EERSTE MAANFOTO'S VAN DE LOENA-9 Vliegtuig met stort neer in 133 passagiers van Tokio Centrale werkplaats Zierikzee geopend Opnamen een sensatie Johnson naar Hawaii BRITSE GELEERDEN ZIJN RUSSEN MET PUBLIKATIE VOOR Schatten MIJNSTAKING GEËINDIGD Schepen vinden geen overlevenden Staphorsters voor de rechter Afkeuren? Plaats voor 120 gehandicapten van het eiland Duitse bus onder trein - vijf doden 209e jaargang no. 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN V.ld., F. B. dan Boat an W. da Paglar. Hoofdradacllai W. Laarlouwar an G. A. da Kok 0 AbonnamanUprlla BB cant pat waak, 11,40 par kwartai 2355 (b.g.g. rad. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, lal. 3841, (b.f.g. rad. 2078/3169, adv. 2375). Goaa, Grola Markt 2, tal. 6140 tel. 2094. 0 Adv. prljt 34 cant par mm Minimum par adv t 5.10. Ingerondan mededallngon 2l/2 tarlat. Klalna adv (max. 8 ragata) 34 cant par ragal. to par poat f 11,65 par kwartaal. Lou. rad. 7851, adv. 5213), Ooitburg, tal. 2395. f 1,75). „Brieven buraau van dit blad" 5 ara 20 cant. Buraavai Vllaalngan, naar. Olro 359100 P.Z.C., Middelburg! Zaterdag 5 februari 1968 Friesland speelde eerste viool JODRELL BANK: De .sensationeelste foto's ooit van de maan genomen', en door het Britse observatorium te Jodrell Bank opgevangen van de uitzen dingen van de Loena-9, tonen een stoffig, rotsachtig maanlandschap, bedekt met stenen en kraters zo groot als soepborden. Door het opvangen en reproduce ren van de signalen voor vier fo to's wisten de Britse geleerden hun Russische collega's te vlug af te zijn in publikatie. Volgens de Brit se geleerden bestaat zelfs de kans dat ,hun' foto's beter zijn dan die van de Russen. In Moskou is officieel meegedeeld dal het publiek ,in de loop van de tijd' de televisiefoto's van de Loena-9 ruimte sonde te zien zal krijgen, verder werd niets over de foto's onthuld. Eén foto toonde een stuk maanland schap, een tweede een zwarte vlek, naar wordt aangenomen de schaduw van de Loena-9, die met haar televisiecamera's de opnamen maakte. De vierde en beste foto toonde aan de on- derkant een voorwerp in de vorm van J een stompe pijlpunt, waarin de geleerden de neus van de ruimtesonde herkenden. Dit werd meegedeeld door een jubelende sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium bij Manchester. Jodrell Bank heeft de fotosignalen van de Loena-9 opgevangen met 's werelds grootste radiotelescoop. Geleerden van het observatorium hebben de signalen in een foto omgezet op een facsimile-ap paraat dat van een krant geleend is. Het observatorium te Jodrell Bank in Engeland heeft deze foto ontvan gen, welke door Loena 9 is uitge zonden. De foto toont een stukje maanoppervlak. Foto hiernaast: na c zachte' maanlanding mek Russische kranten het succes met vette koppen op de frontpagina. Harde grond tegenstelling tot de Britten, de foto's beter kunnen interpreteren, omdat zij alles weten van de cameralens, slui tersnelheid en afstand. Voordat de geslaagde foto's doorkwamen uit een directe uitzending, had men in Jodrell Bank getracht foto's samen te stellen uit donderdag opgenomen signa len van de maansoncfe, maar deze pogin gen leverden niets op. De vier foto's, die in kwaliteit ver schillen, werden met tussenpozen van zes minuten naar de aarde gezonden en blijken met een camera te zijn genomen die twee tot 3,3 meter boven het maanoppervlak staat, wat erop wijst, dat de Loena-9 op harde grond is terechtgekomen. Lovell zei echter dat de Russen, ln Het veertiendaagse artikel in de serie ,De vooravond van '40' heeft deze week de titel .Schatten uit Spanje' meege kregen. Het handelt om een Spaans schip dat in de haven van Vlissingen in beslag werd genomen. Dit door Jac. Prince geïllustreerde artikel vindt u op pagina 13 in het PZC-za- terdagnummer. Verder op: Pagina 2, Ring Borssele veront rust: .waarom op biddag natio naal feest?'; Friese gedeputeerde gaf vioolsolo in Zierikzee. Pagina 3, Dr. Mansholt over de EEG. Pagina 4. .Aardappelhandel in Zeeland besprak problematiek' en .Technische school in Bergen op Zoom'. Pagina 5. Kerkdiensten. zaterdagnummer Pagina 11: ,üet dorp', een verhaal rond het revalidatiecentrum fle Johannastichting' in Arnhem en in de eerste plaats circus... over het Russische staatscircus op ijs, dat naar ons land komt. Pagina 12: Kunst met rDadaïsme protest tegen alles1, Meeste jon geren positief tegenover modern toneel' en de letterkundige kro niek over ,De rots der struikeling' van Boeli van Leeuwen. Pagina IS: .Schatten uit Spanje' Pagina Ij: Voor de vrouw, met onder meer Vrouwen in de hogere textiel', Kunstnijverheid kunst en kitsch naast elkaar' en .Kap sels voor komend seizoen'. Pagina 15: Volleert van der Wil ligen is een kunstambachtelijk winkeltje begonnen in Axel. Hij houdt zich ook bezig met het ico nen. in de toekomst. Duizenden dode mussen in Heinkenszand be zorgen Kris het keizerschap en Dave Berry kom t in de Cave. Jock Lauriat moet alles op de fiets doen. Meer over dit alles op pa gina 15'. Pagina 17: Nieuws uit de autowe reld en commentaren van andere dagbladen en periodieken. Pagina. 19: Kerk en maatschappij over de internationale hulpverle ning, over separatisme inA frika en stemmen uit de kerken over geloof en ongeloof. Het feit dat de Loena-9 zacht op de maan is neergestreken, bewijst dat de bodem daar niet bestaat uit een laag stof, maar eenvoudig poreus is en twee maal zo licht is als water, hebben Sow- jetrussische geleerden gisteren tijdens een door de tv uitgezonden persconferen tie gezegd. De ruimtevaarder Yoeri Ga garin, die ook aanwezig was, meende dat de Sowjet-Unie nu wel als eerste een man op de man kan brengen. Omdat daar geen lucht is zou men eerst een verkenningsvlucht kunnen maken rond de maan op zeer geringe hoogte, van tien tot vijftien kilometer. Zo laag is op aarde niet mogelijk, de damp kring dwingt ons minstens 130 km hoog te vliegen. Bodem poreus Werkplaatsen Prof Yoeri Pskovsky uit Moskou zei tegen Tass dat eens op de niaan werk plaatsen zullen worden ingericht die in terplanetaire raketten in elkaar zetten en van brandstof voorzien. Het opstijgen vanaf de maan is veel gemakkelijker dan op aarde omdat, alles daar veel lichter Is en er geen dampkring bestaat die een remmende werking uitoefent. Een begin- snelheid van drie kilometer per seconde is dan reeds voldoende. i Zwartberg worden Een Japans straalpassagiersvlieg- tuig van het type Boeing-727 is vrijdag ontploft en in de baai van Tokio terechtgekomen. Alle 133 inzittenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Schepen hebben de 48 km brede baai afgezocht, maar geen over levenden kunnen vinden temidden van de wrakstukken die op het rustige zeeoppervlak dreven. Zes uur nadat het radiocontact met de machine verbroken was, werd de romp van liet toestel onder het oppervlak van de baai aangetroffen en werden 21 lichamen aangetroffen. .Alle inzittenden van de Boeing, de bemanning incluis, waren Japanners. Het nieuws van de ramp bracht grote opschudding teweeg op het vliegveld van Tokio, het einddoel van het neergestorte toestel. Ieder half uur werd het laatste nieuws over het reddingswerk bekend gemaakt. Enige familieleden van omge komen passagiers raakten buiten zich zelve toen bekend werd dat de berichten dat enige inzittenden levend waren opge pikt, onjuist waren. Anderen schreeuw den: waren er genoeg reddingsboten?' of ,had het vliegtuig wel reddingsvlotten aan boord?'. Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij ontkende dat de piloot van het verongelukte vliegtuig mel ding had gemaakt van een storing. ,Zijn laatste woorden waren dat hij de automatische piloot uitschakelde en over ging op zichtvliegen', aldus de zegsman. Een woordvoerder van het GESLAAGDE PROEF MET NUCLEAIRE RAKET VOOR DE RUIMTEVAART 2 Amerikaanse geleerden hebben donderdag geslaagde proeven genomen 5 5 met 's werelds eerste nucleaire raket voor de ruimtevaart. De Nerva- S nucleaire raketsystemen werden donderdag tweemaal proef gedraaid, 5 5 elk gedurende 12 tot 15 minuten. Harry Finger, hoofd van de afdeling 2 S nucleaire aandrijving van de Amerikaanse ruimtevaart, zei dat de syste- S S men nog heter werkten dan verwacht was. g Wij hebben dit land een middel verschaft om nog verder dan de maan te 5 S komen', zei hij, ,wij hebben aangetoond, dat nucleaire raketmotoren S kunnen starten zonder een extra bron van energie, eenvoudig met de bin- Z nen de kernreactor beschikbare energie.' Volgens Finger zijn de proeven ,een mijlpaal in de ontwikkeling van nu- 5 5 cleaire aadrijving', en zal een vergrote versie van de Nerva-motor ,de 5 g mens uiteindelijk naa.r Mars brengen en mogelijk ook naar Jupiter'. flIIIIIIIIUIIIIIIIIIlllllllUUIlllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl Japanse ministerie voor transport deelde evenwel mede dat .gezien het feit dat het contact met het vlieg tuig onmiddellijk na het gesprek met de luchthaven werd verbroken wij aannemen dat er een technische sto ring is opgetreden'. Omtrent de juiste aard van de storing tast men nog geheel ln het duister. Het toestel was nog vrij nieuw. Eind vorig jaai* steeg het voor het eerst op en het had nog maar 1600 vlieguren. Rampen Slechts bij één vliegramp kwamen meer mensen om het leven, nl de ramp die zich op 16 december 19 boven New Op 3 juni 1962 kwamen 130 personen om 't leven toen een Boeing 707 van Air France by het opstygen van het vlieg veld Orly bij Parys neerstortte. De zwaarste ramp met een militair vlieg tuig vond in Japan plaats toen daar een C124 Globemaster met 129 inzittenden neerstortte. De president van de ,All Japan Airlines', Kaheita Okazahi, buigt zich vol deelneming over de nabe staanden van de passagiers van het vliegtuig, dat in de Baai van Tokio is gestort. De familieleden van de slachtoffers waren in allerijl naar het Haneda-vliegveld gekomen, toen zij het verschrikkelijke -nieuws van de ramp hoorden. De vijftien Staphorsters, die by de re cente relletjes in de nacht van vrijdag 28 januari op zaterdag 29 Januari zijn aangehouden en de volgende dag op borgtocht werden vrijgelaten door de officier van justitie te Zwolle, zullen volgende week ln Zwolle op het matje moeten komen. Ze zullen donderdagmid dag om twee uur terechtstaan voor de kantonrechter in de Overyselse hoofd stad. President Johnson heeft gisteren meegedeeld dat hij vandaag naar Honoloeloe zal reizen om een top conferentie te leiden van Zuid- vietnamese functionarissen, onder wie premier generaal Ky en Ame rikaanse functionarissen. Johnson gaat naar Hawaii met minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, mi nister van defensie Robert McNamara, minister van landbouw Orville Freeman en John Gardner, minister van gezond heid, onderwijs en sociale zaken. tennisser die Nederland ooit heeft ge had'. Verscheidene malen was hem uit stel verleend, maar nu ls het er dan toch van gekome vervolgens: Daar is nogal wat over te doen geweest. De tennisbond, een groot gede»-:te van de sportpers en ook Okker zelf vreesden dat de heel speciale lichamelijke en gees telijke eisen die de militaire dienstplicht stelt, zijn fysieke en mentale conditie niet ten goede zulicn komen. Zeker niet om zich te handhaven op het topniveau, waarnaar hij het afgelopen Jaar ls door gestoten. Het ls een bekend verschijnsel, dat sportlieden in vorm achteruitgaan wanneer zij een lijd ln dienst hebben ge zeten, al gaat dit natuurlijk niet in alle gevallen op Voetballers, die plotseling in dienst moeten, krijgen als zij tot de top behoren meestal genoeg trainIngatyd en gelegenheid tot toetsing van hun vorm. Voor een individueel sportman liggen die zaken moeilijker, zeker voor een Tom Okker, die ln Nederland geen gelijk waardige tegenstanders meer vindt. -Minis ter De Jong heeft erop gewezen, dat ook een topsporter als Ard Schenk de dienst plicht heeft vervuid. Maar zelfs voor een buitenstaander valt het verschil ln type op tussen Jongens als Schenk en Okker: de laatste lijkt mentaal beslist kwetsbaarder. Voor een legerpaychiater zou het mis schien niet al te moeilijk zijn geweest Tom Okker af te keuren, en dan zou de zaak zonder veel narigheid uit de wereld zijn geweest. De strekking van dit commentaar lijkt ons: Okker is mentaal kwetsbaar, het ware beter geweest hem af te keuren.. Enkele kanttekeningen naar aanleiding hiervan komen ons gewenst voor. De laatste jaren is de kwestie van de ,top-sporter' en de militaire dienst bij herhaling in discussie gekomen. Er is een groep in ons land het hier boven geciteerde commentaar wijst ln die richting die er van uitgaat, dat een topfiguur in de sport een zo unieke verschijning is, dat men er zuinig mee moet zijn en dat eigenlijk het lands belang er mee is gediend wanneer de bewuste knaap buiten de militaire dienst mijft. Wanneer een sportman door deze dienst niet in staat is intensief te trainen zal hij belangrijke internationale succes sen missen, zo zeggen de bezorgden, zijn conditie gaat zienderogen achteruit. ,En dan worden er belangrijke kansen gemist de betrokken man als bijvoorbeeld good- will-ambassadeur te laten optreden voor Nederland'. Bovendien zo redeneren zij verder zal deze ene man in dienst heus niet worden ge mist, het leger zal er niet aan ten onder in als hij niet onder wapenen komt. De ze argumenten echter zijn niet terzake dienend. ZQ zijn ont leend aan een normenstelsel, waarin de sportprestatie absolute waarde heeft. Het is echter niet het normenstelsel, dat in het .gewone' bestel kan worden overgenomen Men werkt daar met ge heel andere normen en argumenten. De moderne sportbeoefening voor zover het de top betreft heeft veel gemeen met de artiestenwereld: zij is omgeven met publiciteit, wordt voorzien van com mentaren alsof het om zaken van oorlog en vrede gaat, de sportman is in deze gedachtengang minstens zo belangrijk geworden als de staatsman, hij is een ster van de eerste orde. Alles wat hjj doet (en niet doet), zijn kwade en goede luimen, zijn conditie en zijn uitspraken, het komt allemaal in de krant en op het scherm, hij is verheven tot een Gebeur tenis, een Evenement. Wie in deze wereld leeft en de normen daarvan als heilige regels beschouwt, meent maar al te vaak dat daarvoor alles moet wijken, ook de gewone burgerlijke plichten zoals die voor iedere jongeman gelden. Het ls nu al zover gekomen, dat ln commentaren wordt betoogd men leze het citaat hierboven dat een leger-psychiater er beter aan had gedaan de Grote Sportman af te keuren, zodat hij vrijge steld zou zijn geruisloos van mi litaire dienst. Het komt er dus op neer, dat de psychiatrische dienst van het le ger min of meer in staat van beschuldi ging wordt gesteld omdat men niets kwalijks bij Okker heeft weten te vinden. De verhoudingen in een dergelijk betoog zijn, dunkt ons, wel helemaal zoekge raakt. In de zaak O.kker ls naar ons gevoel thans de juiste beslissing genomende bewuste jongeman moet in dienst als ieder ander. De overweging dat hij een belangrijke sportman is kan hooguit van invloed zijn op de plaats, waar hij in militaire dienst terecht komt, meer mag men eigenlijk niet eisen. Wanneer een mini l:er zou hebben besloten alleen op grond van de ongetwijfeld grootse sportprestaties de dienstplichtige Okker een algehele vrijstelling te verlenen, dan MR J. VAN AARTSEN: VOORBEELD VOOR NEDERLAND'. j^AKtltjK uitzonde ringspositie. Natuurlijk drnen de mili taire autoriteiten binnen het kader van de dienst de betrokkene zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen zijn conditie op peil te houden, zoals er ook facilitei ten zijn voor Studerenden enz. Maar daar mee kan de zaak dan afgedaan z(jn. Als het hier bovendien werkelijk om een sportieve jongeman gaat, dan zal hy zonder twijfel pogen er met zijn mede- dienstplichtigen van te maken wat mo gelijk is. En als hem dat lukt is dat een prestatie waar hij minstens zo blij mee kan zijn als met een moeilijke overwin ning. Wanneer hij inderdaad over een dergelijke mentaliteit beschikt, zal hij vermoedelijk maar weinig ingenomen zijn met de opvatting, die we hierboven citeerden, namelijk dat de psychiater hem had moeten afkeuren. We kunnen ons voor een sportman een plezieriger commentaar voorstéllen. OP het industrieterrein van Zierik zee is vrijdagmiddag een met veel zorg en liefde omringd stuk sociaal werk een nieuwe behui zing toevertrouwd: de nieuwe centrale werkplaats .Schouwen- Duiveland' was aan de officiële opening toe. Tien jaar terug be gon op dit eiland het instituut voor gehandicapten. Met drie man werd gestart. Thans zijn er in de modern geoutilleerde, lichte werkhallen bijna tachtig vrouwen en mannen aan de slag. Ruimte is er voor honderdtwin- E11 die accommodatie heeft de com missaris van de koningin, gebruik gegeven. Aartsen, nu Het gege en prachtig gebouw. Een werk plaats, die Nederland ten voorbeeld kan strekken'. Met die kwalificatie en niet alle goede wensen daaraan toegevoegd kan er in de naaste toe komst heel wat worden aangepakt in een door prettige werkomstandig heden gestimuleerde sfeer. Een grote kantine vol genodigden kwam gistermiddag als gast van eeD bijzon der tevreden bestuur en directie vaststellen dat het wel goed zit met de nieuwe behuizing voor de gehan dicapte werkers van het eiland en van Sint-Philipsland. Na anderhalf jaar bouwen en nog eens zes jaar plannen maken was het dan voor het bestuur van de gemeenschappe- lilke regeling, voor directie en voor personeel van de centrale werkplaats zover. Iedereen was er ingewerkt en met plezier kon men nu na enkele uren van toespraken en felicitaties wat van de produktle laten zien. 1 het zover te brengen ls er overi gens heel wat ondernomen, moesten er veel moeilijkheden, misverstanden en tegenslagen worden overwomwu Waren er ook verschillende plezieri ge momenten, zoals de gift van het provinciaal bestuur van Friesland bij de ramp van 1953 aan Zeeland be schikbaar gesteld. Dertigduizend gul-1 den daarvan zijn nu in de centrale werkplaats .Schouwen-Duiveland' ge-I stoken. En de Friese gedeputeerde. mr P. E. van Krevelen, kwam die nu met een bijzonder origineel gebaar overhandigen. Negen ton Negen ton is er in het nieuwe com plex op het Zierikzeese industrieter rein gestoken. Een investering ove rigens, die de moeite loont. De nieuwe centrale werkplaats één van de tweehonderd in het land is han dig en comfortabel van opzet, voor dien van allerlei snufjes en prak tische voorzieningen. En met de ope-| ning is de ring van zeven moderne huisvestingen voor dit soort werk plaatsen in Zeeland gesloten, zoals de heer A. J. Berenpas namens de frovinciale federatie in een felicita- ietoespraak meedeelde. Dat deze vorm van werkgelegenheid voor de gehandicapte mens van alle kanten op de kanden gedragen wordt, kwam gisteren in Zierikzee op ver schillende manieren naar voren. De kerken van Schouwen-Duiveland en het Leger des Heils byvoorbeeld bo-1 den een geschenk aan, vol van sym boliek en erkentelijkheid aan de over- beid. Een kunstwerk in koper en alu- niniuni van de Zierikzeese leraar A. S. M. Braat. Het hangt aan de vchterwand van de kantine: de wer-l (Zie slot pas2 kol, 2) Vijf personen verloren het leven en vijf endertig werden gewond toen gisteren een tjokvolle autobus van de Westduitse posterijen op een overweg in het Beierse Lindau door een goederentrein werd gegrepen. Door nog niet bekende oorzaak waren de afsluitbomen niet naar beneden. Det trein sleurde de bus over een afstand van ruim tweehonderd meter over de spoorbaan mee. In de bus zaten vrouwen, die op weg waren naar hun werk in Lindenberg en kinderen die naar school gingen. Een aantal passagiers werd met behulp van snijbranders bevrijd. De chauffeur kreeg een zenuwschok. De politie arresteerdet de overwegwach ter. Deze kon niet verklaren waarom hij de bomen niet had neergelaten. Door dat er mist hing zag de machinist de bus pas toen hij slechts veertig meter van de overweg verwijderd was. Het was toen te laai om de trein met acht-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1