WET ZWARE GENEESKUNDIGE RISICO'S KAN 1 JANUARI VAN KRACHT WORDEN Textielbonden stellen ultimatum - mogelijk toch oplossing bij AKU VLIEGRAMP BIJ BREMEN - 46 DODEN ,De Voorst' modelleert de Deltadam voor Oosterschelde Premiepercentage op 1,6 vastgesteld WETSONTWERP THANS BIJ DE TWEEDE KAIRER INGEDIEND ,Delta-ernst in miniatuur Fischböck mag Oostenrijk niet in LAWINEGEVAAR IN EECH Walcheren en Emmen Proeven begonnen Project van f 1,5 miljoen 209e jaargang - no. 24 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i P. iu U V.U., P. I. *i bs-so, t«i. axsa <9.»,». I. 3421, »4m. tal. 3094. 0 V. 4m Pigtar. Hooldr.dactUl W. LxrlOl 3847/3643), Middelburg, Markt 81. t et par mm. Minimum par adv. 9.10. Inaaiondan madadallngan 2yt X tarlat. k [wartaal. Loaaa aummara 30 aant. 0 Bureeuei Vllaalnaan, t, lal. 2395. Tamauaao, Araanaalatraat 2, tal. 2911. Zlarlkiaa, a dit blad" BO can» maar. Giro 3*9300 P.X.C., Mlddalhvr*. Zaterdag 29 januari 1966 Vakbondsleider Michael Quill overleden Michael Qulll, de vakbondsleider die tij dens de recente staking van het perso neel va nhet openbare vervoer ln New York werd gearresteerd en later In een ziekenhuis moest worden opgenomen, ls gisteren op zestigjarige leeftijd overle den. Wanneer de beide kamers der staten-generaal daarmee akkoord gaan, zal ingaande 1 januari 1967 de wet tot regeling van de Volksverze kering tegen Zware Geneeskundige Risico's (AWZ) van kracht wor den. Het object van deze algemene volksverzekering, waarvan het ontwerp van wet thans bij de tweede kamer is ingediend, omvat de geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging van chronisch zieken, langdurig invaliden en gehahdicapten. Het is de bedoeling van het wetsontwerp, dat de zware lasten, welke iedere Nederlander kunnen bedreigen, collectief door middel van een sociale, zich tot de gehele bevolking uitstrekkende volksverzekering door het gehele volk worden gedragen. ing mmmmmm., derlancler, zal in meer dan één opzicht voor de bevordering van de volksge zondheid van de grootste betekenis kun nen ryn', aldus minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels (beiden sociale zaken en volksgezondheid) en staatsse cretaris Hoefnagels (financiën), die de memorie van toelichting by dit wets ontwerp hebben ondertekend. Aanspraak Het wetsontwerp regelt de ln natura ter voorziening in de behan deling, verpleging en verzorging en de daarmee verband houdende revalidatie van zowel geestelijk als lichamelijk ge handicapten. In de eerste plaats wordt gedacht aan een zo volledig mogelijke verstrekking van de intra-murale zorg in verpleegtehuizen en in inrichtingen voor geestelijk en lichamelijk gehandi capten, alsmede in ziekenhuizen na af loop van het eerste jaar verpleging, zo wel ten behoeve van lichamelijk als van geestelijk zieken. Over het vraagstuk van de verzeke ring van zware geneeskundige risi co's (welke uit hoofde van ernstige langdurige ziekten en gebreken op iedereen kunnen komen drukken) werd in het verleden reeds advies aan de regering uitgebracht door de Sociaal-Economische Raad, door de Ziekenfondsraad en door de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Verantwoordelijkheid stuk van de zware geneeskundige i sico's voor de samenleving als geheel betrekkelijk gering Is te noemen, wordt het in de memorie van toelichting ver antwoord genoemd, daarvoor een ver- verzekering in het leven te roepen. Dit houdt, zo wordt gesteld, geen beper king in van de persoonlijke verantwoor delijkheid. .Daarin is juist een verster king van die verantwoordelijkheid ge legen en wel in deze zin, dat iedere burger mede persoonlijk verantwoorde lijk is voor het oplossen van dit be langrijke vraagstuk en daarvoor zyn bijdrage zal hebben te leveren'. Het wetsontwerp is, wat betreft de sy stematiek, geent enerzijds op de be staande volksverzekeringswetten en an derzijds op de ziekenfondswet. De kring van verzekerden is dan ook gelijk aan die van andere volksverzekeringen, waarbij geen enkele leeftijdsgrens noch beneden, noch naar boven is gesteld. Premies De heffing en Invordering van de verschuldigde premies zal geschieden door de belastingdienst. Geen premie zal worden geheven van personen jonger dan 15 jaar en van 65 jaar en ouder. In de wet wordt een alge mene omschrijving gegeven van de verstrekkingen, waarop aanspraak gemaakt kan worden en by Algemene Maatregel van Bestuur zullen aard, inhoud en omvang daarvan nader worden bepaald. Vrije keuze rie van toelichting, kent voor de ver- Zie slot pag. 3 kol. 5) met schuim tegen de brandende wrakstukken van de neergestorte Convair vam de Lufthansa. ULTIMATUM GELDT NIET VOOR ALMELO In een vergadering van leden van de drie vakbonden van werknemers in de Almelose confectiebedrijven ,Sint Lam- bertus', .Unites' en ,De Eendracht', is gisteravond duidelijk gezegd dat het ul timatum dat d vakbonden aan het steld voorlopig niet voor de Almelose confectiebedrijven zal gelden. De .strijd' zal het eerst gevoerd worden in Gronin gen, waar de vakbondsleden bijzonder eensgezind zyn en zich met grote waar digheid en rust achter het standpunt van de vakbonden hebben geschaard. Wellicht stakingen op 7 februari as De drie vakbonden van werknemers in de textiel- en confectie-industrie, ,St. Lambertus', ,Unitas' en ,De Eendracht' hebben het Sociaal Werkgevers Verbond voor de confectie-industrie gistermiddag een ultimatum gesteld. Als het verbond voor vrijdagmiddag 4 februari de vakbonden niet schriftelijk heeft laten weten, dat het zijn standpunt inzake de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden herziet, zal met ingang van maandag 7 februari worden gestaakt. Een tweemotorige Convair van de Duitse .Lufthansa' met 46 inzit tenden 42 passagiers en 4 bemanningsleden aan boord is gis teravond bij de nadering van het vliegveld van Bremen neergestort. Naar de politie meedeelde is het vliegtuig aan het begin van de landingsbaan neergestort en in brand gevlogen. Het toestel kwam uit Frankfort. Geen der inzittenden van het toestel heeft de ramp overleefd. Het hoofdkantoor van de .Lufthansa' in Keulen deelde mee dat er buiten landse passagiers aan boord van het toestel waren, maar men weigerde namen of nationaliteiten bekend te maken. In Bremen wordt verondersteld dat het toestel bij het doorstarten .overtrok ken' Is geraakt, hetgeen betekent dat de snelheid te gering ls om het vlieg tuig in de lucht te houden. Militairen en politie namen deel aan het bergingswerk, dat door de duisternis vertraging ondervond. Nadat de Duitse radio melding van de vliegramp had gemaakt, spoedden velen zich naar het vliegveld van Bremen waar de politie met moeite de afzetting kon handhaven. In het ultimatum worden geen namen echter tegelijkertijd een telegram gezon- genoemd van bedryven waar zal wor- den aan de zes fabrieken, die tezamen den gestaakt. Do vakbonden hebben de .stijlgroep Groningen' vormen, waar- in wordt gezegd dat in deze onderne- ngen ook tot staking wordt overge- De grote zaterdagreportage van deze week handelt over de ,Delta-ernst in miniatuur', zoals die bedreven wordt in het openluchtlaboratorium ,De Voorst' nabij Vollenhoven in de Noordoostpolder. Het resultaat van het bezoek, dat een van onze redacteuren met een fotograaf aan dit labora torium bracht, leest en ziet u op pagina 1 en in het PZC- zaterdagnummer op pagina 13. Verder op: Pagina 2: Wethouder Poppe nam afscheid van Vlissingen. Pagina 3: Frankrijk houdt vast aan vetorecht. Pagina 5: Serooskerke zwemt in het geld. En in het zaterdagnummer Pagina 14: Kunst: Jlja Ehren- burg 75' en de letterkundige kro niek van Hans Warren. Pagina 15: Onder meer een door Jacques Prince geïllustreerde re portage van het oude veerhuis te Kats, ,V"la«mse reuzen in Bres- hens' en de uitreiking van het Zilveren wiel in Oostburg'. Pagina 17: Pagina voor ae vrouw met veel mode nieuws. Verder een artikel over het ka.pperconcours ,De Gouden LolP, dat birnenkort in de Middelburgse schouwburg wordt gehouden. Pagina 19 is gedeeltelijkvoor de autoliefhebbers. He rest is gewijd aan de binnen- en buitenlandse perscommentaren. Pagina SI: Kerk en maatschappij. Medenesse en Zeeland', beraad over de taak van het vormingscen trum Hedenesse. Pagina 25; Culturele agenda voor februari en een gesprek met de cabaretier Paul van Vliet, Standpunten gehandhaafd In de brief aan het Sociaal Werkge vers Verbond schrijven de vakbonden, dat zij hun standpunt in de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden on veranderd handhaven. Zij blyven van mening dat aan de leden van de drie organisaties individuele voordelen moe ten worden toegekend. De werkgevers hebben de drie vak bonden deze week in een brief laten weten dat ook zij op hun standpunt blijven staan. Dit nu aldus de drie bonden laat ons geen andere moge lijkheid open dan hét uiterste middel waarover de vakbeweging beschikt, namelijk werkstaking. In het besef van de ernst van de voor genomen maatregel doen wij op uw verbond een dringend beroep uw stand-' punt opnieuw in overweging te nemen en u alsnog bereid te verklaren tot het plegen van overleg 9p basis van het be ginsel dat de georganiseerde werkne mers individueel moeten worden bevoor deeld, aldus de brief van de drie textiel bonden. AKU Na afloop van hun besprekingen van gisteren hebben de AKU-directie en de vakbonden het volgende gemeenschap pelijk communiqué aan de j>ers en het personeel bekendgemaakt: ,In de heden gehouden bespreking tussen AKU en vakbonden is uitvoe- gewisseld over over een eerder door de AKU gedaan voorstel, dat een uitwerking vorm de van het standpunt dat door de vier werkgeversverbonden in december 1965 is gepubliceerd. De vakbonden zien na ae door AKU gegeven toe lichting in dit voorstel zowel posl- Zie slot pag. 3 kol. 2) Oostenrijk zal de Duitse commissaris-ge neraal voor financiën en economie in Ne derland tijdens de bezetting, de nu 70- jarige Hans Fischböck, niet toelaten. Gisteren werd in Wenen bekendgemaakt dat het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken heeft vastgesteld dat Fischböck geen Oostenrijks staatsburger is. De minister van binnenlandse zaken, Hans Czettel .heeft daarop de betrokken beambten laten weten dat de sinds kort snoorioos verdwenen Fischböck bet land land mag binnenkomen. Berichten vol gens welke Fischböck zich in Oostenryk zou bevinden zijn ongegrond, zo werd ge zegd. TWEE DODEN BIJ VERKEERS ONGELUK Gistermorgen even na acht uur is in Mid- vvolde op rijksweg 33 een verkeersonge luk gebeurd waarbij twee mensen om het leven zijn gekomen. Twee auto's zijn bij een inhaalmanoeuvre frontaal tegen elkaar gebotst, De inhalende chauffeur heeft zich waarschijnlijk vergist in de afstand die hij met zijn tegenligger had, stuurders van beide wagens: de 23-jarige P. Oosterhuis uit Nieuwwolda en de 29- jarige C. N. Kramer uit IJoogezand. Koningin Juliana moest wachten (Van onze speciale verslaggever.) LECH. Overal In Lech am Ari- berg hangen rood omrande affi ches: Er dreigt lawine-gevaar. Koningin Juliana had trouwens al voor ze- hier aankwam gister avond, gemerkt dat de felle zon overal de anderhalve meter hoge sneeuwlaag tot schuiven had ge bracht. Op de weg hierheen moest gen omlaag waren komen schui ven. die eerst van de weg moesten worden geschept. De aankomst werd daardoor nogal vertraagd. Het was al bijna don ker toen de gendarmes voor het eerst in actie kwamen voor Gast hof Post. Dat zal de komende week nog wel vaker moeten ge beuren en op ongekende schaal. Maandag zal namelijk de hele ko ninklijke familie hier voor het prinses Beatrix. Alleen prinses Christina zal er niet bij zijn. Gisteravond kwamen prinses Mar griet en mr Pieter van Vollenho ven al mee met koningin Juliana. Prins Bernhard wordt vanmiddag verwacht. Hij is gisteren onderweg uitgestapt in Munchen. Vandaag haalt hij in Zürich eerst prinses Beatrix en Claus von Amsberg, wellicht ook graaf Caspar d' Oeyenhausen-Sierstorpff en gravin Ramona. Erfprins Richard zu Sayn Wittgenstein Berlenburg staat ook op de lrjst van gasten, die worden ondergebracht in een dependancechalet achter Gasthof Post. Sjah verdreven Het Huis van Oranje heeft door deze massale opkomst in feite een andere belangrijke bezoeker ver dreven: de sjah van Perzlë. Deze wilde tien kamers reserveren, met als eis: een lijfwacht voor zyn deur en in de keuken een eigen kok. Hij moest echter uitwijken naar het on vijf kilometer afstand gelegen Zürs. De sjah wordt dag daar verwacht. In Lech am Arlberg heeft de Oos tenrijkse politie meer dan twintig rechercheurs op straat, die de fo tografen op afstand moeten hou den. Men wil voorkomen dat hier tonelen ontstaan als vorige week in Gstaad. Bij de aankomst van koningin Juliana gisteravond kwam het niettemin meteen al tot botsingen. Voor Gasthof Post stonden al urenlang honderden touristen te wachten, waaronder ook een reis gezelschap uit Nederland. Een Bel gische fotograaf klom op de twee meter hoge sneeuwval om over al die hoofden heen de begroeting in Roofoverval op directrice van kleuterverblijf Met een poging tot wurging door mid del van een sjaal heeft een tot op heden voortvluchtige Arnhemnier kans ge zien de directrice van het kleuterdagver blijf ,De Linde', in Arnhem, de 36-jarige mejuffrouw G. J. A. van vijfhonderd Kilden te beroven. e man drong haar kamer binnen en beet haar toe dat hij geld moest hebben. Zijn woorden zette hij kracht bij door1 een sjaal te knopen om de hals van de directrice, die daardoor ln paniek raak te en de man het geld uit een geldkistje Saf. Hiermee maakte de Arnhemmer, ie door de directrice werd herkend als de vader van een der kleuters, zich uit de voeten. Tot dusver heeft de Dolitie hem niet achterhaald. Auto reed rivier in - één dode De 21-jarige heer G. J. van Putten uit Hagenstein is gistermorgen verdronken, toen de auto, waarin hy meereed op de rijksweg in Bodegraven tegen de vang rail botste en ln het riviertje de Wie- rirke startte. De bestuurder van de auto en een medeinzittende, belden eveneens uit Hagestein afkomstig, zijn gewond op- J 0 De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing genomen in het ziekenhuis te Woerden, heeft bekendgemaakt plannen te hebben voor De oorzaak van het ongeval Is nog niet de bouw van een straalvliegtuig dat 350 tot duidelijk. 450 passagiers kan vervoeren beeld te kunnen brengen Hii werd door een rechercheur in burger omlaag gesleurd en neergeslagen. Koningin Juliana kreeg intussen een boeket witte seringen en rode anjers aangeboden door de vrouw van Gasthof eigenaar Erich Moos- brugger. Prinses Margriet hielp mr Pieter van Vollenhoven uit de auto, samen met de directeur van het kabinet der koningin, mej. mr M. de Graaff. Hij had overigens de hem aangereikte kruk niet no dig en maakte alleen gebruik van zijn wandelstok bij het naar bin nengaan. D ,e laatste weken enig op kenn stichting van een lom-school, een onder- Walchereo enige malen de aandacht gevestigd 1 road de kennelijke moeilijkheden wijsinstelling voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. De eerste, die deze zaak in het openbaar aan de orde stelde, was de burgemeester van Middel burg: hij betoogde ln zijn nieuwjaarsrede dat een dergelijke school ,tn onze nog te UI bevolkte streken' alleen tot stand kan komen dankzij een vérgaande mate van samenwerking. Uit het verdere van zijn betoog werd echter duidelijk, dat de burgemeester niet erg gelukkig was met de starheid, blijkbaar getoond door de partijen, die bij de stichting van de school zijn betrokken. Duidelijk ook was uit ziin woorden af te leitlen. dat de moeilijkheden voor zover men dit woord althans zou kunnen gebruiken vooral voortkwamen uit de oude tegen- raad werd met name van a r-zijde met enige nadruk opgemerkt dat een con structie van een .algemene school, die niet overeenkomt met de eisen van ft Mithjn een verklaring afgelegd, die aanzienlijk minder ver ging dan die van de a r - spreker. Dit alles doet de vraag rijzen wat hier nu aan de gang is. De kern van de zaak is, dat een deel der voorstanders van het christelijk onderwijs uitsluitend een school wil stichten op een christelijke grondslag (globaal aangeduid: het gaat hier om de rooms-katnolieke en de gereformeer de groepering), waarbij overigens wel inspraak mogelijk is van de voorstan ders van het openbaar onderwijs. In wezen zal het echter gaan om een chrls- telhke school. Deze oplossing nu ls zo nebben wij begrepen voor de cate gorie openbaar onderwijs moeilijk te ac cepteren, al erkent men dat de Invloed van de zijde van het bijzonder onderwijs vanzelfsprekend groter moet zijn dan die van het openbaar: circa zeventig procent van het aantal kinde ren is namelijk uit de .bijzondere' kring af komstig. Een tussen vorm zou zijn, dat men een bijzondere school oprichtaangeduid in de onder- wijs-terminologie als een .bijzondere neu trale school' waarin alle belangheb bende partijen naar verhouding zijn vertegenwoordigd. Voor de voorstanders van openbaar onderwijs een aanvaard baar compromis. Uit de verklaringen van de ch-woordvoerder in de Middel burgse raad mag men concluderen, dat met name de groep van het christelijk volksonderwijs, waarin men vooral de hervormden terugvindt, eveneens voor deze oplossing is geporteerd. Het protes tants-christelijke .front' om dit lelijke woord eens te gebruiken is dus niet .gesloten'. Wel is er we duidden er reeds op overeenstemming tussen de belanghebbenden van gereformeerden en van rooms-katholieke huize, niet onge woon in onderwijskwesties. Situaties als deze zijn in Nederland niet vreemd: het woord .schoolstrijd' roept weliswaar niet zulke felle reac ties meer op als enige tientallen jaren geleden, maar toch blijft het onderwijs het gebied bij uitstek, waar ondanks alle vriendelijke samenwerking op ander terrein de geesten zich vaak schelden. Begrijpelijk overigens: de school is naast het gezin dé belangrijkste factor voor de vorming van het kind. En daarbij speelt de levensbeschouwing van de ouders een overwegende rol. Maar de kardinale vraag is nu: zijn er vormen te vinden, waarbij alle, betrokkenen elkaar vinden in de wetenschap dat hun opvattingen niet in het'gedrang komen? De vraag is niet zo moeilijk te beantwoorden: we hebben al op een .tussenvorm' gewezen. Daarbij kan nog worden aangetekend, dat elders in den lande het tot stand van een dergelijke vorm i mogelijk is gebleken. In de raad van Middelburg is daar aan herinnerd: het voorbeeld van Emmen. Er is zelfs op Walcheren voorlichting vanuit deze Elaats geweest over deze oplossing, een ijzondere schooi waarin alle partijen sa menwerken. Géén openbare school dus, géén bijzondere in de zin van .met een volstrekt eigen levensbeschouwelijke sig natuur', maar een bijzondere school, waarvan het bestuur naar verhouding is samengesteld uit alle groeperingen. Ge bleken is, dat deze vorm in Emmen goed voldoet, ook bij diegenen die aanvanke lijk uit principe slechts schoorvoetend tot een dergelijke samenwerking konden besluiten. Wanneer men dit alles overweegt en tevens erkent, dat het slechts mo gelijk is één school van het lom-type op Walcheren te stichten, dan is een plei dooi voor de .Emmense oplossing' ver antwoord en noodzakelijk. Het blijkt elders in Nederland mogelijk, dat de on derscheiden gezindten elkaar weten te vinden in het belang van het kind. Er is reeds komen vast te staan, dat (Van een onzer redacteuren) De voorbereidingen voor de bouw van de deltadam aan de monding van de Oosterschelde zijn thans in het stadium van modelproeven gekomen. Ergens op het uitgestrekte terrein van ,De Voorst' in de Noordoost polder, de buitenpost van de Stichting Waterloopkundig La boratorium Delft, is een loods gebouwd met een vloeropper vlak van bijna 3500 vierkante meter. Onder het dak' daarvan is ongeveer een derde deel van de Oosterschelde in een getij model natuurgetrouw nage bootst-: de zogenaamde .rand voorwaarden' zijn in het oosten de Oosterscheldebrug en in het westen de denkbeeldige kustlijn tussen de kop Schouwen en de Kamperlandse duintjes op N.- Beveland. Horizontaal heeft het model een schaal van 390. dat wilzeggen: alles is driehonderdmaal ver kleind. Verticaal is de schaal 100. Een volledig getij duurt ln deze miniatuur van de Oosterschelde 24 minuten. Het doel van de modelproeven ln .De Voorst' is zoveel mogelijk gegevens verzamelen over moeilijkheden, die zich kunnen voordoen bij de afslui ting van de ruim 8 kilometer brede Oosterscheldemonding, volgens de plannen in 1978 een reit. Zo zullen de onderzoekingen onder leiding van ir H. S. Warnaar van vitaal belang zijn voor de keuze van het tracé, dat de afsluitdam moet volgen. Momenteel is daarvan alleen nog maar een bre de zone bekend, waarin allerlei vari aties mogelijk zijn. Verder zullen in het model de situaties van de twee of drie als laatste te blokkeren geu len op hun merites worden beproefd. Ook zal op modelschaal worden na gegaan welke sluitingsmethode het best kan worden toegepast: een plot selinge (caissons) of een geleidelij ke (bijvoorbeeld kabelbanen). De elektronische apparatuur in het Oosterscheldemodel is uiterst gevoe- deel dergenen die zich principieel op -lm— van bjjZCmder chri het op Walcheren akkoord zullen gaan. blijkt ook mogelijk de voorstand era IJken Ook getijmodel voor afsluiting van het Brouwershavense Gat lig. Vandaar ook dat men besloten heeft dit object te overkappen. In tegenstelling tot de overige detla. modellen, die alle in de open lucht waren uitgezet. Compleet met inrich ting is er met dit Oosterscheldemo- Momenteel is men bezig het mo del te ijken. Het gaat erom er met waterstanden, stroomsneihe- den en stroomrichting precies dezelfde toestand ie creëren als in het betreffende Oostcrschelde- gebied in werlcelykheid voor komt. Om aldus te bereiken dat de elektronische meet- en regel- apparatuur bedrijfszeker is moet een uitvoerig programma van tests worden afgewerkt. De modelbouwers gaan daarbij af op de gegevens van het delta-moeder model' in het Delftse laboratorium en het documentatiemateriaal uit pei lingen en metingen in de Ooster schelde -jjMBgg jJ: deling .ijkei v tijmodel verloopt zoals dat in de voor bije vijf maanden is gegaan, zal in maart een begin kunnen worden ge maakt met het tracé-onderzoek voor de afsluitdam. Brouwershaven T5, Inmiddels is naast de Oosterschelde- loods in .De Voorst' tiegonncn met de bouw van een getijmodel voor de af sluiting van het Brouwershavense Gat. Dit model zal in oppervlakte een groter gebied oeslaan: de ene rand wordt gevormd door de inmid dels gereedgekomen Grevelingendam, de andere door de denkbeeldige kust lijn tussen Schouwen en Goeree. De fundering voor de loods, waarin dit model wordt ondergebracht wordt gestort en een bronbemaling is inge richt. De leiding van de proeven voor het Brouwershavense Gat zal berus ten bij ir Tj. Douma. Het zal hier voornamelijk gaan over een onder zoek naar de vormgeving voor de sluitgaten, die in 1971 geblokkeerd eten zyn. Voor een uitgeoreide reportage over het modelwerk In .De Voorst' verwijzen wij naar pagi- a 13. van het openbaar onderwijs onder deze noemer te brengen. Welnu, waarom dan niet op deze grondslag begonnen Elders kan het wel, waarom dan niet in Zee land? De burgemeester van Middelburg heeft het in zijn nieuwjaarsrede duide lijk geformuleerd waarom het hier gaat: om .een offer, dat niet beoogt een blij vende samenwerking principieel te stek len in plaats van de huidige algemeen aanvaarde gelijkstelling, maar dat lom- onderwijs mogelijk maakt m afwachting van de date waarop zij, die dat willen, met hun kinderen huns weegs kunnen gaan. zonder de weg voor andere kinde ren af te sluiten'. Emmen met zijn .bij zondere samenwerkingsschool' moet in dit opzicht een voorbeeld voor Walche ren zijn. Het .non possumus' de welge- "-Uiïtend principiële redenen) ;rwijsstnjd Ln Nederland een bekende uitdrukking lijkt ons hier niet in alle scherpte en met alle conse quenties vandien uitgesproken te mo gen worden. WEER GEVAL VAN NEKKRAMP IN KAZERNE De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat zich donderdag een geval van nek kramp heeft voorgedaan in de Frederik Hendrikkazerne in Venlo. De zieke is een dienstplichtig militair van het tweed» depot infanterie. Hij is ter verpleging op genomen in het St.-Jozefziekenhuis in Venlo. In de kazerne zijn de gebruikelijk» voorzorgsmaatregelen genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1