IN BELGIË TOCH CRISIS Meeste wegen spiegelglad Arrestatie in zaak- Ben Barka Partijen geven nu elkaar de schuld Brood maandag 1 cent duurder Vaste oeververbinding bij Saeftinge goedkoper en sneller te verwezenlijken SOCIALISTISCHE MINISTERS LIETEN HET AFWETEN NEKKRAMP IN NIJMEEGSE KAZERNE Maandag begint in Engeland spoorwegstaking STAND VAN DE L0ENA-9 OP DE MAAN VERANDERDE Twee richtingen VOORZITTER VAN LANDBOUW SCHAP GAAT HEEN 209e jaargang no. 35 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBURGSE, VLI SS INGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN F- de Volda, t. B. don Boor en W. do Poglcr. Hoofdredactie: W. leertouwer en O. A. de Koh Abonnomontiprll. 88 cent per week. 11,40 p root 58-60, tel. 2355 (b.g.g. rod. 3S08, ad». 3647/3643), Middelburg, Markt SI, tel. 3841 (b.g g. red. 2078'3169, od». 2375). Gooi, Grote Morkt 2. te lel. 2425, «dm. tol. 2094. Ad», prils 34 cent per mm. Minimum po. ad». 5.10 Ingeionden mededelingen 21/, x tarlel Kleine «d» (me. 8 rogoli) 34 cent I. 785», od». 5213), Ooitburg, .'*»59M'o 'p.z"! 'Middelburg! Vrijdag 1T februari 1966 Oesters liggen soms zwaar op de maag.... Pagina 2 EEN VAN DE LEIDERS CONTRASPIONAGE AANGEHOUDEN Rechter van instructie Louis Zol linger heeft gisteren Marcel Leroy, leider van de afdeling operaties van een bureau der Franse geheim politie, laten arresteren op beschul diging van medeplichtigheid aan de ontvoering van de Marrokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka. Leroy, die ervan wordt beschuldigd hem bekende details over de ontvoering niet aan zyn superieuren te hebben doorgege ven, is opgesloten in de Santé-gevange- nis te Parijs. Op verzoek van officier van justitie Guy Chavanon was hij in staat van besehuldiging gesteld. Leroy, alias Finville, wist binnen twee dagen hoe de ontvoering van Ben Bar ka zich had afgespeeld, maar stelde zijn meerderen niet op de hoogte. Hijzelf had het fijne van de zaak vernomen van de informant Antoine Lopez van de contra-inlichtingendienst, ook nauw be trokken bij de zaak. In Parys meent men dat Leroy door het rapport van Lopez niet door te geven, de ontvoerders van de Marok kaanse oppositieleider de kans wilde geven zich van deze of diens lijk te ontdoen en uit Frankrijk te ontko men voordat de politie zou ingrijpen. Twee leden van de narcotica-afdeling van de Parijse politie zijn reeds gearres teerd op beschuldiging Ben Barka op 29 oktober in een straat in Parijs te hebben .gearresteerd' en hem naar een buiten huis ten zuiden van Parijs te hebben gebracht. Lopez, informant van de Franse inlich tingendienst en functionaris van de Air France op de luehthavpn Orly, wordt er van beschuldigd de beide narcotica- ambtenaren op de dag van de ontvoering naar Ben Barka te hebben geleid en het slachtoffer te hebben aangewezen. Lopez heeft tegenover rechter van in structie Zollinger verklaard op 31 ok tober Leroy van de ontvoering op de hoogte te hebben gesteld. Kort na dit gesprek deelde Leroy, hoofd operaties van de SDECE (Service de Documenta tion Exterieure de Contre Espionnage) zijn hoofdkwartier mee dat hij niemand met de zaak-Ben Barka had belast, zo blijkt uit de dossiers van de SDECE. NKV: SCHERPE KRITIEK OP GANG VAN ZAKEN BIJ ECONOMISCHE INTEGRATIE van Europese vakbondsleiders in Men ton scherpe kritiek geuit op de huidige gang van zaken bij de Europese econo mische integratie. Hij waarschuwde dat voor het NKV de vraag gaat rijzen of het zyn steun aan de integratie kan blij ven geven als ze beperkt bljjft tot een strikt economische integratie op zuiver liberaal-kapitalistische grondslag, zonder sociale integratie en medezeggenschap van de werknemers. De heer Alders betoogde dat de werk nemers met de dag duidelijker laten blijken dat ze alles voelen voor een ge meenschappelijke economische politiek maar niets voor sociale integratie. Als de integratie echter alleen maar het scheppen van mogelijkheden voor grote re en machtiger produktie-eenheden be tekent, zonder dat de werknemersorgani saties voldoende invloed krijgen, zullen de arbeiders ou Europees niveau verlie zen wat ze nationaal met veel strijd, moeite en offers hebben veroverd, zo zei hy. De werkgevers zullen hun houding moeten hei-zien, anders zou voor de vakbonden het woord inte gratie wel eens taboe kunnen worden, zo voegde hij hieraan toe. Ter Apel krijgt een Beatrixbos Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gaat <le lagere schooljeugd in Ter Apel op 9 maart een Beatrixbos planten. Ruim een hectare grond zal worden beplant met naar schatting 1000 tot 1500 bomen. De zware sneeuwval in het noorden van het land, brengt vooral de spoorwegen in moeilijkheden. In de buurt van Leeuwarden zijn militai ren bezig met het schoonbranden van wissels. Nog geen vijf dagen na de wei gering van koning Boudewijn het ontslag van de regering-Harmei te aanvaarden is België gisteren toch in een regeringscrisis ge raakt. Het ruim zes maanden oude katholiek-socialistische ka binet viel gisterochtend, nadat de socialistische ministers niet meer bereid bleken er deel van uit te maken. VORST IN OPMARS NAAR HET ZUIDEN De wegeninformatiedienst van de KNAC-ANWB deelde gisteravond mee dat door een daling van de temperatuur de plaatselijke gladheid van de wegen zich in zuidelijke richting uitbreidde. Vrijwel overal boven de grote rivieren waren of werden de wegen moeilijk berijd baar. De grote doorgaande wegen werden door strooiing zo goed mo gelijk bruikbaar gehouden. Alleen in het uiterste noorden, ongeveer boven de lijn Gieten-Ter Apel was de situatie redelijk. In de kop van Noord-Holland was na zes uur het verkeer vrijwel geheel tot stilstand gekomen. De autobusdiensten van de vier grote vervoermaatschappijen in Noord-Holland, Utrecht en het noordelijke deel van Zuid-Holland werden in de loop van de avond of gestaakt of reden met zeer aanzienlijke vertraging. Vooral de binnen wegen en de wegen met klinkerbestrating bleken een onoverkomenlijke han dicap. Spoorwegen De spoorwegen hebben de reizigersdienst gisteravond redelijk kunnen uitvoe ren. Alleen bij Gouda kampte men met moeilijkheden door een defect aan een goederentrein. Daarachter zat namelijk een reizigerstrein die derhalve enige vertraging opliep. De ijzel heeft in een deel van het land het goederenvervoer In ernstige mate belemmerd. Op de emplacementen in Amersfoort en Hengelo bijvoorbeeld kon door de gladheid in het geheel niet worden gerangeerd. Stroomvoorziening In grote delen van Friesland is gisteren de stroomvoorziening in beperkte mate hersteld. Van de elf hoogspanningscircuits, die in het ongerede waren geraakt, z(jn er vier gerepareerd. Sneek en Drachten zijn echter nog de knelpunten. Er is daar wel elektriciteit, maar de capaciteit van de beschikbare leidingen is onvoldoende om zowel de industrie als de woningen te voorzien. In het telefoondistrict Groningen zijn drieduizend telefoonabonnees verstoken van telefoonverbinding als gevolg van door Ijzel en vallende bomen vernielde bovengrondse telefoonleidingen. De meeste bovengrondse kabels zijn met de telefoonpalen en al op de grond komen te liggen. Het herstel van deze ver bindingen zal enkele weken duren. De schade beloopt vele tonnen. Koningin terug Gistermiddag om ongeveer tien minuten over drie zijn koningin Juliana, prinses Margriet en haar verloofde, mr P. Vollenhoven, met een regeringsfriend- ship uit Oostenryk op Soesterberg terug gekeerd. ■eis ging via Parys, waar prins Bern- hard is uitgestapt om in de Franse hoofdstad zyn dokter te consulteren. Hjj zal vandaag in Nederland terugkeren. In de .Prins Hendrikkazerne' (lucht macht) van het garnizoen Nijmegen is een geval van nekkramp geconstateerd bij de dienstplichtig soldaat Marselisf uit Bloeinendaal. Hy is in het militair hospitaal te Arnhem opgenomen. Zyn toestand is goed. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat de ziekte zich kan uitbreiden. De troep doet lichte dienst en heeft tabletten gekregen. Dit is het vierde geval van nekkramp dat zich deze winter in de kazernes ln Nijme gen heeft voorgedaan. et verbod van Britse snoorwegem- ployces heeft gisteren het .laatste aan bod' van de Labourregering om de sala rissen met ingang van september niet 3,5 procent te verhogen, van (le hand ge wezen. Men handhaaft het algemene stakingsparool, dat maandag van kracht wordt. Het verbond heeft echter de wens tot voortzetting van de onderhan delingen te kennen gegeven. De Belgische minister-president Pierre Hamel heeft het ontslag van zijn kabinet afgekondigd. De pre mier zal vandaag als koning Bou dewijn uit Kopenhagen teruglceert hem het ontslag voorleggen. Na overleg met de Nederlandse Bakkerij Stichting heeft de minis ter van economische zaken zich er mede akkoord verklaard dat met ingang van maandag de prijs van het brood met een cent per 800 gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de gestegen prijzen van bloem en meel als gevolg van hogere grondstofkosten. Hierdoor zal de prys van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 60 cent bedraagt, op 61 cent worden gebracht. In de provin- n, waar de huidige winkelprijs 61 cent bedraagt, mag deze worden ver hoogd tot 62 cent, in de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze brood soort van 62 op 63 cent worden gesteld. De prijzen van volkswitbrood en volks- bruinbrood mogen eveneens met een cent worden verhoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging twee resp drie cent bene den die van waterwitbrood moeten lig gen. Ook de andere broodsoorten kunnen met een cent per 800 gram in prijs wor den verhoogd. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbezorgd brood drie cent per 800 gam hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. DOOR ONBEKENDE OORZAAK In Moskou Is gisteren een pers- conferentie gehouden, waarop g Sowjet-geleerdcn bijzonderheden hebben verteld over de Loena-9, liet onbemande ruimtestation dat vorige week na een zachte landing op de maan te hebben gemaakt duidelijke foto's van het oppervlak van dit hemellichaam naar de aar de heeft gezonden. In tegenwoordigheid van talrijke wetenschapsbeoefenaars, diploma ten en binnen- en buitenlandse Aanleiding waren de diepgaande me ningsverschillen tussen de twee rege ringspartijen over het beginsel van kos teloze geneeskundige verzorging, dat wordt verdedigd door de socialisten en verworpen door de christelijke volks partij. Het ontslag kwam na enkele dagen van grote politieke spanningen in Brussel, waar men eigenlijk sinds de vorige week vrijdag niet meer aan het voortbestaan van het kabinet- Harmei geloofde. Reeds vrijdagavond bood prof. Harmei het ontslag van zijn kabinet aan koning Boudewijn aan. De koning weigerde echter het ontslag niet alleen, maar deed bo vendien een oproep tot een bestand om een laatste poging mogelijk te maken voor een oplossing van de rondom de ziekte- en invaliditeitswet ontstane crisis. Meningsverschillen Bij de regeringsverklaring, die prof. Harmei dinsdagmiddag in het parle ment aflegde, kwamen de meningsver schillen tussen de twee regeringspar tijen duidelijk naar voren. Aangenomen wordt, dat reeds dezelfde middag het kabinet afgetreden zou zijn, indien niet de koning maandagavond voor het officiële bezoek aan Denemarken uit Brussel naar Kopenhagen was vertrok ken. Het duurde vier uur, voordat de socialistische en katholieke kamerfrac ties het eens konden worden over de dag voor een debat over de regerings verklaring. Dit deed minister-president Harmei in gesprekken met kamerleden opmerken: ,wat voor verschil maakt het op welke dag de regering valt'. De afgelopen dagen Is reeds druk ge- zou moeten gebeuren. Algemeen ver breid is de mening, dat België in een diepe politieke crisis zal worden ge dompeld, waarvoor een oplossing moeilijk zal zijn te vinden. De Belgische kamer van volksvertegen woordigers, waarin gistermiddag het debat had moeten beginnen over de door de ziekte- en invaliditeitswet veroor zaakte moeilijkheden, kwam slechts drie minuten bijeen om van voorzitter A. van Acker te vernemen, dat de regering was afgetreden. Ook de senaat ging na een vergadering van enkele minuten voor onbepaalde tijd uiteen. Beschuldigingen BSP-voorzitler L. Collard verklaarde, dat de crisis is ontstaan doordat de katholieke ministers hadden geweigerd het socialistische voorstel in overweging te nemen om de bestaande toestand ir de uitvoering van de ziekte- en invali diteitswet te bevriezen. Het dagelijks bestuur van de christelijke volkspartij echter stelde onmiddellijk de socialisten verantwoordelijk voor de crisis. Inmiddels is in Brussel medegedeeld, dat koning Boudewijn vanochtend met een toestel van de Belgische luchtmacht uit Kopenliagen in Brussel zal terug keren. Waarschijnlijk nog vóór de lunch, zal hij premier Harmel ontvangen. Het Belgisch koninklijk paar zou oorspron kelijk na afloop van het driedaagse of ficiële bezoek nog een dag in Kopenha gen blyven en pas vanavond pier trein terugkeren. Positie Batterijen Basalt VOORZITTER ZEEUWS-VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL: Saeftinge is bovendien het meest rendabel De voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir R. H. van Krevelen, heeft donderdag ochtend in zijn jaarrede tot de kamer gepleit voor de spoedige realisatie van een vaste oever verbinding voor de VVesterschel- de, waarbij hij een verbinding ter hoogte van Saeftinge als de meest reële bestempelde. Aan leiding voor zijn pleidooi vond hij in het gereedkomen van de Oosterscheklebrug, een gebeur tenis die, aldus ir Van Kreve len, zeker voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen in zijn relaties met overig Zeeland en de randstad Holland perspectieven opent'. Maar we moeten niet menen, zo vervolgde hij, dat voor het vervoer naar en van de kanaal zone en het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen deze ver andering van zoveel betekenis zal zijn. Zijn pleidooi voor het in een niet al te verre toekomst ver wezenlijken van de laatste scha kel in de reeks van vaste oever verbindingen in zuidwest Ne derland, grondde de kamervoor zitter voornamelijk op de over weging dat zelfs met de meest perfecte pontdiensten een aan tal nadelen nooit kan worden ondervangen. En hij noemde met name: het risico van slecht weer, het stootsgewijs hijeen- voegen van grote groepen weg verkeer en het technische risico van een schip. ,Het is duidelijk dat het trans-- port, dat wil zeggen het zake lijk contact tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de ten zuiden daarvan gelegen industriegebie den met overig Nederland, West-Duitsland en Scandinavië, er het grootste belang bij heeft dat zo spoedig mogelijk een vaste verbinding tot stand komt, waar dan ook', aldus ir Van Krevelen, die echter uit dit oog punt een verbinding ter hoogte van Saeftinge als de meest reële bestempelde. Hij zei daarom te leurgesteld te zijn dat het pro vinciaal bestuur het blijkbaar als een uitgemaakte zaak be schouwt waar de verbinding zal moeten komen. .Hiermee zijn de belangen van Zeeuwsch-Vlaan deren allerminst gediend, wan neer ik wel als zeker mag aan nemen dat de bedoelde plaats ligt in de buurt van Terneuzen- journalisten vertelde de natuur kundige prof Lebedlnsky dat de Loena-9 net maanoppervlak had bekeken ,met de ogen van een kos- m monaut'. Met verschillende zonne- 5 standen was het oppervlak afge- tast, waarbij alleen de diepste - stukken niet konden worden on- derzocht doordat daar geen licht in viel. Een door onbekende oorzaak ge wijzigde positie van liet ruimte station, ttie optrad tussen de tweede en de derde uitzending, werpen kan worden bepaald. Prof Keldysj achtte het mogelijk dat de Loena-9 op een losliggende klei ne steen terecht was gekomen, of dat de stand van het station was veranderd door een kleine wijzi ging van het oppervlak als gevolg van de temperatuurwisselingen op de maan. Ook was het mogelyk dat de veranderde instelling van de camera's een gevolg was van een oorzaak in het ruimtestation zelf. De voorzitter van de Sowjet-aca- demie van wetenschappen, prof Keldysj, zei dat er aan boord van de Loena-9 geen zonnebatterijen waren. Dit was niet nodig geweest omdat het station alleen tot taak had het maanoppervlak te fotogra feren en de kosmische straling te meten. Wat de foto's betreft zei de hoogleraar, dat de kwaliteit zo goed was geweest als gevolg van het gebruikte materiaal. Het volledige panorama van het maan oppervlak bevatte 6000 lijnen die in honderd minuten naar de aarde werden overgeseind. De straling op de maan werd hoofdzakelijk bepaald door kosmische stralen. De hoeveelheid bedroeg 30 miljard Eer dag, aldus prof. Lebedinsky. >eze straling werd zijns inziens veroorzaakt door kernreacties die als gevolg van kosmische straling gaande zijn in de bovenste lagen van het maanoppervlak. Een Russische geleerde op het ge bied van de geochemie, prof Alke- xander Vinogradov, verklaarde dat uit de foto's gebleken was dat het maanoppervlak althans het ge bied van de zeeën' uit basalt be staat en niet uit tufsteen dat over het algemeen een ruwere structuur heeft. Prof Keldysj merkte hierover op, moeten er nog grote problemen worden overwonnen, voordat er een bemande vlucht naar de maan kan worden gemaakt. Een kosmo naut zou uit het ruimtetoestel kunnen stappen en lange tijd op de maan kunnen werken. Het was echter moeilijk te zeggen, wan neer dit zal kunnen gebeuren. Prof Keldysj verklaarde in ant woord op een vraag, dat de appa ratuur voor een zachte landing technisch gesproken volmaakt is. Er konden zich onvoorziene om standigheden op niet-technisch gebied voordoen. Voor de terug keer van de maan naar de aarde zou een ruimteschip de aarde moeten benaderen met een snel heid 11.000 meter per seconde. De Loena-9 woog, naar prof Kel dysj meedeelde, 100 kilogram. De raket waarmee het ruimtestation vanuit een haan om de aarde naar de maan word geschoten, had met inbegrip van de Loena-9 een ge wicht van omstreeks 1,5 ton. Baarland'aldus het betoog van ir Van Krevelen. Saeftinge Voorzitter Van Krevelen van de Zeeuw8-Vlaamse kamer van koop handel heeft gisteren gepleit voor een vaste verbinding door óf onder de Westerschelde vla net land van Saef tinge. Het ia niet voor het eerst, dat er vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen voor wordt gepleit deze verbinding dicht bij de Bel gische grens aan te leggen: het nu al weer laren geleden uitgebrachte rap- -Hac oostelijke verbinding, zo moge lijk tot stand te brengen )n samenwer king met België. Ir V an Krevelen somt nu in zijn Jongste rede een zevental pun ten op men zie elders op deze pagina die er voor kunnen pleiten een Saeftinge-verbinding tot stand te brengen. Het is echter bekend, dat in kringen van het provinciaal bestuur veel meer wordt gedacht aan wat de .mid denweg' heet, dat voorts de studies van de provincie tot nu toe voor een vaste verbinding een tracé hebben aangewe zen ongeveer ter hoogte van Terneuzen. en tenslotte óók dat ae Inleiders van het congres van het departement Zeeland van Nijverheid en Handel, vorig jaar maart over dit onderwerp gehouden, unaniem het middentracé als het ge wenste aanwezen. Tussen haakjes: w(j meenden, dal het verslag van dit congres in druk zou verschijnen teneinde in brede kring belangstelling voor het onder werp te wekken. Maar zover we weten is deze brochure nog steeds niet ver schenen. Waarom eigenlijk niet? Het wordt nu wel oudbakken, een verslag over een congres een Jaar na dato. Dit echter tussen haakjes. Hoofdzaak is: steeds weer blijkt, dat er twee richtin gen in Zeeland zijn, de ene groep bepleit met klem van redenen een verbinding door Midden-Zeeland, de andere groep (onder wie zich nu de voorzitter van de Zeeuws-Viaamse kamer van koophandel heeft geschaard) wil naar het oosten. Voor de buitenstaander is het moeilijk zonder kennis van gedetailleerde studies iets zinnigs te zeggen over de vraag welke verbinding nu de voor keur moet hebben, midden of oost. De beslissing daarover zal te zijner tijd door het beleid moeten worden genomen op grond van allerlei overwegingen en nauwkeurig inzicht in alle omstandig heden. Een aantal daarvan ls in de af men aantreffen in de rede van ir Van Krevelen, maar er zal nog heel wat meer bekend moeten worden wil men zonder aarzelen een standpunt kunnen bepalen. Maar bij de discussies, die met name op dit ogenblik in Zeeland worden gevoerd door middel van redevoeringen, artikelen en wat dies meer zij, behoort één ding niet te worden vergeten: het is de laatste jaren bij her haling gebleken, dat van rijkswege geen al te grote prioriteit aan deze verbmding (midden of oost) wordt gegeven. Er wordt op het vraag stuk gestudeerd, maar het is de vraag of deze studie met voortvarendheid wordt aangepakt. De woorden van mi nister Suurhoff, onlangs op bezoek in Zeeland, hebben in dit opzicht geen aan leiding tot geestdrift gegeven. Maar dat betekent, dat er van Zeeland uit voort durend voor gepleit zal moeten worden deze verbinding hogerop te schuiven op de ranglijst van de prioriteiten. En dit nu weer vergt van Zeeland in alle gele dingen een vaste en duidelijke, vooral ook vastberaden koers. Om deze koers echter te kunnen varen zal Zeeland zelf het eens moeten zijn over een aantal aspecten van de verbinding, met name zal men elkaar moeten vinden over de plaats. Want het wordt een zotte zaak. wanneer vanuit Midden-Zeeland voort durend wordt gepleit om een vaste ver binding bij Terneuzen en tegelijkertijd uit Hulst en Sas van Gent met grote klem wordt betoogd, dat die verbinding bij Saeftinge moet komen. Een derge lijke voortdurend naar buiten tredende tegenstelling zou immers een verzwak king van Zeelands onderhandelingsposi tie Detekenen. Zeeland moet in ait op zicht geen verdeeld huis zijn. u de kaarten liggen zoals zij gisteren weer zyn geschud, kaarten waaruit een verdeelde opvatting blijkt over een zaak, die unanimiteit vergt, nu de voorzitter van het georganiseerde be drijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen zo duidelijk stelling heeft genomen, rijst de vraag of hier op korte termijn initiatie ven noodzakelijk zijn teneinde deze ver deeldheid op te heffen. Ons dunkt, dat dergelijke initiatieven Inderdaad drin- N' provinciaal bestuur ligt bijvoorbeeld e werkgroep .vaste verbinding Wester- schelde' in te stellen, waarin deskundi gen van beide groepen worden bijeenge bracht, waarin zowel de .noordelijke' als de .zuidelijke' Zeeuwse kamer van koop handel wordt opgenomen, welke werk groep op korte termijn tot een formule ring zou kunnen komen van een alge meen Zeeuws standpunt. Dan zou in ieder geval worden voorkomen, dat men boven en beneden de Westerschelde een eigen lied zingt, met als gevolg dat de minister de vingers in de oren stopt (hij zal dat graag doen) omdat het zo vals klinkt. Het is dringend nodig, dat men in deze zaak samen optrekt. Als dat niet zou gebeuren, zou een Zeeuwse verdeeld heid de totstandkoming van een vaste Westerscheldeverbinding wellicht ernstig doen vertragen. Durft daarvoor in deze provincie ook maar iemand de verant woordelijkheid dragen? Het is ondenk baar. Maar dat betekent, dat er nu sa men gesproken moet worden. Voor het aanleggen van een vaste oeververbinding ter hoogte van het verdronken Land van Saeftinge en tegen een verbinding bij Terneuzen, pleitten volgens ir Van Krevelen de volgende argumenten: 1. De te overbruggen afstand is een kwart van die bij Terneuzen. 2. De loop van de Westerschelde is ter plaatse vastgelegd. 3. De ondergrond by Saeftinge is o| 25 meter diepte rotsachtig, wat il technische problemen aanzienlij vergemakkelijkt. 4. In Saeftinge hoeven geen kos bare landbouwgronden te worde onteigend, een argument da eveneens geldt voor de Belgisch cq Brabantse zijde. 5. Het verkeer kan op de Brabants- wal ter hoogte van Bergen oi Zoom via het Hellegatsplein naa: de randstad Holland rijden, da: wel afbuigen naar de andere de len van óns land en het bulten land. Zie slot pag. 2 kol. 6) De voorzitter van het landbouwsehap, de heer A. W. Biewenga, heeft aan de leden van het bestuur van dit schap meegedeeld, dat hy voornemens is, zich Iper 1 mei 1966 niet opnieuw beschik baar te stellen voor het voorzittersehap. De heer Biewenga deelde het ANP des gevraagd mee dat niet een bepaalde aan leiding. maar een complex van omstan digheden hem tot zijn besluit gebracht heeft. Dit besluit was reeds genomen voordat de ziekte, die hem verhinderde de laatste twee maandelijkse bestuurs vergaderingen van het landbouwschap te leiden, zich openbaarde. Gezondheidsre denen zijn dus niet in het geding. De heer Biewenga is inmiddels van deze j ziekte hersteld en heeft zijn werkzaam heden hervat. Het is niet zijn bedoeling |ook andere functies neer te leggen. Hij is o.m. bestuurslid van de Nationale Aan- en Verkoopveieniging voor Land en Tuinbouw Cebeco en commissaris van de NV Grontmy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1