Installatie voorbereidingscommissie ruilverkaveling Kapelle - Wemeldinge Inwonertal van Cadzand daalde dit jaar met 78 Voorzichtig Ir J. Dorst: voorbereiding niet eenvoudig' Bekend Onderzoek AGENDA NOORD-ZEELAND Bescheiden expositie in café St.-Joris' Bijhouden werkboekje voorkomt dat chauffeurs uitgebuit worden Drankliefbebber voor zoveelste keer op 't matje Burgemeester Leenhouts ,Geen reden tot ongerustheid' GEMEENTE WEMELDINGE NEEMT BEZIT ARMBESTUUR OVER DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 WISStiL b'^HQÜ Y/EN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VOOR HET EERST IN FRUITTEELTGEBIED ,Iiet is als met een kostuum uit goede stof, maar met plaatselijk heel wat slijtage, dat vermaakt moet worden. U bent de kleerma ker, u zult er weer een behoorlijk kostuum van moeten maken, maar iedereen zal zien, dat het vermaakt is'. Met dat beeld op haar toekom stig werk is woensdagmiddag de commissie voor voorbereiding voor de ruilverkaveling Kapelle-Wemel- dinge haar activiteiten gestart. Ir J. Dorst, lid van de centrale cul tuurtechnische commissie, ge bruikte dit beeld, toen hij de voor bereidingscommissie in het ge meentehuis van Kapelle installeer de. Ir Dorst gaf er mee aan, dat die voorbe reidingen voor deze niemve ruilverka veling in Zeeland voor een gebied van 4000 ba niet eenvoudig zullen zijn. ,Als ze doorgaat, heeft Zeeland een pri meur op ruilverkavelingsgebied. Dan wordt voor de eerste maal een fruitteelt- streek heringedeeld. Daar hoeft u hele maal niet happig op te zijn: u moet dan overal de spits afbijten en u kunt niet terugvallen op ervaringen elders. Ik wil u niét bang maken, maar de problemen in uw gebied zijn veel en veel groter dan die in het gebied van De Poel-Heinkens- zand, waar de voorbereidingscommissie enkele maanden eerder is geïnstalleerd'. Door die bijzondere problematiek van de streek zag ir Dorst voor de commissie leden voorzitter P. J. j. Dekker, plaatsvervanger K. Dees, Biezelinge, le den M. J. Goud, Biezelinge, W. de Jager, Kapelle, J. E. Kole, Wemeldinge, J. van Overbeeke, Kapelle, J. J. van Stel, Ka pelle, en secretaris ir G. Frieling een zware opgave in het verschiet. Er komt bij, dat het niet alleen fruitteelt is. maar dat de ruilverkaveling daarnaast nog voor de helft landbouwgrond betreft. De taalt van de voorbereidingscommissie vatte de. heer Dorst samen met: .voor namelijk studeren en meedenken wat er moet gebeuren én hoe het moet en of het kan gebeuren binnen de grens van de financiële mogelijkheden'. Een groot voordeel vond de heer Dorst, dat de commissieleden plaatselijk zo goed bekend zijn met de knelpunten. Toch schatte hij de aanlooptijd vóór de stem ming over de ruilverkaveling op drie jaar. Hij herinnerde er aan, dat de in stallatie van de commissie .buitenge woon snel' haar beslag heeft gekregen na de aanvraag voor een ruilverkaveling van de drie standsorganisaties in decem ber vorig jaar. De leden kregen van hem dit advies mee: houdt vooral in het oog, dat uw werk de mensen voortdurend zal raken. Het zal zeer veel tijd en over leg vergen. Ik zou me zelfs kunnen voor stellen, dat u werkgroepen instelt. Maar schakel vooral ook de mensen in de streek in door een groot aantal voor lichtingsbijeenkomsten te houden. Het gaat tenslotte om de beslissingen over belangen van individuen'. Er waren meer vingerwijzingen voof de pas geïnstalleerde commissie. Ir D. van der Zaken, de hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische dienst in Zee land, had er een paar namens de instan ties die bij de ruilverkaveling zijn be trokken. .Hoofdzaal: is het scheppen van ruimte', zo hield hij de aanwezigen voor. En hij gaf twee manieren aan om dit te berejken: overplaatsing van bedrijven naar de IJselmeerpoldors; het heeft, lang ge duurd voor de eerste aanvragen rond waren, omdat deze min of meer als maatstaf zullen dienen voor de volgende, maar de eerste twee gevallen zijn nu bijna In kannen en kruiken, zo kondigde de heer Van der Zaken aan; verwerving van bedrijven In de rull- verkavellngsstreek, via het sanerings fonds voor de landbouw. Ir Van der Za ken deelde, mee, dat er nu uit de streek 34 aanmeldingen voor bedrijfsbeëindi ging zyn, nadat deze regeling anderhalf jaar geleden in het leven werd geroepen. ,Vry veel belangstelling uit deze hoek', constateerde de hoer Van der Zaken. Dan ging hij wat dieper in op een zaak, die ook Kapelles burgemeester H. G. van Suijlekom, had aangestipt ln een gelukwens tot de voorbereidingscommis sie en die eveneens was aangeroerd door commissievoorzitter P. J. J. Dekker: het onderzoek, dat het Landbouw Econo misch Instituut na januari in de streek wil beginnen naai- de bedrijfseconomische en sociale omstandigheden. De heer Dek ker had daarbij al opgemerkt, dat de commissie met de resultaten van dit on derzoek haar voordeel kan doen en ir Van der Zaken onderstreepte dat nog eens. Hij stelde, dat het onderzoek wordt opgezet, zowel met het oog op liet nut ervan voor de ruilverkaveling, als met een toekomstige streekverbetering in ge dachten. Begin januari zullen de enquê teurs langs de deur komen', aldus de heer Van der Zaken. Zowel ir Dorst als ir Van der Zaken grepen in hun toespraken terug op de aanleiding tot de aanvraag voor ruilverkaveling: de nieuwe ontwik kelingen en concurrentieverhoudin gen, die een grotere bedrijfsopper- vlakte vragen zonder dat deze over vier, vijf percelen is verspreid en de situatie in het gebied Wemeldinge- Kapelle: kromme wegen, percelen met een slechte vorm en zeer ver spreid, geen ideale afwatering. Er waren na de installatie van de com missie stimulerende woorden en geluk wensen van verschillende kanten. De heer J. M. A. C. van Dongen sprak ze Middelburg cafe St.-Joris op de Markt: expositie schilderijen, tekeningen en ke ramiek, 10-2-1 uur: Vleeshal stadhuis: expositie stichting Zeeuwse Becldefide Kunstenaars, 14—17 en 19—21 uur, schil der- en tekenelub ,De Kuiperspoort'', positie van 1417 en 19—21 uur; Benlhem Jutting: expositie aquarellen en oude l.m/kaarten van Zeeland, de Nederlandse en Belgische provincies, en andere landen. 918 uur; Electro: Paw ners, 19.30 uur. Teriii'uzen - galerij ,Ter Nose': expositie Hugo Melsers en Dame Benedikte. 96 en 710 uur; openbare ulo Walstraat: expo sitie .Pieter Bruegel de Oude', 79 uur Borgen op Zoom Roxy: 'I Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld, 8 uur; Luxor: Willoze overgave. 8 uur. Goes Grand Thealer; PZC-kindervoor- stelllng, 14 en 16 uur. uit namens gedeputeerde staten van Zeeland, en drukte de commissieleden nogmaals op het hart: ,Zet elke stap toch in overleg met de streek, zodat de mensen de kans krijgen om mee te groei en. U zult in het begin ontzettend veel kritiek krijgen. Het is moeilijk om de streek bev/üst te maken van de noodzaak van een ruilverkaveling, maar de dank komt pas als het allemaal achter de rug is'. Burgemeester H. G. van Suijlekom zeg de de steun toe van de gemeenten in het verkavelingsblok en maakte er gewag van, dat ook de gemeente Kapelle zich op de nieuwe ontwikkelingen beraadt: via de gedachte aan een ontwikkelings plan. vooral ook met het oog op de kas- sencultuur. Van de kant van de drie landbouworganisaties kwamen geluk wensen en bemoedigende woorden van ir J. Prins, en ir P. van der Have gaf de commissieleden een steuntje in de rug bij hun werk namens de vereniging van oud-leerlingen en de NFO-afdeling Ka pelle. Commissievoorzitter P. J. J. Dekker had. voor zijn dankwoord, toegezegd, dat de commissie haar uiterste best zal doen om bij de stemming tot een gunstig re sultaat te komen. Hij stelde in zijn ant woord op de installatierede van ir Dorst wel, dat men ,erg voorzichtig moet zijn met de opvatting, dat de streek een ver ouderd tuinbouwgebied is, ook al kun nen veel verbeteringen worden aange bracht'. Een gelukkige omstandigheid vond de heer Dekker, dat er ook na een eventuele ruilverkaveling plaats blijft voor het kleine bedrijf: niet alleen de op pervlakte, maar ook de vakbekwaamheid speelt een belangrijke rol. Met nadruk stelde de heer Dekker tenslotte, dat de commissie zich het menselijke aspect van haar taak rea liseert: ,wn zulen de streek er zoveel mogelijk bijhalen en voorlichting ge ven aan dé betrokkr zijn toezegging. OUD-VOSSEMEER Uitvoering Rederijkers Met de eerste opvoering van het blijspei .Meisjes slaan de trom' in de zaal van de heer P. A, W. Mees, trok de Rederij kerskamer .Eendracht' te Oud-Vosse- meer maandagavond bijzonder veel pu bliek. Op verzoek van bestuurslid T. M. Hage, die een welkomstwoord sprak, nam men een minuut stilte in acht ter herdenking van het oud-lid M. C. W. J. Rombouts, die dezelfde dag bij een auto ongeluk om het leven Was gekomen. Het stuk, een blijspel in 3 bedrijven, viel bijzonder in de smaak. De heer A. H. Ridderhof was als hoofdrolspeler bijzon der op dreef. Aran het stuk werkten ver der mee mevrouw Heijboer-v. d. Eijk, de heer D. Polderman en de debutanten v. Vossen en de dames M. Quist en S. v. d. Zande. De spelers kregen op het eind een dankbaar applaus. De regie in handen van mevrouw Renes Geer. Tijdens de pauze hield men goed geslaagde verloting. De avond werd met een bal besloten. De tweede opvoering van dit stuk is vastgesteld op woensdag 29 december in dezelfde zaal. SEROOSKERKE (S.) Bejaarden kregen kerstattentie Evenals vorige jaren hebben ook nu weer in de morgen van de eerste kerst dag groepjes kinderen van de zondags school te Serooskerke met een leider/ ster de ingestudeerde kerstliederen ge zongen en fruitschaaltjes uitgereikt bij alle zieken en bejaarden van het dorp. De kinderen doen dit met groot enthou siasme. De zieken en bejaarden waarde ren deze geste bijzonder. Kerstviering zondagsschool Eerste kerstdag vierden de kinderen van de zondagsschool te Serooskerke (Sch.) met hun ouders en belangstellen den het kerstfeest. plaatselijke predikant, ds G. Zonne- heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De leiding van de zondags school, bestaande uit de dames mevrouw L. Berrevoets-v. d. Schans en mejuf frouw L. Straaijer, en de heren J. v. d. Maale en J. de Meij, verzorgden het ver dere gedeelte van de avond De kinderen hadden een actief aandeel in het programma, dat uit zang, decla matie en een kerstspel bestond, De kin derzang werd op net harmonium be geleid door mejuffrouw L. Straaijer. De heer J. Hanse begeleidde de samenzang op het kerkorgel. Op boeiende wijze werd de kerstgeschiedenis verteld door de heer J. v. d. Maale en mevrouw Ber- revoets vertelde een spannend verhaal, getiteld ,De tekenwedstrijd' De kinderen werden getrakteerd en kre gen allemaal een boekje. De twee jon gens, Adrie Rotte en Jaap Reinhoud, die de zondagsschool binnenkort verla ten, kregen, met een begeleidend toe passelijk Woord, de kinderbijbel ,De weg van het licht' door M. A. M. Renes- Boldingh, uit handen van ds Zonneveld. Ds Zonneveld sprak enige woorden van dank en waardering tot de zondags- schoolleicling, waarna hij het kerstfeest met dankgebed eindigde. NIEUWERKERK Bouwactiviteit In de Schoolstraat in Nieuwerkerk is men begonnen met de bouw van 24 ra- tiobouwwoningen. Verleden week kwam men klaar met het storten van de fun deringen, en het verwijderen van de be kisting. Het zal van de weersgesteldheid afhangen, wanneer men met de bouw de zer woningen verder kan gaan. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemers bedrijf A. den Hartog uit 's-Gravendeel. Op een nog braak liggend stuk land in de UNA-straat werden twee huizen uit gezet: zogenaamde Bouwkaswoningen. Momenteel staat een der huizen onder de pannen. Van het andere zijn de fun damenten gegraven, terwijl er ook een begin zal worden gemaakt met de par ticuliere woning in de Deltastraat naast ,Ons Dorpshuis'. Vorige week is het huis, aan de noordzij de UNA-straat, van de heer H. Wandel onder de pannen gekomen. De heer Wandel bouwt deze woning samen me. zijn vriend, de heer W. Dorst in zijn vrije ti.id. BURGHSLU1S Mijnenvegers trokken belangstelling Een drietal mijnenvegers van de ko ninklijke marine, die vanuit Vlissingen voor oefeningen waren opgestoomd en recht voor Burghsluis voor anker gin gen, boden dezer dagen een wat onge woon schouwspel op de Oosterschelde. De vrij grote schepen met hun toplich ten, kajuit- en bovenbouwverlichting trokken 's avonds veel belangstelling. STAVENISSE Gevonden voorwerpen Te Stavenisse is gevonden een dames polshorloge. Inlichtingen hierover zijn ter gemeentesecretarie te verkrijgen. Burgerlijke stand ZIERIKZEE Geboren: Jan A. z. v. J. Bij de VaateC. de Looze: Maatje W. d. v C, Fondse-E. Ba Wiegertje d. v D. ter Haar-J. Krikke; Jftco- d- v. J. Dekker-N. de Bruin: Helena M. P. Oosse-A. Bij de Vaate. Getrouwd: W. Vis. 23 jr. en M. Coppoolse, H Wiggers, 32 jr. en J. Leijs, 23 Jr.; R. Hogerheijde, 22 jr. en M. van Wijk. 24 jr.; 'an Woerden. 24 jr. en G. Legemate, 24 jr. Overleden: A. Botter, 73 Jr. wed. v. D. Rhee: A. van Almenkerk, 7-3 Jr. wedn, v der Zande: T. Hanse, 63 jr. e. v. A. der WeijdeJ Hendrikse, 78 jr.J. Kloet, Jr. e. v. J. van DamineJ. Zonruiter, Jr. e. v. A. de Jonge. DE BEVELANDEN YERSEKE NCVB hield een kerstbijeenkomst In het gebouw ,De Haven' hield de afde ling Yerseke van de NCVB dezer dagen haar kerstbijeenkomst onder leiding van mevrouw De Jonge. De avond werd be gonnen met het lezen van een kerst liturgie, afgewisseld met zang. vrouw Pekaar-Davidse verzorgde meditatie, daarna zong het koortje enige liederen. Na de pauze las mejuffrouw Van de Velde een kerstverhaal. Mevrouw Sinke-Koreneef declameerde enkele ge dichten en mevrouw Bogaard sprak een slotwoord. KAPELLE Onderling clubkampioenschap Voor het onderling clubkampioenschap speelden de leden van de damclub .Ka pelle' weer enkele partijen. De uitslagen zijn: A. v. d. SchraafJ. C. van Liere 20, Chr. KorstanjeJ. A, v. d. Moere 1—1, Iz. op 't Hof—C. v. d. Vliet 2—0, J. de NeefC. de Blaaij 02 en H. A. v. d. VrieL. Aclriaanse 11. Publieke verkoping Notaris J. C. Kram verkocht dinsdag hotel ,De Zwaan' te Kapelle op verzoek van de heer D. Verwsy in het openbaar het woonhuis met schuurtje aan de Hoofdstraat 1, groot 1 a. 25 ca. Hoogste inschrijver was de heer M. IJzerman te Biezelinge voor 8889,Koper werd de heer J. Brouwer uit Vlissingen vc" 12.500,—. WEMELDINGE Instuif Wemeldinge De .Instuif Wemeldinge' organiseert op 1 januari des avonds in het jeugdgebouw een nieuwjaarsbal met muzikale mede werking van ,The What-Bums'. GOES Auto's door glad wegdek op elkaar Op de Westsingel in Goes is de gladheid woensdagmorgen even na half elf oor zaak geweest van een botslnkje tussen een vrachtauto, bestuurd door J. van W. uit Schiedam, en een automobilist uit Sehore, M. A. B. De auto schoof door de gladde weg naar links en raakte in het midden van de weg de tegemoetko mende personenauto. Deze wagen bleek bij onderzoek op twee nagenoeg gladde banden te rijden, die door de Goese po litie in beslag werden genomen. Er ont stond alleen ipateriële schade. Lezing moderne literatuur In het kader van de avonden over mo derne literatuur wordt vanavond (don derdag) in Goes een lezing gehouden over ae Vlaamse schrijver Lampo. De heer A. P. Cornet zal het werk van deze schrijver toelichten. De avond wordt ge organiseerd door de instuif van de her vormde jeugdraad voor jongelui van 15 jaar en ouder en wordt gehouden in ,de Veste' aan de Keizersdijk. Verkoop bouwland Notaris Van den Briel uit Middelburg heeft woensdagmiddag in café Royal te Zoutelande een perceel bouwland aan de provinciale weg Biggekerke-Zoute- lande by opbod verkocht. Het perceel heeft een oppervlakte van 1.8 hectare. Kopers werden de heren J. Wisse en P. Dmgemanse te Zoutelande 31.000. De hoogste inschrijver de heer J. J. Koole uit Biggekerke met 27.027. Het perceel is vrij van pacht te aanvaarden. De kopers krijgen het recht het naast liggende perceel ter grootte van onge veer 3.58.50 hectare voor de tijd van zes achtereenvolgende jaren te pach ten. Ledenwerfactie KWF had groot succes Bij de ledenwerfactie ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding die kortgeleden in Vlissingen werd afgesloten lieten 1494 nieuwe leden zich inschrijven, die eer gezamenlijk bedrag van 5344 inbrach ten. Oude jaarsbal De Nederlandse hervormde instuifgroep te Oost- en West-Souburg hield woens dagavond in gebouw .Rehoboth' het ou- dejaarsbal, georganiseerd door leden van de hervormde jeugdraad. De muziek werd verzorgd door ,The Sealanders' Als cabaretier trad op de heer P. Geel hoed uit Middelburg. Voor dit feest be stond grote belangstelling. Op 8 januari zal het nieuwjaarsbal worden gehouden. KERSTGEZELLIGHE1DSR1T MACDE ZEEUWEN' Traditiegetrouw hield de motor- en autoclub ,De Zeeuwen' te Middelburg een kerstgezelligheidsrit voor alle ge motoriseerde weggebruikers. Het evene ment vond plaatsop derde kerstdag. Er lieten zich 1.05 deelnemers inschrijven. De heer S. M'net sprak namens de deel- aan de finish een woord van dank. Hij verzekerde het bestuur van de vereniging dat het voor allen een middag vol spanning en plezier was ge weest, waarbij het leerzame element niet ontbrak. De rit bestond deze keer uit drie tra jecten, elk ter lengte van ongeveer 12 kilometer. In traject A moesten de rij ders altijd rechtsaf blijven gaan net zo lang tot zij de volgende opdracht kon den uitvoeren. Voor velen was dit moei lijker dan men aanvankelijk gedacht had. Traject B was een pijlenrit, waarbij de passagiers dezelfde rit als oriëntatierit moesten rijden. Alle oriëntatiepunten waren echter door elkaar gehutseld. Aan hen was de taak deze punten in de goede volgorde te plaatsen. Het leerzame element zat in traject C. De rijders moesten daarin steeds eerst een verkeersvraag beantwoorden. Er waren bij elke vraag twee antwoorden, een goede en een foute. A! naar gelang de deelnemers goed of fout antwoordden moesten dan opdrachten worden uitge voerd die hen langs een goede of een foute route voerde. De organisatoren hadden er daarbij voor gezorgd dat bei de routes steeds op hetzelfde punt uit kwamen. Zo kon men dus de verkeers- kennis al dan niet ten koste van strafpunten weer eens wat opfrissen. Voor de kinderen waren er op de con troleplaatsen diverse opdrachten, zoals het werpen met ballen, een visspel enz. Start en finish waren bij restaurant ,De Eendracht' te Middelburg, waar voor zitter S. Jongepier tenslotte de uitslag bekendmaakte en van waaruit ieder met een prijs huiswaarts keerde. De hoogst geklasseerden waren: Rijders: 1. B. Luyk 64 strafpunten; 2. M. C. Duijnhouwer 67; 3. Luyk 68; 4. C. Melis 74; 5. H. Willeboordsè 79. Passagiers: 1. Mevrouw F, Duijnhouwer 56; 2. A. Louwerse 57; 3. J. Wouters 68; 4. J. Adriaanse 68; 5. L. Wouters 69. Kinderklas: 1. Tanja Duijnhouwer 47; 2. Emma Kunst 51; 3. Ronnie Bode 61; 4. Jan de Wilde 62; 5. Piet Willeboordse 65. In café-restaurant ,St. Joris' op de Markt te Middelburg is tot 21 januari een klei ne tentoonstelling te bezichtigen van schilderijen en tekeningen van "de Vlis singer J. F. Naerebout en van kera miek van de uit Noordwijk afkomstige pottenbakker K. Mertens. De opening werd woensdagavond verricht door FreH Jilleba, schrijver van kunstkritieken. De heer Jilleba, die bij aanvang zijn betoog het buitenissige debuut een tentoonstelling in een ruimte w men op de eerste plaats komt voor het nemen van een drankje signaleerde, ging nader in op de bepaalde geestes gesteldheid, waardoor iedere cultuur periode wordt gekenmerkt. Het grote verschil tussen deze periodes en de h -! dige tijd ligt volgens de heer Jilleba het feit dat thans iedere leidende ge dachte in de kunst ontbreekt. Een ver regaande abstractie heeft tot gevolg dat er een voorstellingloos geheel ontstaat. De heer Jilleba haalde een nonfigura- tief werk van de kunstenaar Naerebout naar voren om dat aan een nadere be schouwing te. onderwerpen. Zonder af breuk te willen doen aan de andere in zendingen van de Vlissingse kunstschil der toonde de heer Jilleba zich een te genstander van het werk der nonfigu- ratieven. ,De geestelijke inhoud ont breekt in nonfiguratief werk en dat lijkt mij een verarming van de beeldende kunst, die in wezen iets tot uitdrukking moet brengen'. Veel meer waardering had de heer Jilleba voor de expressio nistische bijdragen van de heer Naere bout aan de expositie. Tenslotte vestig de de heer Jilleba nog de aandacht op de verzameling keramische produkten waarmee de heer Mertens aan de be scheiden tentoonstelling deelneemt. De expositie is iedere dag tussen 10 en 24 te bezoeken. MIDDELBURGSE KANTONRECHTER OP ZITTING ens kantongerechtzittingen, blijkt al eens dat chauffeurs het niet zo w nemen met het invullen van de werkboekjes. Ze praten over .akkefie tjes', vinden hel kinderachtig wanneer politiemensen er iets over zeggen en n mopperen als er geldboetes wor- opgelegd. J. D. G. uit Goes, die woensdagmorgen voor kantonrechter J. Moolenburgh in Middelburg moest verschijnen kwam met een zelfde ver haal in de trant van .ieder mens maakt toch wel eens fouten'. Hij vond het reuze flauw, dat een politir-niau er over gevallen was', dat ziji. werkboekje niet was bijgewerkt. ,Als het nu een over treding was waarmee ik het verkeer in gevaar liad gebracht'. De officier van justitie, mr N. van Raalte, vestigde echter de aandacht op het feit-, dat er wel eens twee werk boekjes worden ingevuld ,En dat is een van de misselijksté manieren om aan de rijtijdenwet te ontkomen', aldus mr Van Raalte. Toen probeerde do man het van een andere kant. ,Diè hele dagvaarding staat vol met fouten. Er is een hoop in doorgestreept. Ik heb tegen mijn vrouw rezegd: zou die meneer die dat gedaan .eeft op het eind van de week ook een geldboete krijgen'. Volgens de kan tonrechter waren ér helemaal geen fou ten maar alleen enkele doorhalingen gemaakt. ,Er worden honderden van exemplaren per dag gemaakt, dus dat kan best gebeuren O kunt beter de hand in eigen boezem steken, aldus de kantonrechter. De officier vorderde geldboete van 15. subs drie da gen hechtenis. .Dat kost me weer geld', mopperde de Goesenaar', ik heb twee kinderen en een vrouw hoor'. De kan tonrechter zag echter geen aanleiding orn van de vordering af te wijken. Hij vonniste conform. J. P. M. R. uit Souburg moest even eens voor de kantonrechter verschij nen omdat gebleken was dat zijn werkmap niet in orde was. In de dagvaarding had de man een naam aangetroffen, waarvan het achterste gedeelte niet helemaal overeenkwam met zijn werkelijke naam. .Dat bete kent dus dat er een andere man voor u staat', zo concludeerde R. ,Dat is gewoon een kleine verschrij ving, vond de katonrechter. ,Uit de verdere gegevens blijkt voldoende dat het om u gaat. Maar ik zou als ik u was ook getracht hebben om er onder uit te komen. Dat is menselijk. Ik neem het u dan ook helemaal niet kwalijk'. De officier vorderde in deze zaak een geldboete van 25, subs 5 dagen hechtenis. Niet mogelijk R. voerde ter verontschuldiging aan, dat het bij zijn vroegere betrekking he lemaal niet mogelijk was om het werk boekje juist bij te houden. ,Ik zou op het eind van de week ontslagen zijn als ik het goed deed. Mijn broodwinning stond op het spel. Bovendien had ik to taal geen ervaringen met het invullen van werkboekjes. Vraag van officier: ,hebt u opdracht gekregen om uw boek je verkeerd in te vullen'. Antwoord van chauffeur: ,nee, maar ook geen opdracht om het goed in te vullen'. De kantonrechter kwam ten slotte tot het opleggen van een geldboe te van f 15, subs 3 dagen. ,Die dingen moeten in orde zijn. Anders worden de chauffeurs uitgebuit' aldus mr Moolen burgh. Is het niet op de rechtbank, dan is het wel op het kantongerecht, rnaar cm ge zette tijden komt de Vlissinger Pop het matje. Dronkenschap: dat is het feit waar het telkens om draait. Woens dag kwam deze bekende klant van po litie cn justitie op het Middelburgs® kantongerecht, waar mr J. Moolenburgh hem voor de zoveelste keer er van trachtte te doordringen dat hli boter het glaasje kan laten staan. ,MlJn vrouw heeft er een hekel aan', zo moest de Vlissinger toegeven. Kantonrechter: .waarom laat u dan de drank niet staan. Niemand giet het u in'. Vlissinger: .de hoofdzaak is edelachtba re. ik bén biljarter'. Mr Moolenburgh: ,je kunt ook biljarten als je een glaasje cola drinkt'. De officier van justitie kwam tot een vordering van 30 boetp subs 6 dagen hechtenis. ,Ik hoop dat ik u in 1966 niet meer hier zie' zo liet hij de man weten, ,al heb ik er een hard hoofd in'. De kantonrechter vonniste conform .in de hoop dat het een les is, maar je houdt je hart vast'. Tenslotte had mr Moo- enburgh nog een vermaning voor de komende feestdagen: .laat nou met ouwejaar de drank eens staan. Je kunt met een glas chocolademelk of als het koud is een glas anijsmelk even plezierig oud en nieuw vieren'. De Mid delburger J. S. die met zijn bromfiets in Westkapelle in een verboden rijrich ting reed, verweerde zich met te zeg gen dat hij er niets van gezien had dat er een bord stond. .Als je op de openbare weg komt. moet je nu enemaal uit je doppen kijken', vond de kantonrechter, die de jongeman een geldboete van een rijksdaalder oplegde. De officier vorder de een geldboete van 6. subs. 1 dag. Voornamelijk tijdelijke inwoners Burgemeester J. A. Leenhouts van Cad- zand deelde tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering mede, dat het inwonertal in 1965 met 76 is afge nomen. Burgemeester Leenhouts merk te op, dat dit zijn oorzaak vindt in de afvloeiing Van de Ljjdelyk in Cadzand wonende werknemers van DOW Chemi cal naar Ternouzen. Overigens, zo deel de de burgemeester mede, gaat de na tuurlijke groei normaal door, zodat er reden voor ongerustheid is. De raad keurde de begroting voor het dienstjaar 1966 goed. Deze is sluitend met een post onvoorzien van 17.806,82. De burgemeester merkte naar aanlei ding van de begroting op, dat binnen afzienbare tijd een vergadering zal worden gehouden, om wijzigingen in deze begroting aan te brengen, met het oog op uit té voeren werken. De raad stelde de rekening 1964 voor lopig vast. De inkomsten op de gewone dienst bedragen 507.352,98 en de uit gaven 500.405,85. Er is dus een batig slot van 6947.13. De kapitaalsdienst vertoonde een nade lig slot van 21.505,11. Aan de inkom stenzijde staat 708.571,98 en aan de uitgavenzijde 730.077.99 De raad ging akkoord met het voorstel aan de Stichting Neutraal Bijzonder Kleuteronderwijs de definitieve GAPINGE Kerstfeest zondagsschool De kinderen van de hervormde zondags school te Gapinge vierden eerste kerst dag onder leiding van ds De Boer hun kerstfeest. Het kerstverhaal was ver werkt in de kerstliturgie, door de kin deren vertolkt. Ds De Boer' vertoonde kleurendia's over ,Het levende goud'. De kinderen kregen allen een kerstge schenk. Drie kinderen namen afscheid van de zondagsschool. Zij kregen een bijbel. Ds De Boer sloot deze kerst avond met dankgebed. Staande werd gezongen gezang '18 vers 1, ding over 1964, wat betreft het bedrag per lokaal c n per kleuter, vast te stel len op respectievelijk 1530,en 543,05 en het voorschot op deze ver goeding /oor 1966 te bepalen op respec tievelijk 1597,50 en 609.39. De raad stelde een krediet van 8000.- beschik baar voor een hoofdenkamer in de la gere school en 2000.voor de aan schaf van sets ter vervanging van de banken in een lokaal van de school. De raad ging akkoord met het voorstel aan de Interkerkelijke Commissie het maatschappelijk werk voor 1966 subsidie van 1250,80 te verlenen. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs werd voor 1966 vastge steld op 97,50. De raad ging akkoord met het voorstel een perceeltje grond van 15 vierkante meter aan de Kievitenlaan te verkopen aan de nv PZEM ten behoeve van de bouw van een transformatorhuisje. De vierkantemeterprijs is vijf gulden. Woensdag zijn in Nieuwland in het huwelijk getreden mejuffrouw C. van Zweden, tot voor kort onder wijzeres aan de J- H. van Dale- school te Souburg, en de heer F. Koster, afkomstig uit Breskens. De vroegere leerlingetjes van de eer ste klas) van juffrouw Van Zwe den waren woensdagmiddag naar Nieuwland getogen om het huwe lijk met erébogen en vlaggetjes op te luisteren. De foto toont het bruidspaar bij het verlaten van de kerk. (Foto PZC) Kerstfeest van de zondagsscholen Tweede kerstdag, werd in de namiddag en avond de Johanneskerk te Vlissingen geheel in beslag genomen door de ver schillende kerstvieringen, van de zon dagsscholen. In de middag vierden de jongsten hun feest. Om 7 uur, toen de feestviering voor de oudsten begon, was de kerk geheel gevuld, ook met veel ouders en andere belangstellenden. Een speciale liturgie werd afgewerkt waarin zowel kinderen als leiders meewerkten. De heer Van Soelen sprak als voorzitter der zondagsschoolvereniging de kinderen toe, die nu afscheid moesten nemen, om dat ze twaalf jaar geworden waren. Allen kregen een mooi geschenk. In een gezellige nabespreking van leiders en assistenten werd afscheid genomen van de heer P. Zuidweg, die veie jaren op voortreffelijke wijze secretaris geweest was en nu ander kerkelijk werk zal doen. Hem werd een boekebon aangeboden. De voorzitter deelde mee, dat een opvolger is gevonden in de heer Huisman. Kinderfeesten Leger des Heils De afdeling Vlissingen van het Leger des Heils heeft met ruim 100 kinderen in Souburg en 65 in Vlissingen een kerstmiddag gehouden. In Souburg kwam men bijeen in gebouw .Rehoboth'. Er waren vele ouders aanwezig. Ieder kind ontving naast vele traktaties een cadeau. Aan het eind van de middag ontstak men een kampvuur. Maandagavond werd het kerstfeest ge- vier met ruim 70 leden van de vrouwen bond en hun echtgenoten. Men voerde kerstspel op en las een liturgie. Opvoering .Jaontje' ten bate van de verfilming In het bijzijn van een aantal genodigden, waaronder burgemeesters, wethouders, raadsleden en hun echtgenoten uit de streek, werd dinsdagavond in het Ledel- theater te Oostburg voor de zestiende maal het Cadzandse spel .Jaontje' van Cor Schijve gespeeld Het spel, dat se dert de première op 7 mei 1963 reeds 15 maal een volle zaal trok, genoot dit keer iets minder belangstelling, alhoe wel de zaal met ongeveer driehonderd bezoekers nog vrij goed was bezet. Zo wel voor deze uitvoering als voor die van vanavond zijn de toegangsprijzen danig verhoogd om ook hieruit gelden beschik baar te krijgen voor de verfilming van dit streekspel. Vrachtwagen beschadigd bij botsing De vrachtwagen, bestuurd door de heer A. P. J. van G. uit Middelburg, moest woensdagmiddag omstreeks twaalf uur van de Paul Krugerstraat ter hoogte van de splitsing met de Bloemenlaan worden gesleept, omdat deze auto in botsing was gekomen met een andere vrachtwa gen. Beide vrachtwagens reden in de richting van het stadhuis. De voorste, bestuurd door G. G. B, uit Vlissingen, remde af voor enkele voetgangers, die een zebrapad overstaken. J. van G. hield niet voldoende afstand en botste met zijn auto tegen de. achterzijde van de wagen, bestuurd door B. De wagen, bestuurd door B., kreeg geen schade. Bij de auto, bestuurd door J. van G., werd de motor kap ingedrukt. Raad vergaderde Met uitzondering bejaardentehuis Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering aanvaardde de raad van Wemeldinge het voorstel van b en w om een déél van liet vermogen van het burgerlijk armbestuur te doen overgaan naar de gemeente. Deze overgang be treft alle eigendommen van liet arm bestuur, uitgezonderd het bejaardente huis .Vredeberg' en de daarby behorende boomgaard. Het voorstel omvatte te vens het overnemen van geldleningen die het armbestuur heeft opgenomen en het verstrekken van drie geldleningen met annuïteïtsgewyze aflossingen voor de financiering van het bejaardente huis. Hieruit vloeit voort dat het be jaardentehuis zelfstandig zal zijn onder toezicht van het gemeentebestuur. Wethouder J. Veerhoek stelde voor het bejaardentehuis onder dezelfde regeling te laten vallen als de overige eigen dommen. Wethouder A. P. Schouwenaar ;af een toelichting op het voorstel van en w. Hij stelde dat niet alleen de •aadsleden 'voor het bestuur van het tehuis geschikt geacht moeten worden maar evengoed andere inwoners van Wemeldinge. De bejaarden houden dan beter contact met de inwoners. Tot lid van het burgerlijk armbestuur benoem de de raad de heer J. F. Burger. De voorzitter deelde mede, dat voor de rattenbestrijding 80 aanmeldingen wa ren binnengekomen. Alle meldihgen zul len worden onderzocht. Van de coördinatiecommissie voor ge zinshulp is een protest ontvangen be treffende de in de vorige vergadering genomen beslissing om de subsidie voor de gezinsverzorging te verlagen. Het contingent woningen voor de meente Wemeldinge voor 1966 is 4 i ningen waarvan 2 in de vrije en 2 de gesubsidieerde sector. Het voorstel tot verhoging van de sub sidie voor kraamzorg met f 1.tot f 2.per dag werd door de raad aan vaard. De prijs van het bouwterrein aan de Westzijde van het dorpsplein werd her zien en verhoogd van f 20.tot f 27. per vierkante meter. De voorzitter deel de mede dat er reeds een aanvraag met bouwplannen was ingediend. Voor bet verbeteren van de raadzaal besloot de raad een krediet van f 5000 beschikbaar te stellen. MARKTBERICHTEN ZUID-HOLLANDSE EILANDEN Aardappelen 12-21 p kg; andijvie 105-124; boerenkool 37-44; gelekool 33-54; groene kool i; rodekoo! 31-54; grote peen 17-25; sel derij 17-22 p bos; sla IA 20-34 p st; IIA 17: IC 33-18; per kg 57-46; spruiten IA 97-116: HA 100: IB 62; HB 45-82;'IC 27-25; ID 107-128: n 107-128; witlof IA 105-114; HA 30-109; IB 110; HB 65-30: aanvoer 46 ton. VISMIJN CQLIJN8PLAAT december. 3164 kg exportgamalen 1,99 832 kg schar. 80 kg schot, 70 kg bot, 274 kg kabeljauw, 1497 kg wijting, 50 kg tong. 51.933 kg sprot, VEILING TERNEUZEN december. Per 100 stuks: Glassla 1 23,80 26,90, C 15—17.30. Knolselderij 20—29. Per kg: Bintjes 1 16.90—18.90- Andijvie 1 97. 2 38— 79. Rode kool 3054. Savooiekool 2238. Wit te kool 712. Boerenkool 1531. Breekpeen B 1222. B 2 5 Prei 2548. Knolselderij 24 26. Spruiten A 2 45—99. B 2 46. Uien 1 14—17, 2 8—11. Witlof A 105. A 2 80. B 77—106, B 2 6937, afwijkend 4877. Appelen: Cox Orange 1 80 121, 75 111—115, 70 102—105. 65 76—81, 60 54—58, 55 35—37. 3 grof 22—64. fijn 21—29, 2 D 21. Jonathan 1 75 68. 70 63 65 53. 60 44 2 75 50—57. 70 39—57, 65 35—41.50, 60 20—30 3 grof 22—26, fijn 19—20, 2 D 19—23. Golden Delicious 1 30 63—75. 75 73-74, 70 73, 65 58.50—62. 60 41.50—47. 2 80 6553. 75 68— 0 68—68. 65 55—57. 60 3642, 3 grof 34—51. fijn 21, 2 D 21. kroet 2021. Goudrenetten 2 30 55, 75 49—55.50. 70 46-47, 65 40—12, 50 28— 31, 3 grof 42. fijn 25. 2 D 21. kroet 21. Confe rence 2 60 62. 55 54—60. 50 40—42. 3 grof 51, fijn 3640. Doyenne du Comice 2 30 116117, 75 123123,50 70 120 65 105. 60 67. 3 grof 39,90, fijn 61. 2 D 55. Gieser Wildeman 3 grof 62. Comlesse de Paris 3 grof 49. VEILING WZB GOES 23 december. Groenten: per stuk; Knolsel derij met groen 1 20—22. 2 12. Per bos: Sel derij 28 Peterselie 39. Per kg: Aardappelen 21. Spruiten A 2 92116. B 1 84. B 2 .3383, afwijkend 44. Witlof A l 103124, A 2 84102, B 1 34—90. E 2 76. afwijkend 33—73. Prei A 1 4549. A 2 3741. Breekpeen Cl 15. C 2 11. Knolselderij 5.50. Koolrapen afwijkend 39. Veldsla 1 93—105. Andijvie 1 93—105 Boeren kool 2 29—35. Witte kool B 1 16. Groene sa- %'ooiekool B 1 4649. Gele savooiekool B 1 34 41. Rode kool B 1 30—31. Uien 2 14, afwij kend 5. VEILING KAPELLE 29 december. Industrie- en exportvetling. Anpelen: Golden Delicious 1 80 69. 1 75 68 "2.1 65 53—64, 1 60 44—51. 2 75 64—67. 2 70 56—64, 2 65 43—55. 2 60 33-41. 2 D 27—35. 3 grof 3043. 3 fijn 19—27. Jonathan 1 75 58, 46 2 65 37—40. 2 60 24—26. 2 D 17—19, 3 grof 24—26, 3 fijn 19—22. Winston 1 75 72. 1 70 69, 22—29. 3 grof 33—34 3 fijn 17. Cox Orange Pippin 2 70 88—92 2 D 23, 3 grof 39—55, 3 fijn 29, Goudrenetten 1 70 48. 2 75 4953. 2 70 44—47, 2 65 33-43. 2 D 32. 3 grof 37. 3 fijn 30. Zoete Campagne 1 60 35 3 grof 16, 3 fijn 12, Rode Goudrenetten 2 70 46, 1 75 54, fijn 24. Kroetappelen 19. Kroet Jonathan 17. Peren: Conference 2 65 64, 2 60 61. 2 55 54, 2 D 38. 3 fijn 26. Doyenne du Comice 2 70 1.03. 2 65 1.05. Josephine du Malines 1 60 56, 1 55 37. 1 50 28. Groenten: Prei 29—37. Groene savooiekoo! 3I-3S. Rode kool 39 Boerenkool 2533. Breek peen 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 15