PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER BOGAERS VERRUIMT BOUW GOEDKOPE WONINGEN In 1965 kwamen 114.700 woningen gereed Commissaris opende Driewegens dorpshuis New York herademt staking is ten einde B1NNENVAARTTANKER OVER DIJK WEILAND IN Minister Bogaers besliste: GRENS VAN f 20.000 NAAR f 25.000 HARSTER IS GEARRESTEERD BESTAND VAN ENKELE DAGEN IN VIETNAM Bel 0014 voor gesprekken met zeevarenden Vakbondsleiders in vrijheid BOTTOMLEY GAAT NAAR RH0DESIË Los werk Veilig verkeer, wedstrijd voor jongeren Jammer dat niet meer gemeenten samen bouwen' 209e jaargang - no. 11 LW WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN '»d. 350», 6140 (b.j.J. na. Vrijdag 14 januari 1966 Mevrouw was haar auto kwijl Pagina 3 Giro 350300 P.Z.C.. I Chef Sicherheilspolizei in Nederland Beschuldigd van medeplichtigheid aan 83.000 moorden (Van onze Haagse redactie) De bouwkostengrens van de zogenaamde Bogaerswoningen, waarvoor rijksgoedkeuring kan worden verleend buiten bezwaar van provinciale -en gemeentelijke woningcontingenten zal op 1 februari worden verhoogd van 20.000 tot 25.000 gulden. Te vens zal een aantal voorwaarden, waaraan tot nu toe moest wor den voldaan voor rijksgoedkeuring buiten het contingent komen te vervallen. Dit maakte drs. P. C. W. M. Bogaers, minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, gistermorgen tijdens een persconferentie in Den Haag bekend. De lege tanker .Patria' uit Hamburg is in de nacht van woensdag op donderdag bij het fort ,St.-Andries', tussen Heerwaarden en Rossum, vanaf de Waal een weiland in gevaren. Deze vreemde ma noeuvre op een plaats, waar de rivier een bocht maakt, is waarschijnlijk het gevolg van een zich vergissen in de lichten. Het schip schoof over de lage zo merdijk en liep dertig tot veertig meter verderop aan de grond. Het weiland staat ongeveer negentig centimeter onder water, maar Een ander binnenvaartschip, de Nederlandse .Damco' 272, die ach ter de .Patria' voer. kwam ook in moeilijkheden- Dit schip, dat gela den was met cement, ramde de zomerdijk en kwam daar vast te zitten. Persoonlijke ongelukken deden zich met voor. Minister Bogaers heeft tot deze verrui ming van mogelijkheden voor de bouw van woningen met beperkte bouwkosten besloten op grond van een aantal om standigheden, zoals grotere bouwmoge lijkheden en een betere bezetting op de in uitvoering zijnde werken. Deze wonin gen komen veelal, krachtens de .beschik king geldelijke steun eigen woningen' 1 januari, in aanmerking voor een zitsvormingsbijdrage, waarvoor echter aan de daarvoor gestelde voorwaarden dient te worden voldaan. Voor de 25.000 gulden-woningen die niet voor de bezitsvormingsbijdrage in aan merking komen of waarvoor die bijdra ge niet wordt gevraagd gelden de vol gende voorwaarden voor de rijksgoed keuring buiten het contingent: bouw kosten cq. aannemingssom mogen niet hoger zijn dan 25.000 gulden, de kwa liteit moet in overeenstemming zijn met de .voorschriften en wenken 1965', aan de bepalingen van plaatselijke bouw verordeningen en stedebouwkundlge voorschriften moet worden voldaan en de woningen moeten dienen voor eigen bewoning. Grond Bovendien moet de aanvrager de be nodigde grond in eigendom of daar op recht van erfpacht hebben, dan wel verzekerd zijn van de overdracht van de grond. Ook moet de op dracht tot de bouw uitgaan van de eigenaar-aanvrager-bewoner waarbij de bouwkosten met voor een deel in de grondoverdracht zijn berekend. Met een verklaring van burgemees ter en wethouders kan worden vol- Ter gelegenheid van het Chinese nieuw jaar zal er in Zuid-Vietnam een bestand heersen, gelijk ook in voorafgaande ja ren het geval is geweest. De Vletcong had onlangs al bekendgemaakt, dat zy gedurende «4er dagen de strijd zou niy- den, ingaan 19 januari om middernacht. Volgens het Zuidvietnamese persbureau heelt de Zuidvietnamese stafchef, luit- gen. Cao Van Vien, thans bekendge maakt dat zijn troepen bevel zouden krij gen bij de jaarwisseling niet te vuren, waarschijnlijk gedurende drie dagen. -T De Xmerikaanse ambassade heeft be ren in Munchen <ïnor de West-' kendgemaakt dat de Amerikaanse mi- duitse -justitie bevestigd litairen zich bij het Informele bestand zullen aansluiten. Te zamen met Harster werden gearres- Premier Kosygin van de Sowjet-Unie en teerd Wilhelm Zöpf, wegens medeplieh- vice-premier Humphrey van VS hebben ligheid aan moord in 94.328 gevallen en I gistermiddag een gesprek van twee uur Gertrud Slottke. onder sterke verden- gehad. Hierbij was de Amerikaanse mi king van medeplichtigheid aan moord nister van buitenlandse zaken, Rusk, in een geljjk aantal gevallen. Zij waren j aanwezig. Het onderhoud werd gevoerd -■Nederland, in de woning van de Russische am bas- De voormalige SS-er en bevelheb ber van de Duitse .Sicherheitspoli- zei' in Nederland Djdens de oor log, Wilhelm Harster. is gearres teerd onder verdenking van mede plichtigheid aan moord in 83.000 gevallen en wegens poging tot moord in 317 geval'en. zo is giste- staan voor het vaststellen daarvan. De woning mag echter niet zijn be stemd voor weekendhuls of tweede woning. 114.700 woningen gegevens in het afgelopen jaar 114.700 nieuwe woningen gereed kwamen: dat is 13.700 meer dan In 1064 en aanzienlijk dan de aanvankelijke raming van 105.000 woningen. Hel absolute record tot nu toe wat betreft het gereedkomen van nieuwe woningen in één maand werd in december 1965 verbeterd: 14.100, hetgeen 164 méér is dan in de record- maand december 1064. Mijlpalen in de bouw van nieuwe wonin gen in 1965 werden bereikt in de provin- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Met Ingang van 17 januari aanstaande zal het landelijke telefoonnummer 0014 in dienst worden gesteld. Dit nummer dient, voor het aanvragen van gesprek ken met schepen en marifoongesprekken door telefoonabonnees. Bovendien kun nen via dit nummer kosteloos inlichtin gen over deze gesprekken worden ge vraagd. BUSSEN EN TREINEN RIJDEN WEER Er is In de laatste tijd nogal veel ge schreven over de buitenlandse arbei ders In Nederland en dat waarlijk niet alleen over het prettige kerstfeest van die arbeiders. De vraag Ls opgeworpen of men in Nederland met de ruime Im port van buitenlandse werkkrachten wel op de goede weg la. Sommigen zijn voor vrjje of nage noeg vrije import van deze werkzoe kenden. Anderen bepleiten matiging. Ze vinden het welletjes, dat thans reeds één Srocont van de arbeidskrachten in Ne erland afkomstig ls uit het buitenland In dit verband moet er wel aan herinnerd worden, dat men enkele jaren geleden de toestroming van buitenlandse arbeids krachten bepaald wel zag als een tijde lijke zaak. De arbeidskrachten moesten toen zo mogelijk ongehuwd zijn en men noemde een werktermljn van ongeveer twee jaar. Het zat er duidelijk fn, dat men niet uit was op een grootscheepse vestiging van Immigranten en Smrnl- grantengezinnen In ons dichtbevolkte landje. De behoefte aan buitenlandse werk krachten echter bleek niet zo tijde lijk te zijn als men 10 8 jaar geleden veronderstelde. De verwachting, dat er vrij snel een overvloediger aanbod op de arbeidsmarkt zou komen omdat de .ge boortegolf van de Jaren 1945 tot 1948 zich op die markt zou melden, ging niet in vervulling. De span ning op de arbeids markt bleef groot. Men kon de buiten landse arbeidskrachten niet missen en ook vandaag nog roept men in de sec toren van de industrie en van de dien stenverlening om buitenlandse hulp. Dit gaf aanleiding tot het hierboven reeds genoemde debat over het al of I met wenselijke van de hulp uit het bui tenland. Nu delen wij de veelsoortige bezwaren niet die door tegenstanders van deze immigratie zijn geopperd. Wij geloven, dat Nederland nog wel een matige uitbreiding van het aantal bui tenlandse arbeiders kan verdragen en dat de kleinere moeilijkheden rondom deze immigratie oplosbaar zijn. met het Gemenebest, Arthur Bottomley, zal een bezoek brengen aan Salisbury, waar hjj besprekingen zal hebben met Sir Humphrey Glbbs, de Britse gouver neur die niet meer door de Rhodesische wie voorzitter Michael Quill, zullen in regering onder Ian Smith wordt erkend, vrijheid worden gesteld. Zij verbleven id( i ja Aan de staking van het personeel bij het openbaar vervoer in New York, die dertien dagen heeft ge duurd, is gisteren een einde ge komen. Vrijwel direct nadat vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers een akkoord hadden bereikt en de bonden het personeel opdracht hadden gegeven bet werk te hervatten, gingen de onder grondse treinen en de bussen rijden. Aan de grote verkeersopstoppingen was gisterochtend echter nog geen eiiide ge komen. Men verwachtte dat tegen het; middaguur de toestand in New York r normaal zou zyn. sedert 4 januari in voorlopige hechte nis wegens minachting van het gerecht, dat hun had opgedragen de staking af Negerminister in de VS President Johnson heeft dr Robert Wea ver, een neger, benoemd tot minister van huisvesting en stadsontwikkeling. Het is de eerste keer dat een neger deel uit maakt van het Amerikaanse kabinet. kenhuis, waar hij twee uur na zijn in hechtenisneming werd binnengebracht. Ook heeft rechter Geiler van het hoog gerechtshof zijn goedkeuring verleend aan het vervallen van een eis van 322.000 dollar schadevergoeding voor elke stakingsdag. Werkgevers en bonden zijn overeen gekomen dat het personeel bij het openbaar vervoer per 1 januari vier procent loonsverhoging zal krijgen. Voorts krijgen zij nog eens vier pro cent op 1 januari 1967 en zeven pro cent per 1 juli van dat jaar. Ook de uitkering bij ziekte en pensioenen worden verhoogd, terwijl de unifor men gratis zullen worden verstrekt. De bonden hadden 30 procent loonsver hoging, een vierdaagse werkweek, zes weken vakantie en 50 procent salaris bij pensionering na 25 dienstjaren geëist. Blijdschap op de gezichten van fvlnrj de burgemeester van New York, John Lindsay, Joseph O'Grady, directeur vervoerbedrijf en Douglas MacMahon, leider van de onderhandelingsdelegatie van de bond van transportarbeiders, nadat een akkoord was bereikt. In een te Londen uitgegeven c muniqué wordt gezegd dat een ont moeting tussen minister Bottomley en premier Smith van Rhodesië niet is uitgesloten, rnaar dat een dergelij ke ontmoeting slechts op advies e; de woning van de gouverneur zou kunnen plaatshebben. Smith zou als .particulier' worden beschouwd. Er zal In geen geval sprake zijn van onderhandelingen met hem (Smith) of zijn regering, aldus het communi qué. Drie Britse parlementsleden van de La- bourpartlj die een bezoek aan Rhodesië brengen, hebben opdracht gekregen het land onmiddellijk te verlaten, zo heeft een Rhodesische regeringswoordvoerder gisteravond meegedeeld. Een kwartier voor de bekendmaking was één van hen, Christopher Rowland, uit Salisbury naar Loesaka vertrokken. De anderen. David Ennals en dr Jeremy Bray, waren nog niet in Salisbury te ruggekeerd van een bezoek aan Boela- wayo, Rhodesië's tweede stad. Wilson medewerkers van Harster Omtrent de 60-jarige Harster liep sinds 1961 in verband met de deportaties van joden uit Nederland een onderzoek door de justitie te München. Harster was de chef van de in maart vorig jaar in We-1 nen veroordeelde medewerker van Eich- mann, Rajakovic. Onderzocht is nu het! optreden van Harster in Nederland van juli '40 tot september 43 als bevelheb-! her van de Sicherheilspolizei. Als zo danig had Harster ook het toezicht op het .Sonderrcferat Juden" Reeds in 1947 werd riarster wegens zijn optreden in Nederland door een Nederlandse rechtbank veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, maar hij verkreeg gratie voordat zyn straftijd om was. In 1956 kwam Harster in dienst bij het Beierse ministerie van binneniandse za ken in München, later werkte hij in het bestuur van Oberbayern In april 1963 werd hij wegens .bewezen onge schiktheid voor de dienst' op non-actief gesteld. sadeur in Nieuw Delhi. .Engeland sluit het gebruik van ge weld in Rhodesië niet volkomen uit, wanneer dat nodig zou zijn om in dat land de orde en rust te herstellen, maar het zal geen geweld aanwenden om de constitutionele moeilijkheden op te lossen'. Dit heeft premier Wilson verklaard op een persconferentie in Loesaka na afloop van zijn besprekingen met president Kaoenda van Zambia. Wilson zei dat zijn regering niet pas sief zal blijven, als Rhodesië het func tioneren van de waterkrachtcentrale bij de Karibadaai zou belemmeren. Presi dent Kaoenda was op de hoogte ge bracht van de nieuwe economische maat regelen welke Engeland tegen het be wind van Ian Smith gaat nemen. Ook had de Britse premier de plannen ont vouwd voor steun aan de economie van Zambia. N O-polder dreigde onder te lopen Tijdens de recente wateroverlast In het i Meppeler Diepgebied, die door de lo- zingsmoeilykheden was veroorzaakt, waarbij nog de toevloeiing van water uit Friesland kwam, dreigde ook <le NO-polder onder te lopen. De directie van de Zuiderzeewerken kon dit echter voorkomen door de kaden te verhogen. Dit is door gedeputeerde staten van Overijsel meegedeeld. de vraag urgent of de tewerkstel ling van buitenlanders thans structureel is geworden voor de Nederlandse indus trie en voor de sector van de diensten verlening. Immers als het ttjdelijke karakter van de tewerkstelling verdwenen zou zijn, dan komt de Immigratie van buitenlandse werkkrachten op een geheel ander vlak te liggen. Dan moet men zich afvragen of er büj- vend bijvoorbeeld honderdduizend bui tenlandse arbeiders met hun gezin nen in de Nederlandse samenleving opgenomen kunnen worden. Dan zou men zich ook ongerust kunnen maken over een te grote afhankelijkheid van het buitenlandse arbeidspotentieel dat thans nog in uiterst los verband werkt. Een bijzonder interessant probleem ligt ook besloten in de vraag of de struc tuur van de Nederlandse industrie en de dienstverlenende sector op bepaalde punten niet gewijzigd moet worden en aangepast moet worden b(j het aanbod op de Nederlandse arbeidsmarkt, zodat men minder afhankelijk wordt van het buitenlandse aanbod. Er zijn in de Nederlandse industrie wer kelijk wel voorbeelden aan te wijzen van ,voze' produktivlteit met behulp van buitenlandse arbeidskrachten. Zo is er in eeu geval, waarin men die dure ar beidskrachten een produkt liet maken, dat na enkele jaren heel wat goedkoper op de Europese markt werd aangeboden door bedrijven in het land, waar men de dure arbeidskrachten had aangeworven. Wij willen met dit enkele voorbeeld vol staan. een wijze zelfbeperking bij de vraag naar buitenlandse arbeiders soms ont breekt. Het is op die beperking, dat wij toch eigenlijk willen aandringen, vooral wanneer men de .tijdelijkheid' van het verblijf der buitenlanders nog als grond regel wenst te handhaven. Handhaaft men die tijdelijkheid, dan zal men zich op den duur moeten aanpassen bij het beperkte potentieel van de (toekomsti ge) Nederlandse arbeidsmarkt. Bewijsmateriaal De chef van politie te Munster. Hans Schneider, zei dat Harster en Zöpf woensdag in München en Slottke in Stuttgart waren gearresteerd, nadat nieuw bewijsmateriaal beschikbaar was gekomen en dat de drie verdach ten in München worden verhoord. .Het ia een goed ding. dat deze drie men sen van wier persoonlijke schuld ik overtuigd ben thans alsnog ter ver antwoording worden geroepen'. Dit is het commentaar van dr L. de Jong. Het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie in Amsterdam heeft tegen deze ver dachten al geruime tyd geleden zeer omvangrijk bewijsmateriaal aangedra- 5en, aldus verzekerde ons gistermiddag e directeur dr L. de Jong. ,Wy wisten hier uiteraard, dat deze arrestaties te v machten waren. Ik heb over al deze zaken vaak contact gehad mot de offi cier van justitie in München. Deze is ook meermalen liier geweest'. Alle Nederlandse school- en pad vindersbladen kunne van 15 ja nuari tot 15 maart hun krachten meten in een landelijke wedstryd, die onder meer tot doel heeft de jeugd te interesseren voor de pro blemen van de verkeersonveilig heid. De beoordeling geschiedt door een aantal deskundigen, die bij de keuze het zwaartepunt zullen leg gen op algemene indruk, letter kundige en journalistieke kwali teiten. Deze wedstrijd wordt georganl. seerd door de AVRO. de Neder landse Schoolpers Unie. de Neder landse Padvinders en Europress Junior. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een extra prijs ter beschikking gesteld voor het bes te artikel over een van de volgen de facetten van het huidige ver keer: maximum snelheid; analyse van een verkeersongeluk of ir ritatie. De prijsuitreiking zal plaatsvin den op de AVRO-jeugddag van 12 april in de AVRO-studio. Het grootste gedeelte van deze dag zal door de AVRO rechtstreeks worden uitgezonden Adres wed strijdsecretariaat: p/a .De Neder landse Padvinders' Zeestraat 76, Den Haag. .DORPSHUIS KAN GEEN SCHOUWBURG OF SPORTHAL ZIJN' HUWELIJKSGESCHENK AMSTERDAMSE VROUWEN Een aantal Amsterdamse vrouwen heeft liet initiatief genomen tot oprichting van een werkgroep die oorbereidingen zal treffen voor het organiseren van een inzame lingsactie ten behoeve van een hu welijksgeschenk van Amsterdamse vrouwen voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Dit u i ndertijd ook geschied bij het huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard. Reeds is bij het i reserveer-... de burgemeester, mevrouw E. van Hall-Nyhoff. is verzocht het ere- presidium van de werkgroep op zich te nemen. COMMISSIE OORDEELT OVER DE SANCTIES TEGEN RHODESIË ,EEN dorpshuis kan geen schouwburg zijn, of een sport hal. Een dorp moet een aanvul ling zijn op de stad. En daarom is een dorpshuis in een kleine gemeente van niet minder be lang dan grote gebouwen in een stad, het moet de impuls zijn voor vele activiteiten in de dorpsgemeenschap' Met die woorden van burgemeester D. Lodder in gedachten heeft Drie wegen donderdag zijn nieuwe dorpscentrum g°opend. En om het belang van het gebouw voor de gemeente te onderlijnen had men Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, uitgenodigd voor de officiële openingshandeling. Voor het front van vertegenwoordigers uit de gemeenschap van Drie wegen trok hij het gordijn open voor het toneel, waarop de zangvereniging .Kunst naar kracht' klaar stond om het Zeeuws volkslied ten gehore te brengen. Zeelands gouverneur maakte in een toespraakje, dat aan zijn openings daad vooraf ging. eveneens gewag van de grote betekenis van een dorps huis voor een kleinere plaats. Al zag de heer Van Aartsen het er niet van komen, dat élke plaats in de Zak van Zuid-Beveland bijvoorbeeld een dergelijk centrum rijk wordt. Vandaar, dat hij inhaakte op de oor spronkelijke mislukte plannen van Driewegen en Ovezanae om samen een dergelijk dorpshuis van de grond te krijgen. De commissaris betreur de, dat dit niet gelukt is. In wijder verband vond hij het ook jammer, dat een dergelijke gezamenlijke aan pak van twee gemeenten om een centrum te bouwen niet méér voor komt. Burgemeester D. Lodder had als voorzitter van de stichting dorpshuis Driewegen al eerder uiting gege ven aan zijn spijt over deze afge ketste .dubbeldorpsgedachte' tussen Driewegen en Ovezande. Hij kreeg van mr Van Aartsen wel een troost mee: ,A1 komt een dubbeldorpge- dachte er niet altijd uit. voor een dubbelstadgedachte geldt dat ook wel den uit de wijde omj Regionaal De conferentie \an het Gemenebest in igeving hebben. '~lRO* hr' ,t i*fs,0,jn een commissie te in<- ook v .it die- vormen die een onderzoek zal instellen ?u_ n.iar de doeltreffendh 'id van de tegen dorpshuis de leefbaarheid van Rhodesië genomen sancties. Deze com- Driewegen kan geven. Hy stelde "dssie Ml e n nieuwe (rcmenebesteon- daarbij de afname van net inwoner- ferentte bijeenroepen als zy over een tal vooral in verband met de mecha- maand of later van oordeel is dat de nisatie en rationalisatie van de land- sancties met het gewenste resultaat op bouw tegenover de recreatieve aan- l' veren. Ilit staat in het communique dat de premiers gisteravond aan het o i o v eJp-'l van de conferentie hebben uitgegc- (Zie slot pag. 2 kot 2) ven. Wat er in Driewegens dorpshuis op het sportveld allemaal zal gebeuren kreeg het gezelschap genodigden nog eens te horen van burgemeester Lod der: uitvoeringen, gymnastiek-onder- wQs, bijeenkomsten voor begrafenis sen zowel als bruiloften, vergade ringen, het omkleden van voetbal lers. ,Wij kunnen als klein dorp niet én een dorpshuis en een gymzaal hebben. Vandaar dat dit ene dorps huis als combinatiegebouw is opge zet'. zo zei de heer Lodder. Hij zag. ondanks het feit .dat het gebouw niet door twee gemeenten aangepakt is. toch ook een duidelijk regionale func tie voor dit nieuwe fraaie dorpshuis: daarbij bracht hij het gebruik door de sportvereniging Driewegen en de bromfietsclub ,De Zingende Bougie' in herinnering, verenigingen, die le- MAGGA DAN BEREIKT POOLBAS1S De nieuwe Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie is gisteren aan boord van het Deense schip .Magga Dan' in de Koning-Leopoldbasis aangekomen, aldus wordt in Brussel vernomen. De helikopter van de expeditie heeft direct na aankomst de verbinding tot stand gebracht met de Boudewynbasis. waar de expeditie zai overwin teren. De expeditie arriveerde de vorige week zaterdag in de Zuidpoolzone. waarbij aan boord van de .Magga Dan' de Belgische en Nederlandse drie kleur werd gehesen. Er viel een fijne sneeuw tijdens een dikke mist. De volgende dagen liep de expeditie enige vertraging op als gevolg van dik pakijs, dat het schip zelfs tot stilstand dwong. Inmiddels staat de vorige Belgisch-Nederlandse expeditie in de Koning- Boudewijnbasis gereed om zich in te schepen op de .Magga Dan' voor de terugreis zodra de nieuwe leden aan wal zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1