Bruidspaar verrukt van gouden munten PROEF MET MAANSCHIP GESLAAGD Saturnus- raket deed het goed Kwestie-Vietnam voorlopig niet in Veiligheidsraad Betoging vóór Soekarno Auto te water -3 doden STEUN VOOR NIEUW BEWIND IN GHANA SCHIETENDE AMSTERDAMMER WERD IN KERK OVERMEESTERD Huisartsen gaan tot 1 juli akkoord met 13,28 pet Prinses Beatrix schandalig verwend' GENERALE' VAN HUWELIJK IN AMSTERDAM 209e jaargang - no. 49 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 februari 1966 NA REIS VAN 39,5 MINUTEN IN DE OCEAAN GELAND Tijdens de International Cup Auto Race geraakte de Repco Brabham Ford van Kevin Pinkel one van de baan, echoot door de veiligheidshek ken en belandde lussen hel publiek. Dertig mensen werden gewond, van De enorme Saturnus-raket meer dan 70 meter langi met het onbe mande ruimteschip Apollo-201 tij dens de proefvlucht na de lance- Na twee mislukte pogingen is zaterdag een Apollo-ruimte" schip met de grootste Ameri kaanse raket, de Satumus 1- B, tot een hoogte van 495 km in de ruimte geschoten. De lancering had een tweeledig doel, nl. de beproeving van het hitteschild van de Apollocabi- ne - waarmee men voor 1970 drie mensen naar de maan hoopt te brengen - bij terug keer in de dampkring en van de .Saturnus l-B'-raket, die voor het eerst werd gebruikt. De Apollo-cabine Icwam 39J/£ minuut na de lancering ten oosten van Ascension in zee te recht, waar kikvorsmannen van het Amerikaanse vliegdekschip .Boxer' een luchtkussen aan brachten om de cabine drijvende te houden tot zij kon worden opgepikt. Nadat de ruimtema chine aan boord van het vlieg dekschip was gehesen, deelde de .Nasa' mee dat de proef ,een zeer groot succes' was geweest. Het 25 meter hoge ruimteschip wa de grootste .nuttige last' welke ooit door de VS is gelanceerd. Derde poging Tijdstipt thans niet gunstig Honderdduizenden mensen hebben in Bandoeng betoogd om hun trouw $an president; Soekarno te betuigen, aldus heeft radio-Djakarta gisteren in een te Singapore opgevangen uitzending be richt. In zyn toespraak tot de menigte zei pre sident Soekarno, dat deze bijeenkomst het antwoord was van liet Indonesische volk op berichten dat hij gevaar liep weggevaagd te worden. De gehele bevolking van West-Java, met uitzondering van .zekere elementen die hebben geprobeerd de Indonesische re volutie en mijzelf afbreuk te doen' is trouw aan het bewind, aldus liet Indo nesische staatshoofd. Genoemde .elemen ten' waren volgens hem .handlangers van het neo-kolonialisme'. De aanwezigheid van de Indonesische president in Bandoeng aldus tekent AFP bij dit bericht aan. verleent bij zondere betekenis aan het gerucht, dat generaal Nasoetïon, de voormali- fe minister van defensie, zich in Ban- oeng zou ophouden. Bandoeng is voorts het hoofdkwartier van de keur-divisie Siliwangi, die onder be vel van Nasoetion stond. Over laatst genoemde is overigens geen enkele mededeling ontvangen sinds de ka binetsreorganisatie van maandag i 1. Protest In een gisteren aan <le Indonesische re- Sring gerichte protestnota heeft de inese regering gezegd, dat haar con sulaat in Makassar op 25 februari door .rechtse Indonesische nozems' werd aan gevallen. I)it meldt bet persbureau .Nieuw China'. De Chinese regering is er verontwaar digd over dat de Indonesische regering en de overheid niets gedaan zouden heb ben om de aanval op het consulaat te verhinderen, die ,met extreme onbe schoftheid' werd uitgevoerd door .aan hangers van Nasoetion' De Chinese con sul en leden van het consulaat werden gewond en er werden vernielingen in het consulaat aangericht. Ben borstbeeld van de Chinese leider Moa Tse Toeng moest het daarbij ontgelden Paleiswacht Naar van betrouwbare zijde in Djakarta wordt vernomen, zijn vier leden van Soe- karno's paleiswacht door mannen in bur ger vermoord toen zij op weg waren naar het zomerpaleis in Bogor, in de nacht van vrijdag op zaterdag. De lijken zijn zaterdagochtend gevonden in een zuidelijke buitenwijk van Djakarta. Bonn wil, dat Hallstein blijft De Westcluit.se minister van economische zaken, Schmüeker, heeft in een inter-j view niet .W'clt am Sonntag' gezegd dat zijn regering gekant is tegen de verwij-1 dering van prol Hallstein uit zijn func-i tic als voorzitter van de EEG-coinmissie. Naar verwacht wordt zal Frankrijk op de deze week te houden EEG-minister-1 raad in Brussel het ontslag van Hallstein voorstellen, omdat diens plannen voor grotere supra-nntionale bevoegdheden j voor de EEG-commissie op krachtig ver-I zet van president De Gaulle stuiten. Schmüeker verklaarde voorts dat West- Duitsland niet bereid is verdere conces sies op landbouwgebied te doen. Twee eerder zaterdag ondernomen Aanvanke- ilancering een dag uit te stellen, J -„j ^er(je poging Twee eerder zaterdag ond pogingen waren mislukt. A; lijk werd toeD besloten de 1 weer voor een maar later werd gedaan, ditmaal met De Saturnus 1-B met een stuwkracht van 725.000 kilogram ter vergelij king: de Titan-2 raket waarmee ko mende maand twee ruimtevaarders in de ,Gemini-8' zullen worden gelan ceerd, heeft een stuwkracht van 195.000 kilogram) zal niet worden gebruikt als een Apollocabine naar ae maan wordt gezonden. Men zal dan gebruik maken van de Satur- nus-5, welke nog in het ontwikke lingsstadium verkeert. De Saturnus- 5 zal tweemaal zo groot zijn als de Saturnus 1-B (die 43 meter hoog is) en een stuwkracht van 3.400.000 kilo hebben. VVD staat zonder voorbehoud achter monarchie Het dagelijks bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is van me ning dat vertegenwoordigers in publiek-! rechtelijke lichamen aan uitnodigingen] van het vorstenhuis gevolg dienen te ge- ven, behoudens in het geval van absolute verhindering. Het dagelijks bestuur van] de VVD verklaart voorts zonder voor behoud achter de constitutionele monar chie onder het Huls van Oranje, te staan, aldus een door het dagelijks bestuur ver strekte verklaring. Het hoofdbestuur van de Liberale Jon gerenorganisatie Vrijheid en Democratie, is het niet eens met het dagelijks be stuur van de WD, Het hoofdbestuur van de JOVD acht het niet ingaan op een uitnodiging van het koninklijk huis naar liberaal beginsel te behoren tot de per soonlijke vrijheid van ieder. Gcneraal-majoor N". A. Aferi, opperbe velhebber van het Ghanese leger tij dens het bewind van Kwame Nkroeinali, heeft zijn onvoorwaardelijke steun aan het nieuwe Ghanese bewind toegezegd. De generaal, op bezoek in Addis Abeba, verklaarde verheugd te zyn dat lüj naar Ghana kan terugkeren om te kunnen meewerken aan de wederopbouw van zyn land. De Ghanese ambassade in Peking, waar de afgezette president Nkroe- mah verblijft, heeft zich. zaterdag onder het nieuwe bewind in Accra gesteld. Nadat het grote portret van Nkroemah van de gevel van het ge bouw was verwijderd verklaarde een woordvoerder van de ambassade, dat men er officieel van op de hoogte was gesteld, dat zich in Accra een regeringswisseling had voorgedaan. ,Wij blyven als diplomaten in dienst van de Ghanese regering. Wat onze houding tegenover Nkroemah betreft moet u zelf maar uw conclusies trek ken', zo zei hij tot verslaggevers. Het bureau voor de betrekkingen met het Gemenebest te Londen heeft zater dag bekendgemaakt dat een 'aaste medewerker van Nkroemah. voor malige parlementslid Geoffre\ 3ing, z.ich bij de nieuwe gezaghe' - in Accra heeft gemeld. KWAM WRAAK NEMEN OP MEISJE Zuid-Korea zendt meer troepen Over het algemeen achten de leden van de Veiligheidsraad het ogen blik niet gunstig voor een debat over Vietnam in de Veiligheids raad, zo zegt de huidige voorzitter van de raad, de Japanner Akira Matsui, in een brief aan de leden. Matsui zegt voorts dat men het se dert 2 februari de nehandeling door de raad werd gesloten niet eens is geworden over de te volgen lijn. Uit de brief van Matsui blijkt dat de Veiligheidsraad de pogingen om tot vre desonderhandelingen in Vietnam te ko men. althans voor liet ogenblik, opgeeft. De. voorzitter van de raad zegt in zyn brief dat de leden liet, nadat zij de kwes tie gedurende bijna een maand in par- i tieuiiere gesprekken hadden onderzocht, over de volgende weg niet eens zijn ge- worden. De Verenigde Staten hadden de kwestie op 1 februari, de dag na de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, voor de Veiligheids raad gebracht ln een poging om tot een vredesconferentie te komen Matsui, wiens voorzitterschap vandaag eindigt, onthulde op een persconferentie dat de Sowjet-Unfe en Bulgarije zelfs hadden geweigerd aan het Informele overleg aecl te nemen. Johnson President Johnson heeft zaterdag op een persconferentie op het Witte Huis gezegd verheugd te ztjn over het verloop van de militaire acties in Zuid-Vietnam. Hij waarschuwde ech ter dat er nog .een lange en moei lijke weg" voor de geallieerden ligt. .Ik wU Sir Winston Churchills woor den .bloed, zweet en tranen' niet aan halen. maar het wordt niet gemak kelijk en het zal niet kort duren. Het wordt moeilijk en eist offers en we willen dat ieder dat weet'. Johnson herhaalde dat aan alle verzoe ken van generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, om versterkingen snel zal worden vol daan. De Amerikaanse president zei dat hij van premier Wilson van Groot-Bit- tannië een versla^ over diens bespre kingen in Moskou had ontvangen en dat dit thans wordt bestudeerd. Iware verliezen Bevorderc Kolonel Kotoka, de leider van de op- j stand in Ghana, is door generaal An- krah, voorzitter van de nationale hevrij- dingsraad, benoemd tot opperbevelheb ber van de strijdkrachten in de rang van generaal. Andere officieren die aan de opstand hebben deelgenomen, zijn even eens bevorderd, zo meldde de Ghanese radio. Intussen is Nkroemahs minister van buitenlandse zaken Quaison-Sackey uit Hongkong naar Addis Abeba vertrok ken. Men acht het niet uitgesloten dat hij daar op de Pan-Afrikaanse conferen tie het beleid van Nkroemah zal verde digen. De ministers van buitenlandse za-1 ken van 36 staten van de Organisatie] voor Afrikaanse Eenheid vergaderen vandaag in de hoofdstad van Ethiopië j voor een gesprek over Rhodesië en eco-j Vrouw zwaar gewond door pistoolkogel Gisterochtend werden de ongeveer j honderdvijfentwintig kerkgangers j in de nieuw apostolische kerk aan de Graafsedwarsstraat in Nijme gen tijdens de dienst opgeschrikt; door pistoolschoten, die in het| kerkgebouw werden afgevuurd. Een 46-jarige Amsterdammer kwam met een geladen pistool de kerk binnen, kennelijk met de bedoeling een kerk gangster neer te schieten. Hij had met dit meisje, een 21-jarige Nijmeegse tele foniste, enige tijd nauwe relaties onder houden. Aan deze omgang had zij tegen zijn zin een einde gemaakt. De Amsterdammer, een gehuwde groot handelaar in elektrische artikelen, be-1 trad de kerk op het moment dat de va der van het meisje op de preekstoel stond. Reeds bij de ingang van het ge-l bouw, loste hij een schot, waarna hij I met het pistool op het meisje gericht naar de plaats liep waar zij zat. Op vier meter afstand van haar gekomen, wierp een kerkganger zich op de Amsterdam mer om hem verder schieten te beletten. Hierbij kreeg hij steun van enige andere kerkgangers. Tijdens de worsteling die ontstond, loste de Amsterdammer nog vier schoten in het wilde weg. Hierbij werd een 24-jarige gehuwde vrouw, een zuster van het bedreigde meisje. I in het linker bekken getroffen. Zij i werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij onmiddellijk werd geopereerd en de kogel werd verwij derd. Haar toestand ïs nog zorgwek kend. Drie kogels kwamen in het plafond te recht. terwijl een kogel door een dames tasje, dat in een bank lag, heenging en in het houtwerk van de bank bleef ste ken. De Amsterdammer werd door de hem aanvallende kerkgangers overmeesterd en vastgehouden tot de politie arriveer de. Hij is ingesloten in het hoofdbureau van politie. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. nomische vraagstukken. Een delegatie van het nieuwe bewind in Ghana is daar al aangekomen. Verwacht wordt dat zij door de conferentie zal worden erkend. Tot nu toe hebben allee Guinea en Mali zich voor Nkroemah uitgesproken. Uitgesteld Het bezoek van Nkroemah aan Noord- Vietnam is uitgesteld. Dit blijkt uit een communiqué van het ontvangstcomité dat door het Nnordvietnamese pers bureau is verspreid. Op de Schieweg te Delft is zaterdag avond een ernstig ongeluk gebeurd dat aan drie jongelui het leven heeft ge kost. Een personenauto, komende uit de richting Rotterdam, reed nabij het kruit huis tegen een lichtmast en raakte ver volgens in het water van de Schic. Door dat na de botsing met deze lichtmast, het licht in enkele woningen in de om- gering uitviel, werden de bewoners ge alarmeerd die vervolgens de politie waarschuwden. De drie inzittenden van de auto waren toen echter al verdron ken. Het waren de 21-jarige dienstplich tige militair A. J. M Kinds uit Apel doorn en zijn meisje, mejuffrouw \V. A. Zwartjens (17) uit Delft en de 28-jarige ;G. Kinds uit Delft. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) heeft op een vrijdagavond in Utrecht gehouden vergadering besloten de ziekenfondsen voor te stellen dat de verhoging van de artsenhonorariu tot 1 juli aanstaande met terugwerkende j kracht tot 1 januari jl 13.28 procent zal bedragen. Na 1 juli zou dan, aldus j het voorstel, een door het nieuwe be-i stuur te vormen nieuwe onderhande- lingscommissie opnieuw met de zieken fondsen moeten gaan praten. De ziekenfondsen hadden een salarisver-, hoging van 13,28 procent per 1 januari j jl voorgesteld, alsmede de benoeming van drie wijze mannen' om te adviseren over structuur van de berekening der artsenhonoraria. Beide partijen zouden zich aan de adviezen van de drie .wijze mannen' moreel sterk gebonden moeten achten. Dit voorstel, dat niet zoals regle mentair is voorgeschreven, vier weken tevoren was gepubliceerd, haalde de tweederde meerderheid en daarmee de| agenda niet. Voor hét begin van de vergadering deel den de doktoren H. Frese en De Jong, respectievelijk voorzitter en vice-voorzit- ter van de LHV, hun aftreden als zoda nig mee, zonder hiervoor een motief op te geven. De vergadering werd nu ge leid door de 's middags benoemde tijde lijke rice-voorzitter. dokter Van der Marei. Nadat de rest van het bestuur zich intern had beraden deelde het dej vergadering mee de portefeuilles ter be-i schikking te stellen. Tenslotte werd de] reeds genoemde beslissing genomen. POOLSE AMBASSADEUR MOET ALBANIË UIT De regering van de Albanese volksrepu bliek heeft de Poolse regering verzocht haar ambassadeur in Tirana terug te roepen, aldus meldt het persbureau Ata. De Vietcong heeft zaterdag zware ver liezen toegebracht aan een Amerikaanse compagnie van 200 man, die zes uur lang met mortieren en lichte wapens i» bestookt. Doordat de Vietcong er voor zorgde steeds in nauw contact met de vyand te blijven, konden geen vliegtui gen of artillerie worden gebruik» om de Amerikanen te ontzetten. Voor het eerst heeft de Vietcong verder een aanval gericht op het Internationale 6cheeDvaartverkeer op de rivier de Sai gon Het onbewapende Panamese vrachtschip Lorinda werd met granaten bestookt. Zes bemanningsleden liepen verwondingen op. van wie drie in ern stige toestand naar ziekenhuizen werden Troepen De regering van Zuid-Korea zal het par lement goedkeuring vragen voor het zenden van extra troepenversterkingen ten behoeve van de strijd in Vietnam. Zij wil in april vijfduizend man sturen en in juli vijftienduizend. Op het ogen blik heeft Zuid-Korea twintigduizend manschappen in Vietnam. SEROOSKERKSE DEPUTATIE BIJNA TE LAAT OP SOESTDIJK (Van onze Amsterdamse redacteur) -U hebt (ins hiermee verwend'. Dat zei een opgetogen prinses Beatrix zaterdagmorgen tegen de delegatie uit Seroos- kerke, die het bruidspaar op pa leis Soestdijk twee munter kwam aanbieden uit de bef aam de goudschat. Voorzichtig nam Claus von Amsberg de grootste .plak' uit het met watten gevoerde doosje en probeerde het, randschrift te ontcijferen. Hij kon alleen het jaartal herkennen: 1610. ,Dit is een Zeeuwse rijder', verduide lijkte burgemeester A. de Kam van Serooskerke. En wethouder G. Christiaanse vader van de vinder vertelde trots, dat dit de eerste munten waren die nu een bestemming hadden gekre gen. ,Wat we met de rest gaan doen, dat weet ik nog niet daar is nog alle tijd voor. Zeker is, dat de vondst een tamelijke waarde vertegenwoordigt'. Zo als gemeld kreeg prinses Bea trix een halve Zeeuwse rijder en voor haar aanstaande echtge noot was een Hongaarse dukaat uitgezocht. Het had overigens maar weinig ge scheeld of dit originele bruidsge schenk was te laat gearriveerd om nog te kunnen worden aangeboden De Zeeuwen waren namelijk zeei vroeg van huis gegaan en arriveer den zeker is zeker ruim drie kwartier voor het afgesproken tijd stip bij het paleishek. De wacht daa mocht hen toen nog niet binnenla ten. Er stonden namelijk al tiental len bezoekers binnen te wachten Gaat u eerst nog maar even koffie drinken', zo werd hen meegedeeld En dat kostte toen zoveel tijd, da deze delegatie ontbrak toen die eln- delijk werd afgeroepen. Ontsteltenis i'M bij allerlei hoffunctionarissen. ,Zc jÉ? 'ijn er niet'. Jf Er kon ook zo gauw niemand an ders naar binnen, want het betrof hier uitgerekend de laat3te af- (Zie slot pag. 2 kol. 2) De met burgemeester A. de Kam meegekomen elfjarige Ineke van Dam van Kinderzorg bood zater dagmorgen op Soestdijk het bruids paar twee gouden munten van de schat van Serooskerke aan. Beide exemplaren werden belangstellend bekeken door prinses Beatrix en haar aanstaande echtgenoot. Zaterdagmiddag zyn alle techni sche problemen rond het burger- Lijk huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, glad gestreken. Een uitgebreide generale repeti- iwelij'—-5~* -* uit gevoerd heeft de verantwoor delijke autoriteiten onder leiding van grootmeester opper-cere- moniemeester J. J. L. Baron van Lijnden, de gelegenheid gegeven te controleren of de eerder op klopl bleken wel enige ingrijpende wij zigingen nodig, maar de theoreti sche voorbereiding was toch dik voldoende geweest. rol als ambtenaar van de burger lijke stand, de bode ging rond met het huwelijksregister en de amb- tenaresse verrichtte normaal haar taak. Bruidspaar, directe fami lie en getuigen allen bij deze repetitie Amsterdamse studenten deden wat van hen verwacht werd en zelfs de bruidsmeisjes en bruidsjonkers waren aanwezig, zij het dan als figuranten. jen in liet verloop .naai viel een figurant wel eens uit zijn rol, maar in het algemeen bleek het tijdschema volkomen te doppen. ioals bekend, zai de stoet van uuto's met gasten en getuigen jin 10.20 uur op 10 maart voor zijden bij het stadhuis. Om 10.30 iur vertrekt de gouden koets met .iet bruidspaar van het paleis en 5 minuten later arriveren de ^rinses en haar bruidegom op de HRM.! de raad/zaal, verlopen .ien minuten. De plechtigheid in ie raadzaal neemt ruim een half uur vooral het tekenen van de rkte kost nogai wat tijd daar- ïa zoeken gasten en getuigen hun auto's weer op en orn 11.45 uur rijd de gouden koets weer van het stadhuis weg. Bij de repetitie van zaterdagmiddag waren cameramensen var. televi sie en Polygoon, persfotografen en radiomensen aanwezig, zodat de opstelling van de verlichting, de mi crofoons en de camera's kon wor den getest. Ook kon worden gecon troleerd of de noodzakelijke overda dige verlichting het bruidspaar en de verdere aanwezigen niet zou hin deren. Het bleek hierbij onder meer. dat de plaats van de koningin sterk onderbelicht was. Al by al was het een uiterst nut tige repetitie, goed gecamoufleerd en niet gespeend van humor. Daar zorgde het feit, dat Amsterdamse studenten als figuranten optraden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1