KAMER ZEER GERESERVEERD OVER HET AKKOORD VAN LUXEMBURG' Mr Luns blijft op zijn hoede Streekschets voor Schouwen Belgische kompels verwijten hun regering een veel te laks beleid GROTONZEKERHEID OVER FRANSE HOUDING Moskou beschuldigt: CHINA LOKT OORLOG UIT TUSSEN ONS EN DE VS' Brussel stuurt paras naar nu rustig gebied VERMISTE KERNBOM GEVONDEN UK 58 mogelijk overvaren Hel glazen huis Schotse griep' slaat over naar Frankrijk Bijdrage aan het toekomstbeeld van eiland Nationaal 209e jaargang - no. 27 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. ven Je Velde, F. B. den Boer en W. de Pegter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en C. A. de Kok Abonnemenlsprlj» B8 cent per week. 11,40 per kwartaal, franco per poel 11,65 per kwartaal. Loeee nummer. 10 cent Bureau.: Vll.ein»en. W.I,treat 58-60, lel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tel. 3841, (b.g.f. red. 2078/3169, adv. 2375). Coee, Grote Merkt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Ooetburg, tel. 2395. Temeueen, Ar«n.el.trc.t 2. lal. 2911 Zierikree. red. tal. 2425, adm. tel. 2094. Adv. prl|> 34 cent per mm. Minimum per adv. f 5.10. Injeionden mededelingen 2l/j tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regel.) 34 cent per regel, (min. 1,75). „Brievan bureau van dit blad" 50 cent meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Woensdag 2 februari 1966 Sas van Gent zelfstandigK?) Pagina 2 Schoolkinderen te gast in de Westerkerk (Van i Haagse redactie) De rijweg langs de Zwartebergmijn in Zwarteberg is volkomen ver- sperd door omgehakte bomen, ste- j nen en trottoirbanden (Van onze parlementaire redacteur) De tweede kamer heeft zich gis teren zeer gereserveerd getoond over het resultaat van de bespre kingen in Luxemburg over de cri sis in de EEG. De meeste sprekers waren blij dat het werk in de ge meenschap wordt hervat, maar ze waren onzeker over de Franse hou ding in de toekomst. .Deze zekere reserve wordt ook door de rege ring gedeeld', aldus de minister van buitenlandse zaken, mr J. Luns. De minister zei dat zich ln Epgeland een intensieve belangstelling voor toe treding tot de EEG aftekent. .De in druk bestaat dat de Britse regering in dit opzicht in de voetsporen van haar voorganger treedt'. In deze onzf se van de EEG moeten wij extra attent blijven op de mogelijkheid, de gemeen schap nit te breiden, aldus mr Luns. Verscheidene kamerleden hadden op de toetreding" van Engeland gezinspeeld. Mr. Blaisse (kvp) hoopte zelfs dat dit nog in 1966 of 1967 zal gebeuren. Maar de VVD'er mr Berkhouwer zag Enge land geen lid worden van ,een club ir degradatiegevaar'. Aanvaardbaar De KVP-woordvoerder mr Blaisse constateerde een voortduren van de crisis over de besluitvorming bij meerderheid van stemmen in de EEG-ministerraad. Daarom oordeel de zijn fractie niet onverdeeld gun stig over het akkoord van Luxem burg. Het is niettemin aanvaardbaar omdat het alternatief een EEG zonder Frankrijk op dit ogenblik onmogelijk is. Positieve punten vond hij dat de een heid van de ,vijf' is gehandhaafd en aan het recht van de Europese commissie om initiatiefvoorstellen in de dienen, geen afbreuk is gedaan. De PvdA, bij monde van prof Patijn. stelde: ,de crisis is niet opgelost, maar- uitgesteld'. Het conflict kan elk moment weer oplaaien. Eigenlijk is de houding van Frankrijk te gek om los te lopen, vond hij, omdat de zaak van beslissingen bij meerderheid van stemmen vastligt in het EEG-verdrag dat ook Frankrijk heeft ondertekend. Regering en parlement trekken enorme wissel op de taaiheid van de EEG en de verminderde kracht van het gaullisme. Hij waarschuwde tegen pogingen van Frankrijk om de taak van ae Europese commissie verder uit te hollen. Prof Pa tijn pleitte voor handhaving van dr S L. Mansholt, vice-voorzitter van de Eu ropese commissie, als er een nieuwe commissie wordt gevormd door fusie van de uitvoerende organen van de EEG, EGKS en Euratom. Minister Luns zegde alle steun hierbij toe. Labiel Namens de C.H.-fractie zei mr Bos dat de vijf nu hebben aanvaard dat Frank rijk het EEG-verdrag niet zal naleven. ,De crisis is gelegaliseerd, de labiele si tuatie blijft'. Hij sloot een eventueel verdergaan van de vijf zonder Frankrijk niet uit maar vond dit alternatief niet aantrekkelijk als uitbreiding van de ge meenschap binnen afzienbare tijd niet vaststaat. De VVD'er mr Berkhouwer stelde vast: ,de motor van de EEG draait weer. Het is echter de vraag of alle zes cilinders wel hetzelfde toerental zullen blijven houden'. Met referte aan zijn advocaten praktijk noemde hij het een eigenlijk ondenkbare, toestand dat een nalatige debiteur (Frankrijk) met bepaalde eisen is komen aandragen. De SGP-fractieleider ir Van Dis, die te gen de EEG is. zag achter president De Gaulle de hand Gods die voortgang van de Europese integratie belemmert. De A.R.-woordvoedster mej. Rutgers con stateerde een nog voortdurend onbeha gen over de toekomst van de EEG. Voor de PSP-fractle herhaalde mr Slo- temaker de Bruine zijn standpunt: de EEG is een blok in de westerse samenle ving dat niet de moeite waard Is om soevereiniteit aan over te dragen. Ne derland hoort thuis temidden van de neutrale landen. De communist M. Bakker noemde een EEG zonder Frankrijk volstrekt onaan vaardbaar. Het zal een volledige over gave aan West-Duitsland zyn. De huwelijksinzegening In de Westerkerk te Amsterdam zal on der meer worden bijgewoond door 22 leerlingen van lager en voort gezet onderwijs, lyceum, hbs, gymnasium etc., die op 10 nuuirt jarig zyn. l'it elke provincie zal aan de hand van de aanmeldingen een jongen en een meisje (min stens 11 jaar oud) worden geko zen en bovendien zuilen zoveel mogelijk schooltypen worden ver tegenwoordigd. De aanwijzing zal bij loting geschieden. Elke leerling moet worden verge zeld door een meerderjarig fami lielid of eventueel het hoofd of een docent van de school. Deze bege leiders zullen in een zaal elders in Amsterdam de plechtigheden op de televisie kunnen volgen. De scholieren komen reeds op 9 maart naar Den Haag waar een diner wordt aangeboden en wordt overnacht. De volgende dag gaan de kinderen per bus naar Amster dam. Alle kosten worden gedra gen door het ministerie van on derwijs en wetenschappen. NEDERLANDERS WERDEN SNEL GEHOLPEN In het Belgische mijngebied rond Genk was het gisteren vrij rustig- Nadat er maandag bij een verbit terd treffen tussen de Belgische rijkswacht en stakende en beto gende mijnwerkers twee doden wa ren gevallen, zag men gisteren verbijsterd terug op wat er maan dag gebeurd is. Bij de drie mij nen in dit gebied, Waterschei, Winterslag en Zwartberg, ziet men nu en dan nog wel mijnwerkers te hoop lopen en druk discussiëren over de situatie, maar tot gevech ten is het nergens meer gekomen. Wel braken in de provinciale hoofdstad Hasselt enkele honder- den scholieren gistermiddag de keien uit het Stationsplein, maar de rijkswacht wist deze ordever storing, die zich later in een an dere stad herhaalde, snel te be dwingen. In de dorpen rond de drie mynen vindt men wel overal nog de sporen van de gevechten die zich hebben afgespeeld. Op straathoeken scholen hier en daar mijnwerkers samen, druk redenerend of lezend in de pamfletten die de commu nistische party daar uitdeelt. In die pamfletten wordt gesproken over wat genoemd wordt ,de moorden die gaste ren gepleegd zijn en over de twee vakbonden het Algemeen Belgisch Vakverbond en het Algemeen Christe lijk Vakverbond die ,hun taak moe ten verstaan en achter de stakende mijnwerkers moeten gaan staan'. Bijna overal waar men met de mijn werkers in gesprek raakt, wordt duide lijk'dat twee zaken de mijnwerkers be zighouden en wel in de eerste plaats de ontslagen die al gevallen zijn onder de ondergronders van de mijn Zwartberg in verband met de afnemende werkge legenheid en vervolgens het optreden van de rijkswacht dat provocerend wordt genoemd en de ernstige ongeregeldheden zou hebben uitgelokt. De verdwijnende werkgelegenheid zit de arbeiders hoog. Den Haag wil de hulp aan India uitbreiden In Den Haag is actief overleg gaande tussen verschillende ministeries over mo gelijkheden voor uitbreiding van hulp aan India, waar een 150 miljoen mensen door hongersnood worden bedreigd. Dit hééft mr M. van der Stoel, staats secretaris van buitenlandse zaken, gis teravond verklaard in de tweede kamer, in antwoord op vragen van enkele af gevaardigden. Men zou kunnen denken aan een gezamenlijke actie van regering en volk in dit geval, zo zei h(j. De kwestie was ter sprake 'gebracht door de heren Bos (chu) en Pluygers (pvda), die verklaarden dat de 10(1000 gulden, die de regering in december had bestemd voor leniging van de nood In India, onvoldoende waren. Verwijten Zij verwijten de Belgische overheid dat deze geen maatregelen heeft ge nomen toen zij de bui zag komen aandrijven. Zij wijzen er smalend op, dat minister Spinoy, die gisteren uit de Verenigde Staten terugkeerde, waar hij industrieën heeft trachten te interesseren voor een vestiging in België, kennelijk zijn doel niet heeft bereikt, .omdat hij er anders juist op deze dag wel iets over gezegd zou hebben'. Zy spreken met verontwaardiging over de eigenares van de mtfn Zwartben de NV Cockerill Ougree in Luik, di enige tijd geleden nog woningen die eigendom van de mijn waren, verkocht aan de arbeiders die erin wonen. Men verwijt dus de Belgische overheid te passief te zHn gebleven en men wijst op Nederland, ,waar de zaken anders worden aangepakt'. Een simpel voor beeld? In de mijn Zwartberg werken ook veertig Nederlandse grensarbeiders, afkomstig uit Eindhoven, Valkenswaard, Weert en Susteren. .Vorige week al is uit Geleen met deze mensen contact genomen om hen aan ander werk helpen'. nog meer te prikkelen. Gisteren arri veerden ruim driehonderd man para troepen met hun paarse baretten en commando's. Stille getuigen Wie nu bij de mijn Zwartberg komt de eerste mijn die gesloten wordt en waar vorige week donderdag de eerste veertig mensen werden ontslagen ziet er slechts een tiental ondergron ders omgekapte bomen verbranden, die dwars over de weg liggen. Hoe het daar de afgelopen dagen gesteld geweest is, blijkt uit de vele stille getuigen die vooral verstrooid liggen: uitgebrande wrakken van twee voertuigen van de rijkswacht, uitgerukte palen, omgekap te bomen, afgerukte verkeersborden en uit de grond gerukte stenen. Bij Waterschei vormen nu nog de man nen van de rijkswacht een grimmig cor don voor de poort van de mijn. ZIJ zijn bewapend met geweren eu op die ge weren dragen zij traangasgranaten waarmee maandag betogingen uiteen werden gejaagd. Praat men met ze, dan hoort men: het kon niet anders meer. Para's ,De arbeiders waren buiten hun zinnen en toen er zeventien van ons waren neergeslagen, moesten we wel ingrijpen. Inmiddels schijnt het toch zo te zyn, dat het merendeel van de duizend man rijks wacht die in het gebied patrouilleert en bewakingsdiensten verricht, wordt teruggetrokken om de bevolking niet Twee onderzeeboten van de Ame rikaanse marine hebben hydrofo il iseh contact gemaakt met het vermiste atoomwapen dat op een diepte van 200 vadem in de Mid dellandse Zee aan de zuidoostkust van Spanje ligt, zo is gisteren uit betrouwbare bron vernomen. Een staalkabel zou aan het atoomwa pen zijn bevestigd doch het zou nog niet mogelijk zijn het te bergen. Het wachten is nu op speciale uitrustings- stukken uit de VS. Twee speciale tweepersoonsonderzeebo ten zullen het laatste deel van de ber gingsoperatie volbrengen. Het zijn de .Aivin' en de .Aluminat'. Zij houden strategische punten, zoals de bruggen over de spoorlijn by Zwartberg en de krachtcentrale bij Waterschei, die zo belangrijk is dat zij zelfs energie le vert aan Zwitserland, onder controle. Dat deze maatregelen lykt niet zo vreemd, als men de hard Voortdurend zijn er de laatste tijd aan- wijzingen over een toenemend on behagen over het functioneren van d® democratie in de huidige tijd. De rege ring is altijd de meerdere van het par lement doordat z(J beschikt over betere en deskundiger inlichtingen, zo l» een veel gehoorde klacht. Oud-minister Toxopeus heeft vorige week voor libe rale studenten onder meer gezegd, dal .de macht van het kabinet groter wordt door de onmacht van de kamer om te zeggen: zo moet het worden gedaan'. In de tweede kamer is onlangs op grond Het Kremlin heeft communistisch China ervan beschuldigd pogingen intrekken van wetenschappelijke me te doen om een oorlog tussen de e'-tn ambtenaren maar per- W -.'meel in dienst van de kamerfracties, verenigde staten en de Soujet die de kosten daarvan I d- kamer Unie Uit te lokken. De beschuldi- kunnen declareren. In tie eerste kamer - heeft in het begin van du :aar de ch- grng was vervat in een geheim me- woordvoerder Geuze 1 outillage van morandum van het centrale comi- de staten-generaai aar. de orde gesteld té van de Russische communist!- g^jg sehe partij, dat op het ogenblik situatie bij andere parlementen in In onder de partijleden circuleert. Engeland is dezelfde zaak eveneens in p J discussie: deze week nog troffen wij in de weekend-bijlage van de Daily theeft Telegraph een beschouwing aan van al vaak Peking beschuldigd van pogin- het bekende parlementslid Tom Dri- gen een nucleaire oorlog tussen Ame- berg. waarin nog weer eens wordt vast- rika en Rusland uit te lokken in de gesteld dat er héél wi' zal moeten overtuiging dat alleen de Chinezen deze veranderen wil de .moeder der parie oorlog zouden overleven en .een mooie-1menten' kunnen fungeren als modern beschaving op de ruines van de oude politiek forum en wetgevende vergade- ring: oude opvattingen en procedures Britse parle ,,00it ,eei? dergelijke oorlog zal zijn in het Britse 'parlement' volstrekt zijn, aldus placht Kroesjtsjew te zeg- niet aangepast aan de eisen van deze gen, dan zullen de overlevenden de do- tijd. Maar men vergisse zich niet het gaat niet alléén om parlementen, de moeilijkheden doen zich ook op .lagere' niveaus voor, in Nederland ln raden en statenvergaderingen. Voor beide laatste categorieën behoe ven we niet ver van huis te gaan. gen, den benijden'. Maar het is de eerste maal dat partijlei- der Leonid Breznj'ew en premier Kosy- r gin deze beschuldiging hebben overgé- nomen en hun aanhangers in kennis brengen van de Chinese vijandigheid ten aanzien van hun land. l Volgens betrouwbare zegslieden bevat het niet voor publikatie bestemde me- Vorige week narn wethouder Poppe af- morandum de volgende punten: scheid van het gemeentebestuur van Vlissingen Het afgelopen jaar was hij China zet zijn obstructie en sabotage door ziekte niet in staat zim wethouders ten aanzien van de levering van functie uit te oefenen, hetgeen hem tij- Russische wapens aan Noord-Viet- dens de afscheidsbijeenkomst tot de op nam voort. merking leidde- .Ik ben in dit jaar tot De Chinezen hebben alle pogingen de ontdekking gekomen, dat de afstand van andere communistische landen tussen het college van b en w eigen- om een gezamenlijk plan van hulp- lijk te groot is'. Oud-wethouder Knoop verlening aan Hanoi afgewezen. De koude oorlog tegen de Sowjet Unie wordt in China zélf met alle fel- "?e ^T001 dje a heid trevoerd met het doel het Chine- Is/ "*oo hem destijds verteld: .Als je zelf ftanthjit iiekkige geruchten hoort, dal uit de ntijn I ''«'kerheid by Waterschei 40 kilo springstof ont-|Krus:en' vreemd zou zijn. Er is nog niets bekend over liet lot van 'le vermiste Urker kotter Ex Mera Gra tia. Volgens de burgemeester van Urk moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat de UK-58 is oven-aren. Het etroffen ziin irhiJnt dat Liberiaans schip woens- men de hard- i,'a8lnorS'en e*11 aanvaring heeft gehad. is hieromtrent nog niet te wethouder bent geweest, ontdek "je pas groot die afstand heid gevoerd met het doel liet Chine- IhL. <.or(?5,5 Van tgC" se volk af te leiden van zyn eigen k°a economische moeilijkheden. men noren tijdens d. - laatste zitting van Lit China komen tienduizenden brie- provinciale staten, ?uffe" voljaaterpropagan- waar met name de liberaal mr Sch] In- da tegen de Sowjet Unie. g-emann en de ch-woordvoerder Van der De Chinezen doen absurde aanspra- Peijl opmerkingen maak:en over de ken op Russisch grondgebied. voorlichting en de documentatie van de Grensincidenten doen zich veelvuldig statenleden. Zij achtten die onvoldoende, voor. In grote gemeenten is de afstand tua- Uit China komen aanzienlijke aantal- sen b en w en de raad al vele j»- len vluchtelingen om in de Sowjet ren een knelpunt. In Amsterdam la i Unie asiel te vragen. aan het hoofd geraakt door een traangasbom, Hij overleed later. De mijnwerker links draagt een hand doek als gasmasker. systeem aanvaard, waarbij by de begrotingsbehandeling althans veel meer commissoriaal wordt afge daan. Stuk voor stuk gaat het hier echter om verschijnselen, die het goede functioneren van de democratie kunnen verminderen, vooral ook om verschyn- selen die de afstand oeatuur-bestuurde groter maken. woord een scheiding te maken tus sen de moeilijkheden in dit opzicht van het parlement en die van staten en raden. Het parlement neemt Immers ln het dualistische systeem, dat in Neder land zijn plaats heeft verworven, een zelfstandige plaats in tegenover de rege ring, Weliswaar bestaat er een .gemeen overleg' tussen beide grootheden, maar regering en parlement treden daarbij elk zelfstandig op. De ministers zijn géén lid noch van de eerste noch van de tweede kamer. Voor de staten-generaai is het dus een geheel eigen zaak zich zo goed mogelijk te voorzien van de outillage om met de regering op de juis te wijze het .gemeen overleg' te kunnen voeren. Vandaar ook. dat minister Smal- lenbroek in het debat met ir Geuze, begin deze maand, nadrukkelijk stelde, dat het initiatief in deze aangelegenheid tbij de staten-generaai zélf ligt. De re gering kan op allerlei manieren mede werking geven (en is ook bereid dit te doem. maar de kamers moeten het ini tiatief nemen: de outillage van het par lement is (en behoort te blijven) een zaak van dat parlement zelf. In raden en staten ligt dat anders: wethouders en gedeputeeraén zijn lid van raad en pro vinciale staten, er is hier een gezamen lijke verantwoordelijkheid. Noen een ge meenteraad noch provinciale staten kun nen zich onafhankelijk van b en w of van gedeputeerde staten een eigen outil lage scheppen. Hier ligt dus het accent op de voorlichting, de voorlichting na melijk van de dagelijkse beleidscolle- ges (met de diensten) aan raden en sta ten. Hoe breder de informatie, hoe klei ner de afstand tussen beide groepen. VISIE VAN GEZAMENLIJKE GEMEENTEN De griepepidemie die 10 dagen geleden in Schotland ontstond en zicli razend snel tot in Zuid-Engeland uitbreidde, is nnar Frankrijk overgeslagen. De landbouwschool in de Franse plaats Briace is gisteren gesloten daar een groot aantal leerlingen de lessen moest verzuimen. Op de Franse luchtmachtbasis bij Tou louse is ongeveer de helft van het per soneel ziek. In de Franse pers wordt de epidemie aangeduid met de naam .Schotse griep'. DE zes gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben elkaar gevon den bij de aanpak van een nieuw, gezamenlijk planeen ontwikkelingsschets voor de streek. Al heeft Schouwen-Dui- veland zijn streekplan, de zes colleges van burgemeester en wethouders vinden het .bijzon der wenselijk', om ook als ge meenten een visie op tafel te brengen, waarmee zij hun pla nologische bijdrage leveren rondom de toekomstige ontwik keling van Schouwen-Duiveland De vereniging van burgemees ters, wethouders en secretaris sen heeft in zijn jongste verga dering aan de stedebouwkundi gen van de Schouwse gemeen ten gevraagd om samen zo'n ontwikkelingsschets uit te wer ken. De stedebouwkundigen willen de schets opstellen in samenwerking met Zeelands provinciaal planologische dienst. Van die kant kan men zich met de gedachte aan een dergelijke ontwikkelingsschets verenigen. Het riet er naar uit, dat niet dit karwei één tot anderhalf jaar gemoeid zul len zyn. De zes Schouwse gemeenten zullen er zo'n 23.000 voor moeten betalen; de kosten zyn overigens af hankelijk van het werk, dat voor el ke gemeente nog moet gebeuren om de gegevens aan te vullen. De Rotterdamse planoloog ir W. F Schut heeft de Schouwse gemeente besturen nu in een schrijven een en ander over de opzet van dit gemeen- elijke ontwikkelingsbeeld ineege- leeld. Men wil het geldende streèk- ilan vooral zien als ,een eerste nood- 'erband om ongewenste ontwikkelin- :en te voorkomen.' Het streekplan is gebaseerd op een prognose voor een betrekkelijk korte periode. .Daarom doet het geen recht wedervaren aan de ontwikkelingskansen, die het eiland ongetwijfeld heeft,' aldus ir. Schut. Dit blykt nu al, zo is zijn mening. .Wat namelijk ontbreekt Is de dam- nienweg, een .middenweg', een delta- spoorlijn, een brede isie op een nieuw Schouwse landschap en een zo ruim kader voor ontwikkelingen van de werkgelegenheid, wonen en recrea tie. dat aan de te verwachten toekom stige vraag doeltreffend kan worden voldaan', zo zégt hij de Schouwse gemeentebestuurders. De bedoeling van de gemeenten is om zich met deze schets een concreet beeld te vormen van een ontwikke ling. die verder reikt dan het streek plan aangeeft. ,Ook bij de provincie heeft men van meetaf de wenselijk heid van een nieuwe, bredere visie onderkend,' aldus ir Schut .In feite wordt daaraan ook met voortvarend heid gewerkt.' Met deze eigen ont wikkelingsschets denken de gemeen ten op Schouwen-Duiveland tevens mvloed te kunnen uitoefenen op de plannen op nationaal niveau, de ge meentelijke belangen kunnen er be ter door worden gediend, zo is de ver wachting. Bij deze toekomstvisie wil men ook de ontwikkelingen van het Zeeuwse Meer en het Grevelingen': Wkm inr.e' culeren. .Zeker nu öp nationaal ni veau voor de openluchtrecreatie ir. verband met de deltawerken een be langrijke plaats wordt ingeruimd.' z' wordt gezegd. En daarbij haalt men ook de opmerking van de ministe- van verkeer en waterstaat aan, da', in de komende jaren meer nog dan voorheen voorzieningen voor de re creatie in directe samenhang .-.iet de deltawerken tot stand moeten komen De verwachting is. dat de kustwer- ken voor de afsluiting van de delta werken grote aantrekkingskracht zul len uitoefenen op de toeristen als at- tractiepunten en dat ook de Greve- lingen .ongekende mogelijkheden voor de recreatie kan bieden. .Het is geheel voorzien als gebied met nieuwe mogelijkheden voor de dag-, weekend- en vakantierecreatie'. Met die gedachten in het hoofd zijn de Schouwse b en w's tot hun beslui gekomen een ontwikkelingsschets te laten opstellen. Het ziet er naar uit dat het een gunstig onthaal zal vin den in de gemeenteraden. In Mid denschouwen heeft de raad er al ,ja' tegen gezegd, op 17 februari zal d< raad Bruinisse deze zaak behande len. En b en w zeggen ervan: ,Me' het oog op de grote belangen, die in verband met de materie rondom de mossel- en oestercultures op het spel staan zijn wjj van mening, dat niet juist zou zijn in dien het gemecn- 'ebc-'uur van Bruinisse zijn mede werking aan dit plan onthield'. maken met we zeiden het reeds de afstand bestuur-bestuurde. En deze verhouding tussen beleid en burger hangt weer samen met de openbaarheid van het bestuur. In het parlement komt die openbaarheid zelden in de knel. Ver moedelijk zal dat evenmin gebeuren ais de kaniers kans zien z:ch een betere eigen outillage te scheppen: het dualis tische systeem van een zelfstandig op tredend parlement en een zelfstandige regering waarborgt openheid, onder an dere door de wisseling var. stukken en de debatten. In radenden staten ligt dat anders, men is daar (door de onmoge lijkheid zich een eigen outillage op te de voor- ikse be llen die voorlichting als regel wel geven, maar de vraag is: hoe? Bij de beantwoording komt de laatste tijd brj herhaling de suggestie van de .informele zitting* naar voren, wethouder Poppe sprak zelfs over een .onderonsje'. Ook in de staten viel onlangs de uitdrukking .informele zit ting'. Informeel, dat wil (altijd) zeg gen. dat er géén wettelijke waarborg is voor de openbaarheid, ook al zou men bereid zijn voor bijeenkomsten als deze de pers uit te nodigen. Het behoeft ver moedelijk geen betoog, dat wij deze methodiek van de periodieke informele bijeenkomsten afwijzen: bet systematisch gebruik daarvan betekent naar onze op vatting, dat men zich op een heilloze weg begeeft. Raden en staten zijn géén exclusieve clubs, die naar eigen goed- i dunken al dan niet openbareinfor mele bijeenkomsten kunnen beleggen. Zij Wonen naar het woord van "Oud tn .een glazen huis, waarvan de luiken slechts bij uitzondering worden geslo ten'. Dat sluiten is bij de wet geregeld, een wet die echter niet van toepassing is op informele zittingen. Er zal dan :ook gezocht moeten worden naar een andere methode om de afstand binnen raden of staten te overbruggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1