PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT TIENTALLEN DODEN, VERMISTEN EN GEWONDEN IN ZUIDFRANSE DORP FEYZIN Mexico bereid Ie bemiddekn Brouwershavense Gat: kabelbaan of doorlaatcaisson Vrachtauto ontstak ontsnapt butaangas Bezorgdheid over de dalende winstmarges Lawine treft station VRESELIJKE VUURZEE NABIJ LYON NA REEKS VAN ONTPLOFFINGEN IN NIEUWE RAFFINADERIJ Hanoi laakt VS Zesduizend toeristen zitten gevangen Sparen PROBLEMEN IN TASJKENT Deltadienst zet methodes naast elkaar 209e jaargang - no. 3 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Velde, f. B. den Boer eo 235S (b.g.g. red. 3S08. ed lel. 2094 0 Adv. prije 34 c< de Pegier. Hootdrededle: W. Leerlouwtr en O. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 88 cent per week, 11,40 per kwansel. Iraneo pe 3647/3643). Middelburg. Markt 51. tel. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169. ed». 2375). Coca. Crole Markl 2. lel. 6140 (b.g.9. red. 7 I per mm. Minimum pot adv. 5.10. Ingezonden mededelingen 2\'2 x tarief. Kleine edv. (mar. 8 regels) 34 cent per regel. (min. 1 1. Woensdag 5 januari 1966 Terneuzen: hoe meer zielen hoe meer vreugd Pag. 2 Talrijke brandweerlieden en arbeiders zijn gisteren het slachtoffer geworden van een brand die uitbrak op het opslagterrein van een olieraffinaderij bij het dorp Feyzin, op ongeveer 10 kilometer van Lyon. Als gevolg van de brand explodeerde een reeks opslagtanks die gevuld waren met butaan. De inwoners van het dorp vluchtten in wilde haast voor het vuur dat tot op grote afstand zichtbaar was en een zware vettige rook afgaf die de plaats van het onheil mar keert. De departementale prefectuur te Lyon heeft meegedeeld dat de lichamen van 12 mensen zijn ge borgen. Men heeft daaraan toege voegd dat 97 mensen met verwon dingen zijn opgenomen in zieken- mige plaatsen zelfs overheen. Vlak achter de brandwal staan 10 enorme cilindervormige tanks gevuld met hoogwaardige benzine en vier kleinere tanks gevuld met dezelfde vloeistof. Gisteravond brandde nog een grote olietank. Als voorzorgsmaatregel moch ten de geëvacueerde bewoners van Fey zin en andere dorpen in de omj huizen te Lyon; 20 van hen ver-!nog met naar hun woningen terugkeren! keren in levensgevaar, üit andere Ook de verkeersweg en^de spoorweg in steden in de omgeving wordt ge-j me meld dat ook daar .velen' in zie- President De Gaulle verzocht de plaat- - „.„«.iselnke autoriteiten, zijn leedwezen te be- kenhuizen Zijn opgenomen met tuigen aan de nabestaanden van de brandwonden. Nog 34 mensen slachtoffers. Hij stelde persoonlijk 50.000 worden vermist. 5™^be»chil,baar voor de len,g"'s v,n fTnmn r»T,». De materiële schade is aanzienlijk. Vier 1 unctionanssen van de Lruon Gene-Lf ieservoirs met 1250 kubieke me- rale des Petroles, de Franse staats-olie- f hutann pn nrnnaan en een tank met KAMER VAN KOOPHANDEL ROTTERDAM: de eerste butaan- de olieraffinaderij Rhone- Alpes in Feyzin, enkele kilometers van Lyon. Later vlogen nog enkele andere tanks de lucht in. Er ont stond een enorme vuurzeedie door bijna duizendbrandweerlieden wordt bestreden. maatschappij die de raffinaderij de nieuwste van Frankrijk exploiteert, hebben verklaard dat het gebied waar regeringsverklaring inzake de lier- cturering van Zuid-Limburg en de Maastricht wil betrohken worden hij herstructuering De voorzitter van de kamer van koophandel voor Rotterdam, ir J. van den Berg, heeft gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede zijn be zorgdheid uitgedrukt over de da lende winstmarges in het bedrijfs leven. Prijsverhogingen tructurering sluiting van de mijnen. groot van het gebied van de kamer u "«ta.kb.mod' dalen. Hij sprak de vrees uit, dat I gedeelte van het gebied van Ir Van den Berg rei dat de winstmarge! 1"> een vacuum naT komen te verkeren, -'angrijkste produktieve sectoren van onze economie .schrikbarend' dalen. Het zijn juist deze sectoren die de kost winners van onze economie zijn. De situatie van full employment en van ruil capacity heeft goede en kwade kan sen en juist de kwade kansen krijgen de laatste maanden wel de overhand. De waardevastheid van het geld. de groei kracht van het bedrijfsleven en het ge- provinciaal bestuur de regering alsnog fen om het gebied van de kamer op te nemen in de herstructurering Limburg en op maatregelen te trei ter butaan en propaan en een tank met 6500 kubieke meter ruwe olie zijn een prooi van de vlammen geworden. Ver der is een groot deel van de installaties van de raffinaderij vernield of bescha digd, terwijl ook een aantal huizen in Feyzin meer of minder ernstige schade heeft opgelopen. Tot op kilometers af stand zijn alle ruiten als gevolg van de Pijpleidingen die naar de opslagtanks explosies kapot. voeren zijn gebruikt om drie tanks, die De uiterst moderne installaties, waarvan al waren omringd door het vuur. te ont- de bouw in 1964 begon, hebben ongeveer doen van hun hoogst brandbare inhoud: 180 miljoen gulden gekost. Er werken vloeibaar butaan. De leidingen werden omstreeks 250 mensen. Het werk is gro- daama afgesloten waarna men alles in tendeels geautomatiseerd, het werk stelde om althans te proberen r i i j de rest van de raffinaderij te behouden. pbbpnnp brnnn Het opslagterrein wordt door een aarden LCfmcnuc ni uiui brandwal van het fabrieksgedeelte van Het ongeluk ontstond doordat een kraan de raffinaderij geseheiden. van een butaanreservoir lekte. Toen dit Alle vijf andere bolvormige tanks ont-:werd ontdekt, hing er al een grote wolk ploften waardoor het vuur opnieuw meer gas tot over de nabijgelegen weg van voedsel kreeg door de grote hoeveelhe- L.von naar Vienne. Voordat men deze den vloeibaar butaangas die vrijkwamen, weg voor het verkeer kon afsluiten, De vlammen naderden daarop dicht bracht een vrachtauto die de wolk bin- de aarden wal en kwamen er op som- nenreed, liet gas tot ontploffing. Tussen I in de ocni tien uur in c •h tend de- jui^u de kostenstijgin- gen op te" vangen worden het hedrijfs- tgd. leven mondjesmaat toegestaan, of ze zijn door internationale concurrentie onmogelijk. .Met name voor vele Rotter damse activiteiten zijn het de voorwaar den op de wereldmarkt (lie te vragen prijs bepalen en niet andersom. de Rotterdamse kamer van koophandel bestaat het gevaar dat de factor arbeid snel uit de markt wordt geprijsd door de jaarlijkse loonstijgingen, die de produk- tiviteit ver overtreffen en door de even tuele verdere verkorting var de arbeids- De voorzitter van de kamer van! koophandel en fabrieken voor ooste-: lijk Noord-Brabant de heer A. G. H. i Kersten, heeft in zijn gistermiddag; gehouden jaarrede zijn verontrusting VIETNAM De Mexicaanse regering heeft gis teren haar goede diensten aange boden met als doel een vreedzame oplossing van de *westie-Vietnam te bewerkstelligen, zo wordt ge zegd in een officieel bulletin dat in Mexico City is uitgegeven. In het bulletin zegt het presidentiële perssecretariaat dat president Gustavo Diaz Ordaz het aanbod beeft gedaan aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Thomas C. Mann toen deze een bezoek bracht aan het Mexicaanse staatshoofd. i Italië heeft zich gisteravond achter de j oproep tot vrede van zowel de Verenig-; de Staten als de Heilige Stoei gesteld door een dringend beroep te doen op| de Sowjet-Unie een .constructieve' rol te spelen ten gunste van de onderhandelin- fen inzake het Vietnamese conflict. aticaanse kringen berichtten gisteren dat paus Paulus de zesde zich bezorgd maakt over het uitblijven van reacties op zijn vredesinitiatieven inzake Viet- Tot nu toe Is op de nood-schappcn van de paus aan president Podgorny van de Sowjet-Unie, voorzitter Mac Tse Toeng van de volksrepubliek China, en de pre sidenten van de beide Vietnams, al thans in het openbaar nog niet gerea geerd. Arthur Goldberg, leider van de Ame rikaanse delegatie bij de VN heeft president Johnson gisteren verslag uit gebracht over de vredesmissie die hem naar diverse Europese landen heeft ge-1 voerd. Goldberg gaf Johnson voorts een' brief van paus Paulus, waarin deze de; hoop uitspreekt dat het Amerikaanse vredesoffensief met succes bekroond zal worden. Hanoi heeft de actie van president Johnson om in Vietnam tot vrede te geraken gisteren bestempeld als be drog en een truc Herhaald is dat aan vaarding van de vier Noordvietnamese voorwaarden door Amerika de enige manier is om wezenlijke vrede in Viet nam te bereiken. Nederlandse bedrijfsleven zich bevindt. Het tempo van de omzetstijgingen neemt af. de winstmarges worden steeds krap per, zo verklaarde hij. De hogere ven nootschapsbelasting en de sterk stijgen de produktiekosten tasten de liquiditeit aan. Aantrekking van vreemd vermogen wordt steeds kostbaarder, gezien de ge spannen kapitaalsmarkt. Toch moeten steeds belangrijke nieuwe investeringen worden gedaan voor research, toegepas te wetenschap en produktie, om het voortbestaan van het Nederlandse in dustriële bedrijfsleven veilig te stellen. Maastricht De voorzitter van de kanier van koop handel en fabrieken voor Maastricht en omstreken, mr \V. van Oppen, heeft in zijn jaarrede uiting gegeven aan zijn grote ongerustheid over de gevolgen ZERMATT GEÏSOLEERD Ongeveer zesduizend buitenlandse wintersporttoeristen kunnen Zermatt niet verlaten doordat gisteren een lawine op het station van dit Zwitserse plaatsje terechtkwam. Er werd niemand ge wond, doch de sneeuwmassa bracht schade toe aan de stations gebouwen. Een gedeelte van Zermatt kwam zonder elektriciteit te zitten doordat enkele kabels braken. Het treinverkeer aan de voet van de Matterhom is tijdelijk stopgezet met net oog op nieuwe lawines. Hefschroefvliegtuigen zijn begonnen vakantiegangers, dlc niet durven blijven, naar het zes kilometer verder gelegen Taesch te brengen, van waar zij de trein nemen. Een woordvoerder van de politie zei dat het een geluk was dat de lawine in de nachtelijke uren Is gekomen omdat het stationsplein dat door de lawine is getroffen overdag een druk punt is. jg(! den zich drie reusachtige explosies voor, waardoor de grote brand ontstond. Olie raakt op in Rhodesië Rhodesië ontvangt geen ruwe olie meer via dc 300 km lange buisleiding, die de haven van Beira in Mozambique verbindt met de Rhodesische raffinaderij te Oem- tali. Er zit nog 14.000 ton olie in de leiding, maar men weet in Salisbury nog niet hoe men deze hoeveelheid uit de buis kan krygen, zonder de lei ding beschadigen, die veertig miljoen gul heeft gekost. De raffinaderij in Oemtali werkt nog steeds. Het is echter niet bekend, hoe veel olie daar nog is en of er in Beira tankboten te verwachten zijn met olie voor Rhodesië. Het olieverbruik van dat land wordt geschat op 500.000 ton per jaar. Het persbureau .Inter-Africa' wist teren te melden, dat deze maand in ra drie tankboten met in totaal ruim 1,6 miljoen liter olie voor Zambia zullen aankomen. Tegelijk zouden dan vaten van ISO liter worden aangevoerd, waar mee de olie per auto en per trein naar Loesaka kan worden gebracht. Intussen hebben gehuurde Britse bur gervliegtuigen van Britse militaire vlieg tuigen het olievervoer van Tanzania naar Zambia overgenomen. Tot dusver is via deze luchtbrug een en een kwart miljoen liter overgebracht. In Duitsland (West) bestaat een in stituut. dat zo ongeveer berekent welk bedrag de Duitse bedrijven betalen aan kerstgratificaties. Wij weten dat bedrag niet zo precies voor Nederland, want het wordt hier voorzover ons be kend niet landelijk berekend. Ook moeten we direct zeggen, dat de cijfers van Duitsland en Nederland niet wel vergelijkbaar zouden zitn omdut In Duits land de kerstgratificatie veel meer het karakter draagt van een tantième-uit- kering uit de winst, en dat soort uitke ring pleegt in Nederland niet met de kerstdagen los te komen. Maar goed het totaal, dat in Duitsland werd uitbetaald aan werknemers en meestal ingevolge collectieve arbeids overeenkomsten bedroeg 7 miljard mark of 6.3 miljard Nederlandse gul dens. Wanneer we dat bedrag even om rekenen naar Nederlandse verhouding (12 miljoen zielen in Nederland en 58 miljoen in West-Duitslanden wanneer in Nederland even kwistig zou zijn dan zou ln Nederland zo onge veer l'i miljard gul den verdeeld moeten zijn. Van zo'n bedrag staat men wel even te kijken. Het leven van een persfotograaf i gaat met altijd over rozen: dat be- merkte de Franse fotograaf Rene Prost (63) die als eerste op de plaats van de ontploffing bij de raf- Jinaderij te Lyon was. Hij maakte een aantal prima prenten, maar werd toen vrij ernstig gewond door een van de explosies. Prost werkt bij een krant in Lyon. BESLISSING VALT DIT JAAR.. tingen' weten we dat Nederland aan zo'n bedrag helemaal niet toekomt, ook niet als men de kerstgratificaties en de tantième-uitkeringen over de eerste maanden van het jaar zou samenvatten. Daar willen we het echter niet over hebben. We wilden alleen maar een voorbeeld noemen van de grote bedragen, die omstreeks de jaarwisseling (en soms enkele maanden later) worden uitge keerd uit de bedrijfswinsten. En dan willen we daaraan de vraag ver binden of die uitkeringen bijdragen tot de vermogensvorming, of er van ge spaard wordt en of dat sparen zin heeft. Wij twijfelen namelijk wel eens aan dat laatste als we kijken naar de geldont waarding. In een bepaald jaarverslag is juist deze week opgemerkt, dat de Nederlandse gulden in de laatste drie jaren 15% ia gedevalueerd of wel 5% per jaar. Dat is meer dan de rente welke een spaarbank uitkeert. Wie spaart verarmt dus. omdat de waar dedaling van zijn kapitaal groter la dan zijn rentewinst. Wanneer men een vergelijking maakt met het jaar 1957, dan mag gezegd wor den, dat de gulden met ongeveer een derde deel ln waarde is verminderd. De aandeelhouder, die in 1957 twaalf pro cent dividend trok op zijn aandelen en die nu nog 12% krijgt, mag zichzelf niet als een geluksvogel zien. want hjj krijgt een derde deel minder aan waar de. De gratificatie- of tantièmetrekker, die dezelfde som ontvangt op 1 januari 1966 als op 1 januari 1957 is op precies dezelfde wijze het kind van de rekening: via de geldontwaarding heeft men een derde deel van zijn uitkering uit zijn zak gegrabbeld. Waarmee we maar willen zeggen, dat niet alleen gepensioneerden en trekkers van lijfrenten de dupe worden van de geldontwaarding, maar men die slacht offers overal aantreft. n nu het sparen, i Ondanks het feit, dat dus de geld ontwaarding het kapitaal van de spaar ders doet wegslinken, wordt er in Neder land nog gespaard. Men kan blijkbaar niet anders, men weet geen betere weg... men laat zich gewillig scheren als het schaap, dat gegrepen wordt om zijn wol af te staan ten bate van de wolspinnerij, die inflatie heet! Met voldoening zo lezen wij, stelt het vakblad voor Nederlandse spaarbanken, orgaan van de Nederlandse spaarbank- bond vast, dat het sparen in 1965 zich wederom voorspoedig heeft ontwikkeld. Het totale spaaroverschot van de bonds spaarbanken zal naar alle waarschijn lijkheid hoger uitkomen dan in 1964 en zal vermoedelijk het recordjaar 1963 be naderen of misschien zelfs wel iets overtreffen. Waren de spaarcijfers van de eerste negen maanden van he*, jaar zonder meer gunstig, daarna daalden de conferentie resultaten iets. mede als gevolg van de s oproep tot Pakistan een non- in uitzicht gestelde prijs- en belasting- agressiepact te tekenen op basis van verhogingen in 1966. erkenning van de Indiase rechten opOpvallend is dat de hoge rentestand op Kasjmir, over welke niet te praten valt. de kapitaalmarkt het sparen aanmerke- .2??P.,.KhaP verklaarde dat een non-lijk minder heeft beïnvloed dan in 1957. )as gesloten kan worden .toen de rentestand historisch bezien lehngen over dat .niet-1 eveneens zeer hoog was. In dat jaar int: de status van Kasj- boekten de spaarbanken zelfs een terug- I betalingsexcedent van ƒ60 miljoen. Later op de avond had premier Kosy-tegenover nu in 1965 een overschot van gin een onverwacht onderhoud met pre-1 H,aar verwachting ruim 350 miljoen, mier Sjastri in de villa waarin de 1geheel ander beeld dus, waaruit Russische regeringsleider zijn intrek ,dat "et publiek een onverwacht heeft genomen. grote liquiditeitsvoorkeur heeft. Vandaag zullen de Indiase en paki-1December 1965 besloot een goed spaar- staanse leider achter gesloten deuren tot'jaar! zaken komen. Premier Kosvgin blijft ~i~ v-i ,J- HPot zover de verzuchting van de spaar- 1 bankbond. Een goed spaarjaar in- rerdaad. maar helemaal niet zo'n pret tig jaar voor de spaarder. En daarom verbazen wij er ons over. dat er niet meer protest komt uit de kring van de spaarders. Protest van de mensen, die een deel van hun .uitkeringen' naar de spaarbanken brengen en dan het volge jaar tot de ontdekking komen, dai verarmd zijn! Waarbij de schrale troost, dat het in Duitsland (zie de bovengenoemde bedra- Op de eerste dag van de Indiaas-I J7' Pakistaanse topconferentie in de Russische stad Tasjkent hebben de leiders van beide landen opgeroe pen tot vrede over Kasjmir, maar het bereiken van dit resultaat is reeds op grote moeilijkheden ge stuit. Het enige resultaat van het overleg tus sen president Ajoeb Khan van Pa kistan. premier Lal Bahadoer Sjastri van India en de Russische premier Alexei Kosygin als bemiddelaar was een duidelijke omschrijving van het geschil punt dat beide Voorindische staten ver deelt. Duitsland (zie de bovengen.oem gen) nog veel pijnlijker is! In de loop van dit jaar zal bij de deltadienst van rijkswaterstaat de beslissing vallen over de me thode voor het (in 1971) blok keren van de laatste twee sluit gaten in de dam door het Brou wershavense Gat, Zullen het plotselinge sluitingen, doorlaat- caissons worden? Of past men hier opnieuw een geleidelijke sluiting, een of meer kabelbanen toe? Nog steeds is het geen uitge maakte zaak. Nog steeds wordt stevig gestudeerd op beide mo gelijkheden. Vorig jaar is een voorontwerp gemaakt van door- 'aatcaissons, zoals die in het sluitgat Kous van het Brou- .vershavense Gat zouden kun nen worden gebruikt. In het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen zijn )p een caissonmodel uitvoerig! cinkproeven genomen. De resultaten van deze proeven wol len op het ogenblik grondig bestu deerd. .Beide sluitingsmethodes wor den voor beide stroomgaten naast elkaar gezet. Er zijn dus straks vier mogelijkheden En daaruit zal een hoofd van het Zierikzeese bureau van de deltadienst onder wiens leiding de werken in de Zeeuwse wateren wor den uitgevoerd. ,We zijn momenteel nog in het stadium van afwegen. Het gaat erom de methodes zo scherp mogelyk op al hun merites te bekij ken en op tekenkamers, in laborato ria en in de besprekingen aan elkaai te toetsen'. Overigens begint de lijd van voorbe reiding voor de afsluiting van het Brouwershavense Gat in de straks samen 2 kilometer brede geulen dich terbij te komen. Van 1967 tot en mei 1969 zal er zo'n 700.000 m2 zink werk in de geulen moeten worden verzet. Dat is 10.000 m2 per week In de loop van 1966 moet rijkswater staat dus weten waaraan het toe Gunstig vertelde ons ir N. BÏe: het Met beide sluitingsmethodes heefl men in de voorbije jaren goede er varingen opgedaan. Zeer gunstig' worden de resultaten met de blok- kige doorlaatcaissons in het Veer- se Gat (1961) genoemd. Sindsdien zijn deze ingenieuze betonnen gevaar ten wat uit de publieke belangstelling feraakt. Het experiment met de ka- elbaan boven het sluitgat in de Grevelingendam begon de aandacht voor zich op te eisen. Toch is de del tadienst de doorlaatcaissons beslist niet vergeten. Vooral het ontwerp van deze kolossen zelf is de laatste jaren van alle kanten bekeken. In het jongste nummer van het .Driemaan delijks Bericht Deltawerken' worden al deze studies en proefnemingen uitvoerig toegelicht. Er waren name lijk na de dichting van het Veerse Gat nog wat vraagtekens. De cyclus voor het plaatsen van de doorlaat caissons daar, kon worden afgewerkt in rustig en aangenaam voorjaars weertje. de zee was kalm. Hoe zit het nu met het verslepen, in het sluitgat manoeuvreren en zinken van caissons bij zeegang 7 Het" was voor de deltadienst nodig zich nader te oriënteren over de grens van de werkbaarheid bij zulke ma- Zie slot pag. 2 kol. 4) Bij archieffoto: In het voorjaar va 1961 zijn in het Veerse Gat zeva. doorlaatcaissons zo groot als flat gebouwen geplaatst. Zullen kolossen van deze afmetingen straks ivordeii I gebruikt bij het blokkeren van de 1 sluitgaten in het. Brouwershavense GatOp het ogenblik weegt water staats deltadienst af, welke slui tingsmethode moet worden toege past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1