PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Frankrijk lanceert eerste LONEN MOGEN NIET BOVEN RAMING PLANBUREAU KOMEN Toetsing cao is geregeld Inbraak in Vaticaan ,De Schelde* fuseert mei RDM en Thomassen Grote spoed bij bet loonoverleg geboden Oud-Vossemeer en Amerika KABINET TOT STICHTING VAN DE ARBEID: Fusie Uiterst kostbare manuscripten zijn verdwenen Belangrijke versterking van posities Samen in houdstermaatschappij 208e jaargang no. 279 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ittt. Hoofdredactie. W. Lenlouwer en G. A. de Kol. AbonnemenHpril» 81 cent per 143), Middelburg, Merkt 51, tel. 3841, (b.f g. red. 2078/31CB, adv. 3375). Go»». Gr. Minimum per adv. t 5.10. Inaazoi Zaterdag 27 nov. 1965 Smokkelaars met Molotnv-cocktails Pagina 2 Vanaf de basis Hamagguir in de Sahara is gisteren Frankrijks eer ste satelliet ,A 1' de ruimte inge schoten. De kunstmaan werd gelanceerd met behulp van de drietrapsraket .Diamant'. De satelliet, die 42 kilo weegt. is in een baan om de aarde gekomen en wordt op hnar weg gevolgd door diverse Franse opsporingsslitf ions. Hiermee heeft Frankrijk zich verzekerd van de derde plaats in de wedloop otn de verovering van de ruimte achter de Sow jet-Unie en de V'.S. Evenals deze landen heeft Frankrijk hij de lancering een raket ge bruikt die zonder hulp uit tiet huiten- land is gebouwd. Met dit schot hebben dc Kransen in de eerste plaats de kracht van de .Dia- munt" w ider, toetsen. Officieel is r Parijs oekendgemaakt dat de ,A-1" en de Diamant gistermiddag om kwart voor vier zijn gelanceerd. Aan boord van de satelliet bevinden ziel een arsenaal van instrumenten en ccd zen der. De batterijen, d.e de instrumenten voeden, k innen t.vvec weken lang stroom leveren De .A-l' draait in een uur en 48 minuten oir. de aarde. De verste afstand tot dc aarde bedraagt 1768 km. de kort ste 528. Men hoopt dat de satelliet gege vens verstrekt over haar baan en de temperatuur aar. boord. Tonnetje In Parijs heaft men er dc nadruk op ge legd, dat de satelliet A-l' geen .weten schappelijke kunstmaan' is, met andere woorden dat men met deze lancering niet in de eerste plaats wetenschappe lijke doeleinden nastreeft. De kunstmaan heeft de vorm van een tonnetje. De drie trapsraket .Diamant' is 19 meter lang. Direct na de lancering liet De Gaulle in een verklaring weten, dat ,het bren gen in een baan om de aarde van de r ste Franse kunstmaan met behulp een Franse raket een belangrijk succes is dat ons hele volk met vreugde en trots zal vervullen'. De lancering is niet van tevoren bekend gemaakt hoewel ze wel deze week ver wacht werd. Journalisten mochten niet naar Hammaguir komen om het schot Nog twee Vanaf dn basis Hamagguir itt dc Sahara is vrijdag Frankrijks eerste satelliet ,A-1' de ruimte ingescho ten. De kunstmaan werd gelanceerd met een drietrapsraket van het type .diamant' en weegt 1,2 kg. Elke om wenteling rond de aarde duurt 1 uur en 1,8 min. Op de foto: een .A-l' van hetzelfde type als heden te zien. Frankijjk is van plan om vóór eind nuari nog twee satellieten in een baan om de aarde te brengeneen vanaf Amerikaanse luchtmachtbasis Vanden- berg in California niet behulp van een Amerikaanse raket van het type .Scout' en de ander vanaf de Franse basis in de Sahara waarbij de .Diamant' gebruikt zal worden. De Gaulle spreekt op 30 november President De Gaulle zal zich op 30 no vember tot (le bevolking richten, zo is gisteren officieel in Parijs bekendge maakt, In het raam van de campagne voor de presidentsverkiezingen op vijf december zal het staatshoofd op 30 november van 20.45 tot 21 uur voor de televisie spre ken. Op 3 december zal hij dat nog eens doen, van 21 tot 21.08 uur. Alle kandida ten voor het presidentschap hebben recht op twee uur zendtijd van de tele visie en twee uur van de radio. Zoals gemeld wil De Gaulle van een werkelijke verkiezingscampagne niet weten. Oud-Vossemeer en Amerika' is de titel van een artikel in de door Jac. Prince geïllu streerde serie ,De vooravond van '40'. U vindt het in het PZC-zaterdagnummer op pa gina 17. Verder in deze 28 pagina's tellende PZC: Pag. 3: overgangsbestel radio en Pag. 5: kerkdiensten. En in het Pagina 15: .Sprookje, herleven in Denemarken', een reportage van uit Kopenhagen door flans Ylce- nia. Pagina 17: .Oud-Vossemeer en Amerika'. Papina 19: Kunst met. ,Jeuga ge confronteerd met toneel van 'de toekomst'.Burgemeester en bei aardier' en de letterkundige kro niek. Pagina 21: Perscommentaren en automobielrubiek. Pagina 23: Kerk. er maatschappij met .Koster in een grote stad' en stemmen uit de kerken over .chris tenen en marxisten' Pagina 25: TV-rubriek. Pagina 27: Feuilleton, strips en zaterdagpuzzel. Voorzitter van St.-Eloy: Sfeer van groot onbehagen vermijden bij onderhandelingen De voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in het Me taal- en Elektrotechnisch bedrijf en Aanverwante Bedrijven ,St. Eloy', de heer P. Brussel, meent dat ongeacht het resultaat van het overleg tussen de Stichting van de Arbeid en minister Veldkamp over het nieuwe loonpolitieke sy steem, vast staat, dat grote spoed is geboden, ,wil men nu eindelijk eens voorkomen dat ook dit jaar de onderhandelingen over nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten weer moeten plaatsvinden in een sfeer van groot onbehagen'. De heer Brussel sprak gisterochtend in Utrecht op een vergadering van het al gemeen bestuur van St. Eloy. Hij meent dat de sfeer van onbehagen de waarde ring voor bereikte resultaten zo sterk doet afn«i>ien dat h"1 (le laatste tijd toch al zo sterk getaande vertrouwen in het georganiseerd overleg nog verder af brokkelt. bedrijfstakken een kostenstijging voor 1966 van rond 8 procent in bespreking worden gebracht. Dit heeft de voorzitter van de bij het NW aangesloten algemene bedrijfsbond kleding en textiel ,De Eendracht', de heer Th. A. J. de Jong, gisterochtend meegedeeld in een in het NVV-gebouw gehouden bondsraadsvergadering. De heer De Jong meent dat ongeacht het resultaat van het overleg iri dc Stichting van de Arbeid, vaststaat, dat de ondei-iiandeliugspartncrs grotere antwoordelijkheid zullen dragen voor te voeren loonbeleid. ,De Eendracht' tilt zwaar aan de basis uurlonen voor de textiel- en ook de kle- dingarbeiders, welke de laagste zijn van alle industriële arbeiders in Nederland. Dit geldt tot op zekere hoogte ook voor de werkelijk verdiende lonen. De heer De Jong zei dat bij het loon overleg voorts ondermeer ter sprake moeten komen: het optrekken van het loonniveau, geleidelijke verwerking huurcompensatie, geleidelijke verbete ring van de vrouwenionen ten opzichte van de mannenlonen, geleidelijke ver korting van de werktijd, verbetering van het ziekengeld, verantwoorde regelingen bij rationalisatie, fus'c en sluiting var bedrijven, meer dynamiek hij de uitvoe ring van werkelassificatie, en. in be paalde gevallen afschaffen van tarief- arbeid zonder loonverlies, inkrimpinj gemeenteklassen en uitbreiding van d- vakantietoeslag. Cao De voorzitter van St. Eloy verzette zich '"gen het standpunt van de werkgevers ak° de onverbindendvevk'arinp van een cao. De minister zal dat moeten i ,.j meent de n Brussel ais de Itgovers hun zin krijgen en zowel hel college van rijksbemiddelaars als de Stichting van de Arbeid voor advies worden ingeschakeld, vervalt weer de zekerheid, dat slechts in uiterste nood zaak een cao niet tot stand komt. Sprekende over het verschil van In zicht tussen werkgevers en werkne mers inzake de minimum-cao (de werknemers wensen geen margebepa ling), zei de heer Brussel, dat het werkgeversstandpunt eigenlijk ver bazing zou moeten wekken na de er varingen met het noemen van een percentage voor toelaatbare loon kostenstijging. Dit systeem heeft eerder als een mag neet gewerkt dan dat men er de loon ontwikkeling mee ln de hand heeft ge houden. Verbazingwekkend is het stand punt ook na de ervaring, opgedaan bij de eerste ondernemingsgewijze differen tiatie, die ook vrijwel tot een algemene niveauverhoging heeft geleid. Nu zou men dus opnieuw zo'n marge en daar mee een magneetwerking willen intro dien de kapstok, waaraan de onderne- duceren. Die marge wordt dan boven- mers hun eigen verantwoordelijkheid weer kunnen ophangen. 1> !-<••• i'vifi dat liet vim werkgevers blijkbaar erg moeilijk is uit eigen ervaring te leren, .(iclukk.g beho ren de werkgeversvertegenwoordigers in de metaalindustrie niet tot de hardleer- sen', zo voegde hjj daaraan toe. Textiel De vakbonden in de textiel- en kleding industrie zijn van mening, dat bij het komende loonoverleg allereerst het ba- sisloon dichter bij het werkelijk verdien de uurloon dient te worden gebracht. Een verhoging van omstreeks 20 cent per uur iri de textielindustrie en van rond 10 cent per uur in de kledingin dustrie zal vermoedelijk zonder kosten stijging tot stand kunnen komen, Daar naast zal ter verkleining van de achter stand ten opzichte van de industriële (Van onze Haagse redactie) De regering heeft gisteravond in haar gesprek met de stichting van de arbeid de uitspraak gedaan, dat de loonontwikkeling in 1966 het investeringsniveau en het prijs verloop niet in gevaar mag bren gen. Zouden de lonen de gemiddel de loonraming van het centraal planbureau, zoals dit is uitgedrukt n de tegelijk met de miljoenen nota van dit jaar verschenen .ver kenningen', overschrijden, dan treden we in een gevarenzone, al dus de regering. Wanneer een c a o de loonraming zoda nig zou overschrijden, dat deze zou wer ken als een olievlek, dan zal de rege ring overwegen deze cao onverbindend te verklaren. De centrale organisaties van werkgevers en werknemers hebben gisteravond deze uitspraak van de re gering aanvaard en toegezegd deze aan de onderhandelende partijen te zullen doorgeven: Over de vraag hoe op grond van deze uitspraak van de regering de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten moe ten worden beoordeeld, konden werkge vers en werknemers het gisteravond niet eens worden. Het kabinet heeft hierna, op verzoek van werkgevers en werkne mers, een beslissing genomen, die zoals minister Veldkamp het uitdrukte een midden-standpunt is tussen dat van de beide partijen. Op grond van de geldende wettelijke bepalingen kon de regering niet op eigen initiatief een beslissing nemen, maar alleen als beide partijen dit zouden vragen. Vorige week wilden de vakcentrales nog geen arbi traire uitspraak van de regering, dit in tegenstelling met de werkgevers, die toen al bij voorbaat zich wilden neerleg gen bij een uitspraak van de regering, ook als deze zou gaan in de richting van het werknemersstandpunt. Toetsing en met het verzoek de cao op bepaalde punten te herzien. Dit verzoek gaat ver gezeld met de mededeling, dat als niet wordt voldaan aan het verzoek, de cao kans loopt onverbindend te worden ver klaard. In het geval dat er verschil van me ning is tussen het college en de stichting van de arbeid over een cao, dan vindt er een gesprek plaats tussen de minister, het college en de stichting. De stichting geeft hierop aan partijen de mening door van regering en van haar eigen mening. Partijen hebben dan nog veer tien dagen de gelegenheid de cao te wij zigen. Doen zq dat niet, dan verklaart de minister de cao onverbindend. Het midden-standpunt van de rege ring inzake de beoordeling van de cao's in de overgangsfase naar een vrijere loonpolitiek houdt in, dat alle cao's door de stichting van de arbeid formeel worden goedgekeurd. Dit Is een tegemoetkoming aan het werk nemersstandpunt. Er zal alleen wor den getoetst voorzover de cao han delt over centrale loonpolitieke ele menten, waarover op centraal niveau nog afspraken moeten worden ge maakt. Mocht het college van rijks bemiddelaars van mening zijn, dat een cao te ver gaat, dan treedt het college in overleg met de stichting van de arbeid. Zijn college en stichting het er over eens dat de cao over de schreef gaat, dan geven zij daarvan kennis aan de partij- GIZENGA VRIJGELATEN De stafchef van het Kongolese leger, kolonel Moelele, heeft gisteren per com muniqué via radio-Leopoldstad bekend gemaakt dat Antoine Gizenga gister ochtend is vrijgelaten. President Mo- boetoe zou Gizenga ontvangen. Premier Moelamba is gisteren met zijn besprekingen voor een kabinetsformatie begonnen. Aan elke provincie er zhn 21 Kongolese provincies is verzocht twee kandidaten voor ministersfuncties voor te dragen. De besluiten van de nieuwe president zijn bij acclamatie door nationale ver gadering en senaat aangenomen, heeft radio-Leopoldstad gisteren omgeroepen. NOG STEEDS IN ONS LAND ZWARTE HEIN' FENTENER SCHRIJFT AUTOBIOGRAFIE (Van onze Amsterdamse redacteur) De uit Zwitserland ge zette Amerikaanse Ne derlander Hein Fente- ner van Vlissingen ver blijft nog steeds in Am sterdam. Hij is thans bezig daar zijn auto- blografie te schrijven, met de hulp van de journalist Eelke de Jong. Uitgeverij De Be zige Bjj wil dit werk stuk komend voorjaar op de markt brengen ter gelegenheid van de boekenweek. Er wordt door de hoofdfiguur eer. uitzon derlijk procédé toege past wie had trou wens anders verwacht Hij loopt met eeD draagbare bandrecor der dagelijks een paar uur op straat om ge sprekken op te nemen. die door hem worden gevoerd met willekeu rige voorbijgangers aan wie de gekste vragen worden gesteld. Som mige .slachtoffers' vraagt hij met hem te gaan naar zijn kamer in hotel Schiller aan het Amsterdamse Rem- brandtsplein. Men heeft daar de grootste moeite met deze bizarre gast. .Zwarte Hein' ver klaart, dat zijn autobio grafie een weerslag zal geven van zijn ideeën via deze gesprekken met politieagenten, taxichauffeurs, zware jongens en lichte meis jes, kelners, winkelen de huisvrouwen, uit- mijters. tramconduc teurs eD vertegenwoor digers. .Het wordt een zeer positief boek', zegt hij. ,ik wil een te genhanger creëren voor dat misselijke pro- dukt van Jan Cremer'. Inleveringsdatum voor het manuscript: 15 de cember. ,Dat zal wel wat later worden', vreest .Zwarte Hein'. ,Maar ik ga in elk ge val met de kerstdagen naar Zwitserland. Ge woon legaal. Per vlieg tuig. Ik wil wel eens zien of ze me daar dur ven arresteren op kerstavond'. Overigens zal .Zwarte Hein' begin januari weer voor enkele we ken terugkeren naar ons land. ,Ik heb Kees Manders beloofd als barman op te treden in een nieuwe tent van hem die dan opent: de zogenaamde miljonairs- club, boven de Moulin Rouge. Daar ga ik pils jes tappen en zo met een knalrode tulband op mijn kop heus, dat doé ik.' Katachtige dieven zijn gisteren heimelijk de beroemde biblioteek van de pauselijke staat binnenge drongen en hebben zich uit de voe ten gemaakt met manuscripten en relikwieën ter waarde van vele miljoenen lires. garde lag in diepe rust toen een uit twee man bestaande patrouille de ronde deed op het 44 hectare grote gebied. In een onbewaakt ogenblik moeten de die ven hun slag hebben geslagen. Uren later werd de misdaad pas ont dekt en werd de politie in alle landen ter wereld op de hoogte gesteld van het gebeurde om de daders op te sporen. Eugene kardinaal Tlsserant, de gebaar de Franse deken van het heilige colle ge en bibliothecaris van het Vaticaan, heeft apus Paulus VI persoonlijk op de hoogte gesteld van de diefstal, de eerste schiedenis. De gestolen voorwerpen zijn twee waar devolle manuscripten uit de 14de en 16de eeuw van de dichters Francesco Petrar- ca en Torquato Tasso en een beeltenis van de kroon van de Hongaarse koning de heilige St. Stephan alsmede een hou ten kistje, bevattende een brief bevlekt met het bloed van de in 1875 vermoor de president van Ecuador. Garcia Mo reno. Volgens deskundigen in het Vaticaan vertegenwoordigen de kroon en het kist je, beide relikwieën, een geldelijke waar de van 200 tot 300 miljoen lire. De brie ven zouden ,van onschatbare waarde' zijn en mogelijk vele miljoenen lires vertegenwoordigen. ,Het is onmogelijk een geldelijke waar de te stellen tegenover het gestolene', werd gezegd. waarschuwd, heeft onmiddellijk de po litie in de gehele wereld van het ge beurde op de hoogte, gesteld Volgens de politie is een en ander het werk van een verzamelaar of in opdracht van een verzamelaar gedaan daar het onmogelijk is de manuscripten en reli- iën te g kwieën te gelde te maken. Directies en commissarissen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij NV te Rotterdam, NV Koninklijke Maatschappij ,De Schelde' te Vlissingen en NV Motorenfabriek Thomassen te De Steeg delen mede, dat zij overeenstemming hebben be reikt- over een zeer nauwe samenwerking tussen de drie onderne mingen, die ten dele op hetzelfde terrein werkzaam zijn en ten dele elkaar aanvullen. Zij zijn daarbij tot de overtuiging geko men, dat voor het verkrijgen van een zo groot mogelijk voordeel van het samengaan een fusie noodzakelijk is en dat voor het rea liseren daarvan de figuur van een houdstermaatschappij het meest aanbevelenswaardig moet worden geacht. Tot de oprichting van een dergelijke houdstermaatschappij is besloten. .Aangezien het in de bedoeling ligt aan houders van aandelen, certificaten en oprichtersbewij- zen een aanbod tot ruil van hun stukken ex dividend 1965 te doen, zal het .bericht', waarin opgenomen de balansen en ver lies- en winstrekening 1965, in de eerste maanden van 1966 worden uitgebracht. Thans wordt reeds medegedeeld, dat aan nominaal f 1000 aandelen ex dividend 1965 in de Rotter damsche Droogdok Maatschap pij, Koninklijke Maatschappij ,De Schelde', Nationaal Bezit van Aandeelen Koninklijke Maatschappij De Schelde en Mo torenfabriek Thomassen een ge lijke waarde zal worden toege kend en dat voor de ruilverhou dingen een oprichtersbewijs Rotterdamsche Droogdok zal worden gelijkgesteld aan 16 aandelen Rotterdamsche Droog dok. De drie ondernemingen zul len hun bedrijf onder eigen naam als werkmaatschappij blijven uitoefenen. Directies en commissarissen zijn van mening, dat door de voorgenomen samenwerking van de drie werkmaatschappij en hun positie op hun gebied belangrijk zal worden versterkt en dat bovendien grotere mo gelijkheden ontstaan om gebie den buiten het huidige produk- tieprogramma te betreden', al dus de officiële mededeling. Over de financiële positie van de drie betrokken bedrijven kan er aan wor den herinnerd dat de winst van ,De Schelde' over 1964 steeg tot 1,9 miljoen 1,8 miljoen), er werd over dat jaar een onveranderd di vidend van 12 procent uitgekeerd (12 y2 pet Nat. Bezit van aandelen De Schelde). De winst van de RDM daalde tot 4,1 miljoen 5,2 mil joen). Het dividend werd over dat jaar verlaagd tot 13 (15) procent. De brutowinst van Thomassen be droeg vóór aftrek van reserveringen Bedrijven blijven onder eigen naam werken 520.000 40.000). Het dividend bleef onveranderd 8 procent doch daarvoor moest vorig jaar 445.000 aan de reserve voor diverse belan gen worden onttrokken. In de ter beurze genoteerde fond sen van deze drie maatschappijen is, op verzoek van het beursbestuur, gis teren geen notering opgemaakt. Don derdag jl was de koers van De Schel- deaandelen (Nationaal Bezit) op de Amsterdamse beurs 244, van de aan delen oRtterdamsche Droogdok 217% en van de aandelen Thomassen De Steeg 202Va. De drie samenwerkende bedrijven zullen totaal ruim 10.000 personeels leden tellen, namelijk De Schelde ca 3800. de RDM ea 5800 en Thomassen ea 500. De naam van de nieuwe houdster maatschappij is nog niet bekend, maar zal binnen korte tijd gekozen moeten worden, zo deelde de heer J. W. Hupkes, de voorzitter van de di rectie van ,De Schelde' ons desge vraagd mee. In principe zal de lei ding van de houdstermaatschappij uit de RDM en De Schelde aangewe zen worden. De heer Hupkes ver wachtte in dit verband, dat de top leiding wel uit twee of meer hoofd directeuren zal bestaan. De heer Hupkes verzekerde, dat doelbewust gekozen is voor een houd stermaatschappij, teneinde het ook andere bedrijven, die eventueel met de drie nu gefuseerde maatschappijen willen samenwerken, mogelijk te ma ken zonder veel moeilijkheden deel uit te maken van deze houdstermaat schappij. ,Dit is overigens op korte termijn nog niet te verwachten', meende de heer Hupkes. Fusiebesprekingen De eerste contacten voor deze fusie werden ongeveer acht maanden gele den gelegd. Op de vraag, wie het ini tiatief tot de fusie had genomen, wil de de heer Hupkes niet nader ingaan. De fusie zal voor het personeel, zo verklaarde hij wel, gevolgen in gun stige zin hebben. De produktie zal zich onder meer op een belangrijk groter vlak dan tot nu toe kunnen richten. Ideeën over de grotere mogelijkhe den, die ontstaan om gebieden bui ten het huidige produktieprogramma van de ondernemingen te bereiken, had de heer Hupkes wel, maar hij wilde ze desgevraagd niet nader pre ciseren, Hij noemde de fusie een ty pische versteviging van de economi sche positie van de bedrijven, die tot grotere differentiatie zal leiden. De heer Hupkes deelde het besluit van de ondernemingen om tot een (Zie slot pag. 2 kot. 2) Wel en wee van de Koninklijke Maat schappij ,De Schelde' te Vlissin gen hebben altijd in Zeeland brede be langstelling ontmoet. Begrijpelijk" het gaat hier om een' bedrijf, opgericht ln de tweede helft van de negentiende eeuw, toen deze provincie werd beschouwd als een .doodlopende straat', maar dat noch tans levensvatbaar bleek. Vooral ln Vlis singen beschouwde menigeen de aan wezigheid van .De Schelde' als een be wijs voor de gunstige Jigging van da stad. Bovendien vergroeide ,De Schel de' in de letterlijke zin van het woord met deze plaats: de fabrïeksuitbreidin- gen drongen in de loop van vele jaren de stadskern binnen en bepaalden er mede het stedebouwkundig patroon. Ook in economische zin was onvermijde lijk een nauwe verbondenheid: het be staan van de bevolking was sterk af hankelijk van ,De Schelde'. Zolang het met dit bedrijf goed ging, ging het ook goed met de stad. In een dergelijke situatie speelt ,de fabriek' een overwe gende rol in het leven van een gemeen schap, er zijn vele bindingen. We heb ben overigens de indruk, dat die vroe ger nog sterker werden gevoeld, vooral in die tijd waarin de onderneming min of meer patriarchaal werd bestuurd, een periode die kort na de tweede wereld oorlog definitief haar einde kreeg. Het was ae tijd van de vaak schilderachtige vertelsels over legendarische bazen, over de fameuze staking, over arbeids verhoudingen die in deze tijd ongekend zijn. Maar ook in het recente verle den en in het heden bleef de verbon denheid met en de belangstelling voor ,De Schelde' bestaan. Nog altijd geeft dit bedrijf in Midden-Zeeland de toon aan: het was de grote promotor van het Zuid-Sloe, het was de eerste on derneming, die zich in dit Zuid-Sloe vestigde. In het Zeeland nieuwe stijl, in een sterker dan voorheen geïndustriali- We releveren dit alles omdat gisteren de aandacht op deze industrie werd gevestigd, toen bekend werd dat zij een zeer nauwe samenwerking zal aangaan met de Rotterdamse Droog dok Maatschappij en de motorenfabriek Thomassen. Dat betekent, dat hetfusie- verschijnsel', om het zo maar eens te noe men, thans ook dit traditioneel Zeeuwse bedrijf heeft bereikt. In de afgelopen ja ren heeft het Nederlandse bedrijfsleven een complete hausse in fusies te zien gegeven, vooral onder invloed van de EEG. Er is daarbij wel eens gespro ken over een ,mode'; het modeverschijn sel zou wel eens sterker kunnen zijn dan de economische noodzakelijkheid. Wan neer men echter de situatie van de in ternationale scheepsbouw in ogen schouw neemt, dan is zonder meer dui delijk, dat er Ln dit geval moeilijk sprake kan zijn van een .modeverschijn sel'. Juist deze week werd er in het Euro pese parlement gedebatteerd over de voorstellen van de E E G-commissie, die voorzien in subsidies voor de scheeps bouw ter bescherming met name tegen de Japanse concurrentie. De Nederland se afgevaardigden verzetten zich er te gen en wezen er onder meer op, dat subsidies niet de oplossing zijn. Een betoog, dat reliëf krijgt door deze fusie. ,De Schelde' en de bedrijven, waarmee zij gaat samenwerken tonen de moed naar een structurele oplossing te willen zoeken, een oplossing die reeds tot gunstige reacties aanleiding heeft ge geven. De via deze fusie tot stand te brengen concentratie zal zonder twijfel te zijner tijd grote besparingen met zich meebrengen. De stappen, waartoe thans is besloten, zijn in dit licht gezien aller minst een .modeverschijnsel', maar zul len tot een duidelijke versteviging van dit sinds de oprichting in Zeeland werk zame bedrijf kunnen leiden. Tegen de achtergrond van de nauwe verbonden heid van in het bijzonder Vlissingen met ,De Schelde' kan men de thans aange kondigde fusie toejuichen: opnieuw heeft deze maatschappij getoond over de dynamiek te beschikken, waardoor zij in het verleden een belangrijke pijler fönntlij: kon zijn van Zeelands welvaart. We hoorden hier en daar gisteren aarzelend de vraag stellen of er wellicht sprake zou zijn in de toekomst van een sterk op Rotterdam gerichte activiteit van het nieuwe concern. Het is een vraag, naar het ons voorkomt, gesteld vanuit het verleden. Rotterdam én het zuidwestelijke deltagebied worden steeds meer één groot geheel en daarbij is het niet uitsluitend van belang w&ér bepaalde accenten in een bedrijfsontwik keling worden gelegd. In het verleden zou dat wij erkennen dat zonder twijfel rampzalige gevolgen hebben op geleverd voor met name Vlissingen, maar thans is er ook in dit opzicht sprake van .schaalvergroting'. Maar afgezien van deze overweging ïs het goed er op te wijzen dat in het geheel van het nieuwe concern ,De Schelde' ongetwijfeld de meest dynamische in breng heeft. Bij de Rotterdamse Droog dok is er er immers nog sprake van een beleid, dat men bij ,De Schelde' reeds lang achter de rug heeft, In een dergelijke verhouding behoeft men niet zo bang te zijn voor een al te zware accentverlegging. Trouwens in het ver band van het nieuwe concern spelen economische wetten een rol: in haar bedrijfspolitiek zal de rentabiliteit van de pléats van oude en eventuele nieuwe activiteiten uiteraard mede belangrijk zijn. Dat kan consequenties hebben voor Vlissingen. maar evengoed voor het Rot terdamse bedrijf. In een veranderende provincie staat dus nu één van de oudste industriële bedrijven aan de vooravond van een nieuwe periode. Het is te hopen, dat de traditionele verbondenheid onder de nieuwe verhoudingen nieuw bij ,De Schelde', maar ook in velerlei opzicht in Zeeland duidelijk gestalte zal krij gen. Staatsuitgaven in Nederland stijgen het sterkst De totale uitgaven van de centrale over heid zijn in de periode van 19GI tot 1965 het sterkst gestegen in Nederland, aldus blijkt uit een in Brussel gepubliceerde vergelijkende studie van dc staatsuit gaven in de Bpneluxlanden. Luxemburg "namen volgens een bereke ning van het secretariaat-generaal van Benelux de staatsuitgaven in Nederland met 38,8 procent toe. De uitgaven stijgen in de drie landen iets sterker dan het nationale inkomen aldus het rapport. Uitgedrukt in procenten van het natio nale inkomen namen de ontvangsten in Nederland toe van 27,7 tot 28,2 procent, in België van 22,3 tot 22,6 procent en dap.lde het percentage in Luxemburg van 27,5 procent tot 25,4 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1