MEERDERHEID VAN KAMER VOOR HUURVERHOGING Frankrijk uitgenodigd voor gesprek in Brussel Gesprek tussen en Wilson geeft Smith hoop Veer Krainingen krijgt nieuwe aansluiting rijksweg-58 PvdA regering verdeeld - antwoordt de volgende week VOORSTEL VAN MINISTER BOGAERS GAAT VVD NIET VER GENOEG IS HETZE TEGEN SOEBANDRIO Boycot opgeven en algemene situatie EEG bespreken' Engelsen en Denen willen overleg met EEG hervatten Vletcong bij Plei Me verdreven Waarschijnlijk 46 doden bij de ramp in Spanje Procureur-generaal naar Salisbury Onzorgvuldig Oorspronkelijk tracé moest omgegooid' 208e jaargang - no. 252 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN don Boor sn W. do Pooler. Hoofdrododloi W. Leertouwer en O. A. do Kok Abonnementsprijs 83 cent por w rod. 3508, sdv. 3647/3643). Mlddolburs, Merkt 51, tel. 3841, (b.a.g. red. 2Ö78/3169, adv. 2375). Goes, Gr< Adv. prijs 34 cent por mm. Minimum per adv. f S.10. Innorondon mededollnoon 21/., x torlot. Kleine adv. (rnox. 8 f 10,75 per kwartaal, franco par pos orkt 2, tol. 6140 (b-B-S. red. 7833, l 34 cent por rosel, (min. f 1,75). twartaal. Loste nummers 20 cent. O Bureoun Vllssln» s, tel. 2395. Ternouien, Arsenaalstraot 2, tel. 2911. Zlorlkr Woensdag 27 okt. 1965 Beatles in Buckingham Palace Pagina 11 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Bcgaers kan er zeker van zijn, dat de tweede kamer ak koord zal gaan met de voorstellen tot verhoging van de huren op 1 januari 1966 en op 1 januari 1967. Bij en deel van de kamer be stond echter enige twijfel of de doorstroming, die de minister met deze huurverhogingen wil bevorderen, inderdaad zal worden bereikt. Mede daarom drongen verschillende kamerleden er via het indienen van amendementen op aan de huurverhoging ook van toepassing te verklaren op woningen, voor 1 januari 1921 tot stand gekomen, die in het voorstel van de minister beneden een bepaalde grens buiten de huurverhoging vallen. Het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet kent geen uniform ta rief, maar draagt een differentieel karakter. Kort samengevat zien de verhogingen, die het ontwerp houdt, er als volgt uit: Woningen, voor 1 januari 1921 stand gekomen, met een huur, die lager is dan 75,—, 70,of f 60.— (al naar gelang' van de gemeenteklasse) worden niet In huur verhoogd; Woningen, tot stand gekomen tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945, met een huur, die lager is dan hierboven aange geven, krijgen een verhoging van twee maal 7 </i procent; Woningen, tot stand gekomen tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945, het een huur, welke hoger ligt dan 135, 125,of 110,(naar gelang van de gemeenteklasse) worden zowel in 1966 als in 1967 met 15 procent verhoogd; De overige voor 5 mei 1945 gebouwde woningen worden tweemaal met 10 pet verhoogd; De woningwetwoningen, gebouwd de jaren 1946-1956, krijgen evenei tweemaal een verhoging van 10 procent. Hetzelfde geldt voor de naoorlogse tot 1957 gebouwde gesubsidieerde par ticuliere huurwoningen; Voor de woningen uit de jaren 1956 zal het huurverhogingspercentage variëren van 0 tot tweemaal 10 procent, afhankelijk van de hoogte van de huur, die thans geldt. Verschillende kamerleden waren van mening, dat veel van de voor 1921 ge bouwde woningen, die de minister van huurverhoging wil vrijstellen, kwalitatief gelijk kunnen worden gesteld met de wo ningen, die daarna zijn gebouwd. De heer C. P. van der Peijl (ch) diende een amendement in, waarbij wordt bepaald, dat de woningen van voor 1921, die naar het oordeel van de huuradviescommissie, naar aanleiding van een door de eige naar ingediende schriftelijk verzoek, qua staat van onderhoud en woongerief ge lijk moeten worden gesteld met een wo ning, gebouwd tussen 1921 en 1945, in huur worden verhoogd met tweemaal 7% pet. Een amendement van ongeveer dezelfde strekking werd ingediend door mr R. J. Nelissen (kvp), medeonderte- kend door A.-R.-leden mr W. Aantjes en P. C. Elfferich. IVeg verder De heer M. Visser (wd) wilde nog een stap verder gaan. De liberale af gevaardigde was van oordeel, dat in deze tijd van stijgende welvaart een groter deel van het inkomen voor het woongenot moet worden besteed. Hij diende een tweetal amendementen in, waarbij in de eerste plaats alle wo ningen, voor 1 januari 1921 gebouwd, een huurverhoging krijgen van twee maal 10 procent met de mogelijkheid van beroep. De voorgestelde verho gingen van 7% pet worden in het amendement Visser gebracht op 10 pet, terwijl de voorgestelde verho gingen van 10 procent nog eens met tweemaal 4 procent moeten worden verhoogd, zodat de huurverhoging voor deze categorie op 14 procent Bij anti-communistische betogin gen die gisterochtend, met toe stemming van het Indonesische le ger, in Djakarta zijn gehouden, werden ook leuzen tegen de minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, geschreeuwd. Omstreeks 3000 mohammedaanse christelijke betogers eisten voor het mi nisterie van buitenlandse zaken, dat communistisch China zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van In donesië bemoeit. Er werden spandoe ken meegedragen met opschriften als .verbreek de betrekkingen met China'. Dr Soebandrio werd uitgedaagd, bin nen een week te bewijzen dat een in Djakarta verschijnend blad door de Amerikaanse geheime dienst wordt be taald, zoals hij zaterdag had verklaard. Demonstranten roepen ver-pletter Soe bandrio'. In een niet ondertekend vlugschrift was de minister al eerder beschuldigd van medeplichtigheid aan de staatsgreep. In een resolutie werd opnieuw gepleit voor een verbod van de communistische partij in verband met de mislukte staatsgreep van 30 september. President Soekarno heeft gisteravond de ambassadeur van communistisch China, Ja Tsjoeng Ming ontvangen. Het was hun eerste ontmoeting sedert de mislukte coupe. Na een gesprek van 50 minuten, waarbij verder alleen een tolk van de Chinese ambassade aanwe zig was, sprak Soekarno tot de corres pondent van United Press: .schrijf dit op: de betrekkingen tussen China en Indonesië blijven hecht hoewel er ele menten zijn clie proberen China en In donesië van elkaar te vervreemden'. De president weigerde zich over de inhoud van het gesprek, dat vanavond zou wor den voortgezet, uit te laten. komt. De woningen, na 1957 gebouwd zouden in het voorstel-Visser even eens een huurverhoging van 14 pro cent moeten hebben. Voor elk jaar, waarop deze woningen later gereed zijn gekomen, zou het percentage met 2 procent worden evrminderd. De heer C. Brandsma, die het stand punt vertolkte van de meerderheid van de P. v. d. A.-fractie, diende een amen dement in, dat ten doel heeft de tussen 1921 en 1945 gebouwde woningen, waar van de huurprijs minder dan resp. 75 70 en 60 per maand bedraagt (al naar gelang van de gemeenteklasse) van huurverhoging vrij te stellen. Doorstroming De antirevolutionair mr W. Aantjes schonk vooral aandacht aan het feit, dat tal van bewoners van woningwetwo- (Zie slot pag. 3 kol2) Eerste minister lan Smith van Rho- desië begroet de Engelse premier Harold Wilson. Op de achtergrond gouverneur Humphry Gïbbs. ,Vijf': Vasthouden aan verdragen van Rome en Parijs In een verklaring, waarin op krachtige wijze de beginselen van de Europese eenwording worden gehandhaafd, hebben de vijf partners van Frankrijk in de Europese gemeenschappen do regering in Parijs gisteren uitgenodigd om de boycot van de ,zes' op te geven en aan de conferentietafel plaats te ne men om de aigemene situatie in de EEG te bespreken. ,Ik ben nogal gelukkig met het bereik te resultaat', zei de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. Luns gistermiddag voor zijn terugkeer naar Den Haag. ,Ik heb de Indruk, dat dit ook geldt voor de Duitse bondsrepu bliek, Italië, België en Luxemburg en voor de Europese commissie. Er is een duideljjke eenheid gebleken'. Op een vraag of de uitnodiging met evenveel Instemming in Parys zal wor den ontvangen, gezien de voorwaarden die er in zyn vervat, antwoordde minis ter Luns: ,die indruk heb ik niet'. In de verklaring, die de ,vijf' gisteren na vrijwel onafgebroken en zelfs nach telijk overleg tot hun gezamenlijk stand punt hebben gemaakt wordt gezegd, dat zij .nogmaals plechtig de noodzaak be vestigen voort te gaan met de uitvoe ring van de verdragen van Parijs en Ro me, getrouw aan de daarin vervatte be ginselen, teneinde de geleidelijke ver smelting van hun nationale economieën, zowel op industrieel als op agrarisch gebied, te verwezenlijken'. Verdragen .Alleen die politiek kan Europa staat stellen zich te ontplooien, de levensstandaard van zijn bevolking te verhogen en zijn invloed in de we reld te waarborgen. De oplossing van de problemen waarvoor ae Europese gemeenschappen zich zien geplaatst moet worden gevonden in het kader van de verdragen en van hun instel lingen'. Onderhandelingen hervatten De dultse bondsrepubliek, Italië en de drie Beneluxlanden zeggen voorts er van overtuigd te zijn, dat de op 30 juni onderbroken onderhandelingen zo spoe dig mogelijk dienen te worden hervat. ,Zij hebben hun goedkeuring gehecht aan de grondbeginselen, die het volgens hen mogelijk moeten maken de onder handelingen (over de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid) tussen de ,zes' te doen slagen. Op de Franse regering zal een dringend be roep worden gedaan haar plaats in de instellingen van de Europese gemeen schap weer in te nemen. Zij zijn er van overtuigd dat het dan mogelijk zou zijn het gemeenschappelijke landbouw beleid in het kader van de harmonische ontwikkeling van de gemeenschap te voltooien', aldus de verklaring. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de ,vijf' de Franse regering uitnodi- Kan ,in het kader van het verdrag van ome zich by hen te voegen in een bui tengewone vergadering van de raad van ministers te Brussel'. ,Bij wijze van uitzondering kan deze vergadering worden gehouden in aan wezigheid van alleende ministers, zo als bepaald in het reglement van orde van de raad. Op de agenda dient als enig punt de bespreking van de algeme ne situatie der gemeenschap voor te ko men. Het ware ten zeerste te wensen, dat deze vergadering zo spoedig moge lijk wordt gehouden'. Zonder Europese commissie van de Europese commissie. Teneinde echter nadrukkelijk te onderstrepen, dat een dergelijke bijeenkomst in Brus sel moet worden gehouden en in het ka der van de ministerraad is noch het woord .regeringsconferentie' genoemd, noch ingegaan op Franse suggesties een dergelijke conferentie in een andere plaats dan Brussel Venetië te hou den. In Europese kringen in Brussel zag men als eerste reactie op de gezamenlijke verklaring van de ,vyf" een oplossing van de crisis door een gesprek met Frankrijk nog niet in het zicht komen. Met grote instemming overigens nam men daar kennis van de vastbesloten heid tot de handhaving van de Europe se verdragen, die vooralsnog lynrecht staan tegenover de Franse wensen over de aanpassing daarvan, zowel wat be treft de door het verdrag van Rome voorgeschreven afschaffen van liet ve torecht in de EEG-ministerraad als de beknotting van de bevoegdheden van de Europese commissie. De ,vijf' besloten nog als datum voor de volgende ministerraad van de EEG vast te stellen 29 en 80 november, Engeland en Denemarken zijn het er over eens geworden dat de ministerraad van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), die op 28 en 29 oktober in Ko penhagen bijeenkomt, het initiatief moet nemen tot het hervatten van het overleg met de Europese Economische Gemeen schap (EEG). Dit heeft de Deense minister van buiten landse zaken, Per Haekkerup, maandag avond verklaard bij zijn terugkeer uit Parijs waar hg een ontmoeting heelt ge had met de Britse minister van econo mische zaken, George Brown, in het ka der van de bijeenkomst van socialisti sche partijen. Volgens berichten in de Deense pers is minister Haekkerup tijdens zijn recente rondreis door de EEG door alle lidstaten behalve Frankrijk aangemoedigd om voorbereidingen te treffen voor een uit nodiging aan de EEG tot hervatting van het overleg. Volgens de Deense pers zou de EEG hiervan een gunstige in vloed verwachten op de huidige crisis. Niet alle landen van de EVA zijn echter van mening dat bet ogenblik voor het opnemen van contact met de EEG is gekomen en dit verschil van mening zal het voornaamste punt van bespreking zijn tijdens de komende vergadering van de ministerraad. Een ontzettingsstrijdmacht van het Zuid- vietnamese leger heeft gisteren het kamp Plei Me bereikt, dat bijna een week door Vietcong-eenheden ivas be legerd. De doorbraakpoging werd gesteund door artillerievuur van de eerste Amerikaanse cavalariedi visie. Soldaten van de cavalariedivisie waren in reserve gehouden, maar de Vietna mese strijdkrachten slaagden er met be hulp van het kanonvuur in het kamp te bereiken, aldus een Amerikaanse mili taire woordvoerder. Het Noordvietnamese 32e regiment zou een belangrijke rol, hebben gespeeld in de belegering van het kamp Plei Me. Het Noordvietnamese leger heeft reeds zijn 325e divisie, die bestaat uit drie re gimenten, naar hetzelfde gebied gezon- De overstromingsramp bjj de Spaanse plaats Torrejon el Rnblo, welke vorige week vrydag ontstond door het scheu ren van een sluisdeur, heeft het leven geëist van 46 arbeiders. Dit is uit offi cieuze bron vernomen. De reddingsploe gen hebben tot dusver de stoffelijke overschotten van acht slachtoffers ge borgen. Er bestaat weinig hoop dat er worden bemoeilijkt doordat het peil van de Taag door de zware regenval van de J -;en is gestegen. Stroom afgesneden, jongen in ijzeren long overleden In Nashville in de Amerikaanse staat Tenessee is gisterochtend vroeg een elf jarige jongen die in een ijzeren long sliep, overleden als gevolg van het feit dat de elektrische stroom vrijdag afgesneden omdat de rekeningen niet waren betaald. de long te liggen. Gedurende de nacht had de moeder, mevrouw Barret. ijzeren long met de hand bediend, rr toen zij dè machine enige ogenblikken verliet was de jongen overleden, zo heeft de politie gezegd. Functionarissen van de elektriciteits maatschappij zeiden dat de rekeningen niet waren betaald sedert in juni een andere huurder de woning had verlaten. De maatschappij was er niet van in ken nis gesteld dat in het huis een jongen woonde die in een ijzeren long sliep. Ook was geen klacht ingediend toen de stroom drie dagen geleden werd afgesne den. Boodschap van Britse vorstin Premier Harold Wilson van Enge land is gisteren in Salisbury zijn persoonlijke besprekingen met pre mier Ian Smith van Rhodesië be gonnen en heeft zijn procureur-ge neraal sir Elwyn Jones opdracht gegeven uit Engeland over te ko-' men. Een Britse woordvoerder zei dat Jones vanochtend zou arrive ren om te adviseren ten aanzien van technische punten die in een eventueel nieuwe verdrag geregeld moeten worden. De deur is niet gesloten, antwoordde de woordvoer;' - van Jones de crisis te overwinnen: Wilson en Smith hadden gisteren een bespreking van 2% uur. Wilson over handigde een boodschap van koningin Elizabeth, waarin deze zei van harte te hopen dat er een oplossing voor de moeilijlvheden zou worden gevonden. Smith heeft gisteren leden van de parlementaire oppositie en onafhanke lijke parlementariërs ontmoet. Hij wilde ook een gesprek met sir Roy Welensky, die premier van de Fede ratie Rhodesië is geweest, maar men had er in de hoogste kringen van de regeringspartij, het Rhodesi- sche Front, geen oren naar Wilson te ontmoeten. Men zei alle vertrouwen te hebben in Smith en daar Wilson naar Salisbury was gekomen om Smith te ontmoeten, leek het beter het gesprek aan die twee over te la ten. Wilson sprak met de leider van de of ficiële oppositie, Josiah Gondo van de Verenigde Volkspartij. Gondo vertelde later aan de pers dat zijn partij niet bij zonder onder de indruk was van het aanbod van Smith verdragsgaranties te geven, „Er zijn er al zo veel getekend en die zijn altijd gebroken', aldus Gon_ do. Hij voegde er aan toe dat alleen dat systeem waarde heeft dat alle men sen in Rhodesië op gelijke voet behan delt. Constituante Gondo zei dat de doelstellingen van zyn partij gelijk waren aan die van de ver bannen nationalisten Josuah Nkomo en Ndadaninga Sithole. ,Wat z(j wilden bereiken, willen wij ook bereiken, doch volgens een andere methode. Wij menen dat zo spoedig mogelijk een constituante moet worden uitgeschreven, met deelne ming van alle groeperingen in Rhode sië. Hein Fentener wil gesprek met minister Luns (Van onze Amsterdamse redacteur). Hein Fentener van Vlisi/ngen is in Ne derland. Deze uit Zwitserland gezette Amerikaan, ex-landgenoot zijn villa is veertig centimeter te hoog, zoals be-i kend zal vandaag proberen een ge sprek te hebben met minister Luns Den Haag. Gistermorgen in Amsterdam heeft hij tijdens een gesprek verteld: ,Ik ben niet uit op een overwinning mij lijkt een gelijkspel ideaal. Misschien dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken bereid is langs diplomatieke weg een oplossing te vinden, tenslotte is mijn vrouw Nederlandse. Ik wil alleen nu rustig bij mijn gezin kunnen wonen meer niet'. De heer Fentener van Vlissingen vedel de ons ook dat er nog voor Kerstmis een boek over hem zal verschijnen. Dit zal dan worden geschreven door een bekend Zwitsers auteur, aan de hand van gesprekken die op de band zullen worden vastgelegd .We gaan er vier dagen voor bij elkaar zitten, dan moet het af zijn'. Tijdens het gesprek meldde zich ook filmproducent, de heer A- Bonefang. ,Ik zie ïn deze hele affaire een uiterst boeiende satire. Die zou in Frankrijk liet best gefilmd kunnen worden. Wij hebben in principe al overeenstemming de details moeten uiteraard nog worden ftantlijh Drs Nederhorst, de fractievoorzitter van de PvdA in de tweede kamer, heeft zich deze week doen kennen als een kind in de politiek. Hij heeft na melijk verondersteld, dat een brief door hem aan enige tientallen Neder landers geschreven over het huwelijk van prinses Beatrix niet In de openbaar heid zou komen. Dat wil zeggen, dat de heer Nederhorst over het hoofd heeft gezien: a. dat het hier gaat om een be langrijke binnenlandse aangelegenheid, waarover in Nederland zeer verschillend ook binnen de PvdA wordt ge dacht; b. dat een brief van de PvdA- fractievoorzitter aan een reeks bezwaar den in zijn partij moeilijk als een privé- brief kan worden beschouwd; en c. dat hij de belangrijkste woordvoerder in de kamer is van een grote politieke groepe ring en dat hij zich bij alle handel en wandel voortdurend van deze functl'e be wust behoort te zijn. Deze overwegingen zijn kennelijk niet die van de heer Ne derhorst geweest, toen hij in een vrij moedige stijl de brief concipieerde, die nu in de openbaarheid is gekomen, Het over het hoofd zien van deze overwegin gen is nogal verbazingwekkend voor een voorzitter van een grote fractie. In het bovenstaande lijkt ons de basis- fout geformuleerd, waaraan de heer Nederhorst zich heeft schuldig ge maakt: hij is zich inderdaad onvoldoende beter nog; helemaal niet bewust geweest van de consequenties van zijn brief, toen hij dit stuk opstelde. Uit deze houding zijn vervolgens een aantal wat rnen zou kunnen noemep - afgeleide fouten ont staan. namelijk een viertal opvallende onzorgvuldigheden. In de eerste plaats waagde drs Nederhorst zich aan een beoordeling van de manier, waarop het staatshoofd haar plicht vervuld. Men zou er nog over kunnen twisten of hier al dan niet de onverbiddelijke regel van het Nederlandse staatsrecht, dat de ko- schrfjver een (in het openbaar gekomen) oordeel heeft uitgesproken over iemand, wier positie het niet toelaat zich te ver dedigen. Onzorgvuldigheid nummer twee is van dezelfde orde en betreft prinses Beatrix, van wie tot tweemaal toe negatie ve kwalificaties wor den gegeven (.volle dig vreemd tegenover de harde eisen, die het koningschap stelt' en haar .eigenzinnig heid', die .krachtig in toom zal moeten worden gehouden'). Ook hier gebruikt een kamerlid oordeelvellingen over ie mand, die niet In de gelegenheid is zich te verdedigen. De derde onzorgvuldig heid betreft het vergelijken van onverge lijkbare grootheden, namelijk de houding van De Quay in bezettingstijd met het optreden van Claus von Amsberg als jong soldaat. Bovendien wordt De Quay's houding op een uiterst ongenuan ceerde manier aangeduid, zo ongenuan ceerd zelfs, dat dit nog weer een on zorgvuldigheid op zichzelf is. Tevens raakt deze opmerking zijdelings de ver houding van de PvdA tot haar coalitie partner KVP. Tenslotte heeft de brief schrijver de keuze monarchie-republiek aan de orde gesteld op een manier, die evenmin blijk geeft van zorgvuldigheid, daarbij ook nog weer twee namen in het geding brengend (De Quay en Luns), kennelijk als afschrikwekkend bedoelde voorbeelden van een republikeins staats hoofd. Ziehier vier kardinale (zij het af geleide) fouten. Het ziet er naar uit. dat Ge heer Nederhorst zich daarvan nu plotseling pijnlijk bewust is geworden: hij heeft namelijk verklaard, dat hij zich in verbinding zal stellen met de perso nen, die hij in zijn brief heeft genoemd. Als hij deze figuren zou hebben omschre ven zoals een fractievoorzitter betaamt, dan was dit ,in verbinding stellen' niet nodig geweest. Het zal er nu op moeten neerkomen, dat de heer Nederhorst zijn verontschuldigingen aanbiedt: waarom zou hij anders contact opnemen met de door hem genoemden, toch alleen omdat zij zich geraakt zullen voelen? Als de heer Nederhorst een gewone meneer zou zijn geweest, dan had hij zich van ter men kunnen bedienen zoals hij nu heeft gedaan. Misschien zouden er nog heel wat mensen het met hem eens zijn ge weest. Maar dat is het punt niet: waar het om gaat is, dat de neer Nederhorst helemaal niet zcr-maar-iemand is, maar fractievoorzitter van een belangrijke en grote partij. Een regeringspartij boven dien. En als zodanig behoort hij zijn woorden te wikken en te wegen. Dat heeft hij niet gedaan. De vraag is nu: behoort dit alles poli tieke consequenties te hebben. Wij zijn benieuwd hoe men in politiek Den Haag daarover denkt. Naar ons ge voel zou het zin hebben als de heer Ne derhorst eigener beweging zijn functie ter beschikking stelde. Hij heeft immers als politicus de van hem te eisen zorg vuldigheid ifit het oog verloren. Wan neer een beginnend kamerlid een derge lijke fout maakt, och dan wijst zijn fractievoorzitter hem wel terecht. Maar als deze voorzitter zelf op een dergelijke wijze de plank misslaat, dan lijkt ons de vraag reëel of hij wel terecht op deze belangrijke stoel zit. Hij heeft namelijk .vak'-fouten gemaakt. En dat weegt zwaar in de politiek. IR. J. ZUURDEEG VOOR EVO-ZEELAND: ,DE veerhaven van Krainingen met toeleidende wegen en opstelplateaus zal over enkele jaren een heel ander aanzien hebben dan thans, wanneer de accommodatie erop gericht zal zijn om do dubboldeksveerbote.il in de fui ken te krijgen. Er zal een soortgelijk werk moeten worden verzet als op het ogenblik aan Porkpolderhaven aan »le gang is, zonder dat overigens «1e haven moet worden vergroot. Het gaat hier om een verbreding van de ingang. Het moeilijkst bij dë veerha veninrichting aan de Bevèlandse kant is de aansluiting op de rjjksweg-58, die toch al overbelast telkens in luttele minuten een enorme hoeveel heid bootverkeer zal moeten venver ken. Het, oorspronkelijke tracé voor de rijksweg-58 hier hébben we daar om moeten verlaten'. Met deze mededelingen gaf ir J. Zuur deeg hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland dinsdagmiddag in hotel ,De Koren beurs' te Goes de vergadering van de Algemene 'Verladers- en Eigen Ver- voerdërsorganisatie EVO, district Zeèland, een kijkje achter de scher men bij de voorbereidingen voor de rigoureuze aanpassing van de huid'ge Westerscheldeveerhavens aan de toe komstige situatie. Op het veer Krai ningenPerkpolder met name aan de Bevelandse kant was gerekend op de iiileg van enkeldelcs .prinees- senboten', waarbij men zich zou kun nen bedienen van hetzelfde veerpla- teau, dat daar nu ligt. ,Nu dat is ver anderd en er een veel groter veer- pléin moet komen, moesten alle oor spronkelijke plannen worden omge gooid. Dat heeft veel studie en veel tijd gekost. Maar op het ogenblik zijn we er wel ongeveer uit. De aanslui ting op de rijksweg-58 zal beslist niet zo dicht bij de veerhaven kunnen lig gen dan momenteel het geval is'. Ir Zuurdeeg gaf zijn gehoor van de JDVO Zeeland via dia's met schetsen een indruk van de enorme uitlopen van de aan- en afvoerwegen naar de toekomstige opstelpleinen. Het moe ten vier banen naast elkaar worden om de dubbele files aan- en afkomend verkeer zo soepel mogelijk te laten doorstromen. En dat alles moet dan worden afgetakt en uitmonden op de drukke rijksweg door Zeeland. Denemarken Om een Idee te geven van zo'n dub beldeksveerboot in bedryf, vertoonde ir Zuurdeeg kleurendia's van de veer- verbinding tussen de Deense eilanden Fiinen en Seeland, waar men al vele jaren werkt met de dubbele en drie voudige oprijbanen, speciale toelei- dingskolcers voor de lopende passa giers, opstelpleinen, parkeerterreinen en nog veel meer. De hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland gaf een gedetailleerde uiteenzetting van de voorzieningen, die moeten worden aangebracht. Hrj vertelde daarbij on der meer dat het de bedoeling is voor een veiliger invaart in de veerhavens stalen, dikwandige pijpen (met een diameter van 1.201.30 m) te ge bruiken aan de haveningangen in plaats van de houten palen zoals die er thans staan. Dit om te voorkomen voor de dubbeldekkers niet gereed zijn. De veerboten Juliana', .Dor drecht' en .Bernhard' zullen de dienst moeten.onderhouden. Het is verder zoals eerder gemeld de bedoeling dat de Oosterscheldeveerboten plus de .Hendrik' met zijlading worden in gelegd om de drukte van wachtende personenauto's wat af te romen. Het plan is dat daarmee een anderhalf- uurdienst wordt ingevoerd. .Eventueel kan hier nog wat wilde vaart komen. Het is een noodmaatregel en we doen wat we kunnen', aldus ir Zuurdeeg. Voor de aanleg van de vergrote veer havenaccommodatie in Krainingen moet drie jaar worden uitgetrokken. Capaciteit grote lijnen dezelfde zijn als thans: zij krijgen als het ware een etage voor het opnemen van -het autover keer op het bovendek. Zijlading Tot de aankomst van de eerste dub beldekker op het veer Kruiningen- Perkpolder (begin 1968) zullen tijde lijke voorzieningen op het veer komen om de vervoerscapaciteit op te voe ren. Prinsessenboten' kunnen er niet worden ingelegd, zolang de fuiken Vóór de Zeeuwse EVO-leden hoorden, hoe de toekomstige veerhaveninrich ting er 7.a! uitzien, waren zij op de hoogte gebracht van de manier, waarop de capaciteit van de Wester- scheldevercn zal worden opgevoerd: met dubbeldekkers. Te beginnen op Perkpolder-Kruïningen in 1968, ver volgens op Vlissingen-Breskens in 1970 en daarna een tweede boot op Perkpolder-Krainingen in 1973. ,Dat we tot dubbeldekkers moesten overgaan, het is eenvoudig omdat de vervoerscijfers hoger lag'én dan de zwaarste prognose', zei de directeur van PSD in Zeeland, mr J. L. Nieu- wenhuis. Hij vertelde de bezcek'-rs, dat men had aangenomen, dat het ver de Westerschelde in 1970 driemaal zoveel zou zijn dan in 1955. ,In 1964 hebben we daar nog 30 proeent bovenop gedaan en de werkelijkheid valt nu alweer buiten de prognoselijn'... De verwachting is, dat in 1980 400 eenheden per uur via Kruiningen-Perkpolder worden over gezet. ,Dat zijn 6 prinsessenboten per uur. De kans om opgelopen vertra gingen in te halen wordt dan steeds Kleiner en de havenmond zou dubbel zo breed moeten worden', aldus de heer Nïeuwenhuis. De oplossing: bo ten. die én sneller zijn én meer capa citeit hebben zoals de dubbeldek kers. Mr Nïeuwenhuis lichtte ook nog even het vaarschema toe, dat uitgaat van een overtocht om de drie kwar tier: 8 minuten varen van haven mond tot havenmond, 7 minuten ma noeuvreren om aan te leggen, laden of lossen 7,5 minuut. ,Wë komen in 1968 wel een beetje klem met de trein- en busreizigers viij zo'n dienstregeling', zo zei de PSD-directeur, die dit vólde oplossen door een tweede boot in te zetten en deze ook te gebruiken als er bijge sprongen moet worden. .Dat moet zo soepel mogelijk draaien'. Wat de financiële consequenties aangaat: mr Nieuwenhuis hield de EyÖ-leden voor. dat de twee dub beldekkers 30 mdloen zullen kos ten. terwijl i- t andere geval zes prmrass op 45 mil- j' •- kor.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1