PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG IN STICHTING VAN DE ARBEID MISLUKT Conflicten niet te vermijden Mevrouw Indira Gandhi is premier van India Personeel AKU wil ultimatum SrdS, ro.SU'ïï: kas STS Vogelvoederacties in Zeeland komen op gang Prijsontwikkeling in 1965 heeft de ramingen ruet overschreden' FONDSVORMING AFGEWEZEN NIEUWE SUGGESTIES VAN WERKNEMERS VOOR Ir. Bosma vreest dramatische gevolgen' Amsterdam en Assen Eerste probleem: voedsel voor allemaal Bedrijfsleven gaf medewerking' D Schooljeugd wordt bij inzamelingen ingeschakeld 209e jaargang - no. 16 WAARIN OPGENOMEN DE MID D ELBU RG SE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 08, >dv. 3647/8643), Middelburg, Mtrkl J1, -dl 3841, (b.g.g. red. a?7S/>m.n<rtv.Ptt75) 2 34 cenl per mm Minimum per ed> 1 3.10 Ingezonden mededelingen 21/, Uriel Kleine ede fmee 8 regel») 34 1.63 per kwart Donderdag 20 januari 1966 Hel komt in de bus voor Zonneveld Pagina 2 i 339300 MC.. MR. VAN VOLLENHOVEN HEEFT EEN BAAN BIJ DE RAAD VAN STATE Margriet. Het overleg in het bestuur van de Stichting van de Arbeid over fondsvorming ten hate van de vakbondsleden is gisteren mis lukt. Een nieuw voorstel van de werknemers kon bij de werkge vers geen genade vinden. Om gekeerd werd een voorstel van werkgeverszijde om de kwestie van de fondsvorming los te kop pelen van de cao-onderhande lingen, teneinde de werkgevers in de gelegenheid te stellen zich nog eens intern te beraden, door de werknemers van de hand gewezen. Ir J. Bosma, de werk geversvoorzitter van de stich ting, verklaarde na afloop van het overleg te geloven, dat de gevolgen van het mislukken der onderhandelingen .dramatisch' kunnen zijn. De werknemers voorzitter van de stichting, de heer A. H. Kloos. zei te vrezen, dat conflicten in de bedrijfstak ken nu onvermijdelijk zijn ge worden. De kwestie van de fondsvorming ten ba te van de georganiseerden was op de agenda van de stichtingsvergadering ge plaatst, omdat de destijds ingestelde commissie-Van Hengel, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers en Om tegemoet te komen aan de bezwaren van de werkgevers, die in het geven van geldelijke voordelen aan vakbondsleden een discriminatie zagen van hun werk nemers. was er door de vakcentrales een nieuw voorstel ingediend. Dit nieu we voorstel hield in, dat brj de onderhan delingen in de bedrijfstakken zou kun nen worden afgesproken, dat de werkge vers bepaalde bedragen zouden storten in bestaande fondsen van de centrale werknemersorganisaties. Uil deze fond- j sen zouden de vakbondsleden een uitke- j ring ontvangen bij het bereiken van de j 65-jarige leeftijd, terwijl van deze werk- 1 geversbijdrage ook bepaalde activiteiten van de vakbonden in het belang van hun leden, zoals scholingswerk, zouden wor- 1 den gefinancierd. De rijksvoorlichtingsdienst deelt j mee dat mr P. van Vollenhoven, de xeraad I verloofde van prinses vanaf half februari als jurist bij deiiiëke kérk Raad van State werkzaam zal zijn roepen e» daad. ma •Ier bctek die op 16 ÏÏLÏ?' Staatssecretaris Borghouts werd geopereerd an de Hagl la-kath»- i grleka- 1.I.-, n in (Van onze Haagse redactie) De staatssecretaris voor de luchtmacht, de heer J. J. F. Borghouts, heeft vorl-1VJ ge week een maagoperatie ondergaan. hnv« Z(jn toestand Is be\rèdigeiul. l'rins Bern- v hard heeft hem een fci bracht. de dag de wereld- De schelding v lt hp« stantlnopel immers tot van da»} ;eschieclenis beinvlo x kerk heeft ige gevolgen uwenlang on- Herstelbaar leed veroorzaakt: aanbelde kanten werden In Gods naam oorlogen Foto: in het midden achter de ta fel de heren A. H. Kloos en ir. Bosma. Rechts en links de secreta rissen van de SER en de Stichting van de Arbeid. Teruggekrabbeld Uitdrukkelijk wilde de heer Kloos gisteren stellen, dat net voorstel, dat eerst in de commissie-Van Hengel was gedaan, volgens hetwelk de werkgevers 10 gulden per jaar wil den betalen voor het speciale vak bondswerk en 50 gulden per jaar voor het geven van extra uitkeringen aan vakbondsleden, door de werkge vers was ingediend. Dat de werkge vers nu zijn teruggekrabbeld kan al leen maar een gevolg zijn van het feit, dat de werkgevers in de com missie geen voldoende contact hebben gehad met hun achterban óf dat de werkgevers zich thans hebben losge maakt van een eerder gedane toezeg- e lieer Kloos vreesde, dat conflicten in Dochter van Nehroe Mevrouw Indira Gandhi is gister morgen tot premier van India ge kozen. Mevrouw Gandhi werd ge kozen tot leidster van de regerende Congrespartij, hetgeen betekent dat zij automatisch tot premier is benoemd. Mevrouw Gandhi kreeg 355 stemmen en haar tegenkandidaat, Morarji Desai 169. De bijeenkomst van de ruim 500 leden van de congrespartij uit beide huizen van het parlement werd geopend door de president, K. Kamaraj, die in het Ta mil sprak, de enige taal die hij beheerst. Kort na de verkiezing van Indira Gand hi heeft de premier ad interim, Nanda, zijn ontslag aangeboden aan president Radha Krisjnan. Laatstgenoemde heeft Nanda verzocht aan te blijven totdat het nieuwe kabinet is beëdigd. Vrede en voedsel zijn geworden. Uiteraard zijn bonden hiervoor het eerst verantwoor delijk, maar er zal overleg met de cen trale organisaties moeten plaatshebben. Op welke schaal waar en wanneer die conflicten zullen uitbreken, kon de heer Kloos op dit ogenblik niet zeggen. Wapengekletter Ir J. Bosma zei, dat de werkgevers be reid zijn voor bepaalde activiteiten van de vakbeweging de middelen te verschaf fen, hoewel dit standpunt niet door elke werkgever wordt onderschreven. Maar het bevoordelen van georganiseerden ligt veel moeilijker, omdat dit tot discrimi natie tussen de werknemers kan leiden. In de achter ons liggende tijd is intern uitvoerig overleg tussen de werkgevers geweest om de vakbeweging in eniger lei vorm tegemoet te komen. Dat heeft ook de commissie-Van Hengel gepro beerd. Bij het beraad tussen de werkge vers kwam echter een zodanige weer stand tot uiting, dat van verdere pogin gen om tot overeenstemming te komen moest worden afgezien. Het wapengekletter, dat hier en daar onder de werknemers is gehoord, wordt door de werkgevers niet onderschat, zei ir Bosma. De werkgeversvoorzitter gaf toe, dat de heer Kloos echt geprobeerd had tot overeenstemming te komen. Maar zijn concessies deden geen afbreuk aan het principe en gezien ae stemming in werkgeverskringen zagen we geen op lossing Ook wij hebben een poging gedaan om Zie slot pag. 3 kol. 6) MINISTER DEN UYL AAN TWEEDE KAMER: leden oneenomen net .8"llnK waren. dan vraagt men zich Het werk van de staatssecretaris wordt d^'i< voLen^Tt^h hoofdzakelijk waargenomen door de mi* 1! nister van defensie, de heer P. J. S. de 2™..c' T weg naar de verzoening vrij te maxen. j Wat nu de Amsterdamse kerkeraad - met deze zaak te maken heeft? Hij heeft voor de stap der verzoening geen eeu wen nodig gehad, maar slechts ruim twintig jaar. onlar fesso. vastgest logsjaren onjuist heeft gehandeld. Daar door strandde een poging van dr Sme- (Van onze parlementaire redacteur) Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud is van 1964 op 1965 met 5 pet gestegen. Uit het verloop van het prijsindexcijfer kan de con clusie worden getrokken, dat de prijsontwikkeling in 1965 de gemaak te ramingen niet heeft overschreden. Het gaat hier om de stijging van het jaargemiddelde van 1965 ten opzichte van het jaargemiddelde van 1964. ling onder de druk der grote las tenverzwaring niet hoger is uit gevallen, mag worden geconclu deerd, dat het betrokken bedrijfs leven in grote trekken aan het ge voerde prijsbeleid de noodzakelijke medewerking heeft verleend. Dit zegt minister Den Uyl van econo mische zaken in een nota aan de tweede kamer, waarin recente cij fers worden gegeven betreffende het prijsverloop. Onmiddellijk na haar verkiezing zei mevrouw Indira Gandhi, dat India voor de vrede moet strijden en tege lijkertijd zijn verdediging moet ver sterken. Wijlen premier' Sjastri had zijn leven voor de vrede gegeven en India moest dit voorbeeld volgen. Het eerste vraagstuk van India is vol gens de nieuwe premier de voeding. Op een persconferentie zei mevrouw Indira Gandhi, dat dit een nationaal vraagstuk en niet een partijkwestie is. Zij zal de politiek van haar vader, Pandit Nehroe volgen. In de komende dagen zal me vrouw Gandhi haar regering samenstel len. Met betrekking tot de Indiase-Pa- kistaanse overeenkomst van Tasjkent zei mevrouw Gandhi, dat deze volledig nageleefd dient te worden. China-India Over het conflict tussen China en India zei de nieuwe premier, dat India zeker onderhandelingen zal beginnen als de omstandigheden zich daartoe lenen. De- re schijnen thans niet aanwezig te zijn. NIEUWE CHEF VAN FRANSE CONTRA SPIONAGE In de plaats van generaal Jacquier, Is divlsiegcneraal Giiihaud benoemd tot directeur van de Franse buitenlandse documentatiedienst en van de contra spionage. In een communiqué na afloop van een bijeenkomst van het Franse kabinet is gezegd dat de regering heeft besloten de hervorming van de buitenlandse do cumentatiedienst en de contra-spionage, waar in het verleden eer begin was ge maakt, te voltooien. Voorts zullen be paalde besluiten met betrekking tot de organisatie, de samenstelling en het functionarissen van de politiediensten worden herzien De Franse regering heeft besloten dat het parket regelmatig het publiek in pi was een stijging van het prijsindexcij fer van het levensonderhoud geraamd op 4,5 pet. Het plan bureau heeft in verbant met de gevolgen van de slechte weers omstandigheden alsmede met de in 1965 betaalde uitkeringen ineens in de macro- economische verkenningen van septem ber 1965, de geraamde stijging van hel indexcijfer van het levensonderhoud, als mede dat van het consumptieprijspeil van 1964 op 1965 verhoogd van 4tot 5 pet. Hoe de prijsontwikkeling zich heeft vol trokken in de loop van 1965 kan worden nagegaan aan de hand van de hieronder vermelde maandcijfers van het prijsin dexcijfer van het levensonderhoud. Basis 1959-1960 is 100. Januari 116; fa- bruari 117; maart 119; april 122; mei 122; juni 123; juli 122; augustus 121; september 123; oktober 121; november 122; december 123. Uit het door minister Den Uyl aan de Tweede Kamer aangeboden over zicht over het prijsverloop blijkt on der meer, dat ongeveer de helft van de gehele prijsstijging valt toe te schrijven aan de stijging van agra rische produkten en voedings- en ge notmiddelen. De groep duurzame ver- bruiksgoederen gaven de geringste stijging te zien. In de dienstensecto ren waren de prijsstijgingen sterker dan in de industriële sector. Externe factoren Een aantal factoren van externe aard, zoals een beperkte stijging van het in- voerprijspeil, invloeden van de slechte weersomstandigheden, het EEG-land- bouwbeleid, de huurverhogingen en de verhoging in de omzetbelasting en ac cijnzen waren als kosten-elementen in het bijzonder verantwoordelijk voor de prijsstijging. De overige stijging van het prijsindexcijfer valt toe te schrijven aan de invloed van de arbeidskostenstijging. Hierbij dient te worden bedacht, aldus de minister, dat in het jaar 1965 voor een deel de gevolgen hebben doorgewerkt van de aanziemiike loonkostenstijging in 1964 ad circa 15 pet., terwijl uiteraard de loonkostenstijging van 1965 ad 11 pet in dat jaar eveneens druk op de prij zen heeft uitgeoefend. De loonkostenstijging in 1964 en 1965 heeft o.a. meegebraent, dat de post ge waardeerd ondernemersloon en dat van in het bedrijf meewerkende gezinsleden, (Zie slot pag. 3 kol. 4) fcahtlijn nen dat deze Amster damse stap opvallend is: de historie ervan gaat terug lot 1926. toen de gerefor meerde synode van Assen tot eén leer- uitspraak kwam. die voor een groep ge reformeerden onaanvaardbaar was. Zij zagen hierin om ten aantasting van de vrijheid van schrift-exegese. Mede als gevolg van deze uitspraak ontstonden toen de .Gereformeerde kerken in her steld verband', later opgenomen in de hervormde kerk. Men kan over Assen en over alles wat daarna is gevolgd veel wetenswaardigs lezen in de auto biografie van een der bekendste .her steld verbander», ds Buskes. Sinds 1926 Is echter de kwestie Assen in het gereformeerde huis een bron van onrust en twijfel gebleven, vooral de twijfel nam de laatste jaren eerder toe dan af. In dit licht moet men de Amsterdamse brief zien, als een poging namelijk tot verzoening. In breder verband worden overigens eveneens stappen ondernomen: de synode heeft besloten de leeruit- spraak van Assen opnieuw te doen be studeren. ie, Constantinopel, Assen, Amster dam. Wekt het verwondering deze namen in één verband bijeen te zien? Er zijn nochtans overeenkomsten, al was het alleen al doordat de (belangstellen de) buitenstaander zich voortdurend RO, vrouw Indir bloemen uit handen van een vrou welijk parlementslid. Links Nanda, die het premierschap tijdelijk heeft waargenomen. WEER GAS GEVONDEN IN FRIESLAND De exploratiemaatschappij van de Cal- texgroep, de American Overseas Petro leum Ltd' (Amoseas), heeft opnieuw In Friesland gas aangeboord. Reeds werden gasvoerende aardlagen aangeboord te Oudega en te De Wilgen en than9 heeft men gas gevonden nabij Goingahuizen. Met de exploratieboring werd een aan vang gemaakt in begin december van het vorige jaar. kennis zal stellen van hel onderzoek ln de zaak Ben Barka, om een einde te maken aan de campagne van insinua ties waardoor de geneimhouding is ge schonden. De contra-spionagedienst die tot nog toe ressorteerde onder het kantoor van de premier is nu onder gezag van het ministerie van defensie gesteld. In het communiqué, dat na de kabinetsverga dering is uitgegeven, wordt voorts ge zegd dat de kwestie Ben Barka ,een misdadige onderneming was, die in het buitenland was beraamd en die de hulp had gehad van agenten van Franse spe ciale diensten of van de Frans politie' De Franse regering zal, zowel wat be treft op binnen- als op buitenlands ge-| VERKLEUMD en in elkaar ge doken zitten ze al een dikke week op het ijs van de plassen, kreken en vesten of scharrelen wat rond in de wakken, die tus sen het ijs zijn uitgehouwen: duizenden eenden, ganzen, zwa nen, smienten en andere water vogels. Ze beginnen het weer moeilijk te krijgen. De vorst van de afgelopen weken is zo streng geweest, dat zij langza merhand zonder voedsel komen te zitten. Al is het nog niet zo ver, dat er sterfte onder de vo gels voorkomt, toch is het no dig, dat er wordt .bijgespron gen' met voedsel. Daarom zijn deze week in verschillende delen van Zeeland de voorbereidingen gestart voor voedsel-acties. werking met verschillende vogelwach ten begonnen om de stand van za ken op te nemen, maatregelen voor te bereiden en waar het dringend was ook al voedsel te strooien. In het Braakmangebied, bjj Ramme- kens en vooral ook op Sehouwen-Dui- veland, dat meerdere steunpunten voor de watervogels beeft: de West hoek, het Djjkwater tussen Dreischor en Sir Jansland, de Schelphoek en het krekengebied bij Ouwerkerk. De situatie is nog niet zo ernstig als in de strenge winter van 1962 op 1963. Maar als de vorst volhardt, kar. het zover wel komen. Vandaar, dat de instanties, die de voedselnood van de vogels in de gaten houden, nu met inzamelingen willen beginnen oir. straks voorraad te hebben. Wat men hier en daar heeft kunnen loskrijgen is al opgeslagen in schuurtjes bij de plassen, waar zich grote watervogel concentraties voordoen. Om watervogels gaat het in de eerste plaats: andere vogels komen vaak we' aan voedsel via vogelhuisjes in de tuinen en dergelijke" en etensresten Zie slot pag. 2 kot. 2) De drie vakbonden die bij het loon- overleg zijn betrokken hebben gis termiddag een telegram aan de directie van de AKU gezonden, waarin staat dat op de personeels vergaderingen die in Emmen, Arn hem en Breda zijn gehouden, het stellen van een ultimatum als een nieuwe bespreking geen resultaten afwerpt, met algemene stemmen is aanvaard. In het telegram wordt voorts gezegd dat de stemming onder de leden van de vakbonden en het overig personeel in het bijzonder in Emmen zo zeer gespannen is, dat de bonden niet meer kunnen instaan voor het handhaven van de arbeidsrust als niet korte termijn een oplossing is bereikt voor alle besproken vraagstukken. Het f telegram Is namens de drie vakbonden ondertekend door de secretaris van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, heer B. ter Borgh. De laatste door de bij de AKU-cao's be- J trokken werknemersbonden belegde per soneelsvergadering heeft zich gister- avond eenstemmig geschaard achter het beleid van besturen en eventueel te stel- c len ultimatum, indien de AKU-dlrectie f niet tot nader overleg bereid is. Deze I vergadering in Emmen werd gister- 1 avond door zeven a. achthonderd werk- nemers bezocht. De bonden hebben in- middels telefonisch aan de AKU-direc- I tie laten weten, dat indien voor maan- 1 dag 24 januari 14.00 uur geen oplossing 1 is gevonden, zij de zaak niet meer in de hand kunnen houden. De werknemers- - bonden hebben hierop geen reactie van de AKU ontvangen. Het ligt in de bedoeling dat de bondsbe- i sturen zich vandaag beraden over de in- houd van het te stellen ultimatum. Ook de georganiseerde uurloners het AKU-personeel in Steenbergen (400'heen, maar kom nooit meer terug', man) en Breda (1800 man onder wie 500Maar, zegt Dostojewski .de kus Belgen) hebben zich op vergaderingenbrandt hem op het hart, brandtBij welke gistermiddag in Steenbergen en net lezen van deze legende moet men gisteravond in Breda werden gehouden denken aan de beroemde afbeelding van unaniem en voor de volle honderd pro-1 de groot-inquisiteur van Toledo, in de "".f v-» 'zestiende eeuw geschilderd door El Greco. Een schilderij met contrasten. Zo is één hand van de kardinaal ont spannen. terwijl de ander krampachtig de stoelleuning omklemt. Een uiting van onzekerheid? De leden van de Amsterdamse kerke raad behoeven niet te worden ver geleken me' Don Fernando, omstreeks 1600 door El Greco geschilderd als groot-inquisiteur van Spanje. Evenmin met de legendarische figuur, die Dosto jewski heeft i geschetst Zoals paus en patriarch de weg der verzoening tot elkander hebben gevonden, zo hebben ook enkele verantwoordelijke mannen op het kleine Nederlandse kerkelijke erf in gezien dat een dergelijke weg onvermij- Idelijk was Waarom? Misschien is de sleutel te vinden in de verkrampte hand van El Greco's kardinaal, welficht ook heeft het te maken met de kus uit Dos- tojewski's legende. Westen wel eens ,één grote, onbegrij pelijke manifestatie van menselijke dwaasheid cn bigotterie' genoemd. Heeft Assen daaronder niet eveneens geleden? Er is (gelukkig) ook een positieve factor van overeenkomst, namelijk de pogin gen tot verzoening. Deze verzoening moet men, dunkt ons, vooral verstaan als een hernieuwd luisteren naar de boodschap van de stichter der kerk. Er die de mensen steeds weer opbouwen om daaruit elkaar te bestoken. Op dich terlijke wijze is deze spanning vastge legd in de legende van Dostojewski .Christus en de groot-inquisiteur' in ,De jebroeders Karamazow"). In Sevilla, in Je zestiende eeuw, ten tijde van de in quisitie, toen ter ere Gods de brandsta pels opvlamden, daalt Christus neer en verricht er een wonder: een meisje wordt opgewekt uit de dood. De groot inquisiteur laat daarop Christus gevan gen nemen, want diens optreden past niet in zijn constructie. En met over tuiging en oprechtheid zet hij aan zijn gevangene uiteen welke overtuiging f" zal ik morgen i jaat op de kard daarop de sidderende en twijfelende in- georganiseerde uurloners van quisiteur zijn gevangene vrij laat: ~- Overai in Zeeland kan men dit beela zien: groepen watervogels fvoora: zwanen en eendendie collectief zwemmend ploeterend wakken in het ijs open houden. Zo langzamer hand worden deze dieren wat de voedselvoorziening betreft afhanke lijk van de mensen. (Foto PZCj Johnson vraagt extra bedrag voor Vietnam President Johnson heeft gisteren het Amerikaanse Congres <;ni 12,7 miljard dollar extra verzocht voor defensie-uitgaven, hoofdzakelijk ter financiering van de oorlog in Vietnam. Hij verklaarde in brieven aan de voor zitters van senaat en huis van afge vaardigden dat dit bedrag vereist is .ter ondersteuning van onze groeiende nationale activiteit bij de hulpveriening aan volk en regering van Vietnam die jaan voortdurende agressie blootstaan'. De president sprak de hoop uit dat aan de .agressie' een einde zou komen, maar Amerika moest, zo zei hij, erop voorbe reid zijn wanneer dat niet gebeurde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1