NOORD-VIETNAM ZOU VIA INDIA VREDE ZOEKEN Kustvaarder zonk binnen tien minuten na aanvaring Vice-president VS gaat naar Saigon Tegen zeven nieuwe cao's bezwaren Noorden zonder verkeer HO TSJl MINH SCHREEF INDIASE PRESIDENT Thans spoedberaad over antwoord in Nieuw Delhi Bonn en Parijs: POLITIEKE SAMENWERKING NIEUW LEVEN INBLAZEN Bof-epidemie: kleuterscholen in Brunssum dicht VORST NADERT VOLGENDE WEEK GESPREK MET DE STICHTING D* kunst en computer DINSDAGMORGEN6.40WESTERSCHELDE BEMANNING (6) EN LOODS GERED; KOK MET SHOCK IN ZIEKENHUIS Net op tijd STRENG ARREST VOOR MILITAIRE .GRAPPENMAKER' 209e jaargang - no. 33 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSING SE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN DlmtM; F. «n da Velde, F. B. den Boer Welitraat 58-60, lel. 23SS (b.3.9- red. 3508, •ed Iel 2425 edm lel 2094 Adv prl|. 3. dv. 3647/3643), Middelburg, Markt 5t, eeni oer mm. Minimum eer adv. S.10. Woensdag 9 februari 1966 Mens kan op de waan landen Pagina 3 President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft de regering van India in een brief verzocht een vredesinitiatief inzake Vietnam te willen ondernemen, aldus is in welingelichte kringen in Nieuw Delhi vernomen. Volgens deze kringen heeft de Noordvietnamese president in een brief aan president Sarvepalli Radhakrisjnan van India voorge steld dat India als voorzitter van de internationale controlecom missie stappen onderneemt om te trachten tot vrede te komen in Vietnam. De boodschap is het onderwerp van spoedberaad tussen premier mevrouw Indira Gandhi, minister van buitenlandse zaken Swaran Singh en hun adviseurs, aldus deze kringen. De Noordvietnamese president wees in zijn boodschap erop dat In dia de .verantwoordelijkheid' heeft een eind te maken aan de Ameri kaanse .agressie' in Vietnam. In kringen op het ministerie van bui tenlandse zaken werd de mening geuit dat de oproep van Ho Tsji Minh is gedaan zonder medeweten van Peking. Men zei te geloven dat Ho in deze het advies heeft opgevolgd van Moskou. Verwacht wordt dat India de brief van Ho Tsji Minhi dit weekeinde zal beant woorden. Hulp President Johnson heeft gisteren mee- SMieeld dat vice-president Hubert umphrey vandaag sanien met de pre sident on premier van Zuid-Vietnam naar Saigon zal reizen. Humphrey zal ook e Aziatische hoofdsteden bezoeken, welke werd niet bekendgemaakt. Het bezoek van de vice-president aan Saigon bete kent een voortzetting van het werk van president Johnson in Honoloeloe, zo verklaarde een Amerikaanse regerings woordvoerder. Het wordt Humphreys tweede rondreis door Azië in verband met de Amerikaanse Vietnam-politiek. Kort na Kerstmis vorig jaar ging hij lar de Philippljnen, Japan, Zuiu-Ro i Formosa om de vredespogingen president Johnson toe te lichten. De Westduitse regeringswoord voerder Von Hase heeft gisteren de resultaten van het tweedaagse bezoek van Erhard aan Parijs als volgt samengevat: Duitsland en Frankrijk zjjn te zamen van mening dat de Europese politieke samenwerking van de zes nieuw leven moet worden ingeblazen; het programma waartoe ln Luxem burg besloten is moot met voorrang worden uitgevoerd; de reis van president De Gaulle naar Moskou zal gelegenheid bieden ook het Europese standpunt, in het bjjzonder de Franse houding ten opzichte van Duitse hereniging uiteen te zetten; het Frans-Duitse verdrag 7.ol verder worden uitgewerkt wat betreft het me chanisme van raadpleging over de spe ciale samenwerking op het gebied der wetenschappen beide partners zijn van mening dat het Duits-Franse verdrag succesvol is geweest en verder goede vruchten zal afwerpen. Bondskanselier Erhard zei ln de laatste bijeenkomst van beide delegaties dat moet. Wat de Europese ontwil betreft hangt er veel van af tot welke krachtsinspanning Europa in staat is. De ontwikkeling is alleen mogelijk wan neer men ondanks alle bestaande moei lijkheden voortgaat in etappes een ge meenschappelijke oplossing te zoeken. Op last van de burgemeester zijn de eerst komende twee weken alle kleu terscholen in Brunssum gesloten. De maatregel houdt verhand met liet grote aantal gevallen van botziekten, dat zich de laatste tyd onder kleuters voordoet. Bovendien Is men bang voor de vrjj ern stige bijkomende gevolgen die deze ziek te voor liet betrokken patiëntje kan ver oorzaken. De maatregel beoogt de uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Het besluit werd genomen op advies van de direc- DDe Ver. Staten zullen hun economische hulp aan Zuid-Vietnam dit jaar ver dubbelen en trachten het land opnieuw tot een belangrijk exportland te maken. Dit Is gisteren vernomen van leden van de Amerikaanse en Zuidvietnamese de legaties naar de conferentie van Ho noloeloe. De Zuidvietnamese minister voor de opbouw ten plattelande, generaal .Ngoeyen Due Thang, verklaarde dat de Zuidvietnamese regering zich ten doel stelt dit jaar 3800 dorpen te .pacificeren'. De voltooiing van deze Siacificatie zou overigens vijf tot zes aar kunnen vergen. De Zuidvietna mese regering wil voorts 2251 school lokalen laten bouwen, 831 km weg laten aanleggen. 57 stuwdammen la ten bouwen, 119 km kanalen laten graven en 148 bruggen laten ver vaardigen. De Amerikaanse minister van landbouw Orville Freeman, heeft gezegd dat in Zuid-Vietnam met 750 sóórten rijst is geëxperimenteerd. Van 25 soorten (Zie slot pag. 3 kol. 2) (Van onze weerkundige medewerker) Het verschil tussen Zuid- en Noord-Nederland was dinsdag bijzonder groot. In het noorden wist de vorst zich te handhaven, waarbij eerst een sneeuwstorm voorkwam, gevolgd door een zwa re ijsregen. Dinsdagavond om 10 uur meldde Zuid-Limburg nog 11, Zeeland 9 graden, toen het in Gro ningen 5 graden vroor. In de loop van de nacht begon de koude lucht geleidelijk terrein te winnen ook via Noord-Holland in zuidweste lijke richting. Het is waarschijn lijk, dat de koude lucht in de ko mende 24 uur kans krijgt ook tot Zeeland door te dringen hetgeen met ijzel gepaard kan gaan. In Friesland en Groningen was deze ijzel zo zwaar, dat vele takken van de bomen braken. Vandaag zul len de temperatuurtegensteflingen op een korte afstand boven ons land nog groot zijn. COLLEGE VAN RIJKSBEMIDDELAARS: Het college van rijksbemiddelaars heeft bezwaren tegen een zevental onlangs tot stand gekomen col lectieve arbeidsovereenkomsten. Het college acht motieven aanwe zig om deze cao's voor onverbin dend-verklaring bij minister Veld kamp voor te dragen. Overeenkomstig de procedure, die geldt tydens de huidige overgangs fase naar een vryere loonpolitiek, heeft het college een gesprek aange vraagd met het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. Gisteren is be sloten, dat dit gesprek volgende week woensdag 7.al plaatshebben. Om welke c a o's het gaat, wilde men van de zijde van het stichtingsbestuur niet zeggen. Wel werd verklaard, dat het hier geen spectaculaire arbeidsovereen komsten betreft, in die zin, dat zij een groot aantal werknemers zouden omvat ten. Volgens de werknemersleden van het stichtingsbestuur zijn in de zeven c a o's. waarover het college met de stichting van gedachten wil wisselen, niet de gevaren aanwezig, waarover mi nister Veldkamp destijds heeft gespro ken. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid heeft gisteren verder geen over eenstemming bereikt over een arbeids tijdverkorting. De werknemerslede de stichting wilden de mogelijklieii nen, dat in 1906 de arbeidstijd met een kwartier per dag zou kunnen worden bekort. De regeling van deze arbeids tijdverkorting zou in de c a o's kunnen worden opgenomen. De werkgeverfleden hebben dit voorstel echter .uitdrukkelijk' van de hand gewezen. Naar hun mening zou eerst medio 1967 sprake kunnen zijn van een verkorting van de arbeids tijd. Over de loonindexering en de gelijke beloning van vrouwen en mannen, de vraagstukken, die met het minimum loon en de arbeidstijdverkorting be hoorden tot de centrale loonpolitieke elementen, werd in beginsel wel over eenstemming bereikt. De uitwerking van de principiële overeenstemming werd opgedragen aan de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid. Minimumloon Een aspect niet worden geregeld, of ook de vrouwen recht zouden hebben op het minimumloon van 120 gulden, dat door de regering is vastgesteld. De be schikking van het college van rijksbe middelaars over het minimumloon spreekt alleen over mannelijke werkne mers. De werknemersleden van de stich ting waren van oordeel, dat opheffing van de discriminatie in beloning bete kent, dat het minimumloon nu ook voor de vrouwenionen moet gelden. verhouding kunst-publiek wordt IN ANTILLEN GEEN ONREGELMATIGHEDEN MET ONTWIKKELINGSHULP (Van onze parlementaire redactie) Er is geen enkele aanwijzing die zou kunnen duiden op onregelmatigheden in de Nederlandse Antillen met geld dat Nederland voor ontwikkelingshulp be- diikbaar heeft gesteld. Vice-minister- president Biesheuvel zei dit gisternüi (lag in de tweede kamer bij het debf de begroting betreffende de west. Mr. Biesheuvel beantwoordde hiermee de kamerleden die vorige week inlich tingen hadden gevraagd over de nogal opzienbarende uitlatingen van de heer J. Alders, secretaris van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Deze had bij een bezoek aan de Antillen gecon stateerd, aldus persberichten, dat de De mocratische Partij twee miljoen gulden van geld voor ontwikkelingshulp in fei te voor partijpolitieke propaganda had gebruikt. )e vice-minister-president ging in op de financiële controle op besteding van ont wikkelingsgelden in de Nederlandse An tillen. Naast de accountantsdienst van de Antillen oefent ook het Nederlandse ministerie van financiën controle uit, evenals de Algemene Rekenkamer. De regering van de Antillen heeft een rechtszaak aanhangig gemaakt tegen de heer Alders naar aanleiding van zijn uit latingen. Niettemin wilde mr Biesheu vel er iets over zeggen: als ik zou zwij- ;en zou het lijken alsof ik geen ophel- lering over de besteding van Neder lands ontwikkelingsgeld wilde geven, zei h(j. Binnen de tien minuten is in de vroege dinsdagmorgen op de YVesterschelde de 500 tons Duit se kustvaarder .Hertha Giese' (Hamburg) gezonken, na een aanvaring met het Duitse vrachtschip .Mossel Bay' (4060 brt). Alle zes de opvarenden van de kustvaarder alsmede de Belgische loods Michel Wijnen werden gered. De kok van de kustvaarder, de 26-jarige Hel mut Thuns uit het Duits Peine, kreeg een shock en werd opge nomen in het Julianaziekenhuis in Terneuzen. Kapitein-eigenaar Alfred Giese (52) en de overige vier bemanningsleden waarbij twee Spanjaarden, die pas een maand op het schip oerenk wer den door de .Mossel Bay' meege nomen naar de rede van Vlissin- gen, waar een afhaalboot van het Belgische loodswezen hen overnam en aan wal zette. Dat was om kwart over negen, ruim twee uur, nadat in duister en miezerig regenweer, om tien over half zeven, de kleine kust vaarder aan bakboord mid scheeps door de .Mossel Bay' werd geraakt. De overvaring ontstond tussen de Brnakman en Terneuzen op de Wes- terscheide. De .Mossel Bay' was op Sneeuw en ijzel bezorgden het noorden van het land gisteravond nog steeds bij zonder veel overlast. De regen die van af half zes 's middags bij een tempera tuur rond het vriespunt viel, maakte de wegen spiegelglad. Verkeer was, vooral op de binnenwegen, zeer moeilijk tot mogelijk. Op de binnenwegen waren busdiensten vrijwel geheel gestaakt. De wegen waren praktisch verlaten. De spoorwegen kampten met veel moei lijkheden. Op vrijwel alle stations zaten de wissels vast en werkten de seinen niet meer. De elektrische treinen kon den nog steeds niet rijden. Er was een vereenvoudigde verbinding met diesel- treinen tot stand gebracht tussen Zwolle- Groningen en Zwolle-Leeuwarden v v, Op andere trajecten reden dieseltrelnen recht toe recht aan tot aan de wissel plaatsen. Daar moesten de passagiers overstappen op een andere trein of met bussen verder gaan. Het goederenver voer was stopgezet. Voor vanochtend is een zogenaamde starre dienstregeling met diesels ontworpen, tot aan Zwolle. In Friesland waren patrouilles van de rijksverkeerspolitie en kanton- niers van de rijks- en provinciale wa terstaat de hele avond bezig zware op de wegen gevallen takken van bo men te verwijderen. De takken knap ten af door de centïmetersdikke last van ijzel die er zich op vastzette. In de stad Groningen werd een sneeuwblazer ingezet om de te hoop gewaaide sneeuw weg te krijgen. Het zuiden van Friesland zat gisteren zonder stroom, omdat als gevolg van de zware belasting door de ijzel hoog spanningskabels braken. Foto: terwijl het in de rest van ons land tamelijk goed weer was, had men in het noorden te kampen met sneeuwstormen. Twee Gronin gers tornen op tegen hevige vlagen. weg naar zee, de .Hertha Giese' (leeg) kwam van Great Yarmouth en voer naar Antwerpen. De .Hertha Giese' zonk bijna onmiddellijk. Het wrak ligt tussen boei 12 en 14. Het scheepvaartverkeer is niet gestremd. De .Mossel Bay' ging op de rede van Vlissingen ten anker. Voor de Belgische loods. M. Wijnen uit Antwerpen, voor de kok én voor de twee Spaanse opvarenden, de 33- jarige Albino Fernandez uit Villalin- go Gondar Pontevecca en de 36-ja- rige Antonio Gomez (Vigo Chapelor) kwam hulp maar net op tijd. De loods en de kok waren overboord ge sprongen en dreven weg van het rampschip. Het toevallig "passerende bergingsvaartuig .Zeeleeuw' van Van der Taks Bergingsbedrijf, dat op weg was naar Ossenisse, zag hen drijven en pikte hen op. De twee Spanjaar den stonden op het achterschip van de snelzinkende .Hertha Giese' en durfden niet te springen, omdat ze niet konden zwemmen. De sleepboot .Jean-Claude Gerling' van de Union de Remorquage et de Sauvetage schoot te hulp en haalde hen van boord. Matroos Klaus Staak (26) had een sprong genomen van zijn zinkend schip naar de .Mossel Bay", hij kon zich vastgrijpen aan de reling van (Zie slot pag. 2 kol. 6) Vijf schipbreukelingen van de Duit se kustvaarder Hertha Giese stap ten dinsdagmorgen in Vlissingen aan wal van een afhaalboot van het Belgische loodswezen, nadat hui. schip was gezonken op de West er- schelde. Links kapitein Alfred Gie se: derde van links stuurman Wolf gang Biesel. Achter deze de twe< Spaanse opvarenden Albino F er nandez en Antonio Gomez. Gehec achteraan matroos Klaus Staak. (Foto PZCJ eeuw gestalte kregen. Allerlei vormen, in die periode mede tot stand gekomen, zijn voor velen nog altijd alleen-zalig makend. Een concert bijvoorbeeld ver loopt volgens een procédé, dat in de acht tiende en in de vorige eeuw tot ontwik keling kwam. maar sindsdien vrijwel niet is veranderd; orkest in rok, opko men van dirigent, applaus, muziek en opnieuw applaus, pauze. Zodra nieuw lichters pogen in dit inderdaad niet van verstarring vrij te pleiten ritueel iets nieuws te brengen, waarbij met name de activiteit van het publiek niet wordt be perkt tot het handjeklap, dan reageert een groot deel van het concertpubliek afwijzend. Met het toneel ia het precie» zo: het experimenteel toneel, waarbij het publiek zelf meer actief wordt inge schakeld dan bij een .gewone' voorstel ling, wordt slechts hier en daar schoor voetend geaccepteerd. Wij stellen dit deze opmerkingen? Omdat men voortdurend mensen ontmoet, die uiterst misprijzend doen over hedendaagse uitingen ln het artistieke vlak, die een snel en vernletl- §end oordeel klaar hebben over schll- ers, die non-figuratief werken, die ex perimenteel toneel afwijzen en er niet aan denken een concert nieuwe stijl te bezoeken. Maar het merendeel van deze .afwijzers' weigert tevens de ernst van de moderne kunstenaars te erkennen, zij sluiten zich voor het nieuwe af en heb ben er zonder het te kennen geen goed woord voor over. En dat nu ïykt ons een onjuiste houding. De afwijzende groep vindt het nieuwe barbaars, zij herkent er de continuï teit niet meer in met het verleden en spreekt in sommige gevallen zelfs over .verwording'. Ook klinkt in deze betogen vaak de opvatting door, dat het loslaten van door de traditie geheiligde normen en het omverwerpen van nog altijd heilige hulzen vrijwel uitsluitend wordt verricht door kunstenaars, deze .rebellen' en .nihilisten', zoals iemand ons deze week zei. Dat nu is een mening, die naar ons gevoel duidelijk bestreden moet worden. Allerlei ontwikkelingen in de artistieke wereld zijn immers nauw verbonden met (wei-geaccepteerde), evo luties op bijvoorbeeld technisch gebied. Strevingen naar een nieuwe artistieke beleving, naar een kunst die desnoods het verleden afbreekt, staan niet op zich zelf. De moderne ex perimentele kunste naar verhoudt zich tot zijn voorganger als bijvoorbeeld de hedendaagse compu- die de computer bedient, als een nor maal wezen wordt beschouwd, de mo derne kunstenaar daarentegen met op getrokken neus wordt benaderd als een nare afbraakfiguur. /"Msteren kregen wij van een eompu- "l terbedrljf een folder toegezonden ftaKtll])I met nieuws over .middelgrote com puters'. Boeiende, zij volstrekt onbegrij pelijke lectuur. We hebben ln deze folder enkele zinnen te hooi en te gras aange streept (en hier overgeschreven), zin nen die eigenlijk dezelfde sfeer aange ven als allerlei moderne kunstuitingen. Wanneer men ze onder elkaar zou zet ten, zouden ze samen (in een bepaald verband gerangschikt) wellicht een stuk experimenteel proza vormen. Het gaat inderdaad om zinnen, waarvan de .ge wone' mens niets meer begrijpt. Hier De computers zijn uitgerust met de meest geavanceerde faciliteiten zoals een vtiesfilmgeheugen en de zgn .hardware- compatibility". Het .lnterpretaUe-geheu- gen' gesynchroniseerd met het .scratch pad"-geheugen is een vast geheugen. Het bevat de InformaUe. die met gewij zigd mag worden en die de opeenvolging bepaalt der micro bewerkingen, welke voortvloeien uit de verwerkingslMtruc- ties Het toegevoegde instruct!erepertoire kan worden vervangen door floating point hardware. Eik van de adresserbare woorden heeft acht informatiebits en een controlebit en kan een letter, twee de cimale cijfers, een binair getal of een wiskundig en/of boekhoudkundig symbool gevatten. Het scratch-pad geheugen' en het .interpretatie-geheugen' hebben eeo eigen snelheid van 155 nano-secondeo. Het zijn maar wat losse zinnen, maar zij maken wel duidelijk dat met de compu tertechniek een geheel nieuwe wereld wordt geschapen met een eigen taalge bruik. Laten we ons realiseren, dat de ontwikkelingen op artistiek gebied van dezelfde orde zijn. Diegenen, die opge groeid en tevreden zijn met de .gewone' schouwburg, met de .begrijpelijke' schil derkunst en met de concertzaal van Beethoven, voor hen is veel kunst van deze tijd een bizarre en nieuwe wereld. Maar het is een wereld, die wel in het bedrijfsleven is geaccepteerd, men werkt daar met .vliesfilmgeheugen' en niet met een ouderwetse klapper. Het moge be grijpelijk zijn, dat velen wij scharen ons onder hen in artistiek opzicht de klapper nog altijd prefereren boven de kunst uit net computertijdperk, maar dat hoeft niet te betekenen dat men dan tevens moderne kunst als .verworden' moet uitkrijten. De Initiatiefnemer van de .grap', die enige dagen geleden de ouders en fami lie van soldaat Jelle de Vries in Win schoten de schrik van hun leven bezorg de, is door zyn militaire commandant ge straft. Tegen de jongeman zijn discipli naire maatregelen genomen hetgeen er op neer komt dat hij een aantal dagen streng arrest heeft opgelopen. Zoals bekend zond een aantal militairen, gelegerd in de kazerne in Steenwijk, de oucErs van soldaat Jelle de Vries een rouwbrief waarin het overlijden van Jel le werd gemeld. De .grap' werd uitge haald ter gelegenheid van het feit dat I de jongelui op 26 januari met klein ver- I lof de dienst verlieten. Toen uit een on- derzoekje was komen vast te staan wie het initiatief tot deze misselijke grap had genomen heeft de militaire com mandant de betreffende jongeman afge lopen jongstleden zaterdag van klein verlof in militaire dienst laten terugko- Diezelfde dag is hij nog gestraft. 75.000 Amerikaanse militairen die overal ter wereld administratief en onderhoudswerk verrichten, zuilen in de loop van dit Jaar bij de actieve militaire dienst worden ingescha keld. zo deelt het Amerikaanse hoofdkwar tier In Heidelberg mee. Alleen in Heidelberg zijn het er al 2500.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1