Provinciegroepen maakten Bruidsboeket' tot succes Straks druk rondvaartverkeer in Zeeland Gratie in het leger FRANKRIJK ZET TOCH DOOR Bruidspaar door schoolkinderen in het nauw Oorlogsmisdadiger Schumann gepakt in Ghana Vanden Boeynants begon overleg met de liberalen Duitse fotograaf drong door tot bruiloftshal RTM BOUWT ER SCHIP VOOR In voor- en tegenspoed Weer clandestien kamp in Ghana ontdekt 209e jaargang - no. 58 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN de Kok e Abonnementsprijs SB t 1. red. 2078/3169. ad». 2375) delingen 214 r t.rlot. Kleine adv Donderdag 10 maart 1966 Amsterdam is klaar Pagina 3 (Van een speciale verslaggever) De nationale manifestatie Bruidsboeket' in de Amster damse RAI dreigde de organi satoren uit de hand te lopen op het grote moment, dat prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg de Europahal binnen reden. De honderden in het wit gestoken schoolkinderen, die weliswaar volgens het program ma de auto met het bruidspaar vol enthousiasme moesten bin nenhalen, waren niet meer te houden. vrije haag' zouden vormen. Maar de werkelijkheid was een onontwarbare witte kluwen, waaronder men een hofauto slechts kon vermoeden. Slecht enkelen maar wél d-e tv- kijkers! hebben kunnen zien, hoe dit de prinses wat tc veel werd en zij enkele malen geërgerd de sjaals en andere attributen van zich af moest schudden en het kennelijk be nauwd kreeg. Het feest in de Europahal van hei RAI-gebouw waarin alle achtduizend plaatsen bezet waren, begon met marsmuziek door de Amsterdamse politiekapel en de entree, al weer be geleid door muziekkorpsen van de jeugd. De kinderen, eerst keurig in rijen opgesteld konden zich al gauw te buiten gaan aan een wilde ronde dans rond' de .basis' van het bruids boeket, dat door studenten was bin nengereden en in het midden opge steld. Wat de luchtmachtkapel des tijds niet mocht, was hier toegestaan. De marsen kregen een .swing' en de kinderen gaven hier en daar enthou siaste twist- en jivenummertjes weg. de dirigent uit kwamen de gasten te voet binnen: een prachtig geklede, stralende prinses Irene die met ap plaus werd ontvangen, daarna prin ses Margriet en de heer Van Vollen- hoven voor wie het publiek een kleine ovatie overhad en zo van lieverlee alle vorstelijke gasten en gasten van ons koningshuis, koningen, prinses sen, prinsen. Tenslotte arriveerden koningin Juliana en prins Bernhard, eveneens luid toegejuicht. En op dat moment begon het bruids boeket eerst recht: volgens schema kwam het bruidspaar in een open auto de hal binnen en mochten de duizend scholieren de auto omstu wen. Xe deden dit zo enthousiast en niemand deed er iets tegen dat er een woelige kinderkluwen ont stond, waaronder do hele auto ver dween. Niemand in de RAI heeft prinses Beatrix en haar bruidegom behoorlijk kunnen zien en de auto schooi' met centimeters tegelijk voor uit. Orde op zaken Toen men tenslotte wat orde op za ken had weten te stellen kwam het eerste programmapunt: het lint van het bruidsboeket, uitgebeeld door al die kinderen, een wite slinger door het gehele gebouw, waarna uit de hoeken van de zaal studenten plat forms aanreden, waarop elk twee balletdanseressen zaten, en die aan sloten op het platform voor het bruidsboeket. Met het daarop volgen de adagio uit het ballet .De schone slaapster' van Tsjaikowski, gedanst door het Nationaal Ballet werd het .sprookje' uitgebeeld, ook al liet de tekstschrijver de .moeilijke werkelijk heid' rond dit huwelijk niet onver meld. En toen volgden dan de onder delen van het bruidsboeket, delegaties uit alle provincies, Suriname en de Antillen, steeds met een bruidspaar dat een onderdeel van het bruidsboe ket aan de prinses aanbood, dat dan daarna door charmante koeriersters aan de vorm werd gehecht. In elke groep zat een folkloristisch element maar ook de huidige tijd ver werkt, symbolen van industrie, handel en scheepvaart. Fleurig waren de vendelzwaaiers uit Brabant, sportief de Groningers, ingenieus de Zeeu wen, die in enkele seconden een De boter weg voor 1,55 Nederland is deze week met één slag al zjjn exporteerbare koelhulsboter kwijt geraakt voor een prijs van ongeveer 1,55 per kilogram. Canada is met 3500 ton de grootste af nemer, gevolgd door de Verenigde Sta ten met 1000 ton. Nog 1500 ton is langs andere weg voor export vrijgekomen. Het betreft hier in totaal een hoeveelheid van 6000 ton. Het produktschap voor zuivel heeft een hoeveelheid van 1500 ton Ig gesteld voor binnenlands gebruik, totale hoeveelheid koelhuisboter in Nederland bedroeg ongeveer 12000 ton, waarvan ongeveer 4500 ton niet geschikt was voor export. Voor binnenlands ge bruik resteert nu nog deze 4500 ton plus de hoeveelheid van 1500 ton, die het pro duktschap heeft gereserveerd. Deze bo ter wordt op de binnenlandse markt aan de consument verkocht voor 4.32 per kilogram of 1,20 per pakje. Na een desbetreffende beslissing van de minister van defensie heb ben de bevelhebbers van de drie krijgsmachtdelen in verband met het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg met ingang van de rveille van 10 maart 1966 algehele kwijtschelding [I verleend van de opgelegde krijgs- tuchtelijke arreststraffen. De straf van plaatsing in de tuchtklasse zal verminderd worden met een kwart gedeelte, met. een minimum van veer tien dagen. Deze vermindering is van toepassing op militairen die zich thans in liet deport voor discipline voor het ondergaan van hun straf bevinden en of militairen, wier straf uiterlijk op tien maart 1966 onherroepelijk geworden is. De regeling van kwijtschelding van straffen sluit aan op het Koninklijk Besluit van 28 februari 1966, staatsblad 73, houdende een algemene gratieverle ning im verband met het huwelijk van de kroonprinses, welke gratieverlening ook de door de militaire rechter opge legde onvoorwaardelijke tijdelijke vrij heidsstraffen en geldboeten omvat. De Gaulle 20 juni naar Moskou Het officiële bezoek van president De Gaulle van Frankrijk aan de Sowjet-Unie begint 20 juni en zal een a twee weken duren, aldus is van welingelichte zijde I)r Horst Schumann, die door de Duitse bondsrepubliek wordt gezocht ln ver band met medische experimenten op ge-; vangenen in nazi-concentratiekampen, bevindt zich In hechtenis in Ghana, al dus is in Accra vernomen. Naar verluidt werkte Schumann als rne-| dlcus in een ziekenhuis ln Kete-Kratsjl. een stad in het stroomgebied van ae Volta en werd h(j door de regering van ex-president Kwame Nkroemah betaald. Hij werd er verleden week gearresteerd, aldus zegslieden in Accra. Volgens deze zegslieden was hij voor hij in Kete-Kratsjl te werk werd gesteld, lijfarts van Nkroemah. Gisteravond werd hechtenis was in deportatie naar West een woordvoerder van de Duitse ambas sade in Accra zei hier niets van af te weten. ,Uit het hart' Nadat de hele zaal tot driemaal toe j het welkomstlied had gerepeteerd ,het moet uit het hart komen', riep Koning Boudewijn van België be dankt de commandant van de ere wacht op de luchthaven Schiphol na zijn aankomst voor het huwelijk van prinses Beatrix. De Zeeuwen staan met hun span doek .Wij wensen u geluk1, hier ge fotografeerd van de achterzijde en daardoor in spiegelschrift, voor de tribune met ae koninklijke gasten. (Foto PZC grote kaart van hun provincie uit rolden en daarop met borden en zetstukken hun specialiteiten a duidden. Er werd door de Zeeuwen aldus en duidelijk beeld van hun deltaprovincie-i n-op bouw gegeven. Bijzonder aardig was ook, dat Fries land het eerste kievitsei uit die pro vincie aan de prinses aanbood en ma jestueus waren de paarden voor dc sjeesen uit die provincie. Geheel af wijkend was de groep van Zuid-Hol land: dansparen in rok en avondkle- dlj voornamelijk studenten die hun eigen combo hadden meegebracht en aan de kant van de hal ,na hun presentatie een eigen feestje bouw den, spontaan en oprecht vrolyk. Toen tenslotte het bruidsboeket com pleet was, werd het aan bruid en bruidegom aangeboden, waarna een groot défilé volgde van alle betrok kenen. De manifestatie is ontworpen en geregisseerd door Marius Kruijne, de tekst vrij summier overigens was van Freek van Hoorn. Na zijn afwijzing door de socialisten als minister-president, is de Belgische kabinetsformateur, P. vanden Boey nants, gisteren begonnen met het over leg over de vorming van een katholiek- liberale regering. Vanden Boeynants, die voorzitter is van de Christelijke Volkspartij, verkreeg daarvoor gisterochtend toestemming van het CVP-bestuur. Met de voorzitter van de (liberale) Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, O. Vanaudenhove, besprak hij het door hem opgestelde programma voor nieuwe regering. Op een persconferentie zei formateur Vanden Boeynants te hopen vóór het einde van de week tot resultaten te kunnen komen in zijn onderhandelingen met de liberalen. In ieder geval verlangt hij, dat nog deze week besprekingen over het programma van een nieuwe re gering worden beëindigd. NA NEGATIEVE REACTIE VAN JOHNSON: Akte nemend van het feit, dat er over een doeltreffende hervorming van de NAVO niet op nuttige wijze zou kunnen worden gesproken, stelt Frankrijk zich voor, zelf de maatregelen te treffen die het on misbaar acht, daarbij zowel rekening houdend met de internationale toestand als met zijn wens om op eigen grondgebied zijn volledige soe- sereiniteit te herstellen'. Dit heeft de Franse staatssecretaris 'oorlichting, Yvon Bourges, gistermid dag tegenover de pers verklaard na loop van de wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad. Na de boodschap die president De Gaul le maandag tot president Johnson had gericht, waren nu soortgelijke brieven gezonden aan de regeringsleiders de andere N.AVO-landen. Bourges zei dal de Franse regering reid is tot ,elk nuttig gesprek' met de verbonden landen over de praktische con sequenties van de maatregelen die zij denkt te nemen, en over ae maatrege len welke zouden moeten worden ge troffen voor gemeenschappelijke opera ties ingeval van een conflict. De staatssecretaris voegde hieraan toe, dat Frankrijk niet voornemens is zich te beroepen op het artikel in het NAVO-verdrag dat de leden machtigt na 4 april 1969 uit de organisatie te treden. ,Wat Frankrijk betreft, gaat het atlantische bondgenootschap voort', aldus Bourges. De permanente NAVO-raad in Parijs heeft zich gisteren ook met de kwestie ;ehouden. De Amerikaanse afge- Cleveland gaf te kennen dat kwestie, naar de mening van Wash ington, meer van multi- dan van bila teraal belang is. Hij verzekerde dat de VS met de NAVO willen voortgaan. De afgevaardigden van de andere landen gaven uiting naar hun ongerustheid. Ook zij vonden dat de kwestie een zaak van de gehele NAVO. In het koninklijk paleis op de Dam is tjjdens het bruiloftsbal dinsdagnacht een der gasten door de veiligheidsdienst ontmaskerd als de fotograaf Max Glauner van het Duitse, sensatieblad Bild- zeitung. Hjj is uit het gebouw ge zet. Op even gedurfde als ingenieuze wijze is de journalist er in ge slaagd naar en in het paleis te komen. Hi1 wist zich allereerst toegang te verschaffen tot de oranje zaal van het Hiltonhotel aan de Apollolaan, waar voor het bal het grote galadiner werd ge geven. Vervolgens lukte het hem ongemerkt een plaatsje te vinden in een der vele auto's, die de gasten van het Hiltonhotel naar het paleis brachten. Door nie mand opgemerkt stapte hij, te zamen met andere gasten, uit de wagen en betrad door niemand gehinderd of gecontroleerd als ware hij één der weinige uitver korenen voor dit grootse festijn de hoofdingang van het paleis. Na deze gisteren gegeven ver klaring over de toedracht van deze zaak klonk een spontaan applaus van de binnen- en buiten landse pers voor hun collega. Glauner heeft gisteren zijn excu ses, vergezeld van een orchidee, per brief aan prinses Beatrix aangeboden. De Duitse journalist gelooft dat hy ontdekt is door de heer Claus von Amsberg, terwyl deze een foxtrot danste inet prinses Bea trix. Volgens Max Glauner was het plotseling onderbreken van de dans door het bruidspaar voor hem een teken geweest dat de heer Von Amsberg, over wie hij eens een artikel had geschreven, hem had herkend. De journalist werd daarop benaderd door iemand van de veiligheidsdienst, die hem naar zyn uitnodigings kaart vroeg. Hij wendde daarop voor dat deze kaart zich in zijn jas ill de garderobe bevond en probeerde de aftocht te blazen. Hij slaagde er weliswaar in de hoofdingang aan de voorkant te verlaten, maar werd een tiental meters verder by de arm gepakt en weer naar binnen geleid. MAX GLAUNER DAGJE-UIT OP HET WATER IS ,IN' HET zal aanstaande zomer druk worden met rondvaart en sport- vissersverkeer op de Ooster- schelde en het Veerse Meer. Er komen steeds meer ondernemin gen, die daar vakantievaarten willen houden om de recreatie- gangers aan zee een dagje-uit op het water te bezorgen. Die dagtochtjes zijn in trek bij de gasten aan de Walcherse, Noordbevelandse en Schouwse stranden. Dat is de afgelopen paar jaar wel komen vast te staan. En de verwachting is, dat de Oosterscheldebrug deze zomer niet alleen vanaf de weg, maar ook vanaf het water een toeristische troef van de eerste orde zal zijn. De Rotterdamse Tramweg Maat schappij en de Nederlandse Spoorwe gen bijvoorbeeld hebben daarmee re kening gehouden bij het opzetten van hun vakantieprogramma's. Zo is de RTM van plan om de vakantietocb- ten, die het vorig jaar is begonnen tussen Zierikzee en Veere en tussei Zijpe en Zierikzee sterk uit te brei den. De NS hebben in bun vakan tiedagtochten twee nieuwe trips uit- Zeeuw- Vorig jaar zijn' er in de zomermaan den éénmaal per week RTM-vakan- tiediensten geweest van Zierikzee naar Veere en van Zijpe naar Zie rikzee. Dat gebeurde toen met de .Minister C. Lely', die was .vrijge komen'. nadat de veerdienst Zijpe- Numansdorp eind 1964 was stopge zet in verband met het gereedkomen van de Grevelingendam. Nu wil de fcantlijn Vandaag la het de dag van het huwe lijk: prinses Beatrix trouwt met de heer Claus von Amsberg. Een dag. die een mengeling tc zien zal geven •an niet altijd even reële zaken met een stuk gewone menselijke wer kelijkheid. We kijken vandaag alle maal: naar het geschitter van unifor men en ridderorden, naar de pronk van garderegimentcn en vaandels, naar hri - zoals het heet .sprookje van de gouden koets'. Maar voor een groot deel is dat facade, een decoratief ver toon dat zijn oorsprong heeft ln een ver leden. dat niet meer bestaat. Een kijkspel, in de letterlijke zin van het woord, nu de televisie dit alles in de huiskamers brengt. Een boelend kijkspel ook. dat niet nalaten zal Indruk te maken. De werkelijkheid, de zaak dus waarom het hier werkelijk gaat, heeft met dit alles echter weinig van doen. Zij betreft name lijk eerst en vooral de twee mensen, die het ln de afgelopen maanden met elk aar eens zijn geworden en die nu met elkaar de moed hebben een huwelijk aan te gaan. Voor leder mens is het huwe lijk een stap van gewicht Voor prinses Beatrix en haar aanstaande man is het helemaal een beslissing, waarover niet lichtvaardig mag worden gedacht. De bruid bekleedt, een positie, aie haar persoonlijk leven sterk aan banden legt. Wat de gemiddelde Nederlander soms vanzelfsprekend voorkomt, is voor haar dikwijls onmogelijk. Haar grootmoeder sprak over .de kooi', een forse uitdruk king die niettemin duidelfjk aangeeft, hoe het leven door haar vaak werd gevoeld. Weliswaar is in onze tijd die ,kooi' niet meer aan wezig, maar toch heeft een lid van het koninklijk huis op al lerlei terrein te rekenen met grote be perkingen. Vanuit een dergelijke posi tie moet dit huwelijk ook worden ge zien: deze bruiloft is in het persoon lijke vlak bekeken Iets totaal anders dan de bruiloft van een doorsnee Ne derlands meisje. Trouwens, ook de ver loving is wel iets anders geweest, zo weten we allemaal. De prinses heeft dit het afgelopen jaar sterk moeten voelen, het is deel van héér werkelijk heid geworden. Voor haar bruidegom geldt dit alles sinds de verloving openbaar werd. op dezelfde wijze. Misschien zelfs nog wel sterker. Hij komt immers uit een ander milieu dan zijn bruid, is niet op gegroeid Ln de zeer eigen sfeer, waar in de vermoedelijke troonopvolgster zich van kindsaf beweegt. Zijn werkelijkheid laten we ons dat op deze dag even eens duidelijk voor ogen stellen kan dan ook niet die van ,het sprookje' zijn, niet die van vlaggen en vaandels. Zijn feitelijke werkelijkheid is die na melijk van de echtgenoot van de kroon prinses, de man die vanuit een opval lende carrière in de spanningen van een leven in de schijnwerpers is getre den, een leven waarin elk woord moet worden gewikt en gewogen, omdat er altijd wel mensen zijn, die bereid blij ken met verkeerde interpretaties te ko men. Tegen deze achtergrond moet het huwelijk van vandaag óók (misschien wel: vooral) worden gezien. Wie dat bedenkt en zich dén opstelt langs de kant van de weg om de bruidsstoet te zien passeren, wie zó voor het scherm raat zitten, kijkt door het sprookje .ieen, ziet niet in de eerste plaats de wapperende vlaggen en het eerbetoon. Hij ziet integendeel twee mensen, die moed hebben. Twee jonge mensen, die weten dat hun huwelijk onderwerp van felle discussie is geweest en zich zon der enige twijfel er bewust van zijn. dat de huwelijksdag eigenlijk pas het begin is. Het begin van hun persoon lijk leven samen, het begin vooral van hun leven samen temidden van het Ne derlandse volk. De bruidegom is in de afgelopen maanden goed ontvangen: allen, die gelegenheid hebben gehad enigszins nader met hem kennis te maken, hebben ervaren dat de heer Von Amsberg een sympathieke en zeer intelligente indruk maakt. Gelukkig. Dat was nodig, zoals het ook nodig is dat deze eerste indruk de komende maanden nu hij Nederlander onder de Nederlanders is geworden nog zal worden versterkt. Want zijn optre den zal mede de bijdrage zijn als lid van het koninklijk huis tot de conti nuïteit van ons staatsbestel. Voor die opdracht staat nu óók de heer Von Amsberg. Dat is eveneens deel van zijn werkelijkheid. Wie dit alles overweegt en over denkt heeft eigenlijk weinig be hoefte aan ongeordende, lawaaiierige huldebetuigingen. Zijn plaats langs de weg van de bruidsstoet of bij het tele visiescherm heeft hij ingenomen uit svmpathie voor beide jongemensen, sympathie vermengd met bewondering voor hun moed. Aldus toeschouwend zal hij pogen hun werkelijkheid te door gronden, de werkelijkheid van twee jonge mensen, die een leven beginnen waarvan de last zwaar zal zijn, een last die dit bridspaar onvermijdelijk ook moeilijke dagen zal brengen. Bij het neerschrijven van deze beschou wing moesten we denken aan het huwelijksformulier van de Anglicaanse Kerk. dat de prachtige uitdrukking kent .for better and worse', in voor- en tegenspoed, in goede en kwade da gen. Voor het bruidspaar van vandaag zullen goede en kwade dagen aanbre ken, maar meer dan van welk ander gezin in ons land zullen die zich af spelen onder het oog van velen. Dat is de realiteit, géén sprookje. Aan de ge lukwensen voor de bruid en de bruide gom van heden moet daarom de bede worden toegevoegd, dat prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg elkaar in oprechte liefde zullen bijstaan .for better and worse', in voor- en te genspoed. Niet alleen tot steun van elk ander. maar tevens tot zegen van dit land en dit volk. RTM beide tochten elke werkdag op het programma zetten, vanaf 1 juni tot en met 1 september. Voor de tocht Zierikzee-Vee re zal een nieuwe rondvaartboot worden ge bruikt. De RTM heeft aan de scheeps werf Peters in Dedemsvaart de op dracht gegeven een schip te bouwen. Eind 1965 is men daarmee begonnen Binnenkort zal deze rondvaartboot een ,Spido-type' te water wor den gelaten. De bedoeling is, dat het schip dit seizoen in de vaart kom: en 's morgens om 11 uur uit Zierik zee vertrekt, om 1 uur in Veere is. daar een uur later vertrekt en om 4 uur 's middags weer afmeert in de Zierikzeese haven. Deze nieuwe RTM- rondvaartboot kan 250 passagiers be vatten. Op de vakantielijn Zijpe-Zie (Zie slot pag. 2 kol. 5) Voor de tweede maal is in Ghana een kamp ontdekt waar opstandelingen uit andere Afrikaanse landen een militaire opleiding ontvingen. Dertien personen uit de republiek Niger, volgden er een cursus. Het kamp lag een paar kilo meter van het na de omverwerping ran president Nkroemah ontdekte oplei dingsterrein. Een gote voorraad sping- stoffen en militaire uitrusting, waar der vjjjf Russische jeeps, werden het terrein aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1