AMSTERDAM ZORGDE VOOR BLIJDE MAAR BEWOGEN DAG Veldslag tussen politie en provo's TIENDUIZENDEN TROTSEERDEN REGEN VOOR BRUIDSSTOET Maar niet overal even druk INDRUKWEKKENDE TROVWDIENST IIV EEUWENOUDE WESTERKERK ROKIN NA TROUWERIJ TONEEL VAN RELLETJES Tijdens rit door Amsterdam nog betrekkelijk rustig Haar centrum Rookbommen 209e jaargang no. 59 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 maart 1966 Wim en Anneke Pagina 2 Toen gistermiddag om tien voor half zes de hofauto AA-62 wegreed van het ko ninklijk paleis op de Dam, nagewuifd door de volledige koninklijke familie, was de officiële dag voor prinses Beatrix en prins Claus der Nederlanden om. Het feest was ten einde, hun huwe lijkssluiting een door tien tallen miljoenen gezien feit. Gezien: een blij en vastbera den, een aanvankelijk wat gespannen en later zeer ont roerd paar. Gezien: een Am sterdam dat - overhuifd door een regenlucht - kennelijk eerder aan het tv-toestel in een verwarmde huiskamer dan aan een dranghek in de kille natuur dacht. Gezien: staatsie en luister, maar ook rook over de stoet en uiterst nerveuze politiemannen, die na een rustig begin in de hoek van de Westerkerk toch nog de handen vol kre gen en bij wie na 14.39 uur, toen het bruidspaar van het balkon naar binnen ging de opluchting zichtbaar en merkbaar was. Maar de hoofdindruk was: een goede en geslaagde bruiloft. Meer nieuws over het huwelijk op pagina 11: foto's over onder meer de huwelijksplechtigheid in het stadhuis en in de Westerkerk; pagina 13: vervolg huwelijk in stadhuis en Westerkerk, regisseur Van Langeraad hield .vecht'beelden van scherm, vervolg provo's contra politie pagina 15: preek ds Sillevis Smitt, toespraak burgemeester Van Hall, dankwoord van prinses Beatrix en prins Claus, impressie van bezoekster aan Westerkerk. Juist nadat de gouden koets de Wester-1 rookbom achter het detachement kerk had verlaten gooiden provo's eenuerie-officieren. (Van onze verslaggevers) PRINSES BEATRIX en de heer Claus van Amsberg - nu prins Claus der Nederlanden - zijn gisteren voor ,wet en kerk' getrouwd. Minis ter-president Cals zei ons na afloop van de plechtigheid in het stadhuis: ,Het was Hollands plechtig'. En daarmee tekende hij de sfeer van het burgerlijk huwelijk in het stadhuis eigenlijk voortreffelijk: plechtig, maar tevens door en door Hollands, niet overdreven, doch met die eigen toets, die elke Nederlander kent van een ,trouwpartij-op-het-stadhuis'. De dienst in de Westerkerk was al eveneens zo door-en-door Nederlands, een typisch reformatorische dienst, waar echter door de keuze van de liederen en door de koorzang van het Gloria' een oecume nisch karakter aan was gegeven. Deze indruk wekkende bruiloftsdag was inderdaad Neder lands, plechtig, maar ook blij. Daaraan hebben speldeprikken van een stel brooddronken jon gelui weinig kunnen afdoen. Over één ding was iedereen het wel eens: de prinses en haar prins vormden een blij en dankbaar paar, een geluk kig middelpunt temidden van veel ceremonieel. En wat velen ook is opgevallen, gisteren in Am sterdam - en naar we aannemen: ook duizenden in de huiskamers bij hun televisietoestel - was de ontspannen en gelukkige houding van koningin Juliana. Zij was hier de moeder van een volwas sen dochter, die er van overtuigd is dat deze dochter de juiste keus heeft gedaan. Door alles wat zich echter donderdag in Amsterdam heeft afgespeeld is het voor de hoofdstad een bewogen en spannende dag geworden. Een bewogen bruiloft, waarbij echter vreugde de overheersen de factor was. Beatrix en Claus, getrouwd voor wet en kerk. Op ons heeft vooral de dienst in de Westerkerk grote indruk gemaakt, maar we gelo ven: niet alleen op ons. Voor menige Nederlander zal deze dienst een indrukwekkend moment zijn geweest, in ieder geval voor het bruidspaar zelf. Duidelijk bewogen knielden prinses Beatrix en prins Claus voor ds H. J. Kater, gebogen onder diens zegenende handen. En na de zegen zongen allen in de kerk de eenvoudige, maar ontroerende zegenbede ,U zegene God, hij stelle U tot een zegen'. Zelden hebben deze woorden zulk een duidelijke opdracht betekend voor een bruidspaar als ditmaal: er werd mee aangege ven voor welk een grote opdracht prinses en prins in dit leven staan. heldere purper van de mantel van kardinaal Alfrink, en het diep-rood van het waarlijk majestueuze toilet van prinses Irene. Bij de koninklijke gasten bleek ook roze favoriet. Konin gin Anne-Marie van Denemarken droeg een zalmroze robe met bijpas sende hoed, prinses Irene van Grie kenland had eveneens een roze japon aan en ook prinses Margriet had een roze stof voor haar japon gekozen. (Zie slot pag. 13 kol. 1) Zij waren de kerk binnengekomen terwijl alle aanwezigen het prachtige lied ,A Toi la Gloire' zongen, een Franse tekst op een melodie van Han del uit zijn oratorium Juda Macca beus, een tekst ook waarop koningin Wilhelmina zéér was gesteld. Het lied werd ook gezongen tijdens de bijzet ting van ,de oude koningin' in de Nieuwe Kerk te Delft, een vrolijke, opgewekte melodie, met woorden, die Christus centraal stellen. Ds Kater leidde de liturgie. Hij las psalm 121 en 1 Corintlien 13, de passages over de liefde, ,die lankmoedig is en goe dertieren, die niemands gevoel kwetst, die zichzelf niet zoekt en niet verbitterd wordt en die het kwade niet toerekent'. Ds J. H. Sillevis Smitt, oud- hoofdvlootpredikant, hield de preek, opgebouwd rond de bijbelwoorden ,Smal is de weg. die tot het leven leidt', voorts ,Ik ben de weg' en ten slotte .Volg mij'. Hi) sprak een zeer hartelijk en mense lijk woord, waardoor prinses Beatrix en prins Claus zich blijkens hun reac ties herhaaldelijk persoonlijk aange sproken voelden, met name toen de predikant hardop betwijfelde of bruid en bruidegom er goed aan zouden doen het stramien van de springpro cessie te Echternach (,drie passen vooruit, één achteruit') al te letter lijk in hun menselijk leven in te leven. Ds Kater stelde daarop het bruids paar de eeuwenoude vragen: of beiden wilden verklaren elkaar tot man en vrouw te hebben genomen en of zij wilden beloven elkaar lief te hebben, te beschermen en terzijde te staan, elkaar nimmer te verlaten In goede noch kwade dagen, in rijk dom noc.li armoede, in ziekte noch ge zondheid. tot alleen de dood hen zou scheiden. Het forse ,ja' van de brui degom, dat duidelijk door de dood stille Westerkerk weerklonk, bracht even een glimlach op het gezicht van zijn bruid Prinses Beatrix sprak lmnr ,ja' eveneens gedecideerd uit. Het ringwisselen bracht even ontspan ning: de ring van prins Claus ging niet makkelijk om de ringvinger, maar na enig .duwen' lukte het. Ook wat de entourage betreft was de dienst in de Westerkerk allerminst een somb: :e plechtigheid. De luister rijke toiletten van de koninklijke gas ten zorgden voor een bijzonder feeste lijke sfeer De vaak opvallende kleuren daarvan, bloeiden als het ware op tussen het plechtig zwart van de nlet-geüniformeerde heren en de sneeuwwitte azalea's, prunussen en seringen waarmee de kerk stijlvol was versierd. Rood was er in vele schakeringen te vinden zoals in het Bruidspaar - nu spoorloos - op huwelijksreis Nadat, tegen zes uur het bruidspaar in het Amstelhotel afscheid had ge nomen van de daar verblijvende gas ten en opnieuw in de auto bad plaats genomen is men ieder spoor van prin ses Beatrix en prins Claus kwijtge raakt. Ook de Amsterdamse politie heeft geen idee waar het bruidspaar heen is. Men neemt aan dat het prinselijk paar Amsterdam heeft ver laten en aan de huwelijksreis met voor ons onbekende bestemming is begonnen. (Van onze verslaggevers) Naar schatting 80.000 tot 100.000 mensen hebben gisteren de koninklijke bruidsstoet zien voorbijtrekken door de straten van de Amsterdamse binnen stad. De bruidsstoet met de gou den koets, waarin prinses Bea trix en prins Claus hadden plaatsgenomen, maakte in feite drie rondritten: eerst van het paleis op de Dam naar het stad huis, na het voltrekken van het huwelijk van het stadhuis naar de Westerkerk en tot slot de vrij lange rondrit terug naar het pa leis op de Dam. Regen en wind hebben de tiendui zenden langs de route, verspreid over vele kilometers, niet kunnen d-eren. Mensen met paraplu's, doorweekte vlaggetjes en natte gezichten, juich ten en zwaaiden spontaan als de stoet voorbijreed. Prinses Beatrix en prins Claus wuifden onvermoeibaar naar de juichende menigte, die de veel comfortabeler zit vóór het tele visietoestel graag had geruild tegen een plaatsje langs de route. Overigens was het niet overal even druk in de straten, waarlangs de stoet trok. Er waren nog genoeg open plekken, hoe wel op weer andere plaatsen het pu bliek vjjf, zes rijen dik stond. Precies om 10.23 gistermorgen kwam de kop van de sprookjesachtige bruidsstoet bij het paleis voorgereden. Toen waren al gepasseerd vier rui ters van de bereden politie, de lande lijke ruiters met de provincievlag- gen en het eerste commando van de rijkspolitie te paard. In het eerste rijtuig vertrok prinses Margriet met haar verloofde, alsmede het echtpaar Ahrens-von Amsberg. Het tweede rij tuig vervoerde prinses Irene en haar echtgenoot en het echtpaar Jencquel- von Amsberg. Een vetederende aan blik leverden de twee bruidsmeisjes Christina von Amsberg en jkvr Eu genie Loudon met de vier bruidskin deren. Groot gejuich ging op, toen d© gla zen koets arriveerde en koningin Ju liana, mevrouw Von Amsberg en prins Bernhard uit het paleis kwa men en langzaam naar de koets schreden. Met nog groter gejuich werden bruid en bruidegom begroet, die in d© door zes paarden getrokken gouden koets plaatsnamen. Het es corte van mannen te paard sloot de stoet af. De bruidsstoet reed langs een door militairen afgezette route. Slechts kort duurde de tocht naar het stad huis. Even was er een Incidentje, toen brj aankomst aan het stadhuis een rookbom ontplofte, maar dat had eigenlijk niet zoveel om het lijf. Hier deden zich enkele aardige tafereeltjes voor met de bruidskinderen, die her haalde malen bemoedigende woorden van een lachende prinses en van op dat moment nog haar toekomstige echtgenoot kregen. Terwijl in de trouwkamer van het stadhuis de officiële huwelijksplech tigheid plaatsvond, vulde zich een kilometer meer westelijk de Wester kerk met koningen en koninginnen, prinsen en prinsessen, hertogen, gra ven en hun dames een gezelschap, dat totaal tweeduizend personen tel de. Buiten de route verplaatsten de mensen zich naar het Rokin, waar de rijen tot zes-mansdikte aangroei den. Tegen 12 uur werd het paar uitge leid door burgemeester G. van Hall. De velen, die zich voor het stadhuis bevonden, juichten en zongen prinses Beatrix en prins Claus luidkeels toe. Breed glimlachend naar het publiek stapte net paar in de gouden koets, die hen via een veelal geestdriftige schare belangstellenden naar de Wes terkerk bracht. Op deze route bleek de proefrit met de gouden koets zijn vruchten af te werpen. Hoewel de straatstenen door regen glibberig waren geworden werd de moeilijke passage van de Kloveniersbrug feil loos genomen. Provo's waren ook op deze route actief. Er werd een rook- - bom gegooid en enkele zevenklappers gingen de lucht in. Zelfs werd een dode kip in de richting van de gouden koets geworpen. Maar vele andere belangstellenden Juichten het bruids paar des te harder toe. Opvallend was, dat tijdens het passeren de agenten langs de route het bruids paar de rug toekeerden om in het publiek te speuren naar eventuele po gingen tto demonstraties of ander- Om twintig minuten voor twee iets achter op het tijdschema ver trok de stoet van de kerk, nu voor de laatste en langste etappe. Tenge volge van de opstootjes elders in de stad was er op dat moment sprake van enige spanning bij de politie in deze ietwat onrustig gebleken hoek van Amsterdam. Daardoor kon het gebeuren, dat enkele fotografen, die met de stoet mee wilden lopen met vaste hand werden teruggewezen. Evenmin als tevoren lieten demon strerende jongelui zich ook nu niet onbetuigd, maar dat leidde er slechts toe, dat de stemming van het pu bliek steeds meer anti-provo werd. De bruidsstoet zag niet veel meer dan een enkele keer wat rook. Om even kwart over twee arriveer de de stoet voor het paleis op de Dam en keerden prinses Beatrix en prins Claus terug op het punt, van waar zij enkele uren tevoren waren vertrokken. Op dat moment was ook een eind gekomen aan het lange en vermoeiende wachten van de solda ten, die erewachten, erefronten en ereafzettingen langs de route hadden gevormd. De regen en de kille atmos feer hadden veel van het uithoudings vermogen van deze jongemannen ge vergd. Begeleid door muziekkorpsen marcheerden zij af naar de verza melpunten. Nadat alle gasten op het paleis wa ren aangekomen hieven de duizenden op de dam de yell: ,Op het balkon.... op het balkon' aan, afgewisseld met het Oranje boven'. Het gedold van de menigte werd niet lang op de proef gesteld. Reeds na enkele minu ten verscheen het bruidspaar op het met bloemen en groenkransen ver sierde balkon. Het werd toen uit honderden kelen hartstochtelijk toe gejuicht. Inmiddels zijn de meeste buitenland se vorstelijke gasten vertrokken. (Van onze verslaggevers) Hoe betrekkelijk rustig de triom fantelijke tocht van de bruids stoet door Amsterdams binnen stad is verlopen, zo rumoerig is liet later op de dag op liet Rokin geweest. Een uur nadat de koninklijke gasten in het pa leis op de Dam waren terugge keerd, was het Rokin het toneel van een complete veldslag. Hon derden agenten, marechaussee en militairen kwamen in actie tegen het publiek en sloegen er op los. Politie te paard en in motoren met zyspan voerden charges uit en veegden het ge hele Rokin in de kortst moge lijke tijd schoon. Een aantal mensen raakte daarbij licht ge wond. De politie verrichtte tal van arrestaties. Reeds eerder op de dag waren enkele in totaal zes arrestaties verricht, toen jeugdige provo's rookbommen naar de koninklijke bruidsstoet wier pen. Overigens hebben de provoce rende jongelui in de ochtend en in liet begin van de middag tevergeefs ge tracht, afbreuk te doen aan de tocht van de bruidsstoet. Slechts een enkele maal slaagden de oproerkraaiers, die elders in de stad in botsing kwamen met de politie, erin zo dicht bij de stoet te komen, dat de gevolgen van hun daden waren te zien. De vele hon derden toeschouwers langs de route, die zich door de regen niet lieten ver jagen, juichten op die momenten ex tra hard en lang voor het bruidspaar en schreeuwden zich de kelen schor niet leuzen als .Oranje boven' en .Leve Trix en Claus'. De eerste voorbode van een wat onrus tige huwelijksnacht had zich al in de nacht van woensdag op donderdag aangekondigd. Op het plein voor het paleis op de Dam, ontstonden kort nadat de meeste gasten van het fa miliefeest in het Amstelhotel waren teruggekeerd, enkele Incidentjes. Uit een groepje nieuwsgierigen werden plotseling enkele rookbommen ge gooid, hetgeen voor de politie aanlei ding was het Damterrein geheel te zuiveren van bezoekers. Op de huwelijksmorgen werden de onge regeldheden voortgezet. Tussen negen uur en half tien demonstreerden jeug dige Amsterdammers bij het beeld van de dokwerker op het Jonas Da niël Meijerplein. Onder luid gejoel legden ze daar pamfletten. Op een van die pamfletten stond ,Dood aan het fascisme, leven de republiek'. Een brigadier van politie trachtte tever geefs de pamfletten te verwijderen. Gater trok de groep van inmiddels al bij na duizend protesterende jongeren in de richting van het centrum. Via de Kalverstraat gingen zij naar het Spui. Terwijl voor net paleis op de Dam een stoet van auto's werd gefor meerd om de gasten van de koninklij ke familie naar het stadhuis te rijden, zette de Amsterdamse politie de mo biele brigade in tegen de door de Kal verstraat joelend en tierend opruk kende jongeren, teneinde hen op te vangen voordat zij de Dam zouden bereiken. Op het Spui gooiden de veelal langharige provo's een groot aantal rookbommen. Hier rankten zij slaags met enkele politiemannen. Vlak bij afzetting van de Nieuwe Zijds Voorburgwal ontstonden eveneens moeilijkheden. Dertig man rijkspolitie raakten slaags met een joelende me nigte, waarbij de politiemannen zich gedwongen zagen fors gebruik te ma ken van de gummiknuppel. Een jon geman kreeg een zodanig harde tik op zijn achterhoofd, dat hij bewuste loos moest worden vervoerd naar een ziekenhuis. Telkens slaagden de poli tiemannen erin de jongelui uit elk aar te drijven, waardoor zij groten deels in hun opzet slaagden hen zo ver mogelijk van de straten te houden waardoor de bruidsstoet voorbijtrok. Toch lukte het niet overal de provo's van de bruidsstoet weg te houden. Precies op het moment, dat de gou den koets voor het stadhuis arriveer de het was kwart voor elf ont plofte er een bommetje, dat de paar den licht deed steigeren. ,Het had niets te betekenen', zei de koetsier later, die de paarden gemakkelijk kon kalmeren. Op weg van het stadhuis naar de Westerkerk deed zich even eens een incidentje voor. Bij het pas seren van de buitenlandse gasten in de Raadhuisstraat werd over het pu bliek, dat heftig anti-provo reageer de, heen een rookbom op straat ge- Zie slot pag. 13 kol. 4) VEERTIEN ARRESTATIES; GEEN ERNSTIG GEWONDEN IN AMSTERDAM De ongeregeldheden, die gisteren op enkele plaatsen in Amsterdam zijn voorgekomen, hebben in totaal geleid tot de aanhouding van veertien jon gelui (onder wie een vrouw) in de leeftijd variërend tussen de 20 en 25 jaar. Zij zijn aangehouden wegens het werpen van rookbommen, het vernielen van vlaggenmasten en der gelijke. Noch onder het politieperso neel, noch onder de baldadige jeugd zijn er ernstige gewonden gevallen. Naar de politie meedeelde, lae het in de bedoeling de arrestanten in d loop van de avond allen weer nee huis te zen<' -n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1