PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RHODESISCH ULTIMATUM AAN ENGELAND De laatste hand aan vijfduizend meter brug Wilson zond boodschap Frankrijk stelt voorwaarden voor oplossing van E.E.G.-crisis Erhard opnieuw kanselier J1AAK ONS ONMIDDELLIJK ONAFHANKELIJK OF WE DOEN HET ZELF" WEER AARDGAS AANGEBOORD Weer spreekverbod in België voor dr. Paardekoper AKKOORD TUSSEN DE „ZES" DL Dilettanten Charterverkeer wordt in vrijheid iets beperkt DL 208e jaargang - no, 247 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN WBldTHt S»«0. f»l. 23SS (b.g.f. rod, 3508, idv. 3047/3643). Middelburg. Morkt 31, tol. 3841, (b.g.g. rod. ^78/3169^" adv." 2375)Goes, Grote* Markt i' tol. 6140 (b.g.g. rod. "7853"! adv.'s213), Oortburg.'tol. 'a39ï. Tornou»n, ArwnBOIUroot®, lol. 2911. Zltrlkato! rod. tol, 2425, odm. tol. 2094. Ad». pri|o 34 cont por mm. Minimum por ado. f 5.10. Ingoiondon mododolingen 21/., x torlol. Kleine adv. (mox. 8 regels) 34 cent por regel, (min. 1,75). „Brieven bureau van dit blod" 50 cent meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Donderdag 21 oktober '63 Snelste schip van Noordzee le water Pagina 3 KOE WANDELDE 'S NACHTS VIJF KILOMETER NAAR ZIJN OUDE BAAS Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren in een boodschap „te elfder ure" aan de Britse re gering premier Wilson van En geland verzocht een „van staats manschap getuigend gebaar" te maken en Rhodesië onafhanke lijkheid te verlenen. In ruil voor onmiddellijke onafhanke lijkheid stelt Smith Wilson voor een verdrag: te sluiten, waarin Rhodesië ga randeert dat het de grondwet van 1961 zal eerbiedigen. Wanneer Rhodesië dit verdrag zou schenden, dan zou inter ventie van Britse züdé gerechtvaardigd zijn. Rhodesië, aldus Ian Smith, wordt niet veroordeeld voor wat het gedaan heeft, maar wel voor wat anderen zeg gen dat het in de toekomst misschien zal doen. Smith zegt verder, dat de re gering van zijn land bepaald heeft wat haar volgende stap zal zijn. Be uitvoe ring en de gevolgen hiervan hingen nu volkomen af van de reactie van de Brit se regering op zjjn boodschap. In zijn brief verklaart premier Smith, dat de grondwet van 1961 de voorwaar den inhoudt die de Britse regering eist voor het verlenen van onafhankelijkheid aan zijn land. Ultimatum Deze brief van Smith wordt be schouwd als een ultimatum aan de Britse regering. Een van tweeën: of Engeland verleent de door blanken geregeerde kolonie onmiddellijk on afhankelijkheid of het zal zich ge plaatst zien tegenover een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring. De brief met het ultimatum werd naar Londen gezonden nadat men het op een regeringsbijeenkomst in Salisbury eens was geworden over de tekst. Premier Ian Smith en zijn ministers hebben ook het lang verwachte principiële besluit over een eventuele eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring genomen. Dit besluit zal niet bekend worden ge maakt voor Engelands antwoord op Smiths laatste boodschap binnen is. In Salisbury is men er wel zeker van dat de Rhouesische regering zich heeft uit gesproken voor een ee"""'1®"'" kelijkheidsverklaring. Premier Wilson van En„ teravond koningin Elizabeth gesproken nadat hij een interim-boodschap had ge zonden aan premier Smith. Een regeringswoordvoerder zei dat pre mier Wilson premier Smith had laten weten dat vandaag een uitgebreidener boodschap zal worden gezonden in ant woord op diens boodschap „te elfder ure". Hh zei niet waarom de. premier naar de koningin - de boodschap ston< Een proefboring naar aardgas, door de Cnltex ondernomen in het dorpje De Wilgen in de onmiddellijke nabijheid van Drachten, heeft gisteren succes ge had. In de loop van de dag laaide bo ven de locatie een meters hoge gasvlam. De Wilgen ligt in de gemeente Smal- lingeriand, waar in de afgelopen maan den reeds de aanwezigheid van aardgas in de bodem werd aangetoond door sue-, cesvolle proefboringen van de Franse maatschappij Petroland InNijega en door de Caftex in Oudega. (Van onze correspondent). In Heerenveen en omgeving heeft zich in de nacht van maandag op dins dag een uniek geval voorgedaan met een drie jaar oude Friese koe, die door mist en duisternis heen zijn oude baas weer heeft opgezocht. Het dier heeft daarvoor een afstand van krap aan vijf kilometer moeten af leggen, klom over twee hekken (een andere verklaring is er niet), kruiste de verkeersrotonde bij Heerenveen, wandelde door enkele drukke straten in de buitenwijken van Heerenveen en ging vervolgens over de overweg de weg op naar het dorpje Nijeaslce aan de andere kant van Heerenveen. Daar zag de ex-eigenaar van „Pietje", de heer R. Bosscha in Nijehaske. 's morgens bij het opstaan, terwijl hij aanstalten maakte om te gaan mel ken, tot zijn stomme verbazing de koe weer op het erf staan. De boer had de koe maandagmiddag verkocht aan een collega, de veehouder J. Ho], in Tjalleberd, een dorpje aan de andere kant van Heerenveen. Deze haalde ,J?ietje" nog dezelfde day op met een touw om de nek. Al kuierend werd ze naar Tjalleberd gebracht, pietje", volgens Bosscha een goed en rustig dier (hij had haar pas een jaar in zijn bezitwerd daar bij de andere koeien in het land gezet. Toen de heer Hof dinsdagmorgen in het land kwam om te gaan melken kon hij .pietje" nergens ontdekken. Een speurtocht in de omgeving van de boerderij bracht geen oplossing van het raadsel. Intussen was de heer Bosscha van zijn verbazing bekomen en kwam telefonisch om opheldering vragen. IBEIUiflQBJlilJMBi Het Belgische ministerie van justitie per. Hij zou op een door een Gentse stu dentenorganisaties georganiseerde avond in Gent spreken over de culturele samen werking tussen Nederland en Vlaande- Dr. Paardekoper werd dinsdagavond aan de ingang van de zaal door leden van de rijkswacht de toegang ontzegd. Hem zou tevens een verblijfverbod zijn opgelegd. Dr. Paardekoper is de afgelopen jaren reeds herhaaldelijk door het Belgische ministerie van justitie verboden in Bel gië over met Vlaanderen verband hou dende kwesties in het openbaar te spre ken, omdat dit een inmenging wordt ge acht in Belgische binnenlandse kwes- Koningin Juliana omhelsde prins Bernhard, nadat de Vrije Universi teit aan Z.K.H. het eredoctoraat in de economische wetenschappen had verleend. (Voor verslag zie pagina 3). JOHNSON MAG VANDAAG UIT ZIEKENHUIS President Johnson zal vandaag (donderdag) het ziekenhuis kun nen verlaten. Officiéél werd giste ren meegedeeld dat de president, die een galblaasoperatie heeft on dergaan, alleen uüg de nacht in hét ziekenhuis moest doorbrengen en dan op elk willekeurig ogenblik zou kunnen vertrekken. Het jongste onderzoek heeft aan getoond dat de patiënt in zeer goede conditie verkeert. Men heeft het moment van het vertrek nog niet vastgesteld. De president gaat rechtstreeks naar liet Witte Huls. Hij zal het voorlopig kalm aan doen maar dit zal wel niet al te lang kunnen du ren, gezien de grote hoeveelheid werk die de Amerikaanse leider moet verzetten. Bereid tot overleg, mits degelijk voorbereid Frankrijk heeft gisteren een nieuwe voorwaarde gesteld voor de beëindiging van de crisis in de E.E.G. Het is van mening dat eerst een politiek akkoord tussen de zes regeringen moet worden be reikt alvorens de formele besprekingen die in juni jl. in Brussel abrupt werden afgebroken, kunnen worden hervat. 1717 D QT HAT TTITTk^ debat over de buitenlandse politiek C.«JLjIAO i rWLl 1 ILL.IV in de Franse nationale vergadering. „Het zijn alle betrokken regeringen en sy alleen die, om een uitweg te vin den uit de crisis, daarover moeten be raadslagen en tot overeenstemming moeten zien te komen", zo zei de Fran se minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murvilie, gistermid dag in een toespraak bij de opening van weer kunnen gaan bezighouden met de technische vraagstukken van de E.E.G. zo vond hy. Herziening Volgens de minister is een algehele herziening van de gemeenschap noodza kelijk ter vaststelling van normale voorwaarden van samenwerking tussen de „zes", waarbij rekening wordt gehou den met de essentiële belangen van Frankrijk, speciaal die op landbouwge bied. Frankrijk had uit de „droevige ervaring" die het pas had opgedaan de conclusie getrokken, dat de Fran se belangen „geen andere pleitbezorger hebben dan de Franse regering en dat speciaal onze landbouw niet langer de illusie kan hebben dat hij elders een paladijn vindt om zijn toekomst aan over te laten", zo zei Couve de Mur vilie. Noodzakelijk Naar het oordeel van de minister is het niet mogelijk de besprekingen te hervatten op basis van de voorstel len die de Europese commissie op 22 juli had gedaan voor een regeling van het landbouwbeleid, al kwamen die voorstellen tegemoet aan de (Zie slot pag3 kot. 5) Prof. Ludwig Erhard is gistermid dag door de Westduitse bondsdag tot bondskanselier gekozen. Hij kreeg 272 van de 487 uitgebrachte stemmen. Hij bekleedde het ambt al sedert 16 oktober 1963. Er werden 200 stemmen tegen Erhard uitgebracht. Vijftien afgevaardigden stemden blanco. Oud-bondskanselier Adenauer, die zich vaak kritisch over Erhard heeft uitgelaten, was de eerste die hem met zijn verkiezing geluk wens- te. De coalitie van christen-democraten (met inbegrip van de Christelijke-So- clale Unie, de Beierse zusterpartij) en Vrije Democraten beschikt in de bonds dag over 294 zetels, de sociaal-demo cratische oppositie over 202 zetels. Onmiddellijk na het bekend worden het resultaat aanvaardde Erhard zijn verkiezing. Erhard verkreeg de absolute meerder heid bij de eerste stemming. De socia listische oppositie stemde en bloc te- g;n ngeveer twee uur na zijn verkiezing legde de 68-jarige „vader van de wel vaart" op een speciale, druk bezochte, bijeenkomst van de bondsdag de eed af tegenover de voorzitter van de Ka mer, dr. Eugen Gerstenmaier. Premier Castro wil uitwisseling van gevangenen Premier Castro heeft de V.S. voorge steld, anti-communistische gevangenen op Cuba uit te wisselen tegen een even groot aantal linkse revolutionairen die m andere Latijnsamerikaanse landen gevangen zitten. >it voorstel was vervat in het Cubaan se antwoord van 12 oktober op een Amerikaanse nota van 8 oktober, waar in er bij de Cubaanse autoriteiten voor werd gepleit bij het laten vertrekken van Cubanen voorrang te verlenen aan ouders van Cubanen die al in de V.S. zijn gevestigd, en aan politieke gevan genen. ft&ntlijH Gezien vanaf het verheven standpunt van de fotograaf lijkt het maar een kippe-eindje, maar het zijn toch vijf heu se kilometers, die de Ooster- scheldebrug overspant. De brug is het dominerende element in deze foto, genomen vanuit het Schouwen-Duivelandse lucht ruim, maar het panorama strekt zich verder uit: op de achtergrond ligt Noord-Beve land, door de lichte streep van het Veerse Meer gescheiden van Zuid-Beveland. Daarachter is zelfs nog de Westerschelde en aan de horizon Zeeuwsch- Vlaanderen te zien. Op de noordelijke helft van de brug wordt nog hard gewerkt, daar is men bezig met het leg gen van de laatste handen: het aanbrengen van de verschillen de lagen van het wegdek. Het spectaculaire gedeelte van het werk is achter de rug Het is nog een kwestie van afwerken en dan kan op 15 december de brug worden geopend. (Luchtfoto Peeters en Slagboom). Uit Duitsland blijven berichten komen over gebeurtenissen, waaruit men zou mo^en afleiden dat bepaalde men sen er sinds 1945 heel weinig hebben ge leerd, erger nogdat er een jongere ge neratie is, waarvan een deel (laten we hopen een minimaal klein deel) opnieuw gecharmeerd blijkt door maatregelen, die in de dertiger jaren daarginds zo'n groot succes hadden. Zo is begin deze ;rnaanü in Düsseldorf een demonstratie [gehouden door een groep jongelui, leden van een protestantse jeugdorganisatie, waarbij boeken en andere drukwerken zijn verbrand. Werken van Günter. Grass, Albert Camus, Erich Kastner. Vladimir Nabokov en Framjoise Sagan werden in het openbaar op een brandsta- i pel geworpen, terwijl de jongelui er gees- telijke liederen bij zongen. Gelukkig was de reactie op deze boekverbranding in West-Duitsland zelf nogal heftig. Uiter aard in kringen van letterkundigen en uitgevers, rnaar daarnaast ook bij voor aanstaande lieden in de protestantse kerk. Eén van hen maakte de opmer king zo lazen wij in „Der Spiegel", een blad dat zich beijvert deze zaken aan de kaak te stellen „Waar men boeken verbrandt, verbrandt men spoedig ook mensen". De historie bewijst helaas, dat deze opmerking maar al te vaak uit komt. Dergelijke reacties op deze mid deleeuwse verbrandingsorgieën geven niettemin de burger buiten Duifeland weer enige moed orn opgewekt te blij ven geloven in de democratisering van de bondsrepubliek. afgelopen week was er nog een dergelijke reactie ln het nieuws, en daarop moet met enige nadruk de aan dacht worden gevestigd. De raad van de „Evangelische Kirche" in Duitsland heeft namelijk in een uitvoerig memo randum aanbevolen de bevolking van de bondsrepubliek er op voor te bereiden, dat de gebieden achter de Oder-Neisse- grens definitief opgegeven moeten wor den. Een moedig woord, dat dwars In gaat tegen de "heersende opvatting in West-Duitsland. Zoals men weet zijn deze Oder-Neissegehieden sinds de con ferentie van Potsdam aan Polen toege wezen om ze te beheren. Sindsdien zijn ze echter volledig ver„poolst", want door Warschau zrjn ze vanaf het begin als een deel van Polen beschouwd, ook al was deze kwestie nog niet door een definitief vredesverdrag geregeld. In West-Duitsland daarentegen hangt men een andere leer aan en weigert men althans in officiële politieke kringen de Poolse soevereiniteit in deze gebieden achter de Oder en Neisse te erkennen. Deze houding van West-Duitsland. als mede het voortdurend weigeren de realiteit van een gedeeld Duitsland te aanvaar den, vormen het voornaamste struikel blok voor een definitieve regeling van het Duitse vraagstuk in Europa. De ge moederen kunnen daarover in West- Duitsland onder leiding van lieden als Seebohm hoog oplaaien, maar toch wor den (gelukkig) ook tegenstemmen ge hoord. De historicus Golo Mann bijvoor beeld is een dergenen, die de Westduib- sers voortdurend voorhoudt, dat het een voudig waanzin is te denken, dat de Duitse politiek in deze kwesties zou moe ten aanknopen aan de periode van vóór 1938. Dat willen namelijk vele Duitsers. Zij redeneren, dat men de klok alleen maar hoeft terug te draaien tot vóór de veroveringszucht van Hitier, dus tot om streeks 1938. Vanuit deze theorie zou het Duitsland van nu aanspraak mogen ma ken op de grenzen van dat ogenblik: dat wil in de praktijk zeggen, dat de Oder-Neissegebicden weer Duits zouden moeten worden. Een dergelijke houding is niet reëel: wat er zich tussen 1938 en 1945 afgespeeld heeft, kan men niet zo maar uit de geschiedenis wegdenken, integendeel. Alles wat toen is gebeurd, heeft geleid tot de situatie van dit ogen blik en het behoort tot een reële poli tiek daarmee rekening te houden. protestantse kerk in Duitsland heeft dit nu durven zeggen, een hou ding die misschien wat iaat, maar niet temin opmerkelijk is. Kerk en staat heb ben in Duitsland eeuwenlang in nauwe relatie tot elkaar gestaan. Weliswaar kan men in deze tijd moeilijk van een formele binding spreken, maar een mo rele binding is er altijd nog. De kerk is er zéér gezagsgetrouw. In het verleden werden vaderlandse begrippen zonder meer door de kerk (door de kerken kan men beter zeggen: men denke aan de verhouding Hitler-episcopaat) overge nomen en voorzien van een kerkelijk etiket, daarmee suggererend dat deze begrippen werden gehanteerd in dienst en tot eer van God. In een dergelijk land weegt het distantiëren door de kerk van een officieel overheidsstand punt zwaarder dan in landen, waarin traditioneel een strikte scheiding be staat tussen staat en kerk. In dit licht gezien moet men de jongste stap van de protestantse kerk in Duitsland met vreugde en voldoening begroeten, een voldoening die blijft, óók wanneer men '""mis neemt van de kritiek op deze stap West-Duitsland zelf. Er is daar al gesproken over dilettantisme, waarmee hier de kerk politiek zou hebben bedre ven. Och, we geloven dat menigeen bui ten West-Duitsland dank zij dergelijk dilettantisme meer vertrouwen in het na oorlogse Duitsland krijgt dan door het vakmanschap van sommige politici in Bonn. Meer van dit dilettantisme s.v.p.: het draagt er toe bij, dat de spanningen in Europa worden verminderd en uiterst belangrijk dat de weg vrij komt tot een nieuwe politieke benade ring in en door West-Europa jegens het oosten. Met deze opgave heeft West- Europa namelijk nog steeds te weinig ernst gemaakt. Het besluit van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat de tot nog toe in het Nederlandse luchtruim nagenoeg on begrensde vrijheid ietwat te kortwieken is thans officieel ook aan het buiten land bekendgemaakt. De nieuwe rege ling behelst de reeds gepubliceerde mi nimumtarieven voor I.T.E.-vluchten maar daarnaast zal straks voor charter vluchten naar. van en via Nederland, waarop van het publiek losse boekingen worden aangenomen voor zover het niet I.T.E.-vluchten betreft, van de voren toestemming moeten worden aange vraagd van de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst. De regeling gaat in op 1 april van het volgend jaar. In de mededeling staat voorts precies aangegeven welke vluchten geheel vrije lijk mogen worden uitgevoerd. Daaron der vallen vluchten, die gratis worden uitgevoerd, maar ook vluchten „ten aan zien waarvan de mogelijkheid tot ver voer niet onder de aandacht van het algemene publiek wordt gebracht". Dit betekent dus, dat bv. chartervluch ten met zeelieden of voetballers geheel vrjj blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1