PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONINKLIJKE COMMISSIE VOOR ZUID-RHODESIE ■■HHI Explosie Columbia: 57 doden HEVIGE STRIJD OP MIDDEN-JAVA Grondwet van 1961 als basis Drie bemanningsleden van Duitse kustvaarder op zee omgekomen liL iMia—B—a Na reorganisatie eisen waierschapsproblemen een bredere aanpak PREMIER WILSON OPTIMISTISCH GESTEMD TERUG UIT SALISBURY: ,Deur staat open voor een oplossing Voorstel van Smith wordt verder uitgewerkt Geen geweld Redders kwamen net te Iaat Zittenblijvers kosten staat miljoenen SCHOTEN AAN ISRAËLISCHE GRENS OMAR DHANI OP SCHIPHOL Smokkelaar van alcohol in arrest ARRESTATIES IN HONGARIJE Communisten baas in twee streken Soekarno sticht vijfde macht' OrOERWlJSRESOLUTIE VAN CH- JONGEREN P. J. J. DEKKER VOOR POLDER- EN WATERSCHAPSBOND Provinciale commissie beziet verruiming voorschriften Bewegingsvrijheid 208e jaargang - no. 256 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. ven do Voldo, F. 8. den Boet en W. de Poglcr. Hooldrodectlc: W. Leertouwer en C. A. de Kok ft Abonnementsprijs 83 cont por weok, f 10,7S per kwartaal, franco per port 11,— per kwertaal. Lom. -nummer. 20 cent. Bureaus: Vll.slngen, Wolstraol 58-60, tol. 2355 (b-B-9. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, M.rkt SI, tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375). Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.9.3. red. 7853. adv. 5213), Oo.tbura, tel. 2393. Terneuren, Arsenaol.traot 2, tol. 2911. Zlerlkr.., red. tel. 2425, edm. tel. 2094. Adv. prlj» 34 cent per mm. Minimum por odv. t 5.10. Ingezonden mededelingen 21/j tarief. Kleine edv. (ma*. 8 regel.) 34 cent per regel. (min. f 1,75). „Brieven bureau van dit blad" f" D aaM4.ii..»- Maandag 1 nov. 1965 Middelburg en Vlissmgen kregen gelijk Pagina 9 •er. Giro 359300 f De ernstige internationale crisis die teweeg zou zijn gebracht bij een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring van de blanke minder heidsregering van Rhodesië is voorlopig afgewend. Premier Harold Wilson van' Enge land en premier Ian Smith van Rhodesië hebben besloten een ge zamenlijke koninklijke commissie in te stellen die zal moeten nagaan of de huidige grondwet van Rhode sië zodanig kan worden gewijzigd dat de bijna vier miljoen Afrika nen in het land uiteindelijk aan het bewind zullen komen. De commissie zal onder leiding; staan van de Rhodesische opperrechter, sir Hugh Beadle en verder bestaan uit een Brit en een Rhodesiër. De regering van Rhodesië zal tot decem ber geen eenzijdige onafhankelijkheid proclameren. Premier Smith vroeg zaterdag de Rho- desiërs nog .enkele maanden' te wachten op een via onderhandelingen niet Enge land bereikte onafhankelijkheid. Hij noemde het voorstel inzake een konink lijke commissie ,een briljant idee', waar op hij had gedoeld toen hij onlangs zei dat nog slechts een wonder overeenstem ming met Engeland zou kunnen be werkstelligen. Smith zei dat hij in lange tijd niet zo optimistisch was geweest. Premier Wilson is gisteravond in Londen teruggekeerd. voor zijn vertrek uit0_ loven dat een koninklijke commissie als voorgesteld om een basis te zoe ken voor een Rhodesische grondwet welke aanvaardbaar is voor het volk van het land als geheel, een oplossing tot stand zal kunnen brengen. De' keus yoor Rhodesië ging niet tussen onwettig optreden met alle slechte gevolgen van dien of omverwerping van alle beschavingswaarden. Hij had de Afrikaanse nationalistische leiders gezegd dat hun eis dat Groot-Brittan- nië zou pogen alle constitutionele pro blemen van Rhodesië te regelen door middel van een militaire invasie bui ten kwestie was. Dat was niet het juiste antwoord. Degene die, in deze termen denkend, niet bereid waren tot pogingen om de kwestie door be sprekingen te regelen, moesten tot begrip van deze realiteit zien te ko men. .Vilson zei dat zijn regering niet aannam •lat er in de huidige tragische toestand can verdeeldheid in Rhodesië van van daag op morgen een meerderheidsregi me tot stand zou komen. Hij legde er de nadruk op dat alleen de Britse regering via het Britse parlement de wet tige bevoegdheid had om onafhankelijk heid te verlenen. Deur open ,Ik weet niet of wij het eens zullen den. In elk geval moet ik natuurlijk het voorstel eerst aan het Britse kabinet voorleggen', zei hij. In antwoord op een vraag zei Wilson dat de deur meer dan op een kier stond. ,Zij staat open een akkoord'. Waarnemers in Salisbury toonden- zich pessimistisch over de kansen van de nieuwe poging om tot overeenstemming te komen. Van de kant van de Afrikaan se nationalistische leiders werd de ge dachte van een koninklijke commissie terstond van de hand gewezen. Leider Sithole van de verboden Zimbabwe Afri kaanse Nationale Unie (Zanu) zei dat hij akkoord zou zijn gegaan met een re ferendum om te onderzoeken in hoever re het volk van Rhodesië als geheel onafhankelijkheid zou wensen, mits dit referendum gehouden werd op basis van algemeen stemrecht. Communiqué Volgens de tekst van het Rhodesische communiqué had de Britse regering de Rhodesische de oprichting voorgesteld van ,een koninklijke commissie om een grondwet op te stellen en te beslissen óf die al dan niet aanvaardbaar is voor het Rhodesische volk in zijn geheel. De Rhodesische regering heeft die sugges tie van de hand gewézen maar stelt voor in de plaats daarvan oen koninklijke commissie te benoemen om te beslissen of de grondwet van 1961, met wijzigin gen om het onafhankelijk worden van het land mogelijk te maliën, al dan niet aanvaardbaar is voor het Rhodesische volk in zijn geheel'. Verder zegt dit com muniqué dat de Britse -ministers van justitie en gemenebestzaken dit weekein de in Rhodesië blyven om met de Rhode sische regering tot een akkoord te ko men over de voor de grondwet van '61 noodzakelijke amendementen. Ontsnapte Britse treinrover Anderson gepakt De Britse politie heeft zaterdag dc 20- jarïge Robert Anderson gearresteerd, tlie samen met de treinrover Ronald Arthur Biggs op 8 juli uit de Wandsworth ge vangenis in Londen is ontsnapt. Van Biggs, die een straf moet uitzitten van 30 jaar, is nog niets bekend. Ook Charles Frederick Wilson, eveneens veroordeeld tot 30 jaar in verhand met dé treinroof, is nog spoorloos. Hij ont snapte aan het begin van dit jaar uit de Winson Green-gevangeni3 in Birmang- (Van onze correspondent.) De eerste najaarsstorm heeft gisteroch tend het einde betekend voor de kleine Duitse kustvaarder .Friesenland' en voor drie leden van de zes koppen tel lende bemanning. Dit scheepsdrama be gon zaterdagavond, toen de 279 ton me tende, (lit Hamburg afkomstige coaster, in een poging om in de haven van Den Helder voor de storm te schuilen uit de koers raakte en op de Haaksgronden, nauwelijks 5 mjjl ten westen van Den Helder vastliep. Dichtbij zwaar slagzij makende schip beukte de reddingboot .Prins Hendrik' ondanks verwoede pogingen het wrak niet dich ter dan tot op 80 meter kon naderen zet ten de zes opvarenden van de .Friesen land', gisterochtend tussen 6 en 7 uur, hun sloep uit. Binnen twee minuten brak de vlet doormidden. De zes beman ningsleden dreven af tot in de Texel- stroom, waar drie jonge Duitse zeelie den, de 26-jarigë kapitein Rolf Werner Meiners, de 18-jarige scheepsjongen Klaus Detféf Berud Eiben en de 15-ja- rige kolc Manfred Clashen de verdrin kingsdood vonden. De 41-jarige Oosten rijkse matroos Kurt Pauzenberger werd als eerste door de Texelse veerboot .Marsdiep' gered, de twee overigen, de 22-jarige stuurman Klaus Pampuch en ue 17-jarige matroos Uwe Focken door de marinesleepboot .IJssel'. Ontdaan vertelden de harde mannen van •eddingboot en marinesleper hun beleve- ïissen. Een ieder was de overtuiging toe gedaan, dat vrywel onder de ogen van de redders, die iets te laat waarnamen da.t de slachtoffers tot in de Texel- stroom waren afgedreven, drie mannen van de .Friesenland' om het leven waren gekomen. Van de geredden bleken de zwemvesten goed f.e zitten, terwijl ze bo vendien in oliekleding waren gestoken; bij de drie slachtoffers was dat niet het eval. Uit de mond van de geredden vernam men dat tussen 6 en 7 uur was besloten het wrak, dat toen een slagzij maakte van 40 a 50 graden te verlaten. Ze had den dit gewaagd omdat de lichtjes van Den Helder zo dicht by waren. Zij ver keken zich echter op de gevreesde Haaksgronden. Binnen twee minuten was de oranje sloep, waarvan later twee wrakstukken drijvende zyn gezien, aan stukken geslagen Een nietig stipje in de kokende zee. nehelikopter, die bij de reddingsope- Eén van de overlevenden van de -atie was ingezet. JTriesenland' zwaait naar de mari- Luchtfoto ANP De kosten van mislukking en ver traging van de studie kunnen voor wat het vlimo betreft by benade ring worden gesteld op ongeveer 216 miljoen gulden per jaar op ba sis van de onderwijsuitgaven voor dat jaar. Berekend volgens dezelf de basis kan worden gesteld, dat bij het wetenschappelijk onderwijs de studenten, die hun studie niet voltooien (de afzwaaiers), de staat ongeveer 95 miljoen gulden kos ten. Bij dit onderwijs komt zittenblij ven niet voor. Een student volgt slechts bij hoge uitzondering een college voor de tweede keer, ter wijl een eenmaal voltooid practi cum niet wordt herhaald. In be ginsel veroorzaakt vertraging bij de studie nauwelijks verhoging van de kosten van het wetenschap pelijk onderwijs, daar de student, die in zeven of meer jaren zijn doctoraal diploma behaalt, niet meer jaren onderwijs heeft ge volgd dan de cursusduur bedraagt. Prof. dr. K. Posthumus, rector magnificus van de technische ho geschool te Eindhoven, die deze gegevens noemde in een inleiding over het onderwerp .studieduur en numeriek rendement', gehouden op een bijeenkomst te Groningen van de Nederlandse Studentenraad, te kende hierbij aan, dat deze cijfers betrekking nebben op de uitgaven ten laste van de afdelingen vier (vhmo) en acht (wetenschappelijk onderwijs) van de gewone dienst van de rijksbegroting en hij merk te op, dat er aan de vertraging en mislukking van de studie nog andere kosten ztjn verbonden. Israëlische en Jordaanse strijdkrachten hebben gisteren opnieuw een vuurge vecht geleverd In het dal van de Ayalon dat ligt in de corridor tussen Jeruzalem en de kust. De Jordaniërs beweren in Een Israëlische militaire woordvoerder heeft in Tel Aviv verklaard dat de Jor daniërs gistermorgen om 11 uur onze tijd het vuur openden op Israëlische traetors die in de vallei aan het ploegen waren. De woordvoerder zei verder dat de Jor daniërs zich niets hadden aangetrokken van een verzoek van de VN bestands- commissie het vuren te staken en tot één uur in de middag bleven schieten. Nadat gedurende drie kwartier geen schoten waren gehoord openden de Jor daniërs om kwart voor twee opnieuw het vuur. Radio Jeruzalem (een Israë lisch station) heeft later meegedeeld dat het vuur in de middag bleef aanhouden. Er zijn geen slachtoffers gemeld. Een Israëlische zegsman beschuldigde de Jordaniërs er zaterdag van te heb ben geschoten op Israëlische boeren die aan het ploegen waren in het gebied van Latrun dat eveneens in de corridor is gelegen. Volgens een Israëlische woordvoerder, in Bet-Hasoea, op 4,5 kilometer de bestandslijn tussen Israël en Jordanië, een hoeveelheid spring stof tot ontploffing gebracht. Er zou schade zijn aangericht aan Israëli sche gebouwen. Van slachtoffers werd ook hier geen melding gemaakt. De Israëli's hebben verklaard een klacht te hebben ingediend bij de gemengde Is- raëlisch-Jordaanse wapenstilstandscom missie. Nadat hij bijna 14 dagen geleden onver wacht uit Djakarta was vertrokken, is zaterdagmiddag de bevelhebber van de Indonesische luchtmacht, vice-maar- schalk Omar Dhani, per Garuda-lyn- vliegtuig op Schiphol aangekomen. Daar stond de Indonesische zaakgelas tigde, Maimoen Habsjah, samen met een ander lid van de ambassade, gereed om hem uit het vliegtuig te halen, vervol gens op de trap te escorteren en hem regelrecht, zonder enige begroeting door een groepje andere Indonesiërs, dat op het platform stond, in een gereedstaande auto te laten plaatsnemen, waarin hij terstond werd weggereden naar Den Haag. Sinds Dhani midden oktober uit Dja karta vertrok, heeft president Soekarno vice-maarschalk Muljono Herlambang als waarnemend hoofd van de lucht macht aangewezen. Korte tijd later werd Dhani bovendien ontheven van zijn func tie als directeur van het overheidsli chaam .Kopelapip', dat in samenwerking met Fokker de Indonesische vliegtuig fabriek moet gaan bouwen. Volgens persberichten uit Indonesië wordt in Djakarta al verondersteld, dat Dhani een kans is gegeven zich door deze reis aan een netelige situatie in Djakarta te onttrekken. Waar Dhani zich in de afgelopen twee weken heeft opgehouden, was op Schip hol niet bekend. Het lijntoestel van de Garuda, waarmee hij arriveerde, had in Praag en Frankfort de laatste tussenlan dingen gemaakt. Een ontploffing, die zich zaterdag heeft voorgedaan op de markt van Cartagena in Columbia, heeft aan 57 mensen het leven gekost. Voorts liepen 68 mensen verwondingen op. Van zestien van hen is de toestand ernstig. De schade wordt geschat op ruim een kwart miljoen gul den. De oorzaak van de explosie is niet be kend. Aanvankelijk was gemeld dat een kraam met vuurwerk in de Tucht was gevlogen, maar later werd gezegd dat men bomscherven had gevonden. De po litie heeft vijf verdachte personen aan gehouden, die lid zijn van de communis tische partij. De Westduitse douane aan de Neder landse grens bij Emmerich, heeft de 41- jarige chauffeur P. W. gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan illegale alcoholsmokkel. In zyn vrachtwagen la gen 50 vaten met een inhoud van 200 liter alcohol van 98 procent elk. Ofschoon de Westduitse douane niet be reid was in het kader van het onder zoek volledige inlichtingen te verstrek ken, werd wel toegegeven dat zij reeds geruime tijd op de hoogte was van de alcoholsmokkel. Tot nu toe had de Duit se politie echter nog geen arrestaties kunnen verrichten. Men vermoedt dat de alcoholsmokkelarijen tot in de perfectie georganiseerd zijn. De Duitse" douane kon of wilde niet meedelen of de alcohol al dan niet uit Nederland afkomstig is. Radlo-Boedapest heeft gisteren bekend gemaakt dat ,een groep Hongaren is aangehouden wegens tegen de staat ge richte agitatie'. Nadere bijzonderheden werden niet vermeld. Slechts één van de betrokkenen die een organisatie zou hebben opgericht, werd bij name genoemd, een zekere Gyorgy Szabo, die woonachtig was in Boedapest en zonder beroep. Gewapende communisten hebben in midden-Java twee uitgestrekte gebieden, die van Djatimo en Ma- nisrenggo, in handen, zo meldde het Indonesische persbureau An- tara gisteren, een mededeling van voorlichtingsofficier majoor Soe ros o aanhalen- De toestand in het gebied van Bojolali bij Djokjakar ta was precair'- Volgens waarne mers wijzen de berichten op een gespannen en ernstige situatie in geheel midden-Java. De verbindingen tussen Bojolali en Moe soek zijn verbroken. Gewapende com munisten hadden twee politieposten aan gevallen een in Bojolali en de andere in Andong. De politie wist, met steun van militairen, de aanvallen af te slaan. De najaarsconferentie van de Cliristelyk- Ilistorische Jongerenorganisatie, die za terdag en zondag in Driebergen werd gehouden en gewyd was aan de .demo cratisering van het onderwijs', is beslo ten met het aannemen van een resolu- waarin het hoofdbestuur en de ka- rfractïe van de CHU worden uitgeno digd de middelen aan te wyzen tot rea lisering van de democratisering van het onderwijs. De jongerenorgansatie geeft daarbij de kwestie van het studieloon in ernstige overweging. In de resolutie wordt onder meer gezegd, dat recht op studie voor iedereen die de daartoe benodigde capaciteiten wil en doorzettingsvermogen bezit, een eis van sociale gerechtigheid is. Uitvoerige aandacht schonk de voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, zater dagmorgen tijdens de algemene vergadering van de bond in Oost burg, aan de reorganisatie van de polders en waterschappen in Zee land en de vele problemen rond die reorganisatie. De heer Dekker stelde vast, dat de positie van het waterschapswezen in Zeeland aanzienlijk is verstevigd door de oprichting van de tien gro te waterschappen. ,Door samenbun deling van krachten zijn lichamen ontstaan, die beter zijn geoutilleerd en die grotere mogelijkheden bie den om hun steeds omvangrijker wordende taken naar behoren te kunnen vervullen. Maar aangezien zich tal van vraagstukken voordoen, die alle waterschappen raken, ei sen deze een aanpak in breder ver band', zo meende de voorzitter van de polder- en waterschapsbond. In de eerste plaats noemde spreker het vraagstuk van de waterschap- lasten. Hoewel de oude stelregel: wie belang heeft, betaalt, nog altijd geldt, wordt zij naar de mening van de heer Dekker niet meer op de juis te wijze toegepast. Want tegenwoor dig worden niet alleen belangen van de landbouw gediend. Er is een niet te rechtvaardigen lastenverzwaring voor de ingelanden, stelde hij vast. Dit schept een gevoel van onbehagen bij de waterschapscontribualen. Men is bereid te betalen voor de eigen belangenbehartiging. Het onbehagen komt hieruit voort, dat men moet betalen voor anderen, die fiscaal niet grijpbaar zijn. Dit verklaart volgens de heer Dekker het verlangen in de ze kring naar een bijdrage uit de algemene middelen. Nadrukkelijk stipuleerde de heer Dekker, dat hij dit onderwerp aanstipte, voor het ge val zich buiten waterschapkringen de kringen zou vestigen, dat de wa terschappen de voortdurende stijging als een onontkoombaar fatum aan vaarden'. Ook de kwestie van verzachting van de voorschriften in de water schapsreglementen spon de heer hebben aangedrongen op minder stringente voorschriften, waardoor zij een grotere bewegingsvrijheid zouden krygen. Een vergaande controle op de waterschappen door gedeputeerde staten acht men strij dig met de waardigheid en de au tonomie van deze instellingen. Verklaarbaar noemde de heer Dek ker het, dat gedeputeerde staten tot nu toe nog niet zijn tegemoetgekomen aan de aandrang om verruiming van de voorschriften, omdat dan de vier per 1 januari 1965 geconcentreerde waterschappen in Zeeland in een be voorrechte positie zouden zijn ge plaatst ten opzichte van de water schappen, die reeds eerder waren ge concentreerd. Thans bestaat er een grote mate van uniformiteit in de strekking en bewoordingen van de reglementen van de waterschappen die per 1 januari 1959 en per 1 ja nuari 1965 zijn gevormd. Alleen voor zover zulks voor een praktische toepassing noodzakelijk werd geacht, zijn de reglementen van de nieuwste waterschappen aangepast. Met vol doening maakte de heer Dekker voorts gewag van de toezegging van gedeputeerde staten de wenselijkheid van de opstelling van een raamregle- ment te zullen onderzoeken en daar bij zoveel mogelijk rekening te zullen houden met de wensen van de water schappen. Inmiddels hebben gedeputeerde sta ten een adviescommissie ingesteld, die tot taak heeft een nieuw regle ment voor te bereiden en daarnaast een bijzonder reglement voor elk der grote waterschappen. Deze commis sie, die onder voorzitterschap staat van gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen, telt als leden enkele verte genwoordigers van het provinciaal bestuur, een drietal dijkgraven, een vertegenwoordiger van dé Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond en een vertegenwoordiger van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Dit initiatief van gedeputeerde sta ten, aldus de heer Dekker, wordt toe gejuicht, omdat men in de afgelopen jaren heeft ervaren, dat de water schapsreglementering nog beter op de praktische behoeften kan worden af gesteld dan thans het geval is. De heer Dekker verwachtte, dat de adviescommissie een ontwerp-regle- ment zal opstellen, dat in hoofdlijnen gelijk zal zijn aan de inhoud van de bestaande reglementen van de gecon centreerde waterschappen, zij het dan dat daarin zodanige wijzigingen en aanvullingen zullen worden aange bracht dat zy in voldoende mate zul- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Het persbureau Antara meldde dat re geringstroepen donderdag bij Soerakar- ta 342 communistische strijders en leden van communistische jeugdorganisaties gevangen hadden genomen. Bij Delang- goe hadden zich 150 communisten over gegeven. In het gebied van Manisrenggo hadden de communisten 25 burgers, meest mo hammedanen, vermoord en 82 ontvoerd. Omtrent het lot van de ontvoerden was niets bekend. Majoor Soeroso zei dat uit in beslag ge nomen documenten was gebleken dat de opstandelingen van, plan zijn het gebied van Klaten in midden-Java tot hun voor naamste basis te maken. In de dorpen rond Klaten hadden ze gevechtseenhe-, den gevormd. Ter versterking zijn naar midden-Java parachutisten en cavalerie-eenheden ge zonden. Burgeroorlog' De Indonesische vice-premier Chai- roel Salen heeft over de toestand op Java waar de communisten vooral in het oosten talrijke dorpen bezet zou den houden, gezegd, dat ,het een wa re burgeroorlog' is. Volgens in Djakarta ontvangen be richten zijn de parachutisten in ge vecht met benden opstandelingen die de steden Psjepogo en Bojolali aan vielen. bij de werkelijkheid zou komen. Vijfde macht' President Soekarno heeft de vorming van een .vijfde macht" bevolen. Het bevel van de president is gepubli ceerd in het bulletin van de voorlich tingsdienst van het Indonesische leger. Hierin staat verder dat deze .vijfde macht' paramilitair en onafhankelijk van de drie onderdelen van de strijdkrachten en de politie zal zijn en zal bestaan uit gewapende vrijwilligers ongeveer 1 miljoen van de oude .Verpletter Ma leisië' beweging. Aan het initiatief van Soekarno is een suggestie in deze zin van premier Tsjoe En Laï van communistisch China vooraf gegaan. Tsjoe opperde het idee een jaar geleden. Het leg^-r wilde er toen echter niets va - weten. Q Socroir^rta i o Dofanega D/OtfrTrO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1