PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Nationale feestdag op 10 maart CENTRALES STAAN EVENTUEEL ACHTER ACTIES VAKBONDEN Honderden Zeeuwse bouwvakkers werkten door aan ,doorwerkobjecten Toestand in Indonesië is kritiek Impasse over voordelen georganiseerden Camouflage Antarctica GEEN OLYMPISCHE SPELEN VOOR AMSTERDAM IN 1972 HULP VAN RUSSEN VOOR HANOI Verzoek aan reders: geen olie naar Rhodesië Vorst houdt aan VORST KON HET WERK NIET STIL LEGGEN 99 procent Metselen Ook in Middelburg Twee ziekenhuizen Bejaardentehuis Mogelijk verzoek om uitlevering dr Fischböck lussen de rails 209e jaargang no. 12 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN •4v. 2375)Go. Orol. Markt «•Ü'fraO 785»' idy'lJl»), Ooflbur». rajal.) 14 cant aar rafal, (min. 1.75). „Brlavan bureau van Zaterdag 15 januari 1966 Beatles wijken voor ie belasting Pagina 3 •ar. Cl-a 1S9100 P.Z.C., Regering besluit: De regering heeft besloten, dat 10 maart, de huwelijks dag van prinses Beatrix, als nationale feestdag zal wor den beschouwd. Dit betekent voor de amb tenaren een dag extra-ver lof, terwijl de openbare scholen die dag gesloten zullen zijn. Aan het bijzon der onderwijs zal worden verzocht eenzelfde gedrags lijn te volgen. Voor wat betreft het bedrijfsle ven heeft de regering zich gewend tot de Stichting van de Arbeid met de vraag of het aanbeveling verdient, dat op deze dag aan werknemers vrijaf wordt gegeven met behoud van loon. Het bestuur van de stichting heeft daarop aanbevolen, dat op de dag van de voltrekking van het huwelijk tus sen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan de werk nemers vrijaf wordt gegeven met behoud van loon voorzover de werkomstandigheden dit niet zul len belemmeren Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is voornemens het bedrijfsleven te adviseren van de desbetreffende vergunning van het College van Rijksbemiddelaars gebruik te ma ken. De regering heeft het college ver zocht de totstandkoming van een algemene vergunningsbeschik king terzake te bevorderen. Diner Op zaterdag 5 maart bieden de ministers en de staatssecretaris sen ter gelegenheid van het hu welijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan het bruidspaar en hun wederzijdse fa milieleden een diner aan, dat zal plaatsvinden in het .Prinsenhof' te Delft. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft in de afgelopen dagen intensief contact gehad met de vakorganisaties, wier onder handelingen met de werkgeversorganisaties zijn vastgelopen. De impasse is volgens het overlegorgaan vooral veroorzaakt door het ontbreken van bereidheid aan werkgeverszijde te spreken over voordelen voor georganiseerden. Indien een redelijk perspectief blijft ontbreken, dat op centraal niveau de besprekingen over deze aangelegenheid alsnog tot een bevredigend resultaat kunnen leiden, zal het overlegorgaan zich ach ter de vakorganisaties plaatsen wanneer deze genoodzaakt zijn over te gaan tot actie voor het verwezenlijken van hun verlangens, aldus heeft het overlegorgaan gistermiddag bekendgemaakt. LUCHTVAART OP RHODESIË AAN BANDEN Kenia. Oeganda en Tanzania zijn over eengekomen het overvliegen en landen van alle vliegtuigen die Rhodesië aan doen, te verbieden. Dit is gisteren in Londen bekendgemaakt. Door deze maatregel worden zes Europese en Afrikaanse luchtvaartmaatschappijen getroffen. De drie landen zullen tevens een eind maken aan het doorzenden van post van en voor Rhodesië. Arthur Bottomley, de Britse ministei voor de betrekkingen met het Geme nebest, is gistermorgen uit Loesaka naar Londen teruggekeerd Een Britse woordvoerder ln Loesaka heeft gezegd dat Bottomley zijn bezoek aan Rnodesië heeft laten vervallen om dat Londen voor dit bezoek geen enkele voorwaarde kon aanvaarden, die zou kunnen lijken op een erkenning van het bewind van Smith. Bijgevolg zou de Britse minister in Salisbury zijn behan deld als een particulier aan wie geen enkele faciliteit zou zijn verleend. ,Bij een bezoek onder dergelijke omstandig heden', aldus de Britse woordvoerder, ,zou de kans niet uitgesloten zijn dat een van harer majesteits ministers zou zijn beledigd of nog erger dan dat'. .Antarctica', het ijzige vas teland van het zuidpoolge bied, is het tehuis voor vele wetenschappelijke vestigin gen. Over dit wetenschappe lijk werk vindt de lezer een reportage op pagina 11 van het PZC-zaterdagnummer. Verder op Pagina 2: .Vellingen in Midden- Zeeland op weg naar sterkere concentratie en spoorwegen nu eens over aanleg lijn Pagina 3: Tankvaart profiteerde niet van betere klimaat koop vaardij; voorstellen bouwvakbon den geen onderhandelingsbasis. Pagina 4: Algemeen secretaris kamer van koophandel en fabrie ken voor Midden- en Noord-Zee land jubileert. Pagina 5: Zierikzee wil subsidie aan VW intrekken, en kerk nieuws. En in het zaterdagnummer Pagina 11: Antarctica. Pagina 12; Kunst met Jongste toneelpremières'een artikel over het Nederlands Danstheater en de letterkundige kroniek Pagina 13: Onder meer verhalen over glasblazen in Goes, kande laars in Middelburg en banen zon der vegers. Pagina 15: De wekelijkse pagina voor de vrouw met nieuws over de ideale woning, de Amerikaanse en Italiaanse voorjaarsmode, on rust rond nieuwe meikverpakking en Tussen Mondriaan en Cour- règes' Pagina 16: Autorubriek met nieuws over de Super-Dat en persco in ment aren. Pagina 17: Kerk en maatschappij. REGERING: NIET VERANTWOORD Regering in principe bereid volgende keer mee te werken (Van onze Haagse redactie). Amsterdam krijgt in 1972 géén Olympische Spelen: dat is gis termiddag in de wekelijkse mi nisterraad beslist. De regering is wel bereid mede de mogelijk heden te onderzoeken om de Olympische Spelen in ons land te organiseren bij een daarvoor in aanmerking komende volgen de gelegenheid. Het kabinet acht het niet verantwoord de gevraagde garantieverklaring aan Amsterdam te geven, gezien de zwa- De Russische delegatie, die van 7 tot 13 januari een bezoek aan Hanoi bracht, heeft daar met de Noordvietnaiuese re gering een overeenkomst voor aanvul lende Russische hulp aan Noord-Vietnam gesloten. Dit werd in een gisteren door het Russische persbureau ,Tass' ver spreid gemeenschappelijke communiqué bekendgemaakt. Hierin staat tevens, dat de Noordvietnamese communistische partjj een delegatie zal zenden naar het aanstaande drieëentwintigste congres de Russische communistische party. De Sowjet-delegatie, die onder leiding stond van Alexander Sjelepin, heeft tij dens haar verblijf in Hanoi de volledige steun van het Russische volk en zijn re gering betuigd met de strijd van het Vietnamese volk tegen de Amerikaanse imperialistische agressie en met de vier punten de voorwaarden waaraan vol daan moet worden wil Noord-Vietnam aan de onderhandelingstafel plaatsne men, red) van de Noordvietnamese rege ring. Deze punten zijn de enige juiste basis voor een oplossing van het vraagstuk- Vietnam, aangezien zij volledig in over eenstemming zijn met de Geneefse ak koorden inzake Vietnam, aldus het com- communiqué. re economische- en financiële lasten waarvoor ons land zich de komende jaren ziet geplaatst. Het was daarbij toch al niet mogelijk op korte termijn tot een verantwoord financieel en organisatorisch plan te komen: de termijn van inschrijving bij het i o e sluit n 1 20 januari Daarvoor waren vooral de organisato rische plannen van Amsterdam, waarby men tot een kostenbegroting kwam van 800 miljoen tot een mil jard gulden, te verstrekkend oa van infra-structurele aard om tot een snelle beslissing te kunnen ko men. Verschillende besprekingen die in de afgelopen week zijn gevoerd, o a door minister Vrolijk, konden slechts tot de conclusie leiden, dat de regering het hoofdstedelijke plan niet zou kunnen steunen. Hoopgevend Is, dat de regering bepaald niet afwijzend staat tegenover de organisatie van Olympische zomer spelen in ons land: in principe is het kabinet dan ook bereid voor een vol gende keer de mogelijkheden daartoe mede te onderzoeken. Voor 1972 zijn de Olympische Spelen in ons land eohter van de baan. KNACKEBROTFABRIEK IN LIMBURG GAAT VANDAAG DICHT De knackebrotfabrlek van Finbrood NV te Weert (L) zal vandaag worden stil gelegd. zy is ln april 1963 in bedryf ge komen. Hoewel volgens de directie de verkoop in de Benelux zeer bevredigend is, is de verkoop in West-Duitsland (waarvoor het grootste deel der produktie bestemd is) steeds verder op het programma ach tergebleven. Eind december viel on verwacht een belangrijke verkoopmo gelijkheid in West-Duitsland uit. De dientengevolge voor 1966 te verwachten verliezen zijn zo groot, dat voortzetting van het bedryf niet verantwoord is, nu door de sterk gestegen kosten de mo gelijke winstmarge veel geringer is ge worden. Aan vrijwel het gehele personeel is ontslag aangezegd, nadat terzake met de vakvereniging en verdere autoriteiten overleg is gepleegd. Het betreft hier een fabrieksbezetting van 125 personen, een administratieve afdeling van 12 perso nen, een verkoopafdeling in Nederland en België van 36 personen. Over de verdere bestemming van de fa briek is nog overleg gaande. Achthonderd militairen zijn inge schakeld om Parijs te verlossen van het sneeuwdek in de straten. Hier een groepje ,in de aanval' op de Place a'Opera. Wijzingingen in de maatregelen tegen mond- en klauwzeer Met ingang van vandaag is in het kader van de bestrijding van het mond- en klauwzeer één aaneengesloten gebied aangewezen, waarbinnen en waaruit het vervoer van varkens is verboden. Het gebied omvat de provincies Overijsel, Gelderland en Limburg, alsmede het zui den van Drente en het oosten en midden van Noord-Brabant. De zuid-noordbarrière (de Waallinie) wordt opgeheven. Dit noudt in, dat de vervoersbeperkingen voor runderen, schapen en geiten niet meer van kracht zijn. De directeur van de veeartsenii- kundige dienst kan onder nader te stel len voorwaarden ontheffing van het vervoersverbod van varkens verlenen. De minister van buitenlandse zaken heeft dezer dagen door tussenkomst van zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat een schryven tot de Nederlandse reders gericht, waarin ter uitvoering van de veiligheidsraadresolutie van 20 novem ber 1965 een beroep op hen wordt ge daan er toe mede te werken dat vervoer per Nederlands schip van ruwe olie of aardolieprodukten naar Zuid-Rhodesië achterwege blyft. Genoemde resolutie vroeg onder meer de leden-staten der Verenigde Naties al het mogelijke te doen om de economische betrekkingen met Zuid-Rhodesië te ver breken, inclusief een olie-embargo. Ze werd aanvaard met tien stemmen vóór en één onthouding (Frankrijk). Het einde van de vorstperiode Is, wat het weekeinde en het grootste deel van de komende week be treft, nog niet in zicht. Daarvoor zijn de nogedrukgebieden tussen Groenland en Midden-Rusland nog té actief met boven Midden- en West-Europa een koude noordoos- teUjke luchtstroom, 's Nachts zal het ook in Zeeland tydens opkla ringen tot matige vorst (vijf tot acht graden) komen. Een kleine depressie trekt over Polen en Duitsland naar het zuid westen. Deze depressie gaat ge paard met een vrij groot sneeuw- gebiêd. Dit gebied kan ons land zondag bereiken, zodat op een win ters weertype moet worden gere kend. fcantltjn Militairen willen weten waar ze aan toe zijn De Indonesische minister van defensie en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Nasoetion, heeft een beroep gedaan op president Soekarno het kabinet grondig te reorganiseren en een krachtige en duidelijke richting te geven aan de Indonesische poli tiek. Het antwoord van de president wordt President Soekarno geeft in het geheel op z'n laatst rond de 24ste januari, het *- J- einde van de Ramaden (de mohamme daanse vastenmaand), verwacht. Biyft het dan nog uit of bevredigt het de pu blieke opinie niet, dan zal de onte vredenheid van het volk spoedig een kritiek punt bereiken. Zo zien mili taire kringen in Djakarta volgens be richten die gisteren in Koeala Loem- poer werden ontvangen, op het ogen blik de situatie. Deze wordt nu gevaar lijker geacht dan ze ooit was sinds de mislukte communistische staats greep van de eerste oktober. Mr Piket ontvangt S. van der Ploeg Mr F. H. Piket, advocaat en procureur in Den Haag, zal het tweede-kamerlid S. van der Ploeg als voorzitter van de werkgroep inzamelingen van het natio naal comité huweiyksgeschenk vervan gen, zo wordt van de 7-ijde van het co mité medegedeeld. niet de indruk overtuigd te zijn noodzaak van de hem voorgehouden maatregelen, in weerwil van de ernstige waarschuwing welke de studentenbeto gingen van deze week in de straten van ae hoofdstad inhielden. Afzijdig Zolang geen politieke oplossing is ge vonden zullen de militaire leiders zich naar het schijnt zorgvuldig af zijdig houden van de enorme eco nomische problemen waarmee het huidige Indonesische kabinet wor stelt. Bij de grote prijsstijgingen komt nog een onrustbarende voedsel schaarste. Op geen van de grote markten in Djakarta was gisteren ryst, suiker of margarine verkrygbaar. Verder staat nu al vast dat de regering niet in staat zal zyn dit jaar haar schulden aan het buitenland alle naar behoren af te los- Kabinet Vandaag zal in verband met de econo mische situatie in Indonesië een spe- De vorst en zelfs de daaraan go- koppelde snijdende vrieswind uit het noorden en oosten heb ben niet kunnen voorkomen, dat in Zeeland honderden bouwvak arbeiders toch aan het werk zijn gebleven.... Normaliter blij ven bij dergelijke kille omstan digheden vrijwel alle bouwvak kers thuis, maar dankzij de stichting VerJetbestrijding Bouwnijverheid kunnen nu vele werknemers in de bouwbedrij ven aan de slag blijven. Vele bouwprojecten in ons land zijn namelijk aangewezen als zoge naamde .doorwerkprojecten'. In Zeeland zijn achttien van der gelijke projecten, waar ook on der ongunstige weersomstan digheden doorgewerkt wordt. Doorwerkprojecten zijn bouwwerken, waar de werkzaamheden op verplich te doorwerkdagen worden voortge zet. Op die dagen kunnen zich dus ongunstige weersomstandigheden voordoen. Het werk kan dan echter doorgaan, omdat er daarvoor bij zondere voorzieningen worden getrof fen. Zo wordt er bijvoorbeeld gezorgd voor verwarming, verlichting, af dekken van materialen, speciale voor zieningen voor de bouwvakarbeiders, zoals het vaker verstrekken van kof fie en andere versterkende middelen. Voor deze doorwerkprojecten wordt een speciale bijdrage verleend. Ongetwyfeld mag In Zeeland van een succes worden gesproken, want op vele plaatsen onder meer Vlissingen, Middelburg, Goes, Sluiskil en Hulst ging het werk in de afgelopen week vrywel normaal door. Temperatu ren van (byvoorbeeld in Vlissin gen) zeven graden onder nul 's nachts en drie graden onder nul als .warmste' temperatuur over dag konden dus geen spelbreker zyn. brengen van bepaalde preparaten in de specie kan eenter net bindingspro ces versneld worden Bovendien ook kan het bevriezingspunt in de spe cie door bijvoorbeeld spiritus toe te voegen, aanmerkelijk worden ver laagd. De specie bevriest dan pas bijvoorbeeld bij een temperatuur van 5 tot 10 graden onder nul. Door dergelijke maatregelen kan ook bij vorst doorgemetseld worden. Ver traging kan echter met name in de ochtenduren ontstaan. De meeste bouwvakkers plegen om zeven uur 's morgens te beginnen Soms moeten de metselaars dan enkele uren wach ten eer de temperatuur zover is op gelopen, dat zij aan de slag kunnen gaan. By sommige bouwwerken kan er wei een vertraging optreden ln het met selwerk. Beneden een bepaalde tem peratuur waarby ook de snijdende wind in aanmerking wordt genomen mag niet met het metselwerk begonnen worden. Door het aan- Eén van de groot3te doorwerkpro jecten in Zeeland is de bouw van 196 en 143 woningen door het bouw bedrijf Van Vliet en Van Duist in Pauwenburg bij Vlissingen voor de woningbouwvereniging ,Goed Wo nen' en ,Sint Willibrord'. Een woord voerder van dit bouwbedrijf ver klaarde: ,Door byvoorbeeld het aan brengen van windschermen, door verwarming in woningen in aan bouw konden 99 procent van de werk nemers aan het werk blijven'. Er werken voor Van Vliet en Van Duist ongeveer 100 bouwvakkers in Pau wenburg. Slechts 1 bleef dus thuis? ,Dat is toevallig precies juist', al dus deze woordvoerder. Niet alleen by Vlissingen, maar ook in het plan zuid van Middelburg biyft het bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist doorwerken. Ook hier gaat het om een groot project: 294 woning wetwoningen. Een belangrijk doorwerkproject Is ook de bouw van 24 appartementen voor het Badmotel van ae EMS by West- kapelle. Zoals bekend is het restau rant en één vleugel niet 24 appar tementen reeds geruime tijd gereed. Het aannemingsbedrijf De Muynck en Petri uit Vlissingen bouwt niet vyftien bouwvakkers door aan dit motel. Ook uitbreidingen van twee zieken huizen in Zeeland zijn aangewezen als doorwerkprojecten. Ia Hulst werken de bouwvakarbeiders van aannemer Nelissen uit Venray door aan de uit breiding van het Sint-Liduinazieken- huis. Deze uitbreiding, die een twaalftal kamers omvat, is al onder dak. Dankzij verwarming met radia toren kan hier volop doorgewerkt worden. Ook de uitbreiding van het Sint-Elisabethziekenhuis met na me de bouw van het Klooster gaat vlot door ondanks de niet aflatende vorst. Bij de doorwerkprojecten is voorts de bouw van een bejaardentehuis: het bejaardentehuis, dat voor de ge reformeerde gemeenten van de classis Middelburg (heel Zeeland) aan de Bergweg in Goes wordt gebouwd Zes maanden na het slaan van de Zie slot pag. 2 kol. 5) ciale kabinetsvergadering worden gehou den onder voorzitterschap van president Soekarno, zo heeft de Indonesische mi nister van staat Aminoeddin Azis mee gedeeld. De bijeenkomst zal in Bogor worden gehouden. Het gaat niet zo best met de spoor wegen in ons ümd: de bedrijfsre sultaten zlln niet meer om over naar huis te senrijven en de verliespost Is de laatste Jaren vrijwel permanent ge worden. Gevolg: de tarieven moeten weer omhoog, waarbij echter tevens al vaststaat dat daarmee de NS niet uit de moeilijkheden zijn. Het verlies over 1965 niet minder van vijfentwintig miljoen is daarvoor te groot, er is namelijk sprake van een structureel te kort, het fe deel van het bedrijf gewor den. Een opvallende zaak, D<? Neder landse Spoorwegen Immers hadden sinds het beleid van dr F. Q. den Hollander de reputatie, dat het openbaar vervoer over de rails in Nederland .normaal' werd geëxploiteerd en winst opleverde. Dit ln tegenstelling tot vele spoorwegbedrijven ln het buitenland. Maar deze wfnst- Ulusie is nu danig verstoord. Overigens is al enkele maanden geleden gebleken, dat de regering zich met het denkbeeld van een structureel tekort reeds ver trouwd had gemaakt. Staatssecretaris Posthumus liet zich althans begin no vember in deze zin uit in de vaste ka mercommissie voor verkeer en water staat. En bij de openhare behandeling van de verkeersbegroting, anderhalve maand geleden in de tweede kamer, heeft hij nog eens verdui delijkt wat precies on der dit structureel te kort moet worden verstaan, namelijk .wanneer de verliezen zo groot zijn geworden, dat zij niet meer zijn te compenseren door tarief verhogingen'. Op de rijksbegroting van dit jaar is nu byna twaalf miljoen op genomen als een extra bijdrage aan ae spoorwegen, waarvoor een fraaie, in wezen camouflerende omschrijving i« gevonden: het gaat om een bijdrage ln wat wordt genoemd .bedritfs- vreemde lasten'. Daaronder worden dan begrepen de aanleg en exploitatie van kostbare ongelijkvloerse kruisingen tus sen rail en weg. Deze kruisingen immers zijn in feite zo redeneren de spoor wegen aangelegd ten bate van het wegverkeer. Maar alle omschrijvingen ten spijt is één ding niet weg te werken: de staat moet wéér gaan bijdragen ln de exploitatie van de spoorwegen. .Tussen de rails' rijden zal meer dan vroeger een zaak \ran staatszorg wor den. lyk. Steeds meer krijgt het spoor wegbedrijf in ons land een wat men zou kunnen noemen dualistisch ka rakter. Enerzijds is er sprake van een .gewoon' bedrijf, waarby de rentabili teit een belangrijke rol speelt, anderzijds krijgt het meer en meer een functie toegewezen in de stedebouwkundige ont wikkelingen in ons land. Het railver- voer wordt immers mede benut als een soort bestrijdingsmiddel tegen verkeers moeilijkheden in die gebieden, waar sprake is van grote bevolkingsconcen traties. Bovendien is een goed geoutil leerd spoorwegnet evenals dat het geval is met de wegen uiterst be langrijk voor het economisch bestel van ons land. De laatste jaren echter komen deze twee karaktertrekken met elkaar in botsing, de eisen van een ren dabel en financieel autonoom spoor wegbedrijf zyn niet meer in overeen stemming te brengen met die van het openbaar bedrijf. Private ondernemin gen en openbaar belang kunnen in de spoorwegen niet meer zonder moeilijk heden samengaan. Toch blijft men het proberen: vandaar recente uitdrukkin gen als .bijdrage in bedrijfsvreemde lasten', zoals het op de begroting van verkeer en waterstaat is genoemd. Daarin herkent men een poging om toch vooral de .vestzak' van de staat de vestzak en de .broekzak' van de spoorwegen de broekzak te blijven noemen. Natuurlijk is het nuttig om ondernemingsbelang en algemeen be lang gescheiden te houden. De vraag kan echter gesteld worden of hier geen sprake is van een te opvallende camou- flagepolitiek. Waarom het algemeen be- ang niet oekomst z. gebeuren. Er zijn namelijk enkele punten niet weg te redeneren. In de eerste plaats: het tekort kan niet op een .normale' manier (tarief verhogingen) worden weggewerkt, de spoorwegen zijn mede een middel geworden in de ver- De Nederlandse justitie onder zoekt op het ogenblik welke mo gelijkheden er bestaan om de uit levering uit West-Daitsland te ver krijgen van dr Hans Fischböck, tijdens de oorlogsjaren in Neder land ,general-kommissar für finanz und wïrtschaft'. Fischböck heeft een leidende rol ge speeld bij de voorbereiding van maat regelen tot vervolging van de Neder landse joden, die de inleiding vorm den tot hun deportatie naar het oos ten. Hij is bovendien verantwoorde lijk te stellen voor het sturen naar Duitsland van enkele honderdduizen den Nederlandse arbeiders van wie ook velen om het leven zijn gekomen. Tot voor kort werd aangenomen, dat Fischböck niet meer in leven was, doch het tegendeel bleek het geval te zijn. Enkele maanden geleden werd zijn woon plaats in Essen ontdekt, waar hij zich gevestigd bleek te hebben. Op het ogen blik verblijft hy echter in een winter sportplaats in Oostenrijk. Het delict van uitplundering der joodse bevolking in Nederland, waarby Fisch böck een leidende rol heeft gespeeld, is reeds verjaard, doch thans wordt onder wijzen vervoer per rails een belang rijker rol zal móeten spelen mede ter ontlasting van het personenvervoer op de weg. Maar kan wel eens betekenen, dat het een eis van de i toekomende) tijd zal worden het spoorwegvervoer te doen plaatsvinden zeker wat de pas sagiers betreft tegen matige tarieven, met daarnaast een verbetering van de service (dringend nodig als men ziet hoe slecht bijvoorbeeld treinen worden schoongehouden). Voorts moeten er wel licht ook onrendabele lijnen en stop plaatsen bijkomen, om slechts enkele mogelijkheden te noemen. Met andere woorden: nog -weer grotere bijdragen van de overheid, een toeneming dus van de factor .algemeen belang'. Gaat men de daaruit voortvloeiende kosten ook weer .bedrijfsvreemde lasten' noemen De .broekzak-vestzak'-discus- sie op dit ogenblik is inderdaad een stuk camouflage. Is zo langzamerhand niet het moment aangebroken het spoorwegbeleia in Nederland zodanig op te zetten, dat de openbare functie van het railvervoer openlijker wordt ge honoreerd dan tot nu toe. Dan komt men tot een zuiverder bepaling van rech ten en plichten van de NS. maar ook van de opbrengsten en kosten. PARIJS LIBERALISEERT DE HANDEL MET OOST-EUROPA Frankryk gaat de beperkingen op de In voer van industriële produkten uit de Sovvjet-L'nie en de andere Oosteuro pese landen afschaffen, zo is van de zyde van het Franse ministerie ran buitenlandse zaken vernomen. De Franse regering. zocht of andere feiten wellicht tot zijn zo werd gezegd, streeft naar normalise- SeKfnnenTe!dSngnaarNederland ;ring van de handeI met oost 20wel als Hierover bestaat thans reeds contact west- Er is niet lanser aanleiding tot tussen Nederlandse en Westduitse in- discriminatie, stamtïes, waarbij ook het ministerie buitenlandse zaken is ingeschakeld. Volgende week zal een van de leden van de wetenschappelijke staf van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie óver deze zaak een bespreking hebben met functionarissen van de .zentralstelle der landesjustizverwaltungen' ln Ludwïg- burg. De liberalisatie zal over enkele weken officieel worden bekendgemaakt. Men is nog bezig de administratieve details uit te werken. Frankrijk hoopt tegen het einde van het jaar zijn handel met het oostelijk blok ie hebben verdrievoudigd. De invoer uit Oost-Europa maakt mo menteel slechts twee en een half procent van de totale Franse import uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1