PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE BENOEMT NIEUW KABINET Debré opvolger van Giscard d'Estaing Veroudering scheelt Zeeland 1320 inwoners Ruzie in leiding van Republikeinse Partij Besprekingen in Hanoi begonnen POMPIDOU BLIJFT PREMIER <er -sss» FAURE VERVANGT PISANI REWORKS VERKEER ROG STEEDS CHAOTISCH Drie ontslagen bestuursleden alleen verder OPTIMISME IN TAS TCTNT ONLUSTEN IN NIGERIA Parlevinker op Activiteiten in Cairo en Tokio JONGENS DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN Geboorten beneden het landelijk gemiddelde Sterfte hoger dan het landelijk gemiddelde Bevolkingsaanwas werd gedrukt PROGNOSES TE HOOG 209e jaargang no. 7 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ralftraai 58-60 Grot* Marti 2. I< A lal. 2911 ZUrliM*! Giro 159330 PJC.C.. M.dO«!bur» Maandag 10 januari 1966 Willem blijft kwaad op ,De Pel' Pagina 7 ir j GEORGES POMPIDOU EDGAR FAURE was toen Frankrijk het verdrag van Rome ratificeerde, waarbij de Europese gemeenschappelijke markt werd opgericht, komt aan Burgemeester Lindsay van New York heeft zaterdag een bezoek gebracht aan arme wijken van de stad waar hy ontdekte dat vele bewoners vorige week geen loon gekregen kobben omdat zjj door de heersende vèrvoersstaklng niet naar hun werk konden gaan. Hoe de stand van de onderhandelingen ls blijft strikt geheim, omdat de burge meester en de bemiddelaars van de regering menen, dat publiciteit schadelijk is. De 35.000 leden tellende bond van personeel hij de vervoersbedrijven in New York heeft loonverhoglngen geëist ten bedrage van 680 miljoen dollar voor een pe riode van twee jaar. Daarnaast ook nog een werkweek van 32 uur in vier dagen. De vervoermaatschappijen hebben tot dusver 25 miljoen dollar loonsverhoging aangeboden. Vandaag houdt de bond een betoging. Foto boven: Deze Amerikaanse za kenman biedt op zijn manier het hoofd aan de vervoersstalcingals in het verleden heeft hij zijn paard gezadeld en maakt zo zijn ronde alleen het decor van houten west ern' huisjes heeft plaats gemaakt voor de wolkenkrabbers van de toe- reldstad. Foto onder: Joseph Gerritse, een voormalige Nederlander, lacht in zijn vuistje. Hij is in het rijke bezit van een fiets en kan al zijn verze kering slclanten op tijd bereiken. Botsing tussen links en rechts (Van onze parlementaire redacteur) In het uit vier leden bestaande voorlopige bestuur van de enkele weken geleden opgerichte Republi keinse Partij, is een conflict uitge broken. De heer A. Dunnewind te Leidschendam, die naar buiten als woordvoerder van de nieuwe partij optrad, heeft zijn drie medebe stuursleden mevrouw mr A. Löb- ler-Polling en de heren Van Es en Evenwel als lid geschrapt, omdat zij het door hem opgestelde .cen trum-beginselprogram' niet onder schrijven. De drie geschrapte bestuursleden liebben echter besloten zich niets van de heer Dunnewind aan te trekken en willen niet zyn drieën verder werken aan de op bouw van de Republikeinse Partij, ais secretaresse van het voorlopige bestuur treedt thans op mevrouw Löbler-Polling te Rotterdam, De heer Dunnewind vergeleek gister avond liet conflict met .baringsweecën". Volgens hem k ouden tic drie geschrapte bestuursleden zijn .e.entrum-beginselpro- gram' niet onderschrijven, omdat zij ,te links' zijn. De lieer Dunnewind ver klaarde in de politiek niet naar rechts en niet naar links te willen overhellen. Vla een gematigde politiek moeten we naar een republiek toegroeien, zei hy. De heer Dunnewind wees er verder op. dat de drie overige bestuursleden reeds voor de oprichtingsvergadering van de partij in december jl, van het .centrum hebben opgericht, de eerste vergadering te hebben uitgeschreven en het begin selprogramma te hebben opgesteld. .Ter- wille van een drietal mensen kan Ik het program niet wijzigen'. Concept Mevrouw mr Löbler-Polling gaf als commentaar, dat de heer Dunnewind zijn mede-bestuursleden niet kon ont slaan. .Hij was daartoe niet in staat, omdat hij geen voorzitter is', aldus mevrouw Löbler. Wat het program betreft, merkte mevrouw Löbler op, dat niemand dit al had onderschre ven. Het was een concept-program en moest nog doorgepraat worden. Na te hebben verklaard, dat de drie be stuursleden in de Republikeinse Partij bljjven, zei mevrouw Löbler, dat op 22 december bij de kiesraad een schrijven inzake de oprichting was ingediend. Dit schrijven was door de vier voorlopige bestuursleden in alfebetische volgorde ondertekend, omdat er nog geen functie verdeling was. Gisteravond laat heerste in Tasjkent waar de regeringsleiders van India en Pakistan bijeen zijn gekomen, weer een optimistische stemming. Verwacht wordt dat in een gezamenlijk slotcom muniqué gesproken zou worden over een mate van overeenstemming om de staat van oorlog over Kashmir te be ëindigen. De Russische premier. Alex ei Kosygin, was van gistermorgen af tot midder nacht bezig te bemiddelen tussen pre mier Lal Bahadoer Sjastri van India en president Mohammed Ajoeb Khan. Hij ging van de een na de andere en con fereerde driemaal met elk van de rege ringsleiders. Eerder op de avond hadden Pakistaan se en Indiase zegslieden zich pessimis tisch uitgelaten over de uitslag van de conferentie en er zelfs aan getwij feld of er een slotcommuniqué zou wor den uitgegeven. Mr Luns niet optimistisch Minister mr J. M. A. H. Luns heeft za terdagmiddag in Amersfoort tegcnovei een gehoor van AR- CH- en KVP-jon- geren gezegd niet al te optimistisch te zyn ten aanzien van de besprekingen van de EEG-mlnisterraad, die op 17 ja nuari en mogelijk ook op 18 januari in Luxemburg zulten worden gehouden. Het komt hem voor, dat het standpunt van Frankrijk en dat van de vijf andere partners in het verdrag van Rome nog zeer ver uit elkaar liggen. Tijdens deze bijeenkomst zonder de Eu ropese commissie zal worden ge sproken over de politieke meningsver schillen, die bestaan over de invoering van de mogelijkheid tot het nemen van meerderheidsbesluiten in de raad per 1 januari van dit jaar en over de bevoegd heden van de Europese commissie, in het bijzonder de bevoegdheden naar bui ten. Over het eerste standpunt zei de bewindsman dat Nederland het oor spronkelijke standpunt niet zal verla ten. Over net weede: .wanneer men aan de positie van de commissi! zal tornen zal de Nederlandse regering zeker een non possumus laten horen Minister Luns is overigens blij, dat de bijeenkomst wordt gehouden. Hij meent, dat Nederland een sleutelpositie inneemt omdat .wat Nederland aanvaardt prak tisch automatisch door de anderen wordt aangenomen Hij zal met ver trouwen. vooral ten aanzien van de houding van de Duitse bondsrepubliek naar Luxemburg gaan Het bevorderen van de eenheid van Eu ropa ziet hij als primaire taak voor Ne derland op het ogenblik. ,Niet alleen voor onszelf, doch ook de wereld is daar mee gediend', waarbij hij dacht aan de met de EEG-crisis verband houdende stagnatie in de Kennedy-onderhande- üngen. het hoofd van het ministerie Francois Mlssoffe. ambassadeur in Ja- landbouw, een belangrijke post met pan, is belast met de leiding van een hot rtner on He huïdip'e errim in Hp nieuw ministerie voor jeugd- en sport net oog op ae nuiaige crisis in ae en tevoren de verantwoordelijkheid gemeenschappelijke markt over de|van een staatssecretaris. Maurice Her financiering van de gemeenschap- pelijke landbouwpolitiek. Het is bekend dat hij een spoedige rege ling wenst en zijn benoeming wordt dan ook in het bijzonder door de Franse boeren met instem- President De Gaulle heeft zaterdag bij de aanvang van zijn tweede ambtsperioae van zeven jaar een nieuwe regering benoemd, welke drie voormalige premiers omvat. Georges Pompidou blijft premier en Couve Murville minister van buitenlandse zaken. Twee voor aanstaand'- figuren komen in de nieuwe regering: de gaullist Michel Debré, die De Gaulles eerste premier was toen hij in 1959 president werd, en Edgar Faure, radicaal, oud-premier Debré wordt minister van economie en financiën, een super-ministerie dat de algehele leiding heeft over de economische, sociale en financiële ontwikkeling. Hij volgt Valery Giscard d'Estamg op die minister van financiën was. De 57-jarige Faure, die premier ming begroet. Faure neemt het mi nisterie over van Edgar Pisani, die nu de leiding krijgt van een nieuw ministerie dat openbare werken en woningbouw omvat. belast met culturele zaken, als minis- f ter van staat. Minister van sociale zaken wordt de 55-Jarige Jean-Marcel Jeanneney, die als zodanig een nau we medewerker van Debré is. Hij was van 1959 tot 1962 minister van industrie, voordat hij tot ambassadeur in Algerije werd benoemd een post' die hij tot 1963 bekleedde. Onveranderd zog. Tot de nieuwe leden behoort een afstammeling van Lafayetce, de 35-jari- ge graaf Charles de Chambrun, die in Harvard heeft gestudeerd. Hii wordt staatssecretaris voor buitenlandse han del. In totaal zy'n negen ministers en staatssecretarissen van de oude regering niet meer in de nieuwe opgenomen. Er zijn elf nieuwelingen. Giscard d'Estaing wenste geen andere portefeuille dan die van financiën en maakt daarom geen deel uit van de nieuwe regering. Couve de Murville is al minister van buitenlandse zaken sedert 1958. De schrijver André Malraux is opnieuw Op hun post zijn onder andere geble ven: Roger Frev, binnenlandse zaken, Pierre Messmer, strijdkrachten en Louis Joxe, minister van staat voor bestuurs- hervormingen. Alain Peyrefitte, die in de vorige regering met de voorlichting belast was. en als zodanig wordt opge- volgd door Yvon Bourges, wordt nu mi-> nister voor wetenschappelijk onderzoek. waaronder atoomenergie en ruimte- onderzoek. De nieuwe formatie omvat in totaal 19 personen met de rang van minister en tien staatssecretarissen. Van de minis ters zijn er zes partijloos Pompidou, Couve de Murville. Malraux. Joxe Pisa ni en Jeanneney. Faure is de enige radi cale minister en de minister voor indus trie Marcellin de enige onafhankelijke republikein. De overige ministers beho ren tot de gaullistische beweging UNR Van de staatssecretarissen zijn er zeven lid van de UNR. twee zijn onafhankelijk republikein (Jean de Broglie. een van de twee staatssecretarissen van buien- landse zaken en André Bettencourt, staatssecretaris van verkeer en een is verbonden met de christen-democratische MRP (Charles de Chambrun. buiten landse handel). In het westelijk deel van Nigeria, op nog geen 8(1 kin van de hoofdstad Lagos waar premier» van het Britse Geme nebest rollen vergaderen, zjjn nieuwe gewelddaden gepleegd. Drie personen zyn gedood en verscheide ne huizen in brand gestoken In het ka der van een politieke stryd ln Moeejin, een halverwege tussen Lagos en Iba- dan, hoofdstad van West-Nigeria, lig gende stad. Inwoners van de geteisterde streek vluchtten naar Lagos, terwijl daar af gevaardigden uit de Gemenebestlanden arriveerden. Deze kaatsten werden on dergebracht in het luxueuze .Federal Palace'-hotel dat 10.000.000 gulden heeft gekost. De conferentie die zich met <Ve kwestie Rhoóesië zal bezighouden, zal morgen worden geopend. Premier Harold Wilson van Engeland wordt vandaag verwacht. De Britse mire ster Eottomley heeft ge zegd dat Engeland wellicht verdere sancties tegen Rhodestë zal afkondigen ais gevolg van de Gemenebestconferen tie. In welingelichte kringen in Londen meent men, dat het zal gaan om het vrijwel geheel staken van de invoer uit Rhodesië. De Broglie volgt de gaullist Habib- Deloncle op die staatssecretaris van on derwijs wordt onder minister Fouchet. Naast De Broglie is de gaullist Jean Charbonnel benoemd, die belast zal zijn met de Internationale samenwerking. Minister Couve de Murville zal uitmaken hoe de taken zullen worden verdeeld. Taakverdeling; Rijn overvaren ongeveer 65-jarige parlevinker B. van Woezik heeft gistermiddag onder water enkele minuten lang geworsteld om zich los te maken van zijn nabij Lo- bith-ToIkamer in de Rijn gezonken boot je. Toen de man was bovengekomen en aan wal was gebracht, bleek zijn toe stand ernstig te zijn. Zyn bootje zonk nadat het wa ren door een Duitse duwboot. DRUK DIPLOMATIEK OVERLEG IN HOOFDSTEDEN Het afgelopen weekeinde is het drukke diplomatieke overleg met betrekking tot de Vietnamese kwestie voortgezet. Zo begonnen in Hanoi zaterdag de besprekingen van de Sowjet-Russische delegatie met de Noord Vietnamese autori teiten. De Noordvietnamese onder- handelingsgroep bestaat uit presi dent Ho Tsji Minh, de eerste secre taris van het centrale comité van de communistische partij, Le Doe- an, premier Pham van Dong, de ministers van defensie en van bui tenlandse zaken en de voorzitter van de permanente commissie van de nationale vergadering. De Rus sische delegatie staat onder leiding van Alexander Sjelepin Een delegatie van de Noordvietnamese regering onder leiding van vice-premier Le Tranh Nghi is intussen in Warschau aangekomen. In een officieel communi qué wordt niets gezegd over het doel van het bezoek, dat tevoren niet was aan nam te verlengen als Hanoi de zending van mensen en materiaal naar Zuid- Vietnam stopzet- Tokio fende Tsjechoslowaakse economische hulpverlening had getekend. Het Tsje choslowaakse persbureau dat dit mee deelde. gaf geen bijzonderheden omtrent deze akkoorden. Cairo De Egyptische minister van buiten landse zaken Mahmoud Riad heeft zaterdag een onderhoud gehad met de Noordvietnamese ambassadeur Ngoeyen Xoean. Het was het eerste formele contact tussen de Egyptische regering en Noord-Vietnam sinds de Amerikaanse reizende ambassadeur Harriman Cairo heeft aangedaan op zijn vredesmissie voor Vietnam. Het Egyptische blad .Ai Ahram' meldde dat Noord-Vietnam binnenkort mogelijk een delegatie naar Cairo zal zenden met een antwoord op de Amerikaanse vredes- ouvertures. Waarnemers nemen tevens aan dat Riad de ambassadeur heeft mee gedeeld dat Amerika bereid is de pauze ui de bombardementen op Noord-Viet- De Japanse premier Elsakoe Sato heeft voor vandaag de Russische ambassadeur Vladimir Vinogradov vooi een gesprek uitgenodigd, vermoedelijk om hem om medewerking te vragen voor het Ame rikaanse vredesoffensief Inzske Viet nam. Sato zou volgens persDureau Kyodo niet alleen in contact treden met Rusland, maar ook met Noord-Vietnam en com munistisch China. Sato zelf heeft nog niets over zijn plannen meegedeeld. Londen Te vroeg ,VVy zyn thans heel hard bezig met het opstellen van een beginselprogram, een huishoudelijk reglement cn de statuten'. Daarom zijn de drie van mening, dat het nog te vroeg is om te veel naar buiten te brengen. De heer Dunnewind daaren tegen wilde al in het beginstadium een grote mate van publiciteit. ,Wy willen pers en publiek pas benaderen als we met Iets kunnen komen, als we iets te bieden hebben en als we vragen kunnen beantwoorden', aldus mevrouw Löbler. Twee jongetjes van zeven jaar, N. van R. en P. K., zijn gisterochtend by Lo- bitli-ToIkamer verdronken toen zij onder liet ys op een stuk ondergelopen land en geraakt. Br werden verwoede pogingen gedaan de kinderen te redden. Toen zij onder het jjs vandaan waren gehaald, bleken zij reeds te zijn overleden. De jongetjes speelden met een sleetje op het ijs. Het weiland stond ongeveer an derhalve meter onder water. In de Cort van der Lindenkade te Am sterdam is zaterdagmiddag de 6-jarige! Robert Stapper door het nog broze ijs i gezakt en verdronken. Twee agenten, die in het water waren gesprongen, konden het jongetje niet bereiken, doordat hy onder het ijs was geraakt. Een uur later haalde de brandweer zijn stoffelijk over schot uit het water. De ieidc-r van de Britse Conservatieve Partij, Edward Heath, is gisteren naar Zuid-Vietnam vertrokken. De Sowjet- Unïe heeft Engeland dit weekeinde een boodschap doen toekomen, waarin de Amerikaanse politiek tegenover Viet nam, Laos enCambodja heftig wordt aangevallen. De inhoud ls nog niet be kendgemaakt. Ze heeft de vorm van een ontwerp-verklaring. die de Britse rege ring, althans zo willen de Russen het, samen met de Russische moet toezenden aan de landen, die hebben deelgenomen aan de Geneefse conferentie ran 1954. Engeland en Rusland zijn samen voorzit ter van deze conferentie geweest. MR FRANCOIS PAUWELS '78) OVER'EDEN Het inwonertal van Zeeland steeg in 1965 met 2134. Wij ken schetsten dit als teleurstellend omdat het in de verwachting lag dat de groei die twee jaar gele den was ingezet 1963: 2069 en 1964: 2661 weer groter zou zijn. Overigens herinneren wij eraan dat vooral het geboor tecijfer uitzonderlijk laag was Zeeland 18 promille,. Neder land 21 promill. Zou het Zeeuw se percentage gelijk zijn aon dat van ons land dan zou het aantal geboorten 870 hoger hebben ge legen. Hetzelfde kan men berekenen voor het sterftecijfer, dat voor Zeeland 9'j promille bedraagt en voor Ne derland nog geen 8 promille. Zou het nationale cyfer voor Zeeland gelden dan zou dit neerkomen op 450 min der sterfgevallen. Voor beide ver schijnselen geldt dezelfde verklaring en wel de veroudering of de ongun stige leeftijdsopbouw. Het lagere aantal geboorten en liet hogere aan tal sterfgevallen drukten de Zeeuw se bevolkingsaanwas met 1320 inwo- maar met ongeveer 3450. Dit alles is natuurlijk theorie. Toch heeft de berekening ook praktische betekenis, omdat dit verschijnsel de groei van de werkgelegenheid weinig, althans in veel mindere mate behoeft te heb ben aangetast. Dit zou dan betekenen dat de arbeidsbezetting voor mannen in de industrie en de dienstensector met ongeveer 1250 zal zijn toegeno men en die in de landbouw met 400 500 zal zijn teruggelopen met an dere woorden, de blijft in hetzelfde tempo groeien, maar qua inwonertal wordt de in vloed er van gedrukt door de ver oudering. Achterblijven bij prognoses Toch blyft het resultaat onbevredi gend. De cijfers voor de ontwikke ling m de komende den jaar, zoals die in het Zeeland 1965-1975'-num- mer van het Zeeuws Tijdschrift zijn gepubliceerd, blijken steeds meer aan de te optimistische kant te zyn. Het gemiddelde voor die tien jaar was gesteld op 1700 mannen elk jaar in de industrie erbij en 1400 in de dienstensector. Als men hu aan neemt dat in werkelijkheid de Sloe- haven pas over een jaar of drie gaat aanzetten en lijkt deze prognose niet haalbaar meer of liever pas enkele jaren later. Bovendien is de veron derstelde toeneming van het Zeeuw se inwonertal met 100.000 dat is met 10.000 per jaar door de voor lopig doorgaande veroudering op zich zelf" ook aan de hoge kant. Dat ver ontrust natuurlijk niet, maar is toch voor de programmering niet van be lang ontbloot. Wij haasten ons er bij aan te tekenen dat het woningbouw programma er niet door beïnvloed wordt omdat veroudering neerkomt op gezinsverdunning, zodat het aan tal woningen dat nodig is nagenoeg hetzelfde blijft. (Zie slot pag 2. kol. 1 In bijgaand artikel geeft ETI- directeur drs M. C. Verburg een nadere analyse van het bevol- kingsverloop in Zeeland in de loop van 1965. Zijn eerste bijdrage plaatsten wij zaterdag jl. In dit artikel werd vermeld dat Heinkenszand geen volledige op gave had verstrekt. Dit was wei net geval. Serooskerke en Wis- senkerke daarentegen stelden geen volledige gegevens ter be schikking. De cijfers veranderden hierdoor weinig. De styging bleef 2134. het aantal geboorten lag op 5224. in plaats van 5188. Daar het sterfte cijfer 30 hoger uitkwam was het geboorteoverschot 2517 in plaats van 2511. In zijn woning te Amstelveen is zater dagochtend de vermaarde strafpleiter en schrijver nir Francois l'auwels op 73- jarige leeftijd overleden Zijn gezondheid liet ai enige tijd te wen sen over. Mr Pauwels is ruim 50 jaar werkzaam geweest als strafpleiter, het Laatst in de zogenaamde Baarnse moord zaak. Daarnaast schreef hii romans als .Boeven en burgers' ..Tine Kipra's ech- scheiding' en Hechter Thomas HIJ stu deerde rechten te Amsterdam en Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1