Kosygin KWESTIE-VIETNAM OP AGENDA i VEILIGHEIDSRAAD L Stem van Jordanië gaf de doorslag C a o-besprekingen bouw vastgelopen DR VELDKAMP WIL DE SOCIALE UITKERINGEN MET TIEN PCT VERHOGEN Tien van dertig Zeeuws-Vlaamse raden akkoord met herindelingsplan Ontwapening HELIKOPTER NEERGESTORT - 22 DODEN Deel boortoren in Noordzee gezonken Werkge gevers met eens met eisen ULTIMATUM EN KORT GEDING CONFECTIE OPGESCHORT Vijf partijen komen met één verkiezingskrant Arrestaties na wapensmokkel in Libanon Echtpaar gedood door kolendamp Per 1 januari van dit jaar Onzindelijke folklore SCHEEPSRAMP BIJ SUMATRA BRUSSEL KOMT MIJNWERKERS TEGEMOET 209e jaargang - no. 28 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i do Velde. F. I de Poglcr. Hootdreded I. 2094. Adv. prijs 34 c (b.f.g. red. 2078/3169. edv. 237S). Goes. C Jsdcllngen 21/, Uriel. Kleine ed*. (m«. 8 r. Donderdag 3 februari 1966 Inbreker brak er eens ai t Pagina 3 In een boodschap aan de ontwa peningsconferentie te Genève, zegt premier Kosygin dat het Kremlin bereid is er mee in te stemmen niet de eerste te zijn wat gebruik van atoomwapens betreft, voorop gesteld dat andere atoommogend- heden diezelfde bereidwilligheid tonen. Voorts breekt Kosygin een lans een verdrag tegen verspreiding atoomwapens. .Het wordt hoog tijd dat het gebruik van kernwapens buiten de wet wordt gesteld', aldus de Russische premier, die voorts stelt dat als er geen pact tot beperking van de atoomwa pens wordt getekend, het gevaar dat een atoomoorlog uitbreekt vele malen toe neemt. Kosygin verwijt het westen plannen te smeden die moeten maskeren dat West- Duitsland de hand op atoomwapens wil leggen. Kosygin stelt deze punten: Rusland is bereid een verdrag aan te gaan over het verbod van het ge brek van atoomwapens tegen sta ten die die wapens niet heoben. Rusland steunt een Pools plan voor een atoomvrije zone in Midden- Europa. Rusland dringt aan op de vernieti ging van voorraden atoomwapens, verbod van de produktie er van en volledige vernietiging van de mid delen tot overbrenging er van. Rusland staat de sluiting van mili taire bases op buitenlandse bodem voor. Rusland dringt aan op vermindering van militaire begrotingen. Rusland wil het verdrag voor een ge deeltelijke kernstop laten volgen door een verbod van ondergrondse proe ven en wel op basis van het gebruik van nationale detectiemiddelen voor controle op dit verbod. Westelijke waarnemers zien in dat laat ste een bewijs dat Rusland nog altijd te- fen internationale inspectie met betrek ing tot zulk een verbod is gekant. IN OOST-PAKISTAN Een holikopetor van Pakistan Interna tional Airlines is gisteren nabij Farid- poor, in Oost-Pukistan, neergestort. De 22 inzittenden kwamen hierbij om het le ven. Jordanië heeft zich gisteravond uitgesproken vóór een debat over de kwestie-Vietnam in de Vei ligheidsraad. Hiermee is het Amerikaanse voorstel tot een dergelijke gedachtenwisseling binnen de raad aanvaard. Dinsdag verklaarden acht landen zich voor het Amerikaanse voorstel nadat de gehele dag was vergaderd. Men kwam echter één stem tekort om de kwestie-Vietnam op de agen da te plaatsen. Jordanië kreeg respijt tot gisteren om een standpunt te bepalen. De volgende landen hebben voor het Amerikaanse voorstel ge stemd: de Verenigde Staten, En geland. Argentinië, Nationalistisch China, Japan, Nieuw-Zeeland, Ne derland, Uruguay en Jordanië. Twee landen stemden tegen, ter wijl vier leden van de raad zich van stemming onthielden. De uiteindelijke stem van Jordanië heeft de schaal ten gunste van het Ameri kaanse voorstel doen overslaan in weer wil van de bezwaren die zijn geuit door de communistische wereld en Noord- Vietnam tegen een Vietnamdebat in de Veiligheidsraad. De Sowjet-Unie, evenals Frankrijk trou wens, meent dat de Verenigde Naties zich op generlei wijze mogen mengen in het Vietnamese conflict. De Russische afgevaardigde Fedorenko wees in dit verband op de akkoorden van Genève van 1954 en voegde eraan toe dat wanneer de VS zich strikt aan deze overeenkomsten houden, Washing ton ,alle troepen en die van zijn sa tellieten' zou moeten terugtrekken uit Zuid-Vietnam. I Vijf dagen geleden is een deel van een Amerikaanse boortoren voor de oostkust [van Engeland gekapseisd en in de Noord- I zee verdwenen. Het stuk ligt op een diep te van 27 meter en 112 km uit de kust. Niemand van de 36 Amerikanen en Brit se arbeiders die aan boord waren heeft letsel opgelopen. Geen datum De Veiligheidsraad ging Aa de stem ming akkoord met een voorstel van de voorzitter, de Japanner Akira Matsui, dat de leden in particuliere, informele besprekingen zullen bepa len op welke wijze het beste het de bat kan worden voortgezet. Matsui sloot de bijeenkomst zonder een da tum vast te stellen voor een nieuwe vergadering van de raad. Leiders van de Amerikaanse hebben er intussen op aangedrongen, dat de Geneefse conferentie van 1954 weer bijeengeroepen zal worden in een stre ven tot vrede in Vietnam te komen. De democratische fractievoorzitter Mike Mansfield vindt, dat geen tijd verloren moet worden om ,een voorstel van N. Vietnam, de kwestie van vredesonder handelingen bij de Geneefse conferentie over Indo-China aanhangig te maken' in overweging te nemen. Senator Mans- field heeft gezegd, dat Engeland en Rusland, als voorzitters van deze con ferentie, onmiddellijk stappen moeten doen om de Geneefse conferentie over Indo-China bijeen te roopen. Senator Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkin gen, heeft er bij de Amerikaanse rege ring op aangedrongen ,een bereidheid van Hanoi en Peking om de conferentie te heropenen' te aanvaarden. Het Noördvietnamese ministerie van Bonden breken overleg af De onderhandelingen over de cao bouwnijverheid zijn gisteren vast gelopen. Naar aanleiding hiervan heeft de centrale commissie bouw nijverheid, waarin de drie werk nemersorganisaties samenwer ken, de volgende verklaring uitge geven: ,In de vandaag gehouden vierde bespre king tussen partijen bij de cao hebben de werkgeversorganisaties de voorstel len van de werknemersbonden afgewe zen. De tegenvoorstellen van de werk gevers waren daarbij dusdanig star en beperkt, dat zij geen ruimte boden voor verdere onderhandelingen. De drie werknemersorganisaties besloten daar om de onderhandelingen af te breken', Van de zijde van de raad van bestuur bouwbedrijf is meegedeeld dat het loonoverleg in de bouwnijverheid voor onbepaalde tijd is opgeschort. De uit de werknemersvoorstellen, aldus de verklaring van werkgeverszijde, voortvloeiende loonkostenstijging is dermate buitensporig dat deze niet verantwoord te achten is. Voor de werkgever zijn die voorstellen der halve onaanvaardbaar. ,Op 13 janua ri jl hebben de werkgevers reeds aan de werknemers laten weten dat de verbeteringen in de cao binnen verantwoorde grenzen dienen te blij ven. Op hun Beurt hebben de werk gevers aan de werknemers redelijke tegenvoorstellen gedaan inhoudende onder meer 'n verhoging van de uur lonen met 7 procent. Deze voorstel len zijn door de werknemers afgewe zen'. Maar liefst 128 Koreaanse verpleeg- sters zijn in Frankfort per vlieg- 1 tuig aangekomen om in verschillen- de Duitse ziekenhuizen te gaan j werken. De meisjes, die eerst' een taalcursus zullen volgen, hebben een 2-jarige arbeidsovereenkomst gesloten. Vyf politieke partijen zullen In de grote steden van Zuid-Holland voor de provinciale statenverkie zingen gezamenlijk één verkie zingskrant uitgeven. Het zijn de PvdA, de KVP. de AKP, de CHl' en de VVD, die voor dit politieke novum hebben getekend. Iedere deelnemende partij gaat in een halve pagina een samenvatitng geven van zijn verkiezingspro gramma. Op de voorpagina zet de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr J. Klaassesz, het werk van de provinciale staten uiteen. De krant krijgt een oplage van 630.000 exemplaren en wordt huls aan huis verspreid in Rotterdam. Den Haag, Schiedam. Vlaardin- gen, Delft, Dordrecht, Gouda. Leiden, Leerdam, Gorkum en Rid derkerk. De bezorging van het blad vindt medio maart plaats. De krant wordt gedrukt bij de NV ,De Arbeiderspers' in Rotterdam, die ook de advertentie-exploitatie verzorgt. In Libanon zijn in verband met de ont dekking eerder deze week van 1500 machinegeweren aan boord van het Bulgaarse vrachtschip .Veliko Tirnovo' zes arrestaties verricht. Tot de gearresteerden behoren de ka pitein van het schip, de directeur van de maatschappij .Levant Express', een douanebeambte en twee Duitsers. De eerder aangehouden agent in Libanon van de Bulgaarse scheepvaartmaat schappij Is op vrije voeten gesteld. buitenlandse zaken heeft dinsdag in Hanoi verklaard, dat alleen de Geneef se conferentie bevoegd is om zich met de Amerikaanse militaire acties inj Vietnam bezig te houden. Ambtenaren van het Witte Huis heb ben gezegd, dat aan het bijeenroepen van de Geneefse conferentie niets in de weg staat als de Sowjet-Unie met Engeland hiertoe zou willen samenwer ken. Maar de Sowjet-Unie had dit tot dusver achterwege gelaten. Vermoedelijk door kolendampvergifti ging is dinsdagnacht een jong echtpaar wonende aan de Sint Theresiastraat in het stadsdeel Strijp te Eindhoven om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 34-jarige heer J. C. Bertelink en zijn 31- jarige echtgenote M. J. C. van der Put ten. Gistermorgen omstreeks half acht be merkte het achtjarige enige zoontje dat er op de slaapkamer van zijn ouders iets niet in orde was. Het ventje riep de hulp in van een pensiongast die man en vrouw onbeweeglijk aantrof. Hij alar meerde de politie en huisdokter. De laatste kon slechts de dood constateren. Bij een onderzoek door de brandweer bleek dat de langs de slaapkamer lo pende schoorsteen ondeugdelijk was en zeer diepe scheuren vertoonde. Het mis tige weer en de slechte ventilatie in de slaapkamer hebben mede het ongeval veroorzaakt. de zaak- Staphorst thans opgelost. Burge- stcr Haverkamp heeft dinsdag in I aanwezigheid van justitie en politie een langdurig gesprek gehad met een aantal jongelui en de indruk bestaat nu. dat de ze jongeren züllen proberen hun kornui ten ervan te overtuigen, dat hun actie* met .schandboog' en andere antieke ge bruiken er geheel naast waren. Het is I te hopen voor de burgemeester, dat zijn methode werkt, de methode van ,het ge sprek' en van .het overtuigen langs rede- li ïjke weg'. Vermoedelijk denkt hij" er ver- i der mee te komen dan met een ijzeren beleid. Natuurlijk zullen hier en daar sommige critici misnoegd het hoofd schudden over een dergelijke rustige gang van zaken, omdat zij meer voor de harde lijn met sabels en gummistokken voelen, maar toch geloven we, dat de burgemeester van Staphorst de juiste een kwestie als deze pas op de juiste wijze beoordelen als men de samenleving ter plaatse met al haar eigenaardige ge woonten en reacties redelijk kent. menleving dient naar onze mening in de beschouwingen te worden betrok ken. wanneer men poogt tot een oordeel te komen over het recente beleid van de burgemeester. Hier was namelijk sprake van een opvallende situatie, waarin voortdurend een groot misverstand bleek. Wat was er in Staphorst aan de gang? Een .volksgericht', zei men in deze ge meente. En dat betekende, dat een groot deel van de oudere generatie het gedoe van de belhamels rond een jonggetrouwd stel sanctioneerde: het ging hier immers om gewoonten en activiteiten zoals men die m het bewuste dorp van vader op zoon kent. Een dergelijk volksgericht wat een afschuwelijk woord is voor een deel van de Staphorstera een accep tabele zaak. helaas. Maar hier begint het grote misverstand: de jongelui hebben aller minst een .volksge richt' toegepast, er was zelfs naar de loodzware Staphorster begrippen door betrokkenen maar heel weinig misdreven. Waar het dan wel om ging? In werkelijkheid was hier spra ke var. een jongerenrelletje: de opstan- digen gebruikten in feite een stuk bar baarse folklore om de .nozem' uit te han gen en deden dat onder de dekmantel van een oud, naargeestig gebruik. Tegen deze achtergrond "lijkt ons het optreden van de burgemeester wijs en verstandig: hij heeft met de politie op het juiste mo ment ingegrepen en is daarna met de jongelui gaan praten. En dit praten kan betekenen, dat de opstandigen hun agitatie in de juiste verhouding gaan zien, namelijk niet als een optreden in dienst van en gesanctioneerd door een gemeenschap, maar gewoon als keet schoppen'. Dit keetschoppen is echter niet iets van Staphorst alleen, het komt over de hele wereld voor sinds de eerste mens en zal er blijven zo lang er jeugd is. Dergelijke relletjes kunnen weliswaar heftige vormen aannemen, maar de diep gang is meestal gering. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr G. M. J. Veldkamp, heeft aan de Sociaal- Economische Raad verzocht hem advies uit te brengen over de vol gende verhogingen per 1 januari 1966 van de welvaartsvaste socia le verzekeringsuitkeringen: Scheuren in het Vaticaan De laatste tijd zijn scheuren verschenen in muren van het Vaticaanse paleis. Men maakt zich daar niet ongerust over maar meent toch dat er niet te lang meer met restauratie kan worden ge wacht. Dit te meer vanwege de extra belasting welke de oude muren te dra gen krijgen door de aanleg van een ter ras waarop de paus zich wat zal kunnen vertreden zonder helemaal naar de Va ticaanse tuinen te behoeven gaan. Algemene ouderdomswet: van 3756,- tot 4110,- per jaar voor huwde bejaarden en van 2628,- 2892,- per jaar voor ongehuwde bejaar den. Algemene weduwen- en wetenwet: van 3756,- tot 4110,- per jaar voor we duwen met kinderen jonger dan 18 jaar, 2628,- tot 2892,- per Jaar voor we duwen zonder kinderen beneden de 18 jaar. Van 834,- tot 906,- per jaar voor wezen tot 10 jaar, van 1254,- tot 1362,- per jaar voor wezen van 10 tot 16 jaar, van 1626,- tot 1764,- per jaar voor stu derende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar. Interim invaliditeitsrentetrekkers: 5178,- tot 5628,- per jaar voor inva liden in klasse a, van 4212,- tot 4578,- per jaar voor invaliden in klasse b, van 3240,- tot 3522,- per jaar voor invali den in klasse c. Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kinderbijslagwet voor kleine zelfstan digen van 83,46 tot 90,48 per kwartaal voor een eerste kind en van 95,16 tot 103,74 per kwartaal voor een tweede kind. Algemene kinderbijslagwet: van 95,16 tot 103,74 per kwartaal voor een derde kind, van 127,92 tot 138,84 per kwartaal voor een vierde en een vijfde kind, van 142,74 tot 155,22 per kwartaal voor een zesde en zevende kind, van 158,34 tot 171,60 per kwartaal voor een achtste kind en elk volgende kind. In deze aan de SER voorgestelde hogingen zyn verwerkt de loonontwik kelingen sedert de laatste herziening tot 1 ianuarl 1965, de toepassing voorindexering van 5 procent in i band met de loonontwikkeling in 1! Minstens 89 mensen zijn om het leven gekomen by het vergaan van de ,Pen- mlna' van de Indonesische staatsolie- maatschappü bij de Noordsnmatraanse haven Belawan op 25 januari jl, aldus een bericht van .Antara'. Er waren meer dan tweehonderd passagiers aan boord, merendeels vrouwen en kinderen. Tot nog toe is van 109 mensen bekend dat zij gered zijn. Verscheidene perso nen worden echter nog vermist. Som mige verdronkenen zijn door de haaien verslonden. De .Permina' was op de te rugweg naar de haven na een tocht door de baai van Belawan ter viering van het einde van de mohammedaanse vasten maand. Naar de oorzaak van de ramp is nog een onderzoek gaande. BALANS NA DE DERDE RONDE' Voorstellen Werkgevers en werknemers in de] confectie-industrie menen een De cao voor de bouwnijverheid, waar- irrnndslno-te hehhen p-evonden voor bÖ rond 300-000 werknemers zijn be- gronusiag re luimen gevonaen oorlrokkeni loopt op x maart af. omstreeks de oplossing van het tussen hen de jaarwisseling formuleerden de drie gerezen conflict, ZO hebben zijwerknemersbonden hun voorstellen, te weten onder meer een verhoging van gistermiddag na al loop van een <je uurlonen voor de eerstvolgende twee voortgezet onderling beraad me-!jaar van 8 procent op jaarbasis (na dcR.-dedd. Als gevolg hiervan zal ™™*riung het door de werknemers gestelde ultimatum alsmede het door de werkgevers aanhangig gemaakte kort geding worden opgeschort tot een definitieve oplossing is verkre gen. Intussen worden de onder handelingen over een nieuwe cao hervat. en de tien procent verplichte franchise), verbetering van de jeugdlonen, uitbrei ding van de vakantie, inkrimping van de gemeenteclassificatie, invoering van een investeringsloon van vijf procent, verkorting van de arbeidstijd met in gang van 1 maart 1967 tot 43 Si uur per week en verhoging van de vorst- verletuitkering tot 100 procent van het basisuurloon. Kritiek Zoals bekend is hadden de werknemers bonden in de confectie-industrie een De werknemersvoorstellen kregen ultimatum gesteld aan de zgn. stijlgroep- kritiek nog voor de onderhandelingen leden van het Sociaal Werkgeversver-waren begonnen. De christelijke aanne- bond in de confectie-industrie te tSro-1 mersbond vond de voorstellen niet reëel ningen. Het ultimatum zou morgen af-|(de bond rekende het pakket voorstel- lopën. Indien niet zou worden vo'daan len om tot gemiddeld 25 procent), de aan de verlangens van de vakbonden minister van volkshuisvesting en bouw-| ten aanzien van de bevoordeling van nijverheid gaf te kennen, dat de voor- eeoreaniseerde werknemers, zou maan-stellen afbreuk doen aan het financie- HB0HÜ HHMH de king worden geproclameerd. TWAALF GEMEENTEN - MET BIJNA 60 PROCENT VAN GEHELE BEVOLKING - WILLEN NOG VERDER Tien van de dertig Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben zich de afgelopen weken unaniem of in meerderheid geschaard achter de herindelingsplannen van het provinciaal bestuur. Die tien gemeen ten tellen gezamenlijk 49.700 van de 94.400 inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat is ruim 52,5 procent. Overigens heb ben in totaal 12 gemeenten zich voorstander getoond van één grote gemeente in hun gebied (west, midden of oost). In die 12 gemeenten wonen in totaal 56.100 inwoners of wel ruim 59 procent /an de gehele bevolking. Het was voor de derde maal In nog geen drie jaar tyd dat de raden van de betrokken gemeenten werden uit genodigd hun oordeel over die voor genomen herindeling kenbaar te ma ken. Zoals bekend beoogt het laatste plan de vorming van vijf nieuwe ge meenten, namelijk twee in het wes ten, één in het midden en twee In liet oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen. Die vijf nieuwe gemeenten zouden er dan als volgt gaan uitzien: 1. Aardenburg - Sluis met 6400 in woners; 2. Oostburg - Retranehement - Cad- zand - Nieuwvliet - Groedc - Breskens - Schoondjjke - Hoofd- Van die dertig gemeenten hebben zich voor de plannen van het pro vinciaal bestuur uitgesproken de ra den van de tien gemeenten Aarden burg, Oostburg, Cadzand, Temeu- Hoek, Biervliet, Axel, Hontenis- Terneuzen - Hoek - Biervliet - Philippine - Sas van Gent VVestdorpe - Zuiddorpe - Overslag - .Axel - Zaanislag met 43.250 in woners: l. Vogelwaarde - Hontenisse met 8350 inwoners: 5. Hulst - Sint-Jansteen - Clinge - Graauw - Koewacht met 17.200 inwoners. Groede, Breskens en Waterlandkerk je) noemden de plannen van gs on aanvaardbaar omdat die naar hun mening niet ver genoeg gaan. Zij wil len namelijk niet minder dan de vor ming van één gemeente voor geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen, dus met inbegrip van Aardenburg en Sluis. Een verlangen, dat overigens geheel wordt gesteund door de raad van Oostburg, die evenwel niet zo ver wilde gaan om over het nu aan de orde gestelde plan een .onaanvaard baar' uit te spreken. Ook in Hoofd plaat gaan de gedachten uit naar eén gemeente ,West-Zeeuwsch-Vlaan deren' omdat men daar het streven naar het behoud van de zelfstandig heid nog wel voorstaat, doch dat niet meer haalbaar acht. Kustgemeente Retranehement wil ook wel met het gs-plan meegaan, maar dan alleen als een gecombineerde kustgemeente niet haalbaar is. Voor de overige gemeenten in dat gebied gaan de plannen van het provinciaal bestuur te ver. Zuidzande is wel genegen deel te nemen aan een combinatie met de buurgemeenten Retranehement. Cad zand. Nieuwvliet, Oostburg en Wa terlandkerkje. Een zes-gemeenten- Èlan dus. Izendijke wenst vooralsnog niet ver der te gaan dan de vorming van een driemanschap met Aardenburg en Sluis. In Schoondijke heerst ver deeldheid. Het gs-plan kon daar geen meerderheid verwerven, terwijl bij een voorstel van b en w voor de vorming van een noordelijke gemeen te, de stemmen staakten. In Sluis blijft men vasthouden aan het streven naar zelfstandig heid. Overigens heeft men daar geen bezwaar tegen wat schaal vergroting door bijvoorbeeld een toevoeging van Retranehement. desnoods van Cadzand en zelfs van Aardenburg. Maar dan moet .de Sluis' behouden blijven en het be stuur van die vergrote gemeente in het belfort blijven zetelen. dét begrijpt, als zij dankzij het optreden van burgemeester Haverkamp dc ware aard van haar optreden be seft, dan is veel gewonnen. Misschien dat détn deze jongeren zich zullen verba zen over de ouderen, die hun rebellie sanctioneerden, misschien ook dat zij zich er dén bewust van worden, dat in Staphorst tot nog toe een immorele folk lore in stand werd gehouden onder het valse mom dat de moraal van de ge meenschap er mee werd gediend. Als de burgemeester dat inderdaad zou berei ken, dan zou dat betekenen dat in zijn gemeente een middeleeuws en onzinde lijk stukje folklore op het punt staat te verdwijnen. Nog groter In het oosten zijn drie gemeenten, die zich büjveij uitspreken voor de vorming van één gVote gemeente .Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen'. Dat zijn Hulst, Vogelwaarde en Sint-Jansteen Alleen voor Clinge gaan alle tot nu toe gelanceerde plannen nog steeds te ver. Die j blijven of F Graauw en Lahgendam. Van de tien gemeenten, die volgens de plannen (Zie slot pag. 2 kol. 6) De Belgische regering heeft gis teravond een deel van de eisen van de stakende mijnwerkers in het kolenbekken van Belgisch Lim burg ingewilligd. Hoewel sluiting van de mijn te Zwartberg als on derdeel van het saneringsprogram ma van de kolenindustrie doel blijft, is besloten het stilleggen van deze mijn afhankelijk te ma ken van de mogelijkheid andere bestaansmiddelen te vinden voor de mijnwerkers. mate het aantal nog niet elders onder gebrachte arbeiders vermindert. Een soortgelijke regeling zal ook gelden voor de bovengrondse werknemers. De Belgische regering besloot gisteravond laat tot deze maatregel na spoedover leg met een delegatie uit de provincie Limburg, waarvan ook vertegenwoordi- 1 gers van de vakbonden deel uitmaak ten. Men koestert de hoop dat deze ga rantie de duizenden mijnwerkers die zich door de aangekondigde sluiting van hun mijn met werkloosheid voelden be dreigd, tot kalmte te brengen en een ein- de zal maken aan de betogingen die aan j twee arbeiders het leven hebben gekost en tientallen gewonden hebben geeist. Inmiddels is het gisteravond in de Lim- 1 burgse mijnstreek weer tot incidenten I gekomen waarbij echter geen melding is gemaakt van slachtoffers. In Op- i glabbeek. 12 km van Genk, werden bar- rïkaden opgeworpen, die met benzine werden overgoten en in brand gestoken. Doel was de bussen tegen te houden, die met werkwilligen op weg waren naar de mijn van Waterschei. Met de gebruike lijke waterkanonnen en traangasbom- men maakte de ordepolitie een eind aan deze actie. Het dorp werd .bezet' e.n een veerTigtal inwoners aangehouden voor ondervraging. Gisteren was in de mijn van Waterschei het werk grotendeels hervat, maar in het gehele Kempische kolenbekken zal vandaag niet worden gewerkt. Vakbonden en directies hebben daartoe besloten ivm de begrafenis van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1