PROVINCIALE ZEEUWSE COORANT Beveland wil samenwerking bundelen Liberiaans schip in brand op de Noordzee - bemanning gered BERAAD IN STICHTING OVER DE KWESTIE- GEORGANISEERDEN NAAR AANLEIDING AKKOORD CAO-CONFECTIE Formaat Ontslag Belgische regering aanvaard Penicilline Plan van werkgroep intergemeentelijk bestuursbeleid 209e jaargang - no. 36 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olróctlc: F von de Voldo, F. B. den Boor en W de P.glor. Hoofdredactie W. Leertouwer en Q. A. de Kok 0 AkonnemenMprlle 88 cent per week. ƒ11.40 per kwartaal, franco per poet 11.83 per kwartaal. Lone nummera 20 cent. 0 Bureaui: Vllnlngen, wautraol 5B-60, tel 23S5 (b.g.g. rod. 3S08, ad». 3647/3643), Middelburg. Markt SI, tal. 3841, (b.g.g. rad. 2078/316», adv. 2375). Coee, Grota Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, idv. 3213). Ooetburg. tel. 2393. Tarneuren. Arceneoletraal 2. tel. 2911. Zlerikiee. red tel. 242S, adm. tel. 2094. 0 Adv. prl|. 34 cent per mm. Minimum per adv. 1 S.10. Ingeionden mededelingen x tarlet. Kleine edv. (max. 8 regele) 34 cent per regel. (min. 1.75). „Brieven bureau ven dit blad" SO cent meer. Giro 3Ï9300 P.2.C.. Middelburg. Zaterdag 12 februari 1966 Goes verdeelt De Bevelanden Pagina 2 Sleepboten strijden tegen het vuur Een groot gedeelte van de beman ning van het Liberiaanse schip South America' dat op de Noord zee in brand stond, werd opgenomen door het schip Avalonvan de Har- wich-lijn. Na aankomst in Hoek van Holland werd de bemanning opgevangen door het Nederlandse Rode- Kruis aldaar. De heer J. De filosoof Karl Jaspers heeft nog niet zo heel lang geleden deze uitspraak gedaan: .Beslissend voor staat en I formaat van een volk zijn de journalis ten. die het voortbrengt'. Aan dit woord moesten wij gisteravond laat voortdu rend denken hij het kijken en luisteren naar het televlple-interview met de hoofdredacteur van het Duitse week blad .Der Spiegel', Rudolf Augtrtein. In dien uitsluitend mensen als deze i in West-Dultsland zeer gevreesdeJ Aug- steln het formaat zouden bepalen van de Westduitsers, och dan zou menige Ne derlander hen met meer onbevangenheid De Stichting van de Arbeid komt. waarschijnlijk op 16 en 17 februari bijeen om nogmaals te ^°^enbnkn^Cita§itbte!eviIien spreken over de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden. Zij za! dit doen aan de hand van gesprek namelijk kwam een totaal an het in de confectie-industrie bereikte akkoord over de fondsvorming. De stichting zal dan pro- dere Duitser naar yoren dan het be beren te komen tot een meer concrete omschrijving en uitwerking van dit akkoord dan er tot nu toe door de erbij betrokken partijen van is gegeven. ra <z» c3 van ap r\ generat: Dinkla van de Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmidde len heeft tegenover het ANP verklaard, dat de werknemersbonden mede daarom gistermiddag bij de onderhandelingen over de cao voor de suikerverwerkende industrie hebben besloten, akkoord te gaan met deze cao voordat overeenstem ming was bereikt over liet ongeorgani- seerdenprobloom. Bovendien hebben zij van de werkgevers de serieuze bereid verklaring gekregen dat over deze kwestie opnieuw wordt gesproken zodra de eao door de toetsingsinstanties is goedgekeurd. De werknemers hebben toegezegd dat zij zich dan zullen passen bij eventueel op centraal gegeven richtlijnen. Partijen bij de cao voor de suikerverwer kende industrie deelden gisteren na af loop van de onderhandelingen mee, dat naast een verhoging van de lonen en sa larissen met zeven procent, enige struc turele wijzigingen tot stand zijn ge bracht. De contracten zullen bij de toet sende instanties worden ingediend. het minimum inkomen en over een ho gere bijdrage van de werkgevers in de pensioenpremie. De looptijd van het contract is zestien maanden (van 1 ja nuari 1966 tot 1 mei 1967). Over de kwestie georganiseerden-ongeorgani- seerden zal ook hier op een later tijd stip verder worden gesproken, Bakkers Veerboot nam 's nachts 25 geredden over Op de Noordzee, dertig mijl ten westen van Hoek van Holland, brak gistermorgen vroeg een he vige brand uit aan boord van het 5381 brt metende Liberiaanse vrachtschip South America'. In korte tijd werd de situatie aan boord van hot 19 jaar oude Liborfcyschip zo gevaarlijk dat de 30 koppen tellende be manning zich snel in veiligheid moest stellen. Allen stapten via een touwlad der over op de inmiddels gearriveerde sleper ,Maasbank'. Avalon' Ben belangrijke rol In de zeer snel verlopen reddingsoperatie speelde ook de .Avalon", de gloednieuwe veer boot die bezig was aan de nachtroute tussen Harwich en Hoek van Hol land. Toen de .Avalon' het als een fakkel brandende Liberiaanse schip was genaderd, liet ïiTj een reddings sloep uitzetten, om een gedeelte van de .South-America'-bemanning over te nemen. Vijfentwintig man klom men in de sloep en later aan boord van de .Avalon', die daarop de naar Hoek van Holland verve Het schip kwam daar zonder menswaardige vertraging aan. Kapitein Stanislaus Columbus bleef met zijn officieren aan boord van de .Maas- bank' om het blussingswerk van dichtbij te kunnen gadeslaan" Die blussing van de felle brand in de ruimen 4 en 5 en op het achterschip van de Liberty leverde trouwens de nodige moeilijkheden op. Met kracht exploderende vaten gasolie en flessen acyteleen maakten het bijna onmogelijk de .South America' dicht te naderen. Bovendien stonden de huidpla ten roodgloeiend door de geweldige hitte in de ruimen. Verbinding De .Steenbank' van L. Smit Co kon om ongeveer elf uur een verbinding met de .South America' tot stand brengen. Twee mensen van Smit sprongen op het voorschip en maakten vast. Het was de bedoeling het schip naar een boei, vier mijl west van de Nieuwe Waterweg, te slepen. Het zou daar voorlopig voor an ker gaan. Broei De moeilijkheden met de .South Ame rica' begonnen eigenlijk dinsdag jl al. De bemanning ontdekte toen zwa re broei in de lading vismeel, die het schip van Peru naar een haven in Polen moest vervoeren. Men slaagde er aanvankelijk nog wel In de broei NEKKRAMP IN DOETINCHEM Koning Boudewijn heeft gisteren het ontslag van de regering-Har - mel aanvaard en de demissionaire 'oigcle. I regering belast met het afhandelen 'van de lopende zaken. Premier Harmei verklaarde 1-uter, geen voorspellingen te kunnen doen over de duur van de crisis. Hij vond dat men handhaving van de huidige coalitie als een van de mogelijke oplossingen moest bleven zien. Nieuwe verkiezingen acht te hij schadelijk voor het land .omdat het dan gedurende een lange periode niet geleid zou worden door een rege ring idie het vertrouwen van de kamers geniet'. Koning Boudewijn ontving gistermiddag de senaatsvoorzitter, P. Struye en ka mervoorzitter Van Acker. onder controle te houden, maar don derdagavond laat liep alles mis. Kok Louis K. Dandeson (41) vertelt hierover na zijn redding: .tegen twaalf uur schrok iedereen aan boord wakker van een paar geweldige klappen. Later bleek dat door de broei een aantal vaten met gasolie die aan dek stonden, uit elkaar waren geslagen. Toen we aan dek kwamen brandde alles als een fak kel. Kort daarop beval de kapitein ons van boord te gaan. We hadden niet eens de kans om onze spullen mee te nemen'. De kapitein van de .South America', die eerder 's nachts de moeilijkheden had zien aankomen, zond voor twaalf uur een s o s uit. De .Mansbank' van L. Smit Co uit Maassluis en de Hoekse reddingsboot .Koningin .Juliana' reageerden onmiddel lijk, evenals de sleper .Titan' en de red dingsboot .Neeltje Jacoba', beide uit IJmuïden. Nadat alle 30 bemanningsle den in veiligheid waren, keerden beide reddingsboten en de .Titan' naar hun stations terug. De kapitein van de .South America' had de slepers van L. Smit Co gecontracteerd op basis van Lloyds open form. De 25 geredden, die om streeks kwart voor zeven in Hoek van Holland door de Avalon' aan wal wer den gezet, zijn opgevangen in het Rode- Kruisgebouw. Daar wachten ze op hun kapitein en de officieren. Slagers Ook werkgevers en werknemers in het slagersbedrijf hebben gisteren volledige overeenstemming bereikt over de nieuwe cao. De ongeveer tienduizend bij de cao betrokken werknemers krijgen een loonsverho ging van zeven procent (inclusief de huurcompensatieen een vakantie toeslag van zes procent, waarvan twee procent wordt uitgekeerd in de eerste week van december. Van het variabele deel van de franchise zal tien procent in het vaste loon wor den opgenomen. Het aantal gemeente klassen wordt tot twee teruggebracht. Voorts ls overeenstemming bereikt over De by de cao voor het bakkersbedrijf be trokken werknemersbonden hebben gis teren besloten het overleg over de cao voor onbepaalde tijd op te schorten. Aanleiding daarvoor is de weigering van de werkgevers, een compromisvoorstel van de voorzitter van het overleg, de heer J. B. Dinkla, te aanvaarden. Eerder waren bij de onderhandelingen moeilijkheden gerezen over het voorstel, in de cao de bepaling op te nemen, dat bakkersbedrijven in bepaalde gevallen hun personeel meer loon mogen geven dan in de cao is vastgesteld. Men wilde deze mogelijkheid creëren voor bedrij ven, die hun werknemers dreigen te ver liezen, omdat industrieën in de omge ving hogere lonen betalen. Het compromisvoorstel beoogde, de franchise buiten de loonparagraaf te houden en de in het bakkersbedrijf al bestaande paritaire adviescommissie de werkgevers niet bereid zijn het loonaan- zien van de textielindustrie op te trek ken tot het gemiddelde van de Neder landse industrie. Daardoor zou een ach terstand blijven bestaan, waarvan met name de werknemers in de Twentse tex tielindustrie die de laagste lonen verdie nen, de dupe worden. De werknemers willen de basisuurlonen eerst .witten', want. het reële loonpeil ligt in verband met de zwarte loonvor ming in sommige plaatsen van de tex- (Zie slot pag. 3 kol. 3) HUWELIJKSGESCHENK VAN SURINAME: Joodse gemeenten trekken zich terug De voorzitters van de Ned. Jsraëlistische Gemeente en van de Ned. Port. Isr. Gemeente hebben een brief gezonden aan de voorzitter van het comité nationaal geschenk in Suriname. Daarin berichten zy dat ,zij tot hun spijt geen zitting kunnen nemen in het comité nationaal huwelijksgeschenk', dat onlangs in Su riname werd gevormd. Treinverkeer weer gehinderd Gisteren is nekkramp geconstateerd hij een achtjarig meisje in Doetinehem. Het kind werd woensdagavond ziek en is onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht. Het vermoeden bestaat dat de De ijzelmoeilijkheden voor de spoorwe- kleine is besmet door een oudere broer, gen verplaatsten zicli gisteren van het die momenteel in militaire dienst is. noorden naar het midden van het land. In de noordelijke provinciën was het treinverkeer gisterochtend vrijwel nor maal. De vertragingen concentreerde zich nu rond Arnhem, Utrecht en in Twente. Vastgevroren wissels en dui- mendikke ijzeflagen op de bovenleiding bezorgden het treinverkeer aanzienlijke, vertragingen. Later op de dag verbeter de de situatie. Volgens de brandweer zijn er gisteren in Amsterdam zeker tien personen- en vrachtauto's door de gladheid te water geraakt. Er deden zich daarbij geen per soonlijke ongelukken voor. In alle ge vallen zagen de inzittenden kans hun voertuig te verlaten voordat het de gracht in gleed. Het is vandaag 25 jaar gele den, dat het geneesmiddel pe nicilline voor het eerst werd gebruikt. In het PZC-zatcr- dagnummer vindt u op pagina 13 een artikel over dit .won dermiddel'. Voorts op: Pag. 2: Start landelijke tournee van expositie ,Ons kind tekent' en .Goes wil Zuid-Beveland in drie parten knippen'; Pag. 3; Fusie tussen VMF en Kromhout Motoren; Pag. 4: Op Terschelling worden flinke zeelui opgeleid; Pag. 5; Kerkdiensten En in het Pagina 13: Penicilline, redder van tienduizenden. Pagina 15: Kunst met ledereen zou eigenlijk iemand moeten zijn' een gesprek met Jules de Corte: de uitreiking van de Martinus Nij- ho ff prijs en de letterkundige kro niek. Pagina 17: Koatje neemt afscheid van de Kaaie, terwijl Con A more dertig jaar bestaat en Middelburg se st'errenwachters V een krikje tn het heelal gunnen. Tenslotte gaat. Pernand Dobbelaer uit Sint-jan steen in een zak het toneel aj. Meer ovei dit alles op .Pagina 17'. Pagina, 19: De pagina voor onze lezeressen met onder meer een artikel over de belastingen, met name de werkende vrouw en de inkomstenbelasting. Verder wa.t modenieuws. Pagina 21: Perscommentaren en de wekelijkse autorubriek. Pagina 23: Kerk en maatschap pij met onder meer .Hongaarse gereformeerden' en ,V- Plaice op volger van dr. Visser 'I. Hooft bi) ■Ir wereldraad'. HELIKOPTER MOEST MAN LOSLATEN OMARMING' MET WINDWIJZER OP 86 METER BOVEN DE GROND Belg klampte zich vast aan leeuw op toren in Leuven Een Belgische arbeider heeft gistermorgen 45 bange minu ten doorgemaakt in de nok van de toren die behoort tot de Leuvense universiteitsbi bliotheek, 86 meter boven de begane groiul. De man werd tenslotte uit zijn benarde po sitie bevrijd door het hef- schroefvliegtuig dat hem in deze toestand had gebracht. Het incident gebeurde tijdens een poging om de windwijzer van de toren die. gevaarlijk overhelde te verwijderen. Het gevaarte, dat de vorm heeft van een leeuw, weegt 2000 kilo. De man, die aan de helikopter hing, moest een kabel aan de windwijzer bevestigen, hetgeen tot tweemaal toe mislukte. De derde poging slaagde in zover re dat de man zijn eigen veilig- lreidsgordel aan de leeuw wist te haken. Terwij) hij echter bezig was de kabel aan de kolos te be vestigen ii hefscnroefvlieg- tuig zijwaarts af. Een ogenblik bevond de arbei der zich in zeer groot gevaar toen hij, aan een kant bevestigd aan de helikopter en aan de andere zijde verbonden met de wijzer, een onderdeel dreigde te worden van de zich spannende kabel waarmee hij aan het vliegtuig vast zat. De piloot besefte dit gevaar en koppelde zowel de verbindingslijn als de hjjskabel los. Met, klop pend hart zagen de honderden toeschouwers op straat toen hoe de man, hoog hoven de stad, zich vastklampte aan de leeuw. Hjj moest zo drie kwartier wach ten toen de helikopter terugkeer de met. een nieuwe verbindingslijn om hem weer op te pikken, .Operatie windwijzer' is nu uit gesteld tot maandag wanneer de helikopter opnieuw een poging zal wagen, mits de weersomstandig heden goed zijn. welke sinds 1870 in Europa zoveel on- Heil heeft gesticht. Mede dank zij de Het overleg tassen werkgevers en knappe vraagstelling van de Nederland- werknemers over de nieuwe cao voor ae Journalist Brugsma herkende men gia- de textielindustrie heeft ook na de teravond plotseling een scherpzinnig, gisteren in het motel in Arnhem ge- modern Duitser, die helder en rationeel houden vierde bespreking niet tot i de positie van zijn land in deze wereld een resultaat geleid. Knelpunten zijn wist te schetsen, gebleven de loonsverhoging en de ATT", "5 rre"d' 20 rrdt 1" woordli-cr. „'aren na afloop van liet nderdaad /oor menie polftlcu» >n gesprek hUronder ontevreden. West-Dultakrad beschouwd Want r hij laat zich niet om de tuin leiden door .Unitas'-secretaris Vunderink zei dat denationalistische verhaaltjes, hij zet on- r.a. ugm ivervaard het mes van zijn logica in menig Duits probleem en ontziet "daarbij niets of niemand. De oud-minister van defensie Strauss weet er van mee te praten: hij is over de meedogenloze lo gica van Augstein gestruikeld en heeft tot dusver geen kans gezien om poli tiek gesproken overeind te komen. Wie wil weten hoe er over deze Journa list wordt gedacht in West-Duïtsland, hoeft slechts de rubriek ingezonden stukken in ,Der Spiegel' na te lezen. Men vindt daarin precies aangeduid hoe de .ouderwetse' Duitser, de nationale Westduitser dus, over Augstein en zijn blad denkt: dergelijke reacties worden zonder commentaar afgedrukt en vullen soms kolommen. Augstein gaat niette min verder. Zo heeft hij ruim een Jaar feleden een artikel doen publiceren on er de titel ,Der hassliche Deutsche' ln navolging van het Amerikaanse ,The ugly American'. Er ging een gehuil van verontwaardiging op: ,U bevuilt het eigen nest' zo werd woedend geschreven. En toen de' afgelopen weken de moeilijkhe den van de Duitse luchtmacht met de .Starfighters' zakelijk en kritisch onder de loep werden genomen, werd gespro ken over een .judasdienst onder het mom van de persvrijheid'. Men heeft Augstein de .grafdelver van Duitsland' genoemd, men heeft hem strafrechtelijk vervolgd, men heeft hem uitgekreten voor een .misbruiker vaJi de persvrijheid'. Maar één ding kan zelfs zijn bitterste vijand hem niet ontzeggen: zijn koele, scherpe verstand, in dienst gesteld van grote Journalistieke capaciteiten. Men betoogt vaak, dat hij met zrjn blad sensatie na jaagt, maar wie het intensief leest, moet erkennen dat er geen sprake is van sen- satiejagerij. ,Der Spiegel' wordt geredi geerd ongeveer volgens de formule van iet Amerikaanse .Time', aangepast ech ter aan Duitse omstandigheden. Dat wil zeggen: uitvoeriger, wijdlopiger vaak, maar altijd feitelijk. Zelden heeft men ,Der Spiegel' kunnen betrappen op het vermelden van onjuiste gegevens. Wij herinneren ons hoe enige jaren geleden het blad heet van de naald een perfecte, pagina's-lange reportage publiceerde over de stormramp, die Hamburg en omgeving teisterde. Raak en knap ge schreven. maar bovendien precies de ac- De bomen langs de wegen in Fries land geven een trieste aanblik. Be zweken onder een te zware last van centimeters dikke ijzellagen stor ten grote en kleine takken neer tot groot gevaar en ongerief van de weggebruikers. ,MEER INHOUD AAN STREEK' EENSGEZINDHEID ETALEREN' DE Bevelanden willen de sa menwerking tussen de 26 ge nieenten onderling beter gaan organiseren. Een werkgroep van acht burgemeesters heeft sinds voorjaar 1965 alles wat er aan gemeenschappelijke regelingen in de streek functioneert, op de korrel genomen. Zij kwam tot de conclusie dat men te maken heeft met een onovrzichtelijk ge heel. waarvan het bestnursbeeld steeds meer verbrokkelt en ver- sninnert. recept gestuurd: ,Er is een alge mene regeling nodig. Daarin moe ten alle bestaande en toekomstige samenwerkingsorganen worden ondergebracht. De Invloed van de gemeenteraden moet worden ver groot. Dc zaken moeten In het- openbaar behandeld worden. Het begrip .streek' kan zo meer inhoud en vorm krijgen. Naar buiten kan Beveland de eensgezindheid tonen, waarmee de streek haar proble men van de toekomst wil oplossen. En dat laatste is nu, maar ook beslist neen herindeling van ge meenten hard nodig.' Met heldere documentatie en een overzichtelijke vorm van etaleren van de bedoelingen heeft de .werk groep intergemeentelijke samenwer king Bevelanden' haar plan gelan ceerd. Een brief met uitvoerige moti veringen, een samenvatting en een vouwblad, waarin opzet en streven met tekeningetjes en slogans zijn weergegeven. Er is ook een voorste' bij: de bundeling van de samen werkingsvormen kan worden opgeze' door een commissie uit de streek Twee burgemeesters, twee wethou ders en twee gemeentesecretarissen zouden zich hiermee kunnen belasten Deze redactiecommissie zal zich van deskundige adviezen moeten voorzien. De kosten, daarmee gemoeid, worden geraamd op 4200 of 6 cent per in woner. IN DRIEËN Er bestaat thans tussen de Beve- landse gemeentebesturen een sa menwerking. die in drieën is te informeel: via de vereniging van burgemeesters en secreta rissen; incidenteel: voor bepaalde ac tuele zaken als ratiobouw, zonder dat een formele regeling tot stand komt; door gemeenschappelijke rege lingen. _>r zijn in de loop van de jaren heel wat gemeenschappelijke rege lingen geformeerd. Voor alle Beve- landse gemeenten, maar ook voor kleinere groepen van gemeenten. Een opsomming geeft het volgende beeld: Bescherming Bevolking, vleeskeu ringsdiensten, schoolartsendiensten, schooltandartsendienst, centrale werkplaats voor gehandicapten, ambulancedienst, financiële commis sie ziekenhuizen, gemeenschappelijke diensten gemeentewerken, gemeen schappelijke reinigingsdiensten, ge meenschappelijke brandweren. De werkmethode van al die regelin gen komt op hetzelfde neer. Verte genwoordigers van de gemeenten kiezen een bestuur en uit het midder daarvan wordt een voorzitter be noemd. Nieuwe gemeenschappelijke de ontwikkeling van de openluch! recreatie de (re)organisatie van de forand- de toepassing van de algemene bij standswet. (regionale adviescom missie) de geneeskundige- en gezondheids zorg; de toepassing van «1e ruimtelijke ordening. OUDE MANIER? De vraag is nu: moet men naar een samenwerking op de oude manier? Moet er voor iedere taak een apart bestuur komen? De werkgroep Iaat als antwoord een pertinent ,nee' ho ren. Het staat als een paal boven wa ter dat de nu bestaande gemeenten en ook de gemeenten van de grootte als in het herindelingsplan, niet alle taken op eigen houtje' kunnen aan pakken. In vele gevallen kan sa menwerking een oplossing bieden. In het spraakgebruik worden ,De Beve landen' als een eenheid gezien. Ge ografisch is die eenheid er ook. Op sociaal, cultureel en economisch ter rein is dat beeld met Goes als cen trum er ook. Aanwezige krachter moeten dus worden gebundeld en d< Bevelandse gemeenten dienen op be stuurlijk gebied gemeenschappelijk front te maken. Maar dat mag niet betekenen dat een steeds omvangrij ker en belangrijker deel van de ge meentelijke taak wordt onttrokken aan de rechtstreekse bemoeiingen en de invloed van de gemeenteraden. ftantlijn centen en verantwoordelijkheden gend waar ze behoorden. Als belang lend buitenstaander en buitenlander SE moet men concluderen, dat gezien v__. al tegen de achtergrond van het Duitse verleden ,Der Spiegel' een modern blad is, waarmee de democratie in West- Duitsland aanzienlijk meer is gediend dan met menige politicus oude stijL verstandige manier, waarop Augstein het probleem van de Oder-Neisse-gebieden benaderde en stelling nam inzake de deling van Duitsland, een benadering gespeend v gegoochel met volkenrechtelijke trucjes, gebaseerd op de opdracht: .Wij Duitsers moeten zorgen voor betere verhoudingen jegens onze buren, wij moeten orize problemen niet zien in eng- nationalistisch verband', wie dus van deze benadering kennisnam, kon tege lijkertijd wel ongeveer begrijpen, waar om menige Duitser-oude-strjl deze man eenvoudig niet kan uitstaan. Want deze oude, nationalistische Duitsers (waar mee daar de politieke partijen nog vol zitten) worden in Augstein geconfron teerd met de moderne intellectueel, voor wie ,das deutsche Vaterland' een begrip is waarmee niet valt te wérken, de man van een nieuwe generatie die niet langs emotioneel-mystreke weg een standpunt bepaalt, maar poogt verstandelijk tot een brede visie te komen. De opvattin gen en ideeën van zulk een moderne Duitser h la Augstein zijn in Bonn en alleen daar) even partijdig als de r orthodoxe communist. Men wil in te genstelling tot de redactieformule van .Der Spiegel' liever maar allerlei ver zwijgen als dat zo uitkomt, de doof pot in. In dit verband is het niet on dienstig mee te delen, dat Karl Jaspers" citaat, aan het begin van deze kolom, is ontleend aan een opstel, dat tot titel had .Worden wij wel goed voorgelicht Vele mensen en niet alleen in Duits land) willen echter helemaal niet goed ■oorgelicht worden, zij houden allerlei dingen liever beperkt tot een kleine se lecte groep. Bij Augstein echter zijn ze daarvoor aan een verkeerd adres. In zijn werk herkent men de moderne journalist, die zijn lezer met de neus op zoveel mogelijk feiten wil drukken. Jaspers schrijft ergens Ln hetzelfde op stel: ,Het ligt helemaal aan onszelf, ais vrije mensen, hoe wij voorgelicht willen worden'. En hij voegt er aan toe: .Wij kunnen m de vrije wereld, ons van onze gemeenschappelijke verantwoordelijk heid bewust, ons samen op weg bege- om anderen beter voor te lichten zelf beter voorgelicht te worden'. ACTIEVEE (Zie slot pag. 2 kot. 2) 0 Ongeveer 2! 000 Chinese boegen en duco- mer.ten d:e tijdens de tweede wereldoorlog In de Verenigde Staten werden bewaard zijn aan de nationalistisch-Chinese regering op Formosa overgedragen. Er zijn werken bij uil de dynastie Song (869--I2Ï9) waaron der geschriften gedrukt op hout. Op For mosa wordt voor deze boeken een biblio theek Ingericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1