PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SMITH ONTSLAAT' GOUVENEUR GIBBS Vliegtuig verongelukt in VS-42 mensen gedood Sloehaven als maquette op Europort 65 in Rotterdam MINISTER LUNS VLIEGT ER OOK Zó WEL EENS UIT Het hotel ,De Abdij' ENGELAND WIL GEEN MILITAIRE VN-ACTIE TEGEN RHODESIË Van zetel naar sloel GEVECHTEN IN ZUIDEN VAN LAOS 48 MENSEN OVERLEEFDEN ONGEL.UK Volgende week in stadhuis te Vlissingen Westelijke buis Maastunnel dit weekeind dicht 208e jaargang no. 267 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 3508, adv. 3647/3643)I jwar an O. A. da Kok Abonnamantaprll al. 1841, (k.«.f. rad. 2078/3169, adv. 2 ngeionden madadallnaan 21/, i firlal. Klalr Zaterdag 13 november '65 Clro 359300 P.Z.C., Nieuwe radiopiraat voor de kust Pagina 3 Minister Luns vliegt er als minister van buitenlandse zaken nog wel eens uit. Men ziet de bewindsman hier als vliegende Hollander tijdens een vlucht met een machine van de Koninklijke Luchtmacht. Het hotel ,De Abdij' uit het vooroorlogse Middelburg is ditmaal het onderwerp van de door Jae. Prince geïllus treerde artikelenserie ,De vooravond van ,40' in het PZC-zaterdagnummer (pagi na 15). Voorts op Pagina 2: .Goese KVP betreurt brief St.-Adelbert' en .bietenschip op Schelde bij Terneuzen gezon ken'. Pagina 3: Hoogovens breiden uit'. Pagina 5: Kerkdiensten. Pagina 11: Financieel nieuws, Pag. IS: Bruiloft in Belgrado', een laatste reportage in een serie over landen achter het ijzeren gor dijn; Pag. i-'/.Tiet, land van Rubens', over een expositie in Brussels mu seum voor oude kunst; letterkun dige kroniek; Pag. 15: Pagina 15' met o m bij dragen over een drijvend wonder- tapijt, ,Als het in januari maar niet: sneeuwt' over Gerard Rutten in Zierikzee en Jlugo Metsers uit Hulst speelt in Antwerpen; Pag. 17: het hotel .De Abdij'; Pag. 19: Persconmm entaren en autorubriek; Pag. 21: Kerk en maatschappij met o m Gemengd gehuwd' en 'Stemmen uit de kernen'; Pag. 23: Radio en televisie met het 40-jarig jubileum van de KRO en de programma's voor het week einde. NOG MEER AMERIKANEN NAAR ZUID-VIETNAM De Amerikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara, heeft meegedeeld dat de Verenigde Saten hun aantal mili tairen in Zuld-Vietnam zullen vergroten, r aanleiding van toegenomen mili taire kracht van de Viet Cong'. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de vertegenwoordiger van de Britse koningin in dat land, gouverneur sir Humphrey Gibbs, gisteren .ontslagen'. Hij deelde Gibbs mee dat hij geen .uitvoerende macht' had in Rhodesië en verzocht hem zijn ambtswoning te ver laten. Zijn stap was een vergeldingsmaatregel voor het ontslag dat hem en zijn ministers na de onafhankelijkheidsverklaring van don derdag werd aangezegd door de Britse regering. Smith zei in commentaar op premier Wilsons .beweerde verklaring in het Britse parlement', dat sir Humphrey de enige wettige regering in Rhodesië was: ,ik wil duidelijk stellen dat de gouver neur zelfs krachtens de gTondwet van 1961 geen uitvoerende macht had tenzij hij handelde op advies van Rhodesische ministers. Sir Humphrey Gibbs is ervan verwittigd dat hij, gezien de nieuwe grondwet die het Rhodesische volk is gegeven door de nu aan de macht zijnde de facto regering, geen uitvoerende macht nieer heeft in Rhodesië'. Vakantie per trein wordt duurder Boeing-727 maakte een geslaagde noodlanding Vakantie in het buitenland zal komend Een Boeing-727 jaar in bijna alle Europese landen wel tuig van de Amerikaanse maatschappij' duurder worden. Op de gisteren in MUn- .American Air Lines', van Dallas in chen beëindigde internationale reisbu- Texas op weg naar Chicago, heeft vrij- titulatuur in onze zakagenda s is de reautreinconferentie hebben zeven van dag een geslaagde noodlanding gemaakt laatste tijd enigszins onderhevig aan de veertien Europese spoorwegdirecties, op het Öapital vliegveld van Spring- waardevermindering, een verheugend namelyk verhoging der tarieven voor field in Illinois. Het 72 ton zware toe-1 verschijnsel waaraan in deze kolom al speciale vakantietreinen aangekondigd, stel, aan boord waarvan zich 62 passa- eerder aandacht is geschonken. Nu ver- Dït zou niet zonder gevolgen voor de giers en zes bemanningsleden bevonden, jy^rde vorige week minister Vondeling, tarieven der reisbureaus blijven, aldus maakte een volmaakte landing. Volgens dat de voorliefde voor titels de Duitse werd door deelnemers aan de conferen-lde verkeerstoren had het toestel tech- £aI?,t in de Nederlander' zou zijn. Die - x lang in tie gezegd. Inische moeilijkheden. In het zuiden van Laos zyn gevechten aan de gang tussen regeringstroepen en eenheden van de communistiseh-gezinde Pathet Lao, zo wordt van militaire zjjde in Vientiane meegedeeld. Er wordt gevochten ten noorden en ten zuiden van de stad Thaehek aan de rivier de Mekong. De strijdkrachten van de rege ring maken gebruik van duikbommenwerpers. Lagerhuis-debat Engeland past economische en diplo matieke sancties toe tegen Rhodesië om daar de heerschappij der wet te vestigen en de democratie te laten functioneren en niet om er de opstan dige regering te bestraffen, zo heeft de Britse premier Harold Wilson gisteren verklaard in een speciaal de bat in het Britse lagerhuis. Wilson zei ook dat zijn land al het mogelyke zou doen om een eind te maken aan het onwettig gezag in Rhodesië. Engeland wil geen za ken doen met een groep mannen die haar macht allereerst gebruikt om de apparatuur van een politiestaat op te richten. Wilson hield zijn toespraak terwijl de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties van hun kant een serie sancties tegen het bewind van Ian Smith bekendmaakten. Later sprak de Britse minister van I tenlandse zaken Michael Stewart raad toe. Hij stelde met nadruk dat En geland nog het wettig gezag in de ko lonie vertegenwoordigt en dat militaire inmenging door de VN niet nodig is. Tal van naties met name in Afrika sn Azië hebben al aangedrongen op krachtige maatregelen tegen Rhodesië. Resolutie Met 107 tegen twee stemmen Zuid- Afrika en Portugal en één onthou- Frankrijk) nam de algemene ver- waarin er bij Engeland op wordt aan gedrongen alle middelen, geweld inbe grepen, te gebruiken om een einde te maken aan de .rebellie' in Rhodesië. Verraad De Britse procureur-generaal sir Elwyn Jones, heeft in het lagerhuis gezegd dat als Smith aan Rhodesië een nieuwe grondwet zou opdwingen dit zou neer komen op verraad. Eenleder die de Brit se kroon gehoorzaamheid is verschul digd niaar het bewind van Smith helpt maakt zich eveneens aan verraad schul dig. In Engeland staat daarop de dood straf. De nieuwe wet die de doodstraf afschaft geldt niet voor deze misdaad. BOEING-727 ZAKTE DOOR NEUSW1EL Een Boeing-727 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij .United Airlines' met 90 mensen aan boord is donderdag bij de lan ding in Salt Lake City in brand gevlogen. Een woordvoerder van United Airlines zei, dat 42 mensen zijn omgekomen. Het toestel was via Denver, waar de meeste pas sagiers aan boord waren gegaan, van New York gekomen. Het is de derde Boeing-727 die in drie maanden tijd is verongelukt. Maandag jl vloog een toestel van dit type van de American Airlines* by een landing by Cïneinnatti tegen een heuvel, waardoor 58 van de 62 inzittenden het leven 1 loren. Op zestien augustus ontplofte Boeing-727 van de .United Airlines' bo ven het meer van Michigan, waardoor alle dertig inzittenden werden gedood. Neuswiel Volgens functionarissen van de .United Airlines' was het ongeluk by Salt Lake het gevolg van het feit, dat bij de lan ding het neuswiel van het vliegtuig het begaf. De Boeing-727 zou bij het binnen komen een zeer scherpe daling hebben gemaakt. Zonder dat zich een ontplof fing voordeed was het voorste deel van het toestel in een oogwenk één vlam menzee. Voordat het vuur in het pas sagiersgedeelte was doorgedrongen, kon een aantal passagiers het toestel verla ten. gebracht, konden na verbonden te zijn naar huis gaan. Van een aantal andere gewonden zou de toestand kritiek zijn. Onder degenen die on gedeerd zijn gebleven, bevinden zich drie inspecteurs van het federale bu reau voor de luchtvaart. De vyf le den van de bemanning hebben het on geluk overleefd. De gezagvoerder moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Duitse kant moet er dan al heel zitten, zoals ons deze week is geblel Uitgeverij Sythoff in Leiden stuurde ons namelijk een facsimile-uitgave toe van een ,Hoe hoort het eigenlijk' uit de acht tiende eeuw en daarin komen pagina's lang voorschriften voor over titels. Het gaat hier om een leuk geschriftje, ge drukt in 1733 bij Jacob Graal t' Am sterdam onder de tite! ,De hoofsche wel- leventheid en loffelijke welgemaniert- heid'. Een boekje als dit is in feite een stuk sociale geschiedenis. Bovenaan de tltulatuurhjst bijvoorbeeld staan de soe vereine heren van die dagen, de staten- reneraal, pas daarna komt de prins van Oranje. Zo daalt de lijst steeds verder af, totdat men terecht komt bij die ,van minderen staat' en die van ,nog lager staat'. Men ziet: rangen en standen, keurig in vakjes ingedeeld. Maar wat ons nog het meeste trof was, dat men biykens dit boekje aan de staten van Holland verplicht was .Edele grootmo gende heren te schrijven, terwijl de sta ten der andere gewesten afgedaan kon den worden met gewoon .edelmogende heren'. De regenten van Amsterdam be stonden blijkens dit geschrift uit ,edel- grootachtbare, erenveste, wijze, voor zienige en zeer discrete heren', die van andere steden echter waren niet .groot', soms zelfs niet .achtbaar'. Prangen en standen dus óók tussen provincies en steden. Het is een beetje laat om er ons hier in Zeeland nog kwaad over te ma ken, maar als Jacob Graal uit deze tijd zou zijn geweest, dan hadden we huilend ons beklag bij minister Vondeling ge daan. hebben met veel genoe- ïrdruk gelezen, daarby vaststellend dat er op het stuk van eti- kette wel veel is veranderd, maar toch ook veel hetzelfde is gebleven. Sommige veranderingen heeft men als het ware nog in deze tijd zien voltrekken, met name in gebieden die jarenlang oude gebruiken in ere hebben gehouden. Zo lazen wy in het hoofdstukje met de schilderachtige titel ,Om gehoor te heb ben bij een Groot Heer* een soort klasse indeling met betrekking tot stoelen. ,De leuningstoel' zo zegt het boekje -is de aanzieniy'kste, de spaanse stoel volgt daarna en dan kornt de vrouwe- stoel'. Uit de tyd? Jawel, maar nog niet zo heel lang. Men sla er het Zeeuws Woordenboek maar eens over op, onder het woord .zetel'. Het is aldus de be schrijving een .leunstoel, in het by- zonder bestemd voor de heer des huizes en voor mannelijke gasten'. En er wordt bq verteld, dat een medewerker aan dit woordenboek, wan neer hy met zyn ze ventigjarige moeder bi het land van Cadzanc Bloedproeven De politie van Salt Lake City heeft bloedproeven afgenomen bij de" gezag voerder en tweede piloot van het vlieg tuig. Een functionaris van het zieken huis zei dat de proeven zyn genomen ,in verband met geruchten dat bij het ongeluk alcoholgebruik zou zijn betrok ken'. Een verpleegster van het zieken huis zei dat de bloedproeven zyn geno men om een eind te maken aan ,een vals, boosaardig gerucht'. Colambia Ujnvliegtuigen hebben het wrak waar genomen van een Columbiaanse DC-3, die sinds maandag met 25 passagiers en een bemanning van vijf leden werd vermist. Aangenomen wordt dat alle in zittenden om het leven zijn gekomen. Het Havenschap Vlissingen is deze week weer op een nieuwe manier in de openbaarheid ge treden: door middel van een stand op de tentoonstelling Europort '65 in Rotterdam. Hoewel de haven Vlissingen- Oost regelmatig in het nieuws is, is deze methode zeer nuttig om een groot en gevarieerd pu bliek, waaronder zich ongetwij feld geïnteresseerden bevinden, een duidelijk overzicht te geven van wat de haven precies is en wat de mogelijkheden ervan zijn. Europort is een jaarlijkse tentoon stelling op het gebied van havens, havenoutillage cn alles wat met de scheepvaart heeft te niaken. De grote Ahoyhallen stonden deze week van dinsdag tol en met vandaag weer vol met stands van allerlei mogelijke firma's en instanties. Om een paar voorbeelden te noemen: van koffie- en frisdrankenautomaten tot en met mobiele kranen, van de meest uit eenlopende elektronische apparatuur tot scheepsschroeven, van zwemves ten tot winches. Temidden van dit enorme geheel neemt de stand van het Havenschap Vlissingen een bescheiden plaats in. Hetgeen niet wil zeggen, da.t de stand over gebrek aan belangstelling heeft te klagen ,Het is erg druk vandaag', zei ons gisteren de heer P. F. de Meyer, die de stand beheert. De heer De Meyer is employé van het In stituut voor Scheepvaart en Lucht vaart uit Rotterdam, die de stand over de Sloehaven heeft verzoTgd, evenals die voor de haven van Delf- zyi. Hy Is oorspronkelijk Vlissinger, zodat hy zijn .klanten' ook heel wat weet te vertellen over allerlei achter gronden. Maar het voornaamste is de haven Zie slot pag. 2 kol. 4) Overigens: gen deze herdruk gelezen, verre familie in op bezoek ging (vóór de tweede wereldoorlog), steevast de uitnodiging hoorde: ,Neef, pak 'n zetel; nlchfe pak 'n stoel'. De volgorde en de onderscheiding in stoelen was ty perend: de man voorop, dus vóór zyn zeventigjarige moeder, bovendien kreeg hij een leunstoel, zijn moeder daarente gen slechts een .gewone' stoel. Er is dezer dagen nog een boekje ver schenen, waarin zijdelings de hier besproken onderwerpen aan de orde ko men: ,Mens en taal' van de bekende pu blicist J. A. Meyers. Hy schryft in deze verzameling lezenswaardige opstellen onder meer over de .kanselarytaal' en stelt daarbij vast, dat deze taal bezig is de kranten te infecteren, vooral in de berichtgeving over hoge autoriteiten. Ziehier enkele voorbeelden, door Meyers genoemd: .Onze minister van buitenland se zaken had eens by een val van de trap z'n been bezeerd; hy nam toen geen ziekteverlof want dat doet een dood- ;ewoon mens; volgens de krant «moest y zijn werkzaamheden laten rusten'. Maar ziekteverlof of geen ziekteverlof, hij moest toch weer aan het werk en dus berichtte de krant: ,Het ligt in de bedoeling van de minister van buiten landse zaken zyn werkzaamheden te her vatten. Hij zal zich kort na het hervat ten van zijn werkzaamheden naar Parijs begeven'. Men ziet het zegt Meyers: ,een gewoon mens gaat weer aan het werk, een minister hervat zijn werk zaamheden, een gewoon mens is dat van plan, by een minister ligt het in de bedoeling, een gewoon mens gaat naar Parys, maar een minister zal zich naar Parijs begeven'. noemer worden gebracht, de titula tuur, de rangen en standen onder pro vincies, steden en stoelen, ja óók de kanselarytaal. Dat alles is voortdurend in beweging, er verdwynt steeds meer overbodige franje, maar er blijft ook veel, omdat het zo hardnekkig in de menselijke natuur zit vastgeroest. Zo zyn er óók op het gebied van kleding en mode tientallen overblijfselen in wezen nutteloze resten uit vorige pe rioden. Vroeger werd bijvoorbeeld een hoofdbedekking vervaardigd uit de een of andere stof, die met een koord op het hoofd werd vastgebonden. Het lozen zijden strikje in de leren binnenband van hedendaagse herenhoeden is het zinloze overblijfsel van dit eens wél noodzakelijke koord. De knopen op de imouw van het herenjasje hebben eens gediend voor het op de plaats houden ivan een omgeslagen mouw, omgeslagen om de kanten hemdsmouw niet te be schadigen. Nu zyn de knopen zonder lenige functie overgebleven. Het is goed ions voortdurend te bezinnen op allerlei 'overbodigs. Maar of de hardnekkigheid |van sommige verschynselen iets te ma- iken heeft met ,de Duitse kant in de Nederlander'? Meer met de algemeen- menselijke ijdelheid, geloven we. Enfin, I mocht minister Vondeling hier eens op bezoek komen met bijvoorbeeld zijn staatssecretaris, dan zullen we hem niet toevoegen: .Minister, neem een ze tel, staatssecretaris, pak 'n stoel'. On danks het Zeeuws Woordenboek jVan gisteravond acht uur af tot maan- |dag aanstaande zes uur 's morgens is de westelijke buis van de Maastunnel te Rotterdam wegens herstelwerkzaam- heden gesloten. Het autoverkeer in beide richtingen zal dan via een tunnelbuis worden geleid. 'De politie raadt autobestuurders ter voorkoming van mogelyke verkeers- stagnaties aan gedurende het weekend zoveel mogelyk de Maastunnel te my- den en gebruik te maken van de Van Brlenenoordbrug en de Willemsbrug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1