wordt dan gevolgd door een film over een Zeeuws pro bleem (gedacht wordt aan de vaste oeververbinding over de Wester- schelde) en een ringrijdersfeest in de Goese veilinghallen. Markelo komt daarna met een fls- mengo, uitgevoerd door een groep Spaanse arbeiders en een film over het probleem van de buitenlandse arbeiders. De stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars zorgt voor het zesde Goese programmapunt, de Technische Hogeschool Twente voor het zevende uit Markelo. Daarna ko men de recreatiemogelijkheden van Zeeland aan bod. Het toerisme in Overijsel wordt (na overschakeling) behandeld, daarna gaat men in Goes gaaischieten met muzikale omlijsting van de kampioensfanfare uit Kloetin- ge. Het probleem van de E-8-weg vormt het laatste programmaonder deel uit Markelo. Daarna wordt er in beide plaatsen afgesloten. (Deze ge- Sevens zijn exclusief en onder voor- ehoud vrijgegeven door de voorbe reidende programmacommissie in Hilversum). toir blijven bestaan, terwijl het be herend apparaat gecentraliseerd wordt. De voordelen van een grote gemeente heeft men dan gerealiseerd, terwijl de afstand burger-bestuur niet noemenswaard wordt verkleind. In een slotopmerking geeft Burger toe. dat een en ander een bredere uit werking nodig heeft orn aannemelijk te klinken. Toch zou het aanbeveling verdienen het kernprobleem van de herindeling ook eens van die kant te benaderen, betoogt hij. De leider Vogelwerkgroep KNNV. af deling Zeeland, de heer J. Ch. Wedte de Swart beschrijft in dit nummer de vogeltrek over Zeeland, waarin hij uitvoerig ingaat op de invloed, die de uitvoering van de deltawerken en de bouw van de Oosterschelde- brug heeft op de trek van de vogels De vlissmgse leraar L. W. de Bree heeft een nieuwe roman geschreven, getiteld.Steen in de vijver', die het komende voorjaar zal verschij nen. Een fragment uit dit boek: .Gerechtelijke verkoping' is opgeno men in het ZT. Drs S. P. van der Zee. econoom bij het ETI schreef over .Baby's ln Zee land'. eer. statische bijdrage over de huwelijksvruchtbaarheid in de ver- schillende delen van de provincie Enkele conclusie van drs Van der Zeedat huwelijksvruchtbaarheid groter is naarmate een groter deel van de bevolking r-k of gereformeerd ls, hoe hoger het inkomen hoe lager de huwelijksvruchtbaarheid, op het platteland is de huwelijksvruchtbaar heid hoger, hoe hoger het onderwijs niveau, hoe lager de huwelijksvrucht baarheid. West-Zeeuwsch-Vlaanderen kenschetst hij als een merkwaardig gebied: Inkomens en vermogens zijn er gemiddeld hoger dan in andere streken van Zeeland, het zelfmoord cijfer ls er relatief het hoogst, maar ce huwelijksvruchtbaarheid is in V.'est-Zeeuwsch-Vlaanderen het laags l. Verder ta dit nummer bijdrager, van babyvoedsel. verliet Nederland op maart en zal in de eerste week van april in Bombay aankomen. DRIE DODEN BIJ BOTSING TEGEN BOOM Maandagavond is op de weg tussen Rens- vvoude en Scherpenzeel een auto tegen een boom gebotst. De inzittenden van de verongelukte wa- Ïen waren de vermoedelijke bestuur- ïr de 64-jarige heer D. J. Wagenaar. zijn 61-jarige echtgenote J. Wagenaar- Kranenburg en hun 32-jarige zoon W. J. M. Wagenaar, allen uit Soest Moe der en zoon stierven ter plaatse. De va der werd zwaar gewond naar een zie kenhuis ln Amersfoort gebracht, waar hij korte tijd later overleed. De Gaulle ook naar Polen President De Gaulle zal in september pen officieel bezoek aan Polen brengen, zo is van doorgaans welingelichte zyde in Pa rijs vernomen. De Gaulle gaat eerst naar Rusland. Op 20 juni vertrekt hij en hij zal tien dagen in de Sowjet-Unie blijven. In het afge lopen jaar zijn de bétrekkingen tussen Frankryk en het Sowjetblok nauwer ge worden. Frankrijk heeft de afgelopen "18 maanden culturele en handelsovereen komsten gesloten met de meeste Euro pese communistische landen. Zoals be kend streeft de Franse president hechtere banden met Oost-Europ? de adjunct-bibljoüiecaTés van de pro- De volgende maand zal De Gat -„Ter-1 o o. K.V, - r. r\f - c vinchQe bibliotheek in Middelburg, de heer M. P. de Bruin, onder méér de Zeeuwse Kroniek. Voorts is plaats ingeruimd voor de mededelingen van het Zeeuwsch-Genootschap der W" tenschappen. Dim. opa. mile op reis gaan in Frankrijk zelf. H(j wil de Franse provincies bezoeken maar niet op dezelfde manier als tijdens zijn eer ste ambtsperiode als president. Dit keer zal hij naar de belangrijkste provinciale steden gaan en daar twee tot drie dagen overleg plegen met de autoriteiten en" de leiders op industrieel- en landbouwge bied. NEWYORKSE BEURC NBC ZOU GELD HEBBEN GEGEVEN VOOR HET MAKEN VAN ROOKBOMMEN (Van onze Haagse redactie) Mevrouw dr Luciana de Vries-Zanuccoli de te Voorburg woonachtige correspon dente van onder ineer het Italiaanse persbureau .ANSA en .Corriëre della sera' (Milaan), deelde ons naar aanlei ding van de ongeregeldheden op de hu welijksdag in Amsterdam gisterochtend nog mede: ,op de avond van de 10e maart heb ik in Amsterdam gepraat met een man, die van aUes precies op de hoogte was'. Mevrouw De Vries-Zanuecoll bleek niet bereid de naam van die man te noe men: .hij was geen provo, ook geen journalist, maar een jonge, ryzige repu blikein. Hij vertelde mij, dat de Ameri kaanse radio- en televisiemaatschappij NBC aan iemand driehonderd dollar had verstrekt om materiaal te kopen r het maken van rookbommen. Mijn zegsman is een van de mensen die de rookbommen heeft helpen .fabriceren'.' .Ik ben overtuigd van de juistheid van die inlichting', zegt mevrouw De Vries- Zanuccoli, die daar overigens geen mel ding van heeft gemaakt bij officiële politie- of regeringsautoriteiten. Minister-president Cals werd maandag door de Haagse-Postverslaggever Eelke de Jong ervan op de hoogte gesteld, dat een Duitse fotograaf een "provoleider honderd gulden heeft geboden om op de ,Dat is volkomen juist', deelde Eelke de Jong ons desgevraagd mede, ,het was fotograaf Kauck van de Duitse geïllustreerde weekbladen .Quick" en .Revue'. Hij beloofde nog driehonderd gulden als de opdracht naar voldoe ning was uitgevoerd. Bij het afreke nen konden zij het echter niet eens worden of Kauck wel of geen waar voor zyn geld had gekregen'. Verder wenste Eelke de Jong er niet meer over te zeggen dan: ,Ik heb die in formaties tijdens een telefoongesprek, het was niet bepaald een interview, doorgegeven aan minister-president Cals'. gerd in te gaan op een verzoek van pre- goede "koersstijging mier Vanden Boeynants om als .techni-hadden bij sluiting nog steeds de over- eus' op zijn post te blijven, aldus is in hand. politieke kringen in Brussel vernomen. £>e koersen stegen flink in het eerste Het verzoek werd gedaan voordat de uur doch vielen nog voor het middaguur 'nieuwe regering definitief werd samen- onder hun beste peil. Na een periode 'gesteld en zaterdagavond bekend werd van winstneming trad enig herstel in gemaakt. doch tegen het eind was er" een nieuwe Ex-minister Spaak, die zelf ernstige verkoopsgolf. kritiek heeft geuit op de woordvoerders Electrónica trokken veel bieders doch van zijn (socialistische) partij en hen zakten beneden hun beste niveau. Staal- .onhandigheid' heeft verweten bij de mis-waarden werden het laatste half uur lukte pogingen om tot een nieuwe rooms- gemengd. Autowaarden waren over het rood kabinet te komen, meende echter algemeen fractioneel lager, dit tegenover de BSP niet te kunnen In AKU ging mets om. Philips noteerde aanvaarden. De regering wordt morgen, 33(33%). Royal Dutch Shell 40"* voorgesteld aan het parlement. (40%) en Unilever 28% (28%). De veilingvereniging .Zuid-Beveland' te Goes staat op bet punt om voor het sorteren en verpakken van fruit een intensieve mechanisatie en voor een deel zelfs automatisering in huis te halen. Inwendig zal het moderne gebouwencomplex aan de spoorlijn daartoe een grondige verandering moeten onder gaan. Het bestuur van de Goese veiling wil een investering doen in een voor Ne derland nog uniek stuk apparatuur: een min of meer .industriële' sor- teerlijn met een zo hoge capaciteit dat het aanbod van de huidige drie pak- en sorteerstations (ongeveer 15 miljoen kg appelen en peren) geniakkelyk kan worden verwerkt. Met medewerking van de veiling ,VVZB' is op het ogenblik een prototype van deze revolutionaire sor- teerapparatuur in ontwikkeling by een constructiefabriek in Gelder- malsen. De leden van de veilingvereniging zijn tegen morgenavond (donder dag) voor een buitengewone vergadering bijeengeroepen. He: bestuur zal in die bijeenkomst een voorstel doen om machtiging te verlenen tot een bedrag van een kwart miljoen (f 250.000) machines aan te schaffen. Deze investering betreft dan het .hart' van de nieuwe sor- teerlijn. In een later stadium zal aan deze sorteermachine een volledig geauto matiseerde afvoer van het fruit worden gekoppeld Wat de aanvoer be treft gaat de Goese veiling over tot "het gebruik van stapelkisten (250 tot 300 kg inhoud) met ais voornaamste voordelen: kostenbespa ring en ruimtewinst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 9