PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TARIEVEN VAN DE PTT WEER OMHOOG Pleidooi mr. Rijpstra voor samenwerking in veel ruimere verbanden Staking onder in mijn Brieven 20 cent Geen optimisme in Luxemburg Voormalige SS-er in Kiel veroordeeld STAKING IN MAASTRICHT OP 7 FEBRUARI? TELEFOONTELEX EN TELEGRAAF OP 1 FEBRUARI; POST OP 1 MEI Bonn wijkt niet voor Franse eisen SMOKKELAUTO DWARS DOOR SCHUURDEUR Onbehagen ilriS tu-1 Crane: ongeveer 100 man moeten afvloeien PRIJS AARDGAS MOET LAGER VOOR CENTRALE VERWARMING Eerder bestemming leggen op terreinen' 209e jaargang - no. 23 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlractlai F. nn d« Vtlda, F. B. dan Boar an W. de Pegter. Hoofdredactie: W. Leertouwer cn G. A. da Kok 0 Abonnementipriia 88 cant per waak, 11,40 per kwartaal, franco per poet 11,68 por kwartaal. Loaaa nutnmera 20 eont. 0 Buraaua: Vllaaing Wal.traat 58-80, tal. 2355 (b.f.g. red. 3508, adv. 3647/3843). Middelburg, Markl 51, lal. 3841, (b.g.d. red. 2078/3169, adv. 2375). Gooa, Grote Markt 2. tal. 6140 (b.g.fl. rod. 7853, ad». 5213), Ooetbun, tal. 2395. Terneuien, Ar»ooil»lr»»t 2. lal. 2*11. Zlarlkr tod. tal. 2425, «dm. tal. 2094. 0 Ad», prlja 34 cant per mm. Minimam par adv. 8.10. Inpoionden mededelingen 2y2 tarief. Kleine adv. (max. 8 ragelr) 34 cent por regel. (min. 1,78). „Brieven bureau van dit klad" 80 cent maar. Giro 359300 F.Z.C., Mlddelbu Vrijdag 28 januari 1966 Dr Vondeling geeft zijn mening Pagina 3 2300 Belgen zaten gisteravond onder de grond In de kolenmijn te Zwartberg bij Genk in Belgisch Lim burg is gisteren een staking uitgebroken. De mijn zal in kader van het saneringspro gramma binnenkort gesloten worden. De staking is gisterochtend rond ze3 uur uitgebroken. De mijnwer kers daalden weliswaar af in de mijn, doch gingen niet aan het werk. Ook de volgende ploeg die om twee uur gistermiddag af daalde. bleef beneden, zodat gis teravond 2300 stakende mijnwer kers in de mijngangen van Zwart berg bevonden. Naar verwacht werd, zou ook de derde ploeg zich bij de stakende collega's aan sluiten. Er zullen dan ruim 3000 mijnwerkers ondergronds zijn. Een groot aantal middenstanders uit Genk heeft zich gistermiddag naar de schacht van de mijn be geven waar zij vlees, fruit en rookartikelen voor de stakers ach terlieten. Het Is nog niet bekend, hoelang de stakers beneden zul len blijven. De vakbonden steu nen de actie. De voormalige SS-sturmbannführer, Martin Fellenz, die thans 55 jaar oud is, door een rechtbank ir Kiel tot ze ven jaar tuchthuis veroordeeld. Dit is de tweede veroordeling van Fel lenz wegens medeplichtigheid aan moord op vijf mensen en deportatie van joden uit Krakau in Polen in 1942. In 1963 werd Fellenz tot vier jaar tuchthuis veroordeeld, maar in datzelf de jaar werd het vonnis door de hoog- ate Westdultse rechtbank vernietigd en werd een nieuwe behandeling van de zaak gelast. De straf is verminderd met de tijd in voorarrest doorgebracht. De voormali- ^e^sturmbannführer is op vrije voeten Indien de werkgevers in de Maastricht se aardewerkindustrie de eisen van de vakbonden ten aanzien van de nieuwe cao niet accepteren of voor 4 februari 12.00 uur geen bevredigende regeling in het vooruitzicht stellen, zullen de Indus triële bonden op maandag 7 februari een werkstaking proclameren, aldus heeft het ANP vernomen. De werkgevers zijn gisteren schriftelijk daarvan op de hoogte gesteld. Zoals be kend hebben de ledenvergaderingen van St.-Willibrordus en de ABC zich ver enigd met een uitimatum aan de werk gevers. dat op 4 februari afloopt. De werkgevers blijven van mening, dat in hun ondernemingen geen onderscheid kan worden gemaakt tussen georgani seerden en ongeorganiseerden. Zij heb ben deze week de bonden verantwoorde lijk gesteld voor de sociale, economische en bedrijfstechnische consequenties van een eventuele staking. De 41-jarige mevrouw Maria Goos- sens-Woronowa uit Geertruidenberg heeft donderdagmiddag op Schiphol voor het eerst na 2$ jaar haar 72- jarige Russische moeder kunnen omhelzen. In het midden de heer Goossens. (Van onze Haagse redactie) De PTT verhoogt met ingang van 1 februari a s een aantal te lefoon-, telex- en telegraaftarie- ven. Per 1 mei a s zullen ook de posttarieven worden verhoogd. brieven tot 20 gram In het binnen lands verkeer van 18 naar 20 cent (inclusief België, Luxemburg, Duits land, Italië en San Marino); briefkaarten ln het binnenlands ver keer van 10 naar 12 cent; drukwerken en monsters: de tarie ven van deze groepen zijn gelijk getrokken. Het tarief wordt thans: van 020 gram 10 cent; van 2050 gram 12 cent; van 50—100 gram 16 cent; verder per 100 gram 10 cent (verhoging per 50 gram vervalt); in het internationale verkeer is het minimumtarief van 10 op 12 ge bracht. Daarboven blijft het voor drukwerken en monsters ongewijzigd. De tarieven voor nieuwsbladen zijn eveneens verhoogd, doch de eis van periodiciteit is van 1 maal per maand teruggebracht tot 1 maal per kwar taal. Het aantekenrecht gaat van 45 naar 50 cent, postpaketten gaan van 20 tot 5 procent meer kosten. Telefoon duurder Zowel voor abonnementen voor telex aansluitingen als voor het gebruik van verreschrijvers, aangesloten op huurlij- nen, is het tarief per 1 februari 1966 ge bracht van 100 op 110 gulden. Voor een telefoonaansluiting is het entreegeld verhoogd van 100 tot 120 gulden. De abonnementen worden verhoogd als in een sector met niet meer dan aansluitingen van 7,50 naar 8,50; in een sector met 2001 tot en met 4000 aansluitingen van 8.25 naar 9.25; in een sector met meer dan 4000 aan sluitingen van 9 naar 10. De telegraaftarieven zelf worden niet verhoogd, wel echter de volgende dienst verleningen; recht van aanbieding zon der contante betaling van 15 naar 25 cent; recht van aanbieding per telefoon van 15 naar 25 cent; recht voor tele grammen op luxe-formulieren (geluks- relegrammen) van 60 cent naar 1. De centrale directie van de PTT heeft over deze tarief verhoging het volgende verklaard: Verliezen blijven nog .Gezien de nawerldng van de kosten ontwikkeling in 1965 en de loonsver hoging 1966 dreigt de tinanciële posi tie van het staatsbedrijf der PTT in sterke mate achteruit te gaan. Ondanks produktiviteitsverbetering voor 1966 circa 120 miljoen gulden lager worden dan ln de ontwerpbe groting van de PTT werd voorzien'. ,Als gevolg daarvan zouden de uitkerin gen van de PTT aan het rijk met dit bedrag verminderen. Bij handhaving van de noodzakelijke kapitaalverstrek king aan de PTT met name ten be hoeve van de telefoondienst op het voor 1966 geraamde bedrag zou aldus het dekkingsplan van de rijksbegroting in gevaar komen. Om deze redenen is aan een wijziging van een aantal tarieven niet te ontkomen. De meeropbrengst van de thans goed gekeurde tariefwijzigingen zal voor dit jaar ongeveer 44 miljoen gulden bedra- Gisteren is het loopdék gereedgeko- mende zomerseizoen in staat te stel- moest men de gevaarlijk drukke men van de voetbrug over de Af- len een kijkje te nemen aan de an- autoweg oversteken, sluitdijk om de toeristen van het ko- dere kant van de dijk. Tot nu toe gen. Voor de volgende jaren circa miljoen of wel ruim 4% van de totale baten. De wijziging van de posttarieven gaat per 1 mei 1966 in; de overige wjjzigin- en per 1 februari a s. loewel het zwaartepunt van deze ta riefherziening in de postsector ligt. zul len de posterijen in 1966 nog een nega tief exploitatieresultaat te zien geven van circa 47 miljoen gulden'. Voorbereidend overleg leverde niets op Het voorbereidende overleg dat woensdag en donderdag in Luxem burg is gevoerd, heeft geen enkele aanwijzing gebracht tot mogelij ke toenadering tussen Frankrijk en zijn vijf EEG-partners over de Franse voorwaarden tot beëindi ging van de Franse boycot van de Europese instellingen. Er is deze week ln de tweede kamer opnieuw gesproken over de vorste lijke medewerking, die de regering verleent bij de vestiging van Mobiloil bij Amsterdam. Het woord .discrimina tie' is ln dit verband gevallen. Discri minatie namelijk van de gebieden, die het uitsluitend van de regionale lndus- trlalisatiepolitlek van de regering moe- uiiik uuteruc ut u«; iiü' iii tan unuuxij op woensdag een gepantserde smok- hebben en daarbij vaak op moeilijK- kelauto dwars door een grote schuur- heden stuiten. Het ls te begrijpen, dut - er wrevel is ontstaan over de .super- premie' voor Mobiloil. vooral onder die genen die zelf hard moeten trekken om wat geld binnen te krijgen voor het ei gen gebied. De grote moeilijkheid is echter ook in de parlementaire dis cussie dat kwesties als deze niet on der één noemer z(jn te brengen, of lie ver: niet worden gebracht. Een regering kan zich er met allerlei motiveringen van afmaken. ten'en accijnzen. Hadden op het mo- a! jf'gebleken. De vestiging van ment dat de wagen uit de schuur Mobiloil bijvoorbeelc dient zegt de mensen voor de deur gestaan staatssecretaris tot versterking van TOmanwW rw» man. de industriële structuur van het gehele land. De speciale maatregelen voor Limburg en Deventer hebben weer een andere grondslag, evenals de regionale lndustrialisatiepolitiek. Men ziet: het ls mogelijk op verschillende titel be dragen uit de schatkist te verlenen. Uit een oogpunt van algemeen ruimtelijk beleid maken dergelijke beleidsmaat regelen echter vaak de indruk, dat zij tegen elkaar inwerken en dat er sprake willekeurig beleid op louter incidentele grondslagen. (Van onze correspondent) Huibergen. Er Ir een nieuw hoofdstuk aan de gangstermethodes vmn dr smokkelaars toegevoegd. Als een tank daverde ln de nacht van dinsdag deur in Huibergen naar bulten, schoof een als versperring opgestelde Chrysler van de douane opzij en reed dwars door een voortuin in de rich ting Hogerheide. De ambtenaren die met een licht bescha digde wagen de achtervolging inzet ten, kwamen plots midden in de rook en kraaiepoten terecht en reden met twee lekke voorbanden tegen een boom. Het is nog een geluk dat er geen doden zijn gevallen, aldus hoofd- inspecteur A. Simons van invoerrech- voor e,Ke zaaK éen dan waren ze .gemangeld' De man nen binnen wisten dat er buiten men sen stonden Dat ze ontsnapten was alleen mogelijk omdat wij niet alle dwangmaatregelen namen die moge lijk waren. Onraad doen van consessies om tot een com- beteren, betekent overigens volgens promis te komen, aldus werd gister- waarnemers niet, dat een toenadering in avond ln welingelichte kringen ln Lux- de EEG-ministerraad geheel moet wor- emburg vernomen. den uitgesloten. Indien er bereidheid SSJS SSSrSTt?S Frankrijk en de ,vfir (Duitsland, Italië »e° va» "e .zes zeir. drie Benehixlanden) veel te ver en de In het comité van vaste vertegenwoor digers bü de Europese instellingen var de .zes', dat de opdracht had de verdere onderhandelingen ln de bijzondere minis terraad van de EEG voor te bereiden, bleek noch bij de ,vijf', noch by Frank rijk enige neiging te bestaan tot het De voorgenomen personeelsinkrimping op het bedrijf van Crane XV te Venlo zal zich tot ongeveer honderd man be perken. Dit is ongeveer 40 procent van het personeelsbestand. De namen van de betrokkenen zijn nog niet bekendgemaakt, maar vast staat dat zich onder hen een vrij grote groep Belgische grensarbeiders zal bevinden, die dagelijks me* busjes uit de omge ving van Neerpelt en Hasselt werden fehaald. Met de vakorganisaties vindt eze week opnieuw overleg plaats over de te treffen afvloeiingsregelingen. Voor de herplaatsing van de arbeiders zijn behalve het gewestelijke arbeidsbureau te Venlo ook de Belgische bureaus te Neerpelt en Hasselt ingeschakeld. Ge tracht zal worden om voor Belgen die zulks wensen, een nieuwe werkkring te vinden ln het rayon Venlo. De mogelijk heden daartoe worden zeer gunstig be oordeeld. Verschillende bedrijven heb ben reeds aanbiedingen gedaan. Br zijn meer dan 900 openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten in Venlo en omgeving De ambtenaren van de centrale veld dienst te Roosendaal waren op de hoogte van het werk met de pantser auto rond Hogerheide. Ze kwamen er achter dat boter geladen werd by landbouwer J. G. aan de Bergsestraat ln Huibergen die enkele jaren gele den ook in een smokkelzaak betrok ken was. Toen men wist dat er boter ln de schuur was, betrokken vijf amb tenaren de wacht. Om tien voor twaalf kwam de pantserauto aan en reed binnen. Een kwartier later wil den de ambtenaren toeslaan. Alles was in de raamloze schuur herme tisch gesloten. Maar binnen hadden de smokkelaars (vermoedeiyk drie man) onraad geroken. Een minuut nadat de met zand ver zwaarde Chrysler i een vroeger ln be slag genomen smokkelauto» twee me ter voor de grote deuren stond werd binnen de motor gestart. Met een vaart van veertig kilometer kwam de wagen naar buiten, kraakte een deur met stijl en al uit de muur en nam die op de motorkap mee, zodat deze tien meter verder op het erf vloog. De wagen schoof de Chrysler aan de kant, vloog over de deur heen langs de boerderij door het voortuin tje de weg op. De douane in de Chrysler er achteraan. Kort daarna begon de regen van kraaiepoten en werd een rookbom aan een touwtje buiten de auto gehangen. Tegen boom OENTOENG EN NDJONO STAAN TERECHT In februari zullen voor Indonesische militaire rechtbanken en in het open baar terechtstaan luitnant-kolonel Oen- toeng, bevelhebber van een van de ba taljons van de presidentiële paleiswacht, die leider geweest zou zijn van de mis lukte staatsgreep in Indonesië, en Ndjo- no. voorzitter van het onder communisti sche leiding staande verbond van vak verenigingen, de Sobsi. De twee mannen wordt ten laste ge- De Indonesische minister voor net leger, generaal-majoor Soeharto, heeft meege deeld, dat op 29 januari de zaak tegen de twee genoemden bij twee verschillen de krijgsraden aanhangig gemaakt zal worden en dat de processen twee weken later beginnen. Schroder De Westdnitse minister van buiten landse zaken, Gerhard Schröder, heeft, fisteren een beroep op Frankrijk ge-, aan, ,naar Brussel terug te ke ren' wanneer op de tweede conferen-, tie van Luxemburg, die vandaag be-j Zie slot pag. 3 kol. 6) Met twee lekke banden reed de douane tegen een boom. De smokkelaars waren verdwenen. In de schuur werd nog een partij van 1125 kg boter ge vonden in Dalcken van 25 en 50 kg. De landbouwer die zei van heel het geval niets te hebben gemerkt, werd uit zijn bed gehaald en verhoord. Hij is in verzekerde bewaring gesteld te Roosendaal enwordt vandaag in Bre da voorgeleid. MINISTER DEN UYL VERKLAART: (Van onze parlementaire redacteur) De prijs van het aardgas voor blokverwarming en centrale verwar ming moet iets lager worden. Dit zei minister Den Uyl gisteren in de openbare vergadering van de commissie voor economische zaken uit de tweede kamer. De minister verklaarde, dat het over leg tussen de Gasunie en de SVROG (samenwerkende gemeenten) nog niet is afgesloten, maar dat we toch wel zullen komen tot een lagere prijs voor warming. Voorraad De bewezen voorraad aardgas te Sloch- teren bedraagt nog steeds 1100 miljard kubieke meter en de waarschynlijke voorraad 1500 miljard kubieke meter. Er zal nog enige tijd mee heengaan om dit laatste te bewijzen. Wat de overige delen van het land betreft, is er een be wezen voorraad vein 50 miljard kubieke meter aardgas, 62 miljard kubieke me ter waarschijnlijke voorraad, terwijl de mogelijke voorraad 109 miljard kubie ke meter bedraagt, aldus minister Den Uyl verder. De staatssecretaris heeft deze wille keur alsook discriminatie ontkend. Toch kan het wel nuttig zijn de incidentele grondslagen van het beleid ln dit opzicht te vergeten, zodat aller- maatregelen onbekommerd naast elkaar komen te staan. En in dat geval is het woord .discriminerend' toch wel onvermijdelijk. Beginnen we met De venter; er zijn daar enkele bedrijven ln moeilijkheden geraakt en de regering heeft voor deze gemeente maatregelen toegezegd. Akkoord, zoiets pas in het moderne beleid: men wil niet hebben, dat de interne structuur van Deventer aangetast wordt. Maar heeft de rege ring en we vragen het niet zonder bitterheid eenzelfde voortvarendheid betracht toen het ging om hulp aan de visserij? Een hulp. Kantin* die nota bene wette- paanyn lijk was vastgelegd in artikel acht van de deltawet? Men reageerde slechts voor één categorie na een strenge win ter en nog wel in combinatie met de on gelukkige gang van zaken rond de oen- terproef. Het toen haastig aangekon digde wetsontwerp was een stuk ca mouflage voor het slechte beleid inzake deze proef. Waarom de delta-gedupeer den niet? Eenzelfde vraag kan worden gesteld met betrekking tot de maatre gelen voor Limburg: ddér wel facili teiten, terecht overigens, maar de Zeeuwse vissers weten nog niet waar toe zijn. Om over andere be langhebbenden maar niet te spreken. We gaan verder: Mobiloil krijgt een pijpleiding van zestig miljoen gulden cadeau van de overheid, omdat de struc tuur van het geheel zoals het nu weer heet erdoor wordt verbeterd. Maar rijksweg 58, een belangrijke fac tor. ln de ontsluiting en ontwikkeling van het Sloe, kan niet binnen een rede lijke termijn worden verbreed. De mi nister weigert dat kortaf. O jawel we weten, dat er heel wat voor Zeeland is en nog altijd wordt gedaan (van de recente mededeling over steun aan de zoetwatervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen is met erkentelijkheid ken nis genomen), we weten óók, dat er in Export 0™ bet°°^ met onSeliJTtso°rtige groot- Ten aanzien van de export van aard gas deelde de minister mede, dat er belangrijke contracten zijn gesloten, twee met West-Duitsland en één met België. Als gevolg van deze con tracten zal er tegen 1975 een export van aardgas zijn van 12 tot 13 mil-i_r jard kubieke meter, hetgeen niet ver meer af is van de voor dat jaar gestelde export van 15 miljard ku bieke meter. heden wordt gewerkt, toch passen we willens en wetens deze methodiek toe: er is namelijk in Nederland onvoldoende aandacht voor een algeheel ruimtelijk beleid, ook al heeft iedereen er de mond vol over. Voorts heeft een Westduitse afnemer nog een optie en zijn er nog besprekin gen gaande met een andere Duitse af nemer en met Frankrijk. De reeds ge sloten contracten en de onderhandelin gen hebben in totaal betrekking op een levering van 550 tot 600 miljard ku- (Zie slot pag. 4 kol. 6) Suggesties van burgemeester Terneuzen Burgemeester mr H. Rijpstra van Terneuzen heeft donderdag avond in zijn nieuwjaarstoe spraak en min ot meer over over de hoofden van de raads leden heen enkele suggesties gelanceerd die naar zijn mening van regionaal, provinciaal en in een enkel geval zelfs van natio naal belang zouden zijn. .Sug gesties, welke waarschijnlijk door velen als prematuur zullen worden gekwalificeerd maar die naar zijn mening vroeg of laat op de een of andere wijze toch aan de orde zullen worden ge steld', zo zei mr Rijpstra er zelf van. Kort samengevat ko men zijn ideeën neer op: 1. een nauwer samenspel tus sen alle overheden om vroeg tijdiger bestemmingen te leg gen op terreinen: 2. een nauwere samenwerking voor de totaliteit van de wa tervoorziening, niet alleen in provinciaal- maar zelfs in landelijk verband: 3. de totstandkoming van een centraal, Zeeuws energiebe drijf; 4. een goed georganiseerde, re gionale gezondheidsdienst; 5. coördinatie van het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaan- deren. In verband met de spectaculaire trans actie van gronden voor de industriële expansie (verkoop van 234 hectare Dow), vroeg burgemeester Rijpstra zich af of niet de tijd gaat aanbreken dat in bepaalde ontwikkelingsgebie den, een nauwere samenwerking tus sen rijks-, provinciale- en gemeente lijke overheid tot stand moet komen. Hij dacht in dat verband aan het creëren van een opzet, welke erin voorziet dat bepaalde terreinen vroeg tijdiger zekere bestemmingen krijgen. Bestemmingen, welke weer verband houden met het beleid dat in die ge bieden wordt nagestreefd. Daarbij wilde hij nadrukkelijk stellen, zulks niet in de eerste plaats te bepleiten om te bereiken dat de over heid voor lagere prijzen kan gaan aankopen. Uiteraard zijn daarmee wel overheidsbelangen gediend, maar tegelijkertijd en niet in de laatste plaats zou dat van nnt kunnen zijn voor agrarische belangen, dacht mr Rijpstra. Naar zijn mening- moet men er vanuit kunnen gaan, dat door een innig samenspel tussen rijk, provincie en gemeente, het mogelijk moet zijn gedupeerde landbouwers op een be tere wijze aan vervangende land bouwgrond te helpen, dan nu het ge val is. ,Zou het vooralsnog onmoge lijk zijn in een dergelijke opzet de rijksoverheid te betrekken, dan geloof ik toch dat een samenwerken van provincie en gemeente vruchtbaar zou kunnen zijn', aldus burgemeester Rijpstra. Water Het streven naar grotere eenheden door de overheid mr Rijpstra zei met name te denken aan de voorge nomen herindeling van gemeenten deden bij hem de vraag rijzen of ook niet in ander opzicht naar grotere opzetten moet worden gestreefd. Zijn inziens zou het nuttig zijn, dat in de gehele provincie Zeeland nauwer wordt samengewerkt voor de totali teit van de watervoorziening Hn wilde zelfs nog verder gaan en dacht aan de noodzakelijkheid van een der gelijke coöperatie, ook in nationaal verband. Naar zijn mening zal ae toe komst meer en meer leren dat de watervoorziening een zaak is van na tionaal niveau. Een zaak bovendien, welke vroegtijdig en op meer effi ciënte wijze dan voorheen moet wor den aangepakt om te bereiken dat er in Nederland een zo goed moge lijke produktie en distributie ont staat. Gezondheid Voorts gewaagde mr Rijpstra van zyn sympathie voor plannen, welke er toe zullen lelden dat een nauwer samengaan tot stand komt van de openbare nutsbedrijven in Zeeland. .Een centraal Zeeuws energiebedrijf, (Zie slot pag. 2 kol. 6) is. dunkt ons, met name voor Midden-Zeeland reden de ontwik keling van niet op elkaar afge stemde maatregelen en van beslissin gen, die voor bepaalde groepen een ach teruitstelling betekenen, goed in het oog te houden. Zo is het een publiek geheim dat de vestiging van Hoechst in het Sloe nog steeds niet voor elkaar is, mede omdat dit bedrijf over een aan bod uit Antwerpen beschikt met een aanzienlijk gunstiger grondprijs. Over de prijs, door Hoechst in het Sloe te be talen, meldde onlangs het Financieel Dagblad, dat er sprake was van een erfpachtscanon, die neerkwam op een koopprijs van 29,per m2. De re dactie van het Financieel Dagblad te kende daarbij aan. dat Mobiloil ln Am sterdam slechts een bedrag zal moeten betalen, dat neerkomt op een koop- pr(js van 16,per vlerkante meter. In de wandelgangen worden nu voor Hoechst in het Sloe nieuwe bedragen genoemd in de orde van 22.50 per vierkante meter. Men is dus al een stuk verder, maar ook dit nieuwe bedrag blijft aanzienlijk hoger dan de Ant werpse offerte, er wordt daar zelfs ge sproken over vijf gulden. Nu zijn al deze prijzen niet zonder meer met elk aar te vergelijken, het gaat er name lijk vooral om wat er voor wordt ge geven, welke outillage inbegrepen is: gas. water, stroom, telefoonkabels, les ruimte enz. Maar juist daarom is er reden een algemene spreidingspolitiek te bepleiten, waarbij bijvoorbeeld de grondprijs wordt gebruikt om de ver schillen tussen diverse gebieden te nl- I velleren. Dan ook is het mogelijk via deze prijs de ontwikkelingsgebieden vestigingen aantrekkelijker te maken en industriespreiding tot stand te brengen. Trouwens, er zijn ln dit op zicht meer maatregelen mogelijk: Mo biloil immers krijgt een pijpleiding. Wat wordt er in dit opzicht voor het Sloe Een rijksbijdrage bijvoorbeeld om een concurrerende gas- of stroom- politiek mogelijk te maken? Of zijn er speciale voorzieningen nodig? We heb ben begrepen, dat de kamercommissie nog weer met de staatssecretaris gaat vergaderen. Wellicht dat dan zaken als hier genoemd opnieuw aan de orde zul len komen Want dit is duidelijk: er heerst enig onbehagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1