PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTDUITSERS IN NUCLEAIRE PLAN-COMMISSIE NAVO Europa krijgt meer kernwapens van VS Schip verging in vliegende storm bij Ter neuzen twee doden AKKOORD LONEN Nieuwe bevelhebber luchtstrijdkrachten Indonesië benoemd GERESERVEERDE FRANSE REACTIE OP RESULTAAT VAN MINISTERIEEL OVERLEG IN PARIJS MANUSCRIPTEN UIT VATÏCAAN TERECHT GEEN ZILVEREN CAMERA VOOR BESTE PERSFOTO VAN HET TAAR KONGO HEEFT EEN NIEUWE REGERING Deed Aidit een poging om naar China te vluchten? ONTMOETING GEMINI 6 EN 7 VERMOEDELIJK OP 12 DECEMBER VELE STRANDINGEN EN AANVARINGEN Veerdiensten staakten, schenen op drift Cao's met een looptijd van drie jaar Weer arrestaties in Antwerpse roof-affaire 208e jaargang - no. 280 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olractle: t. van de Volde. I Wolstraat 58-60. tel. 2355 •ed. tel 2425. edm tel 209' 1 prijs 34 cent per i ter en O. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 83 ei 3841, (b.js. red. 2078/3169. adv. 237S). leionden m.dedellnnen 21/, torle». Klelno adv. :r week. f 10.75 er kwartaal. Iran co par post f 11,— per I I. 6140 (b.fl.f, red. 7853. adv. 5213), Ooilbui per resel. fmln. 1.75). ..Brieven bureau va Maandag 29 nov. 1965 Huwelijk strandde in storm Pagina 2 Giro 359300 P.Z.C., Het ziet er naar uit dat de Westduitsers enige zeggenschap zullen krijgen over de geallieerde nucleaire planning, zo hebben ingewijden zaterdag gezegd nadat de ministers van defensie van 10 bij de NAVO aangesloten landen 3Vo uur hadden vergaderd. king van de NAVO in Europa hebben gesteld, in het komende halfjaar met twintig procent verhogen, zo verklaar de de Amerikaanse minister van defen sie, MeNamara, zaterdagmiddag in Pa rijs. Op het ogenblik beschikken de VS in Europa over 5000 kernwapens. Volgens de zegslieden hebben de ministers ingestemd met een voor stel van de Amerikaanse minister McNamara tot de instelling van minstens drie .werkgroepen' om trent verschillende problemen van nucleaire controle en informatie. De groepen die waarschijnlijk vol gende week al zullen beraadslagen, zullen zich mogelijk ook bezighou den met nucleaire planning en ver- ondingen. Verwacht wordt dat zij de tien ministers over twee of drie maanden verslag zul len uitbrengen. Van welingelichte Franse zijde werd opgemerkt dat het de Franse rege ring niet erg duidelijk is wat men met de drie "werkgroepen nu eigen lijk beoogt. Als men west-Duitsland hiermee op weg wil helpen naar een eigen kernbewapening, dan is Frank rijk daar absoluut tegen, zo zei men en wel alleen al omdat dit een toe nadering tot de Sowjet-Unie en de kans op hereniging van Duitsland onmogelijk zal maken. Een woordvoerder van de Westduitse minister van defensie zei later dat uit het overleg in Parijs was gebleken dat West-Duitsland nu mogelijk zal kunnen' deelnemen aan het uitstippelen van de kernwapenstrategie in NAVO-verband. Bekend werd gemaakt dat Engeland en de VS, de kernmogendheden dié aan het overleg deelnamen, in alle drie werk groepen vertegenwoordigd zullen zijn. West-Duitsland zal zitting kriigen in de groep die zich bezig moet houden met het opstellen van plannen op kernwa- pengebied. Twee kostbare manuscripten die don derdagnacht uit de bibliotheek van hef Vaticaan werden gestolen, zijn zaterdag ochtend aan de buitenkant van Rome te ruggevonden. Een tuinman van een villa daar trof de .canzoniere' van Ptrarca en een bundel gedichten van Torquato Tasso aan op het grasveld. De politie vond later in de om geving een kopie van de kroon van St.- Stephanus. de beschermheilige van Hon garije, die ook vermist werd. Een kistje met voorwerpen die hebben toebehoord aan Garcia Moreno, een president van Ecuador die eind vorige eeuw werd ver moord, is nog niet terecht. RUMOER ROND FOTO-EXPOSITIE Drakesteynfoto's oorzaak van de moeilijkheden Het bestuur van de stichting World Press Photo heeft het be stuur van de Nederlandse Vereni ging van Fotojournalisten mede gedeeld, dat het er van moet af zien de beoordeling van de natio nale afdeling te doen geschieden in de dagen voorafgaande aan de nationale jury die onkundig is van de ontstane emotionaliteit, uiteraard wel zullen meedingen. NVF-briet In een zaterdag aan het bestuur van de stichting World Press Photo ge; der. brief heeft het bestuur van rie Ne derlandse Vereniging van Fotojournalis ten medegedeeld, dat het, nu het is ko men vast te staan, dat ook de zoge naamde Drakesteynfoto's voor de 10e World Press Photo zijn ingezonden, geen medewerking kan verlenen aan de ten toonstelling, zolang de Drakesteynfoto's daar aanwezig zijn. Het bestuur had destijds reeds zijn bezwaren geuit tegen de wijze, waarop deze foto's tot stand waren gekomen. Het bestuur van de NVF komt daarom terug op de toezeg ging, die aanvankelijk was gedaan aan nripninp- van World Press Phntn ,dc World Press Photo, om de Neder- opening van woria Press pnoto j]an(ise afdeling van de inzending voor 1965 op 10 december aanstaande. Ide tentoonstelling onder auspiciën van de NVF te laten iureren. Meer kernwaoens Gisteren is ring gevormd. De tweeëntwintig porte feuilles zijn vrijwel gelijkelijk toegewe zen enerzijds aan leden van het Kongo lese Democratische Front waartoe de afgezette president Kasavoeboe behoort en anderzijds aan de Nationale Kongo lese Conventie, de partij van Kasavoe- boes politieke tegenstander, de voorma lige premier Moise Tsjombe. Justin Bomboko, voormalig minister van buitenlandse zaken ei. van justitie, is weer minister van buitenlandse zaken. Victor Nendaka en Cleophas Kamitato, respectievelijk minister van binnenlandse zaken en van buitenlandse zaken in de vorige regering, zijn nu minister voor vervoer en verbindingen en minister voor middenstandszaken. Nendaka is een te genstander van Tsjombe Generaal Moboetoe. president van de re publiek, wordt tevens minister van de fensie en leidt het ministerie van een hoge een politieke vijand van ex-presidëht Kasavoeboe, wordt minister van openbare werken, Tsjombe maakt geen deel uit van de nieuwe regering. In een brief aan het bestuur van i de NVF te laten jureren. - Dit standpunt zal na de mededeling vi m- -■*- wo* Andere functie voor Dhani President Soekarno heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van luchtmaarschalk Sri Muljono Her- lambang tot opperbevelhebber van de Indonesische luchtstrijdkrach ten en lid van het kabinet. Herlambang volgt vice-luchtmaarschalk Omar Dhani op die kort na de mislukte staatsgreep door Soekarno voor een mis- Ie naar het buitenland werd gezonden. bekend -- ijiui. ucaiuui *a.i ud auv naiisten schrijft dc stichting dat ui de!P,e,s a„or de Nvl.- gc. afgelopen dagen in verschillende bla-1handhaafd, aldus de secretaris van <le ëpecutaties voo^omenrS^etDebètrekkS^ NVF' de hee-r Bokma. De zilveren ca-1 Herlambang werd toen aangesteld tot tot de toekenmna van de 7ilveren c^- menl' <'cn pr,JS van (ie NVF' zal dus Met waarnemend opperbevelhebber n 3 Voor een voor de tentoonstelling vanluchtstrijdkrachten de Neder 1 andse Vereniging ^lan Foto" dc or,d Prfss ,Photo ingezonden foto Soekarno maakte "5..__f j r worden toegekend. Dhani aan zijn kabinet was toegevoegd De brief gaat verder- .in genoemde ar tikelen zijn meningen weergegeven van bestuursleden van de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten en van I door het bestuur van de vereniging i op dezerzijds verzoek aangewezen j juryleden voor de nationale afdeling; van World Press Photo 1965. Door de-' ze publikaties is rondom de toekenning van de zilveren camera een emotionali teit ontstaan, die het bestuur van de stichting World Press Photo The Ha gue - Holland betreurt en niet gewenst: acht'. als bevelhebber van het .commando van het ministerie voor luchtvaartzaken'. Hiermee is het aantal portefeuilles in het Indonesische kabinet uitgebreid tot De heer Omar Dhani is op zijn verzoek met ingang van 24 november ontheven van zijn functie van minister'chef-staf van de Indonesische luchtmacht, aldus een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Den Haag gisteravond. Eveneens per 24 november is Omar Dha ni benoemd tot minister/commandant van het commando voor de vliegtuigin dustrie, zo voegde hij hier aan tóe. ,Veel in buitenland' Het verzoek om ontheffing van de functie van minister/chef-staf van de luchtmacht werd ingewilligd, ten eer ste omdat de ambtstermijn voor deze functie in januari volgend jaar zou zijn verstreken, ten tweede omdat hij, sinds het midden van dit jaar, even eens met de functie van commandant van het commando voor de vliegtuig- De gestrande Santa Kyriaki' op het strand ten zuiden van JJmui- den blijkt een trekpleister te zijn: Zondag zwermden duizenden men sen door de duinen naar het schip, dat machteloos in het zand ligt. industrie was belast, en ten derde omdat deze laatste functie meebrengt dat de heer Dhani veel in het buiten land vertoeft, aldus de woordvoer der. De Indonesische autoriteiten hebben in tussen de publikatie verboden van het heftig anti-communistische blad ,Api' (Vuur). Aan het blad is reeds herhaal delijk een verschijningsverbod opgelegd. Twee weken geleden werd het van dag blad weekblad. Ontsnappingspoging Volgens het blad .Suara Minggu' 'de stem van zondag) is het Indonesische leger erin geslaagd de vlucht van de communistische leiders Aidit en Njoto, vice-voorzitter van de partij, te verhin deren. Zij trachtten Java te verlaten aan boord van een buitenlandse duik boot. De plannen waren aan het licht gekomen door de arrestatie van twee boodschappers die een brief van Ijoto aan Aidit moesten overbrengen. Daarin vroeg Njoto aan Aidit naar een bepaalde plaats in het zuiden van Java te gaan. waar een hefschroefvliegtuig hem aan boord van een duikboot zou brengen. De boodschappers hadden de nationali teit van de onderzeeboot onthuld. .Suara Minggu' zegt slechts dat het vaartuig toebehoorde aan een land, dat ogen schijnlijk een vriend van Indonesië is maar in feite het komplot van 30 sep tember heeft gesteund. Waarnemers ver klaren dat dit alleen China kan zijn. Gelijke kansen .Naar het oordeel van dit bestuur dienen alle inzenders, zowel wat de nationale als de internationale af deling van de tentoonstelling en de, wedstrijd betreft, volkomen eerlijke dus gelijke kansen te hebben op be kroning van de door heD ingezonden foto's. Dit laatste is thans wat de nationale afdeling betreft niet meer het geval. Gelet op de doelstelling van World i-.'ess Photo acht het bestuur het tot zijn plicht, de inzenders deze gelijke Kansen volledig te waarborgen. Tevens rekent het bestuur het tot zijn taak de juryleden te beschermen tegen uitspraken, die een oordeel hoe dit ook mag uitvallen aan vechtbaar maken. In de gegeven si tuatie zullen met name de jury leden van de nationale afdeling zich moeten blootstellen aan ongerecht vaardigde kritiek ten aanzien van hun objectiviteit'. Het bestuur van World Press Photo zegt tenslotte, dat het gaarne bereid is de beoordeling van deze foto's en de uitreiking van de zilveren camera en van de andere, door het bestuur voor cie nationale mie. .,g verworven prij zen ter waarde van ruim 2000 op een later tijdstip te realiseren, bijvoorbeeld een week of veertien dagen na de ope- Koningln Juliana en de Nederlandse re- ning van World Press Photo 1965, wei gering zullen de begrafenis, morgen in Re tentoonstelling tot eind januari 1966 Brussel, van koningin .Elisabeth van Bel-! jn het gemeentemuseum te Den Haag wonlen vertegenwoordigd door prin blijft geopend, en dat de door de Ne- "i heeft de rijksvoorlich- rierlanrlse fotojournalisten ingezonden gedeeld. Ifoto's bij de beoordeling door de inter- zijn goedkeuring aan de nieuwe regering, met 256 tegen nul stemmen, bij twee onthoudingen. Prinses Beatrix naar begrafenis in Brussel ses Beatrix. De bemande ruimteschepen Gemini-7 en Gemini-6 zullen po gen een ontmoeting in de ruimte tot stand te brengen, die op 13 december zou kunnen geschieden. Dit heeft het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart (de NASA) officieel be kendgemaakt Volgens het huidige programma zal de Gemini-7 vier december de ruimte inschieten (18.30 Nederlandse tijd) en de Gemlni-6 op 13 december (15.34 Nederlandse tijd). Gedurende ongeveer twee omwentelingen om de aarde zullen, althans volgens de plannen, beide ruimteschepen zich naast of In de buurt van elkaar bevinden. De Gemini-6 zal op 15 december (ongeveer 14.20 uur Nederlandse tijd) op aarde (dwz de Atlantische Oceaan) teruggekeerd zijn en de Gemini-7 op 17 december (ongeveer 14.00 uur Nederlandse tijd). De bemanning van de Gemini-6 bestaat uit Walter Schirra en Thomas Stafford, die van de Gemini-7 uit Frank Borman en James Lovell. schip verspeelt De scheepvaart heeft, het dit weekeinde, maar vooral zater dag in de vliegende zuidwester storm met windkracht 10, in en nabij de Zeeuwse wateren zwaar te verduren gehad. De storm zweepte de Sclieldegolven op. dreef de schepen tegen elkaar of sloeg ze op de kust. De zwaarste tol eiste de storm za terdagmiddag op de Wester schelde nabij Terneuzen. Daar verging de Nederlandse, motor- spits ,Dinca'. De 31-jarige sehipper-eigenaar P. Thijssen uit Made en diens zesjarige dochtertje Carla verdronken. De vrouw van de schipper, de 30-jarige M. H. Thijssen-Groese werd gered. De trieste balans van dit weekeinde krijgt op Westerschelde motorsto ring; I verder; de loodsdiensten werden gestaakt de veerdiensten voe ren men aanzienlijke vertraging en moesten later ook de diensten sta ken. Merkwaardige tegenstelling: de Oosterscheldebrug lag stevig van beton in de zulu wester rustig brug te wezen, ninar de twee veer diensten naar Schouwen-Duive- land moesten worden gestaakt. Drama Tegen half zes zaterdagmiddag vol trok zich nabij Terneuzc-n het ara ma met de Nederlandse motorspïts ,Dïn- ca' (340 ton). Daarbij kwam de 31- jarige scliipper-eigenaar P. Thijssen uit Made en diens 6-jarig dochtertje Carla door verdrinking om het le ven. De vrouw van de schipper, de 30-jarige mevrouw M. H. Tnijssen- Groese, kon door de bemanning van de uit Terneuzen te hulp gesnelde sleepboot. .Jean Claude Gerling' wor den gered. De met zand geladen .Dinca' zonk nabjj boei 28 tussen de Griete en Terneuzen. Het rampschip was rond half vier met zand geladen uit Hansweert ver trokken. De bestemming was Ter neuzen. Ter hoogte van de .oester put' viel de oliedruk van de 165 pk motor weg. Daardoor raakte het scheepje in de zware zee in moei lijkheden. De drie opvarenden be vonden zich in de stuurhut. Het schip kon slechts met veel moeite met de kop op de golven worden gehouden. Op een gegeven moment "scheurde één van de dekkleden. Schipper Thijssen wist met een seinlamp de aandacht te trekken van de provin ciale veerboot (veer Terneuzen-Hoe- dekenskerkewaar men via de mo bilofoon verbinding zocht met Ter neuzen. Vanuit Terneuzen snelden de sleepboten ,Jean Claude Gerling' en .Willem' te hulp. Inmiddels was één van de luiken van het schip ingeslagen, waarna het ruim met overslaand water volliep, De vrouw van de schipper ging te water met een redding boei en zij deed het 6-jarig meis je een zwemvest om. ,Zorg jij maar voor jezelf, dan houd ik het kind wel bij me', moet de schip per nog tegen zijn vrouw hebben gezegd. Hij" zelf was een uitste kend zwemmer. Korc daarna sloeg ook de stuurhut weg en begon de .Dinca' weg te zinken in de me tershoge golven. Hulpgeroep Op dat moment was kapitein Klaas Siereveld met z'n sleepboot. ,Jean Claude Gerling" al vanachter een paar hoge golftoppen tevoorschijn gekomeD maar door de ruwe zee was het hem niet mogelijk dicht bij het zinkende schip te komen. Wel hoorden zij even later hulpgeroep. Het bleek een volkomen uitgeputte mevrouw Thijssen te zijn die uit het water kon worden gehaald. Ruim een uur hebben de ,Jean Claude Ger ling', de .Willem' en later ook de politieboot ,RP 10' in de omgeving van het gezonken schip gezocht, maar van de schipper en diens doch tertje was geen spoor te vinden. Tegen half acht werd het zoeken gestaakt. Mevrouw Thijssen in verwachting van haar c" werd door de Tern der Griek, onder: bracht in de woning agent A. Janses. Rond half negen spoelde het stoffelijk overschot van het meisje aan nabij de Griete. Daar werd het gevonden door de opvaren den van de RP 10 en een politieman uit Terneuzen. Dat van dê schipper is nog steeds niet gevonden. Mevrouw Thijssen vertrok zondag nog naar fa milie in Made, waar ook een 8-jarig dochtertje van haar op school gaat. Twee op één bank Omstreeks half acht 's zaterdagsmor gens had zich al de eerste scheeps- aanvaring op de Westerschelde voor gedaan. tussen de Zweedse ertstan ker Virihaure (16.097 brt) en het fruitschip Frübel America van de Belgian Fruit Lines (51S6 brt). Het Canadese schip M. J. Boyier (21.372 brt) van de Canadian General Elec tric Company hep bij een uitwijkpo- ging op een bank. De Zweed liep kort daarna op dezelfde bank vast. By het rondgaan sloegen de Cana dees en de Zweed tegen elkaar. De Canadees kreeg een scheur van zes meter lengte in de huidbepla ting en maakte water. De Zweed kreeg een scheur van vier nieter p""z7ch ln i maakte slagzij omdat een paar vol met water hepen 1 deze zaaK In de vakraad voor de metaalin dustrie en in de centrale commis sie voor de beambten in die indus trie is overeenstemming bereikt over het uitwerken van de af spraak die op 24 juni j] is gemaakt over de loonkostenstijging van 5 procent per jaar die van 1 januari aanstaande af zal gelden in de me taalindustrie. Op die 24e juni kwamen partijen in de vakraad en in de centrale commissie overeen per 1 januari a s. c a o's af te sluiten die een iooptijd zouden hebben tot 1 november 1968. Er is toen o a een verhoging van de loon kosten van driemaal vijf procent afge sproken. Dat betekende niet dat de lo nen met driemaal vijf procent zouden stijgen, maar wel dat de afgesproken stijging van de loonkosten ook zou wor den gebruikt voor verbetering van an dere arbeidsvoorwaarden. Tot die an dere arbeidsvoorwaarden worden gere kend uitbreiding van de vakantie, ver korting van de werktijd, afschaffing van de gemeenteklassen. Om te voorkomen dat de vijf procent loonkosten door prijs stijgingen verloren gaan is toen ook overeengekomen die, indien zij optreden, te compenseren, Een stijging der kosten van levensonderhoud die boven één pro cent uitgaat zal worden gecompenseerd met een loonsverhoging van ten hoogste twee procent. Per 1 januari a s zullen de feitelijke lo nen en salarissen in de metaalindustrie worden verhoogd met 4.75 procent (in clusief de compensatie van de per 1 ja nuari as te verwachten huurverhoging, maar exclusief de huurbijslagen I960. 1962 en 1964). Per 1 januari a s zullen de huurbijslagen 1960, 1962 en 1964 in de lonen en sa larissen van de werknemers van 23 jaar en ouder worden verwerkt. Voor de be ambten worden bovendien de schalen aangepast aan het minimum-maandinko men op 23-jarige leeftijd. Als uitvloeisel van het verwerken van de genoemde drie huurbijslagen wordt aan "de werk nemers die jonger zijn dan 23 jaar Ih evenredigheid een extra feitelijke ver hoging toegekend. Verder is overeengekomen de extra-va kantie voor jeugdige werknemers met e dagen te verlengen tot twintig werkdagen ofwel vier weken. Voor werknemers van 55 jaar en ouder wordt een extra-vakantie van twee da gen ingevoerd. Een werknemer die 25 jaar in dienst is en 55 janr. krijgt in 1966 een vakantie van twintig werkdagen, vier weken. Reeds in juni j 1 is overeengekomen dat met ingang van 1 juli 1967 allen die nu nog 45 uur per week werken een werk tijdverkorting krijgen van een en een kwart uur per week. Daarnaast is toen afgesproken dat de in 1965 in twee ge deelten verstrekte bijzondere uitkering van in totaal twee procent met ingang van 1 januari 1966 zal worden gebruikt om de vakantietoeslag op te trekken van vier tot zes procent, zonder dat dit van Invloed is op de afgesproken loon- stenstijging omdat die twee procent buiten vallen. De Belgische politie heeft een nieuwe arrestatie verricht in de zaak van de Antwerpse roofoverval, waarbij op 15 november banklopers in het centrum van de stad van zes miljoen frank 450.000 gulden werden beroofd. In een trein, die uit Parijs in Brussel aankwam, ging de politie tot de aanhou ding over van een 50-jarige cafè-houd- ster uit Antwerpen, die een vriendin van de hoofdverdachte, de Amerikaanse kleurling ,Rick Ricky' is. Vermoed wordt, dat beiden na dé overval met de buit naar Frankrijk vluchtten. De politie had een tip gekregen, dat Suzanne D. D. trein bevond. Er zijn in ls enkele arrestaties ver- icht. De hoofdverdachte is echter spoor loos. sense arts J. van ht en onderge- van de hoofd- Daarbij werden de vaartuigen naar elkaar toegezogen. Voor de Zweed voer op korte afstand een coaster. Om deze te ontwijken liep de Zwee< naar bakboord uil. Op dat moment naderde de M. J. Boyier. die naar stuurboord uitweek. Vanuit Antwerpen en Terneuzen kwam sleepboothulp. De Frübel Ame- Zie slot pag. 2 kot. 4) De Westerschelde icas zaterdag het toneel van verscheidene scheepsbotsingen. De eerste daarbij was die tussen de Zweedse ertstanker Virihauser en de Canadees M. J. Boylen. Op de voorgrond de Zweed en linksachter de Canadese boot. Beide schepen liepen na de aanvaring vast op dezelfde zandplaat. (Foto PZC). I zaterdagmorgen half acht: aanva ring op Westerschelde tussen Bel gisch fruitschip en Zweedse erfs- tanlter; Canadees vrachtschip loopt op zelfde zandbank; zware schade; zaterdagmiddag omstreeks half zes motorspïts .Dinca' vergaat voor Terneuzen in de Westerschel de. twee doden; 3 zaterdagavond: botsing tussen twee tankers op Westerschelde, flinke schade; Amerikaan .Tristan' op zandbank voor Breskens; ra oosterschelde. schip krijgt ketting- breuk, raakt in moeilijkheden, komt daarna veilig in Wenielding- se haven; 3 motorschip loopt bij binnenvaren Wemeldingse haven op havendam; Q Franse duwboot loopt eveneens bij Wemeldinge uit roer en op steen glooiing; 3 nacht zaterdag op zondag: Britse coaster loopt in het Slaak aan de grond;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1