PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER AANVAARDT HET DEKKINGSPLAN Ghana Zambia *§10 Generaal Moboetoe zet Kasavoeboe aan de dijk Goede ervaringen in Zeeuwse steden algemene bijstandswet Antirevolutionairen boos over gebrek aan belangstelling voor het financiële ,plan-Kieft' ANTIREVOLUTIONAIRE FRACTIE STEMT TEGEN VERHOGING VAN DE VENNOOTSCHAPSBELASTING Pasjesakkoord Liesbeth heeft een stuk geschreven Mobilisatie Stak mg Rel in parlement Kolonel Moeloemba tot premier benoemd In- en uitvoer Indonesisch staatsmonopolie Van een paar kinder schoentjes tot f 100.000 208e jaargang - no. 278 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 november 1965 Engelse schepelingen slapen weer gerust Pagina 2 eau van dit blad 359300 P.Z.C., Het bezoek dat kanselier Erhard de Verenigde Staten zal brengen om be- Erhard stelt reis naar VS uit In West-Berljjn is gisterochtend een ak koord tussen Oost-Duitsland en de West- berlynse senaat getekend, op grond waarvan in de periode van Kerstmis en sprekingen te voeren met president de jaarwisseling naar schatting 600.0001 Johnson, is verschoven van 1 december M SOO.OOO Westberlnners ^e^l ver- wanten in het oostelijke stadsdeel zullen naar 19 december, op verzoek van Er- m0 bezoeken. De overeenkomst hard. Hij heeft pas griep achter de rug vva£rover ruim vijf maanden is onder- L en de dokiers menen dat hjj er beter handeld, werd pas op het laatste ogen- en zeventienjarig meisje Liesbeth. heeft onlangs een verslagje gemaakt doet nog wat met retain te wach-.WIk goidgekclid dior de regering' in d^a'"JJ Bonn* Iraad' van Madurodarn vormend aan prinses Beatrix en haar verloofde heeft gebracht. Het verslagje is in de school krant van het meisje afgedrukt en on middellijk begon voor haar het gedu vel. De loco-burgemeester van Maduro darn, een jongeman genaamd Bas. even eens zeventien jaar, "was .bijzonder pijn lijk getroffen' en legde een officiële ver klaring af. Minder officieel zei hij het ,dom' van Liesbeth te vinden om van een gezellige bijeenkomst op Drakesteyn een verslagje voor haar schoolkrant te maken. De ouders van het lieve kind Werden er in gemoeid, de directrice, twee leraressen die de eindredactie van het schoolblad voeren, het verhaal kwam in alle kranten, zelfs de rijksvoorlich tingsdienst rnoest er aan te pas kornen. Wanneer men al deze activiteiten eens op een rijtje zet, dan vraagt men zich jtoch in gemoede af of Nederland nu zo iang'zam.*rnanu niet een neeije over zijn toeren gaat raken. Het lijkt er zo lang zamerhand op of het meisje Liesbeth de Inationale eenheid, zo die al mocht be staan, in gevaar heeft gebracht. Een nieuwe versie van .Toontje heeft een paard getekend'; Liesbeth heeft een stuk geschreven. Waarom deze agitatie? Omdat in het verslagje de prinses van een nogal directe manier van spreken gebruik heeft gemaakt? Mag dat niet? De prin ses heeft in een Nederlands, dat goed begrijpelijk is en dat er geen doekjes om windt, gezegd dat ze minder prettige ervaringen heeft met rijtoeren. Vooral het gooien met confetti door omstanders vindt ze erg. Nu, dat was al bekend: de prinses heeft in de afgelopen maan den bij herhaling laten blijken, dat ze de vervelende papierwinkel bij rijtoeren erg vindt. Ook in Middelburg heeft ze aan die mening uiting gegeven, ze heeft onomwonden tegenover allerlei mensen verklaard dat gegooi met vlaggetjes en pa lier heel erg te vin- len. Dat is toen ook n de krant gekomen, zij het in een niet enkele an- (Van onze parlementaire redacteur) De zeven belastingontwerpen, die tezamen vormen het zogenaamde dekkingsplan voor de verhoogde staatsuitgaven, zijn gisteravond door de tweede kamer aangenomen. De Anti-Revolutionaire frac tie, de kleinste van de drie regeringspartijen, stem de tegen het wetsontwerp inzake de verhoging van de vennootschapsbelasting. Tevoren had de kamer met grote meerderheid 78 tegen 40 stem men het amendement verworpen van de fi nanciële specialist van de AR-fractie, de heer G. A. Kieft, dat ten doel had de benzineprijs niet met twee, maar met één cent te verhogen. De CHU- fractie gaf haar stem aan de wetsontwerpen tot verhoging van de bieraccijns, de alcoholaccijns en van de accijns op sigaretten en kerftabak alsmede aan het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting. De WD-frac.tie stemde tegen alle wetsontwerpen. Voor de stemming over de ven nootschapsbelasting legde de frac tievoorzitter van de AR, de heer B. Roolvink, een verklaring af. Hij wees er op, dat uit de behande ling van de wetsontwerpen was gebleken, dat ook zijn fractie de regering de middelen, die nodig zijn voor de uitvoering van de re geringsplannen, niet wil onthou den. Wij hebben echter aangege- President Kwame Nkroemah van Ghana heeft gisteren in het par lement verklaard dat alle verlo ven van het leger zijn ingetrokken en dat de Ghanese strijdkrachten gemobiliseerd worden. Nkroemah, die onder groot applaus van het uit één partij de Volks-Conventie- partij samengestelde parlement 80 minuten lang sprak, riep tevens op voor V N-interventie in Rhodesië onder aus piciën van de organisatie voor Afri kaanse eenheid (OAE) als Engeland zijn verplichtingen inzake Rhodesië niet wil of kan nakomen. In zijn rede verklaarde Nkroemah voorts dat ,de revolte van Smith' niet alleen bedoeld was om de 4 miljoen Afrikanen in het land te onderdrukken, maar ook om de Zuidafriliaanse apartheidspolitiek onder bescherming van de Union Jack naar Rhodesië over te brengen. Hij herinnerde het parlement eraan, dat de O A E een resolutie heeft aangeno men waarin het gebruik van geweld te gen Rhodesië wordt goedgekeurd als En geland zijn verantwoordelijkheid aan gaande dit gebied niet nakomt. Nkroemah zei dat de OAE binnenkort in Addis Abeba een vergadering zal houden over de vorming van een Afri kaanse defensieorganisatie, waarop hij zelf reeds twee jaar geleden had aange drongen. Eerder op de dag had In Cairo het in vloedrijke dagblad ,A1 Ahram' verklaard dat de ministers van buitenlandse zaken van de O A E op 3 december in Addis Abeba bijeen zullen komen ter bespre king van 'de Rhodesische crisis. ven, dat wij een beter dekkings plan hebben, zei de heer Roolvink, die hierbij doelde op de suggestie van de heer Kieft, woensdag in het debat naar voren gebracht, om de omzetbelasting op textiel in drie etappes, te beginnen op 1 ja nuari 1966, te doen ingaan. Daar naast had de AR-fractie grote be zwaren tegen de extra verhoging van de vennootschapsbelasting. De kamer had intussen wel een amende ment van dr A. M. Lucas (kvp) aange-l nomen, waarbij deze extra verhoging slechts voor één jaar werd toegestaan.] Ook na aanvaarding van dit amende ment zullen wij, aldus de heer Roolvink,; onze stem aan liet wetsontwerp niet ge- ven. Daarmee onthouden wy niet de no dige middelen aan de regering, want wij hebben een andere weg aangewezen, zei de AR-fractïevoorzitter. I In Livingstone is gisteren het blanke spoorwegpersoneel in staking gegaan als protest tegen het sluiten van hun club door de overheid. Enkele dagen ge leden is de Zambiuse minister met standplaats in do zuidelijke provincie Sakoebita bij een vechtpartij in deze club betrokken geweest. Naar aanleiding daarvan heeft een groep van 50 jongelui op straat blanken afgetuigd. De blanke spooruiap.ne.fi willen alleen de posttreinen nog bedienen. Het verkeer op de spoorwegverbinding met Rhodesië ligt stil. Over deze lijn gaat het koper uit Zambia naar de havens van het Por tugese Mozambique en komt het groot ste ceel var. de invoerprodukter. Zambia binnen. President Kaocnda heeft met strenge maatregelen tegen de stakers gedreigd. De enige Europese opposant in het Rho desische parlement, de liberaal dr Pa- ley, is gisteren met geweld uit de volks vertegenwoordiging verwijderd nadat hij de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring een ,daad van rebellie' had ge noemd. liet parlement, dat voor de eerste maal bijeen was sinds de onafhankelijkheids verklaring van 11 november, onderbrak dr Palley met schreeuwen toen deze ver klaarde dat de regering van premier Ian Smith onwettige handelingen verrichtte. Toen Palley weigerde op te houden met spreken, werd hij op last van de zitter uit de zaal verwijderd, Voor mr P. Portheine (vvd) was de ver klaring van de heer Roolvink aanleiding om de kamer heropening van de beraad slagingen te verzoeken. De liberale woordvoerder wilde van de regering we ten wat de consequenties voor haar zou zijn bij verwerping van het wetsontwerp. Minister Vondeling dacht, dat het niet nodig was op alle theoretische vragen antwoord te moeten geven, want een duidelijke meerderheid van de kamer is voor het dekkingsplan. Hierop werd het wetsontwerp inzake de vennootschaps belasting aangenomen met de stemmen van de AR, de CHU, de WD, de SGP en de Boerenpartij tegen. Anti's boos De Anti-Revolutionairen waren gis termiddag erg boos op minister Von- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Zes personen zijn donderdag om het leven gekomen hij een gasexplosie in een depot van d" nat ionale garde- in Keokulc in de Amerikaanse staat Iowa. Vijftig mensen werden ge wond. Op dê foto een beeld van de ravage; het ongeluk geschiedde tij dens een dansfeest. STAATSGREEP IN KONGO ZONDER BLOEDVERGIETEN President Joseph Moboetoe van Kongo heeft gis teren, enkele uren na het afzetten van president Kasavoeboe en zijn regering, bijna-dictatoriale machten aan zich getrokken. In een .beginselverklaring' voor het parlement ver klaarde de voormalige sergeant in het Kongolese leger dat bepaalde delen van de grondwet buiten werking waren gesteld en dat hij voor de duur van de .noodtoestand' vijf jaar het bewind zou voeren. Uitstel lancering Franse satelliet De eerste Franse poging een satelliet in een baan om de aarde te brengen is als gevolg van het slechte weer boven de lanceerplaats in de Sahara vertraagd. Dit hebben functionarissen van het mi nisterie van voorlichting in Parijs gis teren meegedeeld. Persberichten volgens welke een fout in een brandstofpomp de oorzaak van de vertraging was, werden door hen te gengesproken. In het gebied van Ham- naguir in de Sahara, waar de lancering zal plaatsvinden, woeden zandstormen. In kringen in. de omgeving van. het Franse, ministerie van defensie was maandag gezegd, dat de lancering bin nen 72 uur werd verwacht. fö&ntlijn directe stijl als Liesbeth heeft gebruikt in haar verslagje. Zij liet de prinses on der meer zeggen: .Als ik na een rijtoer uit de auto stap ben ik net een harlekijn in een gekleurd nalcje'. Gok zou tie prin ses deze woorden hebben gebruikt ,ik zou ze de nek om willen draaien'. |Wij moeten eerlijk bekennen na één 'keer de confettibende te hebben aan gekeken dat we de gevoelens van ae prinses levendig kunnen begrijpeEL President Soekarno heeft een decreetvermoedeüjk heeft Liesbeth dat ook ondertekend waarby de Indonesische In- gedaan en in jeugdig enthousiasme heeft en uitvoer door de regering wordt over- |e de opvattingeh van de prinses heet genomen, zo meldt het persbureau An- van de naald weergegeven. We zijn ge- tara. Het decreet heeft betrekking op neigd te vragen: ,Nou en?' de Indonesische financiële en economi-: uche politiek voor 1966, maar volgens j Tn allerlei verhalen over mensen, die Antara heeft de Indonesische derde 11 overdreven deden over Liesbeths ver- vice-premier, dr dat het reeds op 2 is geworden. de strekking Iiolonel Moelmnba, die door gene raal Moboetoe is aangewezen als kabinetsformateur. KASAVOEBOE Omdat details Mohoetoes uitspraken ontbraken, re ageerden politici inet reserve op de proclamatie. De grondwetsartikelen over de ver kiezing van de president en de voor zieningen voor een constitutioneel hof werden geschorst. Volgens verklaarde dat hij Kasavoeboe niet thuis had getroffen en dat ook de lijfarts van de ex-president niet wist waar hij i loefde. Moboetoe verklaarde na de geslaagde greep naar de macht dat Kasavoeboe vrij burger was, die op een lijfwacht kon rekenen als hjj bang was voor zijn BULDOG MANUS OLIE' BLEEK EEN GESLEPEN WINKELDIEF (Van o vice-premier, dr Chaerul Saleh, gezegd haaltje, lazen we de tegenwoordig ieder november van kracht j moment van stal gehaalde opmerking: ,De prinses kan zich niet verdedigen'. iMaar tegen wie of tegen wat moet zij zich dan verdedigen? Zij wordt toch niet aangevallen? Ze heeft alleen wat dingen gezegd over de vervelende kanten van een rijtoer-in-tiener-stijl. Wat ons betreft had de prinses nog krassere uit drukkingen mogen gebruiken. Ze heeft er niets verkeerds mee gedaan. En waarom Liesbeth nu in een soort staat van beschuldiging gebracht? Notabene in een .officiële' verklaring door een jongen van zeventien jaar. De burge meester van Madurodarn! Daarmee is het formaat van de zaak overigens wél aangegeven: héél klein. Gisteren werd nu weer gemeld, dat Liesbeth de prin ses schriftelijk haar spijt heeft betuigd. We hopen dat de prinses terugschrijft! .Kind, laten we er geen drama van ma ken. Ik hoop dat je een goed kerstrap port zult hebben.' Nee, alsjeblieft geen drama: zelfs voor de maten van Maduro darn is de hele gebeurtenis van een te geringe betekenis. e correspondent) Gistermorgen vroeg had Moboetoe in een onbloedige bliksemactie president Kasavoeboe en premier-informateur Evariste Kiniba van hun tunc.tie ontlie- Hoewel gistermorgen over de radio was verklaard dat de grondwet in grote lij nen van kracht zou blijven, bleek uit dei verklaring van gisteravond dat Moboe-j toe andere plannen heeft. dat er niet, zoals was voorzien, In februari presidentsverkiezingen zul len worden gehouden. Over de machtsstrijd tussen Kasavoe boe en Tsjombe en de daardoor ontstane politieke impasse zei Moboetoe in zijn verklaring: ,Het militaire hoge commando kon niet -igevoelig blijven tegenover de ernsti- verslechtering van de toestand en i ellende van de gehele Kongole: 'aavnemers menen dat Moboetoe door zijn staatsgreep duidelijk heeft gemaakt met hernieuwde krachten de nog reste rende rebellen in het noordwesten te zul len aanpakken. Politieke gevangenen die niets met de rebellie te maken hebben zullen in vrij heid worden gesteld, zo verklaarde Mo boetoe eerder op de dag, maar voegde daaraan toe dat er geen sprake is van een .pardon voor de leiders van de op stand, die beruchte moordenaars zijn'. Waarnemers zijn nog steeds niet op de hoogte met de verblijfplaats en de ge zondheidstoestand van Kasavoeboe. Een assistent van ,de afgezette president is het duidelijk landen en als voormalig president recht had op e i senaatszetel het leven. ALKMAAR ,Manus Olie' is de bynaam van de buldog die zach in de afgelopen dage-:) a.s ge-nepen winkeldief heeft on! •-mi. L it de t" rijke choeoladesoorten die in de Alkmaarse Hema liggen opgeslagen heeft de hond reeds twaalf maal een geslaagde greep gedaan naar zyn lievelings- lekkerny coeoschocola. De directie claimt de schade op 25 en tot dusver heeft men nog geen middel om de hondse escapades van Manus een halt toe te roepen. De verkoopstertjes hebben een heilig ontzag voor de geweldige buldog die zich bij zijn bezoeken steeds in de stroom normale bezoekers mengt en dan met een sprong zijn specialiteit weet te bereiken, waarna hij bulten de cho cola verslindt en een nieuwe actie voorbereidt. Aanvankelijk kon men de kruimeldief niet plaatsen. Manus wandelde wel meer in de Hema en was niet onpopulair bij de verkoopsters. Toen men hem op heterdaad betrapte wist Manus te ontkomen. Bij een volgend bezoek trof de hond voor zijn chocolade-afdeling een versperring. Gelaten ging hjj op de vloer liggen en wachtte zijn kans af. Die kans kwam toen er iemand weg moest. Als een pijl uit een boog schoot Manus op zijn eoeos toe en verdween. Men verplaatste de snoepafdeling naar een andere hoek, maar ook dat leverde voor de hond geen problemen op. Een doortastende verkoper wist Manus een keer te grijpen, maar na een verblijf in het magazijn moest men hem na sluitingstijd toch weer vrijlaten. De directie van de Hema is bijzonder geïnteresseerd naar de identiteit van de eigenaar van de hond, want dat Manus geen zwerver is staat als een paal boven water. De politie heeft nog niet ingegrepen. Er bestaat na melijk in Alkmaar geen verordening die het verbiedt honden te laten loslopen. IBBBIBBBBHI Oude Amerikaanse vliegtuigen voor Chinezen? De Westduitse zakenman Hans Joachim i Seidenschnur heeft in Hongkong ge zegd zondag naar Peking te vertrekken I om te trachten Amerikaanse transport- I vliegtuigen, die deel uitmaakten van het I oorlogssurplus, aan China te verkopen. Seidenschnur, die zei te werken voor I vier Zwitserse firma's voegde er aan toe dat hij in Europa 170 vliegtuigen heeft die hij aan China, Indonesië en Pakistan wil verkopen. Zelfs ex-premier Tsjombe, die het n van de staatsgreep met instemming had pegroet, toonde duidelijk dat hij veel van zijn oorspronkelijke geestdrift had verloren toen hij over de regerings proclamatie vertelaarde,Wij moeten de-, ze zorgvuldig bestuderen'. Palley, die de Afrikaanse wijk High- Moboetoe riep zichzelf voor vijf jaar tot' bury van Salisbury m het parlement ver- president uit en het aantal ministers] tegenwoordigt, is de enige Europeaan Jn de centrale regering werd - met onder de politici van de oppositie die ze- inbegl.ip van de premier uitgebreid' tels met klassificatie ,B' in het 65 zetels lvan 23. tellende parlement hebben. De regeringsgezinde parlementariërs hadden met overweldigende meerderheid eeri motie tot verwijdering van Palley, ingediend door minister van binnenland se zaken William Harper,aangenomen. Na de verwijdering van Palley verlieten 10 andere oppositieleden uit protest de vergadering. Premier Kolonel Leonard Moeloemba, een mi litair van uitzonderlijke moed die nauw samenwerkt met Moboetoe, werd als opvolger van Kimba tot premier benoemd. Evar'ista Kimba, die bij de staats- greep is ontheven van zijn functie van formateur van een nieuwe Kongolese regering. SPRINGVLOED VAN AANVRAGEN IN MIDDELBURG Uit een onderzoek, dat we in stelden naar de ervaringen tot nu toe in de grote Zeeuwse ge meenten met de algemene bij standswet, sinds die begin dit jaar van kracht werd, mogen we zonder overdrijving conclu deren, dat de Middelburgse be volking de grootste belangstel ling voor deze bijstandswet heeft. In het afgelopen drie kwart jaar heeft sociale zaken in deze stad namelijk niet min der dan 1500 aanvragen om bij stand moeten verwerken en met dit aantal staat Middelburg ver aan de top. Vlissingen volgt met rond 600 aanvragen, terwijl in Goes en Terneuzen het aantal aanvragen, voortvloeiend uit de inwerkingtreding van de al gemene bijstandswet, geen op merkelijke verhoging heeft ondergaan in vergelijking met vorig jaar of vorige jaren. Een enorme variatie was er in het aantal aanvragen, dat de Middelbur gers deden niet betrekking tot hun recht on bijstand. Een opmerkelijk Amsterdams voorbeeld, waarbij een bijdrage verleend werd aan een echtpaar, dat zyn kinderen in Cana da ging bezoeken, vond in Middel burg nog geen navolging, maar de aanvragen liepen van bijstand- voor een paar Icindersclioentjes tot een bijdrage, waarbij het om een bedrag van liefst honderdduizend gulden ging. Voor vele ambtenaren van de Middelburgse dienst heeft de uitvoe ring van de nieuwe wet menig week- ?i:ide in beslag genomen. Het is na melijk volgens de wet' een verplich ting, dat de aanvragen binnen een iiaand behandeld worden. ,Een kor te periode, als er zeer veel aanvra gen zijn', merkte de heer Meiers op. dere gemeenten, zijn er nu sociale diensten, die de achterstand in het werk nog niet hebben ingehaald. ,Als die sociale diensten de nieuwe wet niet slagvaardig uitgevoerd had den, zou er nu nog armenzorg bedre ven zijn en dat heeft de wetgever toch niet bedoeld. Een van de pun ten, waardoor we ons niet konden instellen, was het uitblijven van de algemene maatregel van bestuur, op grond waarvan de minimumnormen zijn vastgesteld', aldus de heer Meij- teuren van overheidsorganen voor sociale arbeid, heeft geadviseerd- En dat bedrag is, zonder de hier voor genoemde kosten, 60 voor een echtpaar en i 40 voor een alleenstaande. Vlissingen bestuur zo lang uitbleef, dat de. •eeds bij de dienst ingeschreven cliënten niet ingelicht konden worden over hetgeen hen te wachten stond. Door de springvloed van aanvragen, zoals in Middelburg en ook in an- Hij zei gedacht te hebben, dat de minimumnormen hoger zouden zijn dan de nu vastgestelde 360,80 per week voor echtparen, f 15,40 voor al- 'eenstaanden, waarbij nog geteld- moeten worden de huur of de kos ten van het eigen huis, ziekteverze kering en een uitkering voor even tuele "gezinsleden. Ten aanzien van het basisbedrag hebben de grote Zeeuwse gemeen ten de richtlijnen gevolgd, die de Divosa, de vereniging van direc- Het aantal Vlissingse aanvragen van rond 600 is ongeveer 100 tot 150 meer dan vorige jaren, zo verzekerde ons mr J. L. Osterman, de directeur van sociale zaken in de Scheldestad. ,We kunnen de eerste maanden na januari behoorlijk moeten werken om de zaak in orde te krijgen, maar van overwerk is toch geen sprake geweest', voegde hij er aan toe. Even als zyn collega in .Middel burg had de lieer Osterman de indruk, dat de schroom by velen om bijstand aan te vragen is weggevallen. .Want het is het recht van de men sen, We zitten er voor en we helpen ze graag', aldus verzekerde mr Os terman en met hern de andere direc teuren van de sociale diensten. Even min als in Middelburg zijn er in Vlissingen weinig bezwaarschriften ingediend: in twee gevallen kwam het in Middelburg de enige Zeeuwse gemeente tot nu toe tot een be roepsschrift, In Terneuzen was er geen verhoging van aanvragen om bijstand merk baar, lichtte de heer J. Stenvert, de directeur van de Terneuzense dienst (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1