Chef-kellner Holst bouwt op zolder clippers en fregatten Overzicht 1965 en vooruitzichten 1986 van Zeeuws bedrijfsleven Ontwikkelingshulp in gereformeerde synode Stijging kosten ernstig probleem Groothandel Verkeer Kleinhandel Ambacht Horeca Postdienst Bankwezen Gemeenschappelijk Franse tekst voor het Ome Vader PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 JANUARI 1066 DOOR Kv K-VOORZITTER C. A. KAMMERAAD Traditiegetrouw heeft de heer C. A. Kammeraad. de voorzitter van de kamer van koophandel en fa brieken voor Midden-Zeeland in zijn nieuwjaarsrede een overzicht gegeven van het bedrijfsleven in het kamergebied, met voor ver schillende takken van handel, nij verheid en vervoer een verwach ting voor 1966. In de scheepsbouwindustrie wordt onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht, dat het resultaat waarmee 1965 wordt af gesloten, op ongeveer hetzelfde ni veau zal liggen als dat over het voorgaande boekjaar. De lampvoe- tenindustrie verheugde zich over een toenemende vraag, zowel in binnen- als buitenland. De nog steeds stijgende koperprijs en de toegenomen lonen en kosten oefe nen een zware druk uit op de winstmarges. Aan het einde van 1965 bestond minder zekerheid ten aanzien van een voortgaande ex pansie. Goede verwachtingen voor 3966 meld den de kinderconfectie-, herenkleding- en damesondergoedindustrie. Voor de ijzer gieterij zijn de vooruitzichten redelijk goed, hoewel de stijging van de kosten ernstig is. Hoewel do vooruitzichten voor de fabri cage van apparaten en installaties voor de petrochemische- en de atoomenergie- Industrie uitstekend zijn, veroorzaakt de situatie op de arbeidsmarkt ernstige zor gen. De ongunstige situatie wordt geac centueerd door een onaangepast vesti gingsbeleid van de lagere overheid. Indien de voortekenen niet bedriegen za! op een geslaagde campagne in de groente- en fruitconservenindustrie teruggezien kunnen worden; de toe komst wordt optimistisch tegemoet f ezien. De verwachtingen over 1966 n de veiligheidsartikelensector zijn lager dan in 1965, als gevolg van de niet geringe stijging van loonkosten en onzekerheid over de afzetmoge lijkheden. Bevredigend was de situatie bij de bak- kenjgrondstoffenindustrie, banketfabri- cage en de coöp. zuivelindustrie. In de machinale houtbewerkingssector nam de omzet toe door grotere activiteit in de bouwnijverheid. De vooruitzichten zijn onzeker door de afremming van de uti liteitsbouw en de schaarste op de kapi taalmarkt. De resultaten in de beton- industrie zijn zeer bevredigend geweest; voor het begonnen jaar zijn de produk- tle-eenheden zeer goed bezet. Gunstige perspectieven biedt 1966 voor de gymnasüekwerktuigenfabriek de glasindustrie, de chemische lijm- industrie, de dieselmotorenfabrlek, de pearl essenceproduktie en de fabrica ge van landbouwwerktuigen. In de handschoenenfabricage wordt ge werkt aan vesteviging van de po sitie, voor de fabricage van drai- neermachines wordt 1966 met enige zorg tegemoet gezien. Voor de groothandel in oude metalen was 1965 zeer gunstig te noemen. Ver groting van de omzet was er voor de groothandel in levensmiddelen; de groot ste stijging werd bereikt door de In vloed van het toerisme. In de honthandel was de omzet zeer behoorlijk, hoewel lager dan in 1964. Voor de handel in bouwmaterialen is 1965 goed geweest, de resultaten in 1965 zullen in grote mate worden bepaald door de rijksgoedkeurin gen. Redelijk gunstige vooruitzichten heeft de verf- en glasbranche, een gunstig jaar had de handel in landbouwwerktui gen, de pharmaceutische groothandel en ae groothandel in huishoudelijke artike len. Bevredigend was de veehandel. Geluiden uit de coöperatieve groot handel in landbouwproduktcn en -be nodigdheden: ondanks de sombere verwachtingen door de natte zomer zijn de opbrengsten en pry zen voor de graangewassen, aardappelen en bieten gemiddeld bevredigend te noe men; de opbrengst/kwaliteit/'prys van Kuivruchten en vlas zijn teleurstel- idvan graszaden sterk wisselend. De ontwikkeling van de chemische onkruidbestrijding kon in 1965 re volutionair genoemd worden. De handel in granen, zaden en peul vruchten verliep trager dan vorig jaar doordat de exportrestitutie verlaagd werd Het zaaizaadhandels- en vereae- lingsbedrijf heeft zijn hoge omzet ge handhaafd. In de aardappelhandel is in 1965 eens te meer gebleken, dat het voor de kleinere bedrijven steeds moeilijker wordt zich te handhaven. De kwaliteit van de oogst was over het algemeen Bij de groothandel in dranken waren de resultaten niet onverdeeld gunstig, als gevolg van de slechte weersomstandig heden. Door de opening van de Ooster- scheldebrug wordt een verhoogde afzet (toerisme) verwacht. Alleen Zierikzee maakte een zeer gunstige uitzondering als gevolg van de tot stand gekomen vaste verbin dingen naar het noorden en het nog ontbreken daarvan naar het zuiden. Over de gehele linie kwamen weer de sterk gestegen kosten naar voren. Het goederenvervoer via de NS op de stations ten westen van Bergen op Zoom bedroeg bij aankomst 107.403 ton (vorig jaar 207.609 ton) en b(j vertrek 98.217 ton (vorig jaar 113.954 ton). Het aantal vertrokken en aangekomen reizi gers van de stations bedroeg 1.368.000, waarvan 336.000 uit Middelburg (vorig jaar resp. 1.426.000 en 348.000). Het goederenvervoer onderging de gevolgen van de verminderde aanvoer van nujn- steen in Vlissingen. Het ongeregeld beroepsgoederenvervoer over de weg heeft een ongewoon slappe tijd beleefd, bij het grensoverschrijdend verkeer is de "rentabiliteit aangetast, in het geregeld vervoer hebben zich concen traties en of saneringen op bepaalde ly- nen voorgedaan. Het Beneluxvervoer neemt steeds toe, maar ook de concur rentie van Belgische zyde. Het zal nog wel enige tijd duren alvorens van een volledige harmonisatie gesproken kan worden. De autobusdiensten constateerden een nge verhoging van het aantal ver voerde reizigers en de opbrengst, die echter achterbleef bij de onkostenverho- ging. Aan de eisen, die vervuld moeten worden om een goed bedrijfstechnisch beleid te voeren kan alleen worden vol daan door een ingrijpende tariefsverho ging op korte termijn. Het toerwagen- ledrijf heeft zich bevredigend ontwikkeld de bedrijfsontvangsten stegen met ongeveer 14.7 procent. Het tele- graafverkeer gaf een daling te zien. Het aantal telefoonaansluitingen in het kamergebied nam met 1000 toe to' 23.450; het aantal aanvragen, dat nog op uitvoering wacht, was ultimo 196) opgelopen tot 1700 tegen 1360 in het begin van het jaar. Ten aanzien van de te verwachten re sultaten in het verzekeringsbedrijf kan worden meegedeeld, dat op basis van de eerste drie kwartalen 1965 een behoor- ijke ontwikkeling te zien zal geven ten aanzien van de produktie, waartegenover de geleden schade echter eveneens een stijgende Hjn vertoont. De directie brandschade steeg in het eerste half jaar van 1965 met 15 pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. Er is daarom een plan om te komen tot verbetering van de brandpreventie. Met uitzondering van de kleinere bedrij ven In de meer afgelegen plaatsen heeft de kleinhandel weer een jaar afgesla- ten met wat betere resultaten dan in 1964 Naarmate de bedrijven in groeiende ge meenten, al dan niet met toeristenver keer, zijn gelegen en progressief worden geleid, zijn de winsten bevredigend tot gunstig. Specialisatie heeft veelal ook eon stimulerend effect op de omzet. In de bouwbedrijven was 1965 over het algemeen bevredigend. Het huidige jaar wordt in aannemerskringen met zekere bezorgdheid tegemoet gezien. Voorname lijk door de zeer sterke stijging van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden en mede door de nog te verwachten stij gingen in 1967. alsmede door de geld ontwaarding, zullen de bouwkosten en onderhoudswerken wel tot een bijzonder hoog niveau stijgen. Bevredigend waren de resultaten In het loodgietcrsbftdrijf en het centrale-verwar- mingsbedrljf. Was 1964 een recordjaar voor de Zeeuw se hotellerie, 1905, is in vele opzichten teleurstellend geweest; de grootste te genvaller was het zeer slecht naseizoen, na het koude voorjaar en de grillige Bomer. Slechts enkele bedrijven meldden een stijging van de omzet. Bij de postdienst is het aantal loket handelingen nagenoeg gelijk geble ven; het aantal verzonden en ont- vangen postpaketten liep iets terug, Iter De geld- en kapitaalmarkt stond in 1965 onder sterke druk. De banken werden bij meerdere maand-ultimo's gedwongen een beroep op de centrale bank te doen. Het maandgemiddelde voor de daggeldtarie ven was aan sterke schommelingen on derhevig, waarbij in januari een mini mumstand van 2,43 procent werd bereikt terwijl dit percentage na september (2,66) sterk toenam tot een hoogste stand van 3,91 in november. De oesterkwekers hadden een redelijk seizoen; de aanvoer was in het seizoen 1964-1965 volgens de voorlopige eyfers 634.000 ton (waarde ongeveer 4 mil joen), in het voorafgaande seizoen 381.000 ton (waarde ongeveer 2 mil joen). De mosselen gaven een zeer goede opbrengst; de garnalenomzet was ho- Wat de groente- en fruitteelt betreft: de teelt van pit- en steenvruchten was in 1965 gunstig tot zeer gunstig, minder gunstig was het resultaat in de klein- fruitsector, in de groenteteeltsector ech- r bevredigend. Vragen kamerlid Van Bennekom Het tweede-kamerlid Van Bennekom (arp) heeft aan de ministers van verker een waterstaat en van onderwijs en we tenschappen de volgende vragen gesteld: 1 Is het waar, dat de leerlingen van de zgn B-cursus van de PTT verplicht zijn het onderwijs in de algemene elektro techniek te volgen aan één bepaalde, door het bedrijf aangewezen school 2 Is de mogelijkheid aanwezig, dat ook andere scholen kunnen voldoen aan de voor dit onderwijs gestelde normen?; 3 Zo ja, zijn de bewindslieden dan van oordeel dat de vrijheid van schoolkeuze voldoende is gewaarborgd wanneer ook vraag 1 bevestigend zou worden beant woord? Bevorderingen bij rijkswaterstaat Zeeland Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat van 31 december 1965 werden bij de rijkswaterstaat, ar rondissement Terneuzen, de volgende in vaste dienst zijnde ambtenaren met ingang van 1 januari bevorderd: admi nistratief ambtenaar B eerste klas: de heer A. Dees te Terneuzen; tot admini stratief ambtenaar A tweede klas, ad ministratief ambtenaar C eerste klas: de heer P. Kempe te Terneuzen tot administratief ambtenaar B eerste klas, technisch hoofdambtenaar: de heer C. de Jager te Terneuzen tot technisch hoofdambtenaar eerste klas, opzichter C: de heer P. Harte te Terneuzen tot opzichter B en opzichter D: de heer J. A. F. de Hulle te Breskens tot opzichter C. Inwonertal van St.-Annaland steeg Het zielental van de gemeente Sint- Annaland nam in het afgelopen jaar toe met 7. Op 31 december 1964 bedroeg het aantal ingezetenen 2697 (1346 man nen en 1351 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 53 (31 mannen en 22 vrouwen) en door vesti- Ting met 44 (25 mannen en 19 vrouwen) iet verminderde door overlijden met 25 .11 mannen en 14 vrouwen) en door ver trek met 65 (33 mannen en 23 vrouwen). Op 31 december 1965 bedroeg het inwo nertal dus 2704 (1358 mannen en 1346 vrouwen). Er werden 23 huwelijken vol trokken, er werd 1 echtscheiding inge schreven. BB g J P£ JÏEiSJ* THANS TROMPS VLAGGESCHIP AAN DE BEURT ,Ik kreeg vanmorgen ineens een inval, waardoor ik een belang rijk verband zag. Daarom komt het juist zo mooi uit, dat ik een vrije middag heb. Als je zoiets in je hoofd krijgt, moet je er da- deilijk aan beginnen, want an ders is het later weg'. Deze schijnbaar aan de denk wereld van 'n uitvinder ontspro ten woorden zijn afkomstig van de heer J. Holst, die dagelijks als .chef de rang' in een groot Amsterdams restaurant present is en voorheen als chef-hofmees ter vel jaren over het water zwalkte. Zijn vroegere beroep heeft hem geïnspireerd tot een unieke hobby, want hij behoort tot de bekwaamste (en begrij pelijkerwijze zeer weinige) bou wers van oude scheepsmodellen, die er in ons land te vinden zijn. ,U ziet hier een Engelse driedekker uit eind 1700 met 100 kanonnen. Het is een weergave van de HMS Victo ry. aan welks boord admiraal Nelson tijdens een zeeslag tegen de Frans- Spaanse vloot door een geweerkogel dodelijk getroffen werd.' Met dit commentaar wijst de heer Holst op het verkleind spiegelbeeld van een roemvol schip, dat in zijn huiskamer op de boekenkast staat. Er is 2V: jaar in het knutselkamer. tje op zolder aan gewerkt met een liefdevolle toewijding, die zich tot het meest minltleuze detail uitstrekt. .M'n ideaal is. zo dicht mogelijk de historische werkelijkheid te benade ren'. aldus de heer Holst, die waar lijk niet gauw met zichzelf tevreden is. Het bewijs kan men in het ge noemde zolderkamertje vinden, waar verschillende halve (gesloopte) mo dellen staan, die in ongenade geval len zijn. Er is ook een voltooide Fal con uit plm 1850 voorbeeld van een Engelse theecllppcr die de verbanning naar een stoffig hoekje schijnbaar allerminst verdiend heeft, maar het vonnis ligt reeds vast: .Die heb ik vroeger eens gemaakt en ga ik bij gelegenheid met m'n huidige ervaring weer helemaal opbouwen.' In de 25 jaar, dat hij zich met de .scheepsbouw' bezig houdt, ztjn feite lijk maar 2 modellen gereed geko men, die de maker pesroonlijk vol doening schenken. Dit zijn dan de .Victory' en een geheel getuigd Kn- Dc heer J. Holst en zijn Engel se Victory uit eind 1700... gels fregat uit 1790 (3000 werk. uren), dat thans als blikvanger in een Amsterdamse boekhandel aan de Spuistraat staat en welks waarde door kenners op 10.000 geschat wordt. Aan de wieg van ieder model staan lijvige (veelal Engelse) boeken over de anatomie van oude schepen, blauwdrukken van ontwerptekenin gen en talloze bezoeken aan het Am sterdamse scheepvaartmuseum, waar de heer Holst bij wflze van spreken kind aan huis is en steeds zeer welwillend ontvangen wordt. Het werkproces begint bij een oude plank, die met de cirkelzaag in plak ken van 4 mm dikte verdeeld wordt. Hieruit worden dunne latjes of tewel spanten gezaagd, die als een bos bloemen in een potje met water ge zet worden. (,Dat is om het hout buigzaam te maken voor de ronde kant van het schip'.) Wat er hierna alles moet gebeuren, laat zich niet in kort bestek beschrijven. Een flexi bele draaiende as, waarop verschil lende fraiskoppen van metaal en steen gemonteerd kunnen worden (sommige heb ik zelf gemaakt') speelt hierbij een grote rol. Het is een soort tandartsinstrumentarium, maar er zijn tal van andere fijne tangetjes, beitels, mesjes enz nood zakelijk. ,Je ontmoet veel beeld houw-, ultsnij- en legpuzzelwerk, zo. dat je vaak moet gaan improviseren. Van een plastic kanonnetje van 45 cent overigens met zorg opge zocht snijd ik b v In palmhout een model, waarvan Ik gipsvormen maak om op het keukenfornuis mijn nodige kanonnen van lood te gieten. Op de rommelmarkt op het Waterlooplein ontdekte ik met de loep op het plaatje van een oude klok twee che rubijntjes, die ook in het wapen van de Victory bleken voor te komen. Dat was een mooie vondst, die ik ook in lood copieerde'. Toen we onze blikken verder in het knutselhokje rond lieten gaan, za gen we ook nog een oud aquarium met restjes hout. een fles met een zelfgemaakt brouwsel stokholmteer, vermengd met terpentijn en boen was om het patina van .oudheid' te krijgen), tekeningen van schepen met en zonder zeilen en de romp van een Clipper, destijds als eerste werk stuk uit een stuk hout gebeiteld. .Een goed scheepsmodel moet niet slechts uitwendig, maar ook inwen dig volledig ztjn. In het fregatin de Spuistraat zit alles zelfs de kachel in de hut van de kapitein.' Op onze vraag ,of een dergelijk mo del ook zou kunnen varen, was het antwoord: ,Maar natuurlijk. Het is origineel met koperen nagels op spanten gebouwd en het hoeft slechts getrimd en geballast te wor den.' Thans wacht een bijzonder zware op- gave: het nabouwen van de ,Aemi- 11a', het vlaggeschip van admiraal M. H. Tromp, bekend uit de slag bij Dulns in 1639. Een gedeelte van het grondmodel is reeds klaar, hiervoor diende een (vooroorlogse) blauw druktekening van het Duitse schip .Wappen von Hamburg' uit 1667, dat tot hetzelfde type behoort. ,Ik ben helemaal aangewezen op het scheepvaartmuseum. Gelukkig zijn er goede prenten in omloop. Het wordt studeren en snuffelen. Er be staat bij mijn weten maar weinig litteratuur waaraan ik houvast heb. Ik zal voor de bouw wel weer een paar jaar nodig hebben'. Maar de heer Holst voelt, dat hij thans diep genoeg doorgedrongen is in de geheimen van deze ambachte lijke hobby (die tusi^n haakjes in het buitenland meer beoefenaren vindt dan bij ons) om zichzelf deze examenopgave te stellen. Nu kan men natuurlijk twisten over de artistieke en vooral de historische waarde van een scheepsmodel (onze scheepvaartmusea hechten hoofdza kelijk waarde aan modellen, die in de t(jd zelf van het schip gebouwd zijn), maar zeker is, dat zo'n oud schip een geheel eigen en vrij inge wikkelde constructie was, die van de hedendaagse modelbouwer een grote vakkennis en veel inzicht vraa^. ,Het duurt zeer lang, voordat je in je vingertoppen voelt, wat het zijn moet. Zo'n schip had een eigen per soonlijkheid en dat pakt je. Het was met trots en liefde gebouwd, de mens was er met zijn beste gevoelens veel intensiever bij betrokken dan by de scheepsbouw van tegenwoordig.' Maar het verleden zou voor de he dendaagse modelbouwer niet meer te benaderen zyn, indien hij niet over een uitgebreide litteratuur kon be schikken. By het slot van ons bezoek hebben we eens een aantal boeken ter hand genomen, zoals .Deepwater Sail', .Masting and Rigging', .Tui gage van de 19de eenw', .Clippership and Oceancarrier", ,The anatomy of Nelson's ships', enz. .Veel heb ik geleerd uit het voortref, felijke boek van de ex-conservator van het Rotterdamse scheepvaart- musemn, de heer E. \V. Petrejus. .Model van de oorlogsbrik Irene'. Hy beschrijft het bouwen en de onderde. len op een meesterlijke manier. Het boek is nu aJlwn nog antiquarisch te krygen, want het is niet meer in de handel.' Het einde van de staking hij het vervoerbedrijf te Neto York is nog niet in zicht. Bij de remises staan lange rijen metro-treinen opgesteld. Installatie burgemeester van Yerseke burgemeester van Yerseke, mr. Pijl Ho- geweg, worden geïnstalleerd. Om tien over half twee 's middags zal de nieuwe burgemeester aankomen bij het monu ment aan de Langeville, waar twee raadsleden ter begroeting aanwezig zul len zijn. Om kwart voor twee zullen de leerlingen van de lagere scholen bij het gemeentehuis de burgemeester en zijn gezin een zanghulde brengen. Om twee uur volgt dan de installatie, tijdens een bijzondere raadsvergadering, die wordt gehouden in zaal Nolet. De muziekvere niging .Mozart' zal 's avonds om kwart voor acht voor het gemeentehuis de burgemeester een serenade brengen. Vanaf acht uur bestaat er voor de bur gerij en afgevaardigden van verenigin gen gelegenheid om met de burgemees ter en zyn echtgenote kennis te maken in de raadzaal van het gemeentehuis. Sterke daling (74) van inwonertal Rilland-Bath Het zielental van de gemeente Rilland Bath nam in het afgelopen jaar af met 74. Op 31 december 1964 bedroeg het aantal ingezetenen 2921 1466 mannen en 1455 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 63 (39 mannen en 24 vrouwen) en door vestiging met 145 (75 mannen en 70 vrouwen); het verminder de door overlijden met 20 13 mannen en 7 vrouwen) en door vertrek met 262 (123 mannen en 139 vrouwen). Op 31 december 1965 bedroeg het inwonertal dus 2847 (1444 mannen en 1403 vrou wen). Er werden 18 huwelijken voltrok ken, er werd 1 echtscheiding ingeschre- ZIEENTAL BLEEF GELIJK IN ELLEWOUTSDIJK Het zielental van de gemeente Ellewouts- dljk bleef in het afgelopen jaar gelijk. Op 31 december 1964 bedroeg het aantal ingezetenen 379 (186 mannen en 193 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 9 (4 mannen en 15 vrou wen) en door vestiging met 24 (9 man nen en 15 vrouwen); het verminderde door overlijden met 3 (3 mannen en 0 vrouwen) en door vertrek met 30 (13 mannen en 17 vrouwen).'Op 31 december 1965 bedroeg het inwonertal dus 379 (183 mannen en 196 vrouwen). Er wer den 4 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Kruiningen kreeg er 73 inwoners bij Het zielental van de gemeente Kruinin gen nam in het afgelopen jaar toe met 73. Op 31 december 1964 bedroeg het aantal ingezetenen 5133 (2575 mannen en 2558 vrouwen). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 112 57 mannen en 55 vrouwen) en door vestiging met 231 (120 mannen en 111 vrouwen); het verminderde door overlijden met 38 (19 mannen en 19 vrouwen) en door vertrek met 232 (114 mannen en 118 vrouwen) Op 31 december 1965 bedroeg het inwo nertal dus 5206 (2619 mannen en 2587 vrouwen). Er werden 34 huwelijken vol trokken. er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Alleen al in de Zweedse hoofdstad moesten 1S00 mannen met 67S voer tuigen worden ingezet om de stra ten van de ergste sneeuw te ont doen. Er werd 1,000 ton pekel ge bruikt. Knappe kopper, hebben bere kend, dat het gehele land wordt be dekt met SI miljard ton sneeuw, oftewel een laag van 50 cm. Vele Zweden binden dan ook de lange latten onder om zich te verplaatsen. IN ZITTING VAN VANDAAG Rapport deputaten naar aanleiding van vraag classis Goes (Van een medewerker) Zoals bekend, heeft de classis Goes de Gereformeerde kerken aan de gene rale synode, die deze week te Lunteren haar zittingen weer is begonnnen, ver zocht de deputaten te benoemen met de opdracht om de vragen die rondom het probleem van de ontwikkelingslanden gerezen zijn, in studie te nemen en de kerken via een herderlijk schrijven van voorlichting te dienen. De classis vindt dat het probleem van de ontwikkelings landen niet ten onrechte het sociale vraagstuk van deze tijd is genoemd. De grote armoede in tweederde van de we reld moet meer dan ooit de levenswijze van de kerk vandaag bepalen. Het gaat hier om een probleem dat het gehele terrein van de verkondiging raakt. De classis zegt dat juist hier een vacuum in het pastoraat dreigt te ontstaan, dat zonder concrete beslissingen en duide lijke voorlichting niet kan worden ge vuld. De classis vroeg de synode zich er over uit te spreken of 'het in dit geval ook niet de roeping van de kerk de overheid op haar taak te wij zen voortdurend alles te doen wat haar vermogen ligt om de nood de ontwikkelingslanden niet alleen incidenteel maar ook structureel fundamenteel te bestrijden; er btj haar op aan te dringen aan een dergelijk beleid ook metterdaad een zeer hoge prioriteit te verlenen in het totaal van het regeringspro gramma en de overheidsuitgaven; inzonderheid de christelijke par tijen aan hun bijzondere verantwoor delijkheid In dezen te herinneren. Bij de synode kwam ook een schrijven in van de particuliere synode van Zee land over hetzelfde onderwerp. Daarin werd het voorstel Goes nog nader ge amendeerd.. Er waren betuigingen van adhaesie van de classes Amsterdam en Haarlem. De part. synode wil dat de synode deputaten zal benoemen met de opdracht ae vragen van Goes in studie te nemen en de kerken via een herder lijk schrijven van voorlichting te dienen. De generale synode heeft deze stukken gesteld in handen van een commissie, waarvan voorzitter is ds. A. S. Tim mer te Rotterdam. Aanbevelingen Bij monde van haar rapporteur, de heer De Boer, adjunct-directeur van de stichting voor maatschappelijk werk, heeft de commissie aa. de synode over het voorstel Goes c.s. een uitvoerig rap port uitgebracht. Dit rapport komt a.s. donderdag In de synode te Lunteren. Naar het oordeel van de commissie heb ben de geref. kerken in de sectie we reldhulpactie van het deputaatschap voor algemeen diaconale arbeid een ap paraat, dat volledig ingewerkt is en de ze sectie is bij uitstek geschikt om een goede communicatie tussen de gerefor meerde kerken en de overheid tot stand te brengen en het gehele probleem even als de positie van de zending en diaco naat te bezien. Deputaten voor alge meen diaconale arbeid zou hier een op dracht kunnen worden gegeven. Daar bij kan ook de nationale raad van ad vies voor ontwikkelingslanden gebruikt worden als communicatie-kanaal naar de overheid, die haar instelde. Daaraan geeft de commissie voorkeur boven an dere middelen. De commissie stelt aan de synode voor te besluiten: deputaten voor de algemeen diacona le arbeid op te dragen: 1. te bevorderen, dat jonge leden on zer kerken worden aangemoedigd om zich beschikbaar te stellen voor daadwerkelijke dienstverlening ten behoeve van de ontwikkelingslanden en eventueel de kerken daartoe voor te lichten en te adviseren; 2 daarbij o.a. mogelijkheden te doen scheppen om voor hen, die zich voor deze arbeid beschikbaar stellen, vrij stelling van militaire dienst te ver krijgen; 3. de kerkeraden op te wekken om in de prediking en de pastorale zorg de gemeente aan te sporen in haar le venswandel rekening te houden met de grote noden in de ontwikkelings gebieden en de liefde te betrachten in de ontmoeting met de bevolking in deze gebieden; 4. na te gaan op welke wijze onze ker ken een adequate bijdrage kunnen verlenen in een structurele hulpver lening aan deze bevolkingen en hoe met betrekking tot deze zaak de communicatie met de overheid ware te onderhouden dan wel te verbete ren; 5. na te gaan of en op welke wijze po litieke en maatschappelijke organi saties kunnen worden gestimuleerd tot het betrachten van gerechtigheid ten opzichte van de bevolkingen van de ontwikkelingslanden door het ge ven van suggesties voor de structu rering van een geïndustrialiseerde samenleving in die landen en hun eventueel daartoe voor te lichten en te adviseren; een studiecommissie in te stellen, die het gehele probleem van de welvaart van onze westerse samenleving in rela tie tot de armoede in grote delen van de wereld en de betekenis daarvan voor de christelijke levensstijl in studie neemt. Het .secretariaat voor de openbare m ning' van bet Franse r-fe episcopaat heeft in een communiqué meegedeeld dat ,de katholieke, orthodoxe en pro testantse autoriteiten hebben beslo- aanvaarden, zodat ,allo christenen, by een gemeenschappelijk zoeken naar de door Christus gewilde een heid, tezamen het gebed kunnen zeg gen dat hun ene Heer hun heeft ge leerd'. De tekst luidt: .Notre pêre qui es aux cieux, que ton nom soit sanctifie, que ton règne vienne, que ta volonte soit faite sur la terre comme au ciel. .Donne-, nous aujourd'hui notre pain de ce jour, pardonne-nous nos offen ses comme nous pardonnons aussi a ceux qui nous ont offenses, et ne nous soumets pas a la tentation, mais delivre-nous du mal'. De katholieken van de Latijnse ritus voe gen hier tot slot .arnen' aan toe. De ooestrse christenen en de protestan-i ten houden het b(j hun eigen doxolo gie (slotbede). Van katholieke zjjde is het besluit door het Vaticaan benrachtigd. De tekst zal in de mis op het aanstaan de paasfeest in gebruik worden ge nomen. Van protestantse kant zal aan de synode van 1966 bekrachtiging worden verzocht. Het in Frankrijk uitgegeven communi qué is ondertekend door kardinaal Joseph Lefebvre, voorzitter van de voltallige vergadering van het r-k Franse episcopaat, de orthodoxe me tropoliet Meletios en de orthodoxe aartsbisschoppen van Londen en Ge- nève en de voorzitters van de lu therse en hervormde kerken in Frankrijk Piere Bourguel en Edouard Wagner en Marcel Joron en Etienne Jung. Vernieuwingen bij de Capucijnen Enkele Minderbroeders-Capucijnen heb ben van hun religieuze en kerkelijke overheid opdracht gekregen te gaan zoeken naar nieuwe vormen van min derbroedersleven. Zo wordt in Amsterdam begonnen met een nieuwe kleine religieuze gemeen schap in een meer eigentijdse en le- vensnabije kleine religieuze gemeen- trokken zijde meegedeeld. Het zal een bescheiden broederschap zyn, be staande uit drie religieuzen, die ge woon tussen de mensen in zullen wo nen. ZIJ hebben hun habijt afgelegd en dragen eenvoudige gebruikelijke kleding. De minderbroeders bezigen niet langer klooosternamen en laten zich niet meer aanspreken met .eerwaarde'. Ze wensen simpel te wonen en te leven en door handenarbeid in hun levens onderhoud te voorzien. Deze paters worden niet belast met een bepaalde vorm van apostolaat. Zij hopen echt te gaan behoren tot het woon-, leef- en werkmilieu van hen, temidden van wie zij leven. Een soortgelijke poging gaan enkele an dere Minderbroeders-Capucijnen in Waalwyk (N.B.) ondernemen. Deze communiteit is echter belast met een groot stuk zielzorg voor vooral Fran ciscaanse religieuzen in Noord-Bra bant. Maar behalve een centrum voor Franciscaanse zielzorg willen zij sa men toch ook een minderbroedersge- meenschap opbouwen, waarin zij ko men tot meer aangepaste belevings- vormen vun hun roeping. Vaticaan heeft nu ambassade in VAR De vertegenwoordiging van het Vati caan in de Verenigde Arabische Repu bliek. tot nog toe een legatie (internun- tiatuur) is met ingang van dinsdag tot de rang van ambassade verheven, aldus is in een communiqué van het Egyp tische ministerie van buitenlandse "za ken meegedeeld. De VAR is reeds se dert november 1959 door een ambassade by het Vaticaan vertegenwoordigd. NED. HERV. KERK Beroepen te Herkmgen Ph. J. Leemans te Oud-Vo.sseineer. Bedankt voor Meer kerk A. van Eljk te Bergschenhoek. GEREF. KERKEN. Beroepen te Boorn-Bergum A. J. v. d. Wiel, kand. te Bennekom die dit beroep ook heeft aangenomen. Bedankt voor Treebcck J. Melse te Oenkerk. GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Ferwerd-Hallum W. Triem- stra, kand. te Meppel. Bedankt voor Drogchnm E. van Riet te Pieterburen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Ridderkerk C. Harinck te Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 4