KONING BOUDEWIJN KOMT TUSSENBEIDE Loena 9 heef t taak volbracht Regering zal aanblijven VIJF DODEN BIJ FELLE BRAND IN AMSTERDAM In de landbouw geen éénmansbedrijven Belgische artsen stellen staking uit Loena-zegel MOSKOU MELDT: Russische tv toonde 3 foto's Teleurstelling over verdeeldheid in standsorganisaties LQ0NBERAAD INDUSTRIE OPGESCHORT 209e jaargang - no. 31 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 februari 1966 delburj. Mirkt SI, President Johnson die voor bespre kingen in de kwestie Vietnam naar Honoloeloe is gereisd wordt hier omhelsd door Katherine Westmore land die een lift kreeg in het presi dentiële vliegtuig. Katherine, een 17-jarige studente uit Washington, is een dochter van generaal William C. Westmoreland. De Belgische regering en het Belgische genees- herencorps hebben het afgelopen weekeinde ge hoor gegeven aan een persoonlijke oproep van koning Boudewijn om alsnog te trachten een op lossing te vinden voor de moeilijkheden rondom de ziekte- en invaliditeitsverzekering. Minister president P. Harmei trok het ontslag in, dat hij vorige week vrijdag indiende nadat in het kabi- aet onoverkomelijke moeilijkheden waren gere zen bij het zoeken naar een oplossing. De Bel gische geneesheren op hun beurt besloten gister avond de staking, die te middernacht zou begin nen, uit te stellen tot een datum .afhankelijk van de resultaten van het spoedig te hervatten over leg'. De artsen namen dit besluit na éen onder houd met premier Harmei, waarin zij gisteroch tend nogmaals hun eisen uiteenzetten en garan ties vroegen voor de inwilliging ervan. Er werd geen bekendheid gegeven aan het resultaat van deze ontmoeting. PREMIER HARM EL SIERADEN UIT HILTON HOTEL GESTOLEN Radio Moskou beeft gisteravond bekendgemaakt dat ter gelegen heid van de zachte landing van het ruimteschip Loena-9 op de maan een speciale postzegel is uit gegeven. De postzegel heeft een beeltenis van de Loena-4 die op 2 april 1963 werd gelanceerd met de overdruk .I.oena-9 op de maan - 3 februari 1966' CHARLES EÏCK ZENDT ONDERSCHEIDING TERUG De Limburgse kunstenaar Charles Eyck heeft, naar eerst thans bekend is gewor den, enige tijd geleden uit protect tegen het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zyn ko ninklijke onderscheiding als ridder in de Orde van Oranje-Nassau teruggezonden. ,Ik heb die onderscheiding jaren geleden onder andere gekregen voor het bevrtj- dlngsraam dat ik voor de kerk van Gou da maakte. Om principiële redenen wil ik die onderscheiding nu niet meer". dus de kunstenaar. ,Ik heb niets tegen een huwelijk tussen een Nederlands meisje en een Duitser, maar de gedachte dat Claus von Ams berg prins der Nederlanden wordt en zelfs ooit prins-regent zou kunnen wor den, vind ik onverdraaglijk. Samen met de ridderorde heb ik ook de door Hare Majesteit ondertekende oor konde geretourneerd, aangetekend'. ,De prins van Wales toonde indertijd ka rakter door af te treden', vervolgde de kunstenaar, ,Ik zou prinses Beatrix kun nen bewonderen als ook zij aftrad en met haar man in Duitsland ging wonen'. TAXISTAKING AMSTERDAM VLUCHTEN WAS ONMOGELIJK De Belgische vorst zag zich het afgelo pen weekeinde geplaatst voor een p\Jn- jke keuze. Aanvaarding van het ont slag van het pas zes maanden oude ka tholiek-socialistische coalitiekabinet zou het land in een diepe politieke crisis dompelen. Weigering van het ontslag zou naar de artsenfederatie had laten weten leiden tot een staking van de ge neesheren, de tweede sinds In 1964 de ongeveer 10.000 practiserende Belgische mëaici zich tegen de ziekte- en invalidi teitswet verzetten. Koning Boudewijn besloot het ontslag van het kabinet-Harmei toch niet te aanvaarden en deed tegelijkertijd een verzoek ,een nieuwe en laatste poging te doen' om tot een oplossing te komen. H<j verbond aan dit verzoek een uiting van zyn .ernstige bezorgdheid'. Benedenburen sprongen in paniek uit raam Een gezin van vijf personen man, vrouw en drie grote kinderen is gistermorgen vroeg om 't le ven gekomen bij een korte vreselij ke brand in het oude hart van Am sterdam. De slachtoffers werden driehoog en op zolder door de vlammen overvallengeen van hen heeft kans gezien bij een raam te komen van het smalle trapgevel huis aan de Bethaniendwarsstraat 3. Onder hen lagen nog acht men sen te slapen, plus een baby. Zij werden allen tijdig wakker, maar konden toen al met meer over de trap. Hun enige uitweg was: door de ramen. Gillend hebben deze mensen minuten lang heen en weer gerend, van voor naar achter. Een radeloze moeder gooide ten slotte haar kind omlaag op de kleine donkere binnenplaats en sprong toen zelf door het venster van de huiskamer: zy bleef met een gebroken nekwervel op het wegdek liggen en werd daar bijna, overreden door de eerste brandweerwa gen die geen twee minuten later arri veerde. In totaal hebben zeven bewoners bij het springen verwondingen opgelopen. Drie van hen liggen nog in het ziekenhuis. Om 4.43 uur werd alarm geslagen door buren van het fel brandende huis, dat ligt aan het begin van een korte hooguit 100 meter lange steeg in een smerig stuk binnenstad. De brandweer rukte uit met motorspul- ten en magirusladder8, die later van twee kanten tot schuin boven de hoof oplaaiende vlammen werden uitgedraaid Intussen informeerde men bij de naast gelegen huizen of iemand wist wie er nog in het brandende pand konden zijn. (Zie slot pag. 4 kol. 7 Brandweerlieden op de ladder voor de derde etage en de zolder van een woonhuis aan de Bethaniën- dioarsstraat, waar de familie Worst bij een felle uitslaande brand om het leven is gekomen. In e Koninklijke brief Uit de kamer van een in het Hil ton hotel in Amsterdam verblij vend Amerikaans echtpaar is het afgelopen weekeinde een groot aantal sieraden, waaronder rin gen, parelcolliers en clips gesto len. Volgens het echtpaar verte genwoordigt het gestolene een A)s de oproep Van het actiecomité waarde van circa honderdduizend taxichauffeurs gehoor wordt gegeven, dollar. zullen alle circa 600 Amsterdamse taxi- De casette waarin de kostbaarhe- chauffeurs die in loondienst zijn voor 24 den lagen, bleek te zijn openge- uur staking gaan. broken. De politie stelt een on- - derzoek in De voorzitter van het actiecomité, de heer R. J. Haks. hoopt dat ook een groot deel van de zogenaamde eigenrijders (eveneens circa 600 in de hoofdstad) zich solidair met de actie zullen verkla- TWEE POLITIEMANNEN VERONGELUKT Twee wachtmeesters eerste klas van de rijkspolitie groep Heer zijn zaterdagmor gen in alle vroegte om het leven geko men toen hun auto in Cadier en Keer in een flauwe bocht van de weg raakte en tegen een boom botste. De 39-jarige gehuwde wachtmeester J. Jansen uit Amby, vader van vier kinde ren, en zijn 26-jarige ongehuwde collega A. Heije uit Heer waren op slag dood. Beide politiemannen kwamen terug van een vergadering in Aken. In een gisterochtend door het Rus sische persbureau Tass en dooi RadioMoskou gepubliceerd offi cieel communiqué, is gezegd, dat het program voor maanonderzoek met behulp van het automatische station Loena-negen met succes is beëindigd. De laatste radio-ver binding met het station heeft op 5 februari plaats gehad van 17.00 tot 18.41 uur (Nederlandse tijd) ,Het programma van onderzoek met be hulp van het station Loena-negen is der halve uitgevoerd. De televisiebeelden die door het station zijn uitgezonden, zijn uniek en, volgens de voorlopige bevindin gen van de geleerden, van buitengewone waarde voor de bepaling van de struc tuur en van de kenmerken van het maanoppervlak', aldus het communiqué. Het is niet duidelijk waarom de Russen het Loena-experiment hebben beëindigd. De theorie dat de brandstofvoorraad van de Loena op zou zijn. schijnt geen steek te houden daar een Russische deskundi ge vrijdag nog verklaarde dat het ruim testation in beginsel voor onbepaalde tijd kan blijven werken. De zonnebatterijen worden namelijk steeds weer geladen. .danks het staken van he< experiment heeft Jodrell Bank gisteravond weer sig nalen van de Loena-9 opgevangen, meer dan 24 uur na de uitzending van zater dag. Sir Bernard Lovell, de directeur van het Britse observatorium, verklaar- Ide dat er nog geen directe aanwijzingen waren voor nieuwe beeldtransmissie* an de Loena. De sig 21.37 uur Nederlandse t(jd). Meer foto's Apparaten Het televisiesysteem van het l'i ton wegende automatisch maanstation Loena-negen gebruikt slechts een- duizendsté van de energie welke der gelijke apparaten op aarde nodig heb ben. Daarbij aangepast Is de zeer grote gevoeligheid van de apparatuur voor de kosmische verbindingen in het Loene-negencentrum op aarde waar zeer zwakke signalen De staking is uitgeroepen omdat de werkgevers in het taxibedrijf niet zijn ingegaan op de door het actiecomité ge stelde eisen: een basisloon van 125 gril den in het nieuwe cao-contract per 1 april aanstaande waarover de partijen thans in onderhandeling zijn, en een uit kering ineens die het comité beschouwt als een compensatie voor hun niet-inge- willigde looneis (basisloon 110 gulden) tot 1 april. De Amserdamse loonchauf- feurs hebben thans een basisloon van 65,75 plus 10 procent van het opgere den bedrag. De Moskouse televisie toonde het' Russische publiek gisteravond een nieuwe foto, die een duidelijk beeld geeft van de maanvlakten. Moskou heeft tot dusver drie foto's' gepubli ceerd. Het observatorium van Jodrell Bank in Engeland zegt zelf acht foto's te hebben ontvangen. Volgens het Franse persbureau AFP heeft de Loena-negen behalve de auto matisch door de draaiende camera geno men foto's, ook een andere serie opna men gemaakt op commando vanaf de aarde en wel van bepaalde stukken var het maanlandschap die meer in het b(J- zonder de specialisten interesseren. On- Tot het laten landen van Loena-negen op de voor de aarde zichtbare zijde van de maan werd besloten om de benodigde apparaten en stroom zo beperkt mogelijk van omvang te kunnen houden. Overi gens moesten de ontwerpers de omvang en het gewicht van het televisiesysteem van Loena-negen toch al tot op millime ters en grammen binnen aangegeven lerken houden. Jlen bijzondere moeilijkheid bil dit alles was. dat de gevoeligheid van net televi sieapparaat van Loena-negen juist nogal groot moest zijn aangezien de maanrot- sen slechte lichtweerkaatsers zijn door hun naar het schijnt zwarte en donker bruine kleur. Deze rotsen weerkaatsen het licht slechts in één richting goed na melijk van die kant waar het Ücht recht streeks op valt en daarom schiep men de mogelijkheid tot een panoramisch af- i-negen cte be heer, de voorwerpen onder directe 1 lichting ,in de lens' genomen konden worden aldus meldt .Komsomolskaya Prawda'. Kritiek Een tekening van de Russische Loe- no-9, het Russische ruimtevaartuig dat een geslaagde landing op de maan heeft gemaakt. koninklijke brief aan de mi nister-president. die door deze zater dagavond op verzoek van de vorst zelf aan het Belgische volk werd be kendgemaakt, werd gezegd: ,de re- geringstaak wordt in België met de dag moeilijker. Deze toestand is niet eigen aan een bepaalde regerings vorm. Zij is het resultaat van een se dert te veel jaren geleidelijk aan ons politieke leven opgedrongen stijl en een vermindering van hét gezag in alle sectoren van 's lands leven. Ik vrees voor de toekomst van het land indien het onderworpen zou blijven aan een beproeving, die het sedert te lange tijd ondergaat'. In de brief verklaarde koning Boudewijn voorts, dat hij het ontslag van de ring niet kon aanvaarden zonder een duidelijke uitspraak over het conflict door het parlement. ,Het is aan de meer derheid van de parlementsleden, die u het vertrouwen heeft geschonken te be oordelen of door zich te verdelen een crisis mag of moet worden veroorzaakt, waarvan de omvang bij voorbaat be kend is en waarvan de mogelijke weer slag op de openbare orde niet te voor zien is. .Slechts uitstel' Voor nieuwe onderhandelingen tussen regering en artsen is nog geen datum vastgesteld. De Belgische artsenfede ratie legde er gisteravond de nadruk op, dat aanvaarding van het door premier Harmei voorgestelde .bestand' niet be tekent dat de stakingsaanzegging is In getrokken. De Russen, die kritiek hebben geleverd op de technische staf van de Britse ra diotelescoop te Jodrell Bank die de maanfoto's 24 nor eerder publiceerde dan de Russen zelf. hebben het persbu reau United Press International gister avond verzocht twee van de .Engelse' foto's naar Moskou over te seinen. De Russische autoriteiten hebben Jodrell Bank verweten gehandeld te hebben alt .sensatiezucht' en In de haast een aantal fouten te hebben gemaakt waarby de schaal van de foto's niet nauwkeurig werd gereproduceerd. VOORZITTER PJGN TE MIDDELBURG ,We hebben de taak een structuur- patroon van éénmansbedrijven tegenwerking "komen? We kunnen bestrijden. We moeten met struc- J toch wel eikaars principes blijven tuurniaatregelen, zoals ruilverka- reSpecteren. Dat vroeg even later veling en ontwikkelings- en sane- de heer p A Dees, voorzitter van ringsfonds en rentesubsidies dit de pjq Zeeland zich af. Hij sprak hpelJ -/ion te vnnrknmoii' Dat zot t.in..A> a.^ .,n>. .moeten accepteren, dat nog velen zullen afvloeien uit de landbouw. Anderzijds zal het zo moeten zijn, dat het boer-zijn een verantwoord beroep is en blijft. En daaronder versta is gelijk zijn aan een onder nemer in een andere bedrijfstak'. Waarom moeten er drie standsor- zijn? Kan er geen sa- lende sprekers vónden het niet eens zo gek dat daarvoor Zeeland was uitgeko zen. Mr. Van Aartsen had het over een belangrijk agrarisch centrum waarin nu de landelijke vergadering werd be legd en mr. J. Drijber sprak zelfs over de ligging van Zeeland in het centrum van Europa. De heer De Veer wees in zijn toe spraak op de vele veranderingen die zich binnen de plattelandsjongeren organisatie voltrekken en waardoor een voortdurende bezinning op de -igen activiteiten noodzakelijk is. Daarbij gingen zijn gedachten onder meer uit naar de omschakeling van Confectiebonden krijgen 150.000 De industriële werknemersbonden (ABC, I St Willibrordus en CBC) hebben ook de voor deze week vastgestelde besprekin gen met werkgevers, lid van de Alge- 1 mene Werkgeversvereniging, opgeschort. Het gaat weer om uitstel van een week. Op verzoek van de werknemersbonden werden de voor de afgelopen week vast gestelde loonbespre kingen ook opge schort. Gezien het standpunt van de Ai- gemene Werkgevers Vereniging ten aan zien van de kwestie georganiseer den- ongeorganiseerden, zien de werknemers bonden voorlopig geen heil in voortzet ting van de besprekingen met leden van deze werkgeversorganisatie. Bij onge- veer 80 procent van de rond 300 cao's in de industriële bedrijven is de AWV betrokken. Confectie De werkgevers in de confectie-industrie zijn bereid jaarlijks 150.000,te stor ten in de kassen van de drie vakbonden in de textielindustrie, te weten ,De Een dracht', Unitas en St Lambertus. De voorzitter van ,De Eendracht', de heer Th. de Jong, heeft dit in Groningen bekendgemaakt. Het geld kan worden gebruikt voor al gemene taken van de vakbeweging, dus zowel voor scholings- en vormingsacti viteiten als voor voorlichting via tijd schriften, brochures en dergelijke. Het geld mag evenwel niet worden gebruikt voor terugbetaling van contributies. Woensdag aanstaande wordt het gesprek tussen de vertegenwoordigers van het Sociaal Wergeversverbond in de Confec tie-industrie en van de vakbonden voort- Landarbeiders beeld zien te voorkomen'. Dat zei zaterdagmiddag in het Middelburgs Citytheater de heer J. de Veer, voorzitter van de plattelands jon- gerengemeenschap Nederland tij dens de algemene vergadering, een bijeenkomst die samenviel met de landdag van de PJG in het Zeeuw se gewest. Geen algemene rentesub sidie, zo stelde de heer De Veer, want dat zou een averechtse uit werking hebben. Deze rentesubsi die moet worden gericht op goede, levensvatbare bedrijven en goede boeren, die goed begeleid moeten worden ,We znllen daarbij', zo vond de voorzitter van de PJGN, zijn teleurstelling uit over de ver- deelheid in de standsorganisaties. Tot de talrijke bezoekers aan de bijeenkomst behoorden Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen en Middelburgs bur gemeester mr J. Drijber, zo langza merhand een vertrouwde verschij ning op contactdagen van de Zeeuwse PJG. Het waren deze laatste twee gasten die nog eens extra welkom waren geheten door de heer Dees. Tevoren was dit al gedaan door de heer J. de Veer. Deze deelde mee dat ter bevordering van de contacten tussen de leden en de lande lijke organisatie voor het eerst een lan delijke vergadering buiten ,het centrum van het land' werd gehouden. Verschil- jongens en meisjes naar een ge mengde organisatie voor plattelands- ïongeren. .Het plattelandsjongeren- India Hy schonk in zijn toespraak ook aan dacht aan de actie voor hulp aan India, door de PJGN. In het kader van deze actie zijn vier leiders van Indiase land- bouwtrainingscentra in Nederland ge weest om een indruk te krijgen van de Nederlandse landbouw. Dit bezoek is een succes geworden. Een volgende fase in het. project is, dat een aantal Neder landse jongeren naar India zal gaan om daar mee te helpen bij de opleiding in deze centra. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat de nieuwe stichting Neder landse vrijwilligers, waarin overheid en particuliere initiatief samenwerken, het project van de PJGN dermate aantrek kelijk heeft gevonden, dat zij hiervoor mede verantwoordelijkheid wil dragen. Daarmee is tevens de opleiding in be kwame handen gekomen en kan met het overgebleven geld een aantal wen sen van de Indiase trainingscentra wor- .den vervuld. ,Ik meen overigens', zo zei de heer De Veer. ,dat de landbouw en vooral de landbouwjongeren een belang rijke bijdrage zouden kunnen leveren In de ontwikkelingshulp. Vooral aan men sen uit de landbouw is er een groot ge brek. Het is zeker op zijn plaats om de landbouw meer te betrekken bij de nieu we stichting'. Aartsen wees in zijn toespraak tot de verzamelde leden het theater1 kantietoeslag van 4 tot 6 procent. Hij was nagenoeg .uitverkocht* op de noemde deze looneisen, waarover nog nieuwe ontwikkelingen waarvoor de geen overeenstemming bereikt is, be- plattelandsjongeren zullen moeten open-scheiden, staan. Zo wees hij op het dalend aandeel van de beroepsbevolking dat ln de land bouw werkzaam is. Mr. Van Aartsen zei zich te kunnen indenken dat men in de landbouw bevreesd is voor deze ontwik-' keling. Hy vond het noodzakelijk, dat er gestreefd wordt naar een zo harmonieus mogelijke ontwikkeling waarin en nu bekeek hij de Zeeuwse situatie zowel de agrarische sector als de industrie en de recreatie tot hun recht komen. Mr. Van Aartsen haalde voorts de eerste woorden aan uit het jaarverslag van de PJGN, waarin wordt gezegd .het is niet aan ons te gaan herontdekken'. Inhakend op deze woorden zei de com missaris der koningin: ,u moet het ver leden wel kennen, maar het allerbe langrijkste voor uw organisatie is om (Zie slot pag. 2 kol. 5) Op de zaterdag in Alkmaar gehouden provinciale kaderbijeenkomst van de Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond maakte de bondsvoorzitter, de heer Sake van der Ploeg, de looneisen bekend voor de landarbeiders. Wij vragen, aldus de bondsvoorzitter (die hierbij opmerkte dat de bond bij 80 cao's partij is), een loonsverhoging van zeven procent plus vijf procent om de achterstand in te halen, alsmede een verhoging van de va- Regeringsformatie in Italië mislukt De demissionaire Italiaanse president Aldo Moro heeft zaterdagavond de op dracht een nieuwe Italiaanse regering te vormen teruggegeven. President Sara- gat zal nu een nieuwe formateur benoe- Dc Noorse regering zal bij het parlement een voorslei indienen om iedere Inwoner van zijn zeventigste jaar of een pensioen te geven dat tweederden bedraagt van hetgeen hij ver diende in een periode van twintig jaar waarin het hoogst was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1