OP DE OCEAAN 32 ZEELIEDEN VERMIST Voor twee miljoen aan edelstenen zoek Noodweer in Rio eiste zeker 145 slachtoffers canal 00STERSCHELDE 30 PCT. MINDER ZOUT Spaans schip vergaan MUSEUM IN BESANCON WERD BEROOFD VAN VIJFTIC KUNSTWERKEN - WAARDE VAN 7,5 MILJOEN GULDEN Een burger lussen de soldaten Als gevolg van sterke verzoeting Gevolgen voor kreeften, oesters en mosselen 209e jaargang - no. 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN O. A. <le Kok Abonnementsprijs 88 cent per woek. f tl,40 per kwert.i (b.1.1. red. 2078/3169, adv. 2375). Coos. Grote Merkt 2, tel. 6140 n mededelingen 2l/j terlef. Kleine edv. (max. 8 regelt) 34 cent per 'egel. Woensdag 12 januari 1966 Kapitein fotografeert - eigen - zinkend schip Pagina 2 2911. Zierlkiee, Op steenworp afstand van het politiebureau Twee zalen werden leeggehaald Met het politiebureau op nog geen steenworp afstand is in de nacht van maandag op dinsdag in het museum van Besaneon, één der mooiste van Frankrijk, beroofd van ongeveer 50 kunstwerken van Rembrandt, Ciepolo, Vero nese en Fragonard. .Museum- functionarissen schatten de waarde van de gestolen kunst werken op 10 mil joen frank (7,5 miljoen gulden). Het dievenwerk werd des te gemakke lijker gemaakt twee zalen met et sen, tekeningen, aquarellen en goua ches werden letterlijk leeggehaald omdat wegens herstelwerkzaamheden aan het 18-de eeuwse gebouw de hek ken niet gesloten konden worden en de dieven hun voertuig(en) tot de hoofdingang konden rijden. Geluiden Het museum heeft geen nachtwaker. Een conciërge die in het gebouw woont verklaarde kort voor midernacht ge- lulden op een trap te hebben gehoord, r\c zaak-Bartlema om de kwestie maar gedacht te hebben dat het leden VJ van de legerpredikanten-m-burgcr van de brandweerpatrouille waren die elke avond om negen uur en mid dernacht controleren. Nadat de dieven door een zijdeur het ge bouw waren binnengedrongen, roof den zM op de eerste verdieping de speciale collectie tekeningen, etsen, aquarellen en gouaches weg. Zo vonden zij ondermeer een Rem brandt. een Caravage, twee werken van Veronc-s. Tïepolo, Camblaso en Bourdon, tekeningen van de school van Genua en van onbekende Vlaamse meesters. In een zaal gewijd aar meesters uit de 18e eeuw roofden zij een serie .dessins sangulns' van Fra gonard. de trots van het museum, en werken van Bouchard en anderen. SLECHTS ZES MAN GERED Maandagmiddag zijn tijdens een storm op het noordelijk deel van de Atlanti sche oceaan de 38 opvarenden van de 5973 ton metende Spaanse vrachtboot ,Monte Palomares' van boord gegaan, 's Nachts, zijn 4 zeelui opgepikt door een ander vrachtschip, de Steelmaker'. Dit gebeurde op 60 mijl ten oosten van de plek waar de bemanning van de Spanjaard in de sloepen ging. De Amerikaanse kustwachtkotter ,Esca- nada' redde gisteren nog eens 2 dren kelingen van een vlot, dat was opge spoord door een verkenningsvliegtuig. De kapitein van de Spanjaard had by het eerste SOS gemeld dat zijn schip op weg was van Norfolk in Virginia naar Spanje met een lading graan. Öp 840 mijl oost noord-oost van Bermuda was de lading gaan schuiven. Het schip ging 30 graden slagzij niaken en drie uur later gaf de kapitein bevel het schip te verlaten. Ambassadeur van Boeroendi moet de V S uit Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de ambassadeur van Boeroendi gelast het land te verlaten. De Verenigde Staten hebben tevens ge protesteerd tegen de uitwijzing van de Amerikaanse ambassadeur en twee le den van zijn staf waartoe de regering van Boeroendi maandag besloot. Zy verklaarde daarbij dat de ambassadeur in contact stond me. samenzweerders van de oppositie in Boeroendi. De Britse posterijen blijken al enige tijd op zoek te zijn naar verscheidene zen dingen edelstenen bestemd voor Bel gië en Nederland die niet op de plaats van bestemming zijn aangeko men. De vermiste zendingen, bestaan de uit diamanten, saffieren, e d voor industrieel gebruik, zouden meer dan twee miljoen gulden waard zijn. De pakjes werden op 17 december aan getekend uit Londen verstuurd. Een aantal hiervan, ter waarde van onge veer 1,3 miljoen gulden, was geadres seerd aan het controlecentrum van de Belgische PTT, terwijl de andere zen dingen waren gericht aan de controleur- go- w.ia1 van de Europese posterijen te Amsti tri Hot onderzoek begon op 24 decani -n er werd tot dusver geen Weer een uur later was een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht ter plaatse, maar door het slechte weer kon de aan wezigheid van het schip of de sloepen niet worden vastgesteld. Bretagne Voor de kust van Bretagne is in de nacht van maandag op dinsdag een Frans vis sersvaartuig, de .Jabadao' vergaan. Slechts één van de acht opvarenden kon worden gered. TWEE DODEN BIJ BOTSING Een autobotslhg, gistermiddag om streeks vijf uur op de kruising Scheids- dijk-Potsdijk in Ruurlo. heeft aan twee mensen het leven gekost. De 65-Jarige mevrouw Kamperman-Hietbrink uit Ruurio was op slag dood. Drie perso nen werden zwaar gewond naar een zie kenhuis in Lichtenvoorde gebracht. Van hen is de 63-jarige mevrouw Brune- kreeft-Hietbrink, eveneens uit Ruurlo, later overleden. De familie Hietlirink kwam juist terug van een begrafenis. Ontvoerd kind na maand terecht Het drie maanden oude meisje Ti- na Wiegel dat op 14 december mid den op de dag in het centrum van Kopenhagen uit haar kinderwagen was weggenomen, is gisteren te Elsenor gezond en wel terugge vonden. De vrouw die het kind bad weggenomen had daarna tegen over de buitenwereld doen voorko men dat het haar eigen kind was. Het viel de buren echter op dat het kind te oud was oni als pas geborene te kunnen doorgaan, waarop deze de politie waarschuw de. De vrouw en haar man zijn gearresteerd. Zij hadden het kind goed en zorgzaam behandeld. Het is gistermiddag weer aan de ouders, een studentenechtpaar te ruggeven. De ontvoering had in Denemarken grote beroering ver wekt. Op nieuwjaarsdag richtte de Deense premier zich over de tele visie rechtstreeks tot de ontvoer ders en verzocht hun ,de baby on middellijk terug te geven'. De politie heeft meer dan driedui zend aanwijzingen behandeld en verscheidene particulieren hadden beloningen uitgeloofd. Een inwo ner van Kopenhagen had bekend gemaakt dat hij de hem onbek ■- de vrouw die het kind ontvoc cl had een beloning ter waarde van 54.000 gulden zou geven wanneer zij het kind zou terugbrengen. Foto: de dolgelukkige Peter en Sanne Wiegel tonen hun drie maanden oude dochtertje Tina aan de menigte, die zich bij hun huis had verzameld. GEMENEBEST CONFERENTIE VAN START Met een door de Nigerlaanse premier, Aboehakar Tafawa Balewa, uitge sproken herdenkingsrede naar aanlei ding van het overlijden van de Indiase premier Sjastri, gevolgd door twee mi nuten stilte, begon gisteren in de Nige rlaanse. hoofdstad Lagos de Gemenebest conferentie over de kwestie Rhodeslë. De meeste afgevaardigden droegen zwarte mouwbanden o. andere tekenen van rouw. Van het conferentiegebouw hingen de vlaggen van de Gemenebest- landen halfstok. nebest leiders moesten uitmaken wat te doen wanneer dat met sancties niet kon worden bereikt. Premier Wilson moest naar zijn oordeel een conferentie van blanken en zwarte Rhodesiërs beleggen voor het opstellen van een nieuwe grondwet voor het land en de stoot ge ven tot een grootscheeps programma om de Afrikanen op de overname van het bestuur voor te bereiden. Wtlsc- gaf 's middags een gedetailleerd oven. ht van de door zijn land genomen sanctiemaatregelen en vroeg de andere leiders vertrouwen te hebben in het Britse optreden. In conferentiekringen is vernomen dat Londen bereid is tot de afkondiging van een volledig handels embargo tot tegen Rhodesië, een maat regel waarvan het gewicht voornamelijk op het psychologische vlak ligt, omdat de handel tussen Engeland en Rhodeslë al voor negentig procent tot stilstand is gekomen. De toespraken op de eerste dag van de conferentie waren gematigd van toon, behalve die van de Zambiaanse verte genwoordiger, vice-president Kamanga, die eiste dat Engeland geweld gebruikt om de blanke minderheidsregering in Rhodesië omver te werpen. Lagos, Nigeria: vlnr premier Les ter Pearson (Canada), premier Harold Wilson (Engeland), vice- president Kamanga (Zambia), Smoeroembi (Kenia) en dr Song ster (Jamaica) tijdens de Gemene- best conferentie over Rhodesië. GRONDVERSCHUIVING DOOR REGENVAL D\" I I gemakshalve zo maar aan te duiden - [Beeft de afgelopen week de aandacht jta waarover t a. hervormd predikant bij de Middelburgse COAK. neeft vorige week de rangonderschel- dingstekeni van majoor verwijderd van zijn uniform, hetgeen echter niet de instemming had van de verantwoorde lijke militaire autoriteit. De predikant werd daarop voor de keus gesteld de onderscheidingstekens wél te dragen of anders zijn werk in burgar te verrich ten. Hij koos voor het laatste en loopt dus nu als burger tussen de soldaten. In deze aangelegenheid vailen twee din gen op: het principe en de methode. De daad van ds Bartlema is duidelijk inge geven door zijn principiële opvattingen met betrekking tot de door hem ver vulde functie: ae methode vloeit daaruit eliswaar voort, maar krijgt In deze he- band gaat. De militaire wereld Immers kent een hiërarchieke gezagsuitoefe ning, waardoor de verwijdering van rangdistinctieven zonder twijfel voor menige oprechte militair gelijk staat aan een soort rebellie: .zoiets doet men niet'. De methode is dus wel in het oog lo pend. Daar komt nog bij. dat het insti tuut van legerpredikanten de laatste tijd voortdurend in de belangstelling staat, een interesse ontstaan rond de moei lijkheden met het kernwapenrapport van de hervormde kerk. het conflict tussen de hoofdiegerpredikant en ds H. J. Diekerhof en het aftreden van de hoofdiegerpredikant. Tegen deze ach tergrond kon men verwachten, dat do hier gebruikte methode een schokeffect teweeg zou brengen. Er ls hier zeker niet ae oude regel toegepast: .Krach tig wat de zaak aangaat, maar zacht in de wijze van uitvoering'. Er is in tegen deel zeer fors aangepakt. gist zich wanneer men zou menen, Izaak- lema is in feite een"«ymptoom van een veel bredere ontwikkeling, ver uit gaande boven de kwestie van de gees telijke verzorging in het leger. Er is hier sprake van een men mag wel zeggen wereldwijde stroming in vele formaties van de kerk om te komen tot een radicaal christendom. Men maakt zich steeds verder los van de identifica tie van de kerk met de bestaande maat schappij. vroeger een vanzelfsprekend® zaak. De dominee en de pastoor be hoorden sociaal gezien tot een bepaal de Klasse, zij werden geacht de steunpila ren van ae gevestigde orde te zijn. een func tie die soms van even invloed op de vestigde orde, maar naar eigen heils boodschap als haar belangrijkste norm ziende. Een wereldwijde ontwikkeling in- Noodweer heeft in Rio de Janeiro aan vele mensen het leven gekost. Door zware regenval zijn op de heuvels die vol krotwoningen staan grondverschuivingen ontstaan. AJs gevolg daarvan kwamen naar schatting 145 mensen om, raakten meer dan duizend gewond en werden duizenden dakloos. Deze cijfers gaven de situatie na 18 uur regenval De regen viel ton nog bij stromen. Gouverneur Dalima heeft de noodtoe stand afgekondigd en heeft de strijd krachten om hulp gewaagd. De hulpver lening is overigens bijzonder moeilijk. Seteds weer blijven ziekenauto's en an dere voertuigen in de modder steken. De Avenida Brasil, welke Rio verbindt met de hoofdwegen naar Sao Paulo en Bra zilië, staat onder water en duizenden auto's zijn er gestrand. Foto: een brandweerman in Rio de Janeiro weet een vrouw te be vrijden, die ingesloten is geweest onder de puinhopen van haar schamele huis. De abnormaal grote hoeve, he den regen, die de laatste maan den Europa hebben geteisterd en die op tal van plaatsen over stromingen hebben veroorzaakt, hebben sinds eind november het zoutgehalte van de Oosterschei- de drastisch omlaag gehaald. Grote hoeveelheden zoet opper vlaktewater zijn door de rivie ren naar zee afgevoerd en de Oosterschelde heeft er rijkelijk zijn deel van gekregen. Op dit moment is het zoutgehalte naar schatting ongeveer 30 procent lager dan normaal. In plaats van gemiddeld dertig gram zout bevat één liter water thans slechts 20 gram en soms zelfs nog minder. Wat de gevolgen van deze sterke verzoeting zullen zyn is nog niet te overzien, althans niet op alle terrei nen. Vast staat bijvoorbeeld al. dat de kreeften het zwaar te verdurer hebben. ,De sterfte onder de kreefter is niet onaanzienlijk', zo kenschet ste een Yersekse in- en exporteur var deze exquise zeebewoners de situa tie. Daarnaast is sterfte, geconsta teerd onder de oesters, zij het in min dere mate dan bij de kreeften. Aan het water in de oesterputten te Yer- seke de .voorraadkamers' waarin de oesters worden ongeslagen wordt zout toegevoegd, evenals aan het water, waarin de kreeften leven. De verzoeting van de Oosterschelde verontrust met name de mensen uit de kreeften-, oester- en mosselsec tor, die hun broodwinning zien aan getast. Zij zijn het geweest, die aan de bel hebben getrokken bil de men sen van de wetenschap. .Wij hebben het overigens zelf zien aankomen, want wij nemen dagelijks zoutwater monsters in de Oosterschelde', zo zei ons een van deze wetenschapsmen sen, dr K. F. Vaas directeur van het Hydrobiologïsch Instituut voor Delta- onderzoek van de Koninklijke Neder landse academie voor wetenschappen, gevestigd te Yerseke. Er was in de loop van 1965 een ge leidelijke daling van net zoutgehal te in de Oosterschelde, een verschijn sel, dat men altijd meemaakt in het voorjaar. In de loop van het jaar herstelde het zoutgehalte zich tot normale omvang: dat is voor de Oos terschelde om en nabij de 30 gram zout per liter water. Eind oktober, begin november had het Oosterschel- dewater weer zijn gewone zoutwaar- de. Maar de regenval dit najaar, min of meer onafgebroken tot voor en kele dagen niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa, deed rivieren als Maas en Rijn en hun vele zijrivieren tot recordhoogte stij gen. Énorme hoeveelheden zoet op pervlaktewater kwamen van .boven' naar .beneden', zoals dat in aard rijkskundige taal heet. Snel gedaald Het gevolg? De Oosterschelde begon eind november plotseling minder zout te zijn. Het zoutgehalte nam vrij snel af in een grafiek uitgedrukt zou men een steile neerwaartse lqn zien en zakt naar waaraen, die der tig procent, en op sommige plaat sen en tijden zelfs meer. beneden normaal liggen. Een dergelijke ver zoeting in december is hoogst onge woon. Dr Vaas uit Yerseke verklaar de ons, dat gedurende de zes jaar dat het laboratorium net zoutgehalte van de Oosterschelde regelmatig be paalt, nog nimmer zo'n laag per centage is gemeten als thans net ge val Is. Grevelingendam (Zie slot pag. 2 kol. 6) derdaad. In de rooms-kathoüeke kerk- formatie heeft men de eerste sympto men daarvan gezien in het ontstaan van het instituut van de priesterarbei ders in Frankrijk, een ontwikkeling die toen door de officiële kerkelijke hiërar chie niet kon worden meegemaakt: da stap bleek te groot. Dat is ondertus sen veranderd: zo werd enige weken geleden bekend, dat in Nederland enkele ia ter dominicanen met instemming van .lome hun habijt hebben afgelegd om gewoon ,in burger' in het bedrijfsleven te gaan werken. En op die plaats onopvallend tussen de anderen wil len deze paters hun priesterschap uit oefenen. Er is één kenmerk, dat bij ont wikkelingen als deze (en ze komen in vele kerkforxnaties voor) altijd weer naar voren komt, namelijk het duide lijke streven naar solidariteit met de mens. De kerk wil niet langer meer automatisch solidair zijn met het ge zag of met de gevestigde orde, maar met de mens. De priester-arbeider, de predikant, zij willen naast de mensen gaan staan voor wie zij er zijn. In deze opvatting nu is het te verdedigen dat een legerpredikant liever geen rang- ondersc.aeidingstekens draagt: hii wil immers niet bij voorbaat ingedeeld zijn, hij is er voor iedereen. Er zijn evenwel legerpredikanten, die hoewel zij het eens zijn met dit (la ten we het maar noemen/ solidariteits principe'. toch van mening zijn dat deze solidariteit er heus wel kan zijn ook al is men met een officiersrang gelijkge steld. Zij zien dan ook geen reden om deze kwestie op de spits te drijven en geloven, dat ook onder de huidige be deling het werk van legerpredikant op de juiste wijze kan worden uitgeoefend. Ds Bartlema daarentegen is radicaler, vandaar zijn methode. Heeft hij gelijk? Voor hem zal daarover geen discussie nodig zijn, hij is er zonder twijfel van overtuigd te handelen in opdracht van zijn geweten. De militaire wereld echter zal dit gelijk minder snel erkennen: ver moedelijk ziet men daar deze predikant als een nogal lastige man, die moeilijk heden maakt waar ze niet behoeven te Grote brand in Japanse stad In de Japanse kustplaats Misawa zijn gisteren bijna zesduizend mensen dak loos geworden door een brand die er zes uur lang heeft gewoed. Er zyn echter geen doden te betreuren. Misawa is een plaats met 37.500 inwo ners. De kantoren en huizen zijn er in ------ hoofdzaak van hout opgetrokken. Hier- zijn. Maar vooral zal met name de mi- door en door de felle wind, kon de brand j litaire top de geestelijke verzorger in snel om zich heen grijpen nadat hij in een de eerste plaats zien als een kerkelijk kruidenierswinkel in de hoofdstraat was Ifunctionaris, die hiërarchiek ingedeeld uitgebroken. De brand begon op slechts de geestelijke weerbaarheid van de troep enkele honderden meters afstand van de zal kunnen verhogen^Dat. nu^is echter hoofdingang van een basis van de Ame- 'een geheel andere functie can mensen rikaanse luchtmacht. Enkele duizenden als ds Bartlema voorstaan. Gezien deze Amerikaanse manschappen hebben detegenstellingen geloven we, dat de stap plaatselijke brandweer en dienst be- yan deze legerpredikant met onjuist is. scherming burgerbevolking geholpen de 111 feite is die hele rangenaanduiding hrand te~bestrijden. Toen de brand was uiteraard niet zo oelangryk. het is .,_J. -.3 eigenlijk een zaak van de derde oi vier de orde. Een goede predikant kan ook als majoor wel solidair met zijn men- !sen zijn. Maar deze rangenkwestie is een symptoom van een belangrijkere aangelegenheid, namelijk: welke plaats neemt de geestelijke verzorger in de krijgsmacht in. .Een secundaire aange legenheid. waaraan primaire dingen dui delijk kunnen worden' zo heeft ds Bartlema gesteld. Terecht. Wellicht dat zijn inderdaad forse methodiek nu tot gevolg heeft, dat allerlei nog altijd be staande vaagheden rond de nier aange- I Juideiljk Aap, wat heb je een mooi palet... In de diergaarde .Blijdorp' in Rot terdam gaan binnenkort enige chimpansees in training voor een internationale tentoonstelling van apenkunst. In het dioramagebouw van de diergaarde wordt namelyk in maart een tentoonstelling ge houden van door apen vervaardig de .kunstwerken' Op deze expo sitie van apenstreken zijn dan werken te zien van de reeds ver maarde Congo uit Londen, van een capucijneraapje uit Duitsland en van de Blijdorpse gorilla Sophie. Schilderstukjes var- dit gorilla- vrouwtje zijn tot spijt van de directie van de diergaarde voor behoorlijke prijzen in het huiten- land van de hand gedaan. het kernwapenrapport zijn een aantal principiële dingen nog steeds niet uit- 9 Charles Perkins, een 30-Jarige Australiër, heeft als eerste afstammeling van de oor spronkelijke bevolking aan de universiteit van Sydney een universitaire graad behaald. Perkins wordt de Australische Martin Luther King genoemd. Hij heeft anthropolog i-, ria.-lts Inrichting, sociologie en psychologie gestudeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1