NOG 13 DAGEN Weemoed en feestgedruis tijdens laatste vaart Kats - ZIerikzee fc£ X m x X 16 17 18 20 21 22 23 24 2H5 2HS 27 28 29 30 31 UW TV, RADIO OF GRAMMOFOON -7 44 J GOEDKOPER! KONINGIN EMMA' ZAT BOORDEVOL OFVANGSCHOLEN TERNEUZEN KUNNEN WORDEN AANBESTEED G rondtransactie bejaardenwoningen Twee jaar voor mishandeling van kinderen H. L. Plompen KNVB- administrateur Totoprijs door 42 deelnemers gedeeld FELLE STRIJD BOGAERS-WITTEVEEN Liverpool won van Standaard Zeeland omlijstte brugopening met veel vlaggen en vuurwerk Vroeger posten voor kerst en oud en nieuw ,RENDEZ V0US' IS GESLAAGD RADIOREPORTAGE: NU TOEKOMST TELEVISIE RADIO DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 PROVINCIALS ZBBÜWBB COURANT 16 CEMBER' DECEMBER OECEMBER OECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER OECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER (èn kans op t ÏÖÓO-- perjdag] Vaste klanten' namen afscheid •Ietsje vooruit. Draaien aan dat stuur. Andere rechterkant, me vrouwtje'. De bekende kreten bij het laden van de veerboten te Kats. Gistermiddag, bij de laatste reis die de .Koningin Emma' maakte, klonken ze weer, zoals ze dat al jaren heb ben gedaan. Ook nu weer het bekende pas- en meetwerk en dat was hard nodig, want er be stond een bijzonder grote be langstelling voor deze laatste reis. Zo het vertrek al een verras sing was, dan was de aankomst om half vijf in ,De Val' dat ze ker. Daar stond namelijk konin gin Juliana de laatste boot op te wachten. Het was buiten het draaiboek om, dit spontane be zoek, dat zeer werd gewaardeerd door de bemanning van de Ko ningin Emma'. De koningin onderhield zich even met PSD-divecteur mr J. L. Nïeuwenhuis en kapitein V. J. de Vries en wenste de bemanning verder veel succes. De passagiers waren vooral mensen, die het allemaal nog één keer wilden meemaken, vaste klanten, die de be manning van de provinciale boot bij deze gelegenheid wilden bedanken voor de vele goede diensten. ,Het was een heel gezellig lijntje', be vestigde kapitein De Vries. Hij stond op de brug (van zijn schip) en keek naar de andere brug, het betonnen bouwsel, dat de .Koningin Emma' overbodig heeft gemaakt. Daar reed een grote file van Schouwen naar Noord-Beveland, wagens die terug keerden van het défilé. Kapitein De Vries heeft twee jaar op deze lijn gevaren. Nu gaat hij weer terug naar Vlissingen. ,We hadden hier veel vaste klanten', zei hij nog eens. Het waren bijna allen oude be kenden die de Koningin Emma' gis terenmiddag voor deze laatste over steek bevolkten. Sommigen op eigen houtje, maar er was ook een groep van een man of twaalf, die meer .of ficieel' afscheid wilde .Voor mijn had-ie niet hoeven te ko men, die brug', schreeuwde de heer J. Deley boven het lawaai van de ma chinekamer uit. ,Ik heb 17 Va jaar op deze lijn gevaren, begrijp je...' Ook in de kombuis, waar hofmeesters en bedienden het extra druk hadden om de menigte te laven met koffie, bier, snert (de beste van de hele PSD) en andere versnaperingen, was er wei nig enthousiasme voor de brug. Even druk Voor zich zelf treurde iedereen dus een beetje over het opheffen van de .spoorboot' Kats-Zierikzee, maai daarvan was weinig meer te mer ken toen de lantste auto in Zierik- zee van de boot af moest rijden. Onder grote hilariteit stak ieder een een handje toe en de bestelwa gen van vishandelaar Adrie de Rid der uit Amemuiden werd met groot gejuich de ponton opgedra gen. Dat het de laatste dag was, hadden ze er niet zo bijzonder gemerkt. Be diende L. L: M. Peute: ,'t Is alleen vanmiddag even druk, maar vanoch tend hadden we niet veel te doen'. De heer Peute is nu zonder werk, daar de exploitatie van de buffetten een particuliere zaak is. .Ja, 't is afgelo pen', voegde hofmeester R. P. RoctU3 (nu cafetariahouder in Zierikzee) er aan toe. ,Je kunt het je haast niet voorstellen'. ,Kan ik hier nog iets kwijt?' kwam een Lion-meneer de kombuis binnen met plakplaatjes van (le Oósterscliel- debrug. Moet dat nou per sé hier?' was het. trieste commentaar. Want voor de mensen van de koffie en de soep zal de Oostorsoheldcbrug altijd het ding blijven dat hen hun baantje kostte. De rest van het personeel wordt te werk gesteld op de andere veren in Zeeland, zoals stuurman I. A. Schoo- nen, die na tien jaar Zierikzee-Kats teruggaat naar Vlissingen en A. Theuns, die deze reis voor de laatste maal zijn kaartjes verkocht. .Ik ben geboren en getogen in Zierikzee en nou ga ik naar Kruiningen. Jammer. Bovendien had ik in Zierikzee een huis van vijftien gulden en in Krui ningen ga ik vijfentwintig gulden huur betalen'. Bedankjes Toen de Noord-Beveland (die vier uur de laatste rei3 uit Zierikzee maakte) ook weer terug in de Val was, kwam al het personeel van het Oosterscheldeveer ui de kajuit van Mr. alles wat zij in de loop der jaren op dit veer hebben verricht. De heer A. M. Geluk, die samen met de heer W. Goemans de Zeeuwse landbouw ver tegenwoordigde, bedankte voor de ve le verleende diensten. De Zeeuwse landbouw laat voor alle personeelsle den een herinneringstegel maken en het eerste exemplaar daarvan werd symbolisch aangeboden, samen met een rokertje. Waarnemend burgemeester H. Koe- voets van Zierikzee sprak op deze bij eenkomst woorden van dank namens de Schouwen-Duivelandse gemeenten en liet deze woorden vergezeld gaan van kerstkransen. En terwijl met al deze bedankjes het definitieve einde kwam van de veer- dienst Zierikzee-Kats, reed langi wal het verkeer voorbij van en de nieuwe brug. 's Ochtends kostte het nog een goed half uur Oostersehelde over te steken, 's mid dags kon het al in minder dan tien minuten. Zonder urenlange wachttij den, maar ook zonder snert, zonder gezelligheid, zonder oude bekenden. ,Dat is het einde,...' Zij boden de bemanning iets te drinken aan. Kwamen de stuurhut binnen om flesjes bier uit te delen. Het hele schip weerklonk van hun luid gezongen ,Dat is het einde, dat doet de deur dicht...' En al dat la waai en die opgewondenheid over stemden de weemoed van de laatste reis. PSD-directeur mr Nieuwenhuis, die de overtocht meemaakte, bracht het onder woorden: ,We nemen met een gevoel van weemoed afscheid. Het was een hele mooie dienst, ook uit toeristisch oogpunt'. Al zorgden de passagiers dan voor het nodige feestgedruis en liet de be manning ook ternauwernood merken, hoezeer het opheffen van deze lijn hen aan het hart ging, stuk voor stuk gaven zij toe, dat ze er echt niet blij mee waren. Toen de veerboot Koningin Emma' woensdagmiddag na de laatste over steek van de Oostersehelde in de veerhaven ,De Val' af meerde maak te koningin Juliana, daar de aan komst niee. Links van haar de di recteur van de PSDmr J. L. Nieu wenhuis, rechts Zeelands gouver neur mr J. van Aartsen. (Foto PZCI Kosten ruim f 1,2 miljoen De plannen voor de bouw van twee op- vangscholen van elk zeven lokalen zijn nu zo ver rond dat tot aanbesteding kan worden overgegaan. Een van de scholen zal worden gebouwd in het uitbreidings plan zuid-west', de tweede in het plan .Oudelandsehoeve'. De totaalkosten zul len respectievelijk 593.615, en 626.167 bedragen. Zoals reeds eerder gemeld zul len de scholen in serie worden gebouwd met de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen. Aan de gemeenteraad van Terneuzen die op donderdag 23 decem ber aanstaande in vergadering bijeen komt, zal worden voorgesteld de bouw van de scholen onderhands op te dragen aan het aannemingsbedrijf Van Vliet en Van Duist NV te Rotterdam voor de sommen van respectievelijk 492.880 en 447.315. Verder zal de raad worden voorgesteld straat en Rodenbachstraat te verkopen aan de St.-Willibrordusstichting te Ter- neuzen, die daarop 3 complexen van elk 12 bejaardenwoningen wil gaan bou wen. Voorts zal de verwarmingsinstalla- tie van de openbare Zuidlandschool te Terneuzen vervangen dienen te worden door een oliestookinstallatie, waarvan Het is nog niet te laat geef een platebon °f geef een plaat. de kosten worden geraamd op ƒ17.000. Tijdens die vergadering' zal het nieuw benoemde WD-raadslid, de heer A. C. S. van Breda Vriesman worden beëdigd. Voorgesteld wordt de heer H. A. M. A. Meijer te herbenoemen in het bestuur van de stichting Zeeuws-Vlaams borg stellingsfonds. Wegens het ontslag van de heer P. Fijn van Draat, zal een nieuw lid benoemd moeten worden in de finan ciële- en in de verkeerscommissie. Voor gesteld wordt aan de heer G. A. den Decker, met ingang van 1 januari aan staande eervol ontslag te verlenen als leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Honcliuslyceum te Terneuzen. Eïi aan mejuffrouw I. de Voogelaar mét ingang van 16 februari 1966 en aan de heer G. M. J. Nagelkerke met ingang van 1 maart 1966. Laatstgenoemden zijn als leerkracht verbonden aan de open bare Zuidlandschool. Verder wordt voor- ;esteld eveneens eervol ontslag te ver- snen met ingang van een nog te be palen datum aa.n mevrouw M. C. van As de Buck, als leidster van de openbare kleuterschool aan de Oranjestraat. Ten slotte stellen b en w voor de presentie gelden voor leden van de stembureaus vast te stellen op 20 en voor de plaats vervangende leden op 10. KAMER AANVAARDDE ONDERWIJSBEGROTING (Van onze parlementaire redacteur) De tweede kamer heeft dinsdag de be groting van onderwijs en wetenschappen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Tevoren had de kamer by zitten er opstaan met grote meerderheid het amendement verworpen van professor Witteveen (vvd), dat tot strekking had door een bezuiniging van byna 100 mil joen gulden de investeringen voor het wetenschappelijk onderwijs af te stem men op de geringere toeneming van het aantal studenten, die door verkorting van de studieduur zou ontstaan. De VVD, de staatkundig gereformeerden en de fractie van de Boerenpartij gaven hun steun aan dit amendement. Voorts besliste de kamer over een aan tal moties. De motie-Albering (kvp), me de-ondertekend door de onderwijsspecia- listen van PvdA, WD, C-HU en AR, werd zonder hoofdelijke stemming aan- vtiard. In deze motie werd de regering gevraagd haar visie te geven op het prioriteitenschema, dat haar voor de ko mende jaren voor ogen staat, met ver melding van de vermoedelijke financiële consequenties. Vorige week al had mi nister Diepenhorst de kamer toegezegd bij de aanbieding van zijn volgende be groting een inzicht te geven in een aan tal prioriteiten. Minister en staatssecre taris wilden zich echter niet binden aan een bepaalde volgorde bij verwezenlij king van die prioriteiten. De twee moties, ingediend door dr H. A. Schuring (c-hu), werden door de kamer afgewezen. De eerste motie, die de rege ring uitnodigde binnen een prioriteiten schema grote aandacht te schenken aan de noodzakelijke taakverlichting voor de hoofden van scholen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Behalve de C-HU- fractie, stemden de fracties van CPN, SGP en van de Boerenpartij voor. Met 92 tegen 43 stemmen verwierp de kamer de motie-Schuring waarin de re gering wordt uitgenodigd te bevorderen, dat door beperking van de studiepro gramma's de studieduur bij het weten schappelijk onderwijs wordt bekort. Vóór deze motie stemden de fracties van C-HU, VVD, SGP, Boerenpartij, de heer Jongeling van het Gereformeerd Politiek Verbond, alsmede dr A. M. Lucas (kvp). De vierde motie, ingediend door me vrouw Van Someren-Downer (vvd), waarin werd gesteld, dat een bedrag van 71 miljoen gulden in de begroting 1966 onverklaard is, werd met grote meerder heid bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de WD en de heer Harmsen van de Boerenpartij stemden voor de motie. By deze stemming viel het op, dat de heer P. Voogd van de Boerenpartij bleef zitten en dus in tegenstelling met zijn fractiegenoot Harmsen zijn steun aan de motie onthield. De rechtbank te Amsterdam heeft gis termorgen de 30-jarige havenarbeider L. K. uit de hoofdstad wegens mishan deling van twee van zijn kinderen, die daarbij zwaar lichamelijk letsel kregen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. Hij had één jaar met aftrek plus terbeschikkingstelling van de re gering tegen zich horen eisen. De man had in december vorig jaar zijn achttien dagen oude dochtertje aan een beentje opgepakt en met een boogje in bed gegooid. Daarbij was de baby tegen een schot terecht gekomen en had haar rechterdijbeentje gebroken. Met Pinks teren van dit jaar had hij z'n tweejarig zoontje Herman aan een arm uit de box getrokken, waardoor het kind een spi raalbreuk in het rechteropperarmbeen opliep. Het bestuur van de KNVB afdeling- Zeeland maakte in zijn officiële mede delingen bekend, dat het in de bedoe ling ligt binnen afzienbare tijd over te gaan tot het aanstellen van de heer H. L. Plompen te Middelburg als admi nistrateur van de afdeling. Ingaande vandaag (donderdag) zal de heer Plom pen, voorlopig als bureauchef, bij de KNVB-afdeling Zeeland in dienst tre den. Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde 704.958. Zij legden bruto 995.745. Voor prijzen kwam beschikbaar 328.596,De eerste prijs van 180.727,80 wordt door 42 feilloze voor spelers gedeeld. Bruto ontvangen zij 4.408,Voor de tweede prijs van 98.578,80 meldden zich 899 goede zenders, van wie 15 met twee "goed gevulde rijtjes, Per kolom wordt 107 uitgekeerd. De derde prijs leverde slechts 14,75 per goed ingevulde kolom op. Voor deze prijs van 49.289.40 kwamen 3277 deelnemers (61 met 2 en 8 met 3 goed ingevulde ko lommen) in aanmerking. (Advertentie) Het is nog niet te laat geef een platebon of geef een plaat. Toastjes Vanavond Het Engelse Liverpool heeft zich woens dagavond in Luik door een 21-zege op Standaard Luik geplaatst voor de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Ruim 35.000 toeschouwers zagen de En gelsen, die de eerste ontmoeting reeds met 3—1 hadden gewonnen, vooral na rust een uitstekende partij voetbal spe len. Voor de rust kon Standaard nog wel gelijke tred houden. De Belgen slaagden er zelfs in kort voor de rust (43e min) de leiding te nemen door een doelpunt van Claasen. Na de hervatting namen de Britten het spel volledig in handen en door Hunt en St. John werd het binnen zes minu ten (51e en 57e min) 21. OVER DE DUURDERE WONINGWETWONINGEN (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers (volkshuisvesting) en prof. Witteveen (VVD) hebben gisteren in de tweede kamer felle strijd geleverd over de 15.000 woningwetwoningen-B die op het bouwprogramma voor 1966 staan. De VVD verzet zich met hand en tand tegen de bouw van deze nieuwe soort duurdere woningwetwoningen en wil dat deze in de particuliere sector worden ge bouwd. Aan het eind van het debat, gister avond laat, speelde minister Bogaers zijn laatste troef uit tegen prof. Wit teveen. Hij stelde met grote nadruk flat de bouw van deze woningen een besluit van 't vorige kabinet waar in de heer Witteveen minister van financiën was. .Sterker nog', aldus drs Bogaers, .als de mededeling van het besluit aan de tweede kamer on dertekend zou zijn geweest door twee ministers, zouden dat zijn geweest minister Bogaers en minister Witte veen'. Vanmiddag zal over enkele moties wor den gestemd, maar minister Bogaers kon gisteravond rustig gaan slapen: zijn bouwprogramma is veilig. De WD had in eerste termijn een mo tie ingediend, waarin de bouw van wo ningwetwoningen-B ongewenst wordt genoemd. Vanmiddag wordt hierover ge stemd. De CHU, SGP en GPV steunen de VVD-motie, tegen verklaarden zich by voorbaat de KVP, PvdA, AR, PSP de communisten, zodat de motie geen kans heeft. De AR-fraetie voelt ook niet veel voor deze woningen die 5000 gulden duurder zuilen zijn dan de gewone woningwet woningen. Mr. Aantjes diende een motie in om in 1966 slechts 10.000 van deze huizen te bouwen, zonder dat daarmee wordt vooruitgelopen op de toekomst. Nadat de minister de 15.000 ,geen heilig getal' had genoemd en eventueel wel wat lager wilde mikken, deelde de heer Aantjes mee, dat hij er nog eens een nachtje over zou slapen of hij de motie zou handhaven. Trekt hij de motie niet in, dan kan hij zich verzekerd weten van de steun van de VVD en CHU, die verklaarden vóór te zullen stemmen als de eerder genoemde VVD-motie wordt verwor. pen. De andere fracties zijn tegen, zo dat de motie het vermoedelijk niet zal halen. Een andere motie van mr Aantjes maakt meer kans. Daarin vraagt hij de regering, de nieuwe soort woningen behoudens hoge uitzonderingen alleen toe te wijzen aan mensen die een goed kopere woning vrijmaken. Bovendien wil hij deze woningen onder zodanige voorwaarden laten bouwen, dat gelijkwaardige woningen in de sec tor woningwet-B en premie-A op vrij wel gelijke huren uitkomen. De K V P gaat hiermee akkoord, aldus haar woordvoerder dr Van Heivoort. De VVD en C H zullen ook voorstemmen als tenminste de VVD-motie het niet haalt. COMMISSARIS AAN MAALTIJD: ,12 MILJOEN UITNODIGEN' Tydens een maaltijd van provinciaal bestuur, brugmaatschappy en geno digden in de Korenbeurs te Goes, werden over en weer nog vele goede woorden gesproken. De commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, fungeerde als tafelpresident en heet te in het bijzonder de ministers SmaUenbroek en Suurhof welkom, alsmede de ambassadeur van Frank rijk. De heer Van Aartsen maakte enkele ironische opmerkingen over het ru moer, dat de laatste week her en der heeft geklonken rond de uitno digingen: .Iedereen meende dat hij aanwezig moest zijn, zo hebben we begrepen. Het college heeft overwo. gen om alle twaalf miljoen Neder landers maat uit te nodigen, op voorwaarde dat iedereen vijf gulden zou betalen, dat zou zestig miljoen zijn en in dat geval zouden we een end uit de kosten zijn geweest'. Ver volgens sprak de heer M. J. van Poelje, waarna de kamerheer in b d van de koningin, baron Collot d' Escury zich in zijn openhartige stijl tot de commissaris der koningin wendde. Hij verklaarde verheugd U zijn dat de heer Van Aartsen in Zee land commissaris was geworden. Minister Suurhoff bood namens de regering gelukwensen aan, dr C. N. M. Kortmann, commissaris der ko ningin in Noord-Brabant, sprak na mens zijn provinciaal bestuur. Hij hoopte dat de traditionele banden met Brabant zouden blijven bestaan ondanks de brug: ,naar ons loopt im. mers een tolvrije weg'. De heer A. G. A. Deerenberg sprak namens ge deputeerde staten van Zuid-Holland en de beer F. van Hattum namens de aannemers. Tenslotte spraken nog waarnemend burgemeester H. A. Koevoets van Zierikzee en de heer S. Jurriaans van Pierson, Heldring en Pierson. De directie, de commissarissen en de uitvoerder van de Oosterscheldebrug dineerden in de Campveerse Toren te Het is nog niet te laat geef een platebon of geef een plaat. MET vlaggen en vuur werk heeft Zeeland woensdag de opening van de Oosterschelde brug omlyst. Vooral in die plaatsen, die een of meer onderdelen van het officiële programma rondom de opening bin nen hun grenzen had. den. Maar niet alleen Kortgene en Zierikzee kreeg het moment van i vaste verbinding N oord-Beveland Sehouwen-Dui veland accent, ook in bij voorbeeld Middelburg en Goes werd er gevlagd. Middelburg groet Schou wen' riep in het centrum van Zeelands hoofdstad een met feestelijke vlag getjes getooid bord uit én in de Lange Delft zorgde een serie rood- wit-blauwe vlaggen voor extra feestfranje. Goes had ook naar die sfeer toegewerkt. Langs de rijkswegtraverse door de stad stonden woensdag en staan tot en met zaterdag op vijf ver schillende punten kerst bomen met tientallen vlaggen er omheen ge groepeerd. In het cen trum van de Ganzestad en bij het station is dat ook het geval. Dan is Goes ook vier dagen .lichtstad'. De Grote Markt staat in schijn, werperlicht en heel wat inwoners vooral ook langs de traverse hebben gehoor gegeven aan de oproep van het oi-ganisatiecomité: ,Maak van Goes vier dagen een lichtstad 's avonds en laat de gordijnen open'. Muziek en schoolkinde ren kwamen er in Kort gene en Zierikzee aan te pas. Ze stonden in beide plaatsen in dichte drom men aan de kant van de weg, toen koningin Ju liana er arriveerde. Al was het dan niet moge lijk de Schouwse school jeugd de eerste dag een rit over de nieuwe brug te laten maken, het be zoek van de koningin konden ze dank zij de financiële steun van de twee belangrijkste in dustrieën, de midden stand en de zes gemeen tebesturen wèl mee. maken. In Kortgene maakten ,EMM' en ,Wii- helmina' volop muziek bij de brugfestiviteiten. .Kunst en Eer' gaf aan de Schouwse kant acte de présence, samen met .Luctor et Emergo' Renesse. Kortgene had voor deze gelegenheid de kerkto ren, de molen, het raad huis en de silo ge ïllumineerd en Zierikzee had zijn flambouwen het Havenplein ontsto ken. Veel bezoek was er in beide plaatsen 's avonds tenslotte bij het vuurwerk. Kortgene leed het aan de aanleg steiger van het vroegere veer, in Zierikzee ge beurde dat aan de Nieu we Haven. Daar toonde men zijn vreugde over de nieuwe vaste verhïn- ding met eer daverend slotstuk: een vurige Oosterscheldebrug (Van onze Haagse redactie.) De posterijen voeren op het ogenblik een campagne om te bereiken, dat de twee grote jaarlijkse pieken voor de kerstdagen en voor oud en nieuw Iets naar voren worden verschoven. Hier toe bezoeken de voorlichtingsambtena ren de grote bedrijven en de grootge bruikers. Pers, radio en televisie worden ingelicht over de wenselijkheid dat het publiek de stukken voor die dagen tijdig post. op alle brievenbussen komen opwek kingen om tydig de brieven te bezorr gen en een soortgelijke leuze zal op alle postauto's prijken. Voorts zullen vier dagen lang de giro-enveloppen een opdruk krijgen, vinden de postbushou ders een verzoek tot medewerking in hun bus en brengen de vier grootste postkantoren een speciale stempelvlag aan in het stempel. Het publiek wordt maandag a s bovendien nog eens met het verzoek van de posterijen gecon fronteerd via een grote advertentie in alle dagbladen. Het doel van dit alles is tweeërlei: het publiek beter en vooral tijdig bedienen en het voorkomen, dat het PTT-perso- neel, vooral nu de kerstdagen maar twee zondagen opleveren, de 24e en de 31e tot zeer laat zal moeten werken. (Slot van pag. 1) waarna zij vannacht uil elkaar zouden gaan. De Gomini-0 zal vandaag r.aar de aarde terugkeren, waar het vllegdek- schip Wasp gereed ligt om bemanning en ruimteschip op te pikken. De Gemi- ni-7 met Borman en Loven keert zater dagmiddag naar de aarde terug. De be manning van dit ruimte vaartuig zal dan 3 4 dagen orri de aarde hebben ge cirkeld. Bewonderenswaardig De directeur van hel Geminipro- gramma, Christopher Kraft, heeft de vier Amerikaanse ruimtevaarder» .bewonderenswaardige mannen' ge noemd. ,Hun werk kon niet beter zijn. Het is een zeer grote dag in de ruim- tegeschiedcni-s.' Sir Eernard Lovell, directeur van Jo- drell Bank in Engeland, zei dat het vraagstuk van de landing van een mens op de rnaan nu zijn oplossing nadert. De mogelijkheid van manoeuvreren in de ruimte is nu aangetoond en men moet erop vertrouwen dat de Amerikanen in 1970 een man op de maan kunnen laten landen. De Franse professor Pierre Auger, hoofd van de ESRO, de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek, zei dat de eerste echte stap naar het doorvorsen van het zonnestelsel is gemaakt. ,Nu kan ploe gendienst in de ruimte mogelijk worden', zei hij. President Johnson zei dat de mens ,een stap hoger op de ladder naar de maan' is gekomen. Hij zei in een telegram aan James Web'o, hoofd van de NASA, dat de ruimtetriomfen niet alleen aan de VS maar aan de gehele mensheid toebe horen. ,Een revolutionaire vooruitgang op het gebied van ruimtevaart en een zeer be langrijke stap voorwaarts naar de oplos sing van het probleem van het rulmte- rendezvous: he koppelen van voertuigen die een baan om de aarde beschrijven', was het commentaar van prof dr Ir J. M. J. Kooy uit Breda, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Ruimtevaart en Academicien of The International Academy of Astronautics, op de ont moeting tussen de twee Amerikaanse ruimteschepen. Ir Kooy ziet deze ge slaagde ruimteontmoeting als een eer ste aanloop, een eerste oefening voor het grote Apollo-project, waaraan Ame rika thans hard werkt. Het is nog niet te laat geef een platebon °f geef een plaat. De brug gemist NTS, NEDERLAND I, 14.30—16.15 uur. De NTS-reportage over de opening van de Oosterscheldebrug heeft gis terenmiddag een uur en drie kwartier lang als een wat vreemdsoortig dier in de televisietuin rondgesprongen. Er zat helemaal geen kop en bijna geen staart aan het beestje, zodat alleen het rompgedeelte overbleef en dat had dan ongelukkigerwijze nog te kampen met (spijtig) veel technische storingen. Een grote NTS-uitzending als die van gisteren vergt ontzettend veel voorbereiding. Daar komen nog extra problemen bij. De omroepen hebben ieder voor zich goed op elkaar ingespeelde teams: de NTS moet het met mensen uit die verschillende teams doen. Dat zullen dan meestal mensen zijn, die op dat gewenste mo ment door hun eigen omroep gemist kunnen worden. Niettemin vragen wij ons af of bij een gebeurtenis met een nationaal karakter, met name voor het onderdeel presentatie niet op de beste mensen een beroep moet wor den gedaan. De presentatie was na melijk beslist onvoldoende. Frans van Houtert, die tot taak had het pro gramma aan elkaar te praten, was door de NTS-actualiteitendienst om praktische redenen aangezocht. Hij had immers de AVRO-reportage van vorige week in nauwe samenwerking .gedaan' met Ger Roos, die ook nu de regie voor zijn rekening nam. Van Houtert was dus niet bekend met de materie. Dat bleek tijdens de uitzen ding alleen maar uit het cijfermate riaal dat hij wist op te noemen. De uitzending kwam moeizaam van de grond en men moest kort na het be gin al naar Bussum overschakelen voor een verouderd stopfilmpje over de bouw van de brug. Het möment van die overschakeling was door de regisseur wat ongelukkig gekozen. Toen Bussum doorkwam, opende de koningin te Kortgene op eigen initia tief juist het nieuwe, speciaal op de brug gerichte, ANWB-kantoor. En daar was een rijdende camera bij.... Het experiment met de vliegende he likoptercamera was op zich zelf leuk, maar verder dan enkele goede shots kwam het niet. Bovendien werd deze camera steeds .doorgelaten' op mo menten dat er op de brug iets te doen was, dat close-ups nodig had. Zo was er bijvoorbeeld de storende inbreng van de helikopter tijdens het 'spelen van het Zeeuwse volkslied. Regisseur Ger Roos en zijn cameramannen zorgden bij dit alles wél voor uitste kende opnamen van bijvoorbeeld de werking van de basculebrug en de bedrijvigheid er omheen. Maar deze momenten waren té sporadisch. Het enige leuke onderdeel van de repor tage werd gevormd door de ingelas te interviews. Dat kwam bepaald niet door de spitse vraagstelling van Nielc Heizenberg, maar op de eerste plaats door de mensen, die hij wist te .strikken'. Gelukkig waren dat er veel; een enthousiaste wegenwachter die blij was nu ook in Schouwen aan de slag te kunnen, een minder enthou siaste visser, die bang was niet meer onder de brug door te kunnen, een persfotograaf, die niet helemaal te vreden was over de faciliteiten, een cameraman, de brugwachter en de brugwerkers van het laatste uur. Mi nister Suurhoff kwam mededelen pas in een zeer verre toekomst mogelijk heden te zien voor een totstandko ming van een vaste oeververbinding over de Westerschelde, een probleem dat even later door mr dr Mes als .hoogst urgent' werd bestempeld. Mi nister SmaUenbroek wenste tenslotte de Zeeuwen van harte geluk met hun .prachtbrug'. Een overzicht van het vervoerdersdefilé waarbij Fran3 van Houtert alleen maar wist te zeggen ,Hare majesteit is kennelijk geïnte resseerd' besloot de reportage. Op een enkel geslaagd interview en een leuke terugblik op de historie en de moeilijkheden van de veerdiensten na, zouden wij van deze reportage wil len zeggen .zonde van de tijd, mensen en de energie'. Zeeland. Zeeuwen en hun Oosterscheldebrug hadden iets beters verdiend. DD. O. NCRV, RADIO, 21.00 UUR. -lilversum en Bussum zijn niet be paald stilzwijgend aan de opening van de Oosterscheldebrug voorbij gegaan. De NCRV had er gisteren blijkbaar een dagje van gemaakt. AI in de ochtendeditie van de radio krant .Vandaag' was er een vraag gesprek met Middelburgs burgemees ter Drijber. 's Middags was er een reportageflits in .Variant', gevolgd door een rechtstreekse reportage van de opening. De avondeditie van .Van daag' bracht de vierde uitzending en 's avonds werd van negen tot tien uur een reportageklankbeeld •Brug naar het hart van Zeeland' uitgezonden. Er is de laatste tijd veel gezegd en geschreven over Zeelands nieuwste blikvanger. Iedereen is het erover eens dat er een periode is afgeslo ten. Het wat moet er nu gebeuren?' bleef echter in de meeste gevallen achterwege. Echter niet in het klank beeld van Goos Kamphuis en Jan Zindel. Met name Zeelands eerste grote toekomstproject, een vaste oeververbinding over de Westerschel de, werd uitvoerig besproken. Zindel en Kamphuis lieten in het avondprogramma een aantal Zeeu wen, of nauw met Zeeland betrok kenen aan het woord, die zulke uit eenlopende arbeidsterreinen bestrij ken dat een enorme differenti antwoorden bij voorbaat was kerd. Dit uitgaan van de visie van Zeeuwen in het Zeeland van nü lijkt ons de uitzending geeft ons gelijk de beste basis voor een programma over het Zeeland van de toekomst. Aan het woord kwamen achtereen volgens mr Drijber, die de ontslui ting van Middelburg en Walcheren schetste en ETI-directeur drs M. C. Verburg, die de Westerschelde een .barrière' noemde en het pontensy steem op de lange duur onhoudbaar achtte. ,Snel na 1971', antwoordde de heer Verburg op de vraag wan neer hij dacht dat de gewenrte ver binding zou komen. Drs K. Laans- ma, directeur van de Stichting Zee land, vreesde in de toekomst een groeiend verzet tegen de verdrijving van de stilte in Zeeland. Zeelands provinciale VW-directeur J. P. de rtegt verwacht een enorme invasie van vooral dagjesmensen. ,De afge laden touringcars zouden wel eens moeilijkheden kunnen geven'. De wa tersport zag hij als de voornaamste vorm van recreatie. Wethouder Pas- senier van Domburg dacht dat de toeristenstroom wel opgevangen zou worden door Schouwen. Goeree en Noord-Beveland en de landbouwer Melis vond de brug ,een goed idee, Mr J. L. Nieuwenhuis, directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland wees op de plannen met de dubbeldeksveerboten en het laatste woord was aan de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer G. A. de Kok. Hij wees op de vele verschil lende typen mensen, die samen het totaalbeeld van de Zeeuw maken en herinnerde aan wat de literator J. C. van Schagen uit Domburg schreef: .Zeeland is een land van kronkels en kringelingen'. In die kronkels en kringelingen moeten rechte lijnen getrokken worden', al dus de heer De Kok. .Maar daar de Zeeuw een duidelijk en rationeel toe komstbeeld voor ogen heeft, gaan we de toekomst met vertrouwen tege moet'. Het klankbeeld was niet spectaculair, gedurfd of iets in die aard. Er werd niet geëxperimenteerd en niets ge riskeerd. Het werd een vastomlijnd programma volgens de regels. Het was bovenal duidelijk en zal de luisteraars buiten Zeeland, beter dan de televisie dat 's middags deed, een juist beeld hebben gegeven van wat is gebeurd en wat te gebeuren staat. De radio is op zijn voordeligst over de brug gekomen. DD O. Advertentie Het is nog niet te laat geef een platebon of geef een plaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 15