Raadslid verwijt Vlissings college van b en w tekort aan voorlichting Goese AKF wil op korte, termijn het personeelsbestand verdubbelen Wethouder dringt aan op deskundigen in de fracties Directeur J. P. Benschop: Hausse in de chemische industrie vergt aanpassing' uw matras ALMANAK GOED GEOUTILLEERD AXELS GASBEDRIJF OVER NAAR ZEGAM' ,Taloelah' Wetsontwerp herindeling Walcheren hij eerste kamer Vier mensen gewond bij autobotsing op Nieuwlandseweg S AWE MA NV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 NAAR AANLEIDING VAN BOULEVARDPLANNEN In een emotionele discussie heeft de heer I- Filius (ar) tijdens de raadsvergadering van Vlissingen liet college van b en w verweten de raad ,over het algemeen te wei nig voorlichting te geven'. ,De raadsleden moeten maar zien, hoe zij aan hun wijsheid, hun deskun digheid en ook aan hun ondeskun digheid moeten komen', zei een bewogen heer Filius en hij voegde er aan toe: ,Dit is ook een verwijt aan de wethouders, omdat zij de belangen van de raad niet beter behartigen in het college'. ,Ik moet hier werkelijk ernstig bezwaar te gen maken. Ik zou willen, dat u uw woorden introk', antwoordde burgemeester mr B. Kolff Schriftelijke vragen van de heer Fi lius en antwoorden daarop door het college va.n b en w over de plannen tot verbetering van de zeewering aan de boulevards Bankert en Evertsen, waren aanleiding geweest tot deze discussie. .Heeft uw college kennisgenomen van het feit, da.t op verzoek van enkele par ticuliere verenigingen, van erkend des kundige zijde in het openbaar aan ieder, die daarin belang stelde, zeer uitvoerig openhartig inlichtingen zijn verstrekt 1 van (3e plannen tot verbete- zo vroeg de heer Filius. ,Deze vraag wordt bevestigend beantwoord', lieten b en w weten. Vervolgens vroeg de heer Filius: ,Is uw college met my van mening, dat de zee- weringsplannen van dermate belang zijn voor Vlissingen en omgeving, dat ook en vooral de raad uitvoerig en deskundig voorgelicht behoorde te worden Temeer waar nu duidelijk gebleken is, dat dit bij de officiële deskundigen niet op be zwaren zou stuiten en deze ook thans nog hiertoe gaarne bereid zijn'. Ja, zeiden b en w, ook en vooral de raad moet uitvoerig en deskundig voorgelicht worden. Maar aan de raad zijn ,bij nota van 13 september 1965 uitvoerig nadere inlichtingen over deze plannen verstrekt en daarbij de op beide plannen betrek king hebbende tekeningen voor de raad ter inzage gelegd'. Hieraan voegden b en w toe: ,Dat de zo verstrekte voor lichting door de raad onvoldoende zou zijn geacht, is bij de ter zake in de raad gevoerde besprekingen niet gebleken', waarbij het college doelde op de raads vergadering van 24 september, waarin de boulevardplannen ter sprake kwa- EXCURSIE MIJ NIJVERHEID EN HANDEL Eenzijdig Voorts merkten b en w op: ,-Naar aan leiding van de door steller van de vra- deskundigen niet op bezwaren zou stui ten, merken b en w nog op, dat nadere aan de raad te verstrekken voorlichting niet een eenzijdig karakter zou moeten dragen. Het is in het belang dit in het oog te houden, omdat nog niet gebleken is of andere bij deze zaak betrokken instanties gedacht moet worden aan het rijk en aan het college van gedepu teerde staten met de plannen van het Waterschap Walcheren instemmen en met name met dat plan, waar de voor keur van het waterschap naar uitgaat'. .Kunnen b en w meedelen, waarom van hun zijde geen initiatief is geno men de raad door deskundigen te doen voorlichten inzake de twee plan nen voor de waterkering?', zo wilde de heer Filius voorts weten. B en w meenden, dat de ,op hun initiatief verstrekte voorlichting voldoende wordt geacht'. ,Is uw college bei-eid alsnog een bijeenkomst te beleggen ,net deskundigen, opdat de raad be ter inzicht krijgt in de problematiek en de eventuele consequenties van de beide boulevardplannen?',' vroeg de heer Filius. B en w lieten weten be reid te zijn een informele bijeenkomst te beleggen, waarop de directeur van gemeentewerken de gelegenheid wordt gegeven de raadsleden van na dere technische voorlichting te die nen. Tenslotte vroeg de heer Filius: ,Kan uw college meedelen of en zo ja op welke wijze uitvoering is gegeven aan de in de raad van 24 september aangenomen mo tie, waarin verzocht werd een combina tie van de plannen .voorlangs' en ,aeh- Advertentie) leeuwse Muizenissen Wie goed de lcrant heeft gelezen, herinnert zich waarschijnlijk wel, dat er een paar dagen geleden ergen-s een onfris berichtje was opgenomenover mensen die in hun dagelijks brood een meege- bakken veldmuis aantroffen Niet smakelijk, vinden velen, hoeveel er ook mensen zijn, die vinden dat 't heus wel meevalt. Getuige een briefje, dat wij ontvingen: Wat maken we ons in deze tijd nog moeilijk om zo'n muisje. Ik heb het, nu een jaar of vijftien geleden, meegemaakt dat mijn 'schoonzuster een brood aansneed en precies het snuitje van een muis afsneed. ,Ach', zei ze, ,dat is ook zonde van dat diertje). Ze draaide het brood om en begon aan de andere kant te snijden. Wat er verder met brood en muis is gebeurd weet ik niet, ik had al genoeg. Zie, dat noem ik pas die renliefde. Tot zover de brief. Er daar kun nen vje maar dén ding aan toe voegen: Bekijk 't even, Kar eitje). terlangs'te bestuderen B en w wijzen er op, dat dit plan reeds in een vroeg stadium als een van de oplossingen van het vraagstuk naar voren is gebracht. B en w zullen voorts de motie bij Ce verdere onderhandelingen in hun over wegingen betrekken. Vreemd Het bevreemdde de heer Filius, zo zei hij, ten zeerste, dat b en vv inderdaad van mening zijn voldoende voorlichting te hebben gegeven. .Daaruit leid ik af, dat b en w de raadsleden zien als grote wa terstaatsdeskundigen. Maar ik moet be kennen, dat de tekeningen voor mij La tijn waren. Ik kan deze tekeningen niet goed interpreteren. Om in dit verband een beleid te kunnen uitstippelen, moe ten we ook op de hoogte zyn met de teclxnïsche details'. Burgemeester Kolff kon zich niet her inneren, dat de heer Filius deze verwij ten over een tekort aan voorlichting naar voren had gebracht in de vorige raadsvergadering, waarin toch juist de plannen ter sprake kwamen. ,Dat heb ik wel in de commissie van openbare wer ken gedaan', wierp de heer Filius tegen, .daarin is een harde noot gekraakt over de voorlichting. En ik moet zeggen, dat de haren mij ten berge rezen toen een week na de vorige raadsvergadering een vergadering in Britannia werd gehou den, waarin alles uit de doeken werd ge daan'. ,Hebt U daar dan iets gehoord wat. U nog niet wist vroeg wethouder F. G. Smit. .Inderdaad', zei de heer Filius, ,daar werden bepaalde tech nische details genoemd waarvan ik nog niet op de hoogte was, maar die als achtergrondgegevens voor raads leden toch wel noodzakelijk zijn'. .Maar b en w zouden zo'n vergade ring nooit uitschrijven, omdat het hier ging om deskundigen, die achter één van de plannen staan, terwijl b en w geen voorkeur hebben uitge sproken', aldus burgemeester Kolff. Advies De heer E. de Priester (pvda) vond het niet juist, dat b en w in hun antwoord aan de heer Filius hebben gesteld, dat uit de vorige raadsvergadering niet ge bleken is, dat de voorlichting onvoldoen de geweest zou zijn: ,De heer Joustra heeft toen gesteld dat hij graag een technisch advies wilde. Kortom, de me ning was toen, dat het beter geweest zou zijn meer de voor-en-tegeus te laten afwegen'. ,De heer Filius heeft gepraat of hij er alles van snapte. Wij hebben een duide lijke voorlichting gegeven met weglating van de franje', zei wethouder SriTit. .Za terdag kreeg de heer Filius de voorlich ting, vrijdag was pas de vergadering en als de heer Filius zich in de tussentijd dan niet laat voorlichten, dan is dat geen tekortkoming van het college, maar van de heer Filius'. Daarna baarde de heer Smit enig op zien, begeleid door een gemompeld pro test, Deze wethouder stelde, namelijk, dat de heer De Priester, fractieleider van de PvdA, in zijn fractie wei deskundigen heeft die tekeningen kunnen lezen'. Daarop zei Iiy tot de heer Filius: ,Dan zult U in uw fractie ook mensen moeten zien te krijgen, die dat wel kunnen'. ,Dat gaat te ver", zei de heer W. P. Ha- merlïnck (kvp) en de heer De Priester zei afkeurend: ,Kom nou'. De heer Filius zelf stelde: ,Dat zou dan betekenen dat de kleine fracties niet aan de beraadsla gingen kunnen deelnemen'. In feite voelde de heer Filius er niets voor zijn woorden over een gebrek aan voorlichting in te trekken. .Het gaat mij er niet om b en w te controleren, zoals wethouder Smit gezegd heeft, liet gaat mij er om, dat b en w hun eigen reputa tie door een tekort aan voorlichting niet schaden. Want wij hebben achtergrond gegevens nodig'. Daarop sloof de heer Kolff de discus- J- Kaland heeft vrijdagmiddag het nieuwe gasdis tributiesysteem te Axel in gebruik gesteld. Op de foto v.l.n.r. burge meester M. K. van Dijke van Axel en gedeputeerde Kaland (Foto PZC) Afscheid op .Vrederust' Maandag zullen de hoofdzusters Tukker en De Schipper op de inrichting .Vrede rust' te Bergen op Zoom de dienst met pensioen verlaten. Maandagmiddag zal het bestuur, directie en personeel in het hoofdgebouw afscheid van hen nemen. OP vrij korte termijn wil de Appa raten- en Ketelfabriek NV (AKF) te Goes komen tot een verdubbe ling van de personeelsbezetting, 't Zal bij de werving gaan om vrij boog gekwalificeerde technici, die het bedrijf wil inzetten voor op drachten van gespecialiseerd con structiewerk en apparatenbouw. Een richting, waarin de AKF zich de laatste jaren sterk heeft ont wikkeld. ,Er is op het ogenblik een ware hausse in de bouw en inrich ting van chemische bedrijven. Het zal nodig zijn om de huidige perso neelssterkte van 250 man zo spoe dig mogelijk op 500 man te bren gen'. Bat hield de directeur van de AKF, de heer J. P. Benschop vrijdagmorgen voor aan een uitge breide deputatie vau het departe ment Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, toen zij in Goes de jaarlijkse eendags-ex- cursie langs een aantal Bevelandse bedrijven begon. Sinds <le opening van de fabriek in 1963 heeft de AKF te Goes zijn be langstelling vooral gericht op het uit dokteren en ontwikkelen van nieu we methodes en technieken in de middelzware metaalindustrie. Aldus heeft men de reputatie gekregen een van de weinige bedrijven te zijn, dat de verwerking van de zogenaamde feiTometalen nikkel, koper, zilver, titaan en hun legeringen in hoog waardige apparatenbouw tot de mo gelijkheden heeft gemaakt. Er is een enorme hoeveelheid research- werk verzet. Zo werd een bijzonder ex clusieve lastechniek ontwikkeld en heeft men allerlei patenten op zijn naam ge bracht. De AKF heeft zo ook de aan dacht van verschillende grote Neder landse ondernemingen op zich gevestigd en bezit momenteel een vrij uitgebreide portefeuille opdrachten voor de inrich ting van chemische fabrieken voor de Nederlandse staatsmijnen. Daarnaast zijn in de voorbije jaren contacten legd met Oosteuropese landen. In 1963 en J964 exporteerde de AKF voor 5 miljoen aan hoogwaardige apparatuur naar Oost-Duitsland. Er zijn herha lingsorders gekomen en er zijn onder handelingen met Russische bedrijven. VERTROUWEN' Voordat de heer Benschop en zijn staf de excursisten van .Nijverheid en Han del' vrijdagmorgen door de grote fa briekshal, de magazijnen en de speciale ontwikkelingskamers en laboratoria leidde, stelde hij in de kantine vast: .De ze stormachtige ontwikkeling in de che mische bedrijven zet ons voor een grote opgaaf. We zullen ons best doen om het personeelsbestand daaraan zo vlug mo gelijk aan te passen. Dat is overigens alleen mogelijk door het vertrouwen van de Zeeuwse samenleving en bevolking te winnen'. En in dat opzicht vond de heer Ben schop de rondleiding van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel van bij zondere betekenis. Later aan de lunch stelde de secretaris van het Zeeuwse de partement, prof. mr. II. Langman, met voldoening: .Door je op research te rich ten kun je ook als Nederlands bedrijf uiteindelijk een goede internationale re putatie opbouwen'. De leden op excursie hadden toen in middels enkele andere facetten van het bedrijfsleven op Zuid-Beveland bekeken. Ze brachten een bezoek aan het gebou wencomplex van de Veilingvereniging Zuid-Beveland' aan de Goese Fruitlaan, waar voorzitter J. Kakebeeke en direc teur, drs. D. J. A. But(jn, een overzicht gaven van de stand van zaken in,het algemeen. Beiden gingen ,met zeven mijlslaarzen' door de historie functioneren van de tuinbouwveilingen heen en vertelden enkele saillante bij zonderheden over de veiling Goes in het bijzonder,- Voor 1965 konden zij spreken, van een goed..jaar met.zeer hoge prijzen'. -De oorzaak daarvan ligt in het feit dat de oogst in Nederland bijzonder goed af steekt tegen de slechte opbrengsten ir Frankrijk en Italië. Drs. Butijn kon nog vertellen, dat op het ogenblik in de veiling hard wordt gewerkt aan de uit breiding van het machinepark door het -ilaatsen van moderne sorteermachinés. )e leden van Nijverheid en Handel maakten op de .publieke tribune' nog een «xportveiiing mee en kregen een De Koninklijke Maatschappij ,De Wil- lieiminapolder' was het volgende adres. In het .Wilhelminahuis' daar stond lunch klaar en onderwijl gaf de direc teur van de maatschap, ir. J. Minder- houd, een indruk van dit grootste parti culiere landbouwbedrijf in Nederland (1650 ha., 140 man personeel, een taaiinventarisatie van 3 miljoen). De inleider knoopte er nog enkele be schouwingen over de positie van de land bouw in de wereld en in Nederland in DE ,WP Het departement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel heeft vrijdag een excursie gemaakt naar een aantal Zuidbevelandse be- i drijven. Hier kijken zij op de ,pu- blieke tribune1 naar een export- veiling in de afmijnzaal van de veilingvereniging Zuid-Beveland' te 1 Goes. (Foto PZC) méér moet zoeken in een ver doorge roerde mechanisatie en. hij stelde voor op,, dat, het. transport van.de iandbouw- pr©dirkten 'een: van de grootsteopgaven voor de bedrijven is. Na afloop van de lunch nam hét gezelschap een kijkje in de afdeling aardappelverwerking, in het fruitteeltgebied en in de werkplaatsen van het bedrijf om vervolgens nog een rondrit door het territoir van de pol der te maken. De nieuwe bedrijfsgebouwen van het zaaigranen schonings- en kingsbedrijf van de firma D. J. van der Have NV te Kapelle net van onder de grote tent gekomen ren het laatste adres op deze excur sie. In groepen onder leiding van de directeuren bezichtigden de excur sisten het terrein en de nieuwe ge bouwen, waar de aannemers nog steeds druk bezig zijn. Een va.n de directeuren, de heer P. der Have, had tevoren een toelichting op het complex zoals bekend een van de meest moderne zaaigranenverwer- kingsbedrijven in Nederland gege ven. De excursie werd afgesloten met een of ficiële ontvangst in het raadhuis van Kapeile, waar het college van b en w als gastheer optrad. raadzaal van het gemeentehuis te Axel heeft burgemeester Dijke vrijdagmiddag het modern inge richte gasbedrijf overgedragen aan de NV Zegam. By deze plechtigheid werd de Zegam vertegenwoordigd door voor zitter A. J. Kaland, secretaris mr. F. G. A. Huber en directeur ir. O. J. ValUant. Voorts waren daarbij aanwezig diverse burgemeesters of andere vertegenwoor digers van gemeenten in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. M. J. Korstanje namens de Nederlandse Gasunie, vertegenwoor digers van het Nederlands Gasïnstituut, ir. R. H. van Krevelen, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophan del, ir. R. A. M. Vis, hoofdingenieur van de NV PZEM in Zeeuwsch-Vlaanderen en vele anderen. Deze daadwerkelijke overdracht van het Axelse bedrijf noemde burgemeester Van Dijke een historisch feit. Hij stond daar bij stil bij de 55-jarige geschiedenis van het bedrijf, begonnen met 127 aanslui tingen en nu meer dan 6000. Voorts memoreerde hij dat de gemeente Axel de laatste vijf jaar ongeveer één miljoen gulden in het gasbedrijf had geïnves teerd. Het stemde, hem tot genoegen een nieuw en modern bedrijf te kunnen overdragen. ,Wij waren in Midden-Zeeland al onder Axel en niet alleen op het gebied van de indruk van het groot denken van gas', zei de heer Kaland. Hij kon bur gemeester Van Dijke verzekeren dat men het in provinciale kringen zeer heeft ge waardeerd dat Axel onmiddellijk bereid bleek zijn medewerking te verlenen aan de opbouw van een organisatie die pas- Burgemeester Van Dijke: historisch feit' VOORZITTER KALAND: ,HÈT GAAT Nü TOCH ECHT GEBEUREN' 't'Is er.... Het gas is er'. Het zal alleen nog naai de consument gebracht dienen te wor den. Daarvoor is nog een ontstellende hoeveelheid arbeid nodig omdat een heel nieuwe organisatie uit de grond moet worden gestampt. Er dienen zich regelmatig technische en economische vraagstukken aan, er zal voorlichting moeten worden verstrekt aan burger en JEUGDHERFST CONFERENTIE MORELE HERBEWAPENING INRENESSE Van vandaag, zaterdag tot dinsdag wordt in Renesse op Schouwen-Duive- land een herfstconferentie van Morele Herbewapening gehouden voor jeugd van 15 tot 25 jaar. Er worden 60 deel nemers verwacht. Op het programma staan lezingen^ films, muziek, sport en toneel. De heer P. Hintzen, journalist en voorzitter van de conferentie, spreekt over de kloof tussen het technisch ver mogen en het moreel onvermogen van de mens. Over de ontwikkelingslanden, met name India, houdt de heer D. van Tetterode, arts, een inleiding. Op 31 ókt organiseert de conferentie een openbare bijeenkomst in het dorpshuis te Reness" IJzendijkes ossewei ging weer open IJzendijke heeft vrijdagavond weer een van zijn inwoners met passende ketelmuziek ,de osse wei' ingejaagd. Dit folkloristisch gebeuren, dat in tal van Zeeuws- Vlaamse plaatsen in hoge ere wordt gehouden, valt te beurt aan ongehuwde jongelingen op hun dertigste verjaardag. In IJzendij ke was liet gisteren Paul Batse- laere die op cfeze wijze tot ,eeuwi- Ëe vrijgezel* werd uitgeroepen. >e door de schooljeugd voortge brachte ketelmuziek werd in IJzendijke nog aangevuld door de drumband van .Jeugdbelang'. In de stoet werden ook de gebruike- meegevoefd. Het slachtoffer werd toegesproken door de voorzitter van het voor de gelegenheid opge richte feestcomité, Frank Dïerikx. Nellie de Lozanne, waar in dé loop van de avond ,de os' deskundig werd vetgemest met de nodige hoeveelheid gerstenat. Tevoren was de schooljeugd getrakteerd op toffees. .ndustrieel. Maar wij hopen in een goe de samenwerking met de Gasunie, de Zeeuwse gemeenten en de particulieren een snelle distributie van aard Zeeland te komen', aldus de heer [and. Volgens hem was een centralisa tie onontkoombaar maar daarnaast zal men de decentralisatie niet mogen verge-1 ten. Voor verschillende centra is een streekfunctie weggelegd maar die zal ondergeschikt zijn aan het provinciaal bedrijf. KUNST IJzendijke gaf het goede voorbeeld Tijdens de officiële ingebruikna me van het gasdistributiecentrum te Axel, heeft Zegam-voorzitter A. J. Kaland de gemeente IJzen dijke als voorbeeld gesteld op het gebied van vooruitstrevendheid. Toen de kom van dit fraaie dorp opnieuw moest worden bestraat, toog burgemeester Ficq naar Mid delburg om bij de Zegam te in formeren naar de mogelijkheid om zulks voor gezamenlijke rekening te doen. ,Het zou toch zonde zijn, zo had de burgemeester betoogd, als jullie in '66 onze,mooie nieuwe straten zouden gaan opbreken voor het leggen van gasbuizen'. Zegam vond dat ook zonde. Het gevolg is dat het leggen van de buizen en het opnieuw bestraten nu in één bestek worden aanbe steed en voor gezamenlijke reke ning zal worden gerealiseerd. Zierikzee, Concertzaal Nut met Litteris Sacrum' Het was die onvermijdelijke kerstavond, waarop altijd ongeloofwaardige dingen moeten gebeuren. Drie oude dametjes op een éénpersoons-kamertje, een in halige kamerverhuurster, die hen min of meer bewaakt, een weduwnaar met amoureuze neigingen en twee flessen whisky. Dat waren vrijdagavond op het toneel van de Zierikzeese Concertzaal de ingrediënten voor een komische thriller in drie bedrijven onder de titel ,Taloela.h' van Arnold Ridley en Mary Catchart Borer. Er komen dan twee soorten vergif in het spel. Het resultaat: een kater, dood in zijn mandje en de kamerverhuurster, die na haar eerste optreden ook niet meer op het toneel verschijnt. Wie dat wel doen. zijn de mannen van de recherche. Ze worden gealarmeerd om licht te brengen in een onnatuurlijke dood. De koninklijke vereniging .Litteris Sa crum', een gezelschap toneel amateurs zijn best op gedaan. Tegen het decor van een sober huurkamert.je voor een bejaard vrouwtje haalde het tien man sterke gezelschap uit de thriller wat er in zat. De amateurs va.n .Litteris Sa crum' leverden kostelijke typetjes aan het publiek op deze openingsavond van het Nutseizoeii '65-'66. Vooral het trio oude dametjes gespeeld door Truus Hogewind-vanOortmerssen, Ko Hage- man-Verhagen en Rosien Hasselbach- Gaykema had er slag van om de wat bizarre sfeer te scheppen van een kom- plotterend, keuvelend en wel op een beetje sensatie belust breikransje. Drie vrouwtjes, die zich niet ontzien om hoog spel te spelen, wanneer het er om gaat de als dievegge ontmaskerde nijdige ka merverhuurster uit de weg te ruimen. Zij willen wraak nemen op alles wat ze in hun kamertjes van de inhalige hospi ta hebben moeten verduren en zij beslui ten daartoe, wanneer de lievelingskater Taloelah vergiftigd uit zijn mandje wordt gehaald. De kamerverhuurster zal met hetzelfde vergif boeten voor deze streek, wanneer zij by een van de da metjes de fles whisky uit de kast haalt. Om het verhaal compleet te maken moest er natuurlijk nog een stiefdochter opdagen die als verpleegster verliefd was geraakt op haar huisarts. Zoals ge zegd, .Litteris Sacrum' heeft er zijn best op gedaan om het allemaal waar te maken. Alleen: het was een wat te moei lijke opgaaf, Het thriller-verhaal was te veel uitgesponnen, het werd een praat, stuk zonder spanning. Lachertjes waren genoeg in de drié bedrijven. Vooral de rollen van de drie oude dametjes, die zich bijna constant voor het decor bevonden. Maar spitsvondigheden en een verrassende ontknoping waren in .Taloelah' ver te zoeken. Niettemin een ontspannend avondje, door voorzitter C. J. H. Scheuermann uit Zierikzee aan de leden van de vier samenwerkende Nuts- departementen van twee voormalige ei landen met plezier geïntroduceerd. Het Leidse gezelschap mag in Zierikzee be slist nog eens een keer terugkomen. De minister van binnenlandse zaken heeft het nader gewijzigd ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren en van het Zuid-Beveland behorende gedeelte van het Zuid-Sloe, by de eerste kamer der staten.generaal in gediend. Dit wetsontwerp werd de vori- fe week door de tweede lcamer goedge- eurd. Driejarig kind in Bruinisse gestikt De driejarige Karei Ruiter uit Bruinisse is vrijdagmiddag tijdens het spelen in de landbouwschuur van de heer J. de J. te Bruinisse door verstikking om het leven gekomen. Het kind, dat vaak in de land bouwschuur speelde, is waarschijnlijk gevallen en toen met het hoofd tussen een partij strobalen en een landbouw- wagen terecht gekomen. De moeder van Karei Ruiter ontdekte haar zoontje om streeks kwart over drie. Ook om drie uur was ze nog in de landbouwschuur geweest en had toen het kind nog spe lend aangetroffen. Onmiddellijk nam ze haar zoontje mee naar huis en waar schuwde dokter K. van Leeuwen uit Bruinisse, die de dood constateerde. Het overleden jongetje was het enige kind van cie familie Ruiter. ,VAN NABIJ EN VERRE', BIJ HET AFSCHEID VAN IR. GEUZE VAN DE ZLM ,Een reportage van schokken, verande ringen en aanpassingen in onze sector'. Zo wordt in liet Zeeuws land- en tuin bouwblad het boek ,Van Nabij en Verre' beschreven, dat de ZLM op 9 december zal uitgeven. Het bestuur heeft al gerui me tijd. geleden besloten om ter gelegen heid van het afscheid van ir. M. A. Geu ze dit boekwerk te doen samenstellen over Zeeland in de laatste twintig jaar- Ir. Geuze zal zoals bekend tijdens de algemene vergadering in Goes op 9 december afscheid nemen na gedurende de afgelopen twintig jaar het voorzitter schap van de ZLM bekleed te hebben. ,Van Nabij en Verre' is een reportage in tekst en foto's over die periode waarin het gezicht van land- en tuinbouw doo" mechanisatie en rationalisatie sterk i veranderd, een verandering die noi steeds aan de gang is. Zoals de tite reeds suggereert geeft het boek hiervan een beeld in details en overzichten, ter wijl daarnaast de recente geschiedenis van de provincie in woord en beeld ge bracht wordt. Vier inzittenden van twee personenau to's zyn vrijdagavond in liet' ziekenhuis opgenomen na een aanrijding tussen de twee wagens op de Nieuwlandseweg te Middelburg. Met een daverende klap, die de wagens een twintigtal meters verder deed belanden boorde de Goesenaar P. A. H. zich omstreeks half acht met zyn wagen in de flank van de auto van E. B. uit St.-Laurens, die zojuist van de (Advertentie) Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 ijii echtgenote en hun evenals de bestuurder van de andere wa gen, die alleen in de auto zat in het Gasthuis te Middelburg worden opgeno men. Een passerende Duitse arts ver leende ter plaatse medische assistentie. De auto's werden zwaar beschadigd. Ze moesten worden weggesleept. NOG AARDBEIEN OP KAPELSE VEILING Niet elk jaar komt het voor dat er eind oktober nog aardbeien van de koude grond geoogst kunnen worden. Bij de heer W. de Jonge uit Kwadendamme is dat dit jaar wel het geval. Het fraaie najaars weer is er wel de oorzaak van, dat de heer De Jonge tot een tweede pluk is kunnen komen. Het is vooral het ras Red Gauntlet dat bij gunstige weersomstandigheden een zogenaamd .tweede gewas' kan geven. Niet minder dan 56 doosjes aardbeien kon de heer De Jonge vrijdag naar de veiling te Kapelle-Bïezelinge brengen. De handel wist er een goede belang stelling voor te tonen. De aard beien gingen van de hand voor 1,08 per doosje van 250 gram. VOOR HOBBYSETS TIJDELIJK REGEN Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk re gen. Krachtige, langs do kust moge lijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN. 31 oktober Zon op 07.33 onder 17.14 Maan op 14.35 onder 22.09 1 november Zon op 07.34 onder 17.12 Maan op 15.04 onder 23.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2