PROVINCIALE ZEEUWSE COURANTu sm Servies, glas, zilver en één miljoen gulden Weer doden bij brand in oud-Amsterdam Leeszaal in Vlissingen vergroot TWEEDE VLIEGRAMP IN TOKIO BINNEN TWEE DAGEN Regeringsdiner in Delft Zes cao's naar minister ALLE 121 INZITTENDEN VAN BRITSE BOEING OMGEKOMEN Nationaal geschenk overhandigd Dodelijk ongeval op het strand DOODSBANGE BUURTBEWONERS LOPEN IEDERE NACHT WACHT Vader en zoontje komen in de vlammen om Maar doel blijft een nieuw gebouw r ,x-Hel wachten is WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN u op ïïoens 7/3643). Middelburg. Merkt SI. lel. 3841. (b.g.j. red. 2078/3169, ed. 2375). Co - - - u ven dil bled" SO ce«et meer. CIro 359300 P.Z.C.. SOESTDIJK, vlnr; mevrouw Stof- fels-van Haaften, HM de Koningin die de fraai bewerkte taart schep laat zien, Claus von Amsberg, prin ses Beatrix en prins Bernhara bij het persoonlijke nationale geschenk. Mevrouw mr J. M. Stof fels-van Haaf ten heeft zaterdagmorgen in de stuczaal van paleis Soest- dijk in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard het nationale huwelijksgeschenk aangeboden aan prinses Beatrix en de heer Von Amsberg, dit bestaat zoals bekend uit een ,een persoonlijk cadeau' een eetservies voor 48 personen, tafelzilver voor 48 personen en een drinkservies voor 72 personen plus een bedrag dat het bruidspaar heeft bestemd voor de revalidatie van ge handicapte kinderen in Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Op de symbolische cheque die mevrouw Stoffels daarvoor overhandigde stond het ronde bedrag van 1 miljoen gulden De heer J. Lachmon, voorzitter van de staten van Suriname bood namens het Surinaamse comité een geschenk ,uit, door en van Suriname' aan: een gou den drinkbeker voor de heer Von Amsberg en een gouden sigarettenkoker voor de prinses. Ook de heer Lachmon overhan digde een cheque en wel ter waarde van 20.000 gulden. De heer J. A. O. Bikker, voor zitter van de Staten van de Ne derlandse Antillen overhandigde namens het Antilliaanse comité zes zilveren schalen met inscrip tie en het Antilliaanse wapen (een van elk eiland) en een che que van 32.677,97 gulden. Mevrouw Stoffels zei bij het overhandigen van de cheque nog, dat de bijdragen met bij zonder veel sympathie en blijd schap zijn gegeven. Ook uit het buitenland kwamen giften bin nen Het leek er de laatste da gen wel op, aldus mevrouw Stoffels, dat er een wedstrijd aan de gang was tussen de ver schillende plaatselijke comités: momenteel staat Amsterdam aan de top. In het zachte licht van 85 kaarsen in kronen en kandelabers heeft de ko ninklijke familie met haar bruilofts gasten zaterdagavond aangezeten aan net door de regering aangeboden di ner in het Delftse .Prinsenhof', in dezelfde zaal, die Willem van Oranje eveneens als eetzaal gebruikte. Aanwezig waren de minister-presi dent, alle ministers, alle staatssecre tarissen, de voorzitters der beide ka mers, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, de vice- president van de mad van state, de president van de hoge raad, de voor zitters van de staten van Suriname en de Antillen, allen met hun dames. Het koninklijk gezin was volledig aanwe zig met de reeds gearriveerde gasten onder andere de moeder en de zus ters van Claus von Amsberg ge tuigen en bruidsmeisjes. Prinses Beatrix was gekleed In een grave 1953 en Champagne Piper. Tijdens de maaltijd speelde een strijk- ensemble uit de koninklijke militaire kapel ,The Grenadiers Strings' populaire muziek uit Suriname en de Antillen, afgewisseld door het optre den van de troubadour Harry van Oss. Minister-president Cals .speelde' aan het einde van het regeringsdiner voornamelijk met de bouwer van zijn huidige ambtswoning, de dichter Cats, toen hij het koninklijk bruids paar toesprak. Hij herinnerde er in het begin van zijn speech aan. hoezeer het .Prinsen hof' .houwelyck' verbonden was met de historie van het Huis van Oranje, dat het een plaats is, waar Willem droeg een metaalkleurige avondrobe, boek gegarneerd met turkoois borduursel, prinses Margriet droeg een turkoois fluwelen avondrok met wit satijnen bovenstuk, prinses Christina een zachtgele avondjapon met geborduur de hals. Alle dames waren in groot avondtoilet, de heren in rok. Het menu, samengesteld en verzorgd door hotel de .Wittebrug" in Den Haag, bestond uit Homard frais en Belleveu, Consommé aux tomates, Carré de veau la Metternich, Choix de primeurs, Foie gras de Strass- bourg, fraise en croute, parfait h 1' orange en moka. De wijnen waren een Pouiny Fuisse 1962. Chateau Belle ven liet. ,Het is verleidelijk voor mij hier te in 1625 heeft gedicht en dat talloze raadgevingen bevat voor jonggehuw den in geluk maar ook in tegenspoed', aldus minister Cals. Mr Cals meende, dat hij het eerste hoofdstuk: .Wegh-wyser ten houwe lyck uyt het dool-hof der kalver liefde' kon overslaan, evenals dat ge wijd aan de vrijster. En zo kwam hij dan aan deel drie toe. ,In dit deel, aldus de minister-presi dent, .vindt u de befaamde beschrij ving van wat Cals ziet als de ideale vrouw: Niet al te soet, niet al te suer Niet al te sacht, niet al te stuer Niet al te heus, niet al te plomp Niet al te teer, niet al te lomp Niet al te kort, niet al te lanck Niet al te dick, niet al te ranclc Ik bespaar u de andere diepzin nigheden, het gaat zo door: 34 verzen lang'. Als herinnering aan deze avond bood de minister-president het bruidspaar twee huwelijksglazen aan: .volgens een zinvol gebruik worden deze gla zen, gevuld met een zoete en een bit tere drank, op de huwelijksdag door beide echtgenoten gedronken als sym bool van nun verbondenheid in geluk en tegenspoed. Die verbondenheid vindt u op de glazen gesymboliseerd, niet alleen door uw beider namen en wapens, maar ook door het rand schrift van beide glazen, dat één ge heel vormt. Waar beter dan in ons volkslied kon den w\j een randschrift vinden. Het luidt: i het afgelopen jaar, ruimschoots het soet van een blijvend geluk moogt vinden', aldus besloot minister Cals zijn toespraak. Prinses Beatrix en Claus von Ams berg toasten met premier Cals tij dens het aperitief in het Prinsen hof in Delft. Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Britse luchtvaartmaat schappij ,BOAC' is zaterdag in Ja pan verongelukt. Alle 124 inzit tenden, 113 passagiers en 11 be manningsleden, zijn om het leven gekomen. Dit is de tweede vliegramp in twee dagen en de derde in een maand in Japan. kio vertrokken voor een vlucht naar Hong Kong. Deze route loopt via de berg Foeji. Volgens ooggetuigen kwam er rook uit het vliegtuig toen het boven Gotemba vloog en kwamen stukken van liet staartvlak naar beneden. Hierna, stortte het toestel, volgens de ooggetui-| gen, als een .neergeschoten bommenwer-l per' neer. Deze verklaring werd beves tigd door een foto van een amateur fotograaf. De plaats van de ramp ligt ver van de normale route naar Hong Kong maar het is de piloot toegestaan van deze route af te wijken. Het wordt mogelijk geacht dat hij de Amerikaanse toeristen in zijn toestel de gelegenheid wilde geven foto's te maken van de berg Foeji. Tot dusver zijn er geen aanwijzingen die duiden op brandstichting. Prinses Christina al gearriveerd leid door sir Giles Gutherie, president directeur van de .Boac'. Trieste reeks Er hebben dit jaar reeds een aantal grote vliegtuigongelukken plaatsge had. Op 15 januari stortte ter hoogte van Cartegena in het Caraibische ge bied een Columbinaanse DC-4 neer, sagiers en bemanningsleden een Boeing 707 van de ,Air India' die tegen de Mont Blanc vloog. In West-Duitsland verongelukte op 28 januari op het vliegveld van Bremen een vliegtuig van de westduitse .Lufthansa' met 46 inzittenden. Niemand overleefde deze ramp. Op 4 februari stortte een Boeing 727 met 133 mensen in de Baai van Tokio. Dit was de grootste vlieg ramp uit de geschiedenis met één vlieg tuig. Op zeventien februari stortte een Russische ,TU 114' (het grootste vlieg- Prinses Christina van Zweden, een van de bruidsmeisjes van prinses Beatrix, bij aankomst op Schiphol. Als eerste der buitenlandse gasten van koninklijke bloede is zaterdagmiddag de 24-jarige prinses Christina van Zweden per Iijnvliegtuig van de SAS op Schip hol aangekomen. Het was de taak van onze jongste, juist 19 jaar geworden, prinses Christine om haar officieel namens onze koninklijke familie alleen van Schiphol af te halen. Slechts geëscorteerd door hofdame freu le C. E. B. Röell wandelde de kleine prin ses tussen de couloir der koninklijke ma rechaussee naar het vliegtuig, waar haar naamgenote al gereed stond om haar te omhelzen. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is de S9-jarige heer F. Th. Opdien uit Zwjjndrecht op het strand in Rockanje om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto met hoge snelheid over het strand tussen de eerste en tweede slag toen hjj plotseling voor een geul op het strand moest remmen. De auto sloeg tweemaal over de kop werd ernstig beschadigd. De heer O. was vrijwel op slag dood. Een mede-inzitten de. de 20-jarige M. de Graaf uit Rotter dam werd met verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis in Roterdam overge bracht. Gevarengrens overschreden Het college van rijksbemiddelaars heeft, na het gesprek van dit col lege met het bestuur van de Stich ting van de Arbeid op 16 februari jl over zes collectieve arbeidsover eenkomsten, redenen aanwezig ge acht deze zes cao's naar minister Veldkamp te zenden. Deze zes cao's waarbij in totaal niet meer dan ongeveer 22.000 werknemers zijn betrokken, werkzaam in het houtbe drijf, het schoonmaakbedrijf enz, zouden bepalingen bevatten die, naar het inzicht van het college, strijdig zijn met hetgeen minister Veldkamp eind vorig jaar als kabinetsbesluit over toelaatbare loon stijgingen in 1966 heeft medegedeeld. De zes cao's en de motivering van het college waarom deze zich in door het kabinet genoemde gevarenzone bevinden of daarbóven uit gaan, waren het eind van de week nog niet ten departemente. Overeenkomstige de procedure voor de overgangsfase naar een vrije loonpoliji- tiek, moet nu eerst een bespreking vol den tussen minister Veldkamp, het col lege van rijksbemiddelaars en het be stuur van de Stichting van de Arbeid. Als de minister in dit nadere overleg meedeelt dat hij, als de cao zou worden keurd, overweegt tot onver' •erklaring over te gaan, ber stuur der Stichting van de ArI daarover aan partijen bij de cao. Het stichtingsbestuur deelt daarbij ook de overwegingen van de minister mede, alsmede zijn eigen oordeel. Partijen bij de cao hebben, na ontvangst van dit bericht van het stichtingsbe stuur. gelegenheid de cao te wijzigen. De termijn voor goedkeuring van de cao drie weken na ontvangst wordt. Japanse politie en helpers zoeken naar de stoffelijke overschotten van de passagiers aan boord van het straalverkeersvliegtuig van de BOAC, dat gisteren kort na de start van het vliegtuig bij Tokio neerstortte. tuig ter wereld) tijdens de landing neer opliet vliegveld van Moskou. Eenentwintig mensen kwamer Ten slotte verongelukte vrydag op het vliegveld van Tokio een Canadese DC-8, waarbij 64 mensen het leven verloren. Venus-3 was gesteriliseerd Russische geleerden hebben onthuld dat zowel de Venus 2 als de Venus 3 geen zachte landing hebben gemaakt op de planeet Venus. Het radiocontact met de twee raketten werd vlak voordat zij op de planeet te pletter sloegen verbroken. Tegelijkertijd hebben de Russische auto riteiten bekendgemaakt dat de Venus 3 voor de lancering is gesteriliseerd en dat de planeet daardoor niet is besmet. Westerse geleerden hadden hierover hun vrees uitgesproken. partijen bij de cao daarom vragen, kan de termijn wederom worden verlengd. Voorlopig is het wachten dus op het overleg tussen minister,; college en stichting. Haast op de minuut af precies vier weken nadat zes Amsterdammers bij een hevige brand in de Betha- niënstraat in de Amsterdamse bin nenstad het leven lieten, zijn op-| nieuw twee personen in de nacht' zaterdag op zondag in een vlammenzee op een steenworp af stand van die plaats omgekomen. De brandweer deed deze verschrik- kelijke ontdekking toen zij na ruim drie kwartier strijd met een laai ende vuurzee via het trappenhuis het perceel Kloveniersburgwal 38 op de hoek van de Boerensteeg kon binnendringen en in de kromming van de trap van de eerste naar de tweede verdieping de verkoolde lichamen van een man en een kind aantrof. Hoewel identificatie bijna niet mogelijk zal zijn neemt de politie zonder enige twijfel aan. dat de slachtoffers de 29-ja- rige C. Pierie en zijn bijna twee jaar oude zoontje Ronald Iwan zijn. Van alle bewoners van het perceel namelijk wa ren zij de enigen, die niet levend wer den aangetroffen. Vijf andere personen konden zich op het nippertje in veiligheid stellen. De 26-ja- rige mevrouw G. J. M. Pierie-van Rijse- wijk, die met haar man en zoontje op de eerste verdieping woonde, sprong dwars door een ruit en kwam terecht in de Boerensteeg. Zij werd door omwonen den naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bleek, dat haar verwondingen niet van ernstige aard waren. Overvallen Zij ook sterkte de politie in de me ning, dat haar echtgenoot en zoontje (Zie slot pag. 3 kol. 5) MEER RUIMTE OPN IEUW INGEDEELD De openbare leeszaal en biblio theek te Vlissingen heeft zater dagmiddag officieel de nieuwe en heringerichte lokaliteiten aan het Bellamy park geopend. Voor de eerste maal sedert de oorlog beschikt de openbare leeszaal en bibliotheek van Vlissingen nu over een werkelijke leeszaal. De ze is ondergebracht in de ruim te, die vroeger zowel bibliotheek als leeszaal was: op de eerste etage van het gebouw Bellamy- park 43, De leeszaal heeft sedert de opheffing van het christelijke militair tehuis, dat in hetzelfde gebouw op de begane grond was gevestigd, de beschikking beschikbare oppervlakte is hierdoor! meer dan verdubbeld. In de nieuwe zaal heeft nieu de bibliotheek onder gebracht. De leeszaal en de bureaus van de directrice en van het admini stratief personeel zijn ook op de eer ste verdieping. Deze toestand is al sedert 24_ januari I lenden gelegenheid te geven de ver anderingen te bezichtigen. Voor 241 januari waren de boeken de VIis- singse bibliotheek heeft ongeveer 15.000 banden) opgeborgen in rek-! ken. die te hoog waren en te dicht bij elkaar stonden, omdat er een voudig geen plaats was. Toen be- i over een zaai van ruim f7- i o L i a vierkante meter. De totale A,ie Slot pog. Z Rol. 4) Er was zondagochtend grote be langstelling voor het uitgebrande pand aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Er vielen twee slacht offers van de brand te betreuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1