PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEGATIEVE REACTIES OP VREDESOFFENSIEF Zeelands oud en nieuw rook, regen en wind provowit, roetzwarte Alarm in Friesland voor overstromingen Paus vraagt opnieuw vrede voor Vietnam POGINGEN VOORTGEZET ONDANKS AFWIJZING DOOR MOSKOU EN HANOI GROTE SCHADE BIJ HAAGSE BRAND Man mishandeld door jongens VINCENT AURIOL OVERLEDEN BRANDWEERLIEDEN TIJDENS DE JAARWISSELING GEMOLESTEERD Feest op kasteel Drakesteijn 209e jaargang - no. 1 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 januari 1966 Oudejaarsnacht in Vlissingse cel Pag. 2 Tientallen joryelieden stortten zirh tijdens de jaarwisseling in een i an de fonteine i op Trafalgar Square, waar duizenden Londena- •e« bijeen waren gekomen om het tieuioe jaar in te luiden. Gistermiddag heeft in een fabriek*; plex aan de Loosduinseweg in Den Haag een hevige brand gewoed. De schade werd door de eigenaren van de panden en van de drie erin gevestigde onderne mingen geschat op meer dan '00.000 gulden. Do brand is waarschijnlijk vi oorzaakt door het overspringen var v( ken van een kerstboomverbranding waarmee de jeugd zich op het binnen plaatsje vaa het complex neeft bi sigge- hondeti. De brandweer werd 's middags om vijf uur gealarmeerd voor een grote uit slaande brand in een opslaglood* van de kousenfabriek Gebroeders Kool NV. Deze brand bleek te zijn overge~j3/.en van een aangrenzende loods, waai in naar schatting van personeelsleden voor rond 40.000 gulden aan goederen van: het lin nenverhuurbedrijf Kodijko van E. Bom- beke. Deze voorraad ging in vlammen op. Ook de andere loods werd in de as gelegd. Daarin bevonden zich onge voor 100.000 gulden aan verpakkh w materiaal en enige tienduizenden paren kousen. Van deze loods sloeg de brand Dver naar de kantine en naar de garde robe van de kousenfabriek, en naar het ketelhuis van de wasserij Karei Roos NV. De schade aan de gebouwen werd geschat op tenminste 40.000. Door de hevige wind. de hoge vlammenzee en de enorme rookontwikkeling was het voor ie brandweer die twee waterkanonnen en een tiental stralen op het vuur richt te, niet wel mogelijk onmiddellijk bij de vuurhaard te komen. Ook znurstofmas- <ers moesten worden gebruikt. Ruim anderhalf uur duurde het voor het jein .brand meester' kon worden gege- Ben man die vrijdagmiddag op de Ka- UUtfweg te Delfl twee vechtende kinde- •en wilde scheiden werd door jongens 'odanig mishandeld dat hij zich met eer (ebroken neusbeen! onder doktersbe- andeling moest stellen. De 40-jarige ieer I.ander zag dat een jongen een dein meisje sloeg terwijl een andere jnn- ;en stond toe te kijken Hij srheidde de dnderen waarna drie jongens hem aan delen en een van hen «hem met een stok ip de neus sloeg. De man heeft bij de rolitie aangifte gedaan van mishande- Ing. In rijs in zaï-T.Ingmorgen op 81-ja rige leeftijd de vroegere Franse presi- ïoijt Vincent Auriol overleden. Auriol was reeds enige tjjd ziek. In no vember brak hy by een val in zijn huis Min de Itivièra een dijbeen en werd hij voor behandeling In een ziekenhuis op genomen. Hier overleed liü zaterdag morgen om 08.30 uur. Auriol werd op 16 januari 1047 tot pre- lidcnt van de vierde republiek gekozen tn diende Frankrijk als zodanig tot 15 januari 1954. HIJ stond bekend als een tegenstander van de politiek van pr«- lident De Gaulle tn december 1058 trad htj uit de socia listische partjj uit protest tegen de steua Sic de socialisten aan president De Gaul le gaven bij zijn verkiezing. DOOR DE GROTE REGENVAL Waterschappen gewaarschuwd De provinciale waterstaat van Friesland verwacht, dat er nog meer overstromin gen komen. Door de regenval van de laatste dagen zal het water in de boe zem nog stijgen. Gevreesd wordt, dat de waterstand hoger zal worden dan op 19 december, op welke dag het water tot 62 centimeter boven Fries zomerpei' was gestegen en waarna het zakte terwijl ongeveer een zesde van Fries land onder water was gelopen. De afgelopen twee' dagen is ongeveei twintig millimeter regen gevallen in Friesland. Het water in de Friese boe zem was gistermorgen opnieuw geste gen tot 61,2 cm. Ook al doordat de laat- NIEUWJAARS BOODSCHAPPEN De Britse premier, Harold Wilson, heeft in een nieuw jaarsboodschap voor de te levisie gezegd dat Engeland ongeacht de consequenties bljjft pogen voorop te gaan om vrede tot stand te brengen In Vietnam dat al twintig jaar lang daar van verstoken is gebleven. Op het bin nenlandse front vroeg hij maat te wil len houden om de economische vooruit gang niet in het gedrang te brengen door ,er meer uit te willen halen dan wij er in steken' President De Gaulle van Frankrijk heeft in zijn oudejaarstoespraak tot het Franse volk met nadruk verklaard dat Frankrijk zich niet zal laten meeslepen in een oorlog die niet zijn eigen zaak is. Verder zei De Gaulle dat Frankrijk de organisatie van de gemeenschappelijke markt der zes kon hernemen uit gaande van de hervonden onafhanke lijkheid en zonder vriendschappen of verbonden op te geven op billijke en redelijke voorwaarden en met de hoop ■lat ook andere buren er zich bij zou den voegen. Ontwikkeling der betrek kingen met de landen van het oosten, met name China. Koningin Elisabeth van Engeland heeft in een naar Rhodesië uitgezonden nieuw, jaarsboodschap de gouverneur daar, Sir Humphrey Gibbs, die door de regering van Ian Smith niet meer als zodanig wordt erkend, moed ingesproken, alsook de bevolking van Rhodesië van alle groe pen en rassen. Premier Verwoerd van Zuld-Afrika zei dat zowel met Engeland als met Rho desië normale betrekkingen zullen wor den onderhouden en dat Zuid-Afrika niet zal meedoen aan de boycot van Rhode sië. Premier Cais heeft in zijn nieuw jaarstoespraak tot de Nederlanders buiten de landsgrenzen erop gewe zen. dat meer nog dan vroeger ini tiatief en durf vereist zijn. De Ne derlanders. tot wie hij liet woord richtte, hebben blijk gegeven over die ondernemingsgeest te beschik ken, aldus de minister.president. Hij meende ook, dat de Nederlanders In den vreemde meer dan vele anderen in en door hun dagelijks werk de wereldwijde samenwerking kunnen bevorderen en inhoud geven. President Heinrich Lübke van West- Duitsland heeft in een nieuwjaarsbood schap de waardevolste resultaten van de naoorlogse politiek van zijn land ge noemd de terugkeer van de bondsrepu-' bliek in de kring van vrije landen en vriendschapsbanden met Frankrijk, gedeeldheid van Duitsland is de grootste zorg. Lübke vraagt zich af waarom de Verenigde Naties, die in an dere gevallen krachtig hebben ingegre pen als een volk werd onderdrukt, niets doen voor de Oosteuropese landen en het grootste deel van Duitsland. ZAMBIA WIJST AANBOD VAN RHODESIË AF 'resident Kaoem.a van Zambia heeft gisteren het aanbod van premier Smith Rhodesië om de levering van olie Zambia te hervatten, van de hand gewezen. Smith had ook aangeboden een einde te maken aan de nieuwe hef fingen op de uitvoer van kolen naar Zambia. ste dagen in versterkte mate op de boe zem werd geloosd. Gedeputeerde staten van Friesland hebben gisteren opnieuw de waterschapsbesturen verzocht uitmalen op de Friese boezem te i ken. Dit dringend beroep op de loyali teit van de waterschapsbesturen werd ook medio december gedaan. Het water in de boezem stijgt nog. De waterschap pen werden gistermiddag gewaarschuwd voor het overstromingsgevaar. Het waterpeil van de Maas bedroeg gisteravond beneden de stuw te Borgharen 44.50 meter boven NAP, hetgeen betekent 4,5 meter boven normaal. Van vrijdagavond 18.00 uur tot gisteravond 21.00 uur is het wa ter weer 1.22 meter gestegen. In It- teren bij Maastricht is het dorp in tweeën 'gesplitst door het water, dat dit weekend bovendien weer honder den hectaren weiland heeft blankge- zet. In Midden-Limburg staan thans huis kelders onder water die al 36 jaar droog zijn gebleven. In Noord-Limburg zijn, gisteravond 17.00 uur de overzèt- aiensten van het pontveer Vierlingsbeek (Bergen) gestaakt. Ter zuiden van Mook zijn nu alle pontveren op de Maas weer buiten dienst. Bij Mook is een der gelijke hoogwaterperiode als thans van 30 november af al meer dan 35 jaar niet meer voorgekomen. De Verenigde Staten hebben hun vredesoffensief inzake Vietnam voortgezet, ondanks de afwijzing ervan door de regeringen van Rusland en Noord-Vietnam. Tevens hebben Amerikaanse rege ringsfunctionarissen er nogmaals op gewezen dat de V.S. vastbe sloten zijn de strijd voort te zetten zolang er geen kans is op een vreedzame regeling. De diplomatieke vertegenwoordigers in de verschillende communistische hoofdsteden hebben in verband hiermee opdracht gekregen de desbetreffende regeringen er van te doordringen dat de V.S. vrede wensen maar indien dit nodig blijkt bereid zijn tot een uitgebreide oorlog teneinde Vietnam te gen agressie te beschermen. Inmiddels hebben de speciale gezan ten van president Johnson hun besprekingen met de verschillende regeringsleiders voortgezet. President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam heeft gisteren in een boodschap aan de anti-imperialistische conferentie, die vandaag in Havanna begint, nog maals verklaard dat Noord-Vietnam zal blijven strijden totdat de .volledige over winning' is behaald. De boodschap werd uitgezonden door het Noordvietname persbureau en opgevangen in Tokio. Paus Paulus Paus Paulus heeft de regeringen van Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam, alsmede die van de Sowjet-Unie en China boodschappen gezonden waar in hij aandringt op herstel van de vrede ln Vietnam. De boodschappen werden op oudejaarsdag verstuurd. De boodschappen zijn niet gelijkluidend. Tot president Podgorny richtte paus Paulus een .dringende oproep' naar een rechtvaardige oplossing van de kwestie- Vietnam te zoeken. Hij zei. dat naar zijn overtuiging een Russische bemiddeling in deze kwestie een eervolle bijdrage tot de geschiedenis zou betekenen. In zijn boodschap aan president Ngoejen van Tjieoe van Zuid-Vietnam zei de paus: ,wy hebben met vreugde het nieuws van een bestand en het uitstel van de bombardementen op Noord-Viet nam begroet. Deze feiten geven reden tot de hoop dat niets zal worden nage laten de volkeren, die ons zo bijzonder aan het hart liggen, besparen'. De paus zegt vervolgens ee heid te zien voor eerlijke onderhandelingen. r lijden te mogelijk- i oprechte China De pauselijk»; boodschap aan China was gericht aan partijleider Mao Tse-Toeng. Hierin wordt een steeds grotere bedrei ging van de wereldvrede door het con flict in Vietnam geconstateerd. Paus Paulus doet een dringend beroep op de Chinese partijleider mee te werken aan een rechtvaardige oplossing. In de boodschap aan president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam zegt de paus het Vietnamese volk aan het begin van een nieuw jaar vrede toe te wensen. Hij hoopt dat niets zal worden nagelaten om deze vrede, waarnaar zo sterk wordt verlangd en die de mensheid van een vreselijke dreiging zou vrijmaken, tot stand te brengen. De paus zond ook een boodschap over Vietnam aan president Johnson. Hij gaf deze mee aan de Amerikaanse vertegen- (Zie slot pag. 4 kol. 6) ZANDVOORT: Een groot aantul leden van de Haarlemse zwemver eniging JJjord 59' begon het jaai 1966 met een verfrissend bad in de Noordzee. Verloofden vluchtten naar West-Bedijn Onder een hagel van kogels vluchtte op de avond van nieuw jaarsdag een verloofd paar uit Oost-Duitsla nd naar West-Berlijn. De vluchtelingen, een 20-jarige militair en een 16-jarig meisje, klauterden in het westen van de 9tad over de prikkeldraadversper ringen. Oostduitse wachtposten ontdekten hen en vuurden volgens de Westberlijnse politie dertig tot vijfendertig schoten af, die echter geen doel troffen. De jongelui lie pen slechts lichte verwondingen op door het prikkeldraad. De waarnemende Britse comman dant in West-Berlijn heeft er scherp tegen geprotesteerd dat schoten zijn gelost in de richting van het westelijk stadsdeel. Een tantal kogels was op Westberlijns jebied ingeslagen. Nog maar en- <ele dagen tevoren hadden de drie westelijke commandanten in Ber lijn een soortgelijk protest inge diend naar aanleiding van het inci- lent in de nacht van eerste op tweede kerstdag, waarbij de 27- larige Westduitser Heinz Schöne- berger door Oostduitse grenswach- en was doodgeschoten. IN AMSTERDAM In Den Haag was het rustig Op het Van Beuningenplcin in Amster dam ls tijdens de jaarwisseling een brandweerploeg van acht man die bezig was een straatbrand te blussen, door jon- §elui gemolesteerd. Twee brandweerlied en werden tegen de grond geslagen, de anderen gingen het nieuwe jaar in met builen en dikke lippen. Er stonden on geveer tweehonderd jongelui naar de straatbrand te kijken. Het vuur was al bijna gedoofd, toen enkele jongens met hun vuisten het verder blussen verhin derden. De politie heeft een tip over de vermoedelijke identiteit van ae daders gekregen. De Amsterdamse politie had evenals vo rige jaren haar handen vol aan het as sistentie verlenen bij talloze ,straatfik- ken'. Ook moest zij verscheidene malen optreden tegen baldadige jeugd, die ver nielingen aanrichtte. Er werd veel vuur werk afgestoken. Er zijn echter geen meldingen van noemenswaardige onge lukken binnengekomen. Wegens de gro te verkeersdrukte bleven de verkeers lichten tot vier uur 's ochtends in wer king. Haarlem Tijdens de jaarwisseling ln Haarlem is op de Burgwal de 32-larige voe ger F. P. S. gearresteerd. De man had een agent in het gezicht verwond, toen hy gemaand werd door te lopen. Hij keek toe bij een brandje dat Jor- gens hadden gesticht. De voeger, die toen hij werd opgebracht verzei pleegde, blijft in arrest. In dezelfde omgeving werd een brand weerauto met stenen bekogeld. In da omgeving van het Leidseplein, waar het vorig jaar zeer rumoerig was, bleef het nu rustig. Vorig jaar werden naar aan leiding van de ongeregeldheden 15 Jon gens gearresteerd en tot gemiddeld drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Groningen Den Haag De jaarwisseling was dit keer in Den Haag rustiger dan de laatste jaren. De politie, die by voorbaat al 50 man min der inzette voor de handhaving van de orde. moest nog wel hier en daar hard handig optreden om ordeverstoringen ongedaan te maken. Op tal van plaatsen in de stad werden door de jeugd .kerst boomverbrandingen' aangericht. Een en kele keer werden wrakken van auto's het slachtoffer. De politie arresteerde drie jongelieden, één politieagent raakte gewond en werd naar een ziekenhuis gebracht. De goed- willenden hadden kennelijk geluisterd naar de waarschuwing van de politie zich niet in ordeverstoringen te begeven. De Haagse politie dook meer by verras sing op dan andere jaren door minder agenten op straat te posteren, en meer te werken met gemotoriseerde groepen zeven politieagenten. In Groningen kreeg dp politie 100 mel dingen over baldadigheid. Zo werd een hijskraan dwars over de weg geplaatst en werd een poging gedaan een spoor wegovergang te blokkeren. In een kelder aan de Boerhaavelaan werd voor enkele honderden guldens schade tuin gericht aan een ledikant met matras en aan bed- degoed door het naar binnen gooien van vuurwerk. In de wijk Helpman, waar het vorig jaar tot ongeregeldheden kwam, is het ditmaal rustig gebleven. Er zijn in Groningen geen arrestaties ver» richt. De politie neemt aan dat het slech te weer heeft bijgedragen tot het vrjj rus tige verloop van de jaarwisseling. AMSTERDAM. De jaarwisseling ia vrij rustig geweest. In de Egrlant.ere- straat woedde een groot straatvuur, doch de politie behoefde u et hande lend op te treden. Op kasteel Drakesteyn hebben prinses Beatrix en de heer Clan» von Amsberg. temidden van fa milie en vrienden de jaarwisseling gevierd. Naar Duits gebruik w-cra er .Sylvesteravond' gesierd. Een groot deel van de genouigden, die op Drakesteyn verenigd waren, heeft cok deelgenomen Een provowit gekalkt Ceres- beeld in Goes, roetzwarte rook van brandende autobanden in Zierikzee, stoom afblazende schepen en fabrieken in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone en een paar hekken midden op de Middelburgse Nieuwstraat: re sultaat van oud en nieuw in Zeeland. Er kwamen wat rotjes, gillende keukenmeiden en bommetjes aan te pas, een paar kerstbomen werden hier en daar in brand gestoken, maar over het alge meen was het rustig. Men waag de zich kennelijk niet teveel op straat in het stormachtige weer Zelfs in bekende plaatsen in 7a eland waar anders nogal wat .drempelvrees' heerst bij de jaarwisselingen, zoals Zaamslsg was weinig of niets te doen. Dat Zaamslag bleef ongekend rustig tot het nieuwe jaar een half uur oud was. In het centrum van het dorp stond bet toen zwart van de mensen, kenncljjk belust op sensatie. Om half een kwamen een paar opgeschoten knapen met een handkarretje aanlo pen. Ze lieten het karretje midden op straat staan. Niemand stak een hand uit, ook niet toen uit de richting Terholc met grote snelheid een per sonenauto naderde en boven op de kar botste. Eén wiel van de kar vloog naar de linkse kant van dc weg, de rest naar de andere zijde. De auto maakte een paar vreemde capriolen en.... reed toen met forse snelheid door In de richting Tcrncuzen. verzameld, met kerstbomen, maar vooral ook met auto- en fietsbanden. Die werden in brand gestoken, zodat 1965 in de Schouwse centrumstad met dikke, roetzwarte rookwolken uitgeleide werd gedaan. De rijkspo litie haalde er voor de zekerheid de Zierikzeese brandweer bij. Comman dant C. Berrevoets en zijn spuitgas ten zetten echter niet dadelyk de slang op het vreugdevuur, maar be perkten zich tot toezicht houden en lieten de jongelui een uurtje hun gang gaan. Pas daarna doofde men het vuur. mensen op de been waren. Er was wel een burgerpatrouille van de po litie op de been, maar deze hoefde niet op te treden. Er was ook geen assistentie van de geüniformeerde collega's nodig. Wit Schoten Schoten aan de grens, sirenes en scheepstoeters Wat men met nieuwjaarsdag wel ontdekte; het Ceresbeeld van de Ro meinse godin van de vruchtbaarheid, met name van het gewas, bij de en tree aan de Dam naar de Goese bin nenstad was wit geverfd. Wanneer dat precies is gebeurd en wie het heeft gedaan is onbekend. De rei nigingsdienst zal de verf er weer af halen. Voor het overige op Schouwen-Dui- veland en dc Bevelanden: een rustige jaarwisseling met hier en daar wat 'toegestaan vuurwerk of toegestane ronkende bromfietsers, maar geen drijfjacht Het Loo. bij pal r» net v loofde paar logeerden :n het kas teel .De Hoge Vuursche" Van de koninklijke familie was prinses Christina de enige, die oud en nieuw niet in eigen lar.d vierde. Zij is op wintersportvakantie. Tot diegenen, die het feest op Dra kesteyn meemaakten, behoorden onder meer hare majesteit de ko ningin. prins Bernhard. prinses hoven, de heer Von Hohenberg, een vriend van de verloofde van prinses Beatrix, prins Richard zu Sayn Wittgenstein Berleburg en graaf Caspar van Oeyenhausen en diens echtgenote. De koningin en prins Bernhard be gaven zich omstreeks kwart over twaalf weer naar paleis Soestdijk. De jongelui zetten het feest daar na voort Er werd ln de tuin van kasteel Drakesteyn wellicht door het slechte weer geen vuurwerk ontstoken. Stener- Verder was er in Zeeuwsch-Vlaande- ren het gebruikelijke patroon van toe terende schepen en geluiden van fa briekssirenes en zo nier en daar een overigens vriendelijk bedoeld, schot in de grensstreken. In ZicrikMT zag h»'t rr op oudejaars avond tegen twaalf uur naar uit, dat het een rumoerige jaarwisseling orden. Op het H'.venplein wa enkele bond -rden j«»gelul Of het nu aan het weer lag of aan de voorzorgen van de Goese gemeen tepolitie: in de Ganzestad was er in tegenstelling tot vorig jaar een jaar wisseling zonder baldadigheid, maar wel met kerstboombranden op ver schillende punten: in de Breitner- straat. in de De Graafs:-aat en ui teraard ook op het mees* rumoerige Eunt van de laatste jaret,. de ZonnV loemstraat, waar een paar honderd In Middelburg was het heel rustig W i werden voor de AMRO-bank wat stenen uit het trottoir gehaald, In de oudejaars.vooravond. Twee broertjes van achttien jaar werden door de politie meegenomen naar het .ontvangstcentrum" li. stadhuis. Me eerder ken midden op strait gezet h die btJ de resta»- Ue va», s-T werden twee knapen aangehouden. In Wissingen bleef het ook kalm. De politie patrouilleerde wat extra en werd om tien over negen voor een vechtpartij in de Nieuwstraat ge alarmeerd. Toen de politiemannen ter plaatse arriveerden was er nie mand meer te bcs-cnnen. In Souburg was er. zoals r.jk andere Jaren, een -i-+j' v tuseen de politie en ie wapenstilstand waj tot nBlf één. In dat -x d- bmmflewnd» .aid tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1