Goese G.M.C. brengt in lente-1966 „Oosterscheldebrug-tentoonstelling" Financiële berichten Hogere produktie industrie In dubbele tent op Grote Markt komt 1600m2 expositieruimte UNIEKE SAMENWERKINGSVORM OP GEBIED VAN VOLKSGEZONDHEID VOORZITTER VAN NBG OPENDE ,DE WERELD VAN DE BIJBEL' Kunstmaandorkest weer in Zierikzee Man drong slaapkamer van meisje binnen Raffinaderij mag niet te groot worden Onvermijdelijke PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 Volgend evenement al weer op til De Goese Middenstands Centrale heeft deze week spijkers met kop pen geslagen voor een grote expositie op de Grote Markt, die vol gend voorjaar moet inhaken op de opening van de Oosterschelde brug In twee enorme tenten midden in het koopcentrum zal de mid denstand van de Ganzestad zich dan presenteren. Het is de bedoe ling dat de tentoonstelling op Koninginnedag (30 april) haar poor ten opent en tot 7 mei 1966 duizenden belangstellenden zal trek ken. Onder het motto .Kom over de brug' wi de GMC zo eens ex tra de aandacht vestigen op de positie van Goes als centrale koop stad van Zeeland. Al een klein jaar werkt een kleine groep uit de Goese Middenstands Centrale aan de voorbereidingen voor een dergelijke middenstandsexpositie. Aanvankelijk had men met de datum direct al gemikt op het voorjaar van 1966, toen het er op leek dat de Oos terscheldebrug eerst dan voor het ver keer zou worden vrijgegeven. Nu de nieuwe vaste oeververbinding binnen twee maanden al berijdbaar zal zijn kwam de GMC met haar tentoonstel Toch wilde men inhaken in het kwam de organisatoren het beste voor dat te doen aan het prille be gin van een nieuw en tegelijk het eerste zomerseizoen van de Oos- terscheldebrug-in-functie. De twee grote expositietenten op de Goese markt zullen te zamen een oppervlakte beslaan van 32Ö0 m2. De helft daarvan zal beschikbaar zijn voor expositieruimte. Het bestuur van de GMC gaat ervan uit dat deze tentoonstellingsoppervlakte in eerste instantie bestemd is voor de Goese zakenlieden. Destijds is met enquête formulieren al eens gepeild naar de belangstelling voor deelname aan een tentoonstelling van de winkelstand ter gelegenheid van de opening van de Oosterscheldebrug. De resultaten van die aan alle winkeliers toege zonden invulformulieren waren moéd gevend voor de organisatoren. In de komende weken zullen de Goese middenstanders opnieuw worden be naderd voor een bijdrage van hun kant aan de expositie. Het is de be doeling, dat dan zo snel mogelijk komt vast te staan op welke totale standruimte van eigen bodem kan worden gerekend. Eerst daarna zul len fabrieken, handelsondernemingen voorlichtingsinstanties en dergelijk worden aangezocht voor een inbreng aan de tentoonstelling. Vertier In de dubbele expositietent, die 30 april tot en met 7 mei 1966 de Goese Grote Markt zal beslaan zal tevens voor vrolijk vertier worden gezorgd. Met de opzet van een der gelijke ontspannende franje heeft de GMC ervaring. Ieder jaar in de fruit week te Goes zorgt de organisatie van de drie samenwerkende midden standsverenigingen voor verschillen de avonden amusement. Voor de .Oosterscheldebrugtentoon- stelling' wordt gemikt op net optre den van bekende radio- en televisie artiesten. Men denkt daarbij aan tienersterren als Willeke Alberti, Ciska Peters en Imca Marina, aan televisiegastvrouwen als Elles Ber ger en Elisabeth Mooy, aan de Wa ma's, aan Annie de Reuver en aan een Bayerische band ,Die lustige Bu ben'. Verder zal een poging worden ondernomen om een militair orkest voor een optreden naar Goes te hal len. In grote trekken is voor al dit amusement al een programmaopzet Zit het dus voor de avon den van de middenstandsexpositie wel goed ook voor de middaguren is aan iets bijzonders gedacht. De deelnemende modezaken zullen hun best doen regelmatig shows in tent te brengen. Al met al doet Goes als koopstad zo een aantrekkelijke gooi naar de interesse van het publiek dat over de Oosterscheldebrug naar Midden-Zeeland zal trekken. GMC straks een stichting Binnenkort zal de Goese Midden stands Centrale (GMC) een ande re bestuursvorm krijgen: zij wordt een stichting. Het samen werkend orgaan van de drie ste delijke middenstands verenigingen ziet in deze vorm als rechtsper soon een betere basis voor het organisatiewerk. Vooral nu men nogal wat grote projecten op het oog heeft als een .verlichtings fonds' voor de illuminatie van be langrijke gebouwen, singels en boomgroepen in en om de binnen stad. ,We krijgen dan misschien wat meer gezicht', zo motiveerde voorzitter A. L. Kampman ons de beslissing van het GMC-bestuur. Straks bestaat het orgaan vier jaar. In de lente van 1962 werd de GMC geformeerd uit drie win keliersverenigingen, .Handelsbe langen', de .Hanze' en de Chris telijke Middenstandsverenigingen. Elk van de drie is met drie be stuursleden in het overkoepelend orgaan vertegenwoordigd. CENTRAAL LABORATORIUM IN FRIESLAND Nieuw wapen tegen PJG W-Z-Vlaanderen hield streekraadvergadering Het hoogtepunt van de PJG-streekraad vergadering, die donderdagavond in ho tel-café .Victory' te Oostburg werd ge houden en waarop alle 4 de afdelingen uit de streek waren vertegenwoordigd, werd wel gevormd door het verslag over het uitwisselingSbezoek aan het departe ment Saone et oLlre, waaraan 18 leden deelnamen. De heer J. Dees uit Cadzand wist op een aangename manier en toe gelicht met dia's de belevenissen en op gedane ervaringen van dit zevendaags- bezoek te vertellen, waarbij men te gast geweest van de Foyer Rural de St. Berain sous Sanvignes. Met de spre ker waren ook alle andere deelnemers vol lof over het gastvrij onthaal dat hun daar te beurt was gevallen. In het kort werden de verschillende hoogtepunten uit dit bezoek nog eens opgehaald. Tijdens deze vergadering, die namens het hoofdbestuur werd bijgewoond door de provinciaal voorzitter, de heer F. Dees uit Wissenkerke, de heer L. Nobels uit Goes als provinciaal secretaris en het hoofdbestuurslid mej. A. de Looff uil Kortgene, zette de heer Dees het pro vinciaal jaarprogramma uiteen. Dit ver meldt op 13 november een ledenraadver gadering met aansluitend een politiek forum, kaderdagen op 31 januari en 1 en 2 februari 1966, de vlerweekse cur sus op een volkshogeschool van 3 tot 29 januari, op 5 februari 1966 de jaarlijkse contactdag met aansluitend de vergade ring van de PJG Nederland, de traditio nele bloesemrit en op 11 juni 1966 de sportdag te Nieuwerkerk. Verder werd medegedeeld dat getracht zal worden een excursie te maken naar .De Schelde', in VTissingen. Op 18 december zal de afde ling Schouwen een verbroederingsavond organiseren ter gelegenheid van de in gebruikneming van de Oosterschelde brug op 15 december. Nadat mej. A Looff zich had laten informeren ove meisjes-activiteiten in de streek en af pokken heeft succes De directeur-generaal van de volksge zondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft gistermiddag het provinciaal laborato rium van dc volksgezondheid in Fries land geopend, een schepping van de kort overleden architect Heidoorn. In zijn toespraak wees hij op de unieke plaats, die dit laboratorium in ons land inneemt omdat daarin gestalte, wordt gegeven aan een vorm van samenwer king op een vvjjze en in een mate zoals wij in ons land verder niet bennen. Er Is op dit gebied teveel theorie en te wei iüg praktijk, concludeerde dr. Kruisinga. In het laboratorium werken samen: alle ziekenhuizen In Friesland, de Maatschap pjj ter bevordering van de geneeskunst en het staatstoezicht op de volksgezond held. Afgezien van de grote perspectieven is reeds gerealiseerd de meest vergaande vorm van samenwerking van al het pathologische werk voor én de preven tieve én de curatieve sector, een zeer vergaande vorm van samenwerking van het klinisch-chemische werk. terwijl ook de bloedbank en de trombosedienst in een nauwe organisatorische band hier hun onderdak hebben gevonden. Boven dien is hier geen scheiding aangebracht tussen het curatieve en preventieve werk. Daarnaast vindt de opleiding van analisten hier thans ook plaats. Dr. Kruisinga vroeg zich af, of. wat voor het bacteriologisch-serologische werk al is tot stand gebracht, niet ook nog voor het klinisch-chemische werk zou kun nen geschieden de voorzieningen dienstbaar maken aan de huisarts. Ongevallen De wereldtentoonstelling in New York is afgelopen. De paviljoens worden ontruimd en afgebroken. Hier ziet men hoe een Italiaanse beeldhouwer zorgvuldig de gipsen voet van de beroemde Piëtavan Michel Angela verwijderd, opdat het kunstwerk weer kan worden inge pakt en naar het Vaticaan worden verscheept. Dc directeur-generaal van de volks gezondheid herinnerde er aan dat de laatste tien jaar het aantal doden als gevolg van verkeersongevallen met 55 pet is gestegen, van 1500 tot 2350, terwijl het aAntal ernstig gewonden in dezelfde periode met meer dan 100 pet toenam: van 17.000 tot 36.500. Deze stijging zal ongetwijfeld moeten leiden tot bijzondere voorzieningen in de volksgezondheidssector, was zijn conclusie. Hij voorzag ook stijgende betekenis van de trombose diénst, gezien het toenemend aantal hart- en vaatziekten. Het aantal gevallen van tbc is in 10 jaar gedaald van 120 tot 39 per 100.000 inwoners, terwijl dit cijfer over 1964 verder is gedaald tot 33.6. Op dit ter rein zowel als op dat van de kinderver lamming zullen we echter, zo waar schuwde hij, de gunstige cijfers alleen kunnen handhaven indien de bestrij dingsmaatregelen (bij polio de vaccina tie) thans tussen 85 en 90 pet dezelfde intensiteit blijven behouden. Hij deelde in dit verband mee. dat naar alle waar schijnlijkheid dit jaar op het gebied van de bestrijding van de kinderverlamming een nieuw record zal worden gevestigd: tot dusver is in het gehele land dit jaar nog slechts één geval van polio met verlammingsverschijnselen gerappor teerd. Interessante expositie in Middelburg ris, de heer L. Nobels een overzicht van de financiën van de PJG-Zeeland. Ook hier kwamen pessimistische geluiden naar voren. Met enige mate van teleur stelling werd medegedeeld dat de provin cie Zeeland nog één van de weinige pro vincies in Nederland is, waar de PJG niet op een vaste provinciale subsidie kan rekenen. Tenslotte maakte dr. Kruisinga gewag van een nieuw succesrijk wapen tegen pokken (.Marburan')met de mogelijk heid dat tzt vaccinatie overbodig zal worden, omdat de ziekte dan zal zijn uitgeroeid. Het streekjaarprogramma werd uitvoe rig besproken, waarna de volgende evenementen werden vastgelegd: 6 no vember 1965 een balavond, op 11 decern ber een middagprogramma met trekker- behendigheidswedstrijden en 's avonds een dropping, op nog nader vast te D LL stellen data in januari 1966 een bezoek I ORRPIl aan een nïeerdere industrieën in ka naalzone en een bezoek naar het Europa huis .Rijckevelde' te Sijssele in België, op 14 januari 1966 een streekraadsverga dering, op 10 februari 1966 een forum avond met behandeling van actuele Zeeuws-Vlaamse aangelegenheden, op 19 en 20 februari een weeleend op ,Hede nesse', op 19 maart een balavond. Na Drie componistennamen bevatte het pro gramma voor het .klassieke' seizoencon eert van het Kunstmaandorkest. vrijdag avond in Zierikzee: van Wéber, via Mendelssohn-Bartholdy naar Rimski Korsakof. Er waren twee grote werken. Het eerst daarvan: Mendelssohns over bekende vioolconcert in e klein. De solist bij dit Zierikzeese .Kunstmaandconcert' was Ronald Masin; het werk vond in hem een geïnspireerd vertolker en in het orkest een evenwichtig begeleider, al was de stemming tussen solist en orkest niet altijd even zuiver: Masin zag zich tussen het tweede en het derde deel ge noodzaakt wat bij te stemmen. Hij k van de talrijke bezoekers aan het geestdriftig applaus, waarin het orkest, uiteraard deelde. Het orkestrale zwaartepunt lag vrijdag avond bij Rimski-Korsakof. En het Am sterdamse ensemble toonde onder de be zielende leiding van Anton Kersjes zijn niet gering kunnen, toen het zijn symfonische suite „Sheherazade' ten ge hore bracht. De vertellingen van Shene razade aan de sultan kregen van het kest een kleurrijke verklanking, wi voor de zaal zich bijzonder dankbaar met applaus toonde. Het concert was ingezet met Webers ouverture ,Der Freischütz'. Zoals gezegd: er was veel publiek. De Zierikzeese Concertzaal was wel niet geheel gevuld met name de voorste rijen waren leeg, vanwege de akoestiek de inbreng van Goeree-Overflakkee was ook ditmaal evenals bij de toneel voorstellingen, duidelijk merkbaar. 's Middags verzorgde het ICunstmaand orkest een jeugaconcert. Voor 250 Schouwse scholieren stond toen het menuet een uurtje centraal. Van Bach tot Strawinsky. met een toelichting van dirigent Kersjes en muzikale voorbeel den uit onder meer Mozarts Linzer-sym- fonie, Beethovens eerste symfonie, de Keizerwals van Johann Strauss en de dans uit de Vuurvogel van Igor Stra winsky. „Een rare vertoning". Zo betitelde poli tierechter mr P. van Empel vrijdagmor gen de wijze van optreden van J. H. van G. uit Brouwershaven. Met ken nissen was hij op 25 juli kermis gaan vieren. Een dochter van deze mensen die een beetje te veel van het goede op had werd naar huis gebracht en daar op bed gelegd. Daarna zocht men het feest gewoel weer op. Behalve Van G. die het huis van het meisje weer opzocht, een raam openschoof en de slaapkamer van het meisje binnendrong. „Ik was mijn vulpen kwijt geraakt' voerde de man aan. En verder: .er is nik3 gebeurd'. De officier van justitie mr. T. Lebret kwam in deze zaak tot een eis van veertien da gen voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast eiste hij een geldboete van 150. De politierechter halveerde de geldboete, maar liet de voorwaardelijke straf gehandhaafd. Douane nam smokkelboter in beslag Surveillance-ambtenaren van de centra le douanepost uit Oostburg hebben don d^rdagavond op de boerderij van de landbouwer Q. onder Hellle (gemeente Sluis) 250 kg boter in beslag genomen. De douane greep in op het moment, waarop de Oostburgse leverancier (A.) van de boter met zijn bestelwagen weer het erf afreed. Bij het daaropvolgende onderzoek werd de boter aangetroffen in de garage van de boerderij. Tegen leverancier, landbouwer en diens vrouw is proces-ver baal opgemaakt. De auto en de boter werd in beslag genomen. Samen vertegenwoordigen ze een waar de van rond 2750. een zg competitieavond op een nog der te bepalen datum in maart on april 1966 als sluitstuk van het winter programma 1965-1966 de contactavond. Bij voldoende deelname zal er nog een danscursus worden gehouden en een kookcursus van mannen, terwijl stappen ondernomen zullen worden om in 1966 te komen tot een uitwisseling naar En geland. Tot slot werden een aantal com missies samengesteld, waarvan men er enkele echter niet compleet kreeg. De ze commissies zijn als volgt samenge steld: Meisjeswerk: mej S. de Feljter, Water landkerkje, mej. M. Haak. LJzendljke. Technische commissie: C. van Hoeve, Zuidzande, J. d'Hondt, Nleuwvliet, C. de Smit Groede, H. Roelse, Hoofdplaat. Sportcommissle: J. de Hulster, Oostburg P. v. d. Hooft, Biervliet, A. Luteljn, Nieuwvliet, J. Boerdam, Groede, Dans commissie: mej. S. Dekker, Hoofdplaat, mej. I. van Cruijningen, Zuidzande, J. Risseeuw, Groede, A. Buijze. Groede. Vormingswerk: mej. S. de Feijter, Wa terlandkerkje. mej A. de Bruijne, Zuid zande. Verder werden tijdens deze door de heer A. d'Hondt uit Groede voorge zeten vergadering ook enkele data vast gesteld voor de toneeluitvoeringen door de afdelingen. Ds. J. H. Sillevis Smitt: ,dit boek laat zich niet in boeien slaan' is geen gcvaariyker aanval gedaan óp dè by bel dan die lii de naam van kerk en godsdienst. De by bel is echter Levend en krachtig gebleven, ondanks dat men dit boek in stukken heeft gescheurd, ver brand of heeft willen doden door kritiek. De bijbel laat zich niet in boeien slaan'. Dat zei vrijdagmiddag ds. J. H. Sillevis Smitt, algemeen voorzitter van het Ne derlands Bijbelgenootschap, bij de ope ning van de expositie ,De wereld van de bybel' in de vleeshal (stadhuis) te Mid delburg. Tot en met zaterdag 27 r.ovem ber kam men in de Vleeshal terecht. Deze expositie waarover vdj gisteren al genheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandsch Bijbelgenootschap en wordt in Middelburg gehouden, onder auspiciën van het Zeeuws Museum. Dr. P. K. van Daalen. directeur van de Zeeuwse museumstichting, had daarom de aanwezigen verwelkomd en de in richters van de expositie dank gebracht. Onder die aanwezigen bevonden zich mr J. van Aartsen. commissaris der konin gin in de provincie Zeeland, het lid van gedeputeerde staten mr dr A. J. J. Mes, waarnemend burgemeester J. Hoek van Middelburg, burgemeester mr B. Kolff van Vlissingcn, afgevaardigden van de Middelburgse oecumenische jeugdraad, predikanten van diverse pro In de eerste drie maanden van het lo pende boekjaar, eindigende per 31 mei 1966, is het uitstaande aantal aandelen van Dutch Internationals Funds, blij kens het verschenen kwartaalbericht per 30 september 1965, met ruim 11 procent gestegen van 153.986 tot 170.461. Het geplaatste aandelenkapitaal vertegen woordigt thans een beurswaarde van circa 23,5 min. Het ANP-CBS-gemiddelde voor interna tionale aandelen daalde van 30 juni tot 30 september 1965 met 1,7 pet, tegen een daling van de intrinsieke waarde per DIF-aandeel, exclusief lopende inkom sten, van 1,3 pet. Hierdoor is bedoelde waarde sedert DIF Op de Newyorkse effectenbeurs hebben late wlnstr isa tol gevergc gingen. Staal- en automobielwaarden ble de oprichting van de vennootschap op 25 juni 1964 ruim 1,8 pet op het ANP-CBS-gemlddelde uitge iopen. Op basis van de samenstelling belegde vermogen per 30 september 1965 ligt een dividend over het lopende boekjaar in dezelfde orde van grootte als over 1964-1965 in de lijn der ver wachtingen. Over het eerste boekjaar werd 4,70 contant dividend betaald aandeel van 50 nominaal, terwyi niet uitgekeerd inkomen, dat op nieu we rekening werd overgeboekt 0,11 per aandeel beliep. Dp produktie van de Nederlandse indus trie heeft zich tot dusver gemiddeld steeds boven die van 1964 bewogen. Ook in augustus was dit weer het ge val: het indexcijfer van de industriële produktie, exclusief de bouwnyverheid, (1958 100) bereikte in dezo maand een stand van 148, elf punten hoger dan in augustus 1964 en onveranderd ver geleken met juli 1965. Hetzelfde index werkdagen, steeg van 138 over augustus 1964 tot 144 over juli en augustns van dit jaar. Ook de arbeidsproduktlviteit in de indus :rie heeft zich in opwaartse richting ont vikkeld. Het indexcijfer van de produk tie per werknemer in de industrie, dat over het tweede kwartaal 1964 nog 137' bedroeg, steeg tot 142 over dezelfde pe riode van 1965 (eerste kwartaal 1965: 139). Het Indexcijfer van de personeels bezetting onderging weinig of geen verandering: 109 in het tweede kwar taal 1964 en 110 over de eerste twee kwartalen van 1965. Een en ander blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek ven echter hoger. De handel was zeer ac tief. De noteringen liepen aanzienlijk op tijdens de eerste twee uur van de beurs dag, maar de koersstijgingen werd later tegengegaan door de winstnemingen. Verkopen tijdens het laatste half uur hadden de heest nadelige invloed op de hoogst genoteerde fondsen. De omzet was 8.960.000 aandelen. In to taal werden 1.404 fondsen verhandeld, waarvan 532 hoger en 615 lager werden genoteerd. De omzet van de American Exchange was 3.610.000 aandelen. Met de omzet in obligaties was 14.750.000 dol lar gemoeid. NEWYORKSE BEURS Gistermiddag is de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis de teil toonstelling ,De wereld van de bij bel' geopend. Op de foto de commis saris der Iconingin mr. J. van Aart sen en gedeputeerde mr. dr. .4. J. J. M. Mes tijdens de rondleiding. (Foto PZC). ■gd van de levendige koersstij- testantse richtingen en geestelijken de r-k parochie te Middelburg. Wereldwijd De tentoonstelling is naar de v van ds J. H. Sillevis Smitt de levende en meest ambulante' is in een reeks van expositie, die zijn ingericht bij het 150-jarig bestaan van het NBG. Ds Sillevis Smitt wees op het wereld wijde werk van het NBG, samen met 23 andere bybelgenootschappen over de ge hele wereld. De bijbel is nu al in tachtig talen vertaald en de activiteiten zowel het NGB als van de andere bijbelgenoot schappen bevinden zich in sterk sty gende lijn. Voor vemalïng van de bijbel, drukken, tarnsport ed, is er samenwerking van kerkelijlcen en buitenkerkelijken. Als stu wende kracht op de achtergrond noemde ds Sillevis Smitt professor dr K. L. C. Jaffé uit Amsterdam, lid van de werk groep ter voorbereiding van de eerste .wereld van de bijbel'-exposltie. Van de verschillende exposities rondom het 150- jarig bestaan van het NBG is thans be halve de expositie in Middelburg (en daarna Rotterdam) te zien .bijbel en kunst van nu'. Deze expositie is eind oktober in het Arnhemse gemeentemu seum begonnen, is daar tot vijf december en gaat dan gesplitst vanaf vijftien de cember tot 5 maart volgend jaar in het museum van nieuwe religieuze kunst in Utrecht en van drie februari 1966 tot 5 maart 1966 in het Haagse gemeente museum. Hier is werk te zien van dertig kunstenaars, schilderijen, tekeningen, gouaches en beeldhouwwerken. De voorzitter van hot NBG merkte in zijn inspirerend woord nog op: .Hét NBG en de andere bybelgenootschappen zul len niet rusten tot God en mens, bybel mens tot elkander zijn gekomen, tot i symbiose. Tot elk mens in eigen taal, in zijn eigen land de bybel kan le Acht Belgen bij vliegtuigongeluk gedood Bij liet neerstorten van een C-119 van de Belgische luchtmacht nabij Hofgeis mar (VVest-Duitsland) zyn de vyf le den van de bemanning van liet vlieg tuig en drie materiaal-specialisten van bet Belgische korps parachutisten om het leven gekomen, zo is gisteravond meegedeeld door het ministerie van de fensie. Het vliegtuig, dat donderdag verongelukte, nam deel aan manoeü HAARLEM ONGERUST: B en w van Haarlem zijn in hoge mate verbaasd en verontrust over de medede ling van de regering die de mogelijkheid dat een groter gebied dan 150Ö hectare in de regio van het Ncordzeekanaal voor de petrochemische industrie zal worden gebruikt niet ft priori van de hand wijst- Het is zeker met de bedoeling van b en w de verdere ontwikkeling rustig af te wachten, aldus hebben b en w meege deciel in antwoord op vragen van het raadslid, de heer H. Bovenkerk (psp). Het college is van ooi-deel dat een gro tere oppervlakte dan 1500 hectare voor dit doel, dwz raffinaderijen en bij- en nevenbedrijven, onaanvaardbaar is met het oog op de bewoonbaarheid van een veel groter gebied. Bij dit alles mag na melijk niet uit het oog worden verloren dat het hier niet alleen gaat om het in dustriegebied zelf. Want van deze vesti ging moet namelijk niet alleen een grote impuls worden verwacht op een groot aantal industrieën met alle gevolgen van dien, doch het totale effect zal veel groter zijn als gevolg van de invloed in vele andere sectoren als woningbouw, wegenaanleg, recreatie enz. De grote ongerustheid welke de uitlatingen van de regering by b en w hebben opgewekt heeft hun er toe gebracht de besturen der omliggende gemeenten op 29 oktober uit-te nodigen deel te nemen aan een be spreking in Haarlem. BURGEMEESTER VERBIEDT AMATEURREVUE Burgemeester M. Hoei.jmakors van de Limburgse gemeente Helden heeft do opvoeringen van r'e revue .Onger de Kc pelse tore' verboden. Hij deed dit om dat in het stuk, dat door de plaatselij ke toneelvereniging ,De ldeine amateur werd gebracht," naar zijn mening plaat selijke, met name genoemde, personen, onder wie de drie wethouders, werden beledigd. Na twee opvoeringen verbood de burge meester het stuk om, zoals hy vertelde, bepaalde gemeentenaren te beschermen tegen de in de revue voorkomende grof héden en banaliteiten. In de revue, wor den onder meer de wethouders in het ootje genomen door te suggereren dat zij nogal eens graag een glaasje drin leen. De heer Ton Peters, leider van het ge zeischap en samensteller van de revue, begrijpt niet dat men zich aan de re vue heeft geërgerd. Al negen jaar wor den dergelijke uitvoeringen gegeven zon der dat iemand er ooit aanstoot aan heeft genomen. Ik vind het bijzonder eigenaardig dat de mensen die zich aan de inhoud hebben geërgerd, de re vue zelf niet hebben gezien. Ook de burgemeester heeft de opvoeringen niet bygewoond, aldus de heer Peters. OEFENPROGRAIV ZAALHANDBAL I EMM uit Middelburg start vandaag zaterdag met een oefenprogramma zaalhandbal, dit ter voorbereiding voor de komende zaalhandbalcompetifii de Middelburgse sporthal ontmoeten de EMM-ers de speelsters en spelers van het Vlissingse Olympus. Het programma ziet er als volgt uit: 19.30 uur dames junioren, 20.00 uur heren senioren 2. 20.40 uur dames senioren. 21.45 uur he ren senioren 1. In het eerste senioren team van EMM zal voor do eerste keer Louis van der Parre uit Antwerpen het doei verdedigen. DRUK INTERNATIONAAL HOCKEYPROGRAMMA oor d© 16 sterkste hocke.v-landen die elkaar in 1968 in Mexico-stad voor de Olympische strijd ontmoeten, zullen zich nog vele gelegenheden voordoen waarbij de nationale ploegen eikaars krachten kunnen meten. Behalve de normale terland-progranima's staan voor de mende twee jaren tenminste vier grote landentoernooien op de agenda, In mei 1966 wordt ln Essen een tien- landentoernooi gehouden, waarvoor be halve onder meer Nederland ook India en Pakistan zijn uitgenodigd. Zelfs Ke nya stuurt een ploeg, die dan vermoe delijk eerst enkele wedstrijden in En geland. Spanje, Frankrijk, België en Ne derland zal spelen. In oktober 1966 wordt ter gelegenheid van het internationale hockey-congres éen landentoernooi in Cairo gehouden. Ook hieraan zal het Nederlands elftal deelnemen. Polen bereidt een landentoernooi voor, dat dan in 1967 wordt gehouden en in oktober van dat jaar zullen 12 landen deelnemen aan een toernooi in Enge land, vermoedelijk op het complex van het Crystal Palace Sportcentrum. Vlissingse kaasrovers in Rotterdam gepakt De Rotterdamse politie heeft de afgelo pen week een uit zeven man bestaande bende opgerold, die zich de afgelopen maanden op uitgebreide schaal had be zig gehouden met het plegen 'van inbra ken. Een van de bendeleden werd door de politie aangehouden nadat de mannen hadden ingebroken in een bioscoop. Via deze diefstal leidde liet spoor naar een hele serie van nog onopgeloste, grote en kleine inbraken, merendeels in Rotter dam. Bij de verhoren is gebleken dat een of meer bendeleden ook verantwoor delijk zijn voor de inbraak die afgelopen zomer bij de Vlissingse kaashandelaar Bikker lieeft plaatsgevonden. Bij deze inbraak werden een aantal kazen gesto len. De Vlissingse politie kon gezien de nog niet ver gevorderde stand van het onderzoek nog geen nadere me dedelingen doen. GEEN VERSOEPELING VAN REGELS VOOR AFBETALINGSKREDIETEN Staatssecretaris Bakker ziet in de ver ruiming van de kredietbeperkende maat regelen voor handelsbanken en landbouw kredietbanken geen aanleiding tot ver socpeling van de beperkende voorschrif ten voor persoonlijke leningen en afbft talingskredieten. Hij zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Peschar (pvda). De staatssecretaris wijst erop, dat de verruiming in dé handels- en landbouw sector niet e engevolg is van conjunct u rele ontspanning. Zij is bedoeld als tege moetkoming aan de stijging van de reële liquiditeitsbehoefte in onze economie, voor zover deze voortvloeit uit de om standigheid, dat de groei van de produk tie naar hoeveelheid gerekend in ons land dit jaar iets groter zal zyn dan aan vankelrjk is vernacht. Het toestaan van een kredietvormiming op deze grond be tekent dan ook niet, dat tegelijkertijd de geldende beperkingen voor de afbeta- lingskrediel.en en consumptieve geldkre dieten behoren te worden verzacht. Overigens is de stijging, die voor de kre jdietverlenïng van de handelsbanken en landbouwkredletbanken is toegestaan in 1965, nl 11 pet ten opzichte van de ge middelde stand van de kredietverlening in het eerste halfjaar van 1963, nog klei ner dan de geoorloofde toeneming van de pcrsoonlyke leningen, nl 12 pet ten opzichte van het voorafgaande jaar. T erechtstellingen in Boeroendi In Boejoemboera, de hoofdstad van Boeroendi zyn woensdagavond 34 sol daten en gendarmen door een vuurpelo ton terechtgesteld. Zij werden ter dood veroordeeld wegens liun aandeel ln de mislukte revolutie van maandag. Twee andere ter dood veroordeelden wis len op weg naar het sportstadion, waar de terechtstelling© plaathadden, t© ontsnappen. 9 Op een onlangs in Stockholm gehouden hljeenkomst van de internationale federatie van filmproducenten is aangedrongen op be perking van het aantal filmfestivals, omdat er niet voldoende films van formaat voor het huidige grote aantal festivals zijn. Het satirisch venijn school teravond in de staart van het 1 keiprogramma ,Zo is het toeval lig ook noc 's een keer'. Het bij na onvermijdelijke onderwerp werd toen aangesneden: de hand tekeningenactie tegen het huwe lijk van Beatrix en Claus. Hoe men ook over de deze ,zaak' denkt, zaak is, dat het team van ,Zo is het' met geraffineerde spot en humor met opmerkelijke vondsten dit onderwerp afwerk te. Voordien hadden de medèwer kers op een wat al te hardhandi ge manier laten weten tegen het huwelijk van Claus en Beatrix te zijn. althans tegen de combi natie dit huwelijk cn kroon. In het algemeen was de start van net Zo is het-team in hel. nieuwe seizoen wat zwak: de hu mor was meestal weinig subtiel, de monarchistische onderwerpen hadden te sterk dc overhand (hu welijk Claus en Beatrix, al dan niet onvrijwillig' bad van konin gin Juliana, het bezoek aan de West, proces tegen jongeman, die Beatrix beledigde) en ook miste men vaak de indringende slag vaardigheid. Men kreeg het idee, dat hét team de onderwerpen wat moeizaam bij elkaar gezocht had. De in het Studentencabaret van Rinus Ferdinandusse ge schoolde Else Hoog had inder daad routine genoeg om dit sati rische spel te kunnen meespelen. Ee der op de avond waren de kij kers vijftig lange minuten ver gast op de premières van .Tie ners van toen', een programma, waarvoor zelfs de eerste en niet de beste buurtvereniging zich voo- hel feestavondje voor zou schamen. Van den B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 28