LELYSTAD, STAD MET 100.000 MENSEN Vakbeweging wenst geen voldongen feiten Veel gastarbeiders met kerstdagen niet thuis Pseudo-politiemannen pleegden roofoverval buit van 25 mille Frankrijk aanvaardt invitatie Pl.AH VAN PROF VAN EESTERENTER DISCESSIE GESTELD Bij bouw voorbeeld nemen aan de nieuwe steden in Engeland MINIMUMLOON 120 GULDEN PAUS ROEPT OP TOT VREDE Feïle kritiek op dr De Galan Waarschuwing tegen vuurwerk Bestelauto op een stille weg door gewapende mannen aangehouden EEG-vergadering in januari VRIJDAG 24 DECEMBER 1965. '^SSOl ^.QeUWS-VIHdndcfBr PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze Haagse redactie). Het plan voor Lelystad in Oostelijk Flevoland, die de centrale stad moet worden van 100 000 inwoners van het nieuwe Nederland, is thans openbaar gemaakt. In juli 1964 heeft de ontwerper, de Am sterdamse stedebouwkundige prof C. van Eesteren, het plan aan geboden aan de toenmalige minister van verkeer en waterstaat. Mi nister Suurhoff besloot dit ontwerp ter discussie te stellen alvorens zich erover uit te spreken. Het plan is gepubliceerd in een bijzonder nummer in de reeks .Driemaandelijks bericht betreffende de Zuider zeewerken'. In zijn voorwoord zegt prof Van Eesteren, dat het plan ter discus sie wordt gesteld, opdat de proble matiek van de nieuwe stad voor een ieder, die er mee te maken heeft en voor belangstellenden in ruimere kring zal kunnen gaan le ven. Het plan beoogt, aldus de ont werper, een basis te leggen voor de samenwerking van allen, die be trokken zullen zijn bij de totstand koming van deze in enkele decen nia te stichten stad. Een vruchtba re samenwerking is echter slechts mogelijk indien alle belanghebben den deze basis kennen en aanvaar den. Hoewel het vanzelf spreekt, dat de bouw van een geheel nieuwe stad in absolute zin een kostbare aangelegen heid is, staat hiermede, aldus het rap port, nog geenszins vast, dal een der gelijke bouw duurder zou zijn dan de uitbreiding van bestaande steden. De opdracht aan prof Van Eesteren luidde in 1959: het ontwerpen van een plan-in-hoofdzaak voor Lelystad, waar bij dient te worden uitgegaan van een toekomstig inwonertal van circa 50.000 doch rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding tot een inwonertal van circa 100.000 In zijn memorie van toelichting op de begro ting voor het Zuiderzeefonas voor 196€ zegt minister Suurhoff, dat een snelle uitgroei van Lelystad tot een stad van 100.000 inwoners een noodzakelijke en in feite minimale doelstelling is. Het is volgens de minister te voorzien, dat de noordvleugel van de randstad Holland tot omstreeks het jaar 2000 voor 0.5 tot 1 miljoen inwoners tekort aan ruim te zal hebben. Hierin moet in belang rijke mate worden voorzien door stede lijke vestigingen in de zuidelijke IJsel- meerpolders. Als taakstelling voor de periode 1965- 197-5, waarin het rijk in hoofdzaak de directe verantwoordelijkheid voor de ont wikkeling van Lelystad zal moeten dragen, ware te stellen, aldus de minis ter, het tot stand brengen van een stad van 10.000 tot 15.000 inwoners als eer ste aanzet voor een verdere krachtige uitgroei. brug Noord), Zwolle en over d Zwolse Hoek via Emmeloord noorden van het land. Het spoorwegstation voor personenver voer ligt in het drukste deel van hef centrum en nabij de hoofdwegen van de stad, hetgeen een goede nadering- door het openbaar stacfsvervoermiddel de bus waarborgt, waarvan dan tevens het centrum profiteert. Met vier buslijnen zal het in beginsel mogelijk zijn, om elk punt van de stad binnen 20 tot 30 minuten vanaf het spoorweg station te bereiken. Oostelijk van de stad is een doorgaan de hoofdlijn geprojecteerd via Zwolse Hoek, Emmeloord en Noordoostpolder naar de drie noordelijke provincies. Van uit het Oostvaarderdiep kunnen sche pen tot 2000 ton fgroot Rijnschip) Le lystad op drie plaatsen' aandoen. Over het water is Lelystad door een hoofd vaart met Dronten en door eenzelfde kanaal met zuidelijk Flevoland verbon den. Het centrum richting door de stad lopende hoogge legen autosnelweg, waarmede het door middel van een, Dij voorkeur twee aan sluitingen is verbonden. De ligging van de city in dit centrum biedt het voor deel van een situatie als nagestreefd bij moderne winkelcentra in streekver- band. De hotels in de binnenstad zijn hierdoor tevens motels van de langs en door Lelystad lopende nationale auto routes. Er is een stadspark ontworpen, dat aan zijn westzijde in de city overgaat. Aan de noordkant *■-*• J'- Slot van pag. 1 kening zou houden met de indexering op een hoger bedrag dan de 120 en aan het stadspark zjjn de andere kant is de 120 meer dan de sportterreinen ontworpen, waarin wel- 117,50 met inbegrip van bepaalde per- licht de ijsbaan kan worden opgenomen, centages en een voorschot op een nader- Een overdekte kunstijsba'an zal in het hand vast te stellen nacalculatie op ba- overgangsgebied tussen het centrum en het stadspark een plaats kunnen vinden. In dit gebied bevindt zich ook een cul tuurcentrum waarin, behalve voor een schouwburg en een concertzaal, ook plaats is voor scholen voor muziek, to neel, kunstnijverheid en lichamelijke op voeding en eventueel voor een museum. Voor de kust ligt ook een jachthaven. Het plan wil in het hart van het cen trum drukker wordende zebra-overgan gen vermijdèn. Er wordt in het centrum een voetgangerspad op ongeveer drie en een halve meter boven het stads- péil aangelegd. Deze verhoging maakt ongerieflijke en het rijverkeervertragen- de zebra-overgangen overbodig, terwijl hierdoor ook de afwikkeling van het autoverkeer aanzienlijk zal worden ver eenvoudigd. sis van de gemiddelde loonstijging. Vakbondsreacties .Een redelijke prik', zo kwalificeerde het NVV het kabinetsbesluit. Deze vak centrale is in zekere zin tevreden, maar a het uitgangspunt (de vakbewe- vroeg ruim 124) uiteraard niet ivoiuaan. Bijzonder gelukkig is het NW liPPI1 7Phra S met de beslissing dat de regeling voor UCCH i/CUI U O het hele jaar 1966 geldt Het J^yy voel. Ie niets voor een voorlopige regeling, die midden in het jaar nog eens achterhaald zou worden door een andere regeling met alle nare gevolgen van dien voor Prof. Van Eesteren acht het leerzaam kennis te nemen van de gang Daar waar een nationale autosnelweg en regionale en lokale verkeerswegen elkaar ontmoeten, ligt het stadscentrum wel evenwijdig aan de in oost-west oorspronkelijk gericht op e zing van de omvang lot ongeveer 50.000 inwoners, waarvoor maatregelen onder andere gericht op beteugeling van de groei, alvorens deze omvang be reikt zou worden in voorbereiding of in studie waren. Het ziet er nu naar uit, dat de groei zal worden geconti nueerd tot boven de 100.000 Inwoners. aanvaardbare oplossing die dicht in de buurt komt van de calculatie van de vakbeweging, maar die toch duidelijk het karakter toont van het distantiëren van het werkgeversstandpunl Het NKV zal ,de beslissing van Voor burg' (het nieuwe loonpolitieke sys teem) thans loyaal uitvoeren. Ten aan- van zien van de andere centrale loonpolitie- ke elementen verwacht het NKV geen' moeilijkheden nu parlement en rege ring zich zo duidelijk hebben uitgespro ken. Grondgedachte De grondgedachte van het plan van prof Van Eesteren is de woongebie den ter weerszijden van een midden ruimte zo te leggen, dat de gemeen schappelijke activiteiten en functies die de stad als geheel aangaan, ook bij een verdere groei boven 100.000 inwoners, steeds de hun toekomende centrale plaats kunnen Innemen. Via het in Nederland centraal gelegen net van drie autosnelwegen, waarin Le lystad is gesitueerd, heeft de stad con tacten in de richting Amsterdam, Har derwijk, Markerwaard (Amsterdam- NVV-VOORZITTER OVER CONCENTRATIES EN FUSIES geworden en was het gevaar groot geweest dat men daar onder de maat gebleven. Kerstboodschap kerstboodschap, gericht aan alle mensen, gepleit voor het herstel van de vrede in de wereld. Niemand mocht zich onttrek ken aan redelijke en oprechte onderhan delingen nu de vrede zo bedreigd werd. De vrede, die het hoogste goed van de samenleving is, veronderstelde gerech tigheid, vryheld en orde en was de bron van alle andere goed in het leven mens. Paus Paulus wees er op, dat de nieuwe ontwikkelingen van na de oorlog, ont sproten aan de tragische ervaringen van de laatste wereldoorlog, geen kans heb ben gekregen, maai- dat juist oude en Ingewortelde nationalistische tendensen of nieuwe ideologieën van omwenteling en bevoogding de kop hebben opgesto ken. De paus deed een dringend beroep op alle mensen te luisteren naar de vredes boodschap, die Kerstmis brengt aan de mensen die ook hu zozeer door God wor den bemind. .Kijkt, waarheen gij gaat. Gij dwaalt misschien opnieuw van de goede weg af. Blijft staan en bezint u. De ware wijsheid ligt in de vrede. De ware vrede wordt geboren uit de band der liefde. Niemand mag het vredesver- langen beperken ten gerieve van zijn eigen belangen en ambities. Niemand mag met bedrieglijke arglistigheid de rust van anderen opzettelijk verstoren. Niemand mag zijn buurman wij zijn thans allen buren ertoe dwingen zijn toevlucht tot de wapens te nemen ten einde zich te verdedigen en niemand fnag zich onttrekken aan redelijke en oprechte onderhandelingen voor het her stel van orde en vriendschap. De vrede moet worden verkregen op basis van een moedige herziening van onjuiste ideolo gieën die gebaseerd zijn op egoïsme, strijd en overheersing. Men moet kunnen vergeven en een nieuw tijdperk betreden, waarin de menselijke verhoudingen niet bepaald worden door macht en geweld, niet door economisch voordeel of de maatschappelijke ontwikkeling, maar door een zuiverder begrip van gelijk heid en solidariteit'. De paus wees er op, dat hij hier eenvou dige woorden gebruikte om moeilijke dingen te zeggen. ,Dit was', zo zei hij, .een aspect van de ontmoeting van kerk en wereld. De kerk was in "zekere zin .uit zichzelf getreden teneinde de men sen van deze tijd, de verbazingwekkende vernieuwingen van de moderne wereld en de toenemende noden van een groot deel van de mensheid te ontmoeten'. Zij had begrepen dat haar zending, haaf verantwoordelijkheid, haar hart, geen grenzen hebben. Daarom was de kerk van het concilie op zoek naar de dialoog'. Paus Paulus sprak tot slot over zijn reis naar de Verenigde Naties die hij een historische en symbolische ontmoeting met de wereld noemde. Hierdoor was een van de voornaamste doeleinden van het concilie tot uitdrukking gebracht: l Nog steeds gebeuren er vooral in d< kersttijd en bij de jaarwisseling talrij- ke ongelukken' tengevolge van het af- steken van vuurwerk door onbevoegden. Het zijn bij uitstek de ogen, die hier- s bij letsel oplopen. De Algemene Neder- i landse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid wijst er in verband hiermee i wederom, dat ieder soort vuurwerk, dus ook het rotje, dat onoordeelkundig wordt oafgestoken, gevaarlijk is en dat alle volkeren een boodschap van vriendschap kinderen onbevoegd zijn. omdat zij het en vrede te brengen. I gevaar niet zien of onderschatten. De vakbeweging stelt zich posi tief op tegenover concentraties en fusies in het bedrijfsleven, omdat de jonge Nederlandse industrie zich op langere termijn alleen maar staande zal kunnen houden als er sterk gerationaliseerde bedrijven tot stand komen. Maar dat wil niet zeggen, dat wij akkoord gaan mët een besluitvorming diènaan- gaande, waarbij de vakbeweging voor voldongen feiten wordt ge plaatst'. Dit verklaarde de voorzitter van het N V V, de heer A. H. Kloos, gisteroch tend in Utrecht in een vergadering van de hoofdbesturen van de bij het NVV aangesloten organisaties. Hij noemde het ontoelaatbaar als de vakbeweging hartiging van de werknemers in de po litieke sfeer, zou volgens hem volkomen funest zijn. Over het besluit van de Nederlandse Consumentenbond, de vakcentralen niet als buitengewoon lid toe te laten, zei de heer Kloos, dat de angst voor een dominerende positie van de vakbewe ging in de N C B volkomen misplaatst was. Hij acht na de negatieve beslis sing van de N C B versterking van het Consumenten Contact Orgaan de enige aangewezen weg. Ten aanzien van de oproep van het C C O aande consumenten, minder rundvlees te kopen, zei de heer Kloos dat dat het goede recht van een con sumentenorganisatie is en dat het niet meer dan plicht is de aandacht te vestigen op vervangende produkten. •an de werknemers staat dan ook hooi op de prioriteitenlijst \an het N V 1 voor de besprekingen tassen de centra le organisaties. Prof. Zijlstra Tevreden zjjn wij eigenlijk niet, zo rea geerde men bjj het CNV. Wy hebben aanvankelijk meer gevraagd omdat wij juist de werknemers met de laagste inkomens graag wat meer hadden ge gund. Het CNV heeft evenwel begrip (en de vakbeweging heeft dat tijdens de' onderhandelingen ook getoond) voor het gevaar dat van een wat hoog minimum-; inkomen een opkrikkende invloed kan uitgaan. Niettemin is het CNV Werd de NS donderdagochtend op geschrikt door het ongeluk bij Wesep, tn Anaheim, V.S., reed de ,San Dïegan-e&press' op een vracht wagen met grint, welke de overweg overstak. De locomotief en vijf wa gons wei-den uit de rails geworpen. Dg vrachtwagenchauffeur kwam om het leven, terwijl 18 personen gewond raakten. Door gebrek aan medewerking van arbeiders zelf en werkgevers DUITSE SPOORWEGEN KONDEN PLOTSELINGE PIEK NIET VERWERKEN Vele duizenden gastarbeiders uit Duitsland en Nederland zullen de kerstdagen niet bij verwan ten in hun vaderland kunnen doorbrengen, omdat de Duitse spoorwegen geen kans hebben gezien de onverwacht grote piek van verlofgangers te ver voeren. Limburg De overheid moet de ontwikkelingen be geleiden. Dat het ook anders lean dan )ij Ankersmit en Noury en Van der Lande, blijkt volgens de heer Kloos uit de zorgvuldige manier waarop minister Den Uyl in Limburg te werk is gegaan. De heer Kloos sprak in dit verband van .een voorbeeld van goede economische structurele politiek met de daarbij be horende sociale begeleiding'. Het maakt kennelijk verschil, aldus de N V V-voor zitter, of men te doen neeft met een staatsonderneming of een particulier be drijf. Dr De Galan Bij zijn opmerkingen over de strub belingen met de werkgeversorganisa ties over de loonpolitiek, betrok de heer Kloos ook het advies dat de di recteur van de dr Wiardi Beekman- stichting van de Partij van de Arbeid, dr De Galan, in een dagblad heeft ge schreven voor een oplossing van de moeilijkheden. We wisten uit zijn proefschrift al dat dr De Galan er merkwaardige opvat tingen op nahoudt over loonpolitiek en vakbeweging, aldus de heer Kloos, maar men kan een jong academicus veel ver geven. Nu de heer De Galan een be- leids-adviserende positie bekleedt en zijn inzichten nog even werkelijkheids vreemd zijn als vroeger, wordt het ech ter bedenkelijker, zo voegde de heer Kloos hieraan toe. Hij meent dat dr De Galan een volslagen wanbegrip demon streert voor de positie van de vakbe weging in de moderne maatschappij, door haar het karakter van een strijd organisatie te willen ontnemen. De heer Kloos meent dat de heer De Galan de vakbeweging daardoor wil de graderen tot een soort gezelligheidsver eniging en de regeling van Ionen en andere arbeidsvoorwaarden wil overla ten aan de overheid. Als de vakbewe ging niet kan opkomen voor de primaire belangen van haar leden, is zij ten dode opgeschreven, aldus de heer Kloos. Een veroonzclving van vakbond en politieke partij, liet trekken van de belangenhe- Tenslotte ging de heer Kloos ook in op: de recente uitlatingen van minister Zijl- j stra over de Nederlandse economie en! diens conclusie dat Nederland een .au tonome inflatiehaard' is. Misschien, al dus de N V V-voorzitter, beschikte de heer Zijlstra, dank zij zijn zeer nauwe relaties met het bedrijfsleven, over an dere gegevens dan het Centraal Plan bureau en de ministers. Ons heeft hij echter niet ongerust kunnen maken, al-1 ü»S®breide voorzorgsmaatregelen wa- J- ■- <- - ren genomen om de stroom van mini 400.000 verlofgangers, waarvan ve len uit Nederland, te vervoeren, maar tienduizenden hebben zich niets aan getrokken van de aanbevolen moge lijkheid tot plaatsreservering. Woens dag en ook gisterochtend bleven op de Duitse stations vele gastarbeiders teleurgesteld aeliter, omdat ze zich niet tijdig hadden plaatsbiljet. o* Q,005- dus de heer Kloos, en het is zelfs de i NVV vraag- of hii er in geslaagd is hii de vraag of hij er in geslaagd is bij de werkgevers verontrusting te wekken. Hun brieven aan de regering met ver zoeken om het opnieuw openen van de sluizen voor buitenlandse werknemers zijn daarmee tenminste moeilik te ver enigen. De heer Kloos heeft de Indruk dat de heer Zijlstra de vakbeweging aan de vooravond van de onderhande lingen misschien bij voorbaat in de be klaagdenbank heeft willen zetten als in flatiemaakster. ROVERS HADDEN ZICH VERKLEED Twee als politiemannen verklede rovers hebben gistermiddag om streeks 13.00 uur op een eenzame wag in Niinen de chauffeur van een bestelauto overvallen en zich met een geldkistje met lonen tot een bedrag van ongeveer 25.000 gulden uit de voeten gemaakt. De roofoverval werd gepleegd op de weg tussen het dorp Nünen en het even eens tot de gemeente Nünen behorende jehucht Nederwetten. De chnnffcur van Ie bestelauto, de heer F. Gevers uit St. Oedenrode, vervoerde in zijn wagen d« weeklonen van het personeel van de fi- liaalfabriek in Gelcirop van het staal- warenbedryf St. Oda te St. Oedenrode. Gewapend aan en sommeerden hem, terwijl zij een vuurwapen (een revolver of een pistool) op hem gericht hielden, zijn raampje open te doen. Zij wilden van hem weten, wat hij vervoerde en toen hij verteld had, dat dit de lonen van het fabrieksperso- neel in Geldrop waren, eisten zij, dat hij hun het kistje met geld zou over handigen. De chauffeur gaf hieraan gevolg en gaf de overvallers tevens zijn contactsleuteltjes, die de man nen eveneens hadden opgeëist. De overvallers verdwenen daarop in een Opelvrachtauto met het kenteken i RV 24-50. Op de fiets van een meisje, dat langs kwam, is de heer Gevers de politie gaan waarschuwen. Arresfafie Dankzjj de snelle alarmering en de goede samenwerking tussen de rijkspolitie en de gemeentepoUHe van Eindhoven is n«en er gisteravond om halft acht in geslaagd de daders in te rekenen. Het zijn de neven J. H. en L. H. res pectievelijk 29 en 27 jaar, uit Geldrop. J. H. heeft een bekentenis afgelegd. Naar de buit, de bij de overval gebruikt r~' foFmen en de vuurwapens wordt nog zocht. De auto, die de overvallers gebruik ten was niet hun eigendom. Zij had den de auto voor de overval .ver sierd', toen men de auto en de eige naar ervan in de namiddag had ge vonden kreeg de politie aanwijzingen over de richting waarin men de da ders moest zoeken. GIZENGA IN SENAAT De 41-jarige Kongolese nationalistische leider Antoine Clzenga, die een maand geleden uit hulsarrest werd ontslagen, heeft een zetel in de Kongolese senaat toegewezen gekregen. Hij zal de provin cie Kwiloe vertegenwoordigen. reis naar Italië, Joegoslavië of Grie kenland gebruik wilden maken van normale reizigerstreinen van de Duitse spoorwegen. Hier en daar, met name in het Runrgebied. waar bok de Nederlandse gastarbeiders op aan sluiting wachtten, ontstonden chao tische toestanden. In november begon de .Bundesbahn' met de actie .gastarbeiders', die beoogde met normale treinen en 177 extra- treinen ruim 400.000 verlofgangers naar hun oorspronkelijke wooncen- tra te brengen. In november reden veel extra-treinen met halve bezet ting en ook in begin december waren heel wat treinen slecht bezet. De grote toeloop kwam pas vorige week. Vrijdag vervoerde de .Bundesbahn' 95.000 gastarbeiders, zaterdag waren het er 86.000. Voor 100.000 gastar beiders waren er toen nog dertig extra-treinen over. De grootste toe loop kwam evenwel pas woensdag. Het betrof grotendeels Italianen, die zelfs geen reserveringsbiljet hadden, Evenals andere gastarbeiders waren ze bepakt en bezakt. De .Deutsche Bundesbahn' heeft zelfs een Italiaan gesignaleerd met 53 koffers. Gebrek aan plaats Gisterochtend zag het er naar uit, dat enkele duizenden gastarbeiders hun aansluiting wegens gebrek aan plaats in de treinen zouden missen. Dat is een trieste zaak voor de betrokke nen, maar de Duitse spoorwegen kun nen er niets aan doen. De dienstre geling is in aeze drukke kersttijd toch reeds overbezet en extra-mate rieel is niet beschikbaar. Houders van reserveringsbiljetten hebben nu eenmaal voorrang, zo redeneert men bij de .Bundesbahn'. De Nederlandse Spoorwegen, die via drie grote reis bureaus de mogelijkheid van extra- treinen heeft gepropageerd, vond al leen gehoor bij de Spanjaarden. Vier extra-treinen werden ingelegd. De overige gastarbeiders, die tijdig plaats hadden gereserveerd, maakten gebruik van de normale reizigers treinen. De overigen behoren tot de teleurgestelden, want de normale rei zigerstreinen zitten eivol. Verplicht e Westduitse spoorwegen hebben plaatsbespreking tussen 16 en 24 de cember in treinen naar Italië en de Balkan verplicht gesteld. Er waren gisterochtend alleen nog eersteklas plaatsen beschikbaar, maar die zijn ondanks de reductie van vijftig pro cent voor gastarbeiders, te duur voor deze vaak primitieve produktieleve- ranciers, die soms zelfs de treinaan- duidingen niet kunnen lezen. ,We staan machteloos', aldus de pers dienst van de .Bundesbahn'. .Vooral omdat die mensen zoveel bagage meenemen. Voor elke trein met gast arbeiders zouden we een extra-goe derentrein moeten laten rijden'. De .Bundesbahn' heeft de voorzorgs maatregelen voor extra-treinen ge nomen op basis van de ervaringen van vorig jaar. u al blijkt, dat dit patroon de verwach tingen verre heeft overtroffen, thans wat betreft de spreiding het gastarbeidersverkeer. Thans wordt reeds nagegaan, hoe men deze nieken volgend jaar lean voorkomen. Het voornaamste gegeven daarbij is evenwel de medewerking van werk gevers en gastarbeiders. Daaraan heeft ook dit jaar veel gemankeerd. Vee! werkgevers hebben pas vorige week laten blijken, dat ze tegen een kerstverlof van hun gastartieiders geen bezwaar hebben. .Dat is veel te laat', zo oordelen de spoorwegautori teiten in Duitsland en Nederland. (Advertentie) OLIFANT OP DE TRAM Het gebeurde in Amsterdam. Een heer kwam de tram binnen met een Olifant onder zijn arm. Jong, dus gratis reizen. Men ziet dat vaker. Zeer vaak zelfs. Prima borrel Olifant. Ook oude. Proost! Frankrijk heeft ingestemd met een buitengewone vergadering in Luxemburg van de EEG-minister- raad ter bespreking van de crisis in de gemeenschap, die nu een half jaar gaande is. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville, deelde dit zo meldt Reuter uit Parijs gisteren de Italiaanse ambassadeur in Frank rijk, Giovanni Fornari, mee. Frankrijk wil naar vernomen wordt al leen de bijeenkomst voor 17 of 18 januari laten houden. Een vroegere datum komt Frankrijk niet goed uit omdat De Gaulle pas op 8 januari voor zijn tweede ambts termijn als president wordt bevestigd en vervolgens een nieuwe regering moet worden gevormd. De ,vijf' hadden 13 ja nuari als datum voor de bijeenkomst voorgesteld. De officiële tekst van het Franse antwoord zal pas vanmorgen worden gepubliceerd. Het antwoord is aan de Italiaanse ambassadeur in Parijs overhandigd, omdat Italië op het ogen blik in de ministerraad van de EEG het voorzitterschap bekleedt. In deze functie had de Italiaanse minister van financiën, Colombo, op 27 oktober namens de ,vïjf' Frankrijk voor een voltallige vergade ring van de ministerraad uitgenodigd, te houden In afwezigheid van de leden van de Europese commissie. De uitnodiging wefd op 30 november hernieuwd en Co lombo bracht op 8 december in Rome mi nister Couve de Murville het gemeen schappelijke standpunt van de .vijf' nog eens onder ogen. Het Franse kabinet heeft gisteren voorts op een zitting waaraan door president De Gaulle wen. deelgenomen besloten akkoord te gaan met een verlasring van de interne ta rieven van de EEG per 1 januari a s. De vijf partners van Frankrijk in de Euro- markt waren het al eens geworden over deze verlaging welke onderdeel vormt de uitvoering van het verdrag van Rome wat betreft opheffing der onderlinge ta- —even te versnellen. Nog meedoen aan de verkiezingen REPUBLIKEINSE PARTIJ OPGERICHT Bij de kiesraad, ressorterende onder het ministerie van binnenlandse zaken, is het verzoek binnen gekomen de woens dag te Rotterdam opgerichte Republi keinse Partij onder deze naam te willen registreren. De ondertekenaars van het verzoek waren de heren A. Dunnewind (Leidschendam), P. van Es (Den Haag) T. Evenwel (Rotterdam) en mevrouw A. M. Löbler-Rolling (Rotterdam). De Republikeinse Partij is o a een waar achtig democratische gedachte toege daan, de referendum-gedachte, streeft naar een ombudsman, wenst de inflatie te keren oa door beëindiging v« loonontwaarding door opeenvolg loonronden, wenst te komen tot betere verhoudingen werknemers-werkgevers en stelt zich op een nationaal standpunt, vernamen wij van een der oprichters. De heer Evenwel deelde ons nog mee, dat de aanwezigen tijdens de oprichters- vergadering landelijk waren goriënteerd en uit alle politieke partijen of richting voortkvx- wn. Het is verder de bedoeling zo vlug mogelijk over te gaan tot het oprichten van plaatselijke afdelingen. De Republikeinse Partij wil meedoen aan de provinciale- statenverkiezingen in het voorjaar van 1966. Hij legde er de naifcuk op, dat de nieuwe partij de geestelijke en maatschapDe- lijke vrijheid od de voorgrond stelt. Mee was tot oprichting gekomen, omdat ve len zich door de gebeurtenissen in de eerste- en tweede kamer van de afgelo pen maanden als het ware politiek dak loos voelden. ,Er zijn wetsontwerpen aangenomen zonder dat de voorstem mers er zelf gelukkig mee waren, laat staan de kiezers die zij vertegenwoor digden', zo voegde hij er aan toe. De Republikeinse Partij is niet tegen de monarchie, maar acht deze wel uit de tijd. Velen die tot de Republikeinse Partij zijn toegetreden maakten tijdens de oor log deel uit van het verzet, I Het Wereldgebeuren Sterke man in Dahomey De Jongste saautgreop ln Dahomey, oen landje met mei meer dan twee miljoen inwoners en voor a"l nog een deel van het Frame kotontate rijk in West-Afrika, i* niet meer dan een symptoom van de ranaerzsekie die vrij wel alle jonge Afrikaanse lanoen -« bo ven moeien komen en die net i» van de machtsstrijd tussen politici en het totale gemis aan een democratische traditie. Dahomey telt weliswaar slechts twee miljoen inwoners, maar die ztm verdeeld over een relatief groot aantal rtammetk Onder de Franse heerschappij bestond een sterk stamverband en hadder. oe stamhoofden een grote invloed in hun gebied. Dit stamverband is losser gewor den. er is een overkoepelende regering en elke stam tracht daarin zijn eigen mensen naar voren te schuiven, wat na tuurlijk spanningen geeft met alle on aangename gevolgen voor de ontwikke ling van het land. De bestuurszaken wonden ondergeschikt gemaakt aan per soonlijke geschillen, er treedt corruptie op en er wordt gesold met minderheden. Zelfs de hoogste leiders doen aan dit ge doe mee. Dahomey Is nog niet rijp voor de demo cratie en daarom kan men het optreden van generaal Chrtstophe Sogk» beschou wen als een zege voor het laad. Sogk) is de sterke man van Dahomey, de enige die getoond heeft enigszins boven de j stammenstrijd te staan. Deze week was ,het niet de eerste maal dat hij een einde maakte aan het gekonkel van de politici, I reeds in 1963 kwam hij in actie tegen de I toenmalige president Hubert Maga. Een 'tijd lang stond Dahomey onder militair bewind, maar het bleek niet de bedoeling van Soglo om voor dictator te spelen. Hij schreef algemene verkiezingen uit, die :tot gevolg hadden dat Dahomey een nieuwe president en een nieuwe premier kreeg; Soeroe Migan Apithy en Justin Ahomadegbe. Maar ook deze twee kregen het met elkaar aan de stok. Hun geruzie stak ook hun medewerkers aan en Soglo zag de chaos met ergernis steeds groter worden. In november van dit jaar greep Sogk) opnieuw in. Met zijn door de Fran sen getrainde leger is hij de macht ach ter de schermen, die waakt voor een goedwerkend bestuursapparaat. Voorlo pig zal de regering ander militair toe zicht verder werken, maar die regeling geldt totdat een nieuwe grondwet zal zijn opgesteld. Zolang verandert er niets in de buitenlandse politiek, die gericht is op samenwerking met het westen. Soglo is er ook niet op uit om de politie ke partijen het werken onmogelijk te maken. Hij heeft slechts bezwaren tegen de stammentwisten die doorwerken in de ministeriële departtementen. Als be wijs van zijn goede wil heeft hij ex-pre- sident Maga vorige maand vrijgelaten. Soglo had eerst geprobeerd de oplossing van de problemen aan de politici zelf over te laten. Maar een succes bleek dat achteraf niet te zijn. Op 29 november had het leger Apithy en Ahomadegbe. gedwongen heen te gaan en de voorzitter van de nationale verga dert?:, Tihouri Congaocou, gevraagd voorlopig president te worden. Congacou beëdigde niet uit het politieke leven stammende ministers en begon een nieu we grondwet op te stellen. Maar dat be- tekende niet hét eind van de moeilijkhe den. In de verklaring die eergisteren werd dat de politici sedert januari 1964 .had den getoond dat zij niet in staat waren de natie te leiden naar een betere toe komst, dit wegens him strijd om de macht, waarmee het belang van de natie wordt geschaad'. Deze strijd .leidde uiteindelijk tot het droeve schouwspel dat het volk van Da- homeoy te zien kreeg op 27 november* van dit jaar. toen Apithy werd afgezet door Ahomadedbe, die de presidentiële bevoegdheden overnam, .een gang van zaken waaraan een nationale vergade ring die van het volk zou zijn medeplich tig was*, aldus de verklaring. In de grondwet van 1964 was geprobeerd evenwicht te scheppen tussen de be voegdheden van de president en zijn be langrijkste assistent. Soglo had het afzetten van Apithy be schouwd als niets anders dan een bur- riijke staatsgreep' die uiteindelijk zou iden tot een .bloedige toekomst' en zich verplicht gevoeld de verworvenheden van de revolutie van 1963 te bescher men. Soglo distantieert zich nu dus van de rol <he zijn leger in november speelde. Het ontslag van de president en de pre mier was nodig geweest en de tijdelijke overname van de macht door ce voorzit ter van de nationale vergadering was overigens, grondwetelijk gezien, juist ge weest, zei Soglo. Maar in plaats van de hartstochten te kalmeren, werden zij aangewakkerd door deze oplossing en werd het land gedreven in de richting van een .waarachtige ramp', verklaarde hij. Soglo zei dat hij de macht voor het ogenblik had overgenomen, in het be lang van de natie, ter beveiliging van 's lands internationale prestige en om een nationale verzoening te bewerkstelli gen'. Het is aan het leger de crisis uit de wereld te helpen, zei hij. CHRISTOPHE SOGLO. forse ingreep

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 35