VONDST VAN OUDE GOUDEN MUNTEN IN SEROOSKERKE GROEIT MET DE DAG V/aarde is nog niet vastgesteld Adres aan minister over situatie op rijksweg-58 Nieuwjaarsrede van voorzitter KVK Goudveld' leverde al 640 munten ALMANAK Kille nachtwacht bijgoudmijn VLISSINGERS BOOS OVER HUURVERHOGING NOODWONINGEN Mogelijk vaste commissie voor het verkeer GOES: IK 1965 GROEI MET 500 INWONERS Zierikzee: in 1965 winst 44 inwoners PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 JANUARI 1966 IIoo is bet mogelijk, dat de schat nn pas is ontdekt? Dat is de grote vraag, die het Wal- cherse Serooskerke bezig houdt sinds maandag op het stukje grond aan de Oorpsstraat te genover garage iVilleboordse, in gebruik bij landbouwer Piet Christiaanse (35), een groot aantal gouden munten uit de 16e en 17e eeuw is gevonden. Een aantal dat overigens gis teren is aangegroeid met om streeks 100 en nu ongeveer 640 bedraagt. Hoe Is bet mogelijk? Dat vragen niet alleen vele buitenstaanders zich af. maar dat is ook de vraag voor Piet Christiaanse en zijn vader, wethou der G. Christiaanse. Want nadat het huisje en de schuur die stonden op het stukje grond (twee jaar geleden door de gemeente gekocht) waren afgebro ken heeft men karrevrachten puin weggevoerd. En toen Piet Christiaan se net stukje grond van de gemeente in bruikleen kreeg, heeft hij er op nieuw enkele wagens steenpuin afge haald. Hij is er met de cultivator aan het werk geweest, er is prei gezet en vader Christiaanse heeft hef stukje grond geschoffeld. Al die tijd is er niets van die verborgen schat ont- 's middags nog meer werden gevon den moet er toch ergens een lichtje zijn opgegaan. In ieder geval: de ge vonden voorwerpen werden naar het f emeentehuis gebracht en toen even ater de goudsmid er bij werd ge haald bleek, dat de vondst bestond uit echte gouden munten. Opsporen Goede beurt van Goese meisjes in scholenquiz op tv Drie meisjes var. de Goese Jan Ligthartschool hebben woensdag middag in het kinderprogramma van de KRO-tv een goede beurt gemaakt Ze kwamen uit in een verkeersquiz tege» een team van een school uit Dongen en wisten daann een 12-8-overwinning te be halen. In de quiz onder leiding van in specteur Gosker mede georgani seerd door het verbond voor veilig verkeer, moesten de kinderen vra gen beantwoorden in competitie verband De overwinning voor de Goese school betekent, dat het drietal in een volgend programma opnieuw op het scherm zal komen. leeuwse Fiool Een flink groepje lezers van deze rubriek blijkt ook schrijver te zijn. Regelmatig mogen ictj dan ook in dankbaarheid post ontvangen, waarin deze en gene ©>i« verhaalt over allerlei alleraardigste voor- Een van onze meest getrouwe schrijvende lezers, een meneer uit Vlissingen, stuurde ons het volgen de dijcnkletsertje, met daarbij de opmerking .Graag als een der eer sten plaats voor het volgende'. In er.n onzer steden in de provin cie gaf een groot orkest een uit- voering. De solo-violist muntte uit door zijn prachtig spel. Dit teas mede te danken aan een oude viool, die teel ZOO jaar oud was. Men sprak van een JJtradi- villius'. Een der .kunstkenners1 sprak: ,Het was zeer zeker mooi, maar waar om nu op die oude, manke viool't Waarom heeft die man niet tijdig een splinternieuwe viool gekocht t' De prei was gauw vergeten en alle aandacht was gericht op het opspo ren van do munten. De eerste dag had men er ruim 200, de tweede dag groeide dit aantal aan tot ruim 500 en de derde dag groeide de muntenver zameling tot ongeveer 640. En waar schijnlijk is dit nog lang niet het eind resultaat. Er zijn nog maar enkele vierkante meters grond onderzocht en omdat de munten op verschillende plaatsen zijn gevonden moeten er nog meer in de grond zitten. Piet Christiaanse blijft uiterlijk on bewogen onder deze plotselinge rijk dom. Wel ziet hij 's nachts steeds gou den munten voor zijn ogen zweven. .Maar wat wil je. je staat een hele dag ingespannen te turen', zo ver klaart hij dit. Overigens raakt hij wel wat uit zijn gewone doen. Woensdag bijvoorbeeld had hij bietenkoppen van het land moeten halen voor zijn 14 koeien. Maar door de drukte van het graven kwam hij daaraan niet roe. Een buurman is echter zo bereidwil lig geweest om te zorgen dat het dekt. En nu ineens worden verschei dene honderden waardevolle gouden munten gevonden, zo maar aan de oppervlakte. Bij het uithalen van de prei worden er enkele ontdekt, bijna aan de oppervlakte. Wanneer men aan het zoeken slaat blijkt dat er zich honderden munten in de grond bevin den. Hoewel dit alles ook voor de Christiaanse's een raadsel is, zijn ze er toch niet al te zeer van on der de indruk. Welgemoed staan ze nu iedere dag te spitten, niet op de manier die ze gewend zijn bij het omgooien van een lapje grond, maar heel voorzichtig, schepje bij schepje. Maar erg systematisch gaat het zoeken niet. lij) een der gelijke overvloed zoeken ze maar wat in het wilde weg. Afromen zou men het kunnen noemen. Maandagmorgen omstreeks half twaalf werden de eerste munten ge vonden. Piet Christiaanse, zijn vader en knecht Adrie van de Broeke wa ren bezig prei uit te halen om naar de veiling te brengen. Toen werden de eerste munten ontdekt. Overigens had geen van de drie in de gaten dat het hier kostbaarheden betrof. De eerste gedachte was dat het capsules van flessen waren. ,Ik vind zt wel aardig. Ik steek wat van die dingen in mijn zak' zei Adrie van de Broeke. ,Ik neem er ook een- W oensdag middag bracht commis saris der koningin, mr J. van Aart- sen een bezoek aan het schatgraven in Serooskerke. Mr Van Aartsen (linksbekijkt hier enkele munten. Verder op deze foto (vlnr) waar nemend burgemeester A. de Kam, adjudant Westveer van de rijkspo litie en de heren P. Christiaanse en G. Christiaanse. voer voor de dieren er toch kwam. Het geld dat de verkoop van de mun ten zal opbrengen kan de heer Chris tiaanse best gebruiken. Hij wil het in zijn bedrijf steken. De heer Christi aanse heeft een loonbedrijf en daarbij nog een landbouwbedrijf van 10 ha. Daarvoor heeft hij investeringen moe ten doen en dan kun je een meevaller tje best gebruiken. De heer Christiaanse is na het be kend worden van de vondst van vele kanten benaderd. Er waren mensen bij die hem 800 gulden voor één munt boden. Er was ook iemand die het hele stukje grond en de vondst wilde kopen voor 50.000. Ook waren er mensen die hem voorstelden .zaken te doen'. ,Maar daar begin ik niet aan, aldus de heer Christiaanse. Verschillende mensen die op het gebied van oude munten wel enige kennis bezitten hebben de heer Christiaanse een in zicht gegeven van de waarde die zijn vondst vertegenwoordigt. Een voorzichtige polsing: twee ton. ,Daar verkoop ik net niet voor' zegt hij bedachtzaam. Verder laat hij zich hierover echter niet uit_ Speculaties Waarnemend burgemeester A. de allemaal speculaties. We moeten eerst een bezoek van de heer Enno van Gelder (directeur van het ko ninklijk kabinet van munten, pennin gen en gesneden stenen uit Den Haag) afwachten', aldus de heer De Kam. Al met al heeft de waardevolle vondst veel drukte gebracht in Serooskerke. Van heinde en verre komen belang stellenden om de schatgravers aan het werk te zien. Woensdagmiddag gaf ook de commissaris der koningin, mr J. van Aartsen van zijn belang stelling blij,'.. ,Het is een stunt van de Vvv, om de aandacht op Seroos kerke te vestigen' zo werd gisteren in de groep toeschouwers geopperd. Het zou wel een suocesvolle stunt ge weest zijn, maar overigens wel een dure. Ook over de herkomst van de munten werden gissingen gedaan. ,Het kan best zijn, dat men de munten in de tijd van Alva heeft weggestopt, omdat men vreesde dat ze in beslag zouden worden genomen, is een van de meningen. Ook hoorde men in de groep toe schouwei's nog verhalen van een kans die men voorbij had laten gaan. ,Mijn zoon, die pas getrouwd is, had ook aan de gemeente om een stukje grond gevraagd. Men vroeg of hij dit stukje wilde hebben. Maar nij weigerde, om dat er te veel stenen in zaten', zo ver telde een van de belangstellenden. Ook in de komende dagen zal het in Serooskerke nog wel een grote drukte zijn. Want het zoeken zal voorlopig nog wel doorgaan. De heer Christi aanse spit met plezier, want de helft van de opbrengst is voor hem, de an dere helft gaat naar de gemeente, die het eigendom vai. de grond heeft. Een ding weet de heer Christiaanse zeker: hij heeft nog nooit een stukje grond gehad met een dergelijk hoog rendement. De politie zal nog wel enkele nachten de wacht moeten houden om te voor komen dat onbevoegde .schatgravers' aan het werk gaan. Op het stukje grond aan de Dorps straat in Serooskerke (W) wordt druk gezocht naar gouden munten. Uier zipi (vlnr) aan het werk Adrie van de Broeke, de heer G. Christi aanse en gemeentewerkman Janse. (Foto PZC) Auto tegen bromfiets Op het kruispunt Polenstraat-Krijssens- straat te Axel kwam dinsdagavond een personenauto, bestuurd door P. van E. uit Terneuzen in botsing met een brom- fietsc met tweede Axelse scholieren. De bestuurder van de bromfiets verzuimde voorrang te verlenen. De bromfiets werd ernstig beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bevolkingsverloop in Vlissingen Het zielental van de gemeente Vlissin gen nam in het afgelopen jaar af met 513. Op 31 december 1964 bedroeg het aantal ingezetenen 28414 (14252 man nen en 14162 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 494 (252 mannen en 242 vrouwen) en door vesti ging met 1514 (944 mannen en 570 vrouwen): het verminderde door over lijden met 244 (144 mannen en 100 vrouwen) en door vertrek met 2277 <1333 mannen en 944 vrouwen). Op 31 december 1965 bedroeg het in wonertal dus 27901 (13971 mannen en 13930 vrouwen). Er werden 215 huwe lijken voltrokken, er werden 19 echt scheidingen ingeschreven. In de kil ie nacht stapt de rijks politieman die zijn met vakantie zijnde collega is komen vervan gen, zich warm in de Dorpsstraat in Serooskerke. Van gisternacht één uur tot vannacht één deed een en dezelfde politieman dienst. Vooral tijdens de duisternis is het Méér dan een haas heeft Iitieman in de nacht van dinsdag op woensdag niet gezien, 's Avonds zoals gisteren is het wat gezelli ger. Dan stopt er nog eens een auto of een bromfiet en wordt er naar de laatste Berichten ge ïnformeerd. Een praatje breekt de tijd. .Iedereen die hier langs kwam zou eigenlijk een tientje moeten geven' grapt de man in uniform. .Dan zouden wij er ook wat aan hebben' Met de avondlij ke belangstelling valt het nog wel mee al is het duidelijk daf het lang niet zo winters stil is als men in Serooskerke gewoon is. ,Het aanstaande weekend zal het wel drukker worden', voorspelt de col lega. die vakantie heeft en die i poolshoogte is komen nemen I de alle kerke bekijken' van Seroos- De jongste algemene maatregelen met betrekking tot de huurverho ging hebben in Vlissingen aanlei ding gegeven tot enkele strubbe lingen. De minister heeft bepaald dat die verhoging beslist niet zal gelden voor noodwoningen. De be woners der Vlissingse maycrete- noodwoningen hebben daarente gen vlak voor de kerstdagen de aanzegging gekregen dat zij vanaf 1 januari 1966 wél een extrabedrag zullen moeten betalen. Het betreft hier de verhoging 1 januari 1967. Voor de Maycrete-wonin- g-en is dat van 11,30 naar 12,45 per week. Enige bewoners van de zogenaam de .betonnen woningen' zijn niet van plan de huurverhogingsplannen van b en w van de Scheldestad te volgen. Zij heb ben de man van de gemeentelijke huur penningen hun deur voorbij gestuurd in afwachting van de resultaten, die het onderzoek van de huuradviescommissie te Middelburg zal opleveren. De huurders baseren hun (overigens vriendelijke) weigering op het feit dat er op hun kwitanties gedrukt staat: >laycrete-noodwoning'. Volgens hen zijn de woningen altijd ais noodwoningen be schouwd tót de laatste huurverhoging. De huizen, die het onderwerp van de verwikkelingen vormen, staan in de Bïl- derdijklaan, de C. Huygenslaan, de Ni- colaas Beetslaan, de Pres. Rooseveltlaan en de Parklaan. Ze werden na de bevrij ding in de jaren 1946-1947 ge- oouwd. Maar in welke hoedanigheid? Wethouder F. G. Smit van gemeente werken en volkshuisvesting geeft toe: ,als noodwoningen'. Ze werden dan ook ondergebracht in de stichting noodwo ningen. .Het gemeentebestuur heeft ge meend de houten noodwoningen niet in de verhoging op te moeten nemen, om dat het échte noodwoningen zijn. Met de Maycrete-woningen ligt dat anders', aldus de heer Smit. ,Die zijn niet als zo danig te beschouwen. De kwaliteit is in vele gevallen aanmerkeiyk beter dan die van woningen waarover niet eens wordt gepraat'. ,De mensen wonen er graag in en er komen zelfs bij herhaling verzoeken bin nen van mensen die graag een Maycrete- woning zouden willen betrekken'. Wethouder Smit ziet de woningen meer als .twijfelgevallen'. ,De bewóningstijd (die voor ale noodwoningen is vastge steld) is nog lang niet verstreken en er ik ook geen zicht od het einde van die termijn. De kwaliteit van de woningen is dan ook de enige term die geleid heeft tot de toepassing van de huurverhoging*. Er was de wethouder woensdagavond nog niets bekend van het ongenoegen dat bij sommige bewoners is gewekt door de huurmaatregel van het gemeen tebestuur. Dc bewoners gaan er vanuit dat de hui zen als .nood* zijn gebouwd en dat daar in sindsdien geen verandering is geko men. De gemeente ziet de woningen blijkbaar als semi-permanent. Dat laat ste betekent voor de bewoners een we kelijkse verhoging van 11,30 naar 12,45. slot van pagina 1 van het regerings!>eleid op econo misch gebied, zoals dat openbaar Is geworden in het laatste kwar taal van 1965 mjj met grote zorg vervult', liet dc kamervoorzitter weten. Zowel de regeringshouding ten opzichte van do stijging van de kosten, als liet uitgavenbeleid in zijn effect op de waardevastheid van de gulden, achtte hij zeer ver ontrustend voor het bedrijfsleven. .Het doen van uitgaven, die de in komsten en de produktivlteit te bo ven gaan. is het overtreden van een elementaire economische wet', ver klaarde de heer Kammeraad, die vreesde, «lat de gevolgen van deze overtreding lang zullen nawerken en voor ons allen op hoogst onaan gename wjjze voelbaar zullen zijn. Vele goede ondernemingen zullen, zo stelde lijj, in de sub-margirale sfeer terechtkomen en onze van ouds internationaal gevestigde re- Sutatie van goede financiers zou oor dit beleid gevaar kunnen lo pen. Voldoende marge Voor het behoud van de aantrekke lijkheid van Vlissingen-Oost als ves- Zeehavennota De kamervoorzitter drong voorts aan op een spoedige verschijning van do zeehavennota. .Het is ai enkele jaren, dat deze nota .het volgend jaar' ge- dringend nodig, dat het oostwaarts daarvan geloosde afvalwater een vol doende marge laat opdat de indu strialisatie van dit gebied niet node loos wordt beperkt. Ten behoeve van de recreatie aan de Zeeuwse stranden zal volgens de ka mervoorzitter toch al een speciale bewaking van de kwaliteit van het Scheldewatcr nodig zijn. Hij meende daarom, dat deze problematiek reeds nu om een voorlopige regeling vraagt. Hii achtte het daarbij van groot belang, dat de nieuw te vestigen of gevestigde industrieën bij de Ïrovinciale en gemeentelijke over- eden een goed begrip zullen ont moeten voor hun belangen en be hoeften. De verwerkelijking van de potentiële groei van Zeeland hangt hiermee ten nauwste sa men, meende de heer Kammeraad. Vroegtijdig De kamervoorzitter zei daarom zeer verbaasd te zijn, dat onderhandelin gen over nieuwe vestigingen in Vlis singen-Oost openbaar geworden zijn op een moment, dat ae tijd daar voor nog niet rijp was. Hij achtte dit niet bevorderlijk voor de industriali satie van dit gebied, evenmin als de zeer trage gang van zaken bij het tot stand komen van het havenschap bevorderlijk is voor de bevestiging van het vertrouwen, dat de diverse overheden hebben in de mogelijkhe den er van. .Laat men toch tonen te beseffen, dat hier een project ligt van West- europese betekenis en daarmee een prachtige kans om de econo mische positie van ons land en van Zeeland te versterken', al dus de kamervoorzitter. De sa menwerking tussen de Schelde, de RDM en dè motorenfabriek Tho massen noemde hij mede een be- KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR MIDDEN- EN NOORD-ZEELAND: De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord- Zeeland heeft aan minister J. G. Suurhoff van verkeer en water staat een adres verzonden over de verkeerssituatie op rijksweg 58 door Zeeland, die steeds benau wender wordt. De kamer heeft daarin vooral aangedrongen om op korte termijn baan ver dubbelingen aan te brengen op die weggedeel ten waar dit met de minste be zwaren nu reeds kan gebeuren- Dit vooral om de regelmatig voorko mende files op de rijksweg gele genheid te geven uit elkaar te rij den. Voorzitter C. A. Kammeraad deed woensdagmorgen op de zevende alge mene vergadering van de kamer me dedeling van dit initiatief. Overigens zal de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden zich nog intensiever dan tot nog toe gaan bezighouden met zaken als het verkeer. Van de heer R. J. van Strien uit de afdeling verkeer was namelijk de suggestie gekomen een vaste commissie voor net ver keerswezen uit de leden van de kamer samen te stellen. Aan die commissie zouden dan alle vraagstukken met betrekking tot het verkeer voor advies moeten worden voorgelegd. Dit alvorens zij, voorzien van het preadvies van de commissie in een plenaire zitting van de kamer zou den kunnen worden behandeld. In ant woord op deze suggestie kon voorzitter Kammeraad meedelen, dat het bestuur zich erover heeft beraden hoe in de al gemene vergaderingen van de kamer de bevorderingen van de belangen van het bedrijfsleven nog beter en met nog meer positieve benadering van de problemen en met daadwerkelijke inschakeling bij deze werkzaamheden van de leden ter hand genomen zou kunnen worden. Na mens het bestuur deed de heer Kamme raad de toezegging dat het vraagstuk van het instellen van een of meer vaste commissies in de kamer van koophandel in studie is genomen en dat hierover zo spoedig mogelijk in het belang van het bedrijfsleven en dat van de kamer een voorstel zal worden gedaan. Benoemingen In deze eerste vergadering In het nieu we jaar moesten enkele reglementair ontstane vacatures worden vervuld. Voorzitter C. A. Kammeraad werd in zyn functie met bijna algemene, stem men herkozen. Datzelfde was het geval met de ondervoorzitters: dc heer K. van Everdlngen werd als le plaatsvervan gend voorzitter herkozen, de heer C. F. van der Peijl als 2e plaatsvervangend voorzitter en de heer C. Hoek als 3e plaatsvervangend voorzitter. Van het provinciaal bestuur was bericht ontvangen dat het ontwerptracé voor de aansluiting van de weg 's-Gravenpolder- rijksweg 58 enigszins is gewijzigd en thans iets meer naar het zuiden is ge projecteerd. De staatssecretaris van eco nomische zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan de begroting voor 1966' van de kamer, alsmede aan de opcenten op de bijdragen voor het handelsregister. By de rondvraag plaatste de heer J. H. Roose nog een opmerking over de ha venverordeningen. die in verschillende Zeeuwse gemeenten worden vastgesteld. ,Er zijn havens, waar zes verschillende heffingen sommige tot enorme hoog ten van toepassing zhn.' De heer Roose vroeg zich af in hoeverre een aanpassing van deze havenverordenin gen aan de gewyzigde Zeeuwse omstan digheden mogel(jk Is. Hij was er name lijk van overtuigd dat er over het alge- Goes is in 1965 aanzienlijk ge groeid in inwonertal. Er kwamen 498 inwoners bij. Per 1 januari werd een bevolkingscijfer van 16.942 bereikt. Op dezelfde da-j turn in 1965 stonden 16.444 inwo-j ners ingeschreven. De groei van' het inwonertal ligt vrij aanzienlijk] boven dat van 1964 en 1963: toen boekte men respectievelijk een winst van 323 en 253 inwoners. Er: vestigden zich in totaal 1357 nieu we inwoners in Goes, er vertrok-' ken er 1017. Daar zit dus het grootste deel van de uitbreiding: 350. De Goese groei is voor een belangrijk deel te danken aan het gereedkomen van enkele honder den nieuwe woningen. 8546 vrouwen). Dit aantal vermeerder de door geboorte met 293 (161 man nen en 132 vrouwen) en door vestiging meer en meer zijn eigen deel in het randstedelijke economische proces gaat spelen. ,Het kan niet anders of uit zal in sterke mate zijn weerslag hebben op de verdeling van de nntin- nale haventaken, over alle beschik bare zeehavenbekkens.' Door het toenemende gebruik van de Vlissingse buitenhaven zal. zo stelde de heer Kammeraad. nog dit jaar de grens van de capaciteit van de outil lage benaderd worden, zodat hy een vedeling en een coördinatie van ac tiviteiten tussen deze haven en Vlis singen-Oost noodzakelijk vond. ,Ilct lijkt mij, dat in Vlissingen-Oost gelegenheid geschapen moet worden voor andere dan industrieel gerichte bedrijvigheid. De ervaring, die in do buitenhaven is opgedaan cn aanwe zig is bij de er gevestigde instellin gen, dient organisatorisch in liet ha venschap te worden opgenomen', al dus de kamervoorzitter, die er verder nog op aandrong, dat de verdere ont plooiing van het Sloe gebied met voortvarendheid ter hand moet wor den genomen. Nutsbedrijven De ontwikkelingen en de plannen van de nutsbedrijven voor de eerstko mende jaren noemde de heer Kam meraad bemoedigend. Ten aanzien van de waterleiding wees hij op de fusieplannen voor Midden-Zeeland, ten aanzien van de elektriciteit op de vergroting tot 150 kV van de koppel- netleiding met Noord-Brabant en da getycentralestudie. De openstelling van de Oosterschel- debrug, zo vervolgde de kamervoor zitter, brengt een nieuw en extra concurrentie-element .Gelukkig hebben vele ondernemers zich ai ingesteld op de nieuwe mogelijk heden, anderen treffen voorberei dingen"), maar ook grote zorgen voor de wegen. Hij drong er niet klem bij de niet-primairewegbe- heerders op aan tijdig maatregelen te nemen, en vroeg voorts een gro tere prioriteit voor de verbetering van rijksweg 58. Waarom wachten? ,Het Is mjj niet duidelijk waarom tot na het gereedkomen van de Schelde- Rynverbinding gewacht moet worden met de verbreding van het gedeelte ten oosten van Kruinïngen. De zware lasten, die de weggebruikers reeds moeten dragen, rechtvaardigen hun vraag naar een aangepaste toestand van de wegen', aldus de heer Kam meraad. De winkelsluitingswet, die zijn oor sprong vond in de malaise van de twintiger jaren, heeft zijn bestaan overleefd, merkte de heer Kamme raad tot slot op. De toepassing van de wet voor halvedagsiuitingen leidt tot onvoorziene dwangsituaties, zo dat voor een enigermate acceptabele uitvoering grote zorgvuldigheid ge vraagd wordt. Daarom achtte de ka mervoorzitter een nieuwe wetgeving voor deze materie op zijn plaats. ,Hec is gewenst, dat daarbij de eigen wil van elke individuele ondernemer meer tot zijn recht komt dan thans het geval is', besloot de heer Kam meraad. Het inwonertal van Zierikzee is het af gelopen jaar heel wat minder sterk ge stegen dan in 1964. De Schouwse cen trumstad boekte een inwonerwïnst van 44. Op 1 januari telde de stad 7532 in woners tegen 7488 aan het begin van 1965. Deze stijging blijft echter ver ach ter bij 1964, toen Zierikzee er 240 in woners bij kreeg en ook bij 1963, waarin men ISO inwoners niéér registreerde dan in 1962. De oorzaak van deze geringe stijging in de bevolking ligt b en w zeiden het al in hun begrotingsbrief van begin december in het gereedkomen van slechts enkele nieuwe woningen. Daardoor werd liet vestigingoverschot sterk geremd. Het sloeg zelfs om in een vertrekover- schot. Er kwamen namelijk 361 inwoners van elders by. terwijl uit Zierikzee 373 mensen vertrokken, een negatief verschil dus van 12. Ook het geboorteoverschot was wat minder dan in 1964, 56 tegen 105. De loop der bevolking van Zierikzee ziet er over 1965 zo uit: het zielental van Zierikzee bedroeg per 1 januari 1965 7488 (3675 mannen, 3813 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 133 (69 mannen. 64 vrouwen), en door vestiging met 361 <169 mannen. 192 vrouwen). Het verminderde door over lijden met 77 (32 mannen, 45 vrouwen) en door vertrek met 373 (173 mannen. 200 vrouwen). Op 1 januari 1966 bedroeg het inwonertal van Zierikzee dus 7532. 3708 mannen. 3824 vrouwen. Er werden 52 huweiyken voltrokken en 3 echtschei dingen ingeschreven. DOUANE BETRAPT STROPERS IN ABSDALE De douane te Axel heeft dinsdagavond in de buurt van Absdale twee stropers, P. N. en P. de V., woonwagenbewoners uit Hulst, opgepakt. De douane had de stropers reeds enige tijd achtervolgd en betrapte hen toen z(j een schot losten met een geweer. De wildjagers hadden in hun auto achter het dashboard in een verwarmingsleiding een bergplaats voor het geweer. De douane bracht de stropers naar de rijkspolitie in Axel. die proces-verbaal tegen hen opmaakte. Auto, geweer, een patrijs en een fazant, die in de auto wer den gevonden, werden in beslag geno men. WOLKENVELDEN Droog weer met wolkenvelden, maar ook met 1357 (583 mannen en 774 vrouwen), enkele opklaringen. Zwakke tot matige Het verminderde door overiyden met wind tussen oost en zuid. Temporal uren 135 (74 mannen en f.1 vrouwen) en om het vriespunt tot enkele graden bo door vertrek met 1017 (454 mannen en ven nul. 563 vrouwen). Op 1 januari 1966 be droeg het inwonertal dus 16.942 (8114 ZON EN MAAN mannen en 8828 vrouwen). Er werden 7 januari 127 huwelijken voltrokken, er werden 8 Zon op 08.47 onder 16.46 echtscheidingen ingeschreven. Maan op 16.49 onder 09.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2