PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEMINIVLUCHT NA MISLUKTE ENTERPOGING MET AGENA- RAKET VOORTIJDIG GESTOPT Soekarno droeg politieke macht niet over GS-hearing herindeling Zuid-Beveland Ruimte hondjes terug Amerikaans-Chinese gesprekken leveren -volgens Chinezen - niets op Soekarno: ik heb nog altijd het gezag in handen Toelichting op standpunten van gemeenteraden Geduld mei de provincialen 209e Jaargang no. 64 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 maart 1966 Melk met meer dan één cent omhoog De consumptiemelkprys zal per 1 april verder verhoogd moeten worden dan met de ene cent, die volgens de mededeling van de minister van landbouw het ge volg zal zijn van de verhoging van de verrekenprijs voor de boer. In de be stuursvergadering van liet produktschap kwamen twee bestuursleden met bere keningen. Volgens de berekening van de heer Van de Wiel (coöperatieve zuivel industrie) zal de prijs van eèn fles melk in totaal met 2,47 eent omhoog moeten gaan. Volgens de heer Hupkes (parti culiere zuivelindustrie) niet drie cent. De heer Van de Wiel verduidelijkte, dat tussen de heer Hupkes en hem geen ver schil van mening bestaat. Zijn bereke ning was echter uitgegaan van mini male bedragen voor kostenverhogingen. Op de mededeling van de minister van landbouw betreffende de prijsverhoging van één cent werd kritiek geleverd. Ook in vorige jaren, zo vertelde de voorzitter, ir B. van Dam, is deze minister er op attent gemaakt, dai hij met een derge lijke mededeling die voor een insider met goede wil wel duidelijk kan zijn verwarring schept bij de consument. Men zal dit nu in een brief aan de minister nog eens uiteenzetten. De Amerikaanse astronauten Neil Armstrong en David Scott zijn er vannacht om 00.14 uur Ned. tijd aanvankelijk wel en later echter niet in geslaagd hun Gemini-8 ruimtevaartuig te koppelen aan een Agena-raket, die gistermiddag speciaal voor deze enterings-manoeuvre vanaf Kaap Ken nedy was gelanceerd, enige tijd voordat de Gemi«ii-8 met de beide astronauten de ruimte werd in geschoten. Toen de koppeling een feit moest worden bevonden de beide vaartuigen zich boven de Stille Oceaan ten westen van Lima (Peru). De Gemini was toen aan de vijfde omloop bezig. De Gemini-controle liet later de ruimtevlucht van de Gemini-8 voortijdig afbreken. Armstrong en Scott zouden met de Gemini-8 naar de aarde terugkeren op 804 km ten oosten van Okinawa in het westen van de Stille Oceaan. De Gemini-8 ondervond moeilijkheden by het dokken met de Agenaraket. De astronauten Nell Armstrong en David Scott maakten daarom de manoeuvre ongedaan. De moeilijkheden ontstonden toen de Gemini-8 aan zijn vijfde omwenteling bezig was. na een volmaakte start van Cape Kennedy, een jacht over 170.000 km van de Gemini-8 op de Agenaraket, en een aanlegmanoeuvre die volmaakt scheen. .Het is mogelijk dat de vlucht gauw zal worden beëindigd', deelde de Gemini controle' om zestien minuten over 1 donderdagmorgen Ned. tijd mee. Volgens de Geminïcontrole werkten de raketten (Tlirusters) niet waarmee de Gemini-8 moest manoeuvreren. Armstrong maakt toen gebruik van ,een of twee ringen' van het retourcon trolepaneel om te manoeuvreren. .Men wilde de Genüni-8 laten landen in het westen van de Stille Oceaan, waar een noodlandlngsgebied is. De vlucht had drie dagen en 44 omwentelingen moeten duren. Armstrong trok de Gemini-8 met zijn manoeuvreerraketten van de Agena los, toen beide voertuigen begonnen te .rol len'. Hy stelde het hoogte-controlesy steem van de Agena die het vluehtni- voau bepaalde, buiten werking. Met daverend geweld was gistermid dag om precies elf minuten over half zes (Ned. tijd) de Titan-2-aanjaagra- ket gelanceerd, op de top waarvan de ruimtecabine Gemini-8 met Armstrong en Scott zich bevond. Al enkele minu ten later deelde de NASA mee, dat de instrumenten aan boord van de Gemini- cabine uitstekend functioneerden en dat het ruimtevaartuig in een baan om de aarde was gekomen. Deze week weliswaar iets af van de vastgestelde baan de kortste af stand tot de aarde bedroeg 161 km als voorzien, doch de verst verwijder de afstand lag op 271.5 km, iets ho ger dan van te voren was bepaald maar de vluchtleiders op het ruimte centrum toonden zich toch zeer vol daan over het aanvankelijk bereik te resultaat. Toen de ruimtevaarders zich boven het vasteland van Afrika bevonden, deelde Neil Armstrong mee dat alle instrumenten aan boord prima werk ten en dat alles naar wens verliep. Johnson De Chinese ambassadeur In Warschau, Wang Koeo Tsjoean, heeft de pers gis- tegen meegedeeld, niet van mening te zijn, dat de Ver. Staten en China vorde ringen hebben gemaakt In de hoofd kwesties die by de lange serie Chinees- Amerikaanse gesprekken in de Poolse zeldzame uitlatingen van Chinese zijde tegenover westerse journalisten in War schau na een onderhoud van ruim drie uur met de Amerikaanse ambassadeur John Gronouski. Zoals bekend is. is Warschau het enige officiële punt van diplomatiek contact tussen China en de Ver. Staten. De uit latingen van Wang scirenen overigens in strijd te zijn met wat Gronouski na het gesprek van dnie uur zei. Het was een ernstig gesprek gëtveest over de huidige situatie in het Verre Oosten. Naar de mening van de Amerikaanse ambassadeur zijn de AJnerikaans-Chine- gesprekken waardevol geweest voor ide partijen in zoverre zij een recht streeks contact verschaffen. Gronouski hoopte oprecht, dat de gespreken zullen leiden tot vermindering van de spanning in het Verre Oos^ en tot herstel van de vrede in dat gebied. Het volgende gesprek in_Warschau zal 25 mei gevoerd worden. Er zijn tot dus ver 130 gesprekken gevoerd sir"- reeks in 1954 in Genève begon 1958 in Warschau werd VN-troepen nog drie maanden op Cyprus De Veiligheidsraad heeft gisteren beslo ten de troepen van de VN, die zich op Cyprus bevinden, daar nog drie maan den te houden. De raad ging akkoord met een ontwerp resolutie van deze strekking, ingediend door Argentinië, Japan, Mail, Neder land, Nieuw-Zeeland, Nigeria, Oeganda en Uruguay. Volgens generaal Soeharto President Johnson zei kort na de lancering dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn als eersten een man op de maan te brengen. Hy voerde het woord tydens een korte plechtig heid op het Witte Huis. Hij zei dat de Amerikanen hun achterstand in de ruimterace hadden ingelopen en dat zij de leiding hebben genomen. (Zie slot pag. 3 kol. 6) Huwelijk prinses Margriet in het najaar (Van Haagse redactie). ooilege van gs woensdag i meentebesturen van Zuid-Beve land gehooril over hun standpunt met betrekking tot het herinde lingsplan voor dit gebied. Achter de gedeputccrdcntajel vlnr de he ren M. J. va n Poelje en mr dr A. J. J. M. Mes. de commissaris van de koningin, mr J. van Aart- sen, de grijlier van de staten dr D. van der wet, jhr mr T. A J. W. Schor er en de heer J. M. A. C. van Dongen. 'Foto PZCi. Vopo's schoten 2 jongens dood Oostberlynse grenswachten hebben inaandagavond twee jongens die naar j West-Berlijn trachtten te vluchten, doodgeschoten. De jongens, 10 en 13 jaar oud, zouden op de grens van het district Neukölln in de Amerikaanse sector omstreeks zeven uur zijn neer-j geschoten. Ieder van hen werd getrof fen door meer dan 20 kogels. Allebei stierven later in een ziekenhuis, aldus de berichten. De W'estberlynse politie IIiad maandagavond wel melding ge-] j maakt van schoten aan de grens en de komst van een ziekenauto, maar door j de duisternis kon men niet zien wat gebeurde. In Haagse kringen rekent men er op, dat het huwelijk van prinses Margriet en mr Pieter van Vollen hoven in het najaar zal worden voltrokken. Verwacht wordt na de prinjesdag in september, derhalve in oktober of november in Den Haag of te Baarn. Er wordt op gewezen, dat de ko ningin vorig jaar in de troonrede reeds aankondigde, dat een wets ontwerp voor net huwelqk van prinses Margriet in de loop van dit zittingsjaar de staten-generaai zou bereiken. Naar eveneens wordt verwacht zal de huwelijksceremo nie een eenvoudig karakter dra- Slomenteel wordt afgewacht hoe de enkelbreuk van mr Pieter van Vollenhoven zich herstelt. Zulks met het oog op de keuring voor militaire dienst. Het is nog niet bekend wanneer hy daarvoor zal worden opgeroepen. Generaal Soeharto, bevelhebber van het Indonesische leger, heeft gisteren tegengesproken, dat pre sident Soekarno vorige week vrij dag zijn politieke macht aan hem zou hebben overgedragen. Dit werd door radio-Djakarta bekend gemaakt. Volgens Soeharto was hij slechts belast met het herstel van rust en orde, zoals dat het geval was na de mislukte staats greep van vorig jaar. klaring de buitenlandse pers waarschu wen de gebeurtenissen in Indonesië niet erkeenf uit te leggen. Soekarno President Soekarno heeft verder gis teren, in een toespraak tot het In donesische volk, nadrukkelijk doen uitkomen dat hij nog altijd het ge zag in handen heeft. In tegenstelling De radio zei dat dit in een verklaring van kolonel Soenardjo stond, de leider van de voorlichtingsafdeling van Ko-, gam (verpletter-Maleisië commando). /"7- i j o L i Generaal Soeharto zou volgens deze ver-I Aie Slot pag. *3 ROlOTTX 4) tot de verwachtingen werd in de rede geen enkele regeringswijziging aangekondigd. Hij herinnerde er aan dat bq" decreet van juni 1959 de uit voerende macht aan hem is toever trouwd. In de boodschap, voorgelezen voor ra dio-Djakarta door dr Chaeroel Saleh derde Indonesische, vice-premier en beluisterd in Singapore, zei de presi dent dat hij open staat voor suggesties van welke zijde ook, maar op voorwaar de dat zij hem op gedisciplineerde wijze zullen worden overhandigd. Soekarno zei dat opheldering van zijn kant nodig was feworden omdat bepaalde mensen had- en laten blijken een verkeerde opvat ting van de iunctie en de bevoegdheden van de president te hebben. Deze Is De hondjes Vefcerok en Oego- liok, die op 23 februari jl aan boord van het Russische ruimtevaartuig Kosmos-110 de ruimte werden ingescho ten, zijn gisteren op aarde te ruggekeerd. De dieren hebben de reis en de terugkeer naar de aarde goed doorstaan. De hondjes hebben rnim 21 dagen in de ruimte doorgebracht. De grootste afstand tot de aarde van ae Kosmos-110, waarin de hondjes zaten, bedroeg 904 km. Nooit eer der is een levend wezen zo ver in de ruimte geweest. De Kosmos-110 is met beide hond jes door de Van Allengondels ge vlogen. Die gordels vormen een barrière voor vluchten naar de maan omdat de straling daar zeer sterk is. Een van de hondjes was speciaal beschermd tegen de stra ling, het andere niet. Hierdoor zal het mogelijk zijn de waarde van de bescherming te bepalen en de ge volgen vast te stellen van de stra ling op een nagenoeg onbeschermd levend wezen. Tegen het einde van de reis was de hartslag van de hondjes onre gelmatig. Een onregelmatige hart slag zon onder normale omstan digheden ook wel bij honden voor komen. Het feit echter, dat het rit me tegen het einde van de vlucht duidelijker onregelmatig was dat in normale omstandigheden, zou er echter op duiden dat er zich veranderingen hebben voorgedaan in het systeem dat de hartwerking regelt. Men neemt aan dat de Russen nu spoedig, mogelijk nog voor het ein de van deze maand, verscheidene mensen voor een gecombineerde vlucht de ruimte zullen insturen. Die vlucht met zeer waarschijnlijk twee ruimtevoertuigen, zal de astronauten mog< Van Allengordels Boven: Veterok. onder: Oegoliok. MARATHONZITTING IN KRUININGEN EN GOES Zuid-Beveland heeft woensdag al zijn opinies, kritiek, bijval en alternatieven rondom het jong ste herindelingsplan voor dit ge bied (van 24 naar 4 gemeenten) nog eens uitgestald en van com mentaar voorzien. Dat gebeurde in een openbare marathonzit ting van het college van gede puteerde staten, waarheen de gemeenten hun afgevaardigden hadden gezonden om toe te lich ten wat men nu precies denkt van de nieuwe op de kaart ge trokken grenzen. In het Dorpshuis te Kruiningen en ,De Korenbeurs' te Goes stelden bur gemeesters, wethouders, raadsleden en voor dit speciale doel ingescha kelde hoogleraren zich van 's mor gens negen uur tot 's avonds bij zes sen op tegenover de commissaris van de konin^n, mr J. van Aartsen en de Zeeuwse gedeputeerden. Enkele we ken terug hebben de gemeenteraden hun standpunt bepaald over de herin deling en dat naar .Middelburg' ver zonden. Gisteren in de .hearing' ging het erom een zo genuanceerd moge- lijk beeld te krijgen van wat de streek zelf van het ingrijpende plan vindt. Zoals men weet moeten er naar de lijnen van het herlndellngsplan-1965 in Zuid-Beveland vier nieuwe ge meenten komen: Goes (23.400 inwo ners), Nieuw-Borssele (I0.8OO inwo ners), Kapelle (7600 inwoners) en Reimerswaal (17.000 inwoners). In Zuid-Beveland denkt men over deze conceptie bijzonder gevarieerd. Het aantal gemeenten dat volmondig ,ja' zegt tegen dit herindelingsplan is bij zonder klein. Kapelle, Kruiningen, Kattendqke en Heinkenszand kunnen wel vinden in de opzet van het pro vinciaal bestuur. Dat was enkele we ken terug al gebleken, toen de ge meenteraden er daar hun zegje over deden. De neerslag van wat toen is besproken vond men gisteren in de openbare zitting van 'gs terug. Zq het dat deze vier gemeenten ook nog be paalde restricties hadden. KAPELLE. Burgemeester H. G. van Suyiekom was een van de weinigen, die voor applaus zorgde rondom het herindelingsplan. Een plan dat het fruitcentrum als ge meente vergroot met Wemeldinge. Hoofdredacteur Ten Ca te van de Frie se Koerier stelde deze week in zijn krant een probl^-rn aan de orde. dot waard is in breder kring aandacht te krijgen. Aanleiding tot de beschouwing van Ten Cate Is een discuavw in Zwe den. op gang gebracht door een hoog leraar in dat land. die zich heeft be klaagd over de cultuur op de televisie. Deze hoogleraar stelde vast, dat op het enige net van Zwi-den bepaalde soorten krijger.. Óf erger: de nieuwlichters ge ven zichzelf die aandacht. Er is name lijk maar een klein clubje, zgn progres sieve®. dat toegang heeft tot het me dium. Wat zij uitzenden aan film. lite ratuur en beeldende kunst, la voorna melijk gericht op schokeffecten. Voor deze mensen heeft de Zweeds»- hoog leraar het woord .cultuur-radicalen' be dacht: zij monopoliseren het beeld, dat de Zweedse kijkers zich van de cultuur vormen, aldus de professor. Ten Cate vraagt zich nu af hoe de situatie in Ne derland is en zegt daarover het volgen de: Men krijgt ook hier vaak de indruk, dat de toegang tot het medium ge monopoliseerd is. Niet opzettelijk, misschien, maar meer door oorzaken van aardrijkskundige aard. De Ne derlandse televisieprogramma's zijn toch wel bijna helemaal regionaal: .van en voor de hoofdstad' zou niet zo'n gekke titel zijn. De sfeer van de culturele berichtgeving, de toon van de commentaren, het klimaat van de beeldende kunst op de tv, het toneel, de satire, het amusement voor de Jongeren, dat allemaal is heej duide lijk van één soort, uit één sfeer. Toon en sfeer zijn niet representatief voor de Nederlandse cultuur. Allereerst al niet in haar historische continuï teit. Maar ook met als men alleen kijkt naar wat er op dit moment ln het Nederlandse culturele leven ge beurt. Ten Cate vindt dus. dat ook bij ons .cultuur-radicalen' aan de macht zijn. Uit zijn verdere betoog blijkt, dat hy niet gelooft in protesten, men kan be ter even geduld oefenen. .Al deze din gen verlopen Jm spiralen, ze zijn cy clisch. Na de mode van nu komt een mode van straks en die geeft kansen aan wat zij, die nu ontevreden zijn, meer en heviger beminnen', zo besluit hij zijn beschouwing. Er zit veel waars in deze ontboeze ming. Men krijgt als kijker inder daad bij herhaling de indruk, dat het bij de televisie om een soort club gaat, waarvan de leden de zaak stevig in handen hebben. Leden, die elkaar op het scherm voortdurend het balletje van de publiciteit toewerpen, ondertussen elkaar opgewekt bij de voornaam noe mend: ,Wat zijn Jouw plannen voor het komende seizoen, Jan? En Loes, voel je Je nou meer model dan artieste?'. Do beperkte selectie is verklaarbaar: de makers van de programma's zoeken voor medewerking ln de eerste plaats in eigen kring, in de groep van kunst en amusementsbedrijvers. die rond en in Amsterdam wonen. Hun bezigheden worden vervolgens overig Nederland voorgeschoteld als zaken van eminent belang, een typisch provinciaal trekje overigens. Amsterdam zou men in dit verband kunnen aanduiden als de groot ste provinciestad van Nederland. In do- ze opvatting kan men dit tussen haak jes de provo's het beste vergelijken met niet-aangepasle Stap- horsters. Provincia len zijn namelijk menseD. die hun eigen normen, opvattingen en belangen be schouwen als de enig juiste en die schouderophalend staan tegenover in zichten van anderen. Men moet toege ven: van dergelijke mensen komen er heel wat op het scherm. Zij spreke® vaak ook hun eigen dialect, een soort grapjes die bq henzelf dolle pret ver- ftantlijH rincialisme vormde zaterdag het nieu- ve programma van Merel La.se ur. Het verd vertoond aan de onvermijdelijke indruk krijgt, dat sommige beeldfiguren zich voortdurend van de ene drink gele genheid naar de andere spoeden. Henk van Ulsen kwam wat vertellen evenals Paul Deen, vervolgens keek een sem:- acteur, die er ergens een nachtclub op nahoudt en wiens taak het in dit pro- CTamma was aan de andere kant van de toonbank de glazen te vullen, nog s naar een filmfragment, waarin een rolletje speelde. Bn zo ging maar door. Toen Henk van Ulsen vertelde over zijn optreden ln .De meiden' van Genet zei de presentatrice: ,Jij wordt dus Henk van de meiden'. Ha-ha-ha. Helaas, zelfs Van Ulsen be greep het niet direct en het grapje moest herhaald worden. Hoeveier. Ln het land echter zullen de woordspeling hebben begrepen op Henk van der Meyden, de show-bolleboos van het Amsterdamse blad ,De Telegraaf" een duidelijke wens: het kanaal door Zuid-Beveland zou aan het territoir van de nieuwe gemeente moeten worden toegevoegd. .Het is '<roch logisch, dat het Kanaalge- bied onder de begeleiding van één gemeente moet komen". En wat ligt er volgens Kapelle meer voor de hand dan dat Hansweert en een flinke strook ten oosten van het kanaal naar deze gemeente gaan? I KRUININGEN Aan de overkant van het kanaal door Zuid-Beve land wil men precies het omge keerde. Burgemeester A. Schipper kwam het college van gs vertellen dat Kruiningen voorstander is van de nieuw te vormen gemeente Reimerwaal. Mits... het kanaal binnen de grenzen van die grote gemeente m oostelijk Zuid-Beve- land valt. En Kruiningen wil dan het liefst een strook van 2 kilo meter westelqk van het kanaal voor Reimerswaal opeisen. Dus: Hansweert, Schore en Wemeldin ge erbij In Kruiningen vindt men het een onbegrijpelijke zaak dal Kapelle nu plotseling dat kanaal zou moeten gaan ontwikkelen - .Dat zou voor ons een klap in het ge zicht zijn'. Nog gekker zou het Zie slot pag. 9 kol. 1) Is er een remedie Geduld oefenen, zegt Ten Cate. Hij heeft gelijk. Al lerlei tekenen wijzen er op da't men buiten het deel van Nederland, van waaruit televisieprogramma's worden gemaakt, zich er op bezint hoe een an dere vorm van tv mogelijk is. Maar daarnaast zijn er ontwikkelingen, die eveneens moéd geven voor de toekomst: er komen te zijner tijd meer zendmoge lijkheden, ook voor de regio, buiten de randstad ontstaan belangrijke agglome raties. men wordt zich "er steeds meer var. bewust dat het cultuurpatroon van Nederland méér inhoudt dan wat er op dit ogenblik via het scherm wordt ver toond. Op de duur zal dit alles onver- mhdeüik ook van invloed zijn op de tv- uitzendingen. Maar voorai zai de ge wenning aan dit r.og altijd nieuwe ap paraat voortschrijden: mén kan het al zien bij kinderen, die opgegroeid zijn ze het af en doen iets nuttigers. En er blijkt, dat er vaak heet wat zinvollers is te doen dan kijken naar "net scherm. ,Op het moment, dat een dergelyke op- vatting gemeengoed is geworden, op het I moment ook dat de tv niet alleen meer een Bussumse aangelegenheid is. zal niemand zich meer druk maken over welke club dan ook. En geen professor of Journalist zal hoeven te schrijven over .cultuur-radicaler.'. Zoals op dit ogenblik bijna niemand er zich druk over maakt wie de kranten maker. Als leen krant een abonnee niet bevalt, dan zegt hij het abonnement op. neemt een andere en daarmee is voor hem de zaak .afgedaan. Zo zal het ook nog wel eens met de tv gaan. Geduld. Tijdens die geduldperiode echter zo af en toe maar eens wat schouderophaler.: er komen nu eenmaal -vod provincialen op de tv.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1