AKKOORD OYER CONFECTIE-CAO Strijd in Laos Tweede kamer wil meer voor oesterkwekers Geld voor werk van vakbonden Verkeer in het noorden een chaos door sneeuw en ijzel KWESTIE GEORGARISEERDER-ORGF.ORGARISEERDER RU GEREGELD Amerikaan wil Vietcong geel verven Staking in België voorkomen DRUK POLITIEK OVERLEG IR BRUSSEL Gerommel F)AHtlljh Oestervoorraden hoger waarderen Voorraden Overeenkomst voor hulp aan Rwanda 209e jaargang - no. 34 P1IVINCIALE ZEEIWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN tod. tel 2425, ed. 3S08, idv. 3647/3643), I |!,.nred. P785JP. fl/s2l2). Oo.lbur», tel. 2395. T cent. lureeun Vliet Donderdag 10 febr. 1966 De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van het So ciaal Werkgeversverbond in de confectie-industrie en van de drie bonden van textielarbeiders heb ben gisteren tot volledige over eenstemming geleid over de nieuwe cao voor de confectie- industrie. Ook werd een akkoord bereikt over het vraagstuk geor- ganiseerden-ongeorganiseerden. De beleidsinstanties van werkge vers- en werknemersorganisaties moeten over de resultaten even wel nog oordelen. De bonden ontvangen gedurende de looptijd van het driejarige contract elk jaar ter onderlinge verdeling een be drag van 150.000,dat zij moeten besteden aan vormings- en scholingsac tiviteiten (zowel van de bonden zelf als van derden, bijv. de vakcentrales). Ook jeugdwerk, kadervergaderingen en de vakstudie vallen hieronder. Voorts is het bedrag bestemd voor de voorlichting door middel van documen tatiemateriaal, circulaires, tijdschriften e.d. betreffende de confectie-industrie, bonds- en vakbladen, abonnementen voor de bibliotheken van de vakhonden alsmede voor de druk- en verspreidings- kosten van de cao's en mededelingen over de cao's. Algemene werkzaamheden Werkgevers en werknemers kwamen voorts overeen, dat het bedrag van 150.000,per jaar kan worden bruikt voor algemene werkzaamhet van de vakbonden in alle geledingen van de confectie-industrie. Hieronder verstaat men onder meer een tegemoet koming in de kosten van de bonden voor deelneming en voorbereiding van allerlei werkzaamheden in bedrfjfsinstanties, zoals bedrijfsverenigingen, bedrijfscom- missie, vakraad e.d. Ook vallen hieron der in het gemeenschappelijk belang door werkgevers en werknemers geor ganiseerde activiteiten, zoals het overleg plegen over arbeidsgeschillen, werk in tariefcommissies e.d., waarvan ook de ongeorganiseerden profiteren. Geen restitutie Uitdrukkelijk is afgesproken, dat de gelden die de bonden voor de jaar lijkse uitkering van de werkgevers thans kunnen besparen, niet mogen worden gebruikt voor restitutie van contributies aan de vakbondsleden. Omtrent de uiteindelijke bestemming van de vrijgekomen gelden kunnen de bonden nog niets zeggen. Zij gaan zich daarover binnenkort in onder ling overleg beraden. De werkgevers laten de bonden in deze bestemming vrij, mits de afspraak wordt nage komen dat geen restitutie van con tributies plaatsvindt. Verantwoording Omtrent de verantwoording van de gel den der werkgevers is bepaald, dat een derde van het jaarlijkse bedrag (dit is 50.000,zonder nadere specificatie door de bonden mag worden gebruikt voor het financieren van algemene werk zaam lieden. Wat. de resterende 100.000,betreft verlangen de werk- (Zie slot pag. 3 kol. 3) AMENDEMENTEN Vier amendementen werden gis- termiddag in de tweede kamer 5 ingediend op het ontwerp van 5 wet. regelende de schadevergoe- 5 ding aan de gedupeerde oester- 5 kwekers ex artikel 8 van de Del- 5 tawet. De heer C. F. v. d. Peijl (ch) diende een amendement in om de schadevergoeding voor de oester- voorraden op 70 pet. te stellen, in plaats van het in het wetsont werp genoemde percentage van 50. Een gematigder amendement, dat een compromis betekent. Lussen wat de regering wil geven en wat de heer Van der Peijl vroeg, diende de KVP-er Kolfschoten in. Dit amendement, dat mede was ondertekend door 2 leden van de AR, één van de VVD, een van de PVDA en nog een KVP-er, voor ziet in een schadevergoedingsper centage van 60 pet. Twee amendementen kwamen er van de CH-er Scholten. Zijn eerste amendement betrof een redac tionele wijziging van een artikel in het wetsontwerp. Het artikel: Dc tegemoetkomingen worden be taalbaar gesteld, zodra zij onher roepelijk zijn vastgesteld', wilde hij veranderd zien in. ,Een tege moetkoming wordt betaalbaar ge steld, zodra zij onherroepelijk is vastgesteld'. Dit met het oog op afzonderlijke vaststelling van de schadevergoedingsbedragen. Het laatste amendement van de heer Scholten beoogt de invoeging van een nieuw wetsartikel. Dit kamerlid bracht In hel amende ment tot uitdrukking zijn wens tot een billijker belastingregeling te komen ten aanzien van de te gemoetkoming in de vermogens schade op oestervoorraden. Hij had dit nieuwe artikel aldus ge formuleerd: ,De inkomstenbelas ting en de vennootschapsbelasting over de tegemoetkoming in de vermogensschade op de oester- voorraden worden op verzoek van de oesterkwekers geheven naar een tarief van 20 pet. (thans 20- '10 pet.) voor de inkomstenbelas ting en 30 pot. (thans 45 pet.) voor de vennootschapsbelasting'. "iriBRBIinBla I NeutralïstïSclie Laotiaanse strijdkrach ten hebben de omsingeling voltooid van het steunpunt naby Foekoet, gelegen in de door communisten bezette Vlakte der Kruiken. De neutralistische generaal Kong Le schijnt er op uit te zyn «1e ver dedigers door verhongering tot overgave te dwingen, nadat verscheidene aanval len werden afgeslagen. De val van Foe koet zou de positie van de neutralisten in de noordwesthoek van de vlakte aanzienlijk versterken, al verwacht men niet dat de gehele vlakte op de Pathet Lao kan worden heroverd. Anderzijds veroverden troepen van de iet Lao het gehucht Tha Vieng, on geveer 70 kilometer te.n noordoosten van Vientiane. In deze streek is een groot scheeps offensief tegen de royalistische strijdkrachten gaande. Door deze ver overing wordt nu ook de stad Thathom bedreigd, twintig kilometer naar het zuidoosten, welkë in 1964 op de Pathet Lao werd veroverd. Tha Thom beheerst de weg naar het zuiden en vormt een Koning Boudexoijn van België en koningin Fabiola. brengen een offi cieel bezoek aan Denemarken. Op de foto koning Boudewijn en ko ning Frederile van Denemarken, die tijdens het programma van giste ren kou heeft gévat... Minister Luns naar de VS De minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, zal de Verenigde Sto ten bezoeken en de besprekingen voort zetten die hy met zijn ambtgenoot Dean Rusk in Parijs heeft gehad, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Deze voortzetting was aldaar afgespro ken en zal een gedachtenwisseling over een aantal actuele problemen omvatten. Minister Luns is uitgenodigd tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten enige mi litaire instellingen te bezoeken. De minister zal het bezoek brengen voorafgaande aan de ambassadeurscon ferentie te Paramaribo, die, zoals be kend, op 23 en 24 februari zal plaats vinden, aldus het ministerie van buiten landse zaken. Koninklijke familie terug naar Nederland De koninklijke familie bescherming van de belangrijkste stad Oostenrijk naar Nederland terugkeren, Paksane, aan de rivier de Mekong,; na een verbljjf van ruim twee weken waarlangs de belangrijkste noord-zuid- in het wintersportoord Lech-am-Arl- verbinding loopt. berg. De Amerikaanse afgevaardigde Craig Hosiner, die vorige weck heeft voorgesteld dat men de Viet- Cong in Zuid-Vietnam zal besto ken met onheilssymbolen in- plaats van met bommen, heeft thans in een rede in liet huis van afgevaardigden voorgesteld dat men de Vietcongstrijders zal aan vallen met .verfbommen'. Door de .ongevaarlijke, duurzame, helgele verf', aldus Hosmer, ,zou het gemakkelijker vallen Viet- Kongstrijders te onderscheiden, en zou uiteindelijk misschien een ef fectiever doel worden bereikt dan wanneer we ze doodmaken'. Hosmer erkende dat Vietnamezen door de verfbommen besmeurd zouden kunnen worden die hun handen in onschuld wassen. Maar, zei hij, ,een probleem schept dit niet, want reeds nu is het een on mogelijke taak zelfs onbesmeur- de Vietcongstrijders te onder kennen van niet-strijders. Hosmer wilde nog voorbijgaan aan het feit ('at het bombarderen met verf goedkoper was dan met munitie. Explosieve bommen voor één enkele B-52, zei hij, .kosten tegen de 2 miljoen dollar per raid. Verfbommen zouden daar slechts een fractie van kosten'. De afgevaardigde verdedigde zijn voorstel met erop te wijzen dat ,een onconventionele oorlog op on conventionele manier moet worden gevoerd als men succes wil oog- Onder de onheilssymbolen die Hos mer vorige week voorsloeg, was een plastic dollar in de vorm van een vrouw. De Vietnamezen gelo ven namelijk, zei hij, ,dat het ongeluk brengt wanneer men 's morgens bij net opstaan als eer ste een vrouw ziet'. Kamer vóór uitstel PTT-verhogingen voor nieuwsbladen (Van onze parlementaire redactie) De tweede kamer heeft gistermiddag de motie van de heer VV. P. G. Aasman (kvp) aanvaard, waarin de regering wordt gevraagd de posttarieven voor tijdschriften eri nieuwsbladen niet op de aangekondigde datum (1 mei), te ver gen, maar in elk geval te wachten tot zes maanden na de aankondiging. Alleen de WD-fractie was tegen de motie, omdat zij door de daaruit voortvloeiende inkomstenderving van de PTT de inves teringen, onder meer voor telefoonaan sluitingen in gevaar ziet komen. De motie van de heer T. Tolman (ch) om alle aangekondigde verhogingen van de posttarieven niet te laten doorgaan, werd verworpen. Aleen de fracties van de CHU, SGP en Boerenpartij waren voor de motie De PTT-begrotïng werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Dinsdagnacht, om vier uur is op basis van een bemiddelingsvoorstel van de Belgische minister van arbeid Leon Ser- vais een akkoord bereikt over een nieu we cao voor het personeel van de gas- en elektriciteitsbedrijven. Dit personeel was van plan geweest gisterochtend zes uur in staking te gaan als een ak koord zou zyn uitgebleven. De nieuwe caao, die een looptijd van een jaar heeft, voorziet in een salarisverho ging en pensioensverbetering voor de 20.000 werknemers. Hiermee is een tota le loonkostenstijging gemoeid van 6,5 procent. De werknemers hadden 10 k 12 procent geëist en de werkgevers hadden 5 pro cent aangeboden. Toepassing van ziekte- en invaliditeitswet in ijskast? Aan de vooravond van het waar schijnlijk beslissende debat in de Belgische kamer van volksverte genwoordigers over het lot van het kabinet-Harmei is gisteren in Brussel druk politiek overleg ge- activiteiten, die te maken hebben met het huwelijk van prinses Bea trix. Zo heeft het kamerlid WJeldraaljer vragen gesteld over de vrijwilligheid van de bijdragen, te geven door liet bur ger en militair personeel van defensie ten bate van hel huwelijksgeschenk. De klacht komt er op neer, dat bij enkele militaire onderdelen het personeel zich min of meer gedwongen voelt aan een geschenk bij te dragen' De minister heeft weliswaar nadrukkelijk meegedeeld, dat de Inzameling volstrekt vrijwillig zou behoren te zijn, maar in dc praktijk blijken er wrijfpunten op te treden. Bij de garderegimenten zou men een richt bedrag hebben vastgesteld, zodat er in de praktijk van de vrijwilligheid niet veel zou overblijven. Er Is verder sprake van een compagniescommandant te Schalkhaar, die zou hebben gezegd .dat wie niet offerde maar eens met hem moest komen praten, want die hoort in De ministers van de Christelyke dit regiment niet thuis Er is nog geen Volksparty in het katholiek-socialistl- antwoord van de minister, maar het feit srhe coalitiekabinet kaa.nen In de "ip" J5""' konden worden, zou er op kunnen wijzen, loop van de dag afzonderlijk byeen dat de inzamelingsactie- niet zonder om te beraadslagen over de crisis, die schoonheldsfouten is opgezet. In de regering is ontstaan over de ziekte- en Invaliditeitswet en het Tn het Haagse dagblad .Het Va'lerland' conflict daarover met de Belgische 1 troffen wij over deze zaak enkele be- alsmede de ver,„aelnR dl. premier Harmei daarover dinsdag In geyen van vrijwillige bijdragen of dat nu een afscheidscadeau voor een com mandant of een huwelijksgeschenk be treft maar al te vaak neerkomt op een verplichte aanslag. In tal van ka zernes en legerplaatsen is het gewoonte, aldus ,Het Vaderland', dat de hoogte bet parlement heeft afgelegd. De meeste belangstelling ging gister avond uit naar een vergadering van de Belgische Socialistische Partij, die ln de namiddag was onderbroken voor een onderhoud tussen BSP-voorzitter L. Collard en ondervoorzitter J. van Eynde met minister-president P. Harmei. ,/n de ijskast?' drage wordt bepaald door de commandant en dat het aldus vast gestelde bedrag ver volgens wordt afge houden van soldij of wedde. Degene, die voor het goede doel niets over heeft, kan dan de betaalmeester of zijn comman- Volgens onbevestigde berichten zou de Socialistische Partii aan de Rcleischp dant meedelen, dat hij het offeradvies Socialistische Party aan de Belgische jet wU opvolgen Hel blad vervo]gt regeringsleider hebben voorgesteld thans bestaande toestand, wat de toe passing van de ziekte- en invaliditeits wet betreft, voor het gehele jaar 1966 ,In de yskast' te plaatsen. Over dit voorstel zou gisteravond het overleg worden voortgezet in aanwezig heid van de invloedrijke katholieke vice- voorzitter van de ministerraad, P. W. Segers, belast met de coördinatie het sociale beleid. Dit overleg vond plaats tegen de ach tergrond van de algemene verwachting in vrijwel de gehele Belgische pers, da een kabinetscrisis onafwendbaar was geworden. Groot deel van Friesland nog zonder stroom In de stroomvoorziening in een groot, deel van Friesland is gisteren weinig verandering gekomen. Van de zestien hoogspanningsleidin gen in de getroffen streken waren als gevolg van de ijzel er der tien gesprongen. Hiervan staan er inmiddels weer twee onder spanning. Ook andere leidingen zijn reeds hersteld, doch de deug delijkheid van de verrichte herstellingswerkzaamheden moet nog worden beproefd. De verwachting is, dat de industrieën in de om geving van Drachten en Sneek vandaag nog praktisch stil zullen moeten liggen. Zelden in de geschiedenis hebben vorst, ijzel, sneeuw en wind zoveel na righeid veroorzaakt als nu het geval is. De provincie bood een troosteloze en verlaten aanblik. Op de wegen was praktisch geen verkeer mogelijk. Zware boomtakken die onder de dikke ijzel- laag waren bezweken en nieters hoge sneeuwduinen, die door harde oostelijke wind waren opgestuwd, versperden de wegen. Leeuwarden was gistermorgen een stille stad. De bussen die anders 's morgens duizenden mensen van bui ten aanvoeren, lieten verstek gaan. Al leen de ,Labo' die de busdiensten in Noordwest-Friesland onderhoudt, reed Treinverkeer Ook het treinverkeer fungeerde nog zeer gebrekkig. Ten noorden van de lijn Winterswijk-Deventer-Amersfoort waren er grote moeilijkheden met stuif sneeuw en ijzelafzetting, zowel aan de bovenleidingen als op de wissels. Op alle trajecten, waar treinverkeer met elektrisch materieel onmogelijk was, maakten de spoorwegen gisteren gebruik van dieseltreinstellen, die uit het hele land naar het noorden werden gedirigeerd. Dit betekende dat op veel trajecten wegens gebrek aan voldoende (Zie slot pag. 3 kol. 6) BEHANDELING SCHADEV ERGOEDINGSREGELING De leden van de tweede kamer willen méér voor de gedupeerde oesterkwekers uit Yerseke dan de regering heeft voorgesteld in het wetsontwerp, regelende de schadevergoeding aan de oester- kwekers ingevolge artikel 8 van de deltawet. Dit bleek gister middag tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de tweede kamer. ,Een wetsont werp met vele goede zijden, maar ook met tekortkomingen', zo vatte de heer J. A. van Ben- nekom (ar) de meningen van de kamerleden samen. Dit waren de punten, waarvoor de kamer leden o.m. in amendementen de aandacht vroegen: Oestervoorraden. Een hogere vergoeding van de schade, die de vorst in de winter van 62/ '63 aan de oestervoorraden V'^t toegebracht. Een vergoe ding -an 50% van de kostprijs werd unaniem te laag geacht. ,De regering mag wel wat ro yaler zijn', werd hierover van verschillende kanten opgemerkt. In tegenstelling tot de minister van verkeer en waterstaat wa ren de meeste leden van oordeel, dat er wel degelijk verband be staat tussen de uitvoering van de deltawerken en de schade aan de oestercultuur. Dit mede in aanmerking nemend, drongen zij aan op een hogere vergoe ding dan de voorgestelde 50%. Belastingschade. Op het stuk van de belastingschade bleken er verschillende wensen. Het ka merlid Scholten bracht zijn wensen in een amendement on der, waarin hij ten aanzien van de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting over de te gemoetkoming in de vermogens schade op de oestervoorraden aandrong op een tarief van resp. 20 en 30%. Compensatie. Er werd gisteren ook gesproken over compensa tie voor de Yersekse gemeen schap. ,We moeten ook wat voor de gemeente doen' waren ver schillende sprekers van oordeel, waarbij tevens werden genoemd de gemeenten Bruinisse, Tholen en Zierikzee, die als gevolg van de afsluiting van de Ooster- schelde in 1978 hun mosselbe drijvigheid zullen verliezen. .Nodig zal zijn, dat Yerseke in subsidievorm nader wordt bege leid', zei de heer C. A. Kamme- raad ervan. Werknemers. Verscheidene sprekers stonden ook stil bij de positie van de werknemers in de oestercultuur. De heer W. H. Vermooten (pvda)die het onbe vredigend vond, dat niet gelijk tijdig een regeling is getroffen voor de werknemers, wilde we ten, waar en hoe de 327 werk nemers terecht zijn gekomen. Een punt, dat vrijwel alle sprekers aanroerden was de kwestie van de schadevergoeding van de oestervoor raden. De heer Van der Peyl en met hem de heren Vermooten, Kamme- raad en Van Bennekom vonden dat deze bepaling een arbitrair karak ter heeft. ,De regering zegt 50 de betrokkenen vragen 70 Het is eenvoudig niet wiskundig aan te to nen. welk bedrag juist is', stelde de Zeeuwse afgevaardigde de heer Van Bennekom. De heer Van der Peijl met name vocht het percentage van 50 sterk aan. Hy achtte op goede gronden een vergoeding van 70 van de totale oestervoorraad volko men redelijk en billijk. Voor hem was dat de reden een amendement van die strekking in te dienen. De heer Vermooten vond, dat een kleine ver hoging van het percentage van 50 zeer zeker te verdedigen is. ,Het is een kleine vergoeding op de gederfde winst', merkte hij op. De heer Kam- meraad ging eveneens uit van een hoger percentage, dan het door de regering voorgestelde. ,Ik heb de ar gumentatie voor die 50 gemist', betoogde hy. Ook de heer Van Ben nekom vond, dat er enkele argumen ten pleiten voor een hoger percen tage. Hij stelde zich wat dit betreft achter het amendement van de heer Kolfschoten, die eveneens meer wilde geven en dat in een amendement tot uitdrukking bracht. Voorts stelden zich hier nog achter de heren P. Voogd (boerenpartij) en H. G. Abma (sgp). Eensgezind was de kamer in zijn oordeel dat de regeling soepel moet worden toegepast. Nauw met dc kwestie van de oester- voorraad verbonden achtten - de woordvoerders van de politieke par tijen de invloed van de deltawerken voor de gehele oestercultuur. .De mi nister kan nu wel zeggen, dat alle schade voor rekening van de vorst komt, maar je kunt de deltawerken nu eenmaal niet huiten beschouwing laten', aldus de heer Van Bennekom. Kamerlid C. F. van der Peijl spon dit gegeven eveneens uit. .Cijfers tonen aan, dat de vorstschade door andere (Zie slot pag. 2 kol. 5) Nederland en België enerzijds Afrikaanse republiek Rwanda ander zijds hebben gisterochtend in Den Haag een overeenkomst ondertekend inzake de verbetering en uitbreiding van de ryks- teehnische school te Kicukiro te Rwan da. Het gaat om een project van uitgebreide technische hulp dat in het kader van de samenwerking tussen de Beneluxlanden op het gebied van de technische hulpver lening zal worden uitgevoerd. Het doel van het project is het niveau en de capaciteit van de school door ver betering en uitbreiding van opleidingen, accommodatie en uitrusting aan te pas sen aan de toenemende behoefte aan ge schoolde technici en aldus een oplei dingsinstituut te creëren dat in diverse vakrichtingen gekwalificeerde technici kan afleveren. De Belgische regering zal deskundigen ter beschikking stellen en tevens een bijdrage leveren om in het jaarlijkse ex- -* *•- 'in, nl 2/3 deel. zal de financie ring van de nieuwbouw voor haar reke ning nemen alsmede het derde deel van het jaarlijkse exploitatietekort tot een bedrag van maximaal 500.000 gulden in zes jaar. de looptijd van het project. Het geraamd bedrag van de Nederlandse bij- *- Tun tot 3V ,J egering uitbreiding van de school nodige terrei nen ter beschikking stellen en zich voorts belasten met het opstellen van de bouwplannen, die door de regerngen Van de drie landen zullen moeten worden goedgekeurd. D uitvoering van de bouw zal voor rekening en risico van de Rwandese regering geschieden. Gedurende de looptijd van het project den uitgebreid tot een maximumtotaal van 700 leerlingen. De school staat onder beheer van de r-k missie in Rwanda. Wie de sfeer in de militaire samenleving kent. zal begrijpen dat de overgrote meerderheid der militairen liever tegen hun zin bun bijdrage zullen laten afhou den dan hun superieuren mee te delen, dat ze niets willen geven. Het soldateske kankeren wordt dan wel bewaard tot men weer .onder ons' op de soidatenfcamer Is Die vrijwilligheid 1b dan ook veelal schijn. Slechts nu en dan komt ongenoegen over deze gang van zaken naar buiten, zoals nu in een geval dat ieders aandacht heeft. Meestal blijft de boosheid over de mili taire inzamelingstechniek binnen de Jca- Wat is nu de oplossing voor dergelijke moeilijkheden? ,Het Vaderland' stelt, dat er een legerorder zou moeten komen, waarin zonder meer werd verboden vrij willige giften te verrekenen met de soldijbetaling. Zelfs de collecteschaal of het busje op de tafel van de betaal meester behoort taboe te zijn. Slechts wanneer de vrijwillige gaven gedepo neerd kunnen worden in bijvoorbeeld een bus in de kantine, waar géén superieu ren toezicht houden, kan men zeggen dat élke pressie achterwege blijft, zo meent het blad. Het komt ons voor, dat er veel waars in dit betoog schuilt. In dit speciale geval had bovendien de vrij willigheid meer nog dan anders geaccen tueerd moeten worden: er moet immers rekening worden gehouden met mensen, die werkelijk tot de .gewetensbezwaar den' dienen te worden gerekend. Ook de joodse rabbijnen hebben immers een uitnodiging voor het huwelijk afgewezen. Een dergelijk besluit, of het nu het af wijzen van een uitnodiging of het bij dragen aan een geschenk betreft, moet ieder voor zich weten. In het geval van de militaire inzameling echter is blijk baar door enkele commandanten meer hiërarchiek gedacht dan tactisch opge treden. Een ander punt. dat de laatste dagen de aandacht heeft getrokken, was de weigering van enkele tv-verslag- gevers mee te werken aan de huwelijks- reportages. Wij nemen aan. dat zij op goede en te motiveren gronden hebben gevraagd van deze versiaggeverij ont heven te worden. Alweer: "dit is een strikt persoonlijke zaak, waar men als buitenstaander moeilijk in kan komen. Van een hoofdredacteur van een lande lijk blad hoorden we, dat hij eenzelfde verzoek van één van zijn mensen had gekregen. Het grootste deel van de fa milie van betrokkene was namelijk in de oorlogsjaren in concentratiekampen omgekomen. Inderdaad een overtuigende reaen om te vragen vrijgesteld te wor den van verslaggeverswerk bij het hu welijk. Maar we vragen ons wel af waar om dergelijke zaken zo breed uitgeme ten moeten worden. De mensen van de televisie worden zo langzamerhand be schouwd als onvervangbare sterren van het een of ander topballet. Het ritselt door Nederland: meneer X. doet niet mee aan de huwelijksreportage. Nou. dan zullen we het zonder meneer X. moeten doen. Krijgen we soms in de toekomst ook verklaringen van de heren hun sponde komen zitten. Op de foto links president G. Ka- i yibama van Rwanda, rechts mini-s- j ter Luns tijdens de ondertekening j van de overeenkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1