|f100,-| |De Kledingbokser Najaarsveemarkt op Marktplein te Axel Lekkage in dak van de Schouwburg Middelburg WIN DAG Ook astma is een volksziekte Grootste oorzaak van arbeidsverlet AGENDA ZLM verhoogt de contributie SPAREN MET OVERHEIDS- PREMIE Bouwrijp maken ,Zuid 2' Goes: 347,145 INSTALLATIE VAN BESTUUR ASTMAFONDS ZWS.-VLAANDEREN MARKTBERICHTEN Vrij gemakkelijk te herstellen KERKDIENSTEN RAAD ST.-JANSTEEN GARANT VOOR LENINGEN LIEFDEHUIS Iedere koper a 189,- ef meer dingt mee, dus iedere dag een WAARDEVOLLE KANS VAN flOO,- ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 '/fSS©/ £e&UWS-VIsBndfSrQn PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 COMITÉ MIDDEN-ZEELAND VERENIGING TOT STEUN AAN NAF OPGERICHT Waarom de stichting het Neder lands astmafonds en de vereniging tot steun aan het Nederlands ast- maf onds er zijn? Omdat ook ast ma een volksziekte is'. Dat ver klaarde rar Jf. L Janssen Raay, voorzitter van de vereniging tot steun aan het Nederlands ast mafonds, gisteren toen hij in de Schakel te Middelburg het regio naal comité voor Walcheren en de Bevelanden van deze vereniging in stalleerde. Deze afdeling, die zoals dokter W. K. Schilling uit Middelburg namens het voorlopig comité uiteenzette als eerste ta ken ziet, het helpen bevorderen van het begrip over astma bij pa tiënt en publiek, en het helpen bevorderen van de financiële steun om het werk van het fonds mogelijk te maken, is samenge steld uit vertegenwoordigers van overheid, sociaal-medische zorg, maatschappelijk werk, ziekenhui zen. bedrijfsleven enz. Regionaal comitéleden zijn mevr. N. C. Lamaison van den Berg-Pondman, schoolarts, de heer G. If. de Waard, ad ministrateur-econoom van het Gast huis te Middelburg, zuster A. Vermaas, oud-wijkverpleegster, ir J. H. Mulock Houwer, directeur van de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen, burgemeester jhr mr L. P. Quarles van Ufford van 's Gra venpolder en ds H. M. Stratlng, Ned. herv. predikant te Goes. Mevrouw K. van Aartsen-Stap, de echtgenote van de commissaris der koningin, is bereid gevonden als ere presidente te fungeren. Mr Janssen van Raay noemde dit een primeur voor Zeeland, omdat mevrouw Van Aartsen de eerste commissarisecht genote die 't erepresidiaat op zijn nemen wilde. In alle andere afdelin gen zyn het overwegend echtgenoten van burgemeesters. In zijn toespraak herinnerde mr Jans sen van Raay er aan, dat volgens een definitie van prof Muntendam een volks ziekte de kracht en de produktiviteit van een volk in ernstige mate aantast. Recente cijfers hebben aangetoond, dat de astmaziekte, die een langdurige in validiteit tot gevolg kan hebben, voor komt by 6 tot 10 procent van de Neder landers, dat is rond 800.000 mensen. Astnia blijkt de grootste oorzaak van arboïdsverlet', aldus mr Janssen van Raay, ,en omdat het speciaal by kinde ren voorkomt is deze aandoening één van de belangrijkste oorzaken schoolverzuim'. Hij signaleerde een groot verschil met andere volksziekten: astma is bij het pu bliek betrekkelijk onbekend, terwijl de ze ziekte wat 'betreft de oorzaken en bestrijdingsmiddelen bij de medici nog vele vraagtekens oproept. De heer Janssen van Raay ging in het kort ook in op het ontstaan van fonds en vereniging. In het astmafonds zijn de stichtingen, verenigingen enz, die op dit terrein werkzaam waren, gebundeld; de voetbal toto heeft bij de oprichting een belangrijke rol gespeeld. Omdat door deze centralisatie het contact met de bevolking verloren dreigde te gaan, werd de vereniging tot steun aan het astmafonds opgericht, waarvan de afde lingen tot taak hebben voorlichting te geven aan publiek en vooral aan patiën ten, die deze zaak vaak fatalistisch op vatten, en steun te verlenen aan fond senwerving teneinde het onderzoek, dat thans nog in de kinderschoenen staat, een bredere basis te geven. Dokter Schilling wees er nog op, dat de behandeling van de astmaziekte een complexe zaak is, en dat het comité zal proberen zoveel mogelijk activiteiten te laten uitgaan van de gemeenten in Wal cheren en de Bevelanden. GELOK VOOR WARMTE Haarden, kachels en alle brandstoffen als kolen, olie en gas. SHOWROOM: Noordpoort straat 2, tel. 2093, Middelburg. VANDAAG Middelburg City: Geen alibi voor moord, 20 uur, 18 jaar: Electro: Les tricheurs, 19 en 21.15 uur, 18 jaar; Van Benthem Jutting: expositie van aquarellen en ou de landkaarten van Zeeland, de Neder landse en Belgische provincies, en an dere landen, 918 uur; café-restaurant St.-Jorls, Markt: expositie werken van Andries Minderhoud en Peter de Jong. 10—24 uur; hal Ontmoetingskerk: CJV- jongerengroep. gekostumeerde dansavond 20 uur; Schouwburg: Israëlische dans groep Sjalom. 20 uur: Vleeshal stadhuis: tentoonstelling pluimvee., sierduiven en konijnen. 1022 uur; Koorkerkcentrum! soosavond hervormde instuif, 8 uur. Vlissingen Alhambra: En de hel volgde hem na, 7 en 9 uur, 14 jaar; LUxor: De maagd van Neurenberg, 7 en 9 uur, 13 jaar; Concertgebouw: Johnny Walker Whisky Six en The Violets. 8 uur Souburg De Zwaan: .Nelis niet kietelen', door de hervormde jeugdraad. 8 uur. Westkapcllc Westkapelle Herrijst: uitvoe ring OKK. 8 uur. Nieuw- en St. Joosland verenigingsge bouw: instuif, 8 uur, Sint-Laurens verenigingsgebouw: dans avond instuif, 8 uur. Goes Grand: Winnetou, het grote opper hoofd, 19 en 21 uur, 14 jaar; Schutters hof: voorstelling jeugdcircus .Hogerop', 14 uur: Prins van Oranje: ledenverga dering NOB Wegtransport Zeeland. 9..20 uiir; A.J. Polder-dorpshuis: uitvoering muzielcvereniging .Concordia", 19 uur. Terneuzen Luxor: Ook uw dochter is Ir, gevaar, 8 uur, 18 jaar. Oostburg Ledc-llhcater: Niemand ontkomt zijn noodlot, 8 uur, 14 jaar; Katholieke Kring: provinciale tentoonstelling lconij tien, hoenders, sierduiven en cnvlaars 106 uur; gereformeerde kerk: jubileum uitvoering Soli Deo Gloria, 7.45 uur. Axel Het Centrum: Invasie 1944, 3 uur, 14 jaar; openbare leeszaal: expositie ke ramiek H. A. Kroonder. gemeentetoren: beiaardconcert door de heer P. C. Brakman, 34 uur. Bergen op Zoom Roxy: Operatie Cros- bow, 6.4-5 en 9 uur, 14 jaar. FOOR ACHTTIENDE MAAL Wethouder van Bendegem verrichtte de opening Donderdag is op het marktplein te Axel de traditionele najaarsveemarkt gehou den. In verband met de afwezigheid van do hurgemeseter verrichtte wethouder C. van Bendegem namens het gemeentebe stuur de officiële opening van deze acht tiende jaarmarkt. In zijn openingswoord betoogde de wet-; houder, dat het gemeentebestuur steeds; gaarne medewerking verleent, omdat' een goede jaarmarkt bijdraagt aan de levendigheid van Axel. ,Wij staan op het standpunt, dat de Axelse midden stand hier ook weer een graantje van meepikt', aldus de heer Van Bende gem. Tot slot wenste spreker het comi té met de hard werkende secretaris, de heer Iz. de Feijter Wzn een goede jaarmarkt toe. Voordien had de waar- nemendvoorzittër van de jaarmarkt commissie, de heer L. de Regt uit Axel, namens de organisaties van land bouwers, slagers, vee- en varkenshande laren allen hartelijk welkom geheten. In zijn toespraak zei de heer De Regt, dat in verband met het uitbreken van de gevreesde ziekte van mond- en klauwzeer, in de provincie Noord-Bra bant strenge maatregelen genomen wer den, zodat het er eerst op leek, dat de Axelse najaarsmarkt niet door zou gaan. ,Maar gelukkig is de provincie Zeeland voor deze ziekte gespaard gebleven, zo dat deze markt tot groot genoegen van Wielrijder gewond bij botsing met aiito Donderdagmorgen omstreelcs acht uur is op de Hulsterseweg te Axel een per sonenauto, bestuurd door F. D. uit Bode- :raven, ingereden op een voor hem ril lende wielrijder, de heer E. van H. uit St. Jansteen. Beiden reden in de lich ting Axel. Van H., die een vrij ernstig: beenwond opliep, moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. AXEL Sint in .Zorgvliet' Middelburg City: Geen alibi voor moord, 20 uur, 18 jaar: ktndermatinee: Prins zonder vrees, alle leeftijden, 14.30 uur; Electro: Duel in Texas, 15.30 en 19.30 uur, 14 jaar: café-restaurant St.-Jorls, Markt: expositie werken van Andries Minderhoud en Peter de Jong, 10—24 uur: Vleeshal stadhuis: tentoonstelling pluimvee, sierduiven en konijnen, 1018 Vlissingen Alhambra: En de hel volgde hem na, 3, 7 en 9 uur, 14 jaar: Luxor: De maagd van Neurenberg. 8 uur, 18 jaar; De schat in het zilvermeer, 3 uur, 14 jaar: La Cave: The Shazams, 2 uur. Gors Grand: De schat in het zilvermeer, Winnetou, hol grote opperhoofd. 19 e 21 i I Jaar, i dochter is in ar; De onover- ir. alle leeft ij- Tcrneuzcn Luxor: Oolc gevaar, 5 en 8 uur, 13 winnelijke zeven, 2.30 Oostburg Ledelthcater: Niemand ontkomt zijn noodlot, 2, 4,80 en 3 uur, 14 jaar. Axel Het Centrum: Invasie 1944, 3 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: Operatie Cros- bow, 4.30, 6.45 en 9 uur, 14 jaar: Kissing cousins, 2.30 uur, 'alle leeftijden. Traditiegetrouw heeft ook dit jaar de afdeling Axel van de bond van 'platte landsvrouwen de St.-Nieolaasavond in het rusthuis .Zorgvliet' te Axel verzorgd. Dinsdagavond bezochten de sint en zwarte Piet de bejaarden. Nadat de heer Geuze, vader van .Zorgvliet' een wel komstwoord had gesproken in de vorm van e'en gedicht, waarin hij het voorbije jaar releveerde, hield de sint zich gerui me tijd bezig met het uitreiken van de geschenken. De zieke bejaarden kregen later bezoek van de goedheilig man. De heer Cordu- wener uit Axel bespeelde tijdens de ge zellige bijeenkomst voor de bejaarden het orgel. Aan het eind sprak de heer Geuze "een dankwoord uit in dichtvorm. DOKTERSDIENSTEN ZËEDWSCII-VLA ANDEREN Terneuzen: dokter J. J. J. van de Griek, Scheldekade 27. tel. 2020; Oostburg en Aar- denburg: dokter J. A. van Hof. Aardenburg. tel. 01177—366; Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke: dokter J. H. M. Luekefeer. I.Tzen- dljke, tel, 01176366; Zuldzsnde, Cadzand, Sluis en Retranchement: dokier J. W Beolt, Zuidzande, tel. 011702424; Broskens, Groede en Sehoondijke: dokter A. C. Ossewaai-de, Breskens, tel. 01172566; Axel: doK'.er K, Boor, Noordstraat 8, tel. 666. Apotheek Terneuzen: Ilamnnn. Noo'dsir. 69, telefoon 2060. DIERENARTSEN Mldtlen-Zeeuwsch-Vlaanderen: J. F. de Haas. Zaamslag, tel. 01153366: West-Zeeuwscte- Vlaanderen: dokter H. H, F. M. van de Vij ver, IJzendijke, tel. 01173—388 (bgg 01152— 232). Wijkverpleging Wcst-Zeciiwsch-Vlaanderen: zuster R. Derksen. Oostburg, tel. 01170—2367 (bgg 008). de veehouders en handelaren wel door gang kon vinden', aldus de heer De Regt. verder bracht de waarnemend voorzitter ter sprake, dat door het uitbreken van de veeziekte en de toegepaste maat regelen ter voorkoming van uitbreiding de handel de laatste tijd niet zo erg vlot ging. .Gelukkig was er op de grote Rotter damse veemarkt in 't begin van deze week enige opleving te bespeuren, hetgeen ongetwijfeld een stimulans voor de handel hier vandaag op deze markt betekent. Ongetwijfeld zal dan ook het vee, dat via deze markt zijn weg naar de consument aanvangt de goede naam die het Land van Axel zich op dit gebied heeft verworven ge stand doen', aldus de heer De Regt. Speciaal dank bracht hy aan het ge meentebestuur voor het subsidie en de verzorging van het terrein, met aan het hoofd van de dienst ge meentewerken en zijn personeel. Tot slot betuigde hij zijn dank aan de rijks politie voor de medewerking bij hand having van de goede orde en de rege ling van het verkeer, als ook aan de Axelse dierenartsen, de heren Jansen en De Putter voor hun veterinaire arbeid. De kwaliteit van het aangevoerde vee was goed, Kwantitatief betekende de aanvoer echter geen record. De handel kenmerkte zich door een levendig ka rakter. Wethouder Van Bendegem reik te aan de eigenaren van de bekroonde dieren de prijzen uit. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft in de algemene vergadering te Goes besloten om de grondcontributie op te trekken met een bedrag van 2,50 per lid. Voor leden komt die thans op dat noodzakelijk. ,We hebben meer geld nodig voor ons Zeeuws Land- en Tuin bouwblad' stelde de voorzitter Ir M. A. Geuze. De begroting van de ZLM sloot met een bedrag van 393,750. De vergadering hechtte er stilzwijgend haar goedkeu ring aan. Er werden ook nog enkele sta tutenwijzigingen aan de orde gesteld. Zo kwamen er aanpassingen in behan deling voor wat betreft de benoeming van twee vice-voorzitters. Er waren en kele nieuwe artikelen toegevoegd met betrekking tot de instellingen van de ZLM als de Coöperatieve Vereniging Boekhoudbureau en Accountantskan toor, het Grond, Pacht- en Taxatiebure au en de Onderlinge Verzekerings Maatschappij. Een andere statutenwijziging had be trekking op de benoeming van een ere voorzitter: sinds zijn afscheid ir M. A. Geuze. Er werden aan het begin van de verga dering nog enkele mededelingen gedaan met betrekking tot een nieuwe sane ringsregeling ,2' in het kader van het O- S-fonds. Ter toelichting daarop stelde de heer Geuze dat de beëindiging van een bedrijf voortaan niet meer al leen zal zijn gebonden aan voorwaarden als leeftijd en inkomen. Eigenaren pachters kunnen in het licht van nieuwe saneringsmaatregel hun grond inleveren en daarvoor 10 maal de pacht waarde ontvangen. De oude regeling van de ruil- en herverkavelingsgebieden wordt alsdan van toepassing. Overi gens maakte ir. Geuze de ZLM-ers er nog op attent, dat het wel wat tijd zal kosten eer de regeling in de praktijk goed werkt. ,Laat men er rekening mee houden dat het bouwland van gegadig den het komend jaar nog dient te wor den geëexploiteerd.' De regeling treedt per 1 januari in werking. Aan alle spaarregelingen van de overheid verleent de Vlissingsche Nutsspaarbank haar medewer king. Wij lichten u gaarne in om trent de mogelijkheden. VLISSINGSCHE NUTSSPAARBANK VLISSINGEN Coosje Buskenstraat 145 Bonedijkestraat 161 (bijkantoor). VEILING .WALCHEREN' GA 10 december. Jonathan 75-80 50—51, 70-73 45. 65-70 35—51, 60-65 46, 2 D 16—32, 3 grol 22—26, 3 fijn 15—22, kroet 14. Conference 55-60 65—68, 3 grof 48, 3 fijn 46—49, kroel 11. Cox Orange Pippin 60-f55 60. 55-60 27 2 D 28. Comtesse de Paris 60-65 39, 55-60 29, 3 grof 35. Winston 65-70 50, 60-65 43—56, 55-60 31, 3 grof 27. Goudrenetten 80 op 5667 75-80 57 67. 70-75 47—53. 65-70 41—42, 2 D 33—35. 3 grof 40, 3 fijn 31, kroet 20. Golden Delicious 80 op 71—75, 75-80 57—67, 70-75 46—66, 65-70 53— 62. 60-65 26—54, 2 D 39—41, 3 grof 4546, fijn 17—39. Saint ïtemy 60-65 55 3 grof 62— 63, kroet 46. Gieser Wildeman 60-65 73, 55-60 58—60, 2 D 44—56, Zoete Ermgaard 60-65 48 Groenten: Boerenkool 2133. Rode kool 34 52. Savooiekool 32—56. Witte kool 20- 28. Sla, glas 1017. Andijvie, gewoon 51—99. Idem kas 87—127, Veldsla, glas 23—188. i»re) 35— 52. Uien 10—21. Kroten 27—23. Knolselderij 3438. Blauwkoprapen 1115. Selderij per kg 1657. Wijnpeen 1120. Aardappelen, grote B 17—18 Meerlanden!, grote 17. Tomaten C 2 60, Spruiten, geschoond A 87123, B 60—103. C 33—65. Witlof A 2 123—147, E 2 91—128, B 1 117. Rammenas 7. Waspeen 52, Aardappelen: bonken 2122. Koopmans Blauwe, grote 16—20. Spreekbeurt voor Z V U Voor een groot aantal belangstellenden werd dinsdagavond door de stichting Zeeuwse volksuniversiteit in hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg een spreekbeurt gehouden door de' heer prof dr M. J. G. Mmnaert. hoogleraar aan de universiteit te Utrecht. Spreker kreeg met zijn c derwerp: ,De mogelijkheid van leven ui het heelal' veel aandacht van zijn ge hoor, waaronder deze maal ook een aan tal leerlingen van middelbare scholen uit de streek. De boeiende en interessan- tejezing werd met lichtbeelden toege- Autobotsing Woensdagavond omstreeks half botste A. C. C. S. uit IJzendijke met zijn personenauto in de Lagestraat te Oostburg tegen een onverlicht gepar keerd staande bestelauto van R. P. A. J. de R. uit Aardenburg. Door deze aanrijding werd de bestelauto het trot toir opgeduwd en beschadigde de voor deur van de woning van P. J. van Hal. IJZENDIJKE Biljartdemonstratie Op verzoek van de biljartvereniging ,La Porte d'Or' be IJzendijke komit zaterdag om 8 uur in het clublokaal bij de heer P. Provoost de veelvoudige kampioen Henk SchoLte een biljartdemonstratie gelven met als tegenspeler Theo Plat- jouw, houder van alle Zeeuwse records. B en w van Goes hebben het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan ,Zuid 2, onderhands aanbesteed aan de fa Boone en Besuyen te Goes. Deze firma heeft ingeschreven voor 173.638, zo schrijft het college aan de raad in een voorstel om te besluiten het karwei op te dragen aan deze firma. Met de door de ge meente beschikbaar te stellen bestra tings- en rioleringsmaterialen 151.509) en de voorbereidingskosten en kosten van toezicht 22.000) komt dit werk in totaal op 347.145. Dat is ongeveer 20.000 beneden de door ge meentewerken opgestelde kostenbegro- ting van 376.300. Door oud-commissaris mr Cramer Start van werk m januari as Mr J. Cramer, oud-commissaris der ko ningin in Drente, heeft vrijdagavond in het gemeentehuis te Terneuzen het be stuur van de afdeling Zeeuwscli-Vlaan deren van de vereniging tot steun aan het Nederlandse Astmafonds geïnstal leerd. Mr Cramer is voorzitter van die landelijke organisatie. Oud-notaris J. Mys uit Oostburg, heeft zich bereid ver klaard het voorzitterschap van de Zeeuws-Vlaamse afdeling op zich te ne men. Verder maken deel uit van het bestuur mevrouw E. Rijpstra-Knook (Terneu zen), mevrouw L. Hoorman-Silvester (Axel), dokter H. J. S. Timmer (Cad zand), deken J. A. A. van Mechelene (Terneuzen), burgemeester M. G. M. van Berckel (Aardenburg), P. J. Huijbrecht (Terneuzen) en dokter M. Jongsma (Hoek). Het ligt voorts in de bedoeling nog één of meer vertegenwoordigers (sters) van kruisverenigingen uit te no digen in het bestuur zitting te nemen. In de loop van januari aanstaande zal het bestuur in vergadering bijeenkomen om de beginwerkzaamheden te bespre ken. De gedachten gaan uit naar slechts één afdeling in Zeeuwsch-Vlaanderen indien daartoe behoefte bestaat met correspondentschappen in de gro tere woonkernen. Men kan zich afvragen waarom er een astmafonds moet worden opgericht, zo zei mr Cramer tot de bestuursleden en enkele genodigden. Zijn antwoord daar op liet aan duidelijkheid niets te wen sen over. Twintig procent van het ar beidsverzuim en twaalf procent van de invaliditeitsgevallen wordt veroorzaakt door één van de vormen van deze ziek te. Het aantal mensen in Nederland, lij dend aan deze ziekte, bedraagt 800.000. Reeds vroeger hebben allerlei organisa ties, verenigingen en dergelijke, zich met het probleem beziggehouden, maar het ontbrak in Nederland aan een over koepelend orgaan. Dat kan nu om een voorbeeld te noemen optreden als gesprekspartner met het ministerie van volksgezondheid. Het fonds houdt zich op haar gebied bezig met een groot aantal vraagstuk ken, krijgt regelmatig verzoeken om hulp en omdat astma een volksziek te is dient een algemeen belang. Ui teraard heeft men bij al die zaken steun nodig, van de overheid, van particulie ren en van het bedrijfsleven. Mr Cramer sprak de hoop uit, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen de schouders on der dat belangrijke werk zal zetten. Na mens de vereniging wenste hij de be stuursleden veel succes. Burgemeester mr H. Rypstra, die in de raadzaal als gastheer fungeerde, toonde zich verheugd de oud-commissaris, on der wie hy in Smilde zo prettig heeft ge werkt, nu als gast in Terneuzen te mo gen begroeten. Promotie-degradatie bridge-sociëteit De bridge-sociëteit .Oostburg' hield op de deze week gehouden clubavond voor de leden promotie- en degradatiewed strijden. De uitslagen hiervan waren: Groep A: 1. echtpaar Z. C. Risseeuw, 53 punten; 2. R. Belderok-A. van Hijfte 39; 3. A. van Male-C. de Snoo 38; 4. J. Casteleijn-P. v. d. Plas 35; 5. mevr. K. Belderok-mevr. F. Brevet 32; 6. W. van Veen-R. Verstraeten 28 (degradatie naar B7. echtpaar L. W. Rosenkranz 27 (degradatie, naar B). Groep B: 1. echt paar F. Kareis 44 (promotie naar A); 2 K. Belderok-J. A, Neve 42 (promotie n'aar A); 3. mevr. R. Verstraeten-mevr J. Rosseel 41; 4. P. Ouweneel-A. J. Ver straeten 39; 5. echtpaar W. Klerks 38 degradatie naar C)6. F. Brevet-F. van Hee (degradatie naar C). Groep C: 1. echtpaar Ph. A. de Vuijst 20 (promotie naar B); 2. echtpaar J. Oosterbaan 20 (promotie naar B); 3. mevr. J. Risseeuw -mevr. C. Drenth 19; 4. echtpaar J. A. Faas 16; 5. mevr. A. Christiaansen- mevr. A. Masclee 5. Besloten werd ook dit jaar weer, op een nog nader vast te stellen datum, een kerst-drive te houden. Afvoer verstopt, foute loodaansluiting Storm en regen hebben donderdag niet alleen buiten de Middelburgse stadsschouwburg huisgehouden, maar ook binnen in het gebouw enige consternatie veroorzaakt, Het bleek namelijk, reeds voordat de voorstel ling van Het dagboek van een gek: door I-Ienk van Ulsen voor de stich ting Algemene Kunstkring Middel burg begon, dat het dak van het to- neelhuis regenwater doorliet. Lek- kages werden bovendien geconsta teerd bij de ramen van het boven- en benedenrestaurant en van de foyer, welke ramen aan de Molcnwaterzijde uitkomen. De heer J. Geschiere, de hoofd aannemer van de schouwburg- bouw, zette ons desgevraagd uit een, dat de lekkage, op het dak van het teneelhuis veroorzaakt if door bladeren, die de afvoerpij- Een verstopten, alsmede door eén leine fout in de loodaansluitin- gen bij de gevel. De heer Geschiere verzekerde, dat deze mankementen vrij ge makkelijk te herstellen zijn. De lekkage deed zich voor in de bui tenmuur aan de Molenwaterzijde bo ven de trekken var. het toneelhuis en de belichtingsinstallatie. Het doorko mende regenwater viel daarbij ook op de schakelkast van de installatie, zo dat het bedieningspersoneel aanvan kelijk bevreesd was voor complica ties. Nadat de aanwezige brandweerwacht overleg had gepleegd met zijn chef in de brandweergarage, werd een PZEM-technicus gewaarschuwd. De ze verzekerde, dat de voorstelling rustig kon doorgaan zonder dat men bevreesd hoefde te zijn voor onge lukken. Ook tijdens de voorstelling lieten vooral de wind en indirect ook ZONDAG 12 DECEMBER 1965 Ned. Herv. Kerk: Aardenburg 11 ds Balk (HA); Axel 10 en 2.30 ds Pennings: Biervliet 10 d3 Keiling; Breskens 10 ds Spaans (HD), 6.30 ds Spaans; Cadzand 10 ds Luuring; Driewegen 7 ris Poelman- Hoek 10 en "2.30 ds v. Meeuwen (2.30 HD); Groede 10 ds Bartlema; Hoofd plaat 10 eerw hr Begeer; Hontenisse 9.30 ds Gramsbergen; Hulst 10 ds v. d. Vlugt; Nieuwvliet 9.30 ds v. Hoogstra ten; Oostburg 9.30 ds v. Drunen; Philip pine 11 ds Stern; Retranchement 9.30 ds Balk (HA); Sas van Gent 9.30 ds Stern, 7.30 ds Gispen; Schoond. 10 ds. Brink man (HD); Sluis 9.30 mej da de Nee- ling; Sluiskil 9.30 en 11 ds Ruis; St.-An- na ter Muiden 11 mej da de Neeling; St.- Kruis 2 ds Balk; Terneuzen, Grote Kerk 10 ds Poelman, 7 ds v. d. Vlugt; Goede Herderkerk 10 ds. Scholten; Waterland kerkje 10 ds Bergsma; IJzendijke 11 ds v Hoogstraten; Zaamslag 10 ds Becht, 2.30 ds Gramsbergen; Zuidzande 10.30 ds v. Drunen (HA). Geref. kerk: Aardenburg 10 en 3 ds Oostrum; Axel 10 en 3 ds de Jonge; Breskens 10 en 3 ds v. Wilgenburg; Hoek 10, 2430 ds Gispen; Oostburg 10, 2.30 ds Paksy; Terneuzen 10, 4.30 ds Berger; Schoondyke 10 2.30 ds Hoogerwerf; Zaamslag 10 en 8 ds den Boer; Zoutespui 10, 3 ds Verschoor. Geref, gem: Axel IQ, 2.30 leesd; Oost burg 9.45, 2.15 leesd; Terneuzen 10, 3 leesd. Oud Geref. gem: Oostburg 9.30 en 2.30 leesd. "rij Evang. Gem.: Breskens 9 drs v lolen; Cadzand 9 ds Praas; Nieuwvliet 10.30 drs v. d. Molen; Retranchement 1,0.30 ds Praas. Verg. der gel: Breskens 10, 5.30 dienst. Geref. kerk vryg: Oostburg 10, 2.30 ds v. Dijk. Chr. geref. kerk: Zaamslag 10, 2,30 ds P. Sneep. Leger des Heils: Terneuzen 10,. 7,30 sk. Ned. prot. bond: Terneuzen 10.30 ds Bierman. Volle Evang. Gem. Terneuzen 10 dienst. Ger. geni. in Ned: Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesd; Oostburg 10 en 3-leesd; Hoek 9.30 en 2 leesd. Evang. Luth. Kerk: Groede 9.30 kand. Mudde. de regen acteur en publiek niet met rust. Henk van Ulsen was ongeveer een kwartier bezig toen tijdens een geweldige windstoot rond het toneelhuis een dreunende slag gehoord werd. Vermoedelijk is het de buitendeur geweest, die door de luchtstroom dichtsloeg; de rookluiken boven in de toren waar men ook de oorzaak ver moedde, waren namelijk gesloten. Na de dreunende slag verzekerde Van Ulsen het publiek op deze wijze niet verder te kunnen spelen. Enkele minuten later zette hij de voorstel ling toch voort en de weergoden wa ren hem tot het einde toe gunstig gezind. Zeelands toneeladviseur Toine van Bergen verzekerde ons, dat niet in eerste instantie de regen en de slag er oorzaak van waren, dat de acteur uit zijn concentratie raak te, maar het feit, dat verschillende mensen uit het publiek meenden zich met de lekkages te moeten bemoei en, waardoor op het spcelgedeelte van het toneel een geroezemoes van stemmen doorklonk. VEILING ZUID-HOLT,. EILANDEN. 9 december. Aardappelen 15'22: andijvie 73 —1113; boerenkool 26—33; gele kool 26—41; groene kool 31—41; rode kooi 27—36; grote pc-en 2025; peterselie 2337: BvlderlJ 16 26; prei 3247sla 1 A 16—25; 2 A 13—15: spruiten 1 A 84115, 2 A 6768. 1 B 67, 2 B 4850; uien 11—20, gesch. 20—27: witlof 1 A 147—157. 2 A 124—148, 1 B 138—148, 2 B 125—135. aanvoer 28 ton. Kc-rstvelling 1965. Fruit los in kisten aangevoerd: Golden Deli cious 1 AA 75—78. 1 A 65—73, 1 B 66—72, C 57—58, aanvoer 15 Ion. Coxs Orange Pip pin i AAA 115—118, 1 AA 110—111, 1 A 93— 94, 1 B 67—71, 1 C 42—53, aanvoer 14 ton. Biaclt Ai lean te 210250. Verpakt fruit: Coxs Orange Pippin I AAA A 33:41441 AAA 122—132, 1 AA 99—117, 1 A 84—103, 1 B 66—79, aanvoer 33 ton. Glorie van Holland 1 A 75, 1 B 68. 1 C 60—01. aan voer 1,5 ton. Golden Delicious i AAA 81— 99, 1 AA 76—95. 1 A 73—80. i B 63—69, aan voer 21 ton. Goudrenet 1 AA 73—93. 1 A 69 86, 1 B 59—62, 1 C 47—57, aanvoer 20 ton. Jonathan 1 AA 72—80, 1 A 62—80, 1 B 50—75, 1 C 4754, aanvoer 11 ton. Doyenne du Co- mice 1 AA 142—151, A 330—136. 1 B 126— 136, 1 C 116—135, aanvoer 10 ton. Leglpont 1 AA 75—103, 1 A 73—107. 1 C 65—71, aan voer 6 ton. Conference 1 AA 3690, 1 A 8088, 1 B 7587, aanvoer 5"tón. VEILING KAPELLE 10 december. Industrie- en exportvellmg. Appelen: Goudrenetten 1 85 66, 1 30 56, 1 73 54, I 70 46. 1 65 39 2 80 5i, 2 75 49, 2 70 42, 2 65 37—38, 2 D 27—23, 3 grof 31—34, 3 fijn 25. Jonathan 1 75 CI, 1 70 62, 1 65 53, 1 60 40— 45, 2 75 45, 2 70 45—53, 2 65 44—47, 2 60 39— 40, B 2 70 31—31. B 2 65 34—35, B 2 60 32—35, 2 D 23—24, B 2 D 20, 3 grof 25—29, B 3 grof 24—27, 3 fijn 17—21. Cox Orange Pippin 1 75 1,08, 1 70 1.02—1,05. 1 - 65 79—84, 1 60 62—63, 1 55 44 2 60 49 2 55 41, 3 grof 37—46, 3 fijn 25—29. Gelden Delicious 1 80 65—73, 1 75 66— 73, 1 70 66—73, 1 65 62—65, 1 60 50—58 2 30 61—68, 2 75 60—67 2 70 61—68, 2 65 52—CO, 2 60 42—53, 2 D 25—30, 3 grof 4153, 3 fijn 25—36, kroet 22—27, Spencer 1 75 67—69, 1 70 61—66, 1 (5 53, 1 60 40, 3 grof 36, 3 fijn 25. Zoete Ermgaard 1 60 61—64, 1 55 36—38, 2 60 52—54, 2 55 25—33, 2 D 19—22, 3 fijn 14—15, kroet 6. Sterappel 2 55 28, kroet 6. Goudrenetten, ge kleurd I 85 63—70. 1 80 81—67, 1 75 55—60. 1 70 49—51. 1 65 40—51, 2 80 53—55, 2 75 49— 51, 2 70 4 6. 2 65 38. Rode Goudrenetten 1 80 65, 2 80 49, 2 75 50, 2 70 42. Lombards Calville 1 80 53—54, 1 75 55, 1 70 52, 1 65 44, 1 60 33, 2 70 41. 2 65 38. 2 60 30, 2 D 25. 3 grof 34, 3 fijn 23, Winston 2 55'24. Kroetappelen 26,60. Kroet Jonathan 23. Peren: Zwijndrechtse wijnpeer 3 65 29, 3 60 18, 3 55 16, 3 50 10. Conference 2 65 6663, 2 60 61—65. 2 55 54—59, 2 D 35—41. 3 grof 56, 3 fijn 3136, kroet 9. Conference rijp 2 85 57, 2 60 57, 2 55 51. Saint Remy 1 30 53. 1 70 61— 64, 1 60 63, 2 70 61—63, 2 60 53—61, 2 D 44, 3 grof 5359, 3 fijn 4349, kreet 1624, Com- tesse de Paris 1 60 37 2 70 39, 2 65 36, 2 60 30—32, 3 grot 29. Gieser Wildeman 2 60 73. 2 55 63, 2 D 20—35, 3 grof 30, 3 fijn 7. Groenten: Uien 3,50—3,50. Knolselderij 2 12. Prei 37. Spruitkool afwijkend 29. VEILING BERGEN OP ZOOM 10 december. Sla 1023. Breekpeen B20. Rode kool 39—48. Witte kool 22—26. Boeren kool 1926. Savooiekool 1427. Spruiten 39 —64. Witlof 20—1,62. Prei 20—38. Uien B—13. Bosselderij 1,431,50. VEILING WZB GOES 10 deoember. Groenten: per stuk: Knolselderij met groen 1 2628. Per bos: Selderij 15. Per kg: Aardappelen, grote 21, 35-50 1214. Spruiten A 1 33—100, A 2 93, B 1 64, B 2 72— 75. afwijkend 43—47. Witlof A 1 177—180, A 2 130, B 2 123, afwijkend 66. Prei A 1 42. A 2 3436. Breekpeen B 2 29. afwijkend 610. Knolselderij 2 15. Veldsla 2 60—62. Uien I 25. Groene savooiekool 1 47. Witte kool 2 25. Rode kool 1 3443. 2 29, B 1 22. Boerenkool 1 -32—36. VEILING TERNEUZEN 10 december. Per 100 stuks: Glassla 1 22,30— 23,80, C 12—14,30. Per kg: Andijvie 2 25—47, Rode kool 17—30. Savooiekoo! 23—39. Witte kool 22. Breekpeen B 2 1318. Prei A 2 33 46, B 22—26. afwijkend 15—17. Spruiten B 103, B 2 72—103. Golden Delicious 1 80 64— 67.50. 75 67—72, 70 65,50—70,50. 63 59,50—62, 60 35—46, 3 grof 42—52, fijn 20—30, 2 D 25, kroet 1626 Jonathan 3 grof 2930, 2 75 39— 51, 70 43—14 65 35—42, 60 35—35,50. Goudre netten 1 89 59 -80, 75 60—60,50, 70 50—50.50, 65 44, 3 grof 37—38, fijn 25, 75 49, 60 40—42. Bouw nieuw bejaardentehuis Hulst Samen met gemeenten Hulst en Clinge ,Niet alleen het bestuur van de stichting r-k Liefdehuis uit Hulst maar ook de ge meenteraad van St-Jansteen staat met (lc rug tegen de muur'. Dat was de mening van de gemeenteraad van St-Jansteen tijdens de donderdag ge houden vergadering toen het ging over het verzoek van het r-k LiedehuLs te Hulst aan de gemeenteraad van St-Jan- steen zich samen met de gemeenten Hulst en Clinge garant te stellen voor de door deze stichting te sluiten leningen ten behoeve van de bouw van een nieuw bejaardentehuis te Hulst. Er was voor dit agendapunt geen voorstel van b en mdat burgemeester mr J. I. M. Reu meedeelde, men in het college van mening verschilde. Ds voorzitter van dé stichting, deken A. Koopmans uit Hulst en de secretaris- penningmeester dr ir J. Wolff waren tij dens de raadsvergadering aanwezig om een toelichting te geven op de plannen. Met algemene stemmen besloot de raad daarna de gevraagde garantie te verle- De raad keurde zonder hoofdelijke stem ming het voorstel goed de ontruimings- termijn van de onbewoonbaar verklaar de, maar nog niet ontruimde woningen aan de Oude Dreidijk, de Hoofdstraat en de Roskamstraat met een jaar te verlen gen. Hetzelfde was het geval met het foorstel tot wijziging van het raadsbe- iluit van 21 december 1964 over de bij lrage uit de gemeentekas aan het r-k kerkbestuur van de parochie van de H. Johannes de Doper te St-JJansteen in de kosten van het exploiteren van een schoolbus. De heren R. van Acker en G. Engels maakten bezwaren tegen voorgestelde vergoedingen voor werkzaamheden aan de r-k jongensschool aan de Wilhelmina- straat, die door de gemeente zouden moeten worden betaald. Deze heren voer den aan, dat deze werkzaamheden wa ren uitgevoerd, zonder dat goedkeuring was aangevraagd. Burgemeester Reuser zei, dat de toestand van-een van de loka len een snelle oplossing noodzakelijk had gemaakt. Tenslotte werd het voor stel goedgekeurd met de stemmen van de heren R. van Acker en H. Vonck te- Er ontstond een langdurige discussie naar aanleiding van het voorstel om, on der intrekking van het besluit van 16 september 1965, te besluiten tot aankoop van het waterschap Hulster Ambacht van een gedeelte van de Clingedijk, ter grootte van 12.480 vierkante meter, be staande uit 10.328 vierkante meter dijk en 2052 vierkante meter weg. Het punt waar het om ging in deze discussie was het feit, dat het betreffende polderbe stuur destijds wel mondeling akkoord was gegaan met de voorgestelde aan koop, maar dat liet nu gevormde water schap Hulster Ambacht deze mondelin ge akkoordverklaring niet erkende. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met de stem van de heer F. Dobbelaer tegen. De raad ging akkoord met het voorstel meubilair aan te kopen voor het vereni gingsgebouw ,De. Heikant' tot een ma ximumbedrag van 4800. Zondagsdienst Taxi's Middelburg VAN DOESELAAR, tel. 2158 TRIO TAX, tel. 2600 VRAAG INLICHTINGEN BIJ De zaak met de meest tevreden klanten HULST, Bierkaaisfrracst 30 TERNEUZEN, Nieuwstraat 6-8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 27