PSWINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZORGD BROOD 4 CENT DUURDER Bakkerij- stichting is niet tevreden Eerste paal geheid voor Scheldevestiging te Terneuzen Peilingen over Vietnam Jacht op communisten in bloedbad ontaard Benelux VLEESOORLOG IN AMSTERDAM Prijs afgehaald brood 2 cent omhoog Fusie NOV en NB van LN0 UITSTAPJE VAN li UUR TIJDENS VLUCHT GEMINI-9 4cfie legen onbekwame chauffeurs Pagina 2 De Nederlanders, Belgen en Luxembur gers zeggen tot elkaar veel vrien delijke woorden over de Benelux- Economische Unie en ze verklaren steeds weer, dat er hard gewerkt wordt aan nieuwe afspraken en harmonisaties, die het goederenverkeer en allerlei ander verkeer vrij moeten maken, maarer worden weinig vorderingen gemaakt. On danks uitgebreide studies en overleg in ambtelijke commissies Is de zaak in het afgelopen jaar niet veel verder gekomen. Hier openbaart zich duidelijk hoe moei lijk een meer verfijnde economische sa menwerking te verwerkelijken valt. In het orgaan .Beneluxnieuws" is thans de inleiding afgedrukt welke de samenwer kende comités hebben geschreven voor het verslag van het verenigingsjaar 1964-1965 en in die inleiding worden meer teleurstellingen en vertragingen opgesomd dan successen. Na lezing van de inleiding moet ie der zich wei afvragen hoe het moet gaan met de zoveel ingrij pender aamenwerking binnen de EEG en met andere lichamen, zoals de Efta (om nog maar niet te praten over de Ken- neayronde), als het met de Benelux- unie al zo somber gesteld is. Wij pluk ken uit de tientallen teleurstellingen, die in de inleiding tot het jaarverslag wor den genoemd, een enkel voorbeeld. Het heeft betrekking op gedistilleerde dranken en op de harmonisatie van de bestaande regelingen. Nu doet zich bij een dergelijke harmoni satie steeds de moeilijkheid voor, dat in ieder land de wetgeving is afgestemd op historisch gegrpeide gebruiken, die onderling vanzelfsprekend zeer verschil lend kunnen zijn. Een harmonisatie van wetgevingen die in de praktijk altijd een. compromiskarakter zal dragen grijpt dan ook noodzakelijkerwijs in deze historisch gegroeide toestanden in; een ingreep, die zich niet altijd zonder moei te laat voltooien. In de Nederlandse drankwetgeving, kent men tengevolge van de onderscheiding tussen sterk en zwak gedistilleerd, het begrip .verlof likeuren'. In België en Luxemburg kent men deze term niet en dus zal de bena ming .verloflikeuren' moeilijk passen in een geharmoniseerde warenwetgeving, omdat het voor Belgen en Luxemburgers bezwaarlijk is in hun warenwetgeving een begrip te introduceren, dat op de Nederlandse drankwetgeving is afge stemd. Harmonisatie zou dus voor het Nederlandse bedrijfsleven tot consequen tie kunnen hebben, dat men voor verlof likeur een andere benaming zou moeten introduceren. De ongemakken, die het verdwijnen van deze ingevoerde bena ming voor de nationale markt met zich mee zou brengen, is het Nederlandse be drijfsleven eventueel bereid te accepte ren, mits deze produkten dan ook van Nederland uit vrij naar België verkocht zouden kunnen worden. Dit is echter niet mogelijk, omdat de Belgische fiscale wetgeving (evenals trouwens de Neder landse, maar een invoer in Nederland vanuit België van gedistilleerd zal zich in dé prakrijk weinig voordoen) het on mogelijk maakt gedistilleerd op fles of gezoete dranken op fust of op fles naar België te exporteren, aangezien de daar in aanwezige alèohol op fictief hoge sterkte met accijns wordt belast. Het Nederlands bedrijfsleven heeft daar om gemeend zich op het standpunt to moeten stellen, alleen dan met een har monisatie van de warenwetgeving op dit terrein te kunnen instemmen, indien deze harmonisatie niet eerder in werking zal treden, dan nadat de genoemde fiscale belemmeringen in Beneluxverband ver dwenen zijn. Dergelijke problemen hebben het be treurenswaardige gevolg, dat in belang rijke sectoren van de unie geen vorderin gen worden gemaakt. Met de unificatie van de accijnzen is het eenzelfde lied. Reeds in 1950 werd een verdrag gesloten voor deze unifica tie, maar men zou de datum van de in werkingtreding nog nader vaststellen. België oppert nu het bezwaar, dat de Belgische staat belangrijk minder op brengsten uit de accijnzen zou krijgen. Nederland stelt de harmonisatie van de drankwetgeving in beide landen afhan kelijk van de unificatie van de accijnzen en België zegt dat de Nederlandse drankwet eerst gewijzigd moet worden alvorens men aan de unificatie van de accijnzen kan beginnen. Men kon niet verder komen. willen volstaan met dit enkele voofbeeld, dat overigens alleen ter illustratie dient van een conclusie, welke de ministers van de drie landen trékken in hun inleiding. Die conclusie is vervat in enkele vragen. De ministers vragen zich af of men een reeks problemen, welke gedurende vijf jaar in het ambtelijk overleg speelden, in het nieuwe jaar wel uit de weg zou kunnen ruimen en ze vragen dan of na. het falen van dat ambtelijk overleg niet beter zou zijn eerst een aantal politieke wilsbeslissingen te nemen met de bin dende opdracht aan de ambtelijke instan ties om deze beslissingen op korte ter mijn uit te werken. Dit is een vraag stelling, die algemene aandacht ver dient, men zou haar moeten uitbreiden tot de gehele scala van Benelux-moei- lijkheden. Doet men dat niet dan zal de Benelux ook in het komende jaar een weinig spectaculaire ontwikkeling te zien geven. Prijsdalingen van ca 30 procent (Van onze Amsterdamse redacteur.) Vrijwel alle hoofdstedelijke slagerijen hebben gistermorgen hun' varkensvlees- prijzen drastisch verlaagd hier en daar met zo'n 30 procent. Dinsdag gin gen drie grote filiaalbedrijven voorop, door de prijzen van karbonade bijvoor beeld een gulden per pond te laten da len. Overigens stellen de slagers, dat één en ander niet het gevolg is van de direc tieven, die zijn uitgegeven door de mi nister van economische zaken, drs J. M. den Uyl. ,Het mond- en klauwzeer speelt hen in de kaart. De Nederlandse vleesexport ligt stil, omdat onze afzet gebieden nun grenzen hebben gesloten'. Volgens sommige winkeliers zullen begin volgende maand ook de rundvleesprijzen dalen, maar anderen spreken dit weer tegen. Slager Bark die in de hoofd stad tien winkels exploiteert meent, dat deze prijsdaling slechts tijdelijk is. ,Uit ervaring weten wij, dat in januari en februari de prijzen altijd flink aan trekken. De meeste slagers berekenen deze stijging niet door zij verdienen tijdelijk wat minder. Trouwens, da vleesinkoopprijzen schommelen vrijwel iedere week wel wat maar dat kan men niet allemaal op de huisvrouwen verhalen, omdat er anders een chaos zou worden'. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 dec. 1965 208e jaargang - no. 306 AUTO AAN DE HAAK Gistermiddag is een 11-jarige employé van een Amsterdamse verhuurinrickling met een nieuwe auto van de Schinlcel- kade in het water gereden. De jonge man, natuurlijk nog zonder rijbewijs, moet met behoorlijke snelheid hebben gereden, want het voertuig kwam als een speedboot aan de overkant van hef kanaal terecht. De brandweer bracht PER 1 JANUARI 1966 Per 1 januari aanstaande mag de prijs van in de winkel afgehaald brood met twee cent, die van bezorgd brood met vier cent per brood van 800 gram stijgen. De Nederlandse Bakkerijstichting meent op goede gronden te kunnen waarma ken, dat deze prijsverhoging onvoldoen de Is. Zjj heeft haar leden op de hoogte gesteld van 's ministers besluit, maar heeft er de mededeling bijgevoegd dat zjj voor deze prijsverhoging geen ver antwoordelijkheid meent te kunnen dragen en opnieuw een onderhoud met de minister heeft aangevraagd. Aangenomen kan worden, dat het voor nieuwjaar niet meer tot zo'n onderhoud zal komen, zo vernemen wij van de bak kerijstichting. Het ministerie van economische zaken heeft het volgende communiqué uitge geven; ,Het ministerie van economische za ken heeft een onderzoek ingesteld naar de rentabiliteits- en kostenont wikkeling in het bakkerijbedrijf. Als gevolg hiervan acht de minister het binnen het kader van de prijsgedrags- regels aanvaardbaar dat per 1 jan. 1966 de prijs van brood per 800 gram wordt verhoogd met twee cent voor afgehaald en drie cent voor bezorgd brood. In laatstgenoemd bedrag is nog niet begrepen de cent prijsver hoging per 800 gram bezorgd brood waarover met de Nederlandse Bak kerijstichting reeds in de eerste maanden van 1965 overeenstemming werd bereikt en welke verhoging eveneens op 1 januar 1966 kan in gaan. Als gevolg van een en ander zal de maximale prijs van waterbrood', afge haald in de winkel, bedragen 60 cent in de grote steden 61 cent in een aantal provincieplaatsen en 62 cent in de rest van het land. De prijs van volkswittebrood en van volksbruin- brood kan dezelfde verhoging onder gaan en blijft dus evenals tevoren twee respectievelijk drie cent bene den die van watenvitbrood. Voor thuisbezorgd brood kan in alle gevallen ten hoogste drie cent meer worden berekend dan voor afgehaald brood. Tot dusverre bedroeg aat ver schil één cent. De prijzen van melk- brood en verpakt brood kunnen met dezelfde bedragen, dus afgehaald met twee cent en bezorgd met vier cent ten opzichte van de thans geldende prijzen worden verhoogd'. OLIEPRODUKTEN DUURDER PER 1 JANUARI In overleg met het ministerie van economische zaken zullen de aard' oliemaatschappijen met ingang van 1 januari 1966 de verkoopprij zen hier te lande van benzine, pe troleum, gasolie, autogasolie, huis brandoliën en stookoliën als volgt verhogen Gewone benzine 2.9 ct per liter, super benzine 3.3 ct per liter, petroleum voor particulier gebruik y2 ct per liter, pe troleum voor niet-particulier gebruik 2,- per 100 liter, tractorpefroleum 1,65 per 100 liter, autogasolie uit pom- Sen, gasolie voor andere doeleinden, en uisbiandolie I voor niet-particulier ge bruik 1,60 per 100 liter, dunne stook olie, en huisbrandolie II voor niet-partl- lier gebruik ƒ1,50 per 100 liter, huis brandolie I voor particulier gebruik ƒ0,50 per 100 liter, huisbrandolie n voor particulier gebruik 0,30 per 100 liter, stookolie 300/500 sec. ƒ7,10 per 1000 liter en stookolie zwaardere kwa liteiten 7,40 per 1000 kg. Deze wijzigingen zijn voor het grootste deel het gevolg van de op 1 januari 1966 van kracht wordende verhoging van de accijns op aardolleprodukten en de invloed daarvan op de omzetbelas ting. Zoals bekend zijn peti-oleum (dus ook zogenaamde huisbrandolie) en huis brandoliën voor particulieren en bejaar dentehuizen vrijgesteld van accijns. Daarnaast vloeien de prijsverhogingen voort uit gestegen wereldmarktnoterin gen, welke als grondslag dienen voor de binnenlandse verkoopprijzen. Deze stijging van de wereldmarktnoteringen heeft zich reeds enige tijd geleden vol trokken en zou normaliter al in de loop van 1965 in de verkoopprijzen tot uit drukking" zijn gekomen Ter ondersteuning van het prijsbeleid hebben de oliemaatschappijen na over leg met het ministerie van economische zaken, de aanpassing evenwel uitgesteld. KUSTVAARDER GEKAPSEISD De kustvaarder .Willemijn' (478 brt), thuishaven Koog aan de Zaan, is gister middag- In de Rotterdamse haven gekap seisd, terwjjl men bezig was met het la den van zakken tarwe.vlokken, Het schip zakte weg tegen de havenkant vermoedelijk doordat de ballasttanks niet helemaal in orde waren. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor De havenarbeiders, die aan boord van het schip waren, konden zich tijdig in veiligheid brengen, In de vooravond braken beide masten van de .Willemfin', waarmede het schip op de kade rustte, waarna de kustvaar der op zijn zyde liggend zonk. VOORPOST VAN SCHELDEPOORTONTWERP HARRIMAN IN POLEN Volgens de ,New York Times' hebben de Verenigde Staten aan Noord-Vietnam laten weten dat de pauze in de lucht bombardementen op Noord-Vietnam Is bedoeld om dit land de gelegenheid te geven van zijn belangstelling voor vre desonderhandelingen blijk te geven. Voor dit bericht worden regerings bronnen in Washington aangehaald. .Deze ontwikkeling heeft reliëf c- geven aan iets waarover de functio narissen zich bijzonder veel moeite geven niets te zeggen: dat de Vere nigde Staten met nieuwe peilingen bezig zijn om de mogelijkheid de strijd in Vietnam ten einde te bren gen na te gaan', aldus de ,New York Times'. Harriman Averell Harriman, de Amerikaanse rei zende ambassadeur, kwam gisteren on verwachts in Warschau aan voor be sprekingen met de Poolse regering. Harriman reisde met het particuliere vliegtuig van president Johnson. In zijn gezelschap bevinden zich zeventien des kundigen, onder wie David Lean die ge specialiseerd is in Chinese vraagstukken en Christopher Squires, die belast is met Europese aangelegenheden. In een Pools-Amerikaans communiqué werd gisteravond bekendgemaakt dat Harriman en de Amerikaanse ambas sadeur in Warschau, Gronouski, een ge sprek met de Poolse minister van bui tenlandse zaken, Adam Rapacki, hebben gehad. Op verzoek van president John son had Harriman daarbij de Poolse re gering, als lid van de internationale controlecommissie in Vietnam, op de hoogte gebracht van het Amerikaanse standpunt in de kwestie-Victnam, aldus het communique. Ho Tsji Minh President Ho Tsji Minh van Noord-Viet nam heeft paus Paulus dinsdag bedankt voor diens boodschap waarin hg' de hoop uitsprak dat het kerstbestand een stap zou zijn, in de richting van een .recht vaardige en broederlijke vrede voor ge heel Vietnam'. De paus had een gelijk luidende boodschap gezonden aan ae re geringsleider van ?uid-Vietnam. Ho Tsji Minh zegt in zgn brief, die gisteren door het Noordvietnamese persbureau werd gepubliceerd onder meer dat de Amerikaanse leiders geen vrede maar oorlog willen en hij beschuldigt president Johnson er van de oorlog in Vietnam te willen verhevigen en uitbreiden. Hij verge lijkt het "Amerikaanse optreden in Vietnam met dat van Hitier. Het ge praat ovèr onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaarden is slechts een manoeuvre van de Amerikaanse president om zijn plannen verhe viging en uitbreiding van de oorlog te verdoezelen. Bestand In Saigon is vernomen, dat de Zuid- vietnamese regering en de Amerikaan se militaire autoriteiten binnenkort het besluit zullen bekendmaken om in ja nuari een bestand van enkele dagen ter gelegenheid van de ,Tet'-feesten, het traditionele Vietnamese nieuwjaar, af te kondigen. De algemene vergadering van de Neder landse Onderwijzersvereniging (NOV) heeft gisterochtend in Krasnapoisky te Amsterdam met algemene stemmen* een voorstel van het hoofdbestuur aanvaard per 1 mei 1966 een fusie aan te aaan met de Nederlandse Bond van Leer krachten bjj het Nijverheidsonderwijs (NB van LNO). De naam van de nieuwe vereniging zal luiden: Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP). De Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs nam later op een buitengewone algemene verga dering in Utrecht het voorste! tot fusie met de Nederlandse onderwijzersvereni ging eveneens aan, met 66,9 procent van het totale aantal uitgebrachte stemmen. Voor het voorstel was een tweederde meerderheid nodig. Bedrijf start in augustus 966 met ruim 50 werknemers Aan de Industrieweg te Terneu zen is woensdag rond het mid daguur de eerste paal geheid voor een nieuwe vestiging van de NV Koninklijke Maatschap pij ,De Schelde' uit Vlissingen. Op het terrein, dat een opper vlakte beslaat van bijna twee hectare, zal een ijzerconstructie- en apparatenfabriek worden ge bouwd. Verwacht wordt dat het ïieuwe bedrijf begin augustus 1966 gereed zal zijn en kan gaan Jraaien. Voor de start van deze nieuwe fabriek denkt men 50 tot 60 werknemers nodig te hebben. Hoofd van de Terneu- zense Scheldevestiging wordt de heer WHuson uit Souburg, die (Zie slot pag. 2 kol. 2) Woensdagmiddag sloeg de direc teur van de Koninklijke Maatschap pij J)e Schelde', de heer G. N. va?i Gin/cel(tweede van links) de eerste paal van de ijzerconstructie- en ap paratenfabriek van de maatschap pij in Terneuzen. Rechts van hem de heer W. Huson, die de leiding tal hebben van de toekomstige ves tiging in Terneuzen. (Foto PZC) Vuurwerk: meisje moet oog missen Het twaalfjarige meisje Heiltje van de Heuvel uit Rotterdam is dinsdagmiddag bi het oog getroffen door een rotje, dat een 17-jarige jongen oit zijn slaapka merraam gooide. In het oogziekenhuis moest men vaststellen, dat het kind aan het oog blind is geworden. De Rotterdamse politie treedt krachtig op tegen het ontijdig gebruik van vuur werk. Bij een 14-jarige jongen, die op straat bezig was met rotjes, werden 260 stuks in beslag genomen. Prinses Anne en prins Charles van Engeland amuseren zich met een sleetje tijdens hun ivintervakantie in Liechtenstein. Zeker dan 100.000 doden in Indonesië Militaire leiders proberen excessen te voorkomen Volgens uit Djakarta reizigers geeft de wereld er zich niet voldoende rekenschap van in welk een bloedbad een groot ge deelte van Indonisië de laatste maanden en speciaal de vier of vijf laatste weken door de anti communistische actie is gestort. In Djakarta ontvangen schattingen uit verschillende serieuze bronnen maken melding van meer dan hon derdduizend doden. En dit zouden nog maar voorzichtige schattingen zijn. Doordat West-Java, met inbegrip van Djakarta, rustig Is gebleven zoo men zich in internationale diplomatieke kringen pas in de laatste tyd bewust gaan worden van de werkelijke etingen van de tragedie welke zich in Indonesië afspeelt. Uit Midden- en Oost-Java, uit Sumatra en Bali komen nu steeds nauwkeuriger verhalen over massale slachtingen van aan de volks woede overgelaten gevangenen. Bali Alleen op Bali hebben de plaatselij ke militaire autoriteiten toegegeven dat er vijftienduizend officiële execu ties hebben plaatsgevonden. Men meent overigens dat dit cijfer r. 3tens verdubbeld moet worden men rekening houden met de slach tingen waarvan de verbrande wo ningen en knekelhuizen getuigen. Het paleis van de gouverneur een com munist en thans van zijn functie ont heven zou met een aantal van de bewoners verbrand zijn. Sumatra Op Sumatra zou het aantal doden kor telings de zestigduizend bereikt hebben en in Midden- en Oost-Java, het bol werk van de Indonesische communisti sche partij, zou dat aantal nog hoger kunnen zijn. Op het ogenblik is het nog onmogelijk zien een juist beeld te vor men van hetgeen zich in de meest af ge- De militaire leiders proberen intussen met toenemend succes een einde te maken aan de excessen. Astronaut zal zich voortbewegen door middel van sateliet Het tweede bemanningslid van de Gemini-9 is Elliot M. See jr. De satelliet, een stuurapparaat voor astronuuten dat wordt aangeduid met de letters A.M.U. (Astronaut Maneuvering Unit) bevat een volledig voortstuwings- en controlesysteem automatische stabilisabie-apparatuur een zuurstof- en stuurmechanisme een uitrusting voor energievoorzie ning, een duplex communicatiesys teem en een waarschuwingssysteem dat in werking treedt ingeval een de fect mocht optreden. Voorts zullen de astronauten die de Gemini-9 bemannen him capsule moe ten koppelen aan een Agena-raket nadat een ,rendez-vous' tot stand is gebracht. Cemini-S De Gerrvini-8 zal worden bemand door de astronauten David R. Scott en Neil A. Armstrong. Scott zal ook een ruimtewandeling maken en daar bij gebruik maken van de AMU. Hij zal echter ook beschikken over een .ruimtegeweer' voor aanvullende stuwkracht. Het ruirntegeweer is tot dusver voor dergelijke operaties ge bruikt. Bassett wordt de eerste Amerikaan die zijn ruimtevaartuig verlaat zon der gebruik te maken van het ver trouwde ruvmtegeweer. Foto: astronaut Charles Bassett in zijn amtiélce A-Ford 1930. Ook astronaut uit Gemini-8 zal zijn cabine verlaten Functionarissen van de Amerikaansi luchtmacht hebben in Dallas ver klaard dat Charles Bassett, een van de twee astronauten die medio I960 de Gemini-9 ruimtecapsule zullen be mannen, een ruimtewandeling' van anderhalf uur rond de aarde zal ma ken. Om zich voort te bewegen en om te sturen zal Bassett gebruik ma ken van een ongeveer 90 kilogram wegende satelliet die- is ontwikkeld door maatschappij L.T.Vin Dallas

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1