RAADSELS ROND NKROEMAH India verbaasd over de acties in buitenland Meer reparatieschepen op ,Scheldepoort' mi Kamer is nog niet klaar met Limburg VLEESPRIJZEN NOG NIET GEREGELD VLIEGTUIG RAAKT OFFICIER DODELIJK Schadevergoeding voor Palomares Bakkers-cao goedgekeurd Minister verzet zich tegen aantal moties Elcn voor India Directeur Bouwcentrum Rotterdam: JAAVERSLAG ,DE SCHELDE' VERSCHENEN Scheepsbouw door overheidsbeleid gehandicapt HOGER DIVIDEND 209e jaargang no. 53 ïiyv&m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Grot. Marfct 'a.° uT. «140 (b., r. TCfCli) 14 «nt per reset, r inco per poet 11.65 per kerertut. toeee r red. 7651. pd>. SÏ11). Ooetbur*. tel. 2193. Tere n- 1,75) „Brieves bweeu ven 4Jt bied" 30 t Vrijdag 4 maart 1966 Ooslerscheldebrug stevig ,in de schoenen' Pagina 4 1 P.Z.C.. MldJelbi DIPLOMAAT IN ADDIS ABEBA: ,SEKOU TOURE AFGE TREDEN TEN GUNSTE VAN AFGEZETTE PRESIDENT' ,President Sekou Toure van Guinee is afgetreden ten gunste van de afgezette president Kwame Nkroemah van Ghana'. Dit zei een Gui- nese diplomaat gisteren in Addis Abeba. (President Toure heeft dit niet voor Nkroemah persoonlijk gedaan, maar voor het volk van Ghana', zo verklaarde de reizende Guinese di plomaat Diallo Abdoulave tegen over verslaggevers. Abdoulaye sprak na verlaten van de ministersconferentie van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba. Samen met de ver tegenwoordigers van Mali en Tan zania verliet hij de vergadering uit protest tegen aanvaarding van de Ghanese revolutionaire vertegen woordigers. Ook Egypte en Somali hebben de vergadering verlaten. Intussen is niet helemaal duidelijk of Sekou Toure werkelijk is afgetreden en het presidentschap aan Nkroemah heeft overgedragen of dat hij bij wijze van demonstratie Nkroemah heeft aange wezen als vertegenwoordiger van Ghana en Guinee op de conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba. De Guinese ambassade in Washington heeft het aftreden van Se kou Toure ontkend. Abdoulaye zei ech ter dat Nkroemah thans beschouwd kan worden als president van Guinee en Ghana. In het verleden zijn er pogin gen geweest Ghana en Guinee onder te brengen in een unie. deze pogingen zijn echter nimmer geslaagd. Intussen maakt een bericht van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken de situatie nog ondoorzichti ger. Volgens dit bericht "zou de Ameri kaanse ambassade in de Guinese hoofd stad Conakry reeds woensdag het af treden van Sekou Toure ten gunste var Nkroemah hebben gemeld. Intussen is in Accra de uittocht van communisten doorgegaan. Gisteren vertrokken circa 250 c munistisch Chinezen in twee gechar terde vliegtuigen naar Cairo, terwijl dinsdag en woensdag reeds ongeveer 180 Russen het land hadden verla ten. In Accra heerst een felle anti communistische stemming, die zich vooral tegen de Chinezen keerde, panse correspondenten in de Ghanese hoofdstad reden met plakkaten .Ja pan' rond in hun auto s, om te voor komen dat zij voor Chinezen zouden worden aangezien. Het nieuwe bewind heeft een boekje opengedaan over het economisch wan beheer van het land onder Nkroemah en over het verdwijnen van de 200 mil joen pond aan reserves die het land bij de onafhankelijkheid in 1957 had. De voorzitter van de nationale econo mische raad, Emanuel Omaboe, ver klaarde dat het land praktisch voor een bankroet staat na negen jaar Nkroe- mah-bewind. Volgens hem heeft het land ongeveer 15 miljoen pond aan onmid dellijke hulp nodig. Hij sprak de hoop uit dat functionarissen van het inter nationaal monetair fonds en de Wereld bank binnen vier tot acht weken de economisch-financiële toestand van het land kunnen opnemen. (Van onze Haagse redactie) Minister Den Uyl en het bestuur van het bedrijfschap voor het sla- gersbedrijf zijn gisteren tijdens een bespreking op het ministerie van economische zaken over de hoogte van de vleesprijzen nog niet tot conclusies gekomen. Het overleg wordt eind van deze maand voort gezet. In de bespreking van gisteren, die bijna twee uur duurde, heeft men gesproken over het prijsverloop en de winstmarges. De massa cijfers over prijzen en kosten in het slagersbedrjjf, die in de afgelopen maanden zijn verzameld, moeten uitwij zen of de slagers geen ongerechtvaar digd hoge winst maken op de verschil lende vlèessoorten. Het slagersschap probeert de minister ervan te overtuigen, dat het ondoenlijk is bepaalde richtprijzen aan te geven, on der meer omdat er talloze kwaliteiten vlees bestaan en vele wijzen van bewer king van het vlees worden toegepast. Ook de kosten van de slagers lopen sterk uiteen, zo wordt betoogd. D» schaarste aan arbeidskrachten drijft in sommige plaatsen de lonen sterk op ,Een loon van 160 of 170 gulden netto per week voor slagersknechten is niet buitenge woon, mét daarnaast nog vrij vlees en vet en gratis bedrijfskleding', aldus een slager. Bij duikmanoeuvre Gistermiddag omstreeks drie uur heeft zich op de Texelhorst een dodelijk onge val voorgedaan, dat het leven heeft ge kost aan de 23-jarige ongehuwde luite nant ter zee-viieger 3e klasse der ko ninklijke marine reserve G. A. Visser wonende te Epe. Na beëindiging van een sleepvlucht had de vlieger van een Harvard vliegtuig, in gebruik bij de marine, zijn manche af geworpen op het daarvoor bestemde ter rein. Een kleine grondtroep, onder lei ding van luitenant ter zee Visser, was ter plaatse aanwezig om de manche met kabel te bergen. Na de manche afgewor pen te hebben, maakte het vliegtuig een zeer lage scheervlucht over deze grond troep. Deze onverantwoordelijke manoeu vre werd door de vlieger nog eenmaal herhaald, waarbij het toestel zo laag overkwam dat luitenant ter zee Visser dodelijk werd geraakt. De Harvard werd bestuurd door de 24-jarige sergeant vlieger H. F. V. Laatstgenoemde is met een shock opgenomen in de centrale zie kenboeg in Den Helder. De Verenigde Staten hebben schadever goedingen verstrekt aan de bewoners van het Spaanse Palomares in verband met nadelen die zij ondervonden als ge volg van het ongeluk met twee Ameri kaanse vliegtuigen waarbij atoomwapens In deze streek terecht kwamen. Indien nodig zal de .Amerikaanse regering nog meer uitkeringen verrichten. Indonesische KAAII-studenten heb ben een massademonstratie gehou den tegen het nieuwe Indonesische kabinet. Hier ziet men de demon stranten met de vrachtauto's voor het vervoer bij de gebomoen van de De Stichting van de Arbeid heeft giste ren de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het banketbakkersbedrijf goedgekeurd. De cao heeft een looptijd van 1 februari 1966 tot 1 april 1968. Het is een van de eerste cao's die in het ka der van de gewijzigde loonpolitiek zjjn goedgekeurd. De loonschalen, waarin de huurcompen- saties van 1960. 1962, 1964 en 1966 zijn verwerkt, zijn met zeven procent ver hoogd. In de nieuwe cao is een prijsin- dexeringsclausule opgenomen, waardoor bij eventuele prijsstijgingen de lonen met ingang van 1 januari 1967 kunnen Dinsdag 15 maart stemming S^^fJSop/12™S1S »og geen eind kunnen maken aan dipiomatoeslagen zijn verhoogd en voor het debat over de plannen van de MinL-rter Den Uyl verzette zich gixteren tegen de motie, ingediend door dra. L. J. M. van Son ikvp) en mede-onderte. kend door de heren B. Roolvink (ar). an der Pctjl <ch), nir. F. Port- heine (vvdj en G. A. A. Horsman* (kvp), waarin onder meer wordt ge vraagd de stimuleringsregeling op korte termijn te herzien op zodanige wijze, dat met handhaving van de doelstellin gen. de regeling ook toegepast kan wor den op de vestigingsplaats van bestaan de industrieën. Tevens nodigt de motie de regering uit meer bevoegdheden te geven aan de provinciale en regionale .whooii icvcua.» uuu» VOO! «ucm overheid bij de bepaling van de vesti- op zondag) een toeslag van 100 procent burg. Besloten werd dinsdag lOjgingsplaata van de te stimuleren pro- Men kan niet ontkennen, ties in India op de hier en eldera in Eur ging van de h< jermood sche land. enige verbijster: wekt. Er is de laatste dagei van berichten losgekoi strijdig, die het echtei maken een enigszins deel uit te spreken. Ho de actie verantwoord? achterwege kunnen blijven in een poging tot het vin antwoord een aantal ultlal over India hier overgese) om aan te geven hoe moi deel «vorming ln deze kwes Mevrouw Gandhi verklaar A-orden gegeven. In december wordt e extra uitkering gegeven gelijk aan e 1 week loon. maart de behandeling var. de rege ringsnota voort te zetten. Twee jarenplan Omaboe zei dat later dit jaar aan een tweejarig economisch herzie.ningsplan zal worden begonnen. Als belangrijkste doelen van de regering noemde hy het herstel van de handelsbalans, tegenhou den van de inflatie, het vinden van meer werkgelegenheid en het maken van slui tende regeringsbegrotlngen. 1 jecten. U' hebt^n ge in een stroom vaak tegen- erat moeilijk 'oord oor- het nu? Wm had zij beter We nebben "Jen van een ingen uit en reven, mede iltjk de oor- Ie ligt. Ie in een in- Grote motoren' MEER KWESTIE VAN EEN ONVOLDOENDE DISTRIBUTIE-APPARAAT ,De bijna hysterische ontwikkeling het buitenland van acties ter leniging van hongersnood in India heeft daar de regering zelf ten hoogste verbaasd. Het is veel min der een kwestie van voldoende voedsel, dan wel van een onvol doende distributieapparaat' Met deze conclusie is gisterochtend de president-directeur van het Bouwcen trum te Rotterdam, ir J. van Ettinger, teruggekeerd van zijn reis van 5 weken door Azië. Hij maakte deze op verzoek van het ministerie van buitenlandse za ken in het kader van de verlening van internationale technische hulp. .Zelfs is een hoogst ontwikkeld en goed georganiseerd land als Nederland heb ben we ondervonden hoe moeilijk het is zwarte markt te onderdrukken bij voed seldistributie, noodzakelijk gemaakt door gebrek aan voedsel, of gebrek aan transportmiddelen. Met die 500 miljoen mensen in India en al die verschillende staten, met die miljoenen armen, die voortdurend aan de rand van de hon gersnood leven, ook al slagen de oog sten nog zo goed, is een efficiënte dis tributie eenvoudig onmogelijk', zo zette hij uiteen. .Daarom tiert in India dan ook de zwarte handel welig. En welk nut heeft het voedsel naar India te zen den als het toch meteen in de zwar te handel belandt en dan meestal niet de mensen bereikt, die voedsel het meeste nodig hebben. Men kan op iedere hoek van de straat zijn dollars tegen verhoogde koersen kwijt. India staat pas aan het hegin van een maatschappelijke structuur. Naast 't voedselprobleem is dat van de huis vesting er een van even grote zorg'. totaal tien miljoen gulden naar India te verschepen. In een persconferentie van de organisatoren van de actie in Den Haag is gisterochtend meegedeeld dat uit een bericht van de Nederlandse ambassade in New Delhi blijkt dat India voortaan vooral halfvette melk poeder, rQst, havermout en vitaminen- tabletten en -capsules nodig zijn voor degenen die bedreigd worden door de voedselschaarste. De organisatoren blij- "ren openstaan voor andere verzoeken. Er zal alleen worden gehandeld op ad viezen van deskundigen. Het is de bedoeling elke week 1000 ton levensmiddelen per schip naar India te verzenden. De vice-voorzitter van de NOVIB, dr F. J. M. A. H. Houben, heeft als •oorzitter van de persconferentie in rijn ,Eten voor India' De organisatoren van de actie .Eten voor India' hebben thans een voorlopig plan om in de komende tien weken le vensmiddelen voor een bedrag van in KVP-KAMERFRACTIE KRIJGT ASSISTENTIE bestuur van de KVP-fractie van de tweede kamer heeft de heer Th. C. Wit te aangesteld tot medewerker van de fractie. Hij zal worden belast met de leiding van het fractie-bureau. De heer Witte is 35 jaar en thans werk zaam als bureauchef van het partij bureau der KVP. een dag weer met een half miljoen gul den gestegen en bedraagt thans 23,5 miljoen gulden. De organisatoren hebben woensdag avond de statuten van de stichting in oprichting ,Eten voor India' vast gesteld. Volgende week zal de op richtingsakte voor een notaris wor den verleden, waarmee de stichting rechtspersoonlijkheid zal krygen. In de statuten wordt voorgeschreven dat de stichting periodiek zo ruim moge lijk verslag uitbrengt over haar activi teiten. Die activiteit, zo werd op de persconfe rentie meegedeeld, zal in de eerste plaats gericht zijn op het zenden van voedsel om het hoofd te bieden aan de huidige schaarste. Daarna komt de be strijding van de factoren die honger teweegbrengen. Uit Oslo kwam gisteravond het be- Minister Den Uyl was van oordeel, dat als de motie zou worden aangeonmen en ook werd uitgevoerd, de toekomst vac de Limburgse bevolking in de waag schaal zou worden gesteld. Inwilliging van de wensen in de motie gesteld, zal te gemakkelijk leiden tot versnippering. De minister wees erop. dat het juist grote motoren zijn, die nodig zijn orn de ge wenste ontwikkeling op gang te bren gen. Tegenover de liberaal mr. Porthelne merkte de minister op, dat als de DAF alleen met particulier kapitaal zou zijn gefinancierd, het nog de vraag was ge weest of de fabriek Sn Zuid-Limburg zou zijn gekomen. De minister verdedig de ook de staatsdeelneming en wees tij delijkheid hiervan af. .De zelfstandige waarde van deze staatsdeelneming de reden waarom niet is gekozen v< tijdelykheld', zo verklaarde hij. Moties Bij de replieken diende mr. Portheine een aantal moties ln. Eén hiervan no digt de regering uit de grenzen ln de stimuleringsfaciliteiten lager te stellen, opdat ook de kleinere ondernemingen tot activiteit kunnen komen om het grootscheepse industrialisatieproces in Zuid-Limburg te doen slagen. Deze mo tie is mede-ondertekend door de heren C. F. van der Peijl (ch), dra. H. A. C. M. Notenboom (kvp) B. Roolvink (ar) en Th. H. Joekes (wd). Een tweede motie-Portheine beoogt de staatsdeelneming in de DAF een tijde lijk karakter te geven. Tot privatisering zal weer volgens deze motie moeten wor den overgegaan, zodra de bedrijfsresul taten dit mogelijk maken. Deze motie is alleen door leden van de VVD-fractie ondertekend. De heer Van der Petjl ver klaarde, dat zijn fractie geen steun aan laatstgenoemde motie van de heer Port heine zal geven. Thans aanvaarden wij de staatsparticipatie, hoewel wij voor de toekomst alle vrijheid aan ons houden. De heer Roolvink (ar) wilde de staats deelneming in dit geval accepteren om dat er sprake is van een uitzonderings situatie. Aanneming van de motie-Port heine over de tijdelijkheid van de staats deelneming vond de heer Roolvink niet in het algemeen belang. Het noorden De heren Van der Peijl en Roolvink brachten de situatie in de drie noor delijke provincies nog even ter sprake. De heer Van der Peijl hoopte, dat spoe dig maatregelen zullen worden genomen, afgestemd op hetgeen het noorden nodig heeft. De heer Roolvink herhaalde nog eens zijn vraag betreffende het indienen van een nota over de situatie in het noorden. Het antwoord van de minister op zijn vraag in eerste instantie vond de heer Roolvink niet al te duidelijk. Mi nister Den Uyl had gezegd wel sym pathiek tegenover het verzoek te staan, maar nog geen toezeggingen te kunnen doen. Daarom wilde de neer Roolvink zijn vraag nog eens toespitsen. ,Is de het overleg hierover op minister bereic - - -T korte termijn te openen en het resultaat inleiding gezegd dat voortaan alle zen- richt dat het Noorse Rode Kruis ervan hiervan eveneens op korte termijn aan dingen aan de Indiase regering zullen afziet een campagne op touw te zetten i kamer mede te delen, al houdt dit worden geconsigneerd met het verzoek voor hulp aan de bevolking van de nood-no~ pig. jn /o. Pr D enncreer werk bij de distributie rekening te honden met I-.):.. I 6 -' - - internationale organisaties die daarbij behulpzaam kunnen zijn, zoals de Uni cef, de Wereldraad van Kerken en de Charitas Internationales. Het bedrag dat het Nederlandse volk neeft bijeengebracht voor de actie, is in India. Het is v J stuk op tafel komt te liggen', vroeg de lijdende eebieden mening dat voor een dergelijke actiei AR-fractiavoorzitter geen reden is als de premier van Indiairacuevoorziuer zelf verklaart dat in dit land geen voed-1 Minister Den Uyl en staatssecretaris selgebrek heerst. Bakker komen diasdag 15 maart weer De Noorse regering overweegt, mtrek-, king van haar aanbod om 1,25 miljoenlaan het woord. Dan zal de stemming galden voor India beschikbaar te stellen. over de moties plaatshebben. In het donderdag gepubliceerde jaarverslag over 1965 van de NV Kon. Mij. .De Schelde' te Missingen wordt een bevredi gende ontwikkeling van de scheepsreparatiewerf .Schelde- poort' gemeld. In totaal werden 229 (vorigjaar 167) schepen gerepareerd, waarvan 125 (vj 86) schepen werden gedokt gedurende 1087 (v j 850) dokdagen De outillage van de reparatie- werf .Scheldepoort' werd in het najaar uitgebreid met o a een pier voor het meren van schepen met grote diepgang en een nieuw drijvend dok met een hefvermogen van 1000 ton. Deze vergroting van de scheepsreparatiecapaciteit en de verdere concentratie van de scheepsreparatie op de nieuwe reparatiewerf .Scheldepoort' passen geheel in het kader van het reeds jaren bestaande stre ven de reparatieactiviteit met het oog op een stabielere be drijfsbezetting uit te breiden. Gedurende het gehele verslagjaar was de wereldvraag naar nieuwe scheepstonnage zeer bevredigend. Behalve voor grote tankers en bulk carriers voor droge lading, toonden de reders eveneens belangstelling voor vrachtschepen, zowel voor de exploitatie van vaste scheepvaartlij nen als voor de trampvaart. De voortschrijdende stijging van kosten van scheepsbemanningen is één van de redenen, waarom de re ders grote belangstelling zijn gaan tonen voor snellere schepen. Om de zelfde reden is de belangstelling voor .automation" toegenomen, omdat hierdoor de mogelijkheid geopend wordt het aantal bemanningsleden per schip te verminderen. Ook voor speciale schepen, geschikt voor het vervoer van bijzondere la dingen. zoals chemicaliën er vloei bare gassen, is een toenemende be- langsteUing te constatereen. Booreilanden De groter wordende activiteiten op zee in verband met het zoeken naar olie en aardgas hebben de vraag naar grote drijvende installaties van bijzon dere constructie eveneens doen toe nemen. Een deel van deze activitei- Directie en commissarissen van de NV Koninklijke Maatschappij ,De Schelde' steUen voor 5 procent divi dend op de preferente ln gewone aan delen converteerbare aandelen en 121/2 procent (vj 12 pet) op de ge wone aandelen. Dit betekent voor de NV Nationaal Bezit van aandelen Koninklijke Mnaktschappij De Schel de resp. 5 pet en 13 pet (vj 12\/2 pet) dividend. Het batig saldo van dc exploitatierekening bedraagt f 8.513.000 (vj 7.530.000). ten speelt zich af op de Noordzee. Door het zeer vroegtijdig verlenen van exploratieconcessies en door hieraan voor de Engelse industrie gunstige voorwaardm te verbinden, heeft ae Britse regering het nemen van een voorsprong voor de nationale industrie mogelijk gemaakt. De Nederlandse scheepsbouwindus- trie heeft dan ook maar een zeer ge ring aandeel kunnen nemen in de le vering van het voor de Britse explo ratie op de Noordzee benodigde ma terieel. Het is te hopen dat, wanneer t.z.t. op het Nederlandse deel van de Noordzeebodem exploratie-activitei ten tot ontwikkeling komen, de Ne derlandse scheepsbouwindustrie voor de vervaardiging van een belangrijk deel van het benodigde drijvende ma terieel in aanmerking zal komen- Teneinde in dit opricht zo sterk en slagvaardig mogelijk te kunnen op treden, hebben enkele grote werven, waaronder ook ,De Schelde" samen met een groep van gegadigden voor het uitvoeren van exploratiewerk- zaamheden op zee diepgaand overleg gepleegd. Dit overleg heeft onder an dere geleid tot de oprichting van de NA" Nederlandse materieel-maat- schappij voor zeemynboun te 's-Gra- venhage. In het vorige jaarverslag werd reeds gewezen op de grote moeilijkheden, waarmede de Nederlandse scheeps bouwindustrie, ondanks de bevredi gende vraag naar nieuwe tonnage, heeft te kampen om haar positie in de wereld te handhaven Uit een der in het jaarverslag opgenomen grafie ken blijkt, dat de op de Nederland se werven te water gelaten scheeps tonnage de laatste vijf jaar gedaald is met niet minder dan 60 pet. De moeilijke situatie is voor een deel te wijten aan het ongunstige verschil tussen loonstijgingen enerzijds en produktiviteitstoename anderzijds. Maatregelen ring. Slechts zeer drastische maatre gelen op dit gebied kunnen ln deze situatie verbetering brengen. De overheid heeft hier een duidelijke taak en zal het tot nu toe gevoerde beleid sterk dienen om te buigen, al dus het verslag. Het Nederlandse aandeel ln de wereld scheepsbouw is inmiddels nog verder gedaald en heeft thans een omvang aangenomen, welke in de wereld vrijwel niet meer meetelt. De scheepsbouwindustrie zelf zal tot grotere concentratie moe ten overgaan om tot een meer effi ciënte wijze van produktie te ko men. Deze noodzaak is een belangrijke overweging geweest bij het reeds vermelde besluit om nauw samen te gaan met de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij NA'. De moeilijkhe den in de 3cheepsnieuwbouwsector hebben er toe geleid, da: .De Schel de'. naast het ontwikkelen van ge heel andere gebieden, zich heeft toe gelegd op het ontwerpen en bouwen van speciale schepen en standaard vrachtschepen. Als gevolg hiervan kon een ver volgopdracht worden geboekt voor twee visverwerkingskoelschepen. terwfll verwacht wordt, dat het ontworpen snelle trampmotorschip dat .De Schelde' wederom als stan daardschip aanbiedt, belangstel ling bij vele rederijen zal ontmoe- rnr H. L Leff' ->ar. reiaredacteur van de G PD-bloder,: .Er la geen hongersnood ln India. WIJ hebben gebrek aan bepaalde voedaelnoorten. maar er is geen sprake van al die praatje* over hongersnood, het op, dat er een verkiezingsjaar op stapel »:aat en dat de noodkreet van haar mi nister voor voedselvoorziening, die geen r partij, moet worden ge zien als een poli' Deze minister zelf ontkende in een vraag gesprek met mr Leffelaar. dat India om voedsel zou hebben gebedeld. HU deelde mede. dat er nog zee tot zeven miljoen ton graan ln voorraad was van de vorige oogst cn dat recente oogsten. In tegen stelling tot eerste schattingen, gunstig waren Uitgevallen. Mr Leffelaar noteerde, dat de belangrijkste indruk, die de bui tenstaander in India opdoet. Is dat dit land met grote nationale problemen wor stelt. maar daar niet voor uit wil komen. Relfredacteur LteiJc van Bruggen van de christelijke .Rotterdammer" kwam ia een reportage uit New Delhi tot dezelfde con clusie: na één dag werd hem duidelijk, dat India zich eigenlijk schaamt: .Het is een schaamte, die politiek begrijpelijk is. Is dit dan het resultaat van negentien Jaar onafhankelijkheid?' Van Bruggen zag armoede en horden van mensen, die dagelijks op de rand van het bestaan wankelen de gemiddelde leeftijd in India is veertig Jaar maar ook het on voorstelbare luxe leven van de .happy few". En wat hij ln die kringen miste, was ook maar een greintje gevoel van medemenselijkheid. Ir J. van Ettinger, directeur van het Rot terdamse Bouwcentrum, gisteren terugge keerd uit India, verklaarde: .Het is veel minder een kwestie van voldoende voed sel dan wel een onvoldoende distributie apparaat. Met die vijfhonderd miljoen mensen in India en al die verschillende staten, met die miljoenen armen, die voortdurend aan de rand van de hon gersnood leven, ook al slagen de oogsten nog zo goed, is een efficiënte distributie eenvoudig onmogelijk'. Ziehier een aantal reacties van de laat ste dagen. De zakelilkste lijkt ons nog van ir van Ettinger, die koel-observerend vanuit een westerse denkwijze aangeeft waarom het hier gaat. Hij laat echter de oorzaak van de moeilijkheden bulten be schouwing: voor de westerse mens zjjn die waarschijnlijk moeilijk te begrijpen. De toestand ln India heeft Immers te maken met een geheel andere maat schappijbeschouwing, met het oosterse denken. Maar dat neemt niet weg, dat al diegenen die met zoveel geestdnft en overgave hebben geofferd voor India, op dit ogenblik toch wel gevoel van onmacht over zich voelen komen, er is armoede, er zijn duizenden krepeergevallen, er is een brede massa van uitgeworpenen, maar de vraag blijft hoe men effectief moet helpen, Effectief, terwijl honger en voedselactie beide politieke elemen ten zijn geworden in de binnenlandse po litiek van India. Wy herhalen: het is onmogelijk op deze afstand en met deze moeilijk te begrijpen achtergronden voor de gemiddelde Nederlander een verant woord oordeel uit te spreken. Maar de verbijstering na de spontane, emotioneel geladen actie is moeilijk weg te praten. De vraag of deze actie achteraf gezien tóch verantwoord is geweest, roept een andere vraag op, namelijk of er bij de pas opgerichte stichting .Eten voor In dia' gezocht kan worden naar een mid del om te zorgen voor een zo rationeel mogelijke besteding van de hulp. Ir Et tinger van het Bouwcentrum wees gis termorgen bij zijn terugkomst op net bestaan van een zwarte markt. Hij vroeg zich zelfs af of het nut heeft voedsel te zenden .als het toch meteen in de zwarte handel belandt'. De stichting heeft in middels meegedeeld gebruik te zullen maken van de bemiddeling van interna tionale hulpverleningsorganisaties. Zou het enig nut kunnen hebben als Neder landse deskundigen op dit gebied naar India worden gezonden voor het contact met deze organisaties? Het gaat immers om het distributieapparaat? Misschien kan ge poogd woraen hier enige zekerheid er over te verschaffen, dat net Nederlandse aandeel terechtkomt op die plaatsen waar de nood het hoogst is. Die nood is hoog. De geïrriteerde verklaringen van Indiase regeringsautoriteiten kunnen na melijk de feiten niet verdoezelen: mil joenen leven op de rand van de hon- Dij al deze overwegingen willen wij te- D vens de aandacht vestigen op de grote weerklank, die de actie .Eten voor India' m Nederland heeft gehad- Er is een grote mate van samenwerking getoond tussen allerlei instellingen en instanties, er ontstond in het sociaal door-en-door georganiseerde Nederland een grote nsgezindheid. Het leek er zelfs op, dat men met een zekere op luchting aan de actie meedeed: een alibi voor het leven in de welvaartsstaat? Wij zullen ons maar niet verdiepen in de sociaal-psychologische achtergronden van de actie, maar we geloven wel te mogen stellen, dat deze spontane mede werking de organisatoren niet ontslaat van de plicht nauwgezet te werk te gaan bij de besteding van de gelden. Daar ligt het antwoord op de vraag of de actie verantwoord is geweest. Het vervolg Ugt ln India zelf. En dat vervolg is eveneens een zaak van het Nederlandse volk: met belangstelling zal men hier de verrich tingen van ae stichting volgen. Er zal een nauwgezette rapportage moeten ko men over de gang van zaken daarginds met het Nederlandse aandeel in de hulp verlening. Engeland kiest het Duitse systeem voor kleuren-tv 1 in nog belangryker mate, is de industrie- gehandicapt door de nog steeds zeer onbevredigen de situatie op het gebied van export kredietverzekering en exportfinaneie- (Zie Blot paS. 4 hol. 6) ïïïïf Engeland heeft besloten hPt Duitse PAL- systeem toe te passen voor toekomstige uitzendingen van televisiebeelden in kleuren. Dit maakte de minister van ver bindingen gisteren ln het lagerhuis be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1