PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HANOI WIL GEEN VREDE' INTERNATIONAAL ARRESTATIEBEVEL TEGEN MAROKKAANSE MINISTER OEFKIR De Gaulle wenst klaarheid in ontvoeringsschandaal Staatssecretaris Egas opende het /Trefpunt voor Axelse bejaarden NBV wil 17 procent voor NS-personeel President Johnson: Kremsertor zinkt, bemanning gered FRAMRIJK NEEMT STAPPEN IN AFFAIRE BEN BARKA Ambonezen willen niet in nieuwe woonruimte Tevens invoering 5-dagen-week Achilleshiel AKU WEET NIETS VAN ULTIMATUM VERLOOFD PAAR IN GSTAAD RADIO-CAROLINE GESTRAND 209e jaargang - no. 17 iJSm \IW WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dir*ctl*i F. IU d* Veld*, F. B. den Boer e« W. de Petier. HoHdrtdectle. W. Leertouwer en O. A. de K«V Abonntm. Weletreet 58-60. tel. 2355 (b.|.«. red. 3508. ede. 36*7/3643). Middelburg, MeHct 51. -el 3841. (b.t.f. red. 2078/3169, i red tel. 2425. edm. tel 2094 Adv. prij* 34 cent pee mm Minimam per edr. t 5.10. Inseionden med*d*lln«*a jp, s tarle» 2375). Got». Grote h I 7853, ede. 5213). O oei kor», ti Vrijdag 21 januari 1966 Thant zoekt verder naar vrede President Johnson heeft gisteren verklaard dat Noord-Vietnam geen vrede in Zuid-Oost-Azië wenst om de .onjuiste zienswijze' dat de Ver enigde Staten hun bondgenoten in de steek zullen laten, toegeven aan de druk en zich uit Zuid-Vietnam terugtrekken. Johnson die een toespraak hield op een plechtigheid ter ere van oud-president Harry S. Truman, voegde een belang rijke passage toe aan zijn van tevoren op schrift gestelde tekst, handelend over zijn huidig vredesoffensief in Zuidoost- Azië. Hij deed dit na 's morgens te heb ben gesproken met zijn minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, en rei zend ambassadeur W. Averell Harriman die woensdagavond na een uitgebreide vredesmissie in Washington was terug gekeerd. .Wat de vrede in de wereld vandaag tegenhoudt zijn niet de Verenig de Staten van Amerika', zei Johnson nadrukkelijk, ,wat de vrede tegenhoudt is de onjuiste opvatting aan de zijde van de agressor, dat wij onze principes zul len opgeven, toegeven aan de druk, dat wij onze bondgenoten in de steek zullen laten en ons terugtrekken'. Hij daagde Noord-Vietnam uit ,de hand- E-anaat te vervangen door een pen', e Sowjet-Unie heeft gisteren gewei gerd in te gaan op een nieuw verzoek van niet-communistische zijde om haar invloed te gebruiken om Noord-Vietnam naar de conferentietafel te voeren. Het verzoek werd gedaan door de Japanse minister van buitenlandse zaken, Et- soesaboero Sjlina, die in Moskou een on derhoud van twee uur had met zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromyko. New York De Becretaris-generaal der VN Thant heeft gisteren op een persconferentie bepleit de Vietcong en communistisch China een stem te geven in eventuele vredesbesprekingen over Vietnam. Thant meent ook dat alle partijen moe ten zijn vertegenwoordigd in een naoor logse Vietnamese regering. Voorts bepleitte Thant indirect dat Amerikaanse luchtbombardementen nog voor onbepaalde tijd achterwege zouden blijven. Hij betoogde dat de Geneefse overeen komst van 1954 voor Indochina de basis voor regeling van het conflict diende te zijn. Naar de mening van Thant is het politiek klimaat voor een regeling thans gunstiger dan een jaar geleden, of zelfs maar enkele weken geleden, het geval is geweest. In hoofdzaak was dit te danken aan het opschorten van de Amerikaanse bombardementen. Thant zei dat vredesonderhandelingen dienden te worden gevoerd tussen de strijdende partijen, maar dat ook een rol moet worden gereserveerd voor communistisch China. Doordat dit land geen Lid is van de VN kan die organisa tie of Thant zelf geen grote, openlnke rol spelen in het zoeken naar vrede. Wel zet Thant naar zjjn zeggen zijn privé- pogingen voort pogingen die hy ove rigens niet wilde toelichten. Het 12.889 ton nietende Duitse vracht schip .Kremsertor' is gisteren 16 mijl onder de kust van de zuidelijkste punt van Engeland. Lizard Point, gezonken. Het vaartuig, dat Bremen als thuishaven had, verging bij zware zee. De gehele bemanning van 34 koppen was tijdig gered door inzittenden van twee hef- schroefvliegtuigen van de Britse lucht macht cn opvarenden van de Franse sleepboot .Atlantic'. De Duitse vrachtvaarder had de gehele dag met zware slagzij rondgedreven in Het Kanaal. GENERAAL OEFKIB BEN BARKA ZOLLINGER dat zijn aanwezigheid gewenst in verband met de vervaardiging een film over de dekolonisatie Marokko, getiteld Basta'. Doodgestoken? de drie Marokkanen betrokken wi bij een complot, waarvan de eerste fase inhield Ben Barka naar Parijs te lokken met de valse voorspiegeling Het parket te Parijs heeft in verband met de Ben Barka-affaire een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Marokkaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Oefkir, de plaatsvervan gend chef van de Marokkaanse veiligheidsdienst Dlimi, en een derde Marokkaan, Tsjtoeki genaamd. Dit heeft gisteravond de Franse pro cureur-generaal Guy Chavanon bevestigd. Hij gaf een communiqué uit, vol gens welk op 17 november vorig r via de Marokkaanse autoritei ten generaal Oefkir en majoor Dli mi als getuigen in het onderzoek naar de ontvoering van de Marok kaanse oppositieleider Ben Barka waren gedagvaard. Daaraan was geen gevolg gegeven. Gezien de hui dige resultaten van het onderzoek had de rechter van instructie, Zol linger, op verzoek van het parket internationale arrestatiebevelen te- Oefkir, Dlimi en Tsjtoeki uit gevaardigd. Chavanon vestigde er de aandacht op dat op 8 november jl de Marokkaanse regering al een verzoek om uitlevering, vergezeld gaande van een arrestatiebe vel, was gedaan betreffende gangster Georges Boucheselche. De namen van de drie betrokken Marok kanen zijn tijdens het onderzoek tot dus ver vele malen gevallen. Minister Oef kir, majoor Dlimi en Tsjtoeki, hoofd van de Marokkaanse geheime politie, bevon- Ben Barka werd op 29 oktober van het vorig jaar op een boulevard in Parijs ontvoerd. Georges Figon, 39 jaar, een onderwe reldfiguur, had aan diverse Parijse kran ten verteld dat Oefkir Ben Barka had doodgestoken in een villa bjj Parijs. Fi gon Is maandagavond onder omstandig heden die bevreemdden dood aangetrof fen. Antoine Lopez, een geheim agent die wordt vastgehouden omdat hij bij de ont voering van Ben Barka zou hebben ge holpen, had ook gezegd dat Oefkir de centrale figuur in deze zaak was. Ma rokkaanse autoriteiten hebben alle be schuldigingen afgewezen. Staatssecretaris Egas tijdens zijn speech na de opening van het dien stencentrum voor bejaarden in in Axel een mozaïek. Foto PZC) Twintig Ambonezen nit het woonoord Schattenberg btf Westerbork, behorende tot de zogenaamde groep Leasa, hebben gisteren geweigerd de hun toegewezen woonruimte te betrekken. Woensdag werden de vier gezinnen on der politietoezicht uit hun barakken ge- en werd hun huisraad overgebracht andere gebouwen in het kamp, die in tegenstelling tot hun vroegere onder komens verwarmd en geheel vernieuwd zijn. Demonstratief betrokken ze daar op de administratiebarak van het kamp. Volgens de politie in Westerbork onthou den de Ambonezen zich van grote actie. Wel weigeren ze elke steun in welke vorm dan ook terwijl ze hun kinderen niet toestaan hun school te bezoeken. Elektriciteitsrekeningen worden even eens niet betaald. De regering heeft ons naar Nederland gebracht en dus moet zij ons ook onderhouden, zo zeg De leider van de groep, de heer sa, heeft verklaard middels een telegram aan de regering zijn standpunt kenbaar te hebben gemaakt. Risico Zollinger kwam in actie een etmaal na dat president De Gaulle in een commu niqué door hem zelf opgesteld na een kabinetszitting had gezegd dat de ont voering van Ben Barka was op touw ge zet door een vreemde mogendheid met hulp van Franse politie.. Naar verluidt was De Gaulle bereid een breuk met Marokko te riskeren om liet schandaal te kunnen uitrafelen. De bij het NW aangesloten Ne derlandse Bond van Vervoersper- soneel (bijna 46.000 leden) wil in de nieuwe cao voor de spoorwegen de lonen met tien procent verho gen op basis van de aangetoonde achterstand en daarenboven een verhoging van 7 procent van de lo nen met ingang van 1 januari jongstleden, gebaseerd op de be staande mogelijkheden. commissie-Van der Dussen aange toonde achterstand. Of deze verho ging voor een deel zal moeten plaats vinden in de vorm van wijziging van de algemene prestatiebeloning of in gemeten tarieven, is volgens de NBV een punt voor discu":~ De huurcompensatie (in totaal 5.3 pro cent met een minimum van 35,80 per maand), wil de NBV in de lonen opne men. Voorts wordt voorgesteld afschaf fing van de gemeenteklassen-aftrek, vermindering van het aantal treden per taakgroep en ombouw van de bestaande taakreeksen tot één taakreeks. De NVB wil ook invoering diensttijdtoeslag, een algemene prestatie beloning van 12 procent bij normale irestatie en afschaffing van de persoon- ijke prestatiebeloning. Daarbij zal een garantiebeloning tot stand moeten ko men, aldus het NBV-voorstel, voor hen die thans boven het gemiddelde worden beloond. beidstljd verkorten van 45 tot 42.5 uur. Dc bond heeft de concept-voorstellen gisteren bekendgemaakt. Het concept- onderhandelingsprogram zal de NVB ter goedkeuring voorleggen aan een bui tengewone algemene vergadering, op 25 januari wordt gehouden. NBV, de grootste bond bij de spoorwegen Ben Barka leeft nog, volgens zijn broer duld als Ti cd van sa- •ele Zeeuw week Abdeikadt-r Ben Barka heeft gisteren In 2222 Brussel verklaard ervan overtuigd te zijn dat zijn In Frankrijk verdwenen broer J" Mehdi Ben Barka nog in leven is. .Ik ben ervan overtuigd dal mijn broer -, nog leeft. Deze overtuiging berust niet «ttol stendbrengen ov. op de sentimentele wens. maar op ma- - 'j spelen in <terge- teriële feiten', zo verklaarde Abdelkader n-?e gevallen vaak p.o •-cling aller.ci Ben Barka tegenover verslaggevers .Niemand kan het bewijs voor zijn dood Volgt""" *■-" 'j van de moord de zaak schijnen. geloof dat de waarheid spoedig uit komen, als dat tenminste gewenst wordt Daarvoor is slechts het vullen van enkele gaten in het vooronderzoek nodig", zo verklaarde hij. Dieper ingaand Jeze gaten zei hij, dat de buitenhui zen van de bij de ontvoering en moord Ben Barka betrokken personen Bou- op Ben Ba cneseiche e van over- tegenstellingen, die men achtte, duiken dan weer om Zeeland is immers een .ian kanten', zoals het wel eens is genoemd: waar men zich hier ook bevindt, er is altijd een overkant, waarvan men ge scheiden is door een brede zeearm. Zo wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen nog wel eens argwanend naar Midden-Zeeland gekeken en op Schouwen-Duiveland schept men er vaak een bijzonder ge noegen ln oen toch maar te onderstre pen, dat men zich daar geheel op het noorden richt. Daarnaast zijn er en Lopez niet verzegeld zijn en n dat er nog geen opjpr.ring vla Interpol 15 tegei.nrlh. -«». waart» revralgd van in alntal Marikka- /ooralln aommige van de oude .tem. die ba de ontvoering van Mehdl Ben hebbende steden van het Zeeuw.e ge- Barka betrokken waren. Namens de AKU in Arnhem is gis- •st wel eens onvriendelijk over elkaar wordt geoordeeld. Nu moet men overi gens deze historische .gegevenheden' niet overdrijven- het proces van schaalver groting, waarmee men in het Zeeland van vandaag voortdurend te maken heeft, dwingt tot denken en handelen ln grotere verbanden dan vroeger in deze provincie noodzakelijk was. En het be grip daarvoor wint langzamerhand veld. fjpri 'ot zover i teravond medegedeeld dat zij in te- MMS385'K"^S'rMSi- zijn op. genstelling tot andersluidende be- richten geen ultimatum van de vakbonden heeft ontvangen. Ook is haar geen datum of tijdstip mede gedeeld waarop zulk een ultima tum zou aflopen. Foto'sprinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg tijdens een ski tocht bij Gstaad op de Hohe Wispi- len. PAfltlljK recente rapport van de onafhankelijke maandag 7 uur. Prinses Beatrix en haar verloofde, Claus von Amsberg, zijn gisteren in Gstaad van een aangekomen voor een korte ski-vakan- tie. Zij zullen verblijven in het chalet ,Pavo- nia', vlakbij het huis waarin de echtge note van wijlen president John Kennedy en haar kinderen op het ogenblik ver blijven. De prinses en haar verloofde arriveer den per vliegtuig in Genève en reden vandaar per auto naar Gstaad. In hun gezelschap bevinden zich twee vrienden van Von Amsberg, prins Ri chard von Sayn-Wittgenstein en de graaf Von Oeynhausen. Prins Bernhard is gistermiddag om- 45 totstreeks één uur plaatselijke tijd uit Ne- •ijfdaagseland in Marrakesj (Marokko) aangeko de onregelnia- j men voor een bezoek aan zijn moeder, tighetdsbijsiag voor aue gewerkte uren prinses Armgard van Lippe Biesterfeld. tussen 18 en 7 uur (overeenkomstig het De prinses verblijft reeds sinds 17 ja- rapport-Van der Dussen heeft de NBV nuari in hotel de la Mamounia. Het was rekening gehouden met liet grillige in Marrakesj niet bekend hoe lang de dienstpatroon bij de NS) en toekenning prins van plan is te blijven, van een bjjslag van S per uur voor alle Prins Bernhard arriveerde strikt incog- ge werk te uren tussen zaterdag 7 uur en nito en er was geen protocollaire be- Werktijden i beldsvoorwaarden voorgesteld, te weten 1 verkorting van de werkweek va *-*■ - groeting. PLEIDOOI VOOR OPEN BEJAARDENWERK Dienstencentrum is primeur in Zeeland Staatssecretaris C Egas van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en de heer A. J. Kaland. voorzit ter van de commissie bejaarden oorden in Zeeland, hebben don derdagmiddag in Axel een warm pleidooi gehouden voor het open bejaardenwerk. Zij deden dat tijdens de officiële opening van het dienstcentrum voor de be- 't dienstencentrum het Trefpunt waarbij ook de commissaris der koningin, mr J. van Aartsen aanwezig was. Staatssecretaris Egas zei dat open bejaardenwerk voor de komende ja ren van toenemend belang te achten, mede omdat dat werk zich op alle bejaarden richt. De bewindsman zou eigenlijk nog wel iets verder willen gaan en dacht in dat verband aan sociaal-culturele centra met een dui delijk. brede funelie, die ontmoetings punten zouden kunnen zijn voor cul tuur, recreatie en maatschappelijke zorg. De heer Kaland ging op een paar punten nog iets dieper in. Vol gens hem zouden de pension- en ver zorgende tehnizen eigenlijk aanvul lende voorzieningen moeten zijn, ter wijl die in Zeeland nog primair wor den gesteld. Naar zijn mening is er op het ogenblik nog vrijwel geen al ternatief buiten het .kamertje in het bejaardentehuis'. De staatssecretaris begon zijn rede met te wijzen op de enorme veran deringen. welke zich in Zeeland voor doen. Het dienstencentrum een pri meur voor Zeeland noemde hij een symbool van deze veranderende om standigheden. Met name na de laat ste wereldoorlog heeft het bejaarden- vraagstuk volop de aandacht voor zich opgeëist. Door allerlei omstan digheden waren er ook bijzondere maatregelen nodig. Onder die facto ren noemde hij, het niet meer passen van de bejaarden in de te kleine hui zen en in jonge gezinnen, de mindere waardering voor de bejaarden en een zekere eenzaamheid van die categorie van de bevolking. Naar de mening van de heer Egas is de gedachte, dat de bejaarde een rustige, oude dag moet hebben, niet meer actueel. Velen van hen zijn nog zeer vitaal en ondergaan het bereiken van de 65ste verjaardag vaak als een straf, die hen uitrangeert. Of daar voor overgangsvormen moeten wor den gevondenr wist hij ook nog niet. ons betoog eigenlijk niet - dan het nadrukkelijk on derstrepen van wat de burgemeester van Middelburg heeft gezegd Maar zijn op merkingen dwingen ook tot enkele kant tekeningen. De ontwikkeling van een streek én de daarmee gepaard gaande schaalvergroting en (vooral) de menta liteitsverandering van de bewoners be hoeven namelijk niet automatisch te lei den tot het gemakkelijker dan vroeger tot stasd komen van samenwerkings vormen. Juist in een gebied, waar nieu we mogelijkheden zijn ontdekt en nieuwe ontwikkelingen op gang worden ge bracht, kan vooral één (onzuiver) ele ment een belangrijke rol gaan spelen, namelijk de ambitie Dit willen we dui delijk maken met behulp van één van de voorbeelden, door de burgemeester genoemd, in zijn .samenwerkingspara- graaf', namelijk het voor Walcheren zo nodige zwembad Bur gemeester Drijber sprak over .de harde noodzaak', dat over de plaats van vestiging overeenstemming wordt bereikt. Precies. Maar om de din gen nu maar bij de naam te noemen: zowel Middelburg als Vlissingen zouden dit bad graag op hun grondgebied heb ben. Een zwembad, een sporthal, een schouwburg, het zijn zo van die instel lingen die op de verlanglijst van iedere ambitieuze gemeente en gemeentebe stuurder) staan. En als het om twee gemeenten gaat, die samen één project moeten opzetten, dan is het duidelijk dat vooral in het eerste stadium van het voorbereidende werk aan beide kanten hardnekkig en bij herhaling gepoogd zal worden ,de buit' binnen te nalén. Zo kunnen alle op zichzelf juiste verto gen over de plicht tot samenwerking ontkracht worden door een (op zichzelf te begrijpen) ambitie. Het begrip .sa menwerking' houdt geven en nemen in. Nemen is niet zo moeilijk, maar geven kan een heel vervelend struikelblok zijn. Daarom zal bij het zoeken naar samen werkingsvormen voortdurend gepoogd moeten worden objectieve normen te vinden, die de ambitie neutraliseren, normen, die het .geven en nemen' on derbrengen in een voor iedere partij ac ceptabele utiliteits-formule. Hoofdzaak bij elk project Immers is. dat het er komt. De plaats van het project in het gebied, waarvoor het is bestemd, behoort niet door ambities te worden bepaald, maar door objectieve normen. In ander verband wees burgemeester Drijber eveneens op een samenwer- kingsaspect, namelijk in relatie tot de schouwburg. .Afstanden in meer dan één betekenis van het woord in onze nog aan eilanden rijke provincie zullen lang zamerhand moeten worden overbrugd' stelde hij terecht. En hij voegde er aan toe, dat nodig is .dat de door ons zo hoog geschatte culturele organisaties waaronder nu eveneens de schouwburg zelf elkander vinden'. En alweer: vol komen juist. Maar wel mag en moet er hier op worden gewezen, dat juist op het stuk van samenwerking de Zeeuwse culturele organisaties een voortreffelijk voorbeeld hebben gegeven Sinds jaren werken zij samen in de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland. De woorden van Middelburgs burgemeester zrin. naar het ons voorkomt, dan ook in het bnzonder gericht tot het bestuur van de Middel burgse schouwburg. Een opmerking tot slot niet over, maar naar aanleiding van de nieuw jaarsrede van burgemeester Drijber. De opsomming van de gemeentelijke taken en de veelheid van onderwerpen, waar mee een gemeentebestuur van wat naar Zeeuwse begrippen een .grote' gemeen te is, zich geconfronteerd ziet. tonen aan welke hoge eisen aar. een gemeen tebestuur in een zich ontwikkelende pro vincie worden gesteld. Er is veel werk aan de winkel in Zeeland, heel veel. De accenten in de nieuwjaarstoespraken van de burgemeesters llgzen overal weer anders, afhankelük van de aard der ge meente. afhankelijk ook van de instel ling van de betrokken burgemeester. Maar er is één centrale tendens in hun betogen te herkennen: er wordt hier met enthousiasme en met voortvarend heid gewerkt, ten einde aan de eisen van vandaag en morgen te kunnen vol doen. Met voortvarendheid, maar ook wij gebruikten het woord hier al eerder met ambitie. Voor zover we ons ech ter herinneren had de ambitie van Achll- le3, gelukkig niets met zijn hiel te ma- it» «-ut» vuur siu-i1^- E^n hoopgevende gedachte: zij zijn mening kan daar- h<*ft dus samenwerking niet in de weg 7— .i„_ te staan. Oudjes' Fout noemde hij het dat nog tal van directrices en helpsters van bejaar dentehuizen spreken over ,hun oud jes'. In heel veel gevallen gaat het hier niet meer om versleten mensjes, die niet meer mee kunnen bomen', aldns de heer Egas, die pleitte voor meer gymnastiek, gezelligheid, het doen van spelletjes, het voeren van goede gesprekken, ja zelfs voor stu deren. Naar zijn mening kan daar- f aan met name in de centra h(jzonder -e staan- veel worden gedaan. .Ook onze be jaarden kunnen bij brood alleen niet leven', aldus de bewindsman, die daar na de officiële opening bekrachtigde door het onthullen van een wandschil dering. Commissaris Van Aartsen zei dat er in Zeeland de laatste tijd wel het één et» ander gebeurt op het gebied van de bejaardenhuisvesting. Maar aange zien het percentage bejaarden ln deze provincie nog hoger ligt dan het lan delijk gemiddelde, valt er nog genoeg te doen. Hij prees de voortreffelijke samenwerking tussen de provinciale diensten en hés ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Namens het provinciaal bestuur Burgemeester M. K. van Dijke deed dat namens het gemeentebestuur van Axel. De realisatie van het centrum noemde hij een staaltje van durf en (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het Britse radioschip Caroline is gisterochtend vroeg door de storm op een zandbank voor de Engelse badplaats Frinton-on-Sea gedre ven. Zeven man zijn door een red dingsboot van boord gehaald. On der hen waren vier discjockeys en een nieuwslezer. De Nederlandse kapitein en vijf man zijn aan boord gebleven. Een week geleden raakte een an der Brits radioschip, Radio-Lon don, op drift. Dit ligt inmiddels weer op zijn oude plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1