Studenten beschermden in Baarland grafsteen landmeter voor slijtage Pompstation voor riolering in Braakman in gebruik gesteld Zeemijn kwam weer op Scheldebodem terecht Goede ervaringen met algemene bijstandswet Initiatief van het gezelschap Snellius' Deense plastieken DE VEY MESTDAGH ALMANAK Boeing-Boeing Foto Verschoore BOUW NIEUWE HUISHOUDSCHOOL TE VLISSINGEN AANBESTEED PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 VAN 16e EEUWSE WILLEM JANSZOON... zoon voor de zuidelijke deur van Baarlanda kerk ontdekte en besefte hier een bijzondere vondst te hebben gedaan. In het dorp zelf was men nooit op die gedachte gekomen. Dat gaf gistermiddag burgemeester W. N. van Liere in een korte toespraak ruiterlijk toe. ,Ik ben er honderden keren overheen gelopen, zonder er aandacht aan te schenken', zei hij. Maar de Engelsman F. A. Greenhïll gaf zijn ontdekking door. Hij publi ceerde erover in het Engelse vakblad voor de landmeters .The Chartered Surveyor'. Compleet met een afbeel ding van de steen en de randtekst: ,Hier leyt begraven Willem Janszoon, lantmeter in zijne tijt/ sterf a(nn)o dusent VCLVIH (1558) op te 24ste dach Augusto bidt voor de ziele'. Alles... PROF DRE.DE VRIES I LEGT FUNCTIE NEER Prof dr E. de Vries, sedert 1956 rector van het instituut voor sociale studiën te Den Haag, zal op 15 april 1966 dit rec toraat neerleggen. Prof De Vries werd op 29 januari 1901 te Grijpskerke gebo ren. Hij zal op 25 maart zijn afscheids college geven. Tot zijn opvolger is be noemd prof mr J. F. Glastra van Soon, - gleraar te Leiden. De huidige rector (eerde te Wageningen, waar hij in 1923 met lof slaagde voor het inge nieursexamen. In 1931 promoveerde hij op het proefschrift landbouwwelvaart in het regentschap Pasoeroean. Hierna volgde een langdurige loopbaan in Ne- derlands-Indië. Van 1947 tot 1950 was prof De Vries hoogleraar in de landhuis houdkunde en het agrarisch recht der overzeese gebiedsdelen, Hierna was de heer De Vries economisch adviseur en hoofd van de landbouwkundige afdeling van de Internationale Bank te Washing ton. Prof De Vries is van plan zich in de Verenigde Staten te vestigen. Opvoeringen .Jaontje' In verband met de publikatie in onze culturele agenda van gisteren over de uitvoering van .Jaontje' in Oostburg, deelt men ons nader mee, dat de ge- WANNEER de hervormde kerkgangers van Baarland voortaan de kerk binnenstappen zullen de grafsteen van een zestiende eeuvvse landmeter met de naam Willem Janszoon niet langer als voetveeg' gebruiken Dit unieke momnment is sinds donderdagmiddag gevrijwaard voor slijtage en weersïnvoelden. Onder de zorgen van het land meetkundig studentengezel schap .Snellius' is de steen met de afbeelding van een landme ter en de bij zijn beroep beho rende instrumenten verplaatst van voor de ingang naar het voorportaal van de kerk. En gis teren was een grote deputatie van .Snellius' met hoogleraren en andere gasten naar het Be- velandse dorp gekomen om de steen te onthullen. Het was een korte, symbolische ge beurtenis van de afdeling der geo desie van de Delftse technische hoge school. Prof ir W. Baarda trok de vlag van het gezelschap weg voor de grafsteen, hield een korte toe spraak en vervolgens zongen alle aanwezigen het .Snelliuslied'. opge dragen aan de grote geodeet uit de historie. Opnieuw hadden daarmee studenten voor Baarland een daad gesteld. Er Dit is een reproduktie van Willem Janszoons grafsteen, door Delf se studenten in het voorportaal van de hervormde kerk te Baarland be schermd tegen verder slijtage. De landmeter is overleden in 1558. Hij staat in typisch middeleeuwse kle ding op de steen ingebeiteld: wam buis en tot de knie reikend kleed, Volstaand en aan de schouders met lange valse mouwen. Hij heeft een meetlat in zijn hand. naast hem aan weerskanten piketten. was een plezierig contact aan vooraf gegaan. De oorsprong ervan ligt bij een Engelse amateur-archeoloog, die op een tocht door Zeeland de graf steen van landmeter Wilem Jans- Dat was alles wat men van de land meter wist en later te weten gekomen is. Uitsluitend de voevnaam en de naam van de vader. .Ondanks alle nasporingen is niets bekend gewor den over leven en werk van degene, wiens grafsteen nu zo in het mid delpunt van de belangstelling staat', zei gistermiddag prof Baarda in zijn toespraak. Hij deelt dit lot met die ma/nen uit alle bouwmeesters van oude culturen, die we vandaag d« dag met landmeter zouden aandui den. Toch was de Engelsman en later met hem de Delftse afdeling geodesie, het Baarlandse kerkbestuur, de Ne derlandse landmeters federatie ei rijksdienst voor monumentenzorg eveneens ervan overtuigd, dat alles mof st worden gedaan om dit monu ment van Baarland zo goed mogelijk te bewaren. Daarom was het zaak de grafsteen van de landmeter een andere plaats te geven: in het voor portaal van de kerk, beschermd tegen regen, wind en zon, tegen al te veel schuifelende voetstappen ook. Er kwam geld voor op tafel. Het nu jubilerende landmeetkundig gezel schap .Snellius' zette zich erachter en het kerkbestuur van Baarlands her vormde gemeente met name in de persoon van de heer A. C. Koole, deed graag mee. Advertentie) Kom gezellig planten tuinen in onze Sint-Nicolaasplmtenkas Lustrum Toen alle zaken waren geregeld en .Snelius' aan de samenstelling van het feestprogramma voor de vijfde lustrumviering begon, werd aan het begin daarvan de (her)onthulling van Willem Janszoons bijzondere graf steen in de Baarlandse kerk gezet. En zo was men donderdagmorgen met twee bussen naar de Zak van Zuid-Beveland getrokken. In het dorpshuis werd de lunch gebruikt en na afloop daarvan wandelde men de kerk binnen. De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer P. J. Griep, heette daar alle gasten van .Snellius' aan de samenstelling van Delftse historici, die een onderzoek naar de achtergronden van de Baar landse landmeter hebben ingesteld, twee Engelse gasten, ir W. de Beyl namens Zeelands commissaris koningin, het college van b en w het hervormd kerkbestuur van Bi land en de vertegenwoordigers van de instanties die aan dit stukje cul tuurbehoud hebben meegewerkt. De fignur van Willem Janszoon bleef ook deze middag wat in de mist. .Slechts zijn steen is gebleven, met de tekenen van vakbekwaamheid pn waardigheid', stelde prof Baarda vast, toen hij het monument opnieuw aan Baarland overdroeg. Even later, in het dorpshuis, stond men nog met een korte herdenking stil bij de landmeetkunde en het lustrum van het studentengezel schap. De lustrumcommissie wijd de er toespraakjes aan en burge meester Van Liere en ir De Beyl bedankten de Delftse studenten voor deze geste. Bellamypark 45-58 - Vlïsslngen -eeuwse Droefenis In een Temeuzense achterkamer zaten vier heren droevig bijeen. Het liep tegen het eind van de avond, een avond die helemaal niet zo ongezéllig was begonnen, want het was normaal het wekelijkse kaartavondje zoals dat al sinds ja- 1 ren her plaatsgreep. De partijen hadden echter niet zo willen vlotten en omdat de stem ming een beetje lamlendig werd, waren ze er maar mee opgehou den. Toen waren ze gaan probe ren om gewoon gezellig achter een borreltje wat te babbelen. Maar als het zaad van de verve ling eenmaal gezaaid is. valt ei meestal weinig meer dan stierlijke verveling te oogsten. En hoe de gastheer ook met de moed der wanhoop met de fles bleef rond gaan, ze bleven elkaar maar zie lig aankijken over de jenever heen Als ze er niet zo'n eind voor had den moeten lopen, waren ze zich waarschijnlijk gevieren gaan ver drinken. Maar zelfs bedrinken was teveel moeite. ,We moesten eigenlijk maar naar huis gaan', opperde er een met doffe stem. Eigenlijk wél', spraken de anderen triest. Maar je kan toch niet zo vroeg thuiskomen', merkte een ander op. Nee, dat kan niet', mompelden de anderen. Elders wordt je vrouw ongerust'. vulde de derde aan. Somber zijn ze hun tijd uit blijven zitten. Compleet met persleiding naar Westerschelde Tanker raakte explosieve last kwijt KUNST HET VLISSINGSCH SCHOUWSPEL BRIT ANN LA In vele opzichten heeft de amateurto neelvereniging ,Het Vlissingsch Schouw spel' zich gisteravond met kunst- en vliegwerk bezig gehouden. Letterlijk zeker: nauwelijks was de ene stewar dess in een snelle Caravelle weggevlo gen of de andere kwam weer aanvlie gen ln een Boeing. Dat was mogelijk, omdat dit toneelgezelschap de keuze had aten vallen op het zogeheten blij spel Boeing-Boeing' van Mare Camo- letti. De auteur werkt hierin het weinig oorspronkelijke gegeven uit van de vrij gezel, die zich neeft verloofd met drie stewardessen en die aan de hand van de .time-tables' van de verschillende maatschappijen tracht er voor te zorgen, dat de ene stewardess de andere niet in de weg loopt. U raadt het: dolkomische taferelen ontstaan, omdat op een zekere dag de drie .luchtgastvrouwen' tegelij kertijd .binnenvliegen'. Kunst- en vlieg werk ook was het voor ,Het Vlissingsch Schouwspel' in figuurlijke zin. Lange tijd namelijk is Boeing-Boeing" weinig meer dan een dolkomisch stuk voor twee heren en vier dames, dat met de alge meen gangbare betekenis van een blij spel niets te maken heeft. Pas tijdens de climax van het intrige de con frontatie van de onderscheidelrjke dames in het derde bedrijf kreeg dit toneel spel kenmerken van een werkelijke ko medie, maar de ontknoping van alle amoureuze problemen was zo weinig verrassend, zo voor de hand liggend, dat het spel begon zoals het in ae eerste twee bedrijven voortgekabbeld was: een humoristische geschiedenis, geschikt voor bruiloften en partijen enkele de cennia geleden. Vanzelfsprekend: er werden bij tijd en wijle nog wel wat lachsuccessen bereikt. Dat was overi gens meer de verdienste van de spelers dan van het stuk. Terecht hadden regis seur Piet de Leeuw en de acteurs en ac trices gewerkt naar over-acting, waar door althans enige onderhoudende slap stick-effecten werden bereikt. Daarom werd het voor velen toch nog een ont spannende, plezierige avond. Vooral Fred Florusse en Emmy Jansen-Ver- hulst pasten de aannemelijke overdrij ving in dit spel goed genuanceerd toe. En ook Janny de Croo, Janny Jongman, Mientje de Leeuw en Rob Spaas legden er een acceptabel schepje bovenop. Soms leek het er zelfs op of de spelers niet de humor putten uit het intrige van dit spel, maar eerder humoristische effecten bereikten omdat ze de draak staken met het spel zelf. Dat mocht, want aan het blijspel Boeing-Boeing' is weinig te verliezen. Van den B. LEERSUM MOET WEER ZOEKEN De Esso Winchester is de zeemijn in haar anker donderdagochl dan toch kwijtgeraakt Nadat het schip de nacht had doorgebracht met de verontrustende hoewel volgens deskundigen niet gevaar lijke gast aan de boeg, kwam s ochtends het duikwerkschip Hr Ms Leersum opnieuw langszij en ditmaal slaagde men er wel in, de mijn uit het anker te halen. Het oorlogstuig is overigens nog niet onschadelijk gemaakt. Het ligt momenteel op de bodem van de Schelde, voorlopig buiten bereik. Nadat de Leersum bj| de Esso Win chester was aangekomen werd aller eerst een manilla tros aan de vastgemaakt. De bemanning tanker moest aan het eind van de tros een boeltje vastmaken en toen liet men het anker tot op de bodem zakken. Wat men had gehoopt ge beurde ook: de mijn kwam op de bodem vrjj van het anker. Toen het boeltje met een vletje van de Leersum werd opgepikt, bleek evenwel dat de knoop niet was geweest zoals hij had horen te zijn: het boeitje dreef los en van de mfln wist men dus niets an ders, dan dat hij .ergens op de bodem' moest liggen. Moeizaam zoeken De plaats was natuurlijk ongeveer be kend, maar het houdt wel in, dat men die eerst precies moest vaststellen. En daar kan nog wel enige tijd overheen gaan. De Leersum is direct met de op sporingswerkzaamheden begonnen. Van uit twee bootjes wordt dan een ver zwaarde lijn over de grond gesleept en als die ergens achter blijft haken, moet een duiker afdalen om te gaan kjjken, wat het obstakel is. Op een gegeven moment zal het dan de mijn moeten zijn en dan kunnen verdere maatregelen worden genomen. Deze verdere maatregelen houden ln, dat de mijn wordt opgeblazen. De montage heeft geen zin en wordt door ae mijnopruimingsdienst alleen toegepast, wanneer ter plaatse op blazen te gevaarlijk ls. Of ken krijgt, uit de eerste zowel als de tweede wereldoorlog is bekend ma teriaal. Demontage zou dan alleen maar on nodige risico's meebrengen omdat de mijnen soms voorzien zijn van een booby-trap, een mechanisme dat bij demontage alsnog de mijn tot ont ploffing kan brengen. Geen gevaar Zoals de situatie op het ogenblik levert de mijn geen gevaar voor de scheepvaart op. De commandant van de Leersum heeft wel de commandant maritieme middelen geadviseerd, aan ren is. Het explosieve materiaal men over het algemeen mee te ma- Burgemeester A, F. Hanssens drukte op knop Burgemeester A. F. Hanssens van Hoek heeeft gistermiddag als voor zitter van het beheerschap recrea tiegebied Braakman het nieuwe rioleringsstelsel met pompstation en persleiding officieel in gebruik gesteld. Hij deed dat in het mo derne gebouwtje, waarin het pompstation is ondergebracht, door de knop in te drukken van de elektrische pompinstallatie. Tevoren had burgemeester Hanssens in restaurant ,de Braakman' een aantal ge nodigden welkom geheten, onder wie burgemeester A. P. Kostense van Bier vliet als lid van het algemeen bestuur van het beheerschap, waarnemend bur gemeester A. van Odrlchem van Philip pine, vertegenwoordigers van de directie voor de arbeidsvoorziening uit 's-Her- togenbosch, het ingenieursbureau van Hasselt en De Koning uit Nijmegen en van het aannemersbedrijf J. de Oude NV uit Biervliet, alsmede enkele personeels leden van het beheerschap. De heer Hanssens noemde de ingebruikstelling een mijlpaal ln de gescheidenls van het beheerschap recreatiegebied Braakman. Met een druk op de knop stelde burgemeester A. F. Hanssens van Hoek gistermiddag het nieuwe rio- lenngstélsél met pompstation en persleiding in de Braakman in wer king. (Foto PZC) schap samenwerkende drie kleine ge meenten Hoek. Biervliet en Phillipine. Vervolgens gar ir A. Lekkerkerker een technische uiteenzetting van de tot stand gebrachte werken. In het recrea tiegebied is een buizenstelsel aangelegd waarop inmiddels alle gebouwen zijn aangesloten zoals het toiletgebouw op het kampeer- en caravanterrein, de kampwinkel, de beheerderswoning, het café-restaurant, de gebouwen bij het zwembad, de jachtwerf en alle zomer woningen. Via dit buizenstelsel komt het vuile water, na door een vuilversnrjder te zijn gevoerd, terecht in de vuilwater- kelder van het gemaal. Van hieruit wordt het via een elektrische pompin stallatie door een drie tot vier kilome ter lange persleiding naar de Wester- schelde afgevoerd. Omdat in dit riole ringsstelsel vrijwel geen regenwater te rechtkomt, zijn op drie plaatsen inlaten op het water van de Braakman ge maakt. Door opening van de hierin aan gebrachte schuiven is de nodige door spoeling van het rioleringsstelsel ver zekerd. Na de officiële Ingebruikstelling verza melde het gezelschap zich opnieuw in restaurant ,de Braakman' waar een go- meenschajmelijke koffiemaaltijd werd gebruikt. Burgemeester Hanssens be dankte hier allen die hebben meege werkt aan de totstandkoming van het werk. slot van pagina 1 voor sociale zaken, ons ln. Dat was ook de mening van de heer J. de Reus, de chef van sociale zaken in Goes. Wel hadden de directeuren ge merkt, dat men makkelijker om bij stand aanklopt in de sector verple ging en verzorging in de bejaarden tehuizen, hetgeen de gemeenten in vergelijking tot voorheen nog al wat geld kost. In enkele gemeenten zijn ook reeds groepsregelingen toegepast, waarbij aparte voorzieningen worden getrof fen voor bepaalde groepen, zoals bij voorbeeld gehandicapten, blinden, gerepatrleeraen enz. Geheimzinnigheid Er is de laatste tjjd i tiek geweest op de ge waarmee een aeel van de gemeenten de richtlijnen omhult. ,Zc zijn niet geheim, want ze staan in de begro ting', aldus dc heer Meyers. JVIaar men heeft er zo weinig aan. Ieder geval, het simpele en het tragische diep in het leven Ingrijpende, eist een eigen aanpak. En al die geval len zijn niet te vangen ln richtlij nen'. .Wij zjjn er niet geheimzinnig mee, maar zc vormen een dergelijk uitge breid geheel, dat we bang zijn ver wachtingen te wekken, die niet ge realiseerd kunnen worden', merkte de heer Stenvert er over op. Vlissingen en Goes brengen ze in de openbaarheid. ,Dan pas kan Iemand reclameren als hij weet waarover hij het doet', zei mr Osterman. ,We maken ze dan ook steeds bekend' En de heer De Reus merkte er over op: ,WiJ zijn er helemaal niet ge heimzinnig mee'. Algemeen kan gesteld worden, dat de !-g van de nieuwe wet in de gemeenten gunstig verlopen Zo hing gisteren de mijn in het an ker van de Esso Winchester. In de loop van de ochtend is de tanker zijn gevaarlijke aanhangsel Icwijt- geraakt door het anker op de grond te laten zakken. De marine is nu weer op zoek naar het explosief om het te kunnen vernietigen. het loodswezen door te geven, dat men moet vermijden om in de omgeving van de mijn te ankeren. Dit om te voorko men, dat hij per ongeluk weer opge haald zou worden. Want hoe klein de risico's ook zijn, men wil ze zo ver mo gelijk uitsluiten. De werkzaamheden in de Scheldemon- ding hebben overigens tot over de gren zen belangstelling gewekt. Diverse pers organen hebben er een hele sensatie van remaakt. Waar de commandant van de .eersum helemaal niet gelukkig mee was. .Routinewerk', was zijn commen taar, .bloody nonsense (een marineterm) dat daar zo'n sensatie van wordt ge maakt'. Er was volgens hem geen enkel gevaar bij. Wat de resultaten zouden zijn geweest, als de zeemijn ondanks al les toch was ontploft? ,De boeg van de tanker weg, een flinke brand en de stranden van Zeeland enige jaren vol met olie' De Esso Winchester is inmiddels niet haar 34.000 ton ruwe olie in Antwerpen aangekomen, de Leersum zal door blij ven gaan met zoeken tot de mijn weer Is gevonden en dan komt de gecon troleerde klap. VOOR DUINOVERGANGEN SUBSIDIE -1,3 TON - IN WESTERSCHOUWEN Onlangs heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk be sloten tot het verlenen van een subsi die uit de gelden voor de openluchtre creatie voor het jaar 1965 ten behoeve van de aanleg en verharding van duin overgangen en wandelpaden in de ge meente Westerschouwen. Het subsidie, dat is verleend op voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland, zal 50 pet. van de totale kosten van uit voering van het werk bedragen, tot ten hoogste 'n subsidiebedrag van 130.000. OUDERAVOND VAKSCHOOL CONFECTIE-INDUSTRIE Dinsdagavond hield de vakschool voor de confectie Industrie te Middelburg: een ouderavond in de school aan het Molen water. Na een uiteenzetting van de werk- en leermethodiek door de heer H. Brouwer, bedrijfsleider bij de NV Zeeuw- sche Confectiefabrieken, werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Tot slot ontvingen de ouders het eerste complet© werkstuk van hun kinderen een kin derjasje en pantalon mee naar huis. Vrijwel alle ouders waren aanwezig. NU IS DIA'S Agfa C.P. 150 Lei Pradolux Leitz Pradovit PROJECTEREN f 95,— f 225,— 424,— Onze collectie dia-projectoren is groot enservice! Vlissingen - Goes - Kruiningen Laagste inschrijving ruim één miljoen Begin 1966 wordt met bouw begonnen dam, ƒ1.100.000; H. Vriens, Breda, 1.110.000; L. de Jong, Vlissingen 1.112.000 en A. Peters, Vlissingen 1.115.000. De gunning werd aangehou den. De rijksgoedkeuring voor de bouw is voor het eerste kwartaal van 1966 toe gezegd. Met alles mee, een niet al te strenge winter en geen materiaalbeper- Het architectenbureau Van Tijen-Boom-king, hoopt men in het begin van 1967 Posno te Rotterdam heeft donderdag- Ae ^eerste leerlingen te kunnen ontvan- middag ln het stadhuis te Vlissingen na- 'ren mens het gemeentebestuur van Vlissin gen do bouw van een twoalfklasslge huishoudschool in het openbaar nanbe- gen. De oude school aan het Groenewoud zal dan niet meer als zodanig worden ge bruikt. Tot nu toe is er nog geen defi nitieve bestemming voor het oude ge bouw gevonden. De school aan het Groe- grol ^passing van de nieuwe wet in de jtere gemeenten gunstig verlopen Ts. Dat is mede te danken aan de uitgebreide voorlichting, eerst aan de ambtenaren (onder andere een bijeenkomst in Hedenesse) en vervol gens aan diverse verenigingen en clubs. steed. De nieuwe huishoudschool met j newoua biedt momenteel plaats aan 213 gymnastieklokaal zal aan dc Sloeweg leerlingen. worden gebouwd op het stuk grond dat begrensd wordt door de Koudekerkse- wog, de Sloeweg, de Troelstrawcg en de Van Bosseweg. De bouw zal worden uit gevoerd volgens het Durox-panelen- bouwsysteem, dat ontwikkeld is door ge noemd architectenbureau. Over het gehele land verspreid zijn er scholen volgens dit systeem gebouwd. In het gebouw zulien twaalf lokalen ko men, deels praktjjk-, deels theorieloka len. Verder komt er een gymnastieklo kaal met was- en kleedruimte, een eet kamer, verschillende provisiekamers, een droogkamer, een moael-slaapkamer, een waskeuken en een huishoudkeuken en tenslotte een overblijfruimte, die met een een onderdeel van de hal ls. Er waren zeven inschrijvingen. De laag ste Inschrijver was het aannemingsbe drijf De Kok uit Bergen op Zoom met 1.013.000. De andere inschrijvers wa ren: Van den Berg, Bergen op Zoom, 1/1.062.000; Gebroeders Van Dyk, Wa- Igenberg, ƒ1.087.000; Vermaal, Rotter- ENKELE BUIEN Enkele opklaringen maar ook enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Iets la gere middagtemperaturen. Krachtige tot harde wind, langs do kust tjjdelyk storm uit west tot noordwest. ZON EN MAAN. 27 november Zon op 08,21 onder 16.35 Maan op 13.06 onder 21.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2