FRANKRIJK ROEPT AMBASSADEUR IN MAROKKO TERUG Eerste maand leverde Oosterscheldebrug ruim 70.000 auto's Weer gevechten na bestand in Vietnam 'ÜSSfisi Talrijke wijzigingen in beginselprogram REGERING IN RABAT WIJST BESCHULDIGINGEN AF VS GOOIDEN BOMMEN OP LAOS TRAANGAS CONTRA FOTOGRAFEN Chef-staf Wheeler wil hervatting bombardementen Prof mr Oud voorzitter redactiecommissie jss £s, pssss'&fss.geen knipkaart 'a«SÏ 00ST-DUITSLAND DOET VOORSTEL 209e jaargang no. 19 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Sas"",d*1 ''J**09**0 '"'id***" ,*47/1*4' Maandag 24 januari 1966 Een goeie wenk let op Schenk Pagina 7 De Franse regering heeft gisteren haar ambassadeur in Rabat te ruggeroepen uit protest tegen de werkloze houding van koning Hassan die was verzocht de Marokkaanse minister van buitenland se zaken te ontslaan. Volgens Frankrijk is deze minister, Oefkir, verantwoordelijk voor het ontvoeren van de Marokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka. President Charles de Gaulle kwam tot dit besluit nadat de Marok kaanse vorst de Franse eis minister Mohammed Oefkir te arresteren had verworpen. Oefkir en nog twee andere hooggeplaatste Marok kaanse functionarissen worden ervan beschuldigd bij de ontvoering van en de vermoedelijke moord op Ben Barka te zijn betrokken. De ambassadeur, Robert Gillet, zal Rabat vandaag verlaten. Het terugroepen van Gillet is de eerste stap naar een mogelijke to tale breuk tussen Frankrijk en Ma rokko. In een nota die door ambassa deur Gillet is overhandigd aan de Marokkaanse autoriteiten wordt onder meer gezegd dat het onder zoek in Parijs heeft aangetoond dat .de Marokkaanse minister van binnenlandse zaken de ontvoering heeft georganiseerd en dat de mi nister van binnenlandse zaken per soonlijk aan het laatste gedeelte van de operatie heeft deelgeno men'. Gillet verklaarde dat hij was terugge roepen omdat ,er te weinig bevredigende maatregelen kunnen worden onderno- Het is nog niet onmiddellijk duidelijk of Deze ambassadeur, prins Moulay All, is zaterdagavond in Frankrijk terugge keerd van besprekingen met zijn rege ring. In Rabat heeft hfl verklaard te hopen lang in Parijs te zullen blijven. Reactie koning Koning Hassan de tweede van Marok ko heeft gisteren tot een afvaardiging van de nationale veiligheidsdienst on der leiding van de minister van bin nenlandse zaken, generaal Oefkir ver klaard dat de geruchten en beschuldi gingen betreffende deze dienst noch bjj hem, noch bjj het volk enige weerklnnk vinden. ,wy twijfelen geen ogenblik aar de onkreukbaarheid van dit korps', al dus de vorst die zei, dat de beschul- Saigon bevestigt: Het Zuidvietnamese staatshoofd gene raal Ngoeyen Van Thieu heeft voor de eerste maal officieel bevestigd dat Ame rikaanse vliegtuigen bombardementen hebben uitgevoerd op delen van Laos die in communistische handen ziin. Aan de aanvallen hebben volgens Thieu ook Zuidvletnamese vliegtuigen deelgenomen. Hoewel reeds een jaar lang bekend was dat Amerikaanse vliegtuigen luchtaan vallen in Laos hebben uitgevoerd, ge schiedde dit volgens welingelichte zegs lieden met toestemming van de Latio- aanse regering op voorwaarde dat dit nooilt officieel bevestigd werd. Volgens het Zuldvietnamese oersbureau geschiedde de aankondiging van Thieu tijdens ontvangst van personen in het Gia Long paleis die gelukwensen voor het boeddhistisch nieuwjaar kwamen brengen. RADIOACTIEVE BESMETTING IN SPANJE Een woordvoerder van de Spaanse „Guardla Civil' in Cuevas de Almanzora heeft gezegd dat .enige sporen' van radioactiviteit zijn gevonden bil verschei dene leden van de Gnarada Civil die bij het wrak van de B-52 kernhommenwer- per op wacht hebben gestaan. Hij voegde er echter aan toe dat de be smetting gering was en de betrokkenen verklaard dat de rechter^ van instruct j koningschap zijn te rijmen. Na er van^ondervoni^^^iebberL6'^^6 gevo'een De Amerikaanse luchtmacht, bijgestaan door de Amerikaanse marine, zoekt in tussen nog steeds het kustgebied af naar de vermiste atoombom die zich aan boord van de verongelukte B-52 bevond. Het hoofdkwartier van deze .operatie gebroken pijl' is intussen verplaatst naar een strand in de buurt waar het wrak is neergekomen. men tegen de Marokkaanse regering", digingen noch met de roeping, noch met Eerder neeft de Marokkaanse regering de geschiedenis van het Marokkaanse rd dat de rechter van instruc- koningschap zijn te rijm tie, Zollinger, die met het onderzoek nadruk op te hebben gelegd, dat de is belast, onder druk stond van de Marokkaanse politie een sociale taak Franse regering toen hij de arrestatie-heeft, verklaarde de koning dat men bevelen tegen ae Marokkaanse functio- moet weten te straffen eu vervolgens narissen uitvaardigde. (Van een speciale verslaggever) Zwitserse gendarmes heblien zaterd morgen van hun traangas-spuitbus gebruik gemaakt om een opdringe kluwen fotografen achteruit te jaj toen prinses Beatrix en Claus von A berg in een skilift wilden stappen e buiten Gstaad. Bjj dit Incident waren geen Nederlanders betrokken, maar uit sluitend Italianen, Fransen en Duitsers. De onverkwikkelijke vechtpartij o na afloop van het afgesproken uur waar op welwillend was geposeerd door het verloofde paar. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben geruime tijd aan alle bezoeken gehoor gegeven: zij skiden lachend heen en weer langs de enorme batterij van klikkende en snorrende ca mera's. Dit gebeurde boven op de Eggll- berg bij Gstaad, waar dik sneeuw lag beneden in het dal, viel al geruime tijd een monotoon drenzende regen. Eerste stalmeester W. F. K. Bisschof van Heemskerck gaf zaterdagmorgen op een gegeven moment het sein, dat er een eind moest worden gemaakt aan het fo tograferen en filmen. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg bedankten de visuele pers circa 50 man en begonnen toen aan hun eerste afdaling van die dag. De internationale fotopers ging lift naar beneden. Het gezelschap bij echter in het dalstation wachten tot de prinses daar ook weer zou aankomen. Twee Nederlandse rechercheurs probeer den hen te bewegen weg te gaan en rie pen toen dat niet lukte assistentie in van de Zwitserse gendarmerie. Niette min bleven enkele tientallen fotografen de wacht houden. Gelukkig zag prinses Beatrix die het eerste beneden was van verre al. dat de weg werd versperd. Zij zond iemand vooruit met het verzoek aan de fotogra fen haar nu verder met rust te laten, zoals toch ook van tevoren was afgespro ken. Maar de Italianen, Fransen en en kele Duitsers weigerden. Toen moesten wij als gendarmerie wel hardhandig op treden en traangas gebruiken', zei ons gisteravond door de telefoon een wacht commandant in Gsteaad. Johnson pessimistisch De bestandsperiode ter gelegenheid van boeddhistisch nieuwjaar in Zuid-Vietnam was gistermiddag voorbij, toen men in de omgeving van Saigon weer het geluid van ontploffende granaten kon waar nemen. Vanaf de basis Guam ste gen B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht op om Vietcongdoelen in Zuid-Vietnam te bestoken. Een Amerikaanse woordvoereder zei dat de geallieerde troepen bevel hadden gekregen niet, zoals met Kerstmis, het verstrijken van de bestandsperiode der V'ietcong-strydkrachten af te wachten, maar de strijd onmiddellijk te hervatten. Bij 82 door de Vietcong gepleegde scben- lltairen sneuvelden bij deze acties terwijl onder de burgerbevolking drie slachtof fers vielen. De voorzitter van de Amerikaanse staf chefs, generaal G. Wheeler, heeft in een besloten vergadering van de commissies voor de strijdkrachten van de senaat en de toewijzingscommissie verklaard dat de bombardementen op Noord-Vietnam snel moeten worden hervat, zo heeft se nator Richard Rusell zaterdag meege deeld. Wheeler zou gezegd hebben: .wan neer men de bombardementen op Noord- Vietnam stopgezet geeft men een van de beste troeven voor onderhandelingen uit Generaal Oufkir, de minister van binnenlandse zaken, kust de hand van koning Hassan II tijdens een mohammedaanse plechtigheid aan het eind van de Jtamadan'. Zoals bekend heeft Frankrijk een interna tionaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd in verband met de zaak Ben Barka. lohnson i op zijn vredesoffensief. Hij loofde in een antwoord brief aan l__ enzeventig democratische congresle den dat hij zijn vredespogingen zou voortzetten, maar wees er tevens op dat tijdens de huidige pauze in de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam de infiltratie van troepen uit het noorden in Zuid-Viet nam en de aanvallen .op onze bondge noten en deze eigen mensen voortduur de. Johnson zei niet of hij hervatting van de luchtaanvallen op Noord-Viet nam zou gelasten, maar verklaarde wel: ,U zult het zeker met mjj eens zijn dat het zeer beslist onze plicht is. niet lichtvaardig de gevaren van onze troepen te vergroten. Wij moeten hun de steun geven die ze nodig heb- Geweten In de .New York Times' van zondag is over twee pagina's een oproep afgedrukt van het .internationaal comité van het Algemene vergadering VVD Op de zaterdag in Dordrecht ge houden buitengewone algemene vergadering van de Volkspartij Vrijheid en Democratie (wd) is het ontwerp-beginselpro gram in principe vastgesteld. Na dat het program nog door een redactiecommissie uit de partij na der in details zal zijn bekeken, zal de partijraad overeenkomstig de zaterdag genomen besluiten de eindopstelling van het nieuwe be ginselprogram definitief vaststel len. De behandeling var. het ontwerp-pro- fram met de daarop ingrj: J- ementen en wijzigingsvoc de ongeveer negen uren. De commissie tot herziening van het uit 1948 daterende beginselprogram zag enkele in haar ontwerp opgenomen arti kelen afgewezen dan wel gewijzigd wor den. Zo werd het artikel over de grond slag van de Nederlandse samenleving nogal ingrijpend gewijzigd, ook ondanks de verdediging daarvan door prof mr P. J. Oud, ere-voorzitter van de partij en tevens voorzitter van de herzieningscom missie. De verwijzing in dat artikel naar de .uit christendom en humanisme voort geweten ten opzichte van Vietnam'. On der de kop ,het zijn onze broeders die wij doden' verzoeken de ondertekenaars bijna duizend priesters, pastoors, rabbH- nen en andere persoonlijkheden de Amerikaanse regering onmiddellijk de bombardementen op Noord- en Zuid- Vietnam te staken, terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten te aanvaar den overeenkomstig de akkooorden van Genève en op basis van deze akkoorden vredesonderhandelingen te beginnen met het Zuidvietnamese bevrjjdlngsfront. Voorts wordt er bjj dit front en bij de Noordvietnamese regering op aange drongen hun terroristendaden te beindi- gen, de godsdienstvrijheid In Zuid-Viet nam te garanderen en onderhandelingen met de Verenigde Staten te acceptnren. Op de Chinese volksrepubliek wordt een beroep gedaan niets te doen dat de oor log kan verlengen. Voor f 188.000 tolgeld Daggemiddelde 2250 auto's Directeur PZBM: ben tevreden' Eén maand nu is de Ooster scheldebrug bij het verkeer in gebruik. De Provinciale Zeeuw se Brug Maatschappij NV (PZBM) is content over wat er in die periode bij de tolhuisjes is gepasseerd: ruim 70.000 een heden, wanneer men in de sta ten alle tariefsgroepen bijeen- neemt. In de eerste weken na de opening, december dus, in totaal 41.000 eenheden en se dert nieuwjaar 29.000 eenheden. iaat Een eenvoudig rekensommetje zien dat er in totaal (inclusief 2000 fietsers en voetgang. een bedrag van f 188.000 t den is geïnd. Al dat verkc een daggemiddelde op van heden. En daarmee zitten exploitanten net iets boven middelde dat voor deze wir den (ongeveer 2000) in pi berekend. ten de brug- Om de ven het ge- maand nieuwe vaste oeververbinding, die steeds meer in trek begint te raken bij de weggebruiker omdat de nieu we route naar de Randstad Holland niet alleen dertig kilometer korter is, maar bovendien veel rustiger te be rijden Is. Uiteraard is de start van het brug- verkeer in het ongunstige jaargetij voor de frequentie gekomen. Dat was met name de laatste week te merken,- toen sneeuwval de cijfers snel deed kelderen. Ter vergelijking: van 1 tot 9 januari ruim 20.000 personenauto's: van 10 tot 16 januari ruim 7000 auto's. De Oosterscheldebrug zou in 1966 alles bij elkaar 1,4 miljoen een heden moeten verwerken. Die prog nose geeft een daggemiddelde te zien van 3800. Maar dat is over een heel jaar berekend. De brugexploitanten hebben dit cijfer vanzelfsprekend op gesplitst in uiteenlopende gemiddel den voor de twaalf maanden van het jaar. Ruwweg is men er van uitge gaan dat het daggemiddelde in de •maanden het dubbele zal 800 en in de koudste winter de helft daarvan. f 6,Verder zijn er ongeveer 2000 voetgangers en fietsers over de brug gegaan. PIEK Een piek in het bnigverkeer in de afgelopen maand was het kerstweek end. Toen passeerden 10.700 voertui gen in twee dagen het tolplein met een gemiddelde van 1000 per uur op de middag van tweede kerstdag. Toen ook kwam er filevorming van enkele minuten voor de kantoortjes van de kaartverkopers voor. Een kracht proef, die meteen heeft aangetoond wat de verwerkingscapaciteit aan vier tolloketten is. Mocht komende zomer blijken dat vier tolhuisjes toch nog te weinig is om het verkeer snel te bedienen dan is er altjjd nog de mogelijkheid om twee kantoortjes bij te bouwen en de bruggebruikers op het tolplein over zes banen te laten uitwaaieren. De PZBM wil klachten over oponthoud aan het tolkantoor zoveel mogelijk zien te vermijden. Het verkeersaan- al om de snelheid bij het betalen van de tolgelden zoveel mogelijk te be vorderen gaat de brugmaatschappfl er niet toe over tlenrittenboekjes, knipkaarten of stempelkaarten uit te geven, zoals men die op de Wester- scheldeveren kent. ,Dat geeft alle maal oponthoud', legde de heer J. van Tuinen, directeur van de PZBM ons uit. ,We hebbeen daartoe voor de opening van de brug al verzoeken gehad en de mogelijkheid nauwkeurig onderzocht. En we zijn voornamelijk afgegaan op de ervaringen bij de Ha ringvlietbrug: een zo simpel mogelijk tarief. De tolgaarder ziet een auto aankomen, hij weet welk tolkaartje er uit de kast getrokken moet wor den en zit daarmee al klaar wanneer de automobilist zMn raampje open draait. Het is gelijk overgeven. Heeft zo'n automobilist nu een knipkaart of een stempelkaart, dan moet er weer een nieuwe handeling worden gemaakt. Zo weinig mogelijk ge mengde systemen. Het bevalt ons zo uitstekend. Het personeel heeft al aardig wat routine gekregen...' de cijfers over deze eerste d van de Oosterscheldebrug wat verder uit te pluizen personenauto's (tarief pink sterdagen zal daarom "van 1 zijn voor de berekening van de ver werkingscapaciteit. SNEEUW ■ersfrequentie op Zeelai vrachtautos (tarief f 4,501 44 vrachtcombinaties (tarief Het klinkt wat paradowuü, maar ook Enkele volgens directeur Van Tnlnen k>ze klachten zijn er de afgelopen dagen geweest over het sneeuwruimen op de Oosterschel debrug. Er wordt bij constructie van voorgespannen beton. Behoudens de kanten Is de brug vrij snel na de sneeuwval schoon gekomen. Enkele dagen geleden heeft de PZ BM een rolbezem binnengekregen, die achter een vrachtauto kan worden gekoppeld om het sneeuwruimen nog forser te kunnen aanpakken. Er zijn nog steeds besprekingen gaande over de aanschaf van een sneeuwblazer. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Het zou hier gaan om een vrij kostbaar stuk apparatuur, waar van niet vaststaat of cfearmee ook alle gladheidsproblemen in een hand omdraai zijn opgelost. Een euvel van de eerste dagen na de opening van de brug opspattend grint is inmiddels ook verhojpen. Het heeft, evenals dat soms op nieu we wegen gebeurt, een serie brugge bruikers een voorruit van de auto g kost. Verder zijn er in de afgelof voorgekomen. De J en dan uitrukken maar daarbij blijft Positieve geluiden exploitatiemaand debrug. De Pro vim Maatscha) stelling moet to ge- elopen ukken over de eerste van de Oosterachel- ïciale Zeeuwse Brug Een kopje koffie zal het verloofde, j paar Beatrix-Claus von Amsberg j goed doen. Het skiën is vermoetend j en de sneeuw is koud. AKU-DIRECTIE WIL PRATEN MET BONDEN De directie van de AKU heeft zaterdag avond de vaklMinden telegrafisch uitge nodigd voor een gesprek over dc ont stane moeilijkheden. Daarmee heeft de 1 AKU-directie gereageerd op een tele- voor de .image' van de WD niet juist gram van de vakbonden \an vrijdag- gekomen erasmiaanse geest' en naar Willem van Oranje, ontlokte felle kri tiek vanuit de vergadering. Het werd ;enoemd, als juist deze verwijzingen in et beginselprogram zouden worden opgenomen. Prof mr Oud wees er op, dat juist een verwijzing naar Erasmus zinvol is, omdat zijns inziens uit de geest van Erasmus een .algemene zachtmoedig- De algemene vergadering bleek daaraan echter geen behoefte te hebben en ver wierp met 253 tegen 137 stemmen (met vier onthoudingen) het desbetreffende artikel in het ontwerp-program. Overge nomen werd een door de kamercentrales Amsterdam, Den Haag, Leiden, Rotter dam en Utrecht ontwerpen tekst, waarin onder meer wordt gesteld, dat ,de Neder landse samenleving (bovenal) gedragen wordt door de geest van het christendom en van het humanisme'. Ook in de partij raad was over dit artikel geen eenstem migheid bereikt. Een minderdheid schaarde zich achter het ontwerp-begin- selprogram terzake, en een meerderheid adviseerde vervanging daarvan door de tekst van de kamercentrales. Uitvoerige discussie had ook plaats over het voorstel van de herzienings commissie met betrekking tot de op neming in het ontwerp over bedrijfs organen met een publiekrechtelijke zeggenschap. Voorgesteld werd op te nemen dat deze organen slechts be horen te worden ingesteld, .indien zo wel bij werkgevers als bij werkne mers in ruime mate de geneigdheid aanwezig is in deze organen samen te werken'. De algemene vergadering achtte een der gelijk artikel in een beginselprogram niet thuishorend. Op gemerkt werd onder meer dat hier geen liberaal beginsel in het geding is en men noemde het .be slist verwerpelijk' om expliciet een arti kel in het program aan de pbo te wij den. Prof Oud en ook mr W. J. Geertse- ma, fractieleider van de WD in de twee de kamer, bestreden deze opvatting. Het laten vervallen in het beginsel-program van een artikel over de pbo noemde laatstgenoemde .zeer bepaald verar ming'. Toch werd een voorstel daartoe, ingediend door de afdeling Den Haag. aangenomen. De pbo-paragraaf in het beginselprogram werd bij handopsteking verworpen. avond. waarin de AKU-directie werd ïr- vraagd de uitgestoken hand te accep teren. De tekst van het telegram van de AKU- directie luidt als volgt: .herhalen dat wij steeds tot gesprek bereid zijn. Ter voor koming van ieder misverstand herhalen wij ook dat individuele bevoordeling van rganiseerden onaanvaardbaar blijft gevolge uw verzoek nodigen wij u gaarne uit tot gesprek op nader te be palen tijd en plaatff. Eigenbelang Ook het voorstel om ln dat program een artikel op te nemen over ,de drijfveer van het eigen belang' haalde de eind streep niet. Dit werd verworpen met 205 in 138 stemmen. iet nu. zij het dan ook nog niet ge heel definitief vastgestelde beginselpro gram. keert de partij zich .tegen ieder streven naar het vestigen of handhaven van monopolistische posities' op het ge bied van radio en televisie. Aan het ontwerp-program zal nog wor den toegevoegd een culturele paragraaf en de daarin reeds opgenomen stelling over de ontwikkelingshulp zal een apart artikel worden. De algemene vergade ring ging akkoord met net amendement- Zwolle, beogende een uitbreiding van de onderwijs-paragraaf in het program. Als doel van het onderwijs wordt niet alleen gezien een verstandelijke ontwikkeling en lichamelijke opvoeding, maar ook ka raktervorming en opvoeding tot staats burger. ning en de paragrafen over de s economische onderwerpen in he gram, zal overeenkomstig het van de partijraad zijn samenges staan onder leiding van prof n Een voorstel tot uitbreiding van commissie werd door de partijraad aanvaard, omdat prof mr Oud werking aan de commissie a zei te stellen van de omvang commissie. Besloten werd om het beginsel-program t.z.t. op grote schaal to verspreiden, onder meer in brochurevorm waarbij dan artikelsgewijs een toelichting zal worden gegeven. ng van deze AMERIKAAN IN RUSLAND BENEEMT ZICH HET LEVEN r Onaangenaam getroffen Ameri kaanse autoriteiten in Moskou proberen het fijne aan de weet te komen over de zelfmoord die een jonge Amerikaan .doodsbang voor achttien maanden gevangenschap in een Russisch arbeidskamp', heeft gepleegd. De Amerikaanse ambassade in Moskou deelde mee dat de Amerikaan, de 27- jarige boekverkoper uit S.ieffield, .Mas sachusetts, Newcomb Mott, donderdag- port gesteld werd van Moermansk. waar hij op 24 november werd veroordeeld, naar het niet nader aangeduide arbeids- gedaan op verzoek van de Russi sche regering. De ambassade kreeg vrij dagavond over de zelfmoord te horen van het Sowjetministerie van buitenland se zaken. Luttele uren later gaf de Ame rikaanse ambassadeur, Foy D. Kohier, een verklaring uit waarin hii ,de aan- affaire' betreurde. ,die tot einde gekomen', die de Amerikaan ruim twee oorarrest hielden, zeiden al en uit vrije wil' de slecht aangegeven grens was overgesto ken. Scandinavische burgers mogen haar vrijelijk passeren. Mott zei dat nij zonder te weten dat hij in de Sowjet overgestoken te kopen, en ling was geweest overtreden. De be' ces overgeli Geleidelijke ontspanning Oost-Duitsland heeft een voorstel tot vermindering van de spanning tussen oost en west bekendgemaakt, dat aan alle Europese regeringen is toegezonden. Voorgesteld wordt een geleidelijke ontspanning, te begin nen met het afzien van het bezit van atoomwapens door die landen die deze wapens nog niet hebben. Er moeten geen pogingen worden gedaan om bestaande grenzen te wijzigen. De betrekkingen tussen alle Europese landen, waaronder de twee delen van Duitsland, moeten genormaliseerd worden. Al eerder heelt Oost-Duitsland zich bereid verklaard met de Westduitse bondsrepubliek te onderhandelen op voet van gelijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1