KATHOLIEK-LIBERAAL KABINET IN BELGIË Kortsluiting bracht de Gemini-cabine in moeilijkheden ONTSLUITINGSWEG NOORDSLOE GUNSTIG VOOR HE RECREATIE HARMEL OP BUITENLANDSE ZAKEN Verbetering van de buitengewone pensioenen INDONESISCHE LUCHTMACHT NU ONDER CONTROLE VAN HET LEGER Troepen langs grens Guinee en Ivoorkust SPOOR VOOR ELF KM WEG GETROKKEN Landbouwhaven wordt geschikt gemaakt voor de watersport Weer stakingen in Frankrijk 209e jaargang - no. 67 stök PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 maart 1966 Gert in ie mist Pagina 5 3841, (b.0.1. red. 2078/3169, adv. 237SJ Goc- red 7853, adv. 5213), Ooltt VAN DEN BOEYNANTS (CVP) EERSTE MINISTER MANOEUVRERINGSRAKET GING WERKEN Kortsluiting is de oorzaak geweest van de moeilijkheden met de Ge- mini-8, die de ruimtevaarders Neil Armstrong en David Seott in de nacht van woensdag op donderdag noopten hun vlucht voortijdig te beëindigen. De woordvoerder van t ruimtevaartcentrum in Houston. Paul Hanye verklaarde zaterdag tegenover verslaggevers dat de beide astronau ten geen enkele blaam trof. Zij hadden integendeel ,een opmerkelijke prestatie geleverd met het overwinnen van dit hoogst ernstige pro bleem'. Minister-president Vanden Boeynants.De grote meerderheid !n begon de vorige week zijn onderhande- oordeelt de regeringsforn.u llingen met de liberalen nadat de socla- zaterdag het blad ,Dc Nleuv listen hem hadden afgewezen als leider duidelijk werd dat de vors: van een nieuw rooms-rood kabinet. Po- katholiek-aoer&.e regering gingen door de socialistische kamervoor- stond. Premier Vanden iv; zitter A. van Acker en door de demis- liet zich zaterdagavond zee sionaire katholieke minister van sociale .uit bil het beantwoorden van vr-' zaken P. W. Segers. om tot een voort- over de .leefbaarheid van zijn regering. zetting van die coalitie te komen v—"^gjgjgj Na een kabinetscrisis van meer dan daarvoor al mislukt, vijf weken heeft België het afgelopen weekeinde een nieuwe regering gekre gen. De katholieke kabinetsformateur, P. van den Boeynants, kon na moeiza me onderhandelingen zaterdagavond zijn lijst van ministers voorleggen aan koning Boudewijn, die de nieuwe be- windsploeg nog dezelfde avond be- edigde. In de nieuwe regering z(jn negen mi-1 nisters van het afgetreden kabinet teruggekeerd. Onder hen bevindt1 zich ex-premier prof I'. Harm el, die de portefeuille van buitenlands- za ken van P. H. Spaak heeft overgeno- ,Sterke mannen' Opvallend in de nieuwe bewindsploeg ls de afwezigheid van twee .sterke man nen' uit de Christelijke Volkspartij. W. Segers (de vertef de katholieke arbeid prof G. Byskens, de financiële expert Het kabinet-Vanden Boeynants telt 14 katholieken en 9 liberalen. Het komt in de plaats van het katholiek-socialisti sche kabinet van prof P. Harmei, dat als gevolg van onderlinge meningsver schillen tussen de twee regeringspart ners op 10 februari aftrad. De nieuwe katholiek-liberale coalitie maakt een ein de aan de samenwerking tussen de Christelijke Volkspartij en de Socialisti sche Partij in de regering, die in 1961 begon met het optreden van de regering Lefèvre-Spaak. De nieuwe regering, de zeventiende na de wereldoorlog, beschikt over een meerderheid van 125 van de 212 zetels in de Belgische kamer van olksvertegenwoordigers. Zy telt 12 Ne- De sanering van de staatsuitgaven Is tlige leden. overigens ook één van de helangryke 'programmapunten van het nieuwe kabi net. Gezien echter de koele ontvangst, die formateur Vanden Boeynants in zijn eigen partij heeft gekregen na zijn be sluit om met de socialisten te breken en met de liberalen in zee te gaan acht men het in politieke kringen in Brussel zeker niet uitgesloten, dat hem de tyd zal ont breken om het programma uit te voe ren. egenwoordiger van idersbeweging) en Eyskens, de financiële expert van de CVP die voor de vorige week een drastisch saneringsprogramma voor de overheidsfinanciën opstelde. Vol- fens een verklaring van premier Van en Boeynants na de beëdiging van zijn kabinet speelde overwegingen van ge zondheid een rol bij het besluit van bei-: den om niet tot de regering toe te tre den. Staatsuitgaven derlandstalige Haney vertelde dat het vastkoppelen van de Geminicabine aan de Agenaraket zonder moeiiykheden was verlopen, evenals do daarop volgende draaiings manoeuvre. Kort daarna was echter door kortsluiting in het elektriciteitssysteem van de ruimtecabine een kleine ma- noeuvreringsraket gaan werken (stuw kracht ell kilo). Armstrong en Scott hadden er geen Idee van hoe liet kwam dat hun cabine om haar as ging tollen. Geen radiocontact Er bestond voor hen geen reden aan te nemen dat een van de raketjes van hun ruimtevaartuig op gang was gekomen. daar zij hadden overgeschakeld op het manoeuvreringssysteem van de Agena. De astronauten schakelden dit direct uit en zetten hun eigen systeem in wer king, maar de cabine bleef ronddraaien. Tenslotte besloten zij de Gèmini-8 te ontkoppelen. Al die tijd was er geen ra diocontact met de aarde. Ook het ont koppelen hielp niet. De cabine draaide zo snel om haar as een omwenteling per seconde dat de inzittenden beseften dat ze de grenzen van hun lichamelijk w standsvermogen naderden. Met .uiterste behoedzaamheid' had den ze hun manoeuvreringssysteem Uitgeschakeld en het besturingsme- De Gemini-cabine met Scott t n i Armstrong nadert de Agena in ie ruimte (foto links De foto rechts is genomen juist voor het moment, dat de Gemini aankoppelde met de Agena, waar van men duidelijk de holle achter zijde kan zien. chanisme in werking gesteld voor te rugkeer naar de aarde. Nadat ze hun ruimtevaartuig .buitenge woon bekwaam' in stabiele positie had den gebracht probeerden de ruimtevaar ders opnieuw hun manoeuvreringssys teem, nu zonder raket nr 8, die ze in middels als de schuldige hadden ont dekt. Alles werkte toen goed, maar er was toen al zoveel brandstof verbruikt, dat voortzetting van de vlucht uitge sloten was. Nu is vastgesteld dat de moeiiykheden te wijten waren aan een betrekkelijk kleine storing, heeft men goede hoop dat de negende Geminivlucht volgens plan in mei kan worden gehouden. De staatssecretaris van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, de heer C. Egas, heeft in een brief aan de tweede kamer mededeling gedaan van het voor nemen der regering verdere verbeterin gen voor te stellen van de pensioenen ingevolge de buitengewone pensioenwet ten 1940-1945 en zeelieden-oorlogsslacht offers. De kosten van deze verdere verbetering der buitengewone pensioenen worde jaarbasis geraamd op 6.240.000. De verbeteringen hebben ten doel dere sanering van de achterstand in het peil der buitengewone pensioenen te be reiken per 1 januari 1967. Voorts houden zij met ingang van dezelfde datum een verzachting in van de degressie bij de vaststelling van de pensioengrondslag, bepaling van het pensioen op basis van het percentage der algemene invalidi teit indien de verzetsinvaliditeit 40 of meer procent bedraagt (tenzij de verde re invaliditeit duidelijk aan andere oor zaken is toe te schrijven), en tenslotte verbetering der buitengewone weduwen- pensioenen. vooral voor de weduwen wiei man niet tengevolge van het verzet is overleden. Staatssecretaris Egas heeft de Stich ting 1940-1945 inmiddels op de hoogte gesteld. Begin maart werden bij het departement reeds een drietal wetsontwerpen met be trekking tot de buitengewone pensioe nen ingediend waarbij onder andere de welvaartsvastheid zal worden geregeld en een verhoging van de pensioenen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965 is voorgesteld. De totale kosten hiervoor worden voor 1965 op ƒ4.850.000 raamd. PREMIER CA LS: DEMONSTRATIES DEELS OP VERZOEK BUITENLANDSE SENSATIEPERS .De demonstraties bij gelegenheid vai het huwelijk van prinses Beatrix, zoals onder andere het gooien van rookbom men. zijn ten dele op verzoek van de buitenlandse sensatiepers gebeurd. Er bestonden daartoe bepaalde afspraken. Ik heb daarvoor de bewijzen in handen'. Dit zei minister-president mr J. Cals, zaterdagavond tijdens een KVP-bijeen- komst te Valkenburg. De premier noem de de gebeurtenissen rond het huwelijk •en ernstige zaak. ,In Nederland dreigt •en actie, een terreur van lieden met ge brek aan verantwoordelijkheid, die de beschikking hebben over communicatie middelen zoals pers, radio en televisie. Daardoor krijgt het buitenland de ver tekende Indruk, dat Nederland ten aan zien van het vorstenhuis anders is In gesteld dan het in feite is'. Het Nederlandse volk staat naar de me ning van premier Cals in grote meer derheid achter het koninklijk huis. ,Ik ben ervan overtuigd, ook de grote meer derheid van Amsterdam', zo zei hij. De heer Cals waarschuwde: ,We hebben in andere landen gezien wat er geb als de straatterreur van enkelen overhand krijgt. Laten we voorkomen VLIEGTUIGEN ONKLAAR GEMAAKT Enkele prijzen verlaagd Het Indonesische leger heeft op bases van de luchtmacht over het gehele land verstrekkende veiligheidsmaatre gelen genomen, zo is van welingelich te zijde in Djakarta vernomen. ter in .bescherm ingshechtenls' ls ge nomen, namelijk vice-maarschalk Soerjadarma, die minister is geweest voor de telecommunicatie. Lijfwacht Het .Tjarabirawa'-regiment, dat de lijf wachten van president Soekarno levert, zal worden opgeheven. Dit werd bekend gemaakt in een uitzending van de klan- destiene zender ,Vrij Indonesië'. Leden van het regiment, die deelgenomen heb- Zo zouden vitale delen uit vliegtuigen ben aan de mislukte staatsgreep van vo- van de luchtmacht zyn verwijderd om rig jaar. zullen worden berecht, mogelijke verrassingsaanvallen te voor-Indonesische staatsburgers mogen thans komen. Van een aantal toestellen zouden het land niet verlaten met uitzondering de banden van de wielen zyn doorgesne-1 van degenen die toestemming hebben dat in Nederland zich dezelfde ontwikke-1den- Voorts zouden luchtmachtbases op Ivan de overheid om een pelgrimstocht **:JJ&H* xstrengel naar Mekka te maken, zo heeft radio- Djakarta zaterdag bekendgemaakt. ling voordoet'. Aardbeving in Oeganda - veel slachtoffers? In de stad Bwamba in het westen van Oeganda, zijn vermoed el jjk meer dan honderd mensen omgekomen door een aardbeving. Het aantal gewonden is nog veel groter. De beving deed zich gisterochtend vroeg voor. Ook in Fort Portal is schade, aan gericht, maar daar vielen geen slacht offers. De weg naar Bwamba is door een aard verschuiving versperd. Met helikopters wordt de eerste hulp verleend. In de ste den Kampala en Entebe is geen schade- Zoals destijds gemeld zou de voormalige bevelhebber van de luchtmacht de mis lukte staatsgreep van vorig jaar hebben gesteund. Hoewel een aantal lucht machtofficieren fel anti-communistisch zou zijn, zou de meerderheid van de luchtmacht toch communistisch gezind zijn. Vele liefhebbers waren gisteren 21 naar het strand getrokken om zich in de heerlijke lentezon te koeste- ministers De vijftien van hun functie ontheven ministers, onder wie minister Soe- bandrio, zijn naar de militaire gevi genis in Djakarta overgebracht zijn thans in cellen ondergebracht die voordien bezet waren door opstan delingen van de fanatieke mohamme daanse beweging Daroel Islam. Uit betrouwbare bron is nog verno men, dat nog een voormalige minis- Meisje overleden in douchecel In de RieUstruat in Nijmegen is zater dagavond een 17-,jarig meisje in de dou checel overleden door koolmonoxydever- stikking. De woning waar dit gebeurde, was donderdag jl aangesloten op aard gas. Het fornuis was hiervoor direct omgebouwd, maar de geiser, die de dou che van warm water voorziet, was nog afgesteld op cokesovengas. GEEN SPOOR VAN DE VERMISTE BAGGERMOLEN Nadat ook gisteren in het zeegebied op ongeveer 50 mijl ten noorden van Ter schelling in de Noordzee is gezocht naar de verdwenen sleep van de zeesleepboot .Hector' is de hoop dat de 2-koppige run nersbemanning van de baggermolen .Tiger' het gebeurde zou hebben over leefd, gisteravond om zeven uur opgege ven. De vermisten zijn de matroos-runner G. van Wolf eren, 22 jaar oud, onge huwd. uit IJmuklen en de matroos-run ner W. A. van der Hilst, 19 jaar oud, ongehuwd, uit Amsterdam. Over de oorzaak van de ramp, die zich vrijdagavond laat afspeelde bij wind kracht 6 tot 7 tast men nog in het duis ter. De lichten van de baggermolen die bij het vallen van de duisternis elke avond door tic runners worden geplaatst voor een veilige navigatie, waren plot seling achter de .Hector' verdwenen. De sleepboot heeft vervolgens gepoogd radioverbinding met de twee runners op de baggermolen te krijgen, maar op de herhaalde oproepen kreeg men geen ant woord. De sleepvcrbinding is vervolgens door do bemanning van de .Hector' ver broken om onmiddellijk op onderzoek te kunnen uitgaan, maar noch de bagger molen noch de twee runners werden ge vonden. Vermoed wordt dat de bagger molen vrijdagavond tijdens de sleepreis plotseling is gekapseisd en gezonken. De .Tigei" was eigendom van D. Blanke voort te Blocmendnal en moest door de .Hector' van Bnmsbuttel naar IJmuiden worden gesleept. Cultureel akkoord Rusland-VS Amerika en Rusland hebben zaterdag avond een nieuwe culturele uitwisse lingsovereenkomst voor twee jaar geslo ten. Het. akkoord werd op het ministe rie van buitenlandse zaken In Washing ton ondertekend door de Russische am bassadeur, Anatoly Dobrynin, en de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken voor Europese aangele- genlieden, John Leddy. e overeenkomst, die geldt voor 1966 en '67. voorziet in de uitwisseling van ar tiesten, geleerden, deskundigen op het terrein van technologie, landbouw en gezondheid, sportlieden, films, radio- en tv-programma's en tentoonstellingen. Zij is in grote lijnen geljjk aan het vo rige akkoord ('64'65). In 1958 zijn Amerika en Rusland met hun uitwisse lingsprogramma's begonnen. Duizenden militairen van Guinee en Ivoorkust, gesteund door zware artille rie, hebben stellingen langs de grens be trokken, aldus berichten die in Monro via, de hoofdstad van Liberia zyn ont vangen. Bn de militairen van Ivoorkust zouden zich Franse troepen hebben voegd. Zoals bekend heeft president fïouphouet Boigny van Ivoorkust deze week meege deeld dat troepen naar de grens met Guinee werden gezonden wegens het dreigement van president Sekou Touré van Guinee, om het nieuwe bewind ir Ghana gewapenderhand omver te wer pen. Kind stikte in blokje hout Het 11 maanden oude kindje van de familie Klone aan de Diezestraat te En- schede, is zaterdagmorgen gestikt. Op een onbewaakt ogenblik stak het een blokje hout in de mond Hoewel direct een dokter werd g •wnnr hnwd, kon hij bij zijn komst slechts de dood constate- In het 500 hectare grote Noord- sloe is thans het spoor getrok ken voor de ontsluitingsweg, die straks en dat zal wel het vol gend seizoen zijn kan worden benut voor de recreatie en waar van reeds vanaf december wel licht ook de landbouw zal kun nen profiteren. Draglines zijn dezer dagen gereed gekomen met de ontgravingen voor de weg, die bijna elf kilometer lang en vijf meter breed wordt. De ontsluitingsweg zal van de nu nog doodlopende Oranjepolder- se weg bij Kleverskerke af toe gankelijk zijn. In een grote bocht loopt het spoor nu richting Zuid- Beveland, waar een aansluiting wordt gecreëerd met de weg naar Lewedorp. Vorig jaar werd dit grote werk van 1.444.0000 gegund aan de firma Duynhou- vver in Goes. In de toekomst zal een uitloper van de weg nog worden doorgetrokken naar Wolphaartsdijk. Van de zandepots en het funderings materiaal is al een druk gebruik ge maakt. Er ligt nu bijna vier kilome ter fundering. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de harde steensoort si lex, een afvalprodukt van de eerste Nederlandse Cement Industrie. In september van het vorig jaar werd begonnen met het uitkisten van de weg. Voorbereidend werk was al veel eerder de aanleg van een landbouw haven met een loswal. die werd ge maakt voor de aanvoer van materi aal. Deze landbouwhaven zal zijn diensten kunnen bewijzen voor de recreatie. Het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam .Het Veer se Meer' gaat zorgen voor de inrichting. Een gedeelte van de weg loopt over de voormalige dijk van de Calandpolder vroeger een poldertje midden in de schorren. Een gedeelte loopt dwars door de dijk heen. De dtfk zal verder worden afgegraven. Bij de aanleg van de wegen stuit men op twee grote kreken: ,De Piet' en ,De Schenge' Over de enigszins gekanaliseerde suatiegenl van liet uit 1874 daterende geniaal ,De Piet' naar de haven zal een brug worden gelegd. De onderdoorgang is twee en een halve meter hoog, zodat het. voor kleine vaartuigjes mogelijk zal zijn om er onderdoor te varen. (Zie slot pag. 2 kol. 6) Bij de foto: Sinds januari van dit jaar is men begonnen met de bouw ran een ruim 25 meter lange brug in de nieuwe recreatieweg. Deze brug komt te liggen over de suatie genl waar het gemaal De Piet' op loost. De brug komt in mei ge reed. (Foto PZC) dicijnen en bier heeft verlaagd. AMERIKAANS MILITAIR VLIEGTUIG VERMIST Een C-130 .Hercules' transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht wordt met zeven bemanningsleden sedert za terdagnacht boven Noorwegen vermist. Volgens een communiqué van de Noor se luchtmacht vloog het toestel boven het eiland Senja toen de verbinding uit viel. Helikopters en schepen van de Noorse strijdkrachten die naar het vermiste toe stel zoeken, ondervinden veel hinder van het slechte weer in het betrokken gebied. De Franse spoorwegemployees zullen zesendertig uur staken voor een kortere werkweek. De actie begint 25 maart. De werknemers bij de gas- en elektrici teitsbedrijven gaan ook slaken. Zij zul len op 23 maart het werk vierentwintig uur lang neerleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1