Veroordelingen in Hongarije Achttien miljoen voor India SCHEEPSBRAND BIJ HELGOLAND Kremlin belooft: hogere lonen en beter eten -rdle me' sKo°n"het BIJNA HALF MILJOEN UIT ZEELAND VOOR INDIA-ACTIE Na aanvaring tussen Noorse tanker en Britse vrachtvaarder Leibbrand ontslagen van rechtsvervolging HEBBEN RUSSEN EEN NIEUW WAPEN? Vandaag uitspraak in zaak-Njono BOTSING OP DE WATERWEG Zware industrie met 59 procent opvoeren Joop Fischer sr overleden BRUIDSPAAR KREEG TIENTALLEN GESCHENKEN EN GELUKWENSEN Rijnstaal sluit afdeling - ontslag 450 voor man Regering ontdekte ,komplotvan oude tegenstanders PENICILLINE TEGEN NEKKRAMP EXPLOSIE IN WINKEL: VIJF MENSEN GEWOND Amnestie en opf "J15' »fEf.c'S ÏÏÏSB2?v.^iKa'S.fX In brandweer helmen, uit spaarvarkens, in collectebussen, uit portefeuilles 209e jaargang no. 43 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 56-60. 1*1 23S5 I d.lBurg, Marlet SI tal 18*1. Abonntmtntsprlia 88 cant par «aak. 2078/llt», ad». 217SI Oon. Crola Ma> n 2U, tarlat Klelna ad» (mai ra*ala) 6140 tb.f.f. r*c 78S3 ad. Ooatburi. tal. 2J9S Maandag 21 februari 1966 VOOR CEES ZIE PAGINA ZEVEN De actie .Eten voor India' heeft 18,1 miljoen gulden op gebracht. Daarbij komen waarschijnlijk forse bedragen als eenmaal de resultaten van de collecte en allerlei particuliere acties bekend zul. len zijn. Aan het eind van de maand zal waarschijnlijk te schatten zijn hoeveel deze ac tie totaal zal hebben opge bracht. Voor het ogenblik staat vast. dat Nederland met een gemiddeld bedrag van 1,50 per inwoner een forse bijdrage ter leniging van de nood in India bijeen heeft gebracht. De actie die via de officiële in stanties en de kerken lien en die provinciegewijs door de griffies der provinciale staten werd afge handeld, bracht 17.134.000 op. Daarnaast werd aan bijzondere giften nog 404.000 gulden geno teerd. waardoor het totaal van 18.100.000 gulden werd bereikt. Maar er waren ook giften in na- tura. zoals een gift van tien ton rijst en peulvruchten in tropen- verpakking ter waarde van 12.000 gulden. Ook de mededeling van de Gront Mij. in De Bilt. dat indien gewenst, twee deskundigen voor bodemonderzoek door en voor re- baar zullen zijn voor het verrich ten van wetenschappelijk werk in India. Op Urk, met 6500 inwo ners. werd 51.000 opgehaald. In Amsterdam 850.000, in Rotterdam meer, namelijk 859.000, in Den Haag 737.000, in Utrecht 360.000, in Haarlem 251.000 eD in Amstel veen, om nogmaals maar een voorbeeld te geven, 100.000. De kerkgemeente Fleringen bij Tub- bergen, met honderd gezinnen, bracht 2800 op. Blokzijl met 1350 inwoners 5100 gulden. Bij het voorlopig eindbedrag van 18,1 miljoen dient nog een bedrag van 3,6 miljoen, dat de Neder landse regering beschikbaar stel de, en een gift van de koningin en prins Bernhard, het bruids paar en de prinsessen Margriet en Christina te worden opgeleid. Het wereldvoedselcomité in Rome zal uiteindelijk advies uit moeten brengen hoe de Nederlandse bij drage het best kan worden aan- Eewend. Achttien miljoen gulden etekent, ruw geschat, 36 mil joen voedseldagen. Aldus heeft een functionaris van de NOVIB gisteravond verklaard. Het uit gangspunt is hierbij een pond voedsel per das' graan, eiwit ten tegen vijftig cent. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur zijn op de Nieuwe Waterweg bij het Schie- damse Hoofd het uitgaande Zweedse schip ,Sirius' van 15.800 ton en de bin nenkomende Griek .Anacreon' van 7300 ton met elkaar in aanvaring gekomen. Als gevolg van de aanvaring kwamen de schepen stevig aan elkaar vast te zitten. Er waren geen slachtoffers. De schade aan beide schepen is vrij aanzienlijk. Het is nog niet bekend wat de oorzaak van de aanvaring is geweest, waarbij het De internationaal bekende verkeersdes- kundige, dr Kurt Leibbrand (58), die in de oorlog betrokken Is geweest bij de executie van zeker 26 Italiaanse arbei ders in Frankrijk, is gisteren in Stutt gart ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank is van mening, dat hem hoog stens doodslag ten laste kan worden ge legd, die inmiddels is verjaard. Zij sloot zich daarby aan bij het verzoek van de openbare aanklager. ,De Sowjet Unie bezit een nieuw wapen van ongehoorde kracht', heeft maarschalk Zacharov, staf chef van de Russische strijd krachten, verklaard in een vraag gesprek met .Sovietskaya Rossia'. ,Onze strijdkrachten zijn zo sterk dat elke vyand in korte tijd van de aardbo dem kan worden weggevaagd. De grond slag van deze fantastische kracht wordt gevormd door een nieuw wapen van ongehoorde kracht. Dit wapen staat doorlopend gebruiksklaar, want onze communistische partij eist dit wegens de ingewikkelde internationale toestand", aldus Zacharov volgens Tass. De adjudant van maarschalk Zacharov, generaal Batitzki, hda op 19 februari gezegd dat ,de raketten met kernwa pens die op 7 november 1965 zijn ge toond in het militaire défilé op het Rode Plein, niet door de tegenstanders kunnen worden waargenomen, niet in de atmos feer en niet in de kosmische ruimte'. Oud-premier Kroesjtsjev had op 14 ja nuari gesproken van een .ongelooflijk' wapen dat toen volgens hem nog maar pas op papier stond. Het buitengewoon mUltair tribunaal in Djakarta zal vandaag uitspraak doen in het proces tegen de Indonesische communist, Njono, leider van de SobsI, het communistisch vakverbond. De president van het tribunaal, luite nant-kolonel Ali, kondigde aan dat .on voorziene omstandigheden voorbehou den hel tribunaal vandaag uitspraak zou doen. Radio-Djakarta berichtte voorts dat het vonnis niet voorgelezen zou worden al vorens het goedgekeurd is door de mi nister en chefstaf van het leger, luite nant-generaal Soeharto. De openbare aanklager heeft de dood straf tegen Njono geëist voor zijn aan deel in de mislukte communistische staatsgreep van 1 oktober verleden jaar. Gisterochtend om omstreeks zeven uur is op 40 mijl van Helgoland de Noorse tanker .Anne Mildred Broevig' in aanvaring gekomen met het Britse vrachtschip ,Pent- land'. Meer dan 12 uur na de aan varing stond het Noorse schip nog steeds in brand. De reddingboot .Arwed Emminghaus' van de Westduitse kustwacht deelde mede dat de hitte zo intens was dat langszij komen onmogelijk was. De fotograaf Hannes Gewiess die kort voor zonsondergang over de brandende tanker heen vloog, deelde mede dat de achtersteven van de Noor al was gezon ken en dat alleen de boeg nog boven de golven uitstak. Rond het schip een grote olievlek op het water. ,Het leek wel of het water ook in brand stond', aldus Ge wiess. Geen slachtoffers De Westduitse kustwacht deelde eer der op de dag mede dat de beman ning de ,Anne Mildred Broevig' vei lig had verlaten toen de brand uit brak. Ook de bemanning van de .Pentland' liep geen letsel op. Een schip van de Westduitse kustwacht ter plaatse, telegrafeerde dat met be hulp van een Deens oorlogsschip nog gepoogd wordt de brand aan boord van de tanker te blussen. De naam van het Deense schip is niet bekend. Een woordvoerder van de kustwacht verklaarde, dat de .Pentland' op eigen kracht naar Hamburg zal kunnen varen. De .Pentland' is eigendom van de .Currie Line' te Leith in Schotland. De .Anne Mildred Broevig' van Partrederiet Broe- Het nieuwe vijfjarenplan r-j i rants zal meer De Russische regering heeft gis teren een nieuw vijfjaren plan uit gevaardigd waarin een politiek van kanonnen-en-boter tot uit drukking wordt gebracht. Ge poogd zal worden de automobiel- produktie te verviervoudigen, produktie van televisieapparaten te verdubbelen en de zware in- Oude koers Op Waterweg Griekse vrachtschip .Anacreon' van 7300 brt en de Zweedse tanker .Sirius' 15.800 ton betrokken waren. De Griek was op weg van zee naar de Maashaven. Een uur na de aanvaring slaagden liefst vijftien slepers erin beide schepen los te trekken. Zij zullen in Rotterdam worden gerepareerd. Zaterdagmorgen om kwart voor elf Is In ziekenhuis Zonnestraal te Hilversum overleden de toneelspeler Joop Fischer senior. Sinds 1947 was hij verbonden aai de hoorspelkern van de Nederlandse Ra dio Unie. Hij bereikte de leeftijd van 7{ jaar. DEPUTATIES OP SOESTDIJK Rij werd door felicitatiedienst geopend Deputaties van verschillende groe peringen uit het Nederlandse volk, hebben zaterdag op paleis Soestdijk prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg geluk wensen en geschenken aange boden. De rjj werd geopend door de felicitatie- dienst die ieder jong paar in Neder land verrast met een pakket produk- ten van de Nederlandse industrie. Ook prinses Beatrix ontving zo'n pakket van twee in blauw uniform gestoken vertegenwoordigsters van de felicita tiedienst. Van de Bond van Christelijke Oranjever enigingen kreeg het paar een ge zinsdagboek (Claus: ,daar beginnen we op 10 maart in te schrijven') en het hervormd bejaardentehuis Oosterwolde bracht als geschenk met huwelijkssymbolen geborduurd kleed mee. Prinses Beatrix, gekleed in een marineblauw pakje, en de heer Von Amsberg in donker kostuum hadden kennelijk plezier in deze invasie. Op een ronde tafel in de Leuvenzaal pakten ze eigenhandig al le cadeaus uit en de bewonderende en verraste uitroepen waren niet van de lucht. De bond van vrouwelijke stu denten bracht een zilveren kandelaar met een brandende kaars mee .sym bool van warmte en licht'). De Amsterdamse vrouwen die de Leu venzaal binnenkwamen, torsten een enorm bloemstuk, een .vrije imita tie' van de tuin van kasteel Drake- stevn. In de kasteeltuin komt een beeldje, en daar ging het eigenlijk om. Mevrouw E. van Hall-Nijhoff, de echtgenote van Amsterdams burge meester, overhandigde het paar de foto van het kunstwerk, een huwe lijksgeschenk van de Amsterdamse vrouwen. .Ik mag nu wel .beelderig' zeggen', lachte prinses Beatrix toen ze ae foto bewonderde en ze liet er gelijk de suggestie op volgen, dat de Beeldhouwster. Gerarda Reuter, zelf maar eens in Lage Vuursche een goe de plaats voor haar creatie moet ko men aanwijzen. Het cadeau van de vereniging van vrouwelijke artsen, een enorme huisapotheek met alles erop en eraan totaan babytalkpoe- der toe oogstte ook veel succes. De Nederlandse Heide Maatschappij was vertegenwoordigd door ir Staf en ridder Van der Schueren. Hun ge schenk bestond uit zes zilveren vlees schaaltjes en ridder Van der Schue ren voegde daar nog een door zijn vrouw opengewerkt tafelkleedje aan toe. ,Wat lief van haar', vond prinses Beatrix, die hem vroeg, zijn echtge note extra te bedanken. Utrechts burgemeestersvróuw, mevrouw De Ranitz-de Braauw kwam het paar met enkele vertegenwoordigsters van Utrechtse vrouwengroeperingen ge lukwensen. De vrouwen hadden een kleine attentie bij zich. Het was een oude Engelse scheepsbarometer met veel glimmend koper waar van de naald op dat moment, zoals de heer Von Amsberg ogenblikkelijk constateerde, tussen .change" en .fair' (veranderlijk en mooi) stond. Twee padvindsters en een kabouter bo den de prinses namens het Neder landse Padvindsters Gilde een klein beeldje aan. Met bijzonder veel be langstelling bekeken de prinses er J~ j heer Von Amsberg de inhoud een koffertje, waarin de heer S. Fer- werda, een verzamelaar van antiek tafellinnen, een deel van zijn col lectie meebracht. Twee van de stuk ken waren voor het bruidspaar: een ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix geweven kleed (,een nieuwe loot aan de stam van Oran je) en een ovaal kanten kleedje met het portret van de koningin. Het vol gende kleed kreeg zij van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, ditmaal een exemplaar waarop aller lei motieven uit het boerenleven wa ren geborduurd. De Vereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht had uit het verlang- lqstje van het bruidspaar de zelfde keus gemaakt als de Leidse vrouwe lijke studenten: twee zilveren kemp hanen als tafelornament. Een afvaar diging van het streekziekenhuis in Bennekom voegde bij haar gelukwen sen een grote zilveren lepel. Toen volgde het personeel van de ko ninklijke hofhouding niet allerlei ge schenken, daarvan werd vooral een bijzonder fotoboek van paleis Het Loo en de domeinen door de prinses enthousiast bewonderd. Het Prinses Beatrix Poliofonds sloot de rjj met een cadeau dat door een poliopatiën tje was gemaakt: een linnen wand- kleedje met abstracte motieven van gekleurde wol. m 2.).000 ton metenele Not se tanker .Anne Mildred Broevig' brandt hevig na de aan t aring met. het Britse ms ,F ntland' in de bocht van Helgoland. Men vreest dat de j tanker het niet zal kunnen houden De directie en de raad van commissaris sen van de NV Rünstaal v/h J. W. Oonk en Co te Arnhem hebben meegedeeld, dat de liquiditeit van de vennootschap als gevolg van geleden verliezen (voor periode van 1 mei 1965 t/m 31 janua- 1966 geraamd op circa 8 miljoen) uiterst moeilijk is geworden. Dientenge volge Is de afdeling warmvvalserij (pro ducent van naadloze buizen) tot stil stand gekomen. De prijzen waartegen kan worden afge zet, geven verlies. De vooruitzichten voor dit bedrijfsonderdeel zijn ongunstig. Een voorstel tot definitieve sluiting van de warmwalserij annex gieterij zal aan de vergadering van prioriteitsaandeel houders en aan de algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgelegd. Wat betreft de afdeling koudwalserij (producent van gelaste buizenstreeft het bestuur ernaar deze afdeling voort te zetten. Met de vakverenigingen is inmiddels volledige overeenstemming bereikt over de voorzieningen die als gevolg van slui ting van de warmwalserij annex gieterij voor betrokken werknemers van toepas sing zullen zijn. Zij betreffen sociale voorzieningen, zowel op korte als op lan- je termyn. 'n totaal zal een 450 werknemers ontslag worden aangezegd. Een belangrijk aan- Na reeks arrestaties Westerse waarnemir* hebben Inmid dels verklaard, dat het nieuwe vilf- jarenplan weinig verrassende ele menten bevat en dat het zich laat economische koer* blijft varen. De Russische defensieuitgaven worden geheim gehouden. Het plan spreekt slechts van een .verdere groei van de def -1 slecapacltelt van de Sowjet- Unie'. Het nieuwe plan. een vervanger van het zevenjarenplan dat op 31 december 11 afliep, pleit ook voor verdubbelde Investering in de landbouw met het doel in de komende vijf jaar de algemene de I produktie met 25 procent te vermeer deren. Hoogdravende woorden ala in voorgaande economische plannen van ex-premier Niklta Kroesjtsjev komen in het nieuwe plan niet voor. Kroeaj- dustrie met 50 procent op te voe- tsjev had :n zijn plaa'» zevenjaren- plan beloofd dat de Sowjet-Unlc om- ren. streeks 3970 de hoogste levensstandaard ter wereld zou hebben. Het 15.000 woorden bevattende plan, dat betrekking heeft op de periode 1966 tot 1970, belooft het Russische volk meer consumptiegoederen, hogere lonen, be- Hf-i economische grodrntlo het Rus tere werktijden, meer fruit, groenten slsche equivalent van het bruto na No en vlees. Zelfs aan het eten in restau- naai produkt werd opgegeven ala 38 tot 41 procent. Dit komt neer op een gemiddelde stijging van de economie van 7 procent vergeleken met 6 pro eent voor de afgelopen vijf Jaar. Groei In een demesconfeetlezaak aan de Burchtstraat te Nijmegen Is zaterdag middag grote ravage ontstaan door een gasontploffing. VJf mensen werden hier bij gewond. De ontploffing wordt toegeschreven aan een lek in een niet gebruikte bnt&gas- fles Het ontsnappende ga» kwam tol explosie in het atelier van de zaak, waar juist een andere butagasbrander was ontstoken. In het bedrijf werden drie personeelsle den gewond. Een van hen, een naaister, kreeg brandwonden en een shock. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. De twee andere gewonden, alsmede twee voorbij gangers op straat die werden geraakt door wegspattende glasscherven, kondah na behandeling in n' ziekenhuis naar hun woning worden teruggebracht. In het bedrijf sprongen alle i-ulten. De ravage was groot. Ernstige schade ont stond aan de voorraad dameskleding, De schade wordt geraamd op vele tiendui zenden gulden. In het luchtmacht garnizoen Nijmegen U een nieuwe maatregel getroffen om te pogen het nekkramp tegen te gaan. Alle ongeveer 2000 militairen en het li(j de luchtmacht in dienst zijnde hurger- Do—-„..j.. - - --yr~ty- rr personeel, hebben dertig penicilline-cap- - -».e. verbid over kunnen komen. jaar gevangenisstraf op beschuldigingbeschuldigd dat zij hulp en aanmoedi- dagen, moeten innemen. Teven. z(Jn door de directie bespreitin- eTSiSrairiiiëhet ««f» Znla bekend hebben zich In N!JnvecB»e reau. Daarbij zijn de maatregelen be- niedfwerkers rinanrieel hchhen j?e .tenland, de macht had moeten grijpen. meisje in Doetinchem. welke laatste een u-an Hio Dillon n.iivHnn <rotnr.ffz.Ti «rr. meaewerxers iinancieei neDnen ge- Nepszabadsag', het officiële or gaan van de Hongaarse commu nistische partij, heeft zaterdag gemeld, dat ,een aantal politieke gevangenen, die in 196-3 amnestie hadden gekregen, weer zijn ge arresteerd en veroordeeld tot zwa re gevangenisstraffen'. Tot de ge arresteerden behoorde ,een groep samenzweerders', die vroeger deel gaarse communistische party die we- had uitgemaakt van een Irrinp- &ens .PolitieJte misdrijven', na de op- uitgemaaKt an een Kring stand be&aan. veroordeeld werden en rooms-katholieken, die .Regnum in 1963 amnestie kregen. Bij deze laat- Marianum' genoemd werd. ste groep bevindt zich onder Kadar, dat het niet meer nodig was om politieke strijd tegen de Kerk te voeren. Krachtens de toen afge kondigde amnestie werden ook de le den van .Regnum Marianum' vrijge laten. Kadar wilde ook kardinaal Mindszeniy, r-k primaat van Honga rije. die na de opstand van 195G naar de Amerikaanse legatie in Boedapest was gevlucht, de kans geven zijn vrijhcia terug te Kr.jgjiet na melijk weten dat alle gevangenen die wegens hoogverraad veroordeeld wa ren, gratie konden vragen. Kardinaal Mindszenty weigerde dit te doen en bevindt zich nog steeds in het ge bouw van de legatie. Het is niet uitgesloten dat de nieuwe arrestaties en veroordelingen een po ging inluiden om voorgoed af te reke nen met de .opstandige' geestelijkheid en de voormalige leden van de Hon- journalist Miklós Vasarhelji. voornaamste figuur zou pater Laszlo Emoedy zijn, een vroegere me dewerker van kardinaal Mindszenty. Oppositie zo spoedig mogelijk aan een nieuwe I werkkring te helpen, aldus de medede-1 ling. De veroordeelde priesters, hadden ,duis- broer in Nijmegen in dienst heeft Tot /lIKKCaiie en getracht de .volksrepubliek Honga- het besmettintrssrevaar teeer. te iraan getracht de .volksrepubliek Honga- In 1963 verklaarde premier Janos rije geestelijke schade te berokkenen'. het besmettingsgevaar tegen te gaan. Nu wordt dus" een poging ondernomen met penicilline. Met het verkopen van eigen ge bakken wafels (Petrus Hondius- lyceum in Terneuzen), met het luiden van drie kerkklokken bij elke ingebrachte honderd gul den (Heinkenszand, op een ge geven moment moest men om de twee minuten luiden), met collectebussen in kerken en met intekenlijsten, met verkoop van postzegels, grammofoonplaat jes en reproducties (Middel burg) met geldophalen in brandweerhelmen, zoals in Hulst en 's-Heerenhoek, op di verse manieren heeft Zeeland *.aterdag tussen elf en één uur neegedaan aan de actie .Eten voor India'. In de 89 gemeen ten waren vele tientallen vrij willigers druk in de weer. En het resultaat mocht er zijn: 460.506,50. Dat was althans de stand zaterdagmiddag kort na vier uur, toen op de pro vinciale griffie in Middelburg de vijf vrijwilligers, die daar de telefoontjes met de gemeente lijke bedragen aannamen aan de totaalstand konden beginnen. Maar de actie ging nog verse kerkgebouwen ble bussen staan of kwamen ze zondag te voorschijn. En op gironummer 100200 van de actie in Den Haag zullen de komende dagen de kennisgevingen van bijschrijving binnen blijven stro men uit Zeeland. Zaterdag en zondag moesten de bedragen uit de Zeeuwse Klaatsen verschillende malen worden erzien, omdat nog steeds geld bin nenkwam. Het Zeeuwse totaal kan daarom op bijna een half miljoen worden geschat, zoal niet meer. De stand van zaterdagmiddag 460.506,50 voor de 89 Zeeuwse ge meenten. maakt omgerekend over de 294.074 inwoners, die Zeeland per 31 december 1965 telde, een gemiddelde van 1,57 per inwoner. Omdat men ook landelijk deze actie vergelqkt met de 24-uurs-monster- actle maandag 26 november 1962 voor .Het Dorp' van dokter Klapwijk waarbij Mies Bouman de hoofdrol speelde, willen we hier ook het Zeeuwse cijfer van die actie noemen: 71.319,74. Spectaculair Op enkele plaatsen stonden kort na dat de kerkklokken het begin van de actie hadden ingeluid, al drommen mensen te wachten tot zij hün gave in de collectebussen kwijt konden: op andere plaatsen ging het druppelsge- wys. Er waren vrijwel geen spectacu- (Zie slot pag. 2 kol. 1 Centrale poft voor de actie iEten voor India' nas de provinciale griffie in Middelburgwaar en kele vrijwilligers de telefonische opgaven u»f de gemeenten in ontvangst namen. Commissaris der koningin mr Van Aartsen Irechtsl:\r.am hier een kijkje nemen. Links mej. Dommisse, rechts van haar de heren J. H. Romp en H. D. Sul (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1